I'm Designing a Three-Wick Candle — How Wide Should the Jar Be Before Three Wicks Make More Sense Than Two?

I'm Designing a Three-Wick Candle — How Wide Should the Jar Be Before Three Wicks Make More Sense Than Two?

 

Clip Top 550 g container ₹229.00 Two C2 ₹18.88 vs three C1 ₹17.70 per candle Wick stickers ₹2.50 each
Two wicks or three · test it
Run the two-wick test, watch the side walls, and move to a triangle only when a bigger pair runs hot.
★★★★★
"In past five years of testing and searching for the best candle fragrance I would say I found what am looking for strong fragrance in cold throw and hot throw and you can go for the minimum percentage in candle still it will give amazing smell well done and all the best"
Emma BecharaJun 2026
British Rose Fragrance Oil
★★★★★
"Fragrance oil is sooo good smell so good we love it a lot"
Arshad ShaikhVerified buyer · Mar 2026
British Rose Fragrance Oil
★★★★★
"Quality wick, works very well"
AshwiniSep 2025
Eco Candle Wicks
★★★★★
"This bamboo wick holder doesn’t exert any pressure on the wicks… and it is a very useful product 👌🏻👌🏻.."
Lalitha JaganAug 2024
Bamboo Wick Holder
★★★★★
"all the materials are high quality and ultimate fragrance range"
Arminder KaurVerified buyer · Mar 2026
Premium Coconut Soy Wax CSI 468 (Flakes Form) For Container Candles
★★★★☆
"Quality of the wick is good for jar candles, team can work on the pricing and delivery timelines."
Monika DeepVerified buyer · Oct 2025
Eco Candle Wicks
★★★★★
"In past five years of testing and searching for the best candle fragrance I would say I found what am looking for strong fragrance in cold throw and hot throw and you can go for the minimum percentage in candle still it will give amazing smell well done and all the best"
Emma BecharaJun 2026
British Rose Fragrance Oil
★★★★★
"Fragrance oil is sooo good smell so good we love it a lot"
Arshad ShaikhVerified buyer · Mar 2026
British Rose Fragrance Oil
★★★★★
"Quality wick, works very well"
AshwiniSep 2025
Eco Candle Wicks
★★★★★
"This bamboo wick holder doesn’t exert any pressure on the wicks… and it is a very useful product 👌🏻👌🏻.."
Lalitha JaganAug 2024
Bamboo Wick Holder
★★★★★
"all the materials are high quality and ultimate fragrance range"
Arminder KaurVerified buyer · Mar 2026
Premium Coconut Soy Wax CSI 468 (Flakes Form) For Container Candles
★★★★☆
"Quality of the wick is good for jar candles, team can work on the pricing and delivery timelines."
Monika DeepVerified buyer · Oct 2025
Eco Candle Wicks
Reviews collected and published through Judge.me on candlemakingsuppliesindia.store. They are general reviews of the products named on each card, not assessments of the advice set out below. Wording is unedited.
✓ Prices verified 26 September 2026, out-of-stock variants flagged ✓ MSDS and IFRA documentation on request on WhatsApp ✓ Raw materials only — CSI does not sell finished candles
CSI Jar & Container Guides · Diameter × Wick
A second wick brings the ends of the pool closer and leaves the sides further away. A third wick, in a triangle, is the first layout that shortens every distance. Here is how to see the threshold in your own jar and how to space the wicks.
29.1%
wider jar reached by three wicks in a triangle than by two on a line, same spacing rule (geometry) · CSI live pricing, September 2026
Quick answers — read this first
How wide should a jar be before three wicks beat two? There is no fixed width; it depends on how far your wick can melt. The honest threshold is behavioural: when a two-wick test leaves solid wax at the side walls and a bigger pair only fixes that by running hot or sooty, the jar has outgrown two wicks.

Why do three wicks help where two don't? Geometry. Two wicks on a line bring the end walls closer but leave the side walls further from a wick than a single centred wick would be. Three wicks in a triangle are the first layout that shortens every distance: 22.5% less than two at the same spacing rule.

How far apart should three wicks be? A common starting point is a triangle with each wick a quarter of the inside diameter from the centre. In a 10 cm jar that puts the wicks 4.33 cm apart and 2.5 cm from the wall.

What is the rule of thumb for scaling? Geometry only, labelled: three wicks reach the wall of a jar about 29.1% wider than two wicks of the same reach. Test it, because three flames also add heat.
The short answer
The principle: two wicks add heat; three wicks add reach. A second wick shortens the distance to the end walls only; a third, in a triangle, shortens the distance to every wall point.
The signal: in a two-wick test, the pool reaches the ends but leaves ledges at the sides, and stepping the pair up clears the ledges only with soot, a deep pool or hot glass. That is the three-wick threshold for your wax, oil and wick.
The spacing: triangle, each wick about D/4 from the centre (common starting point), so about D/4 from the wall and 0.43 × D apart. Not three in a row.
The test: two C1, two C2 and three C1 in the same wide jar, logging side ledges, soot, pool depth, grams per hour and glass heat into the final third.
Two wicks add heat. Three wicks add reach. Top view to scale, 1 cm = 30 px. Worked example: 10 cm inside diameter, wicks a quarter-diameter (2.5 cm) from the centre. Distances are geometry, not burn results: they show where the last solid wax will sit, not how fast it melts. TWO WICKS THREE WICKS side wall: 5.59 cm from both wicks: melts last end: 2.5 cm reached early wicks 5.0 cm apart other side: 5.59 cm too worst: 4.33 cm from two wicks wall: 2.5 cm wicks 4.33 cm apart Furthest wall point from the nearest wick, same 10 cm jar (bars to the same scale) one centred wick 5.00 cm two wicks, quarter points 5.59 cm three wicks, triangle 4.33 cm Two wicks bring the end walls in to 2.5 cm but push the side walls out to 5.59 cm; three wicks are the first layout that shortens every distance.
The same 10 cm inside diameter with two wicks (left) and three (right), each set a quarter of the diameter from the centre, drawn to scale. Dots on the wall mark where the last solid wax will sit. Two wicks bring the ends in to 2.5 cm but leave the sides 5.59 cm from both wicks, further than a single centred wick's 5 cm. Three wicks in a triangle bring the furthest wall point in to 4.33 cm.
Straight answer
I'm designing a three-wick candle. How wide should the jar be before three wicks make more sense than two?
Wide enough that two wicks can no longer reach the side walls cleanly, and that width is set by your wick, wax, oil and load, not by a universal figure. The reason is geometry. Two wicks on a line through the centre, a quarter of the diameter from it, sit close to the end walls but leave the two side walls 0.559 × the diameter from both wicks: further than a single centred wick's half-diameter. Those sides are where a two-wick pool melts last. Three wicks in a triangle, each a quarter of the diameter from the centre, bring every wall point within 0.433 × the diameter of a wick, 22.5% closer than the two-wick sides. So in geometry, three wicks reach the wall of a jar about 29.1% wider than two wicks of the same reach. In practice, the three-wick threshold shows up in a two-wick test: the pool reaches the ends but leaves ledges at the sides, and a bigger pair clears them only by sooting, deep-pooling or heating the glass. When you see that, test three smaller wicks in a triangle against the pairs in the same jar, and prove the winner into the final third, because three flames add heat as well as reach.
One line: go to three wicks when two leave the side walls solid and a bigger pair only fixes it by running hot, and set the three as a triangle a quarter-diameter from the centre, not in a row.
Test two against three in one jar. A Clip Top 550 g container is ₹229.00, the listing with the largest stated dimensions in CSI's jar range; C1 and C2 packs of 10 are ₹59.00 and ₹94.40, all in stock on 26 September 2026. Four containers and both packs run the whole test.
Buy the container — ₹229.00

The geometry: why two wicks leave the sides behind

Adding a second wick does not halve the distance to the wall. At the sides, it makes it longer.

A melt pool is finished when the last solid wax at the wall has melted, and that wax is whatever point of the wall is furthest from a flame. So the useful question for any layout is: how far is the worst wall point from its nearest wick? Call the inside diameter D.

One wick in the centre

Every point on the wall is D/2 from the wick. The pool grows as a ring and finishes all round at once, if the wick can reach that far.

Two wicks on a line

Put two wicks on a line through the centre, each D/4 from it: a common starting layout. The end walls are now only D/4 from a wick, half the single-wick distance. But the side walls, at right angles to the wick line, are √(5/16) × D, about 0.559 × D, from both wicks. That is 123.6% further than the ends, and further than the single wick's 0.5 × D. No placement of two wicks on a line fixes it: move them inwards and the sides come in slightly but the ends go out; move them outwards and the sides get further still. Two wicks work because the side wall gets heat from two flames at once, not because it is close to either.

Three wicks in a triangle

Put three wicks at the corners of an equilateral triangle, each D/4 from the centre. The furthest wall points now sit midway between two neighbouring wicks, √(3/16) × D, about 0.433 × D, from each. The centre is D/4 from all three. Of the triangle layouts, D/4 from the centre is the spacing that makes the worst wall point as close as it can be; it is also a common starting point. Three is the first number of wicks that brings every wall point closer than a single wick would.

Geometry, labelled
These are distances, not burn results. Heat does not travel in straight lines through a pool at a fixed speed, flames interact, and wax, oil and load all change how far a wick can melt. Use the geometry to know where to look in a test and what to compare, never to pick a wick or a wick count without burning.

Distances and areas by jar width

Two numbers per layout: how far the worst wall point is, and how much pool each wick owns.

The table works both measures for common wide-jar inside diameters. "Area per wick" is the pool divided by the number of wicks. "Same area as one wick in" converts that area back into the inside diameter of a single-wick jar with the same pool per wick: D ÷ √2 for two wicks, D ÷ √3 for three. If you know which rung pools a single-wick jar of that size in your formula, that rung is a sensible place to start the multi-wick test, and usually the upper end of it, because neighbouring flames add heat to each other.

Multi-wick geometry by inside diameter · worked, not tested
Worst wall distance and pool per wick for one, two and three wicks set D/4 from the centre
Inside diameter 1 wick: wall 2 wicks: side wall 3 wicks: worst wall 2 wicks: area each 3 wicks: area each 2 wicks: same area as one wick in 3 wicks: same area as one wick in
8 cm 4.00 cm 4.47 cm 3.46 cm 25.1 cm² 16.8 cm² 5.7 cm 4.6 cm
9 cm 4.50 cm 5.03 cm 3.90 cm 31.8 cm² 21.2 cm² 6.4 cm 5.2 cm
10 cm 5.00 cm 5.59 cm 4.33 cm 39.3 cm² 26.2 cm² 7.1 cm 5.8 cm
11 cm 5.50 cm 6.15 cm 4.76 cm 47.5 cm² 31.7 cm² 7.8 cm 6.4 cm
12 cm 6.00 cm 6.71 cm 5.20 cm 56.5 cm² 37.7 cm² 8.5 cm 6.9 cm
14 cm 7.00 cm 7.83 cm 6.06 cm 77.0 cm² 51.3 cm² 9.9 cm 8.1 cm

Two patterns to take from it. First, the two-wick side distance at 9 cm (5.03 cm) is almost exactly the three-wick worst distance at about 11.6 cm (5.02 cm), a width between the 11 and 12 cm rows. That is the 29.1% scaling in the answer: if two wicks of a given reach just clear the sides of a 9 cm jar, three wicks of the same reach have the geometry for about 11.6 cm. Second, three wicks shrink each wick's share of pool fast: in a 12 cm jar each owns about 37.7 cm², the pool of a single wick in a 6.9 cm jar. That is why a triangle usually runs on a smaller rung than a pair in the same jar.

Mistake: using the "same area" column as a wick chart. What happens: three wicks each sized for a 6.9 cm single jar, burning side by side in a 12 cm jar, heat each other and the pool, and the candle runs deeper and hotter than any of those single jars did. Fix: use the column to choose which rungs to test, and include one rung smaller.

Reading a two-wick test for the three-wick signal

The jar tells you it wants a third wick. You have to know where to look.

Nobody needs to design a three-wick candle from theory. Run the two-wick test first, in the jar you intend to sell, with the pair at the quarter points, and watch the two side walls midway between the wicks. What happens there after 3 to 4 hours of the first burn (a candle-maker rule of thumb for a full pool) tells you which way to go.

Two-wick results and what they mean · our judgement
When a pair is enough, when it needs a rung up, and when it is time for three
What the two-wick candle shows Meaning Next test
Full pool, sides included, pool roughly 0.5 to 1 cm deep, no soot Two wicks are enough Carry the pair into the final third; stop there
Ends full, small ledges at the sides, flames calm and clean The pair has headroom Same layout one rung up
Ends full, sides solid; the pair one rung up clears the sides but soots or pools deep Past the two-wick range for this formula Three smaller wicks in a triangle
Ends full, sides solid; the larger pair clears them but the glass is uncomfortable Past the two-wick range, and heat-limited Three of the smaller rung; watch glass heat closely
Nothing reaches the wall, even with the larger pair The jar may be past three as well, or the formula is hard to burn Check load and oil before adding wicks

Two cautions. Soot and a deep pool at the ends can also mean the pair sits too close to the wall; before you jump to three, check the pair really is at the quarter points. And if a single big wick soots in your jar and you have not yet tried a pair, that is a different question with its own fix order: My Large Candle Jar Needs a Huge Single Wick That Produces Soot — Would Two Smaller Wicks Be a Better Choice?. If you are choosing a jar and want to plan one, two or three wicks before committing to production quantities, the planning framework is in I'm Buying a 4-Inch-Wide Luxury Candle Jar — Should I Plan for One Wick, Two Wicks or Three Before Ordering Production Quantities?.

Spacing three wicks, and why not in a line

Three wicks in a row are one wick with two helpers at the ends. The sides still wait.

A triangle is not decoration. Put three wicks in a straight line across a round jar, one in the centre and one either side, and the side walls are still a full D/2 from the middle wick: exactly as far as from a single centred wick. You have added two flames and not shortened the worst distance at all. A line layout suits a long oval or rectangular vessel; in a round jar the three wicks belong at the corners of a triangle.

Triangle layout · worked for a 10 cm inside diameter, wicks D/4 from centre
The four measurements to mark on your template
Measurement Formula 10 cm jar Why it matters
Wick to centre D/4 2.5 cm Balances centre and walls
Wick to nearest wall D/4 2.5 cm Same as a two-wick layout: no flame closer to the glass
Wick to wick √3 × D/4, about 0.433 × D 4.33 cm Too close and the flames crowd each other
Worst wall point about 0.433 × D, from two wicks 4.33 cm Where the last solid wax sits: check it every burn

Making the template

CSI does not list a triangular three-wick holder, so make one. Cut a disc of stiff card a little wider than the rim, draw the inside circle, mark the centre, draw a circle of radius D/4, and mark three points on it 120 degrees apart (step the radius round the circle six times and use every other mark). Punch a hole at each. Stick the three tabs to the jar floor under the holes with wick stickers, thread the wicks through the card and pour. Use the same template for every candle in a test and in production, so the spacing never drifts.

The Steel Wick Holder has three holes, but it is placed across the jar, so its holes sit in a line, and its page gives "up to 9 cm wide". It is a good tool for two wicks in jars up to that width; it is the wrong tool for a triangle. Wick Centering Device bars (₹23.60 each) hold one wick apiece and can hold a pair laid across the rim; three bars for a triangle end up crossing at the rim.

Argued against our own interest: for a three-wick triangle, the best holder is a piece of card and a pencil, not anything we sell. Spend the money on the jars you will burn instead.

A two vs three test, costed

Two pairs and one triangle in the same wide jar. The side walls will tell you the rest.

Worked example in the Clip Top 550 g container, filled to the page's "Wax Fill - 550g" (weigh your own), at 8%: 44 g of oil and 506 g of wax per candle. Candle A: two C1 at the quarter points. B: two C2 at the quarter points. C: three C1 in a triangle at D/4. A fourth candle duplicates the leader, costed here as two C2, the dearest setup. Burn within sight, on a heat-proof surface, never unattended; lid off.

1
Measure and templateMeasure the inside diameter at the fill line and near the bottom on each container. Make one card template for the pair (two holes, D/4 each side of the centre) and one for the triangle.
2
Pour A, B and CSame wax, oil, load, fill line, pour temperature and cure. Stick every tab down with a wick sticker under its template hole.
3
First burn, 3 to 4 hours, side by sideWeigh each candle before lighting and trim every wick to about 1/4 inch. Log hourly: pool at the ends, pool at the side walls (the points midway between wicks), flame height, soot.
4
Score the side wallsAt the end of the burn, blow out and look at the worst wall points: solid ledge, thin film or fully melted. Measure pool depth with a skewer. Weigh again: grams per hour tells you how much faster three flames burn.
5
Sessions into the final thirdContinue every candle that pooled cleanly, cooling fully between sessions. In the last third, check glass heat and flame spacing; stop with about 1 cm of wax left (common practice).
6
Duplicate the leader, then decidePour one more of the best setup and burn it through. Choose the setup with the fewest, smallest flames that clears the side walls without soot or uncomfortable glass.
Two vs three test kit · four 550 g candles at 8% · CSI live pricing, 26 September 2026
Buy ₹3,128.60; the test consumes ₹1,719.01 of materials plus ₹916.00 of containers
Item Buy Price Used by 4 test candles
Clip Top 550 g container 4 ₹916.00 all four
Luxury Soy Wax CSI 464 2 × 1 kg + 500 g ₹1,274.80 2,024 g (₹1,026.98); 476 g left for pitcher loss
British Rose Fragrance Oil (costing example) 2 × 100 g ₹684.40 176 g (₹602.27); 24 g left
Eco C1 + C2 10 + 10 ₹153.40 5 C1 + 4 C2 (₹67.26)
Candle Wick Stickers 40 ₹100.00 9 (₹22.50)
Card template — from your recycling two templates, reused
Total ₹3,128.60 ₹2,635.01 consumed, containers included

Basket notes. 2,024 g of wax does not fit in two 1 kg bags, so the kit adds a 500 g bag; at ₹0.52 per gram it is 2.5% dearer per gram than the 1 kg, ₹6.30 more on the bag. The oil is tight: two 100 g bottles leave 24 g after four candles, not enough for a fifth. A 500 g bottle is 6.9% cheaper per gram but costs ₹908.60 more up front; buy it only if British Rose, or whichever oil you test with, will be the production scent. The British Rose page states "candles (up to 10% soy, up to 6% paraffin)", so 8% in CSI 464 (up to 10% on its page) sits inside both. If you already own the containers, the kit is ₹2,212.60.

Wick cost is not the deciding factor

Per 100 candles, wicks cost ₹1,180.00 for pairs of C1, ₹1,888.00 for pairs of C2 and ₹1,770.00 for triangles of C1. The triangle is cheaper than the larger pair. What differs more is burn time (three flames usually use wax faster) and heat (three flames put more into the glass). If you print a burn time, measure it on the setup you sell. Costs exclude labour, freight, packaging and GST.

Jars, wicks and holders for the test

The two containers with the largest listed widths in CSI's range, the wick rungs for pairs and triangles, and the accessories that keep three wicks where the template put them. Chosen on what the pages state, price and stock on 26 September 2026; CSI publishes no burn data for any multi-wick setup. The Borosilicate Glass Jar 600 gram (₹200.00, "Ideal for 500–600g wax fill") is another wide candidate, but its page states no dimensions at all, so measure it before planning a layout.

1
wide container · the three-wick candidate
Reusuable Premium Glass Clip Top Airtight Glass Candle Container (550 g)
The page states "Wax Fill - 550g" and "Dimension- 11cm * 11cm * 10cm", nothing more: no heat wording, no inside figure, and no word on which number is the diameter or whether the jar is round. If it is a round jar 11 cm across outside, the inside is roughly 10.3 cm at 0.35 cm walls (our assumption), the largest listed width in CSI's jar range and the natural place to test two against three. Ask us which figure is which before you plan spacing. Limitation: a clip-top seal and lid are made for storage; burn it with the lid off and away from the hinge.
Pack Price Per jar What it covers
Single ₹229.00 ₹229.00 one test candle; four cover the test
Sold singly, in stock. Buy one — ₹229.00
2
wide jar · round, 10 cm outer
Apothecary Glass Candle Jar with Dome Lid
Listed with outer rim and base both "Approx. 10 cm", height 10.8 cm without the lid, "thick-walled", "Curved silhouette with broad base", fill "~500 g - 700 g (2 sizes)", and "Safe for hot-pour up to 85°C" (the page's wording for pouring, not a burn rating). One set of figures for two sizes, so measure the one you receive. At roughly 9.3 cm inside, it sits where two wicks usually start to be tested and three may or may not be needed. Limitation: a curved inside changes the diameter as the candle burns down; measure at three heights.
Pack Price Per jar What it covers
500 gm ₹212.40 ₹212.40 a 10 cm-class two-wick or three-wick test
700 gm ₹250.00 ₹250.00 same outside figures listed for both sizes
Both sizes in stock, sold singly. Buy one — from ₹212.40
3
wick · the rungs for pairs and triangles
Eco Candle Wicks — Thin (C1) and Thick (C2)
The comparison that matters is two larger flames against three smaller ones: two C2 against three C1. Per candle that is ₹18.88 against ₹17.70, so three C1 cost ₹1.18 less than two C2. Both are priced flat per wick at every pack size, and neither page states a jar diameter. Limitation: two rungs only; if three C1 over-heat and two C1 leave ledges, the jar needs a wick family between them, found in the Candle Wicks collection.
Pack Price Per wick What it covers
Thin (C1) / 10 Wicks ₹59.00 ₹5.90 five C1 for the pair and the triangle
Thin (C1) / 100 Wicks ₹590.00 ₹5.90 33 three-wick candles
Thick (C2) / 10 Wicks ₹94.40 ₹9.44 the larger pair plus a duplicate
Thick (C2) / 100 Wicks ₹944.00 ₹9.44 50 two-wick candles
Both rungs: ₹153.40 in packs of 10. Buy C1/C2 — from ₹59.00
4
tool · holds up to three wicks, in a line
Steel Wick Holder (Set of 5)
The page describes a stainless-steel "3-hole layout" that "fits single, double, or triple wick setups", placed "across your candle jar", and says it fits jars "up to 9 cm wide". Placed across the jar, three holes sit in a line, and a line is the wrong shape for three wicks in a round jar: the side walls stay a full radius from the middle wick, as far as from one centred wick. Use it for two wicks in jars up to 9 cm; for a triangle, cut a card template. Limitation: its page's "up to 9 cm wide" does not cover the 10 cm and 11 cm jars on this page.
Pack Price Per holder What it covers
Pack of 5 ₹250.00 ₹50.00 jars up to 9 cm wide, per the page
Pack of 10 ₹500.00 ₹50.00 same per holder
Pack of 25 ₹1,250.00 ₹50.00 same per holder
₹50.00 per holder at every pack size. Buy 5 — ₹250.00
5
accessory · three tabs, three stickers
Candle Wick Stickers (10 mm)
Three wicks means three tabs that must stay exactly where the template put them while hot wax flows around them. The page describes 10 mm stickers "formulated to withstand the heat of melted wax". The 100-sticker sheet in the listing is out of stock on 26 September 2026. Limitation: a sticker holds the base; the template holds the tops.
Pack Price Per sticker What it covers
1 sheet - 40 stickers ₹100.00 ₹2.50 nine test tabs plus spares
1 sheet - 100 stickers ₹236.00 Out of stock out of stock on 26 September 2026
₹2.50 per sticker on the 40-sheet. Buy 40 — ₹100.00
When the right purchase is nothing: if your two-wick candle already clears the side walls cleanly in its final third, you do not need a third wick, a new jar or a new holder. A third wick added "for luxury" is a third flame of heat and a shorter burn.

When three wicks are too many

A triangle in a jar that a pair could handle is not premium. It is hot.

Three flames in a jar that two could pool put more heat into the wax and glass than the job needs. The signs are the narrow-jar signs, multiplied: a deep pool early, tall or merging flames, soot, a fast drop in grams per hour, and glass that is uncomfortable to handle long before the final third. In a small jar the geometry is against you too: in a 7 cm inside diameter, three wicks at D/4 sit 1.75 cm from the wall and about 3 cm from each other, crowded enough that the flames heat one another as much as the wax.

Too many wicks vs too few · signs to compare, rules of thumb and judgement
Which way a multi-wick test has missed
Sign Too few or too small Too many or too big
Side walls Solid ledges after 3 to 4 hours Melted early; pool reaches the glass well before 3 hours
Pool depth Shallow, waxy at the edge Well over the rough 0.5 to 1 cm target
Flames Small, steady, sometimes drowning Tall, flickering, leaning together, soot
Grams per hour Low High: short burn time
Glass Warm Uncomfortable to handle, especially late

Heat is often the limit in a multi-wick design. Whether two wicks that make the glass much hotter call for a different jar or a different configuration is covered in My Candle Uses Two Wicks and the Glass Gets Much Hotter Than My Single-Wick Candle — Should I Change the Jar or Wick Configuration?; a multi-wick candle that runs too hot only near the end, where the jar shape starts to matter, is covered in My Double-Wick Candle Burns Too Hot Near the End of the Jar — Could the Container Shape Be Contributing to the Problem?. How much pool a wider jar adds, and why the wick follows diameter, is in I'm Using the Same Amount of Wax in a Tall Narrow Jar and a Short Wide Jar — Why Do They Need Different Wick Sizes?.

Diwali 8 November 2026 is 43 days from 26 September 2026. A two vs three test in a 550 g container needs cure time and several long sessions, so pour by 3 October to settle the layout by mid-October. Send us your chosen layout and candle count for a quote on containers, wicks, wax and oil with a GST invoice and a dispatch date.
WhatsApp a Diwali quote
The CSI principle
Add a wick for reach, not for show.
Two wicks add heat to the ends; three in a triangle add reach to the sides. Go to three when the side walls of a two-wick test stay solid and a bigger pair only fixes it by running hot, and prove the triangle into the final third.
"Watch the wax midway between two wicks. That is where the jar tells you whether it wants a third."
— CandleMakingSuppliesIndia
Why trust this guide

CandleMakingSuppliesIndia sells the containers, wicks and accessories named here and does not sell finished candles. This page tells you the best triangle holder is a card template, that our three-hole Steel Wick Holder sets wicks in a line and is listed for jars up to 9 cm, and that a third wick added for looks costs heat and burn time.

Every price and per-unit figure was verified on CSI's live store on 26 September 2026; every pack in a pick table is in stock on that date except where a row says out of stock. Container dimensions and wording are quoted from the product pages, including the Clip Top's unexplained "11cm * 11cm * 10cm" and the Apothecary jar's single set of figures for two sizes.

The distances and areas are geometry for round, straight-sided jars; the D/4 placements are common starting points, not rules; the 0.35 cm wall is an illustrative assumption; the 3 to 4 hour full pool, 0.5 to 1 cm pool depth, 1/4 inch trim and 1 cm stop line are rules of thumb or common practice; the result tables are our judgement. For bulk pricing, GST invoicing, and MSDS and IFRA documentation on request, message us on WhatsApp at +91 7397976926.

Frequently asked questions

What size jar needs three wicks?
There is no fixed size; it depends on your wax, oil, load and wicks. The signal is a two-wick test that leaves solid wax at the side walls, where a bigger pair only clears it by sooting, pooling deep or heating the glass. Then test three smaller wicks in a triangle.
How far apart should three wicks be in a candle?
A common starting point is an equilateral triangle with each wick a quarter of the inside diameter from the centre. That puts the wicks about 0.433 × the diameter apart and a quarter of the diameter from the wall: 4.33 cm and 2.5 cm in a 10 cm jar. Confirm by burn test.
Is it better to have two or three wicks in a large candle?
Two if a pair clears the side walls cleanly; three if it cannot without running hot. In geometry, three wicks in a triangle reach the wall of a jar about 29.1% wider than two at the same spacing rule, but three flames also add heat and use wax faster.
Can I put three wicks in a straight line?
In a round jar, a line leaves the side walls a full radius from the middle wick, the same as one centred wick, so it adds flames without shortening the worst distance. Use a triangle. Lines suit long oval or rectangular vessels.
Where does wax melt last in a double-wick candle?
Usually at the two side walls midway between the wicks, at right angles to the line joining them. With wicks a quarter of the diameter from the centre, those points are about 0.559 × the diameter from both wicks, further than the ends.
Do three-wick candles burn hotter?
Usually, because three flames put more heat into the wax and glass than one or two. Check glass heat and pool depth in the final third of every test, stop with about 1 cm of wax left, and choose the fewest, smallest flames that pool the jar cleanly.
Two or three, settled in your jar
Two C1, two C2 and a C1 triangle in the same wide jar: ₹3,128.60 for the kit.
Cut two card templates, pour three candles, and watch the side walls midway between the wicks. By the final third you will know whether your jar is a two-wick jar, a three-wick jar or a jar that needs a different formula.
Buy C1/C2 wicks Order the test kit on WhatsApp
Editorial standards & sources
About this guide: when three wicks make more sense than two: worst-wall-distance geometry for one, two and three wicks (two wicks leave the side walls furthest; a triangle shortens every distance), a table of distances and pool per wick by inside diameter, the two-wick test signals that point to three, triangle spacing and a card template, a costed two vs three test in CSI's widest container, and when three wicks are too many.

Customer reviews: The six reviews at the top of this page are genuine, published Judge.me reviews left by CSI customers on the product pages named on each card — Bamboo Wick Holder, British Rose Fragrance Oil, Eco Candle Wicks, Premium Coconut Soy Wax CSI 468 (Flakes Form) For Container Candles. They are general product reviews, not assessments of the container advice on this page. Names, star ratings, dates and products are as recorded by Judge.me and wording is unedited. "Verified buyer" appears only on reviews Judge.me recorded as verified — Arshad Shaikh, Arminder Kaur, Monika Deep. The reviews from Emma Bechara, Ashwini, Lalitha Jagan are published but not recorded as verified, and carry no badge. Reviews below five stars are included as published, not filtered out.

Figures verified 26 September 2026, CSI live pricing: Reusuable Premium Glass Clip Top Airtight Glass Candle Container ₹229.00; Apothecary Glass Candle Jar with Dome Lid 500 gm ₹212.40, 700 gm ₹250.00; Borosilicate Glass Jar 600 gram ₹200.00; Eco Candle Wicks Thin (C1) 10 ₹59.00, 100 ₹590.00; Thick (C2) 10 ₹94.40, 100 ₹944.00; Steel Wick Holder 5 ₹250.00, 10 ₹500.00, 25 ₹1,250.00; Wick Centering Device 5 ₹118.00; Candle Wick Stickers 40 ₹100.00 (100-sheet out of stock); Luxury Soy Wax CSI 464 500 g ₹260.00, 1 kg ₹507.40, 10 kg ₹5,074.00 (₹0.51/g); British Rose Fragrance Oil 15 g ₹94.40 (₹6.29/g), 50 g ₹212.40 (₹4.25/g), 100 g ₹342.20, 500 g ₹1,593.00, 1 kg ₹3,068.00 (₹3.07/g). Per unit = pack price ÷ units; per gram = price ÷ grams, two decimals.

Non-price figures: distances assume a round, straight-sided jar with wicks D/4 from the centre: two wicks, side wall √(5/16) × D ≈ 0.559 × D; three wicks, worst wall point √(3/16) × D ≈ 0.433 × D; pool area = π × r²; "same area as one wick in" = D ÷ √n. These are geometry, not burn results. The Clip Top's 550 g fill is the page's figure; its dimensions do not say which is the diameter. Load is 8% of total candle weight (550 g = 44 g oil + 506 g wax). The 3 to 4 hour full pool, 0.5 to 1 cm pool depth, 1/4 inch trim and 1 cm stop line are rules of thumb or common practice. Dates are calendar facts. Costs exclude labour, freight, packaging and GST.
ब्लॉग पर वापस जाएं