Where to Buy Premium Masculine Candle Fragrance Oils in India

Where to Buy Premium Masculine Candle Fragrance Oils in India

 

Premium test order, five oils: ₹3,450.00 Fine-perfume oils from 100 g; most inspired listings 50 g / 100 g / 1 kg Documents and GST invoice on WhatsApp
Premium masculine fragrance oils
Where each premium masculine oil is listed, in which sizes, and with what paperwork.
★★★★☆
"Good product and I fully satisfaction with my end result"
Urvashi PatelVerified buyer · Aug 2026
Sacred Sandal Ember Fragrance Oil
★★★★★
"Very good"
Reena BagalVerified buyer · Oct 2025
Sandalwood Fragrance Oil
★★★★★
"Thankyou so much candle supplier M happy with the smell of dark vanilla M obsessed with the vanilla fragrance💕 I ll definitely shop again☺️"
SUMAN BISHTJul 2025
Dark Vanilla Oud
★★★★★
"all the materials are high quality and ultimate fragrance range"
Arminder KaurVerified buyer · Mar 2026
Premium Coconut Soy Wax CSI 468 ( Flakes Form) For Container Candles
★★★★★
"The products are great and of premium quality. I am a permanent customer and will be … but the delivery charges are very high which is restricting me to purchase more…"
Manasa GNVerified buyer · Feb 2025
Premium Coconut Soy Wax
★★★★☆
"Quality of the wick is good for jar candles, team can work on the pricing and delivery timelines."
Monika DeepVerified buyer · Oct 2025
Eco Candle Wicks
★★★★☆
"Good product and I fully satisfaction with my end result"
Urvashi PatelVerified buyer · Aug 2026
Sacred Sandal Ember Fragrance Oil
★★★★★
"Very good"
Reena BagalVerified buyer · Oct 2025
Sandalwood Fragrance Oil
★★★★★
"Thankyou so much candle supplier M happy with the smell of dark vanilla M obsessed with the vanilla fragrance💕 I ll definitely shop again☺️"
SUMAN BISHTJul 2025
Dark Vanilla Oud
★★★★★
"all the materials are high quality and ultimate fragrance range"
Arminder KaurVerified buyer · Mar 2026
Premium Coconut Soy Wax CSI 468 ( Flakes Form) For Container Candles
★★★★★
"The products are great and of premium quality. I am a permanent customer and will be … but the delivery charges are very high which is restricting me to purchase more…"
Manasa GNVerified buyer · Feb 2025
Premium Coconut Soy Wax
★★★★☆
"Quality of the wick is good for jar candles, team can work on the pricing and delivery timelines."
Monika DeepVerified buyer · Oct 2025
Eco Candle Wicks
Reviews collected and published through Judge.me on candlemakingsuppliesindia.store. They are general reviews of the products named on each card, not assessments of the advice set out below. Wording is unedited.
✓ Prices and stock verified 24 September 2026 ✓ MSDS and IFRA documentation on request on WhatsApp; GST invoice available ✓ Raw materials only — CSI does not sell finished candles
CSI Collection Buying · Masculine · Where to Buy
Premium masculine oils at CSI sit in two collections, come in different size ladders, and mostly state no candle load. Here is where each one is listed, which sizes you can buy today, what the pages say about compliance, and what to ask on WhatsApp before you pay.
16 oils
premium and perfume-grade masculine listings mapped by size and stock · CSI live pricing, September 2026
Quick answers — read this first
Where can I buy premium masculine fragrance oils for candles in India? From CSI's own store, through two collections: Fragrance Oils (candle-grade and some perfume-grade oils, 15 g to 1 kg) and Fine Perfume Fragrances (perfume-grade oils, mostly from 100 g). Bulk quantities, GST invoices and MSDS and IFRA documents go through WhatsApp on +91 7397976926.

Which sizes are the premium oils sold in? It depends on the listing. Fine-perfume oils such as Tobacco Vanilla and Ban Magnet start at 100 g. Most brand-inspired perfume listings come in 50 g, 100 g and 1 kg, with no 15 g or 500 g. Santal Noir and White Royal Oud are the premium oils here sold at every size from 15 g to 1 kg.

Do premium perfume-grade oils state a candle load? Mostly not. Of the sixteen premium masculine listings mapped on this page, only White Royal Oud states one (6–10% for candles). Where a page quotes 15–25%, those are perfume rates, not candle loads. The lower of your wax's stated ceiling and any oil ceiling governs.

What is a sensible first premium order? Five oils at their smallest in-stock size: Santal Noir 50 g, Tobacco Vanilla 100 g, Ban Magnet 100 g, the Sauvage Elixir listing 100 g and the Hawas Ice listing 50 g, for ₹3,450.00.
The short answer
Routes: product pages via the Fragrance Oils and Fine Perfume Fragrances collections for test sizes; WhatsApp for bulk, invoices, documents, stock depth and restock dates.
Sizes: fine-perfume oils 100 g / 500 g / 1 kg; most inspired listings 50 g / 100 g / 1 kg; some sizes out of stock (Royal Oud 100 g, the leather-style listing's 100 g and 1 kg, the Acqua Di Gio-inspired listing at every size).
Documents: pages use wording such as "IFRA compliant, phthalate-free"; ask for MSDS and IFRA documents on WhatsApp before you buy in bulk.
Cost: premium oils put ₹76.80 (Royal Oud at 1 kg) to ₹288.72 of oil in an 8% candle; a candle-grade oud puts ₹54.37. Premium is a choice, not a requirement.
Premium masculine oils: which sizes you can buy today Stock on 24 September 2026. FO = Fragrance Oils collection, FP = Fine Perfume Fragrances collection. 15 g 50 g 100 g 500 g 1 kg LISTED IN LOAD Santal Noir FO+FP not stated White Royal Oud FO+FP 6–10% Sultan's Smoke FO+FP not stated Sacred Sandal Ember FO+FP not stated Royal Oud FP not stated Amber Oud Royal FP not stated Lavender Oud FP not stated Tobacco Vanilla FP not stated Ban Magnet FP not stated Sauvage Elixir listing * FP not stated Hawas Ice listing * FO+FP not stated Rasasi Hawas * FO+FP not stated Club De Nuit listing * FO+FP not stated Afnan 9 PM inspired * FO+FP not stated Ombre Leather listing * FO+FP not stated Acqua Di Gio listing * FO+FP not stated in stock out of stock size not listed * CSI product listing names that refer to third-party brands. The oils are CSI interpretations; CSI is not affiliated with those brands. Only White Royal Oud states a candle load (6–10%). The others quote perfume usage rates or none: work inside your wax ceiling. Most inspired listings skip 15 g and 500 g; fine-perfume listings start at 100 g.
Sixteen premium and perfume-grade masculine listings on the CSI store, by pack size, with stock on 24 September 2026. Filled squares can be ordered today; crossed squares are out of stock; a dash means the size is not listed at all. Only one of the sixteen states a candle load.
Straight answer
I want premium masculine fragrance oils for a candle range. Where do I buy them in India, in what sizes, and with what paperwork?
Buy test sizes directly on the CSI store and everything else through WhatsApp. Candle-grade and brand-inspired oils sit in the Fragrance Oils collection; the perfume-grade ouds, tobacco and fougère oils sit in Fine Perfume Fragrances. Expect fine-perfume oils to start at 100 g and most inspired listings to come in 50 g, 100 g and 1 kg only; check the size is in stock on the day, because several are not. Almost none of these pages states a candle load, so work inside your wax's stated ceiling (Luxury Soy Wax CSI 464 up to 10%) and test from 6%. Before a bulk order, message +91 7397976926 for a quote, a GST invoice, the quantity actually available and the MSDS and IFRA documents; the product pages give wording such as "IFRA compliant, phthalate-free", which is the page's description, not a certificate you have seen.
One line: the store is for test sizes, WhatsApp is for everything that needs a document, an invoice or a kilogram.
The premium wood you can test smallest. Santal Noir comes in every size from 15 g (₹166.00) to 1 kg (₹9,120.00). The 50 g at ₹499.00 is enough for a three-load test in 150 g candles plus one retest.
Buy Santal Noir 50 g — ₹499.00

The buying routes, compared

There is one supplier on this page and several doors into it. Use the right door for the job.

CSI sells through its own store and WhatsApp. Within the store, premium masculine oils are spread over several collections, and some listings appear in more than one. The table sets out what each route is for. We would rather you used WhatsApp for a question than guessed from a product page.

Routes to premium masculine oils · CSI, September 2026
What each door is for, and where it stops
Route What you find Typical sizes Best for Where it stops
Fragrance Oils collection Candle-grade oils with stated loads, plus Santal Noir, the bakhoor oils and most inspired listings 15 g to 1 kg (inspired: 50 g, 100 g, 1 kg) Test sizes; candle-grade reorders Stock is shown as available or not, never as quantity
Fine Perfume Fragrances collection Perfume-grade ouds, tobacco, fougère and amber oils, plus many of the above Mostly 100 g, 500 g, 1 kg Premium and niche masculine accords No candle loads stated; no 15 g or 50 g on most
BBW Inspired Fragrances collection Bath-and-body-style inspired listings, including the Mahogany Teakwood listing 50 g to 1 kg The polished teakwood style Few masculine options; brand names stay off your label
Diwali Collection and New Launches Seasonal picks (Ban Magnet is listed in the Diwali Collection) and recent additions As per listing Checking what is new before a season Not a complete masculine list
WhatsApp +91 7397976926 A person who can check stock depth and dates Any, including multiples of 1 kg Bulk quotes, GST invoice, MSDS and IFRA documents, restock dates Answers depend on the day's stock; get dates in writing
Search tip on the store
Several premium listings have long names ("Royal Oud Fragrance Oil – The Epitome of Refined Luxury", "Amber Oud Royal – Opulence, Redefined"). Search the store for the first two words, or browse Fine Perfume Fragrances, rather than scrolling the full fragrance list.
What CSI cannot sell you, argued against our own interest: an oil that reproduces a particular perfume. Some of our listings carry brand names because that is the style they interpret; the oils are CSI's interpretations and CSI is not affiliated with those brands. If a buyer wants "exactly" a named perfume in a candle, no supplier's listing name makes that true, and the brand name must not go on your label. Premium, on this page, means the accord and the grade of oil, not a borrowed name.

Which sizes each premium oil comes in

The grid above is the summary; this section is what it means for your order. The patterns are consistent enough to plan around, and the exceptions are where orders go wrong. The per-gram ladder across all masculine oils, and the price gap between candle-grade and perfume-grade at 1 kg, is covered in Masculine Candle Fragrance Oils Wholesale in India; here we only deal with what you can actually put in a basket.

Pattern 1: fine-perfume listings start at 100 g

Tobacco Vanilla, Ban Magnet, the Sauvage Elixir listing, Amber Oud Royal, Lavender Oud and the bakhoor oils are sold from 100 g. A 100 g bottle makes eight 150 g candles at 8%; a three-load test (6%, 8%, 10%) uses 36 g, which at Tobacco Vanilla's 100 g price is ₹287.64 of oil, leaving 64 g (₹511.36 worth) for a second round or a small first batch. That is a reasonable test size for a premium oil, not a waste.

Pattern 2: most inspired listings skip 15 g and 500 g

Most brand-inspired masculine listings come in 50 g, 100 g and 1 kg only, and those are priced flat per gram across the three sizes (the Hawas Ice listing is ₹9.08 per gram at all three). There is no bulk saving and no middle size, so move from 100 g straight to 1 kg only when a candle has sold through.

Pattern 3: the exceptions

Size exceptions to check before ordering · 24 September 2026
Where the pattern breaks
Oil Exception What to do
Royal Oud Fragrance Oil 100 g out of stock; smallest buy today is 500 g (₹3,300.00) Test White Royal Oud first, or ask on WhatsApp when 100 g returns
Lavender Oud 500 g (₹6,200.00, ₹12.40/g) is dearer per gram than 100 g and 1 kg (₹12.00/g) Buy 100 g packs or 1 kg, not 500 g
Sacred Sandal Ember Only 500 g (₹3,999.00) in stock; 100 g and 1 kg out of stock No small test size today
Tomford Ombre Leather Inspired Fragrance Oil (CSI listing name; not affiliated) Only 50 g (₹667.00) in stock; 100 g and 1 kg out of stock Test only; do not plan a leather line on it yet
Best Acqua Di Gio inspired fragrance oil (CSI listing name; not affiliated) Out of stock at every size Use a fresh alternative such as the Hawas Ice listing or Blue Ocean
Santal Noir One of two premium oils here with a 15 g (₹166.00; White Royal Oud is the other); the 15 g is ₹11.07/g against ₹9.98/g at 50 g Use the 15 g only to smell; buy 50 g to test in wax

If one of the out-of-stock sizes is the one you need, ask on WhatsApp for a restock date rather than assuming one. Oud and leather options, including why leather is so limited, are covered in Oud and Leather-Style Fragrance Oils for Masculine Candles.

Five premium masculine oils to start with

Five accords, five different listings, all in stock at their smallest size. Two carry brand names; three do not.

Chosen for a premium masculine test order on: stock at the smallest listed size on 24 September 2026, distinct accords (wood, tobacco, dark amber, fougère, icy fresh), and price. None of the five states a candle load on its page, so every test is inside the wax ceiling. We have no throw data; the heaviest-structured masculine oils are discussed in Strong Masculine Fragrance Oils for Candles. Candle counts assume a 150 g candle at 8%.

1
premium wood · Fragrance Oils + Fine Perfume · every size
Santal Noir
A composed sandalwood rather than a single note: "Top Notes: Soft Spice, Subtle Green Accord | Heart Notes: Creamy Sandalwood, Light Cedar | Base Notes: Warm Amber, Musk, Dry Woods". The page suggests it is "Best worn as EDP (20–25%)", a perfume use, and states no candle load, so test from 6% inside your wax ceiling. With White Royal Oud, it is one of two premium masculine oils here you can buy at every size from 15 g to 1 kg, which makes it easy to trial. Limitation: at ₹9.98 per gram at 50 g it is nearly twice the price of CSI's candle-grade Sandalwood; buy it for the structure, not for "more sandalwood".
Size Price Per gram 150 g candles at 8%
15g ₹166.00 ₹11.07 1
50g ₹499.00 ₹9.98 4
100g ₹919.00 ₹9.19 8
500g ₹4,599.00 ₹9.20 41
1kg ₹9,120.00 ₹9.12 83
Oil per 8% candle: ₹119.76 at 50 g, ₹109.44 at 1 kg (8.6% saving per gram). Buy Santal Noir
2
tobacco · Fine Perfume · from 100 g
Tobacco Vanilla Fragrance Oil – Bold, Warm & Addictively Smooth
The perfume-grade tobacco: "Top notes of tobacco leaf, clove, and cinnamon. Heart of vanilla bean, tonka, and cocoa. Base of dried fruits, amber, and woody musk". Drier and spicier than CSI's candle-grade Coffee Vanilla Tobacco, with no coffee. The page describes it as "IFRA compliant, phthalate-free" and states no candle load. It suits a winter or evening candle at the top of a range. Limitation: sold from 100 g, and the 1 kg is only 6.1% cheaper per gram than the 100 g.
Size Price Per gram 150 g candles at 8%
100g ₹799.00 ₹7.99 8
500g ₹3,999.00 ₹8.00 41
1 kg ₹7,499.00 ₹7.50 83
Oil per 8% candle: ₹95.88 at 100 g, ₹89.99 at 1 kg. Buy Tobacco Vanilla
3
dark amber-woody · Fine Perfume + Diwali Collection · from 100 g
Ban Magnet Fragrance Oil
A dark, spiced amber-wood: "Opens with bergamot, black pepper, and cardamom. Heart of smoked rose, jasmine, incense, and patchouli. Base of amber, tonka bean, vetiver, and dark musk". It is listed in CSI's Diwali Collection as well as Fine Perfume Fragrances, and the page describes it as "IFRA compliant, phthalate-free"; no candle load is stated. It gives a premium range the smoky-incense evening candle without going fully bakhoor. Limitation: its smallest bottle, 100 g at ₹899.00, is the dearest entry price of the five, and smoked rose and jasmine make it unisex rather than strictly masculine.
Size Price Per gram 150 g candles at 8%
100g ₹899.00 ₹8.99 8
500g ₹4,300.00 ₹8.60 41
1 kg ₹8,400.00 ₹8.40 83
Oil per 8% candle: ₹107.88 at 100 g, ₹100.80 at 1 kg (6.6% saving per gram). Buy Ban Magnet
4
aromatic fougère · Fine Perfume · from 100 g · inspired listing
Sauvage Elixir Inspired Fragrance Oil
That title is CSI's product listing name: the oil is CSI's interpretation of that style, CSI is not affiliated with the brand, and the brand name must never appear on your label. Stated notes: "Top notes of cinnamon, nutmeg, cardamom, and grapefruit. Heart of lavender, licorice, and patchouli. Base of sandalwood, amber, Haitian vetiver, and musk" — a spiced fougère, the classic barbershop-to-evening masculine structure. The page describes it as "IFRA compliant, phthalate-free" and states no candle load. Limitation: sold from 100 g; this listing is in the fine-perfume collection, not the candle-oil collection, so test it as a perfume-grade oil.
Size Price Per gram 150 g candles at 8%
100g ₹799.00 ₹7.99 8
500g ₹3,999.00 ₹8.00 41
1 kg ₹7,120.00 ₹7.12 83
Oil per 8% candle: ₹95.88 at 100 g, ₹85.44 at 1 kg, 10.9% less per gram at 1 kg. Buy the 100 g
5
icy fresh · Fragrance Oils + Fine Perfume · from 50 g · inspired listing
Rasasi Hawas Ice Inspired Fragrance Oil
The premium fresh masculine. That title is CSI's listing name; the oil is an interpretation, CSI is not affiliated with the brand, and your label uses your own name. Stated notes: "Opens crisp and frosty with marine notes, mint, green apple, and bergamot, moves into a lightly spiced heart of cardamom, nutmeg, and jasmine, and dries down to ambergris, musk, agarwood, and vetiver". The page quotes perfume usage of up to 25% (extrait), 20% (EDP/EDT) and 15% (solid perfume): those are not candle loads, and none is stated. It describes itself as "IFRA compliant, phthalate-free, skin-safe" (page wording). Limitation: flat ₹9.08 per gram at 50 g, 100 g and 1 kg, so bulk saves nothing.
Size Price Per gram 150 g candles at 8%
50g ₹454.00 ₹9.08 4
100g ₹908.00 ₹9.08 8
1kg ₹9,080.00 ₹9.08 83
₹108.96 of oil per 8% candle at any size. Buy the 50 g
The five-oil premium test order: ₹3,450.00, one bottle of each at its smallest in-stock size. Only two? Santal Noir 50 g and Tobacco Vanilla 100 g, ₹1,298.00: wood and tobacco, in our judgement two accords many men's ranges are built on.

Documents: what the pages say and what to ask for

Premium buyers, especially those selling to retailers, corporate clients or export, will be asked for paperwork. The product pages carry short compliance wording, and the wording differs between listings. We report it exactly as the pages state it; we do not certify anything on this page. The documents themselves (MSDS and IFRA documentation) are available on request on WhatsApp.

Compliance wording as it appears on the product pages · 24 September 2026
Three different forms of words; ask for the document behind each
Page wording Where it appears (examples) What to ask for on WhatsApp
"IFRA compliant, phthalate-free" Tobacco Vanilla, Ban Magnet, the Sauvage Elixir listing, Royal Oud, Amber Oud Royal, Lavender Oud MSDS and the IFRA document for the specific oil
"IFRA compliant, phthalate-free, skin-safe." The Hawas Ice listing and the other brand-inspired perfume oils MSDS and IFRA document; "skin-safe" refers to perfume use on the page, not candles
"IFRA-certified" (within the description) White Royal Oud, Dark Vanilla Oud, Vetiver, Gilli Mitti MSDS and the IFRA document referred to
"IFRA Certified" Sacred Sandal Ember, the Mahogany Teakwood listing, Coffee Vanilla Tobacco As above
No compliance wording captured Santal Noir, Sultan's Smoke, Midnight Bakhoor Royale Ask whether MSDS and IFRA documents are available before bulk purchase

A document request that gets answered quickly

Name the exact oil and size, say what the document is for (your own records, a retailer, a corporate client), and ask for the GST invoice at the same time. A single WhatsApp message listing every oil in your order is easier to answer than five separate ones. Keep the documents with your batch records, filed by the oil and the date of purchase.

Mistake: printing "IFRA certified" on your own candle label because the oil page says it. Fix: the page wording describes the fragrance oil, not your finished candle, and it is the page's claim, not a document you hold. Ask for the documentation, keep it on file, and take your own advice on what your label may say. Never use a perfume brand name anywhere on it.

Before you pay: a seven-step buying check

Use this before any premium order, whether it is a 50 g test or a multi-kilogram run. The supplier questions to ask any supplier, in more depth, are in the hotel cluster's guide Luxury Hotel Fragrance Oil Supplier in India.

1
Pick the route by quantityUp to a few hundred grams per oil: order on the store. A kilogram or more of any oil, or anything needing an invoice or documents: start on WhatsApp.
2
Check the size is in stock todaySeveral premium sizes are out of stock on 24 September 2026. Look at the size selector, not just the product: a listing can be live while the size you need is not.
3
Read the load line, and the usage linesIf the page states a candle load, note it. If it quotes 15–25% for extrait, EDP or solid perfume, that is not a candle load. If it states nothing, your wax sets the ceiling: Luxury Soy Wax CSI 464 up to 10%, Premium Coconut Soy Wax CSI 468 and Luxury Soy Wax Chunks up to 13%. These are formulation limits, not regulatory ones.
4
Buy the smallest in-stock size first50 g or 100 g. Most premium oils here cost only a little more per gram in their smallest size than at 1 kg, so a smaller first bottle costs little extra per candle and protects you from a kilogram you do not like.
5
Ask for documents before bulk, not afterMSDS and IFRA documentation on request on WhatsApp; ask at the same time for a GST invoice and, for bulk, the quantity actually available.
6
Confirm the dispatch date in writingDelivery time depends on where you are. If a client or a festival date depends on it, get the dispatch date on WhatsApp before you promise anything.
7
Test in wax before you reorderPour 6%, 8% and 10% in 150 g candles within your ceiling, cure for at least 48–72 hours (common practice; judge again at day 7), burn one per session. Soy behaviour for heavy masculine oils is covered in Best Masculine Fragrance Oils for Soy Candles.

Premium without perfume-grade

The most premium-smelling candle is not always made with the most expensive oil.

We sell the perfume-grade oils on this page and think they are worth it for some ranges. But premium, for a candle, is also about a stated candle load, reliable stock and a price that leaves room for a good jar. Several candle-grade CSI oils have premium accords, state a candle load, and cost less per candle. If your brief is "premium masculine" rather than "perfume-grade", test one of these beside your perfume-grade picks.

Candle-grade alternatives with stated loads · 24 September 2026
Premium accords, stated loads, every size in stock
Candle-grade oil Premium accord Stated candle load Oil per 8% candle, 50 g price Perfume-grade counterpart here
White Royal Oud saffron, rose, oud, sandalwood, ambergris 6-10% for candles ₹100.80 Royal Oud, Amber Oud Royal
Coffee Vanilla Tobacco coffee, tonka, tobacco leaf, amber 7-9% soy wax ₹107.76 Tobacco Vanilla
Dark Vanilla Oud vanilla, cardamom, oud, amber 6-10% for candles ₹76.80 Ban Magnet (for dark amber)
Sandalwood Fragrance Oil creamy single-note sandalwood up to 10% for soy ₹65.14 Santal Noir
Argued against our own interest: if you are launching your first masculine range, you may not need perfume-grade at all. The dearest masculine fragrance oil in this guide is a brand-inspired perfume listing: the Club De Nuit Intense inspired listing (CSI's listing name for its own interpretation; CSI is not affiliated with the brand) is ₹24.06 per gram, 5.3 times Woody Oud at 1 kg, putting ₹288.72 of oil in one 8% candle. Start with candle-grade oils that state a load, and add one perfume-grade oil as the range's top candle once the others sell. When perfume-grade genuinely earns its place in candles is argued in Masculine Candle Fragrance Oils Wholesale in India, and positioning for premium brands in Luxury Masculine Fragrance Oils for Candle Brands.

Ordering for Diwali and winter

Diwali falls on 8 November 2026, 45 days after these prices were checked; Christmas is 25 December 2026; North Indian winter runs roughly December to February. Dark ambers, tobacco and ouds are the natural premium gift candles for that window. Because fine-perfume oils start at 100 g and most inspired listings jump from 100 g to 1 kg, plan the step from test to production early: a 100 g bottle makes eight candles at 8%, a 500 g (where listed) 41, a 1 kg 83. For corporate volumes and batch maths, see Bulk Masculine Fragrance Oils for Candle Manufacturers; for the sampling sequence and budgets across woody, oud, amber and fresh, see I Want a Masculine Candle Collection — Which Woody, Oud, Amber and Fresh Fragrance Oils Should I Sample?; the hub Buy Masculine Fragrance Oils for Candle Making explains what reads masculine in the first place.

Diwali 8 November 2026: order your 100 g premium test bottles this week, decide by mid-October, then step up. Ban Magnet 500 g is ₹4,300.00 and Tobacco Vanilla 500 g is ₹3,999.00, 41 candles each at 8%. Ask on WhatsApp for a quote with GST invoice, documents and a dispatch date.
WhatsApp a premium Diwali quote
The CSI principle
The store is for grams. WhatsApp is for kilograms, invoices and documents.
Buy the smallest in-stock size of a premium oil on the store, test it in wax inside the ceiling, then ask us for the quantity, the paperwork and the date before you scale.
"A premium oil is only premium if you can buy it again, prove what it is, and pour it inside the ceiling. Ask for all three before you pay for a kilogram."
— CandleMakingSuppliesIndia
Why trust this guide

CandleMakingSuppliesIndia sells every oil on this page and does not sell finished candles. This page still tells you that most premium oils state no candle load, that several premium sizes are out of stock, that one of our listings is dearer per gram at 500 g than at 100 g, and that you may not need perfume-grade oils at all.

Every price, pack size, per-gram figure and stock status was taken from CSI's live store and verified on 24 September 2026. Out-of-stock sizes are flagged as out of stock on that date and are never presented as buyable. Notes, usage rates and compliance wording are quoted from each product page; we do not certify any oil.

Route recommendations, the buying check and the candle-grade comparisons are our judgement; CSI has no throw measurements for these oils. For bulk pricing, GST invoicing, stock depth, and MSDS and IFRA documentation on request, message us on WhatsApp at +91 7397976926.

Frequently asked questions

Where to buy perfume grade fragrance oil for candles in India?
On CSI's store, in the Fine Perfume Fragrances collection (mostly 100 g, 500 g and 1 kg) and, for most brand-inspired listings, the Fragrance Oils collection (50 g, 100 g and 1 kg). Bulk, GST invoices and MSDS and IFRA documents are handled on WhatsApp at +91 7397976926.
Can I use perfume grade fragrance oil in candles?
Yes, many makers do, but most perfume-grade pages at CSI state no candle load; their 15–25% figures are perfume rates. Work inside your wax's stated ceiling (CSI 464 up to 10%), test 6%, 8% and 10%, and cure before judging.
Premium masculine fragrance oil 100 g price India
At CSI on 24 September 2026: Tobacco Vanilla ₹799.00, the Sauvage Elixir listing ₹799.00, Ban Magnet ₹899.00, Santal Noir ₹919.00, the Hawas Ice listing ₹908.00, Amber Oud Royal ₹1,299.00 and Lavender Oud ₹1,200.00 for 100 g. Royal Oud's 100 g is out of stock.
Does CSI provide MSDS and IFRA certificates for fragrance oils?
MSDS and IFRA documentation are available on request on WhatsApp. Product pages carry wording such as "IFRA compliant, phthalate-free" or "IFRA-certified"; ask for the documents for the exact oils in your order.
Can I get a GST invoice for fragrance oil orders?
Yes, a GST invoice is available. Ask for it on WhatsApp when you place a bulk order, together with the quote and dispatch date.
Is there a leather fragrance oil for candles available in India?
At CSI only one, a brand-inspired leather-style listing, and on 24 September 2026 only its 50 g is in stock (₹667.00, ₹160.08 of oil per 8% candle); the 100 g and 1 kg are out of stock. Its page states no candle load.
Your premium masculine order
Five premium accords, smallest sizes, ₹3,450.00.
Santal Noir, Tobacco Vanilla, Ban Magnet, the Sauvage Elixir listing and the Hawas Ice listing, all in stock at their smallest size on 24 September 2026. Test them inside your wax ceiling; ask on WhatsApp for documents and bulk.
Browse Fine Perfume Fragrances Ask for a quote and documents
Editorial standards & sources
About this guide: part of CSI's masculine cluster. It sets out the routes for buying premium and perfume-grade masculine fragrance oils from CSI, which sizes each listing is sold and stocked in, what compliance wording the pages use and which documents to request. Brand names appear only as CSI's own product listing names; the oils are CSI's interpretations and CSI is not affiliated with those brands.

Customer reviews: The six reviews at the top of this page are genuine, published Judge.me reviews left by CSI customers on the product pages named on each card — Dark Vanilla Oud, Eco Candle Wicks, Premium Coconut Soy Wax, Premium Coconut Soy Wax CSI 468 ( Flakes Form) For Container Candles, Sacred Sandal Ember Fragrance Oil, Sandalwood Fragrance Oil. They are general product reviews, not assessments of the buying advice on this page. Names, star ratings, dates and products are as recorded by Judge.me and wording is unedited. "Verified buyer" appears only on reviews Judge.me recorded as verified — Urvashi Patel, Reena Bagal, Arminder Kaur, Manasa GN, Monika Deep. The reviews from SUMAN BISHT are published but not recorded as verified, and carry no badge. Reviews below five stars are included as published, not filtered out.

Figures verified 24 September 2026, CSI live pricing: Santal Noir 15 g ₹166.00, 50 g ₹499.00, 100 g ₹919.00, 500 g ₹4,599.00, 1 kg ₹9,120.00; Tobacco Vanilla 100 g ₹799.00, 500 g ₹3,999.00, 1 kg ₹7,499.00; Ban Magnet 100 g ₹899.00, 500 g ₹4,300.00, 1 kg ₹8,400.00; Sauvage Elixir listing 100 g ₹799.00, 500 g ₹3,999.00, 1 kg ₹7,120.00; Hawas Ice listing 50 g ₹454.00, 100 g ₹908.00, 1 kg ₹9,080.00; Royal Oud 100 g out of stock, 500 g ₹3,300.00; Lavender Oud 100 g ₹1,200.00, 500 g ₹6,200.00; Amber Oud Royal 100 g ₹1,299.00; Sacred Sandal Ember 500 g ₹3,999.00; leather-style inspired listing 50 g ₹667.00 (100 g and 1 kg out of stock); smoky-chypre inspired listing 50 g ₹1,203.00; Acqua Di Gio-inspired listing out of stock at every size; White Royal Oud 50 g ₹420.00; Coffee Vanilla Tobacco 50 g ₹449.00; Dark Vanilla Oud 50 g ₹320.00; Sandalwood 50 g ₹271.40; Woody Oud 1 kg ₹4,531.20. Per-gram figures are price divided by grams, to two decimals.

Non-price figures: candle maths assume a 150 g candle with load as a percentage of total weight (8% = 12 g oil + 138 g wax); candle counts are floor(grams ÷ 12). Wax ceilings as stated by the wax pages (CSI 464 up to 10%; CSI 468 and Luxury Soy Wax Chunks up to 13%) are formulation limits, not regulatory limits. Perfume usage rates on perfume-grade pages are not candle loads. Compliance wording is quoted from product pages and is not CSI certification on this page. Stock status is availability on 24 September 2026, not quantity. Diwali (8 November 2026) and Christmas (25 December 2026) are calendar dates; seasons are approximate.
ब्लॉग पर वापस जाएं