Where to Buy Affordable Fragrance Oils for Candle Making in India

Where to Buy Affordable Fragrance Oils for Candle Making in India

 

Per-gram price on every pack 15 g testers on 51 oils 86 of 93 oils in stock
CSI commercial fragrance guides · Price
A checklist for finding genuinely affordable fragrance oils from any seller, with CSI held to the same four checks.
★★★★☆
"Quality of the wick is good for jar candles, team can work on the pricing and delivery timelines."
Monika DeepVerified buyer · Oct 2025
Eco Candle Wicks
★★★★★
"Quality wick, works very well"
AshwiniSep 2025
Eco Candle Wicks
★★★★☆
"Good quality .... if possible delivery date would be try little bit quick please"
Subhankar RoyVerified buyer · Sep 2024
Eco Candle Wicks
★★★★★
"This needle is very helpful as it doesn't damage the mould and there is no leakage of wax while pouring.. I would definitely recommend this .."
LJAug 2024
Premium Candle Wicking Needle
★★★★★
"Good one"
Sneha TamangVerified buyer · Apr 2025
Premium Candle Wicking Needle
★★★★★
"This bamboo wick holder doesn't exert any pressure on the wicks… and it is a very useful product 👌🏻👌🏻.."
Lalitha JaganAug 2024
Bamboo Wick Holder
★★★★☆
"Quality of the wick is good for jar candles, team can work on the pricing and delivery timelines."
Monika DeepVerified buyer · Oct 2025
Eco Candle Wicks
★★★★★
"Quality wick, works very well"
AshwiniSep 2025
Eco Candle Wicks
★★★★☆
"Good quality .... if possible delivery date would be try little bit quick please"
Subhankar RoyVerified buyer · Sep 2024
Eco Candle Wicks
★★★★★
"This needle is very helpful as it doesn't damage the mould and there is no leakage of wax while pouring.. I would definitely recommend this .."
LJAug 2024
Premium Candle Wicking Needle
★★★★★
"Good one"
Sneha TamangVerified buyer · Apr 2025
Premium Candle Wicking Needle
★★★★★
"This bamboo wick holder doesn't exert any pressure on the wicks… and it is a very useful product 👌🏻👌🏻.."
Lalitha JaganAug 2024
Bamboo Wick Holder
Reviews collected and published through Judge.me on candlemakingsuppliesindia.store. They are general reviews of the wicks and wick tools named on each card, not assessments of the buyer's checklist set out below. Wording is unedited.
✓ Prices listed publicly, no login ✓ GST invoicing on request ✓ MSDS & IFRA documentation on request
Commercial Fragrance · Where to Buy
The right place to buy affordable fragrance oil is wherever it passes four checks: a low price per gram at the size you will reorder, stock at that size, documents on request, and a small size to test first. Here is the checklist, and how we do on it.
₹364.56
saved by testing five value oils in 15 g before buying three 100 g, against buying all five 100 g blind and two not selling · CSI live pricing, September 2026
Quick answers — read this first
Where can I buy affordable fragrance oils for candle making in India? From any seller that passes four checks: low price per gram at your reorder size, stock at that size, documents on request and a small tester size. CSI is one option, with public per-pack prices, 15 g testers on 51 oils and GST invoicing, MSDS and IFRA documents on request.

How do I know a fragrance oil is really cheap? Divide the price by the grams. A ₹68.44 15 g bottle is ₹4.56 a gram, which is ₹4,562.67 a kilo, dearer than many listed kilos. See the checklist.

Should I buy testers or full bottles? Testers first. Five 15 g testers cost ₹486.16. Buying the same five oils as 100 g blind costs ₹2,155.80, and any that do not work are money on the shelf. See testing vs buying blind.

What documents should an affordable supplier provide? A GST invoice, and an MSDS and IFRA certificate for each oil you sell in. Low price does not change what your retailers and gifting clients will ask for.
The short answer
Checklist: 1 · ₹ per gram at the size you reorder. 2 · In stock at that size. 3 · GST invoice, MSDS and IFRA on request. 4 · A small size to test in your wax.
CSI plainly: 93 oils listed, 86 in stock; 15 g on 51 oils; prices public; no fragrance sample pack; 19 kilos out of stock on the pull date; no published discount figure.
Test first: 5 testers ₹486.16 + 3 winners at 100 g ₹1,305.08 = ₹1,791.24, against ₹2,155.80 for five 100 g bought blind.
Four checks before an affordable oil is actually affordable — apply them to any seller 1 · Price per gram at the size you will reorder not the cheapest bottle on the page 2 · In stock at that size a price you cannot buy is not a price 3 · Documents on request GST invoice · MSDS · IFRA certificate 4 · A small size to test prove it in your wax first CSI: every pack priced CSI: 86 of 93 in stock CSI: on WhatsApp CSI: 15 g on 51 oils
Each band is a filter. An oil that fails any one of them is not affordable for a business, however low its bottle price. The right-hand notes are CSI's position on each check on 24 September 2026; the checks themselves apply to every seller.
Straight answer
Where should you buy affordable fragrance oils for candle making in India, and how do you check a seller?
Buy from whichever seller passes four checks, because affordability is more than a low bottle price. First, the price per gram at the size you will reorder: small bottles always look cheap and usually cost the most per gram. Second, stock at that size: a low price you cannot reorder is a one-off. Third, documents: a GST invoice, and an MSDS and IFRA certificate for each oil you sell. Fourth, a small size to test, so you prove the oil in your wax before you buy production quantities. CSI is one option. Every pack price is public on the product page, 86 of 93 fragrance oils had stock on 24 September 2026, 51 have a 15 g tester, and GST invoicing, MSDS and IFRA documents are available on request. We also have gaps: no fragrance sample pack, 19 kilos out of stock on the pull date, and no published volume discount. Testing first is the biggest saving for a new buyer. Five value testers cost ₹486.16; buying the same five oils blind at 100 g costs ₹2,155.80. For the value oils themselves, see Affordable Candle Fragrance Oils in India.
One line: affordable means cheap per gram, in stock, documented and tested — check all four, wherever you buy.
Three affordable oils that pass all four checks on CSI today: Pomegranate Splash (second listing) at ₹3.84 a gram at 50 g, 100 g and 1 kg alike, Fresh Strawberries with a ₹113.28 tester and a 1 kg at ₹3.54 a gram, and Apple Cinnamon with a ₹93.22 tester and ₹4.74 a gram flat from 50 g.
Shop fragrance oils

The affordability checklist

An affordable fragrance oil is one that keeps the candle affordable next month too. That takes four checks, and a low price is only the first.

Most buyers compare fragrance sellers on the number they see first, which is the price of the smallest bottle. That number is designed to be low, because it is the smallest bottle. It tells you nothing about what the oil costs at production size, whether you can buy it again, or whether it comes with the paperwork your customers will eventually ask for. The table sets out the four checks, why each matters, how to run it on any seller's site, and the red flag to watch for.

Applies to any seller · run it before your first order
Four checks for an affordable fragrance oil
Check Why it matters How to check Red flag
1 · ₹ per gram at your reorder size The smallest bottle is the dearest per gram; your cost is set by the size you reorder Price ÷ grams, at 100 g, 500 g and 1 kg Only small sizes shown, or prices without weights
2 · In stock at that size A price you cannot reorder is a one-off Product page stock for the exact size Cheap size in stock, production sizes out of stock
3 · Documents on request Retailers and gifting clients ask for them; you need an invoice for your books Ask for GST invoice, MSDS, IFRA certificate Vague answers about what the oil is or who made it
4 · A small size to test A cheap oil that fails in your wax is the most expensive oil Look for 15 g, 30 g or 50 g sizes Minimum orders that force production quantities before a test

The first check catches most false economies. On CSI's own catalogue, the cheapest bottle is Eucalyptus Spearmint 15 g at ₹68.44. That is ₹4.56 a gram, or ₹4,562.67 a kilo equivalent. The same oil's kilo is ₹3,068.00. Across the catalogue, the 15 g carries a median 23.1% premium per gram over the 100 g. So a seller whose testers look cheap may still be dear at production size, and a seller whose testers look dear may be cheap at the kilo. Citronella is the extreme example on our own list: ₹7.67 a gram at 100 g, ₹2.89 at 1 kg.

Compare the same size across sellers
When you compare two sellers, compare the same size: 100 g against 100 g, or 1 kg against 1 kg, in rupees per gram. Comparing one seller's 15 g with another's 1 kg will always make the kilo seller look cheaper, whether or not they are.

The second and fourth checks protect a new business from the two most expensive mistakes: building a range around a scent you cannot reorder, and buying production quantities of a scent you have not tested. The third check protects the business later, when a shop or a corporate client asks for documents. None of the four is about the cheapest price on the page, which is why a seller can pass all four without being the cheapest, and fail them while being the cheapest.

How CSI measures up

We are one option, so here is our position on each check, including where we fall short. Every figure is from the live pull of 24 September 2026. We have not surveyed other sellers and make no claims about them.

CSI on 24 September 2026 · CSI live pricing
The four checks, applied to CSI
Check Where CSI is strong Where CSI falls short
1 · ₹ per gram Every pack price public on the product page; 28 oils at ₹5.00/g or less at production size; 24 oils with a real 1 kg saving For most oils the 15 g is dear per gram; 52 of 91 oils get no real per-gram saving above 100 g
2 · Stock 86 of 93 oils with at least one size in stock; 73 in stock at 1 kg 7 oils with no stock; 19 kilos out of stock; some cheap oils in stock at one size only (Grapefruit Oleo)
3 · Documents GST invoicing, MSDS and IFRA documentation on request via WhatsApp Documents are sent on request, not downloadable from the product page
4 · Testers 15 g on 51 oils; 50 g on 81; no stated minimum order No fragrance sample pack, trial pack or discovery set; oils without a 15 g start at 50 g or 100 g
Argued against our own interest, plainly. A "where to buy" page on a supplier's own site is usually an advert in a checklist costume. The checklist above is real, and it works against us in places: our 15 g testers are the dearest way to buy any given oil by the gram, some cheap oils are only in stock in one size, and we do not sell a fragrance sample pack. Run the four checks on us and on anyone else, and buy from whoever passes them for the oils you need.

Where a seller falls short, there is usually a workaround. Our lack of a sample pack is the obvious one: you can build your own from the 15 g and 50 g sizes, and we will help assemble it on WhatsApp. Candle Fragrance Oil Sample Pack in India and Where to Buy Small Fragrance Oil Samples for Candle Testing show how. For an oil in stock at one size only, ask for a restock date before you launch a scent around it. For documents, ask at the time of ordering rather than when a client asks you. Candle Fragrance Oil Supplier With Low MOQ in India covers low-minimum buying if the size of your first order is the constraint.

The CSI principle
Cheap is a price. Affordable is a supply.
An oil is affordable for a candle business when it is cheap per gram at the reorder size, reorderable, documented and proven in your wax. A seller that meets all four at a slightly higher price per gram can be the more affordable choice.

Testing vs buying blind

The cheapest fragrance oil you will ever buy is the tester of the scent you decided not to make.

Here is the arithmetic of the fourth check. A new maker picks five value-tier oils for a first range. Route one buys all five at 100 g straight away. Route two buys five 15 g testers, pours test candles, and buys 100 g only of the three that pass. In this example two scents fail, which is not unusual when scents are chosen from a product page rather than a test burn.

Five value oils · 15 g and 100 g prices · CSI live pricing, 24 September 2026
Buying blind vs testing first
Oil 15 g tester 100 g Example outcome Route 1: blind 100 g Route 2: tester, then 100 g if it passes
Fresh Strawberries ₹113.28 ₹377.60 Kept (example) ₹377.60 ₹490.88
Apple Cinnamon ₹93.22 ₹474.36 Kept (example) ₹474.36 ₹567.58
Gardenia ₹105.02 ₹433.00 Dropped (example) ₹433.00 ₹105.02
Woody Oud ₹93.22 ₹453.12 Kept (example) ₹453.12 ₹546.34
Peach Melon Berry ₹81.42 ₹417.72 Dropped (example) ₹417.72 ₹81.42
Total ₹486.16 ₹2,155.80 ₹1,791.24

Route two costs ₹1,791.24 and Route one ₹2,155.80, so testing saves ₹364.56 here. More importantly, Route one leaves ₹850.72 of oil you do not want on the shelf, 200 g of it. Route two leaves only the two used testers, ₹186.44 of learning. Both routes end with the same 300 g of proven oil. If all five scents had passed, testing would have cost ₹486.16 extra; if three had failed, it would have saved more. For a business still choosing scents, the tester premium is the cheapest insurance you can buy.

Testing the oil, not the candle. A test is only useful if it tests what your customer will get. Pour the test at your real load, in your real wax and jar, with your real wick, and let it cure before judging. Sniffing an open bottle tells you the profile, not the throw. How to Sample Candle Fragrance Oils Before Placing a Wholesale Order covers a proper sampling method before a larger order.
Diwali falls on 8 November 2026. If you are choosing festive scents now, there is still time to test in 15 g and order production sizes by mid-October. For help building a tester set from our 15 g and 50 g sizes, or for documents before you order, message us on WhatsApp. GST invoicing is available on request.
Ask for help building a tester set

Buying affordably, step by step

1
Shortlist by scent, then by price per gramChoose the profiles your range needs first. Then compare their price per gram at 100 g and 1 kg. Affordable Candle Fragrance Oils in India lists every oil at ₹5.00 a gram or less.
2
Check stock at the size you will reorderNot the tester size. If the 100 g or kilo is out of stock, ask for a restock date before committing.
3
Buy the smallest listed size to test15 g where offered; otherwise 50 g. On CSI there is no stated minimum order, so the smallest listed size of each oil is effectively its minimum.
4
Pour real test candlesSame wax, jar, wick and load as production. Cure before judging. Drop what fails.
5
Move winners to their best-value sizeUsually 100 g; for break oils, 500 g or 1 kg. Bulk Candle Fragrance Oil Price for Small Businesses shows which oils have real bulk breaks.
6
Ask for documents with the first production orderGST invoice, MSDS, IFRA certificate. Keep them on file by oil.
7
Recheck the price per gram every few monthsPrices and stock change. The product page is always the authority.
1
Fruity · flat at every size
Pomegranate Splash Fragrance Oil (second listing)
The simplest affordable oil in the collection: ₹3.84 a gram at 50 g, 100 g and 1 kg. There is no 15 g, so the 50 g at ₹192.00 is both the tester and a production size. Note there are two Pomegranate Splash listings; this is the one with flat pricing.
Pack Price Per gram Candles at 16 g
50 g ₹192.00 ₹3.84 3.12
100 g ₹384.00 ₹3.84 6.25
1 kg ₹3,843.00 ₹3.84 62.50
₹61.44 of oil per 200 g candle at any size Buy Pomegranate Splash
2
Fruity · tester, then a real break
Fresh Strawberries Fragrance Oil
Test at ₹113.28 for 15 g, produce at ₹3.78 a gram at 100 g, and scale to ₹3.54 at 500 g and 1 kg, 6.3% less. All five sizes are in stock, which makes it an easy scent to grow with.
Pack Price Per gram Candles at 16 g
15 g ₹113.28 ₹7.55 0.94
50 g ₹212.40 ₹4.25 3.12
100 g ₹377.60 ₹3.78 6.25
500 g ₹1,770.00 ₹3.54 31.25
1 kg ₹3,540.00 ₹3.54 62.50
₹60.42 of oil per candle at 100 g, ₹56.64 at 500 g Buy Fresh Strawberries
3
Fruity spice · flat from 50 g
Apple Cinnamon Fragrance Oil
A warm, festive value oil. ₹4.74 a gram at 50 g, 100 g, 500 g and 1 kg, so once tested it costs the same whatever size you buy. The 15 g tester is ₹93.22.
Pack Price Per gram Candles at 16 g
15 g ₹93.22 ₹6.21 0.94
50 g ₹237.18 ₹4.74 3.12
100 g ₹474.36 ₹4.74 6.25
500 g ₹2,371.80 ₹4.74 31.25
1 kg ₹4,743.60 ₹4.74 62.50
₹75.90 of oil per candle from 50 g up Buy Apple Cinnamon
Run the same four checks on every seller, us included. The one that passes them is where affordable oil lives.
— CandleMakingSuppliesIndia

Shopping list

Route two from the table, as a shopping list: five testers, then 100 g of the three winners, with materials for the 18 candles the winners make. Oil and wax are CSI live pricing, pulled 24 September 2026; wick and jar prices were verified on 10 September 2026.

Listed prices · 200 g candles at 8%
Test five, produce three
Stage Item Pack Qty Line total
Test Fresh Strawberries Fragrance Oil 15 g 1 ₹113.28
Test Apple Cinnamon Fragrance Oil 15 g 1 ₹93.22
Test Gardenia Fragrance Oil 15 g 1 ₹105.02
Test Woody Oud Fragrance Oil 15 g 1 ₹93.22
Test Peach Melon Berry Fragrance Oil 15 g 1 ₹81.42
Produce Fresh Strawberries Fragrance Oil 100 g 1 ₹377.60
Produce Apple Cinnamon Fragrance Oil 100 g 1 ₹474.36
Produce Woody Oud Fragrance Oil 100 g 1 ₹453.12
Produce Luxury Soy Wax Chunks 1 kg 3 ₹1,797.00
Produce Luxury Soy Wax Chunks 500 g 1 ₹299.00
Produce Eco Candle Wicks Thin C1 10 2 ₹118.00
Produce White Matte Glass Jar pack of 5 4 ₹1,416.00
Total ₹5,421.24

Three 100 g bottles make 18 full candles at 16 g each, with 4 g of each oil spare. Eighteen candles need 3,312 g of wax at 184 g each, so 3.5 kg leaves 188 g for pour loss; add a little more wax if you also pour the five test candles (at 7.5%, 15 g scents one 200 g candle). Twenty wicks and twenty jars cover the eighteen production candles with two spare; test candles need their own. Material cost excludes labour, packaging, freight and GST.

Why trust this guide

CANDLEMAKINGSUPPLIESINDIA supplies raw materials, not finished candles. This is a "where to buy" page on a supplier's own site, so it holds us to the same checklist it gives you, and lists where we fall short: dear-per-gram testers, some sizes out of stock, and no fragrance sample pack.

Every oil and wax price on this page comes from live CSI listings pulled on 24 September 2026 across the 93 products in the Fragrance Oils collection. Wick and jar prices are those verified for Blog 760 on 10 September 2026. We have not surveyed other sellers and make no claims about their prices, stock or documents.

The pass/fail outcome in the testing example is illustrative; your results depend on your wax, wick, jar and load. For stock confirmation, restock dates, GST invoicing, MSDS or IFRA documentation, or help assembling a tester set, message us on WhatsApp at +91 7397976926.

Frequently asked questions

Where can I buy cheap fragrance oils for candle making in India?
Wherever an oil passes four checks: low price per gram at your reorder size, stock at that size, documents on request and a small size to test. CSI is one option, with public prices, 15 g testers on 51 oils and 28 oils at ₹5.00 a gram or less at production size.
Which is the cheapest fragrance oil supplier in India?
We have not surveyed other sellers, so we will not claim to be the cheapest. Compare any two sellers on the same size in ₹ per gram, landed, with documents. Our prices are public on every product page for that comparison.
Does CSI sell fragrance oil sample packs?
No. CSI does not sell a fragrance sample pack, trial pack or discovery set. You can build your own from the 15 g sizes (51 oils) and 50 g sizes (81 oils), and we will help on WhatsApp. Candle Fragrance Oil Sample Pack in India explains how.
What is the minimum order for fragrance oil on CSI?
The listed store has no stated minimum order. The smallest listed size of each oil is effectively its minimum: 15 g for 51 oils, 50 g or 100 g for the others.
Do affordable fragrance oils come with IFRA certificates?
Ask for them whatever the price. On CSI, MSDS and IFRA documentation are available on request on WhatsApp. Check each oil's own usage limits on its IFRA certificate, not on a general guide.
Is it better to buy fragrance oils online or locally?
Either can work. What matters is the four checks: price per gram at your reorder size, stock, documents and testers. Online listings make the first two easy to check before you commit.
Four checks, any seller
Cheap per gram, in stock, documented, tested. Hold every seller to it, us included.
93 fragrance oils with public per-pack prices, 15 g testers on 51, value oils from ₹3.84 a gram at 50 g, and GST invoicing, MSDS and IFRA documentation on request.
Shop fragrance oils Confirm stock and documents on WhatsApp
Editorial standards & sources
About this guide: Written by the CANDLEMAKINGSUPPLIESINDIA team. Product recommendations reflect the CSI range. The four-point checklist applies to any seller of fragrance oils.

Customer reviews: The six reviews at the top of this page are genuine, published Judge.me reviews left by CSI customers on the product pages named on each card — Eco Candle Wicks, Premium Candle Wicking Needle and Bamboo Wick Holder. They are general product reviews, not assessments of the guidance set out here. Names, star ratings, dates and products are as recorded by Judge.me and wording is unedited. "Verified buyer" appears only on the three reviews Judge.me recorded as verified — Monika Deep, Subhankar Roy and Sneha Tamang; the reviews from Ashwini, LJ and Lalitha Jagan are published but not recorded as verified, and carry no badge.

Figures pulled 24 September 2026, CSI live pricing: Fragrance Oils collection, 93 products, 86 with stock, 51 with an in-stock 15 g, 81 with an in-stock 50 g, 73 in stock at 1 kg, 19 kilos out of stock. Pomegranate Splash (second listing) ₹192.00 / 50 g, ₹384.00 / 100 g, ₹3,843.00 / 1 kg. Fresh Strawberries ₹113.28 / 15 g, ₹212.40 / 50 g, ₹377.60 / 100 g, ₹1,770.00 / 500 g, ₹3,540.00 / 1 kg. Apple Cinnamon ₹93.22 / 15 g, ₹237.18 / 50 g, ₹474.36 / 100 g, ₹2,371.80 / 500 g, ₹4,743.60 / 1 kg. Gardenia ₹105.02 / 15 g, ₹433.00 / 100 g. Woody Oud ₹93.22 / 15 g, ₹453.12 / 100 g. Peach Melon Berry ₹81.42 / 15 g, ₹417.72 / 100 g. Eucalyptus Spearmint ₹68.44 / 15 g, ₹3,068.00 / 1 kg. Citronella ₹767.00 / 100 g, ₹2,891.00 / 1 kg. Luxury Soy Wax Chunks ₹299.00 / 500 g, ₹599.00 / 1 kg. Figures verified 10 September 2026 (Blog 760): Eco Candle Wicks Thin C1 ₹59.00 / 10; White Matte Glass Jar ₹354.00 / 5.

Non-price figures and assumptions: Per-gram prices are pack price ÷ grams; the 15 g median premium of 23.1% over 100 g is across 55 oils listing both. Candles assume 200 g at an 8% load (16 g oil + 184 g wax). The pass/fail split in the testing example is illustrative, not a claim about those oils. No claims are made about other sellers. CSI does not sell fragrance sample packs, trial packs, discovery sets or combos. Diwali 2026 falls on 8 November. Prices and availability change — the linked product pages are always authoritative.
ब्लॉग पर वापस जाएं