Masculine Candle Fragrance Oils Wholesale in India

Masculine Candle Fragrance Oils Wholesale in India

 

Woody Oud ₹4.53/g from 100 g Inspired listings flat per gram, 50 g to 1 kg Vetiver 1 kg out of stock, 24 September 2026
Masculine fragrance oils · wholesale
Buy each masculine oil at the size where its own price per gram bottoms out.
★★★★★
"Good quality wood fragrance oil with a warm, long-lasting scent and strong performance in candles."
Payal PatelVerified buyer · Mar 2026
Woody Oud Fragrance Oil
★★★★★
"One of the best fragrance oils"
AnonymousVerified buyer · Jul 2025
Dark Vanilla Fragrance
★★★★★
"Thankyou so much candle supplier M happy with the smell of dark vanilla M obsessed with the vanilla fragrance💕 I ll definitely shop again☺️"
SUMAN BISHTJul 2025
Dark Vanilla Oud
★★★★☆
"Love the quality and scent notes. The lavender scent that I bought is selling fast"
Renam DhoundiyalVerified buyer · Apr 2026
Woody Oud Fragrance Oil
★★★★★
"Soy wax quality is the best, which ever products ordered were properly packed and delivered as early as possible, timely response to the inquiries. Good service"
Jaya SawlaniVerified buyer · Nov 2025
Luxury Soy Wax CSI 464 ( Flakes Form) For Container Candles
★★★★★
"Quality is good. Packaging was done right. Hope to get some discount in future for bulk buys"
Dipali SableVerified buyer · Aug 2024
Soy Pillar Wax (Specially made for Pillar and Designer Candles)
★★★★★
"Good quality wood fragrance oil with a warm, long-lasting scent and strong performance in candles."
Payal PatelVerified buyer · Mar 2026
Woody Oud Fragrance Oil
★★★★★
"One of the best fragrance oils"
AnonymousVerified buyer · Jul 2025
Dark Vanilla Fragrance
★★★★★
"Thankyou so much candle supplier M happy with the smell of dark vanilla M obsessed with the vanilla fragrance💕 I ll definitely shop again☺️"
SUMAN BISHTJul 2025
Dark Vanilla Oud
★★★★☆
"Love the quality and scent notes. The lavender scent that I bought is selling fast"
Renam DhoundiyalVerified buyer · Apr 2026
Woody Oud Fragrance Oil
★★★★★
"Soy wax quality is the best, which ever products ordered were properly packed and delivered as early as possible, timely response to the inquiries. Good service"
Jaya SawlaniVerified buyer · Nov 2025
Luxury Soy Wax CSI 464 ( Flakes Form) For Container Candles
★★★★★
"Quality is good. Packaging was done right. Hope to get some discount in future for bulk buys"
Dipali SableVerified buyer · Aug 2024
Soy Pillar Wax (Specially made for Pillar and Designer Candles)
Reviews collected and published through Judge.me on candlemakingsuppliesindia.store. They are general reviews of the products named on each card, not assessments of the advice set out below. Wording is unedited.
✓ Prices verified 24 September 2026, out-of-stock sizes flagged ✓ GST invoice available; MSDS and IFRA documents on request ✓ Raw materials only — CSI does not sell finished candles
CSI Collection Buying · Masculine Wholesale
The kilogram is not always the cheapest way to buy a kilogram. Here is the per-gram ladder for every masculine candle oil CSI lists, and what the perfume-grade inspired oils really cost at 1 kg.
2.0–5.3×
flat-priced brand-inspired masculine listings at 1 kg, against Woody Oud at 1 kg · CSI live pricing, September 2026
Quick answers — read this first
What does masculine fragrance oil cost wholesale at CSI? At 1 kg, the candle-grade masculine oils run from ₹3.07 per gram (Eucalyptus Spearmint) and ₹4.53 (Woody Oud) up to ₹8.80 (the Mahogany Teakwood listing), or ₹8.96 if you count Gilli Mitti. The flat-priced brand-inspired masculine listings run from ₹9.08 to ₹24.06 per gram; one fine-perfume inspired listing, the spiced fougère, falls to ₹7.12 at 1 kg.

How big is the gap between candle-grade and perfume-grade? At 1 kg, the cheapest flat-priced brand-inspired masculine listing costs ₹4,548.80 more than Woody Oud (2.0 times the price); the dearest costs ₹19,524.80 more (5.3 times). In one 150 g candle at 8%, that is ₹54.59 to ₹234.30 of extra oil.

Does buying 1 kg of an inspired oil save money? Mostly no. The brand-inspired perfume-grade listings sold in 50 g, 100 g and 1 kg are priced flat per gram. The exceptions are fine-perfume listings sold from 100 g, including the spiced-fougère inspired listing, whose 1 kg is 10.9% cheaper per gram than its 100 g. Most of the per-gram saving from bulk comes from the candle-grade oils.

When does perfume-grade make sense in a candle? When no candle-grade oil covers the style (leather is the clearest case), when your retail price absorbs ₹54.59 or more of extra oil per candle, or as a small accent over a candle-grade base, tested at the same total load.
The short answer
Cheapest per gram: Eucalyptus Spearmint ₹3.07 at 1 kg; Woody Oud ₹4.53 from 100 g; Sandalwood ₹5.03 from 100 g.
Where 1 kg does not save: the Mahogany Teakwood listing and Gilli Mitti (flat), Blue Ocean (slightly dearer), Sage and Cedarwood and Saffron Cedarwood (1 kg dearer than 500 g).
The perfume-grade gap: 2.0 to 5.3 times Woody Oud's 1 kg price on the brand-inspired listings sold in 50 g, 100 g and 1 kg, which are priced flat per gram across sizes.
Stock at 1 kg: Vetiver 1 kg, Sacred Sandal Ember 1 kg, the leather-inspired 1 kg and the spicy gourmand inspired 1 kg are out of stock on 24 September 2026.
The masculine ladder at bulk: ₹ per gram, 1 kg Largest in-stock size, CSI live pricing 24 September 2026. Solid = candle-grade, page states a candle load. Outlined = perfume-grade inspired listing, no candle load stated. Eucalyptus Spearmint ₹3.07 Woody Oud ₹4.53 Blue Ocean ₹4.96 Sandalwood ₹5.03 Dark Vanilla Oud ₹5.69 Vetiver ₹5.80 · 500 g; 1 kg out of stock Sage and Cedarwood ₹6.87 · 500 g is ₹5.17 White Royal Oud ₹8.10 Coffee Vanilla Tobacco ₹8.60 Mahogany Teakwood ₹8.80 · flat all sizes Inspired aromatic fougère ₹7.12 · falls at 1 kg Inspired icy aquatic ₹9.08 · flat all sizes Inspired sweet amber ₹12.96 · flat all sizes Inspired leather ₹13.34 · 50 g only in stock Inspired aquatic fruity ₹16.53 · flat all sizes Inspired smoky chypre ₹24.06 · flat all sizes Vetiver and the leather listing: largest in-stock size shown (1 kg out of stock). Inspired listings are labelled by style; their CSI listing names appear in the text. CSI is not affiliated with the brands those listings name.
Price per gram at bulk for sixteen masculine oils. Every candle-grade oil sits at or below ₹8.80; five of the six perfume-grade inspired listings sit at ₹9.08 or above, and their price per gram is the same at 50 g as at their largest listed size. The one outlined bar below the candle-grade top is a fine-perfume listing whose 1 kg is cheaper per gram than its 100 g.
Straight answer
I buy masculine fragrance oil by the kilogram. Where does bulk actually save money at CSI, and how much more do the perfume-grade inspired oils cost?
Bulk saves most on the fresh and woody candle-grade oils: Eucalyptus Spearmint is 28% cheaper per gram at 1 kg than at 50 g, Vetiver's 500 g is 18.1% cheaper than its 50 g, and Woody Oud and Sandalwood reach their lowest price at just 100 g. It saves nothing on the Mahogany Teakwood listing or Gilli Mitti, and on Sage and Cedarwood the 1 kg costs 33% more per gram than the 500 g. The perfume-grade brand-inspired masculine listings sold in 50 g, 100 g and 1 kg are priced flat per gram whatever size you buy, and at 1 kg they cost 2.0 to 5.3 times as much as Woody Oud: ₹54.59 to ₹234.30 more oil cost in every 150 g candle at 8%. They are worth that only when nothing candle-grade covers the style, or when your price point absorbs it.
One line: buy weight in candle-grade oils whose ladder actually falls, buy perfume-grade in the size you need because the ladder is flat, and never assume 1 kg is the cheapest per gram.
The bulk price without the bulk. Woody Oud is ₹4.53 per gram at 100 g (₹453.12), exactly the same as the 1 kg (₹4,531.20). Ten 100 g bottles cost ₹4,531.20. Buy in 100 g steps until you know your monthly usage.
Buy Woody Oud 100 g — ₹453.12

The masculine per-gram ladder, 15 g to 1 kg

Price per gram is the only number that compares a 50 g bottle with a kilogram. Here it is for fourteen masculine candle oils CSI lists.

Fourteen candle-grade and near-candle-grade masculine oils CSI lists, at every size, divided out to rupees per gram on 24 September 2026. The last column tells you whether the oil page states a candle load; if it does not, you work inside your wax's own ceiling. Which of these to buy first is the hub's job, in Buy Masculine Fragrance Oils for Candle Making; this page is about what happens to the price as you buy more.

Per gram by size · CSI live pricing 24 September 2026
Fourteen masculine candle oils, 15 g to 1 kg
Oil 15 g 50 g 100 g 500 g 1 kg Candle load
Woody Oud ₹6.21 ₹5.43 ₹4.53 ₹4.53 ₹4.53 page states a load
Sandalwood ₹6.21 ₹5.43 ₹5.03 ₹5.03 ₹5.03 page states a load
Dark Vanilla Oud ₹7.00 ₹6.40 ₹5.90 ₹5.69 ₹5.69 page states a load
White Royal Oud ₹8.67 ₹8.40 ₹8.10 ₹8.10 ₹8.10 page states a load
Vetiver ₹12.51 ₹7.08 ₹6.00 ₹5.80 ₹5.66 (out of stock) page states a load
Sage and Cedarwood not listed ₹7.08 ₹6.96 ₹5.17 ₹6.87 page states a load
Saffron Cedarwood ₹6.92 ₹7.08 ₹6.96 ₹5.17 ₹6.87 no candle load stated
Palo Santo ₹7.08 ₹6.02 ₹6.02 ₹6.02 ₹6.02 page states a load
Coffee Vanilla Tobacco not listed ₹8.98 ₹8.99 ₹8.80 ₹8.60 page states a load
Mahogany Teakwood (listing) not listed ₹8.80 ₹8.80 ₹8.80 ₹8.80 page states a load
Blue Ocean ₹6.21 ₹4.94 ₹4.95 ₹4.96 ₹4.96 page states a load
Eucalyptus Spearmint ₹4.56 ₹4.25 ₹3.54 ₹3.30 ₹3.07 page states a load
Lavender ₹7.00 ₹5.40 ₹5.40 ₹5.24 ₹5.22 page states a load
Gilli Mitti (Patchouli) ₹9.33 ₹8.96 ₹8.96 ₹8.96 ₹8.96 page states a load

Three oils in that table are not strictly candle-first listings: Saffron Cedarwood states no candle load, and the Mahogany Teakwood listing is a brand-inspired name (that is CSI's product listing name; the oil is an interpretation, CSI is not affiliated with the brand, and the brand stays off your label) even though its page does state "Extremely strong hot throw in soy wax at 7-9%". Gilli Mitti is earthy rather than strictly masculine, but we include it as masculine-adjacent because its flat pricing is worth knowing.

Read the ladder from the right
Start at the 1 kg column and walk left. If the price per gram is the same two or three columns to the left, you do not need the kilogram: Woody Oud, Sandalwood and White Royal Oud all hit their floor at 100 g. If the number gets smaller as you walk left, the kilogram is the wrong size: Sage and Cedarwood and Saffron Cedarwood, and, fractionally, Blue Ocean.

Where 1 kg saves money, and where it does not

We sell the kilogram. On most of these oils it saves nothing over a smaller pack, and on a few it costs more.

Sort the ladder by shape and four patterns appear. They are facts about the price list on 24 September 2026; we do not speculate why they are priced that way, and pricing can change, so confirm on WhatsApp before a large order.

Pattern 1 · Steep ladders: bulk genuinely saves

Eucalyptus Spearmint falls from ₹4.56 at 15 g to ₹3.07 at 1 kg, 33% cheaper; bought as twenty 50 g bottles, a kilogram would cost ₹1,180.00 more than the 1 kg. Vetiver falls from ₹7.08 at 50 g to ₹5.80 at 500 g (18.1%), but the 1 kg is out of stock on 24 September 2026, so 500 g is your bulk size for now (ask about the 1 kg). Dark Vanilla Oud falls 11.1% from 50 g to 1 kg, with the 500 g already at the 1 kg price: two 500 g packs cost ₹5,690.00, against ₹5,691.00 for one kilogram.

Pattern 2 · Floor at 100 g: bulk saves nothing past it

Woody Oud drops 16.5% from 50 g to 100 g, then holds at ₹4.53 to 1 kg. Sandalwood drops 7.4% to ₹5.03 at 100 g and holds. White Royal Oud holds at ₹8.10 from 100 g. On these three the only reason to buy a kilogram is convenience: fewer bottles, one batch number. Ask on WhatsApp whether a 1 kg order ships as one container or several.

Pattern 3 · Flat: size changes nothing

The Mahogany Teakwood listing is ₹8.80 per gram at 50 g, 100 g, 500 g and 1 kg. Gilli Mitti is ₹8.96 from 50 g upward. Palo Santo is ₹6.02 from 50 g upward. For flat oils, buy what you will use in the next two or three months and no more, because the kilogram carries risk without any saving.

Pattern 4 · Inverted: the kilogram costs more

Sage and Cedarwood and Saffron Cedarwood are both ₹2,584.20 for 500 g (₹5.17/g) and ₹6,867.60 for 1 kg (₹6.87/g): the kilogram is 33% dearer per gram. Two 500 g packs cost ₹5,168.40, ₹1,699.20 less than one kilogram. Blue Ocean edges the other way too: ₹4.94 at 50 g, ₹4.96 at 1 kg. Before ordering a kilogram of Sage and Cedarwood, ask us on WhatsApp.

Mistake: ordering "1 kg of everything" to get the wholesale price. Fix: across this ladder, a kilogram is the cheapest per-gram size for Eucalyptus Spearmint, Coffee Vanilla Tobacco (by 4.2% over 50 g) and Lavender; it matches the 100 g or 500 g price on several more, and it costs more per gram than a smaller pack on three (Sage and Cedarwood, Saffron Cedarwood and, fractionally, Blue Ocean). Order each oil in the size where its own ladder bottoms out.

Wax has a ladder too. Luxury Soy Wax CSI 464 is ₹0.51 per gram at 1 kg and ₹0.51 at 10 kg: flat. Luxury Soy Wax Chunks are ₹0.60 per gram at 1 kg (₹599.00) and ₹0.60 at 10 kg (₹5,999.00): also no saving. Buy wax in the bag size that suits your storage, not for a discount that is not there.

The 1 kg gap: candle-grade against perfume-grade

The perfume-grade inspired oils do not get cheaper in bulk. That single fact changes how you buy them.

CSI lists a group of perfume-grade masculine oils, several named after well-known fragrances. Their pages quote usage rates of up to 25% for extrait, 20% for EDP/EDT and 15% for solid perfumes and balms. Those are perfume rates, not candle loads, and none of these pages states a candle load. The listings below use CSI's own product listing names; each oil is CSI's interpretation, CSI is not affiliated with any of the brands named, and none of those names belongs on your candle label.

Perfume-grade masculine listings · per gram by size, 24 September 2026
Flat per gram on the brand-inspired listings; a fall at 1 kg on some fine-perfume listings
CSI listing Style 50 g 100 g 500 g 1 kg Oil per 8% candle at 1 kg
Pick 5 below (icy aquatic) marine, mint, vetiver ₹9.08 ₹9.08 not listed ₹9.08 ₹108.96
Afnan 9 PM inspired fragrance oil sweet amber, lavender ₹12.96 ₹12.96 not listed ₹12.96 ₹155.52
Rasasi Hawas (CSI listing title; an inspired interpretation, not affiliated with the brand) aquatic fruity, agarwood ₹16.52 ₹16.53 not listed ₹16.53 ₹198.34
Club De Nuit Intense inspired fragrance oil fruity, smoky birch ₹24.06 ₹24.06 not listed ₹24.06 ₹288.67
Tomford Ombre Leather Inspired Fragrance Oil suede leather ₹13.34 ₹13.35 (out of stock) not listed ₹13.35 (out of stock) ₹160.08 at the 50 g price
Lattafa Khamrah inspired fragrance oil spicy gourmand ₹10.24 ₹10.24 (out of stock) not listed ₹10.24 (out of stock) 50 g only in stock
Pick 6 below (fougère) spice, lavender, vetiver not listed ₹7.99 ₹8.00 ₹7.12 ₹85.44
Amber Oud Royal resin, oud, amber not listed ₹12.99 ₹12.00 ₹11.64 ₹139.68

Two groups hide in that table. The brand-inspired perfume listings sold in 50 g, 100 g and 1 kg are priced flat: the kilogram costs exactly twenty times the 50 g, give or take a rupee. The fine-perfume listings sold from 100 g do fall at 1 kg: the fougère listing is 10.9% cheaper per gram at 1 kg than at 100 g, and at ₹7.12 it undercuts four candle-grade oils at 1 kg: White Royal Oud, Coffee Vanilla Tobacco, the Mahogany Teakwood listing (by ₹1,680.00 per kilogram) and Gilli Mitti. That is the most surprising number on this page, and the reason to check the ladder rather than assume "perfume-grade means expensive".

The gap in money · 1 kg against 1 kg
What the perfume-grade premium costs per kilogram and per candle
Comparison at 1 kg Extra per kilogram Extra oil per 150 g candle at 8%
Icy aquatic inspired vs Woody Oud ₹4,548.80 ₹54.59
Icy aquatic inspired vs Blue Ocean (the candle-grade aquatic) ₹4,124.00 ₹49.49
Icy aquatic inspired vs Eucalyptus Spearmint (the cheapest candle-grade oil on this page) ₹6,012.00 ₹72.14
Sweet amber inspired vs Dark Vanilla Oud ₹7,269.00 ₹87.23
Fougère fine-perfume vs Woody Oud ₹2,588.80 ₹31.07
Smoky chypre inspired vs Woody Oud ₹19,524.80 ₹234.30

Put wax back in and the picture is sharper. Oil plus wax for one 150 g candle at 8%, with CSI 464 at the 10 kg price, is ₹124.40 with Woody Oud, ₹178.98 with the icy aquatic inspired oil and ₹358.69 with the smoky chypre inspired oil. Across 250 candles the icy aquatic premium alone is ₹13,646.40. Jar, wick, labour, freight, packaging and GST come on top of all three.

Six oils to price for bulk

These six are chosen for what their price ladders do, not as a first-order shortlist (that is Buy Masculine Fragrance Oils for Candle Making). Four candle-grade oils with ladders worth understanding, and two perfume-grade listings that show the two ways perfume-grade is priced. Candle counts assume 150 g at 8%.

1
oud · floor at 100 g · lowest oud per gram
Woody Oud Fragrance Oil
The bulk anchor of any masculine range. Notes: "citrus and spice top notes opening into rich oud and patchouli heart, settling into warm woody notes, amber, and musk"; stated load "candles (6-10%)". Its ladder bottoms out at 100 g, so you get the kilogram price in bottles you can finish before the next order. Limitation: it is the cheapest oud CSI lists for a reason you should judge yourself: the patchouli heart makes it earthy, not polished.
Size Price Per gram 150 g candles at 8%
15 gm ₹93.22 ₹6.21 1
50 gm ₹271.40 ₹5.43 4
100 gm ₹453.12 ₹4.53 8
500 gm ₹2,265.60 ₹4.53 41
1 kg ₹4,531.20 ₹4.53 83
Oil per 8% candle from 100 g up: ₹54.37. Buy Woody Oud
2
woods · floor at 100 g · creamy single note
Sandalwood Fragrance Oil
"Warm, creamy, luxurious single-note sandalwood fragrance oil with a smooth woody aroma and subtle earthy undertone", stated "up to 10% for soy, up to 6% for paraffin". Like Woody Oud, the ladder flattens at 100 g (₹5.03). In our judgement it is a natural base wood under other masculine oils, which makes it a sensible first kilogram. Limitation: single-note means no top; on its own it reads soft rather than dark.
Size Price Per gram 150 g candles at 8%
15 gm ₹93.22 ₹6.21 1
50 gm ₹271.40 ₹5.43 4
100 gm ₹502.68 ₹5.03 8
500 gm ₹2,513.40 ₹5.03 41
1 kg ₹5,026.80 ₹5.03 83
Oil per 8% candle from 100 g up: ₹60.32. Buy Sandalwood
3
gourmand oud · falls to 500 g
Dark Vanilla Oud
Stated notes: "opening with vanilla and spicy cardamom, deepening into exotic oud and deep amber, and settling into warm musk and woody cedar"; "Recommended fragrance load 6-10% for candles"; the page calls it "IFRA-certified" (its wording; documents on request). The ladder keeps falling to 500 g and the 500 g already matches the 1 kg per gram, so two 500 g packs cost ₹5,690.00 against ₹5,691.00 for one kilogram. Limitation: in our judgement sweeter than many masculine buyers expect; it suits the winter or evening slot.
Size Price Per gram 150 g candles at 8%
15 gm ₹105.02 ₹7.00 1
50 gm ₹320.00 ₹6.40 4
100 gm ₹590.00 ₹5.90 8
500 gm ₹2,845.00 ₹5.69 41
1 kg ₹5,691.00 ₹5.69 83
Oil per 8% candle at 500 g or 1 kg: ₹68.29. Buy Dark Vanilla Oud
4
cool aromatic · steepest ladder · barbershop fresh
Eucalyptus Spearmint Fragrance Oil
The page describes "crisp eucalyptus with cool spearmint", calls it "IFRA-certified" and states "up to 10% for soy wax, up to 6% for paraffin". It is not a classic masculine note, but the cool, shaving-foam freshness sits well as the summer scent in a men's range. Its ladder is the steepest from 50 g to 1 kg on this page: 28% cheaper per gram at 1 kg than at 50 g, and 33% against the 15 g. Limitation: it is a spa staple too, so position it with a name and a vessel that say "men's" or it will read as a bathroom candle.
Size Price Per gram 150 g candles at 8%
15 gm ₹68.44 ₹4.56 1
50 gm ₹212.40 ₹4.25 4
100 gm ₹354.00 ₹3.54 8
500 gm ₹1,652.00 ₹3.30 41
1 kg ₹3,068.00 ₹3.07 83
Oil per 8% candle at 1 kg: ₹36.82 — the lowest on this page. Buy Eucalyptus Spearmint
5
perfume-grade · inspired · flat per gram
Rasasi Hawas Ice Inspired Fragrance Oil
That is CSI's listing name; the oil is CSI's interpretation, CSI is not affiliated with the brand, and the name must not appear on your products. It is the least expensive of the perfume-grade inspired masculine listings sold from 50 g: "Opens crisp and frosty with marine notes, mint, green apple, and bergamot", a "lightly spiced heart of cardamom, nutmeg, and jasmine", drying down to "ambergris, musk, agarwood, and vetiver". The page describes it as "IFRA compliant, phthalate-free, skin-safe" and quotes perfume rates, not a candle load, so work inside your wax ceiling and test from 6%. Limitation: priced flat at ₹9.08 per gram at every size, so the kilogram saves nothing.
Size Price Per gram 150 g candles at 8%
50g ₹454.00 ₹9.08 4
100g ₹908.00 ₹9.08 8
1kg ₹9,080.00 ₹9.08 83
Oil per 8% candle, any size: ₹108.96, ₹54.59 more than Woody Oud at 1 kg. Buy the icy aquatic listing
6
perfume-grade · fine-perfume listing · falls at 1 kg
Sauvage Elixir Inspired Fragrance Oil
Again CSI's listing name for its own interpretation; CSI is not affiliated with the brand, and the brand name stays off your label. It is a fine-perfume listing outside the fragrance-oils collection, with notes of "cinnamon, nutmeg, cardamom, and grapefruit", a heart of "lavender, licorice, and patchouli" and a base of "sandalwood, amber, Haitian vetiver, and musk": a spiced fougère. The page says "IFRA compliant, phthalate-free" and states no candle load. Unlike the flat inspired listings, its 1 kg (₹7.12) is 10.9% cheaper per gram than its 100 g. Limitation: no 50 g size, so the smallest test costs ₹799.00.
Size Price Per gram 150 g candles at 8%
100g ₹799.00 ₹7.99 8
500g ₹3,999.00 ₹8.00 41
1 kg ₹7,120.00 ₹7.12 83
Oil per 8% candle at 1 kg: ₹85.44. Buy the fougère listing

When perfume-grade makes sense in a candle

Perfume-grade is a cost decision before it is a scent decision. Do the sum first.

Argued against our own interest: most masculine candle ranges do not need a single perfume-grade oil. The candle-grade oils state a candle load, cost less, and get cheaper with volume. That said, there are four situations where the premium is rational, and one where it never is. Positioning a luxury range around them is the job of Luxury Masculine Fragrance Oils for Candle Brands; here we stick to money.

1 · When nothing candle-grade covers the style

Leather is the clear case: CSI's only leather-style oil is perfume-grade, with only 50 g in stock. If leather is essential, you pay ₹160.08 of oil per candle for it. Smoky birch and a certain style of sweet amber are the other gaps where an inspired listing may be the only route.

2 · When your price absorbs it

A rule of thumb we use, and it is judgement, not a law: if the extra oil cost is under about 5% of your retail price, the customer will not feel it. ₹54.59 of extra oil is under 5% of a candle that retails above about ₹1,091.71; ₹234.30 needs a candle above ₹4,685.95. If your candle sells below those figures, the premium comes straight out of your margin.

3 · As an accent over a candle-grade base

Worked example, not a recipe: 9 g Woody Oud plus 3 g of the icy aquatic inspired oil, still 12 g in total in a 150 g candle (8%), costs ₹68.02 of oil at 1 kg prices, only ₹13.65 more than straight Woody Oud. Whether the blend works is for your burn test to decide. Keep the total load inside the lower of your wax ceiling and the candle-grade oil's stated maximum, and remember the perfume-grade page gives no candle figure of its own.

4 · For short runs of a limited edition

Because the inspired listings are flat per gram, a 50 g bottle costs the same per gram as a kilogram. For a 20-candle edition, perfume-grade loses nothing at small volume, while a candle-grade oil bought at 50 g loses its bulk saving. The gap narrows at small runs.

Never · to borrow a brand name

An inspired oil does not give you any right to a perfume's name. Do not put the brand, the fragrance name or "dupe" on your candle, box, listing or ads. CSI's listing names are CSI's product names; your customer-facing name is yours to invent.

Mistake: treating the 15–25% on a perfume-grade page as a candle load. Fix: those are extrait, EDP/EDT and solid-perfume rates. For a candle, the wax ceiling governs when the oil page states no candle load: Luxury Soy Wax CSI 464 up to 10%, Luxury Soy Wax Chunks and Premium Coconut Soy Wax CSI 468 up to 13%. Test at 6%, 8% and 10%; a high-priced oil is the last place to overdose.

Ordering 1 kg lots: quote, invoice, documents

Wholesale buying at CSI runs through WhatsApp for anything beyond a standard cart order. The steps below keep a bulk order honest on both sides. Batch sizes, corporate and Father's Day volumes are planned in Bulk Masculine Fragrance Oils for Candle Manufacturers; where each premium masculine oil is available, and in which sizes, is in Where to Buy Premium Masculine Candle Fragrance Oils in India.

1
List each oil at the size its ladder bottoms outWoody Oud, Sandalwood and White Royal Oud in 100 g multiples or 1 kg; Dark Vanilla Oud and Vetiver at 500 g; Sage and Cedarwood at 500 g, never 1 kg without checking; Eucalyptus Spearmint and Coffee Vanilla Tobacco at 1 kg.
2
Check stock by size, not by oil"In stock" on a product page can mean one size only. On 24 September 2026 Vetiver 1 kg, the leather-inspired 100 g and 1 kg, and the spicy gourmand inspired 100 g and 1 kg are out of stock. Ask on WhatsApp for the current position before you promise a customer.
3
Ask for a written quote with GST invoiceSend the list on WhatsApp. A GST invoice is available; ask for bulk pricing on multi-kilogram orders rather than assuming the listed price is the floor.
4
Request MSDS and IFRA documentationAvailable on request on WhatsApp. Where a page uses the words "IFRA-certified" or "IFRA compliant", that is the page's wording; the documents are what your retailer or corporate buyer will ask for.
5
Match the kilogram to the sampleKeep 10 g of the 50 g bottle you tested. When the kilogram arrives, pour one candle from each at the same load and compare them side by side before you pour a batch.
6
Reorder at the same size, on usageIf you finished a kilogram in under two months, the kilogram is right. If it took six, a 500 g or 100 g step would have tied up less cash with no per-gram penalty on half of these oils.
Two orders beat one on the inverted oils
If you need a kilogram of Sage and Cedarwood or Saffron Cedarwood, order two 500 g packs at ₹2,584.20 each: ₹5,168.40 instead of ₹6,867.60, on the 24 September 2026 price list.
Christmas 25 December 2026 and the winter season (roughly December to February) favour the warm masculine oils: oud, tobacco, vanilla-oud. If you are pouring for December, order bulk in October so there is time to match kilogram to sample. Ask on WhatsApp for a 500 g / 1 kg quote with GST invoice and dispatch date.
WhatsApp a winter bulk quote
The CSI principle
Buy each oil at the bottom of its own ladder, not at the top of ours.
The kilogram is our biggest size, not always our cheapest per gram. On the masculine list it is the best buy for a few oils, a draw on several and a worse buy than a smaller pack on three.
"Perfume-grade does not get cheaper by the kilogram. Candle-grade often does. That is most of the wholesale decision."
— CandleMakingSuppliesIndia
Why trust this guide

CandleMakingSuppliesIndia sells every oil and wax on this page and does not sell finished candles. The page points out where our largest pack is not our cheapest per gram, and argues that most masculine ranges do not need our dearest oils.

Every price and per-gram figure was taken from CSI's live store and verified on 24 September 2026, with out-of-stock sizes flagged as out of stock on that date. Per gram is price divided by grams, to two decimals. Notes, candle loads and IFRA wording are quoted from product pages; where a page states no candle load, we say so.

The 5% rule of thumb, the accent-blend example and the reorder advice are our judgement. For a bulk quote, a GST invoice, or MSDS and IFRA documentation on request, WhatsApp us on +91 7397976926.

Frequently asked questions

What is the wholesale price of oud fragrance oil for candles in India?
At CSI on 24 September 2026, Woody Oud is ₹4,531.20 per kilogram (₹4.53/g), and the same per gram at 100 g. Dark Vanilla Oud is ₹5,691.00 per kilogram, White Royal Oud ₹8,103.00. Perfume-grade ouds cost more per gram than Woody Oud.
Is it cheaper to buy fragrance oil in 1 kg?
Only for some oils. On the masculine list, 1 kg is cheapest per gram for Eucalyptus Spearmint, Coffee Vanilla Tobacco and Lavender; the same as 100 g for Woody Oud and Sandalwood; flat for the Mahogany Teakwood listing and Gilli Mitti; and dearer than 500 g for Sage and Cedarwood and Saffron Cedarwood.
Why are perfume-inspired fragrance oils more expensive than candle fragrance oils?
We state the price, not the reason: at 1 kg the flat-priced brand-inspired masculine listings run ₹9.08 to ₹24.06 per gram against ₹3.07 to ₹8.96 for candle-grade masculine oils, and they cost the same per gram at every size. One fine-perfume inspired listing is the exception, at ₹7.12 per gram at 1 kg.
Can I use perfume-grade fragrance oil in soy candles?
Their pages state perfume rates, not candle loads, so work inside the wax ceiling (CSI 464 up to 10%; Luxury Soy Wax Chunks and CSI 468 up to 13%) and test at 6%, 8% and 10%. Burn-test before selling, and keep brand names off your label.
Do you give GST invoice for bulk fragrance oil orders?
Yes, a GST invoice is available. Send your list on WhatsApp (+91 7397976926) for a quote, bulk pricing on larger orders, and MSDS and IFRA documentation on request.
Which masculine fragrance oils are out of stock in 1 kg?
On 24 September 2026: Vetiver 1 kg, Sacred Sandal Ember 1 kg, the leather-inspired 1 kg and the spicy gourmand inspired 1 kg. Regal Royal Oud, Frankincense and Tonka, Spiced Rum and the inspired classic-aquatic listing are out of stock at every size. Ask on WhatsApp for restock dates.
Buying masculine oils by weight
Get the kilogram price at the size that suits you.
Woody Oud and Sandalwood from 100 g, Dark Vanilla Oud and Vetiver at 500 g, the fresh oils at 1 kg. Send us the list and we will quote with a GST invoice.
Buy Woody Oud from 100 g Ask for a bulk quote on WhatsApp
Editorial standards & sources
About this guide: the wholesale page for CSI's masculine cluster. It sets out per-gram price ladders for masculine candle oils and the price gap between candle-grade and perfume-grade inspired oils at 1 kg. CSI is not affiliated with any brand named in its own product listings, and no oil on this page is claimed to reproduce a named fragrance.

Customer reviews: The six reviews at the top of this page are genuine, published Judge.me reviews left by CSI customers on the product pages named on each card — Dark Vanilla Fragrance, Dark Vanilla Oud, Luxury Soy Wax CSI 464 ( Flakes Form) For Container Candles, Soy Pillar Wax (Specially made for Pillar and Designer Candles), Woody Oud Fragrance Oil. They are general product reviews, not assessments of the buying advice on this page. Names, star ratings, dates and products are as recorded by Judge.me and wording is unedited. "Verified buyer" appears only on reviews Judge.me recorded as verified — Payal Patel, Anonymous, Renam Dhoundiyal, Jaya Sawlani, Dipali Sable. The reviews from SUMAN BISHT are published but not recorded as verified, and carry no badge. Reviews below five stars are included as published, not filtered out.

Figures verified 24 September 2026, CSI live pricing: the per-gram ladder table above lists every size of fourteen oils, derived from these prices among others: Woody Oud 50 g ₹271.40, 100 g ₹453.12, 1 kg ₹4,531.20; Sandalwood 100 g ₹502.68, 1 kg ₹5,026.80; Dark Vanilla Oud 50 g ₹320.00, 500 g ₹2,845.00, 1 kg ₹5,691.00; Eucalyptus Spearmint 15 g ₹68.44, 50 g ₹212.40, 1 kg ₹3,068.00; Sage and Cedarwood and Saffron Cedarwood 500 g ₹2,584.20, 1 kg ₹6,867.60; Vetiver 500 g ₹2,900.00, 1 kg ₹5,664.00 out of stock; Blue Ocean 1 kg ₹4,956.00; Mahogany Teakwood listing 1 kg ₹8,800.00; Coffee Vanilla Tobacco 50 g ₹449.00, 1 kg ₹8,599.00; White Royal Oud 1 kg ₹8,103.00. Perfume-grade: icy aquatic inspired 1 kg ₹9,080.00; sweet amber inspired 1 kg ₹12,960.00; aquatic fruity inspired 1 kg ₹16,528.00; smoky chypre inspired 1 kg ₹24,056.00; leather-inspired 50 g ₹667.00 (100 g and 1 kg out of stock); spicy gourmand inspired 50 g ₹512.00 (100 g and 1 kg out of stock); fougère fine-perfume listing 100 g ₹799.00, 500 g ₹3,999.00, 1 kg ₹7,120.00; Amber Oud Royal 1 kg ₹11,640.00. Luxury Soy Wax CSI 464 1 kg ₹507.40, 10 kg ₹5,074.00; Luxury Soy Wax Chunks 1 kg ₹599.00, 10 kg ₹5,999.00.

Non-price figures: per-candle figures assume a 150 g candle at 8% of total weight (12 g oil, 138 g wax) and exclude jar, wick, labour, freight, packaging and GST unless stated. Wax ceilings (CSI 464 up to 10%; Luxury Soy Wax Chunks and CSI 468 up to 13%) are the wax pages' stated maximums and are formulation limits, not regulatory limits. Perfume usage rates on perfume-grade pages are not candle loads. Christmas (25 December 2026) is a calendar date; seasons are approximate. The 5% rule of thumb and the accent-blend example are editorial judgement.
ब्लॉग पर वापस जाएं