Spa Fragrance Oils Wholesale in India
शेयर करना
Does 1 kg always save money? No. Among thirteen spa oils on 24 September 2026, 1 kg is at least 14% cheaper per gram than 50 g on five (Eucalyptus Spearmint, Verbena, Lemongrass and Lime, Ylang Ylang, Jasmine), between 2.8% and 7.4% cheaper on five, flat on Palo Santo, and fractionally dearer on Blue Ocean and Jasmine Coconut. Sage and Cedarwood's cheapest size is 500 g, not 1 kg.
How much does buying 1 kg actually save per candle? At 8% in a 150 g candle, from nothing (Palo Santo; Blue Ocean and the Jasmine Coconut listing cost fractionally more) to ₹22.66 (Verbena) against the 50 g price. Eucalyptus Spearmint saves ₹14.16; Lavender only ₹2.15.
What should a wholesale spa buyer do? Buy 1 kg only of oils that have passed a burn test and that actually get cheaper at 1 kg. For flat-priced oils, buy the size you will use in a season. Ask on WhatsApp for pricing above 1 kg.
- Straight answer: where wholesale pays on spa oils
- The full spa per-gram ladder, every size
- Three kinds of price ladder
- The cheapest spa oils and the best-value kilograms
- Where the price actually drops
- 1 kg or two 500 g? Pack choice by oil
- The rest of the ladder: wax, wicks and jars
- Placing a wholesale spa order
- Frequently asked questions
The full spa per-gram ladder, every size
This is every spa-relevant CSI oil we would consider for a spa range, priced per gram at every listed size on 24 September 2026, sorted from cheapest to dearest at 1 kg. Per gram is simply the listed price divided by grams, to two decimals. All sizes shown are in stock on that date unless marked. Which of these oils belong in a spa collection, and in what role, is not this page's job: the style and shortlist are in Buy Spa Fragrance Oils for Candle Making in India, and the ranking for a five-scent line is in Best Fragrance Oils for a Spa Candle Collection. This page is only about price.
| Oil | 15 g | 50 g | 100 g | 500 g | 1 kg | Cheapest size |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Eucalyptus Spearmint | ₹4.56 | ₹4.25 | ₹3.54 | ₹3.30 | ₹3.07 | 1 kg |
| Cucumber Green Tea | ₹6.21 | ₹3.53 | ₹3.53 | ₹3.33 | ₹3.33 | 500 g to 1 kg (equal) |
| Jasmine | ₹6.87 | ₹4.60 | ₹4.30 | ₹3.92 | ₹3.92 | 500 g to 1 kg (equal) |
| Verbena | ₹7.08 | ₹6.61 | ₹5.90 | ₹4.96 | ₹4.72 | 1 kg |
| Blue Ocean | ₹6.21 | ₹4.94 | ₹4.95 | ₹4.96 | ₹4.96 | 50 g |
| Sandalwood | ₹6.21 | ₹5.43 | ₹5.03 | ₹5.03 | ₹5.03 | 100 g to 1 kg (equal) |
| Lemongrass and Lime | ₹7.77 | ₹6.60 | ₹5.90 | ₹5.20 | ₹5.20 | 500 g to 1 kg (equal) |
| Lavender | ₹7.00 | ₹5.40 | ₹5.40 | ₹5.24 | ₹5.22 | 1 kg |
| Ylang Ylang | ₹7.08 | ₹6.61 | ₹5.90 | ₹5.43 | ₹5.31 | 1 kg |
| Palo Santo | ₹7.08 | ₹6.02 | ₹6.02 | ₹6.02 | ₹6.02 | 50 g to 1 kg (equal) |
| Neroli | ₹7.87 | ₹6.84 | ₹6.66 | ₹6.66 | ₹6.66 | 100 g to 1 kg (equal) |
| Sage and Cedarwood | not listed | ₹7.08 | ₹6.96 | ₹5.17 | ₹6.87 | 500 g |
| Jasmine Coconut | ₹8.87 | ₹7.98 | ₹7.99 | ₹8.00 | ₹8.00 | 50g |
Three things jump out. Eucalyptus Spearmint and Cucumber Green Tea sit well below everything else at bulk sizes. Jasmine, at ₹3.92 from 500 g, is the cheapest soft floral on this ladder by a distance. And the premium end of the table, Neroli, Sage and Cedarwood at 1 kg, and the perfume-grade Jasmine Coconut Spa Ceylon (that is CSI's own listing name, shortened to "Jasmine Coconut" elsewhere on this page; CSI is not affiliated with any spa or brand of that name, so do not use it on your own candle labels), costs roughly twice to two and a half times per gram what the cheapest fresh oils cost. That is not a reason to avoid them; it is a reason to know which candles in your range carry the expensive oils and to price them accordingly.
Three kinds of price ladder
Every oil on the ladder falls into one of three shapes. Knowing which shape an oil has tells you, before you do any maths, whether bulk is worth thinking about.
1 · Real savers: the kilogram is a genuine discount
Verbena (28.6% cheaper per gram at 1 kg than at 50 g), Eucalyptus Spearmint (27.8%), Lemongrass and Lime (21.2%), Ylang Ylang (19.6%) and Jasmine (14.7%). On these, twenty 50 g bottles cost noticeably more than one 1 kg: ₹1,888.00 more for Verbena, ₹1,180.00 more for Eucalyptus Spearmint, ₹1,400.00 more for Lemongrass and Lime. If one of these is a proven seller, the kilogram is the right buy.
2 · Near-flat: the kilogram buys convenience
Cucumber Green Tea (5.7%), Sandalwood (7.4%), Lavender (3.3%), Neroli (2.8%) and Sage and Cedarwood at 1 kg (3.0%). The saving per 150 g candle at 8% is small: ₹2.41 on Cucumber Green Tea, ₹2.15 on Lavender, ₹2.27 on Neroli. Several of these reach their bulk price at 100 g or 500 g and stay there. Buy the kilogram when it saves you a reorder, not because it looks like wholesale.
3 · Flat or inverted: the kilogram saves nothing
Palo Santo is ₹6.02 per gram at every size from 50 g to 1 kg (0.0%). Blue Ocean gets fractionally dearer as the bottle gets bigger: ₹4.94 at 50 g, ₹4.96 at 1 kg. Jasmine Coconut, a perfume-grade listing priced flat per gram, is ₹7.98 at 50 g and ₹8.00 at 1 kg. On these, the only reason to buy a kilogram is to avoid running out. We sell the 1 kg of all three. If you only need 300 g for the season, don't buy it.
| Oil | Ladder shape | 1 kg vs 50 g per gram | Saving per candle | Twenty 50 g minus one 1 kg |
|---|---|---|---|---|
| Verbena | Real saver | 28.6% | ₹22.66 | ₹1,888.00 |
| Eucalyptus Spearmint | Real saver | 27.8% | ₹14.16 | ₹1,180.00 |
| Lemongrass and Lime | Real saver | 21.2% | ₹16.80 | ₹1,400.00 |
| Ylang Ylang | Real saver | 19.6% | ₹15.58 | ₹1,298.00 |
| Jasmine | Real saver | 14.7% | ₹8.12 | ₹677.00 |
| Sandalwood | Near-flat | 7.4% | ₹4.81 | ₹401.20 |
| Cucumber Green Tea | Near-flat | 5.7% | ₹2.41 | ₹200.60 |
| Lavender | Near-flat | 3.3% | ₹2.15 | ₹179.00 |
| Sage and Cedarwood | Near-flat (500 g cheapest) | 3.0% | ₹2.55 | ₹212.40 |
| Neroli | Near-flat | 2.8% | ₹2.27 | ₹188.80 |
| Palo Santo | Flat | 0.0% | ₹0.00 | ₹0.00 |
| Blue Ocean | Inverted | 0.3% dearer | ₹0.19 dearer | ₹16.00 (1 kg dearer) |
| Jasmine Coconut | Inverted | 0.2% dearer | ₹0.23 dearer | ₹19.00 (1 kg dearer) |
"Dearer" means the kilogram costs more than the same weight in 50 g bottles. Every figure excludes freight and GST, and freight matters: one parcel is usually cheaper to ship than twenty. That is a real argument for the kilogram even on flat-priced oils, but it is an argument about shipping, not about the oil price, and you should ask for a freight quote rather than assume.
The cheapest spa oils and the best-value kilograms
If your spa line has to hit a price, these two are where the maths starts. Both are in stock at every size on 24 September 2026 and both pages state a candle load topping out at 10%. They also happen to be the two most recognisably "spa" notes in the range, which is convenient.
| Size | Price | Per gram | 150 g candles at 8% |
|---|---|---|---|
| 15 gm | ₹68.44 | ₹4.56 | 1 |
| 50 gm | ₹212.40 | ₹4.25 | 4 |
| 100 gm | ₹354.00 | ₹3.54 | 8 |
| 500 gm | ₹1,652.00 | ₹3.30 | 41 |
| 1 kg | ₹3,068.00 | ₹3.07 | 83 |
| Size | Price | Per gram | 150 g candles at 8% |
|---|---|---|---|
| 15 gm | ₹93.22 | ₹6.21 | 1 |
| 50 gm | ₹176.41 | ₹3.53 | 4 |
| 100 gm | ₹352.82 | ₹3.53 | 8 |
| 500 gm | ₹1,663.80 | ₹3.33 | 41 |
| 1 kg | ₹3,327.60 | ₹3.33 | 83 |
Two more oils earn a place in a wholesale conversation, not because they are the cheapest but because their kilograms are the best discounts on the ladder.
| Size | Price | Per gram | 150 g candles at 8% |
|---|---|---|---|
| 15 gm | ₹106.20 | ₹7.08 | 1 |
| 50 gm | ₹330.40 | ₹6.61 | 4 |
| 100 gm | ₹590.00 | ₹5.90 | 8 |
| 500 gm | ₹2,478.00 | ₹4.96 | 41 |
| 1 kg | ₹4,720.00 | ₹4.72 | 83 |
| Size | Price | Per gram | 150 g candles at 8% |
|---|---|---|---|
| 15 gm | ₹103.00 | ₹6.87 | 1 |
| 50 gm | ₹230.00 | ₹4.60 | 4 |
| 100 gm | ₹430.00 | ₹4.30 | 8 |
| 500 gm | ₹1,961.00 | ₹3.92 | 41 |
| 1 kg | ₹3,923.00 | ₹3.92 | 83 |
Put the two together and the gap to the rest of the range is clear. At 1 kg prices, a Lavender candle carries ₹25.84 more oil cost than a Eucalyptus Spearmint candle. Across a production run that matters; on a single candle it is a fraction of the ₹94.40 jar. Two fresh oils are cheaper than both at 1 kg: Citrus Lemon Fragrance Oil (₹2.83 per gram) and Citronella Fragrance Oil (₹2.89 per gram). Neither is a spa scent: Citronella is a lemon-lemongrass herbal accord with its own associations, and Citrus Lemon is a bright citrus, "zesty lemon and lime top notes, bright grapefruit and orange heart, and a tangy mandarin finish", not a spa scent. Use it for a summer citrus candle, not to cut the cost of a spa line.
Where the price actually drops
A per-gram ladder has steps, and they are not in the same place for every oil. Buying one size below a big step wastes money; buying above the last step wastes cash flow. For each spa oil, here is where the biggest single per-gram drop happens.
| Oil | Biggest step | Per gram before → after | Fall | What it means |
|---|---|---|---|---|
| Eucalyptus Spearmint | 50 g → 100 g | ₹4.25 → ₹3.54 | 16.7% | Once tested, buy 100 g minimum |
| Verbena | 100 g → 500 g | ₹5.90 → ₹4.96 | 16.0% | The 500 g is the value size |
| Lemongrass and Lime | 100 g → 500 g | ₹5.90 → ₹5.20 | 11.9% | 500 g and 1 kg are the same per gram |
| Ylang Ylang | 50 g → 100 g | ₹6.61 → ₹5.90 | 10.7% | Then 8.0% more at 500 g, and a smaller step to 1 kg |
| Jasmine | 100 g → 500 g | ₹4.30 → ₹3.92 | 8.8% | 500 g and 1 kg are the same per gram |
| Cucumber Green Tea | 100 g → 500 g | ₹3.53 → ₹3.33 | 5.7% | The 50 g is already near the floor |
| Sandalwood | 50 g → 100 g | ₹5.43 → ₹5.03 | 7.4% | Flat from 100 g to 1 kg |
| Sage and Cedarwood | 100 g → 500 g | ₹6.96 → ₹5.17 | 25.8% | Then the 1 kg goes back up |
Two rules fall out of the table. For Lemongrass and Lime and Jasmine, the 500 g and the 1 kg cost the same per gram, so the 500 g gives you the bulk price with half the stock risk. For Sandalwood, the bulk price arrives at 100 g; nothing larger is cheaper per gram. Neroli behaves the same way (₹6.66 from 100 g to 1 kg), and Palo Santo is flat from 50 g.
1 kg or two 500 g? Pack choice by oil
When you need a kilogram, you can usually buy it as one 1 kg bottle or two 500 g packs. On most spa oils the single kilogram is cheaper or identical. On Sage and Cedarwood it is much dearer. The table shows the difference for each oil and which way it runs.
| Oil | 2 × 500 g | 1 kg | Difference | Buy |
|---|---|---|---|---|
| Eucalyptus Spearmint | ₹3,304.00 | ₹3,068.00 | ₹236.00 in favour of 1 kg | 1 kg |
| Cucumber Green Tea | ₹3,327.60 | ₹3,327.60 | Identical | Either |
| Jasmine | ₹3,922.00 | ₹3,923.00 | ₹1.00 in favour of two 500 g | Either |
| Verbena | ₹4,956.00 | ₹4,720.00 | ₹236.00 in favour of 1 kg | 1 kg |
| Blue Ocean | ₹4,956.00 | ₹4,956.00 | Identical | Either |
| Sandalwood | ₹5,026.80 | ₹5,026.80 | Identical | Either |
| Lemongrass and Lime | ₹5,200.00 | ₹5,200.00 | Identical | Either |
| Lavender | ₹5,240.00 | ₹5,221.00 | ₹19.00 in favour of 1 kg | 1 kg |
| Ylang Ylang | ₹5,428.00 | ₹5,310.00 | ₹118.00 in favour of 1 kg | 1 kg |
| Palo Santo | ₹6,018.00 | ₹6,018.00 | Identical | Either |
| Neroli | ₹6,655.20 | ₹6,655.20 | Identical | Either |
| Sage and Cedarwood | ₹5,168.40 | ₹6,867.60 | ₹1,699.20 in favour of two 500 g | Two 500 g, and ask on WhatsApp |
Sage and Cedarwood is the outlier. On 24 September 2026 its 500 g costs ₹2,584.20 (₹5.17 per gram) and its 1 kg ₹6,867.60 (₹6.87 per gram): the kilogram is 33% dearer per gram, and two 500 g packs are ₹1,699.20 cheaper than one 1 kg. We are stating the listed prices, not guessing why. If you want a kilogram, ask us on WhatsApp before ordering. Blue Ocean is the other oddity: its 500 g and 1 kg cost exactly the same per kilogram, yet both are dearer per gram than its 50 g. Every oil's ladder has to be read on its own terms.
A worked example: 1.5 kg of Eucalyptus Spearmint
A spa brand needing about 1.5 kg of Eucalyptus Spearmint for a season (125 candles of 150 g at 8%) could buy three 500 g packs for ₹4,956.00, or one 1 kg plus one 500 g for ₹4,720.00, an average of ₹3.15 per gram. The mixed order saves ₹236.00. Two 1 kg bottles would cost more and leave 500 g on the shelf. The general rule: fill the biggest part of the need with the cheapest-per-gram size, and top up with the next size down.
The rest of the ladder: wax, wicks and jars
Wholesale buyers tend to assume everything gets cheaper in bulk. At CSI, for spa-candle materials other than oil, most of it does not.
| Item | Small pack | Per unit | Largest pack | Per unit | Bulk saving |
|---|---|---|---|---|---|
| Luxury Soy Wax CSI 464 | 1 kg ₹507.40 | ₹0.51/g | 10 kg ₹5,074.00 | ₹0.51/g | None from 1 kg (flat) |
| Premium Coconut Soy Wax CSI 468 | 1 kg ₹650.00 | ₹0.65/g | 10 kg ₹6,370.00 | ₹0.64/g | 2.0% per gram |
| Luxury Soy Wax Chunks | 1 kg ₹599.00 | ₹0.60/g | 10 kg ₹5,999.00 | ₹0.60/g | Effectively none |
| Eco Candle Wicks, Thin (C1) | 10 for ₹59.00 | ₹5.90 | 1,000 for ₹5,900.00 | ₹5.90 | None (flat) |
| Eco Candle Wicks, Thick (C2) | 10 for ₹94.40 | ₹9.44 | 1,000 for ₹9,440.00 | ₹9.44 | None (flat) |
| Clear Glass Jar with Golden Lid (150 gram) | 10 for ₹944.00 | ₹94.40 | 20 for ₹1,888.00 | ₹94.40 | None (flat) |
The consequence: in a wholesale spa candle, the oil is the main material whose price you can move by buying bigger. Worked example, Eucalyptus Spearmint at 8% with everything bought at its largest listed pack (oil 1 kg, CSI 464 10 kg, jars in 20s, C1 wicks in 1,000s): ₹36.82 oil + ₹70.02 wax + ₹94.40 jar + ₹5.90 wick = ₹207.14. With the oil at its 50 g price instead, it is ₹221.30. The oil is 18% of the wholesale figure and the jar 46%. All figures exclude labour, freight, packaging and GST. If the jar is the biggest line, it is also the first thing to ask about when you request a bulk quote. Per-unit batch maths at 250, 500 and 1,000 candles is worked through in Bulk Spa Fragrance Oils for Candle Manufacturers.
Placing a wholesale spa order
A short sequence for turning the ladder into an order. It assumes you already know which oils sell; if you do not, go back to testing first. Where to buy spa oils in bulk and how CSI's bulk route works, including stock checks at 1 kg, is covered in Where to Buy Spa-Inspired Fragrance Oils in Bulk; what to check in any spa supplier is in Premium Spa Fragrance Oil Supplier in India.
CandleMakingSuppliesIndia sells every size on this page, including the kilograms we have told you not to buy. We would rather you knew that Palo Santo, Blue Ocean and our perfume-grade spa listing do not get cheaper at 1 kg, and that our Sage and Cedarwood kilogram costs more per gram than two 500 g packs, than find out after you have ordered.
Every price, pack size and per-gram figure was taken from CSI's live store and verified on 24 September 2026. All thirteen spa oils were in stock at every listed size on that date; any out-of-stock size would be flagged. Per-gram figures are listed price divided by grams, to two decimals, and every derived percentage and saving is calculated from those prices.
The ladder shapes, pack-choice rules and order sequence are editorial judgement; CSI does not publish volume pricing above 1 kg on the store, so ask. For bulk pricing, GST invoicing, and MSDS and IFRA documentation on request, message us on WhatsApp at +91 7397976926.
Frequently asked questions
- Buy Spa Fragrance Oils for Candle Making in India
- Luxury Spa Fragrance Oils for Soy Candles
- Relaxing Fragrance Oils for Candle Making
- Wellness-Inspired Candle Fragrance Oils in India
- Premium Spa Fragrance Oil Supplier in India
- Bulk Spa Fragrance Oils for Candle Manufacturers
- Best Fragrance Oils for a Spa Candle Collection
- Spa Fragrance Oil Collection for Candle Businesses
- Where to Buy Spa-Inspired Fragrance Oils in Bulk
- I Want to Launch a Spa Candle Collection — Which 5–10 Fragrances Should I Test Before Buying in Bulk?
Customer reviews: The six reviews at the top of this page are genuine, published Judge.me reviews left by CSI customers on the product pages named on each card — Blue Ocean Fragrance Oil, Eco Candle Wicks, Lavender Fragrance Oil, Premium Coconut Soy Wax, Sandalwood Fragrance Oil, Soy Pillar Wax (Specially made for Pillar and Designer Candles). They are general product reviews, not assessments of the buying advice on this page. Names, star ratings, dates and products are as recorded by Judge.me and wording is unedited. "Verified buyer" appears only on reviews Judge.me recorded as verified — Priyanka Purohit, Yashvi Shah, Reena Bagal, Dipali Sable, Monika Deep, Manasa GN. Reviews below five stars are included as published, not filtered out.
Figures verified 24 September 2026, CSI live pricing: Eucalyptus Spearmint 15 gm ₹68.44, 50 gm ₹212.40, 100 gm ₹354.00, 500 gm ₹1,652.00, 1 kg ₹3,068.00; Cucumber Green Tea 15 gm ₹93.22, 50 gm ₹176.41, 100 gm ₹352.82, 500 gm ₹1,663.80, 1 kg ₹3,327.60; Jasmine 15 gm ₹103.00, 50 gm ₹230.00, 100 gm ₹430.00, 500 gm ₹1,961.00, 1 kg ₹3,923.00; Verbena 15 gm ₹106.20, 50 gm ₹330.40, 100 gm ₹590.00, 500 gm ₹2,478.00, 1 kg ₹4,720.00; Blue Ocean 15 gm ₹93.22, 50 gm ₹247.00, 100 gm ₹495.00, 500 gm ₹2,478.00, 1 kg ₹4,956.00; Sandalwood 15 gm ₹93.22, 50 gm ₹271.40, 100 gm ₹502.68, 500 gm ₹2,513.40, 1 kg ₹5,026.80; Lemongrass and Lime 15 gm ₹116.52, 50 gm ₹330.00, 100 gm ₹590.00, 500 gm ₹2,600.00, 1000 gm ₹5,200.00; Lavender 15 gm ₹105.02, 50 gm ₹270.00, 100 gm ₹540.00, 500 gm ₹2,620.00, 1 kg ₹5,221.00; Ylang Ylang 15 gm ₹106.20, 50 gm ₹330.40, 100 gm ₹590.00, 500 gm ₹2,714.00, 1 kg ₹5,310.00; Palo Santo 15 gm ₹106.20, 50 gm ₹300.90, 100 gm ₹601.80, 500 gm ₹3,009.00, 1 kg ₹6,018.00; Neroli 15 gm ₹118.00, 50 gm ₹342.20, 100 gm ₹665.52, 500 gm ₹3,327.60, 1 kg ₹6,655.20; Sage and Cedarwood 50 gm ₹354.00, 100 gm ₹696.20, 500 gm ₹2,584.20, 1 kg ₹6,867.60; Jasmine Coconut 15g ₹133.00, 50g ₹399.00, 100g ₹799.00, 500g ₹3,999.00, 1kg ₹7,999.00; Lavender Oud 100 g ₹1,200.00, 500 g ₹6,200.00, 1 kg ₹12,000.00; Citrus Lemon 1 kg ₹2,832.00; Citronella 1 kg ₹2,891.00 — all in stock on that date. Luxury Soy Wax CSI 464 1 kg ₹507.40, 10 kg ₹5,074.00; Premium Coconut Soy Wax CSI 468 1 kg ₹650.00, 10 kg ₹6,370.00; Luxury Soy Wax Chunks 1 kg ₹599.00, 10 kg ₹5,999.00; Eco Candle Wicks C1 10 ₹59.00, 1,000 ₹5,900.00; C2 10 ₹94.40, 1,000 ₹9,440.00; Clear Glass Jar with Golden Lid (150 gram) 10 ₹944.00, 20 ₹1,888.00. Per-gram figures are price divided by grams, to two decimals.
Non-price figures: candle maths assume a 150 g candle with load as a percentage of total weight (8% = 12 g oil + 138 g wax); candle counts are floor(grams ÷ 12). All oils on the ladder state a candle load up to 10% except Jasmine Coconut and Lavender Oud, whose pages state none. Savings exclude freight and GST; per-candle costs are worked examples and exclude labour, freight, packaging and GST. Ladder shapes and pack-choice rules are editorial judgement. Indian summer (roughly April to June) is approximate.