Which Fragrance Oils Should a Candle Brand Stock for Summer, Monsoon and Winter?

Which Fragrance Oils Should a Candle Brand Stock for Summer, Monsoon and Winter?

 

Core trio at 50 g: ₹821.40 All 14 oils at 50 g: ₹3,937.41 All fourteen in stock at every size, 24 September 2026
Seasonal stock list · summer, monsoon, winter
What to keep all year, what to carry across seasons, and what to rotate.
★★★★★
"Fresh and soothing"
Yashvi ShahVerified buyer · Jul 2025
Blue Ocean Fragrance Oil
★★★★★
"Good fragrance 👍"
Sooraj RVerified buyer · Aug 2026
Blue Ocean Fragrance Oil
★★★★★
"Very good"
Reena BagalVerified buyer · Oct 2025
Sandalwood Fragrance Oil
★★★★★
"Quality of fragrance is very good. Cold through and hot though both are perfect."
Priyanka PurohitVerified buyer · Sep 2026
Lavender Fragrance Oil
★★★★☆
"Fragrance is awesome. Hot throw is also very good after burn candle."
AkanshaVerified buyer · Dec 2025
Lavender Fragrance Oil
★★★★★
"Coffee fragrance is quite strong and feels like yummy"
Arminder KaurVerified buyer · Apr 2026
Roasted Coffee Fragrance
★★★★★
"Fresh and soothing"
Yashvi ShahVerified buyer · Jul 2025
Blue Ocean Fragrance Oil
★★★★★
"Good fragrance 👍"
Sooraj RVerified buyer · Aug 2026
Blue Ocean Fragrance Oil
★★★★★
"Very good"
Reena BagalVerified buyer · Oct 2025
Sandalwood Fragrance Oil
★★★★★
"Quality of fragrance is very good. Cold through and hot though both are perfect."
Priyanka PurohitVerified buyer · Sep 2026
Lavender Fragrance Oil
★★★★☆
"Fragrance is awesome. Hot throw is also very good after burn candle."
AkanshaVerified buyer · Dec 2025
Lavender Fragrance Oil
★★★★★
"Coffee fragrance is quite strong and feels like yummy"
Arminder KaurVerified buyer · Apr 2026
Roasted Coffee Fragrance
Reviews collected and published through Judge.me on candlemakingsuppliesindia.store. They are general reviews of the products named on each card, not assessments of the advice set out below. Wording is unedited.
✓ Prices verified 24 September 2026, out-of-stock sizes flagged ✓ GST invoice, MSDS and IFRA documentation on request on WhatsApp ✓ Raw materials only — CSI does not sell finished candles
CSI Collection Buying · Seasonal Hub
A seasonal candle brand needs fewer oils than it thinks. Three core oils all year, five that bridge two seasons, and six that come and go: fourteen CSI oils filling every summer, monsoon and winter slot.
14 oils
three core, five carry-over, six rotating — covering 25 season slots · CSI live pricing, September 2026
Quick answers — read this first
Which fragrance oils should a candle brand stock for summer, monsoon and winter? Stock in three tiers. A small core of oils that suit any season (at CSI: Bergamot Amber, Sandalwood, Lavender). A set of carry-over oils that work in two neighbouring seasons (Cucumber Green Tea, Blue Ocean and Lemongrass and Lime from summer into monsoon; Sage and Cedarwood and Roasted Coffee from monsoon into winter). And a few rotating oils that belong to one season only (Peach Melon Berry and Citrus Lemon for summer, Gilli Mitti and Raat Ki Rani for monsoon, Apple Cinnamon and Pumpkin Spice for winter).

How many oils is that? Fourteen oils fill 25 season slots: 8 in summer, 10 in monsoon, 7 in winter. Buying each season from scratch would mean 25 separate oil decisions; the tiers cut that to fourteen.

Why does monsoon need the most oils? Because it borders both other seasons. Summer's fresh oils carry into June; winter's woods and coffee already suit rainy evenings.

What does it cost to test the whole list? One 50 g bottle of each of the fourteen is ₹3,937.41, all in stock at every size on 24 September 2026.
The short answer
Core (all year): Bergamot Amber, Sandalwood, Lavender — ₹821.40 at 50 g; the deepest stock you hold.
Carry-over (two seasons): Cucumber Green Tea, Blue Ocean, Lemongrass and Lime (summer → monsoon); Sage and Cedarwood, Roasted Coffee (monsoon → winter).
Rotating (one season): Peach Melon Berry, Citrus Lemon (summer); Gilli Mitti, Raat Ki Rani (monsoon); Apple Cinnamon, Pumpkin Spice (winter). Sell through; do not carry over.
The plan: the step-by-step inventory plan, kilograms per season and reorder points are in the deep-buyer guide, linked below.
Fourteen oils, three tiers, twenty-five season slots A filled cell = stock it that season. Tiers and season fit are editorial judgement from each page's stated notes. TIER OIL SUMMER Apr–Jun MONSOON Jun–Sep WINTER Diwali–Feb 50 g Core Bergamot Amber ₹5.60/g Sandalwood ₹5.43/g Lavender ₹5.40/g Carry-over Cucumber Green Tea ₹3.53/g Blue Ocean ₹4.94/g Lemongrass and Lime ₹6.60/g Sage and Cedarwood ₹7.08/g Roasted Coffee ₹4.60/g Rotating Peach Melon Berry ₹4.46/g Citrus Lemon ₹3.40/g Gilli Mitti (Patchouli) ₹8.96/g Raat Ki Rani ₹7.40/g Apple Cinnamon ₹4.74/g Pumpkin Spice ₹6.61/g Oils stocked 8 oils 10 oils 7 oils Darkest = core (all year). Mid = carry-over (two adjacent seasons). Light = rotating (one season). Dashed = not stocked. Right-hand column: price per gram at 50 g, CSI live pricing 24 September 2026. All fourteen oils in stock at every size.
The whole-year stock list on one grid. Three core oils run across all three seasons, five carry-overs span a season boundary, and six rotating oils each own one season. Monsoon has the most filled cells because it borders both summer and winter.
Straight answer
My candle brand wants different ranges for summer, monsoon and winter. Which fragrance oils should I actually keep in stock, and which should come and go?
Keep three oils all year, five that bridge two seasons, and six that belong to one. The core — Bergamot Amber, Sandalwood and Lavender — is made of scents that are not tied to weather: a citrus-amber, a creamy wood and a herbal floral. In our judgement these are scents a regular customer can reorder in any month, so they earn the deepest stock. The carry-overs sit on the season boundaries: Cucumber Green Tea, Blue Ocean and Lemongrass and Lime suit the heat and keep working as fresh, green scents in the rains; Sage and Cedarwood and Roasted Coffee begin in the monsoon and carry on through Diwali (8 November 2026) and the cold months. The rotating oils — Peach Melon Berry and Citrus Lemon, Gilli Mitti and Raat Ki Rani, Apple Cinnamon and Pumpkin Spice — give each season its identity and should be bought to sell through, never to hold. All fourteen were in stock at every size on 24 September 2026. The sequenced plan — what to buy when, how much per season and when to reorder — is in I Want to Launch Different Candle Collections for Summer, Monsoon and Winter — How Should I Plan My Fragrance Oil Inventory?.
One line: hold the core deep, let carry-overs cover the season changes, and treat rotating oils as guests who leave when the season does.
Start with the core trio. Bergamot Amber (₹280.00), Sandalwood (₹271.40) and Lavender (₹270.00) at 50 g: ₹821.40. All three pages state a candle load up to 10%, and all three are in stock at every size.
Buy Bergamot Amber 50 g — ₹280.00

Core, carry-over, rotating: what earns each tier

A seasonal brand is really three businesses sharing one shelf. The tiers stop them fighting over it.

A common mistake seasonal brands make is treating each season as a clean slate: a new list in March, another in June, another in October. The result is too many oils, too many half-used bottles at every season change, and no scent that regular customers can count on. A tiered list fixes both problems. It separates the oils that should always be on the shelf from the ones that should arrive and leave with the weather.

The three tiers · what earns a place
Criteria we use to place an oil in a tier
Tier What it is for An oil earns this tier if… Stock depth
Core The scents a customer can always buy; reorders and gifting its character is not tied to heat, rain or cold; it is in stock at every size; its page states a candle load; its ladder is lower per gram at 100 g or 500 g than at 50 g Deepest
Carry-over Bridging a season change without a gap or a glut it reads right in two neighbouring seasons (fresh in heat and rain, or warm in rain and cold) Medium, bought before the first of its two seasons
Rotating Giving each season its identity and newness customers name the season from it; outside the season it would sit unsold Shallowest; sold through, never held over

Why the core is three oils, not ten

Every core oil has to be restocked all year. That is cash tied up twelve months a year and shelf space that seasonal oils cannot use. Three is enough to cover the three moods almost every buyer asks for — something fresh-warm, something woody, something floral — and small enough that the seasonal oils still dominate each launch. Our three are chosen on stated notes, stated candle load, stock at every size and price per gram; we have no sales data to rank them and do not invent any.

Why carry-overs matter more than they look

Indian seasons do not switch on a date. The southwest monsoon arrives roughly in June and the summer heat overlaps it; the rains taper as Diwali approaches. Carry-over oils are the ones that keep working across those overlaps. Without them, you either launch the new season too early, with rain scents in May heat, or you are left with a shelf of summer fruit in July. With them, the season change is a gradual rotation rather than a clearance.

Why rotating oils must be allowed to run out

A rotating oil's value is that it feels seasonal. Pumpkin Spice in April or Peach Melon Berry in December does not just sell slowly; it makes the range feel stale. So rotating oils are bought to sell through by the end of their season, and a rotating oil still on the shelf at the next season change is a sign you bought too much, not a stock to carry forward.

Argued against our own interest: a supplier's ideal customer stocks every oil in every season. Don't. Fourteen oils across the year, with only three held all year round, is, in our judgement, enough for many small and mid-sized brands. Every extra rotating oil is another bottle you will be tempted to discount in the last week of its season.

The stock list for each season

Each list is the core plus that season's carry-overs and rotating oils. Notes are summarised from each product page; prices are the 50 g on 24 September 2026, the size we recommend for testing any oil you have not burned before. The best-of rankings within each season, including oils we have not placed on these lists, are in Best Fragrance Oils for Summer Candles in India, Best Fragrance Oils for Monsoon Candles in India and Best Fragrance Oils for Winter Candles in India.

Summer stock list · roughly April to June

Summer · 8 oils
Core + three fresh carry-overs + two summer rotators: ₹1,967.83 at 50 g
Oil Tier Why it is on the list 50 g
Bergamot Amber Core the bridge: citrus top for heat, amber base for cold ₹280.00
Sandalwood Core creamy wood; works as a calm, non-seasonal candle ₹271.40
Lavender Core the most-reviewed CSI oil; herbal-floral, familiar ₹270.00
Cucumber Green Tea Carry-over green tea and cucumber; cool in heat, fresh in rain ₹176.41
Blue Ocean Carry-over sea salt, ozone and driftwood; aquatic ₹247.00
Lemongrass and Lime Carry-over lime and lemongrass over cedar; sharp and green ₹330.00
Peach Melon Berry Rotating peach, melon, berry; unmistakably summer ₹223.02
Citrus Lemon Rotating lemon, lime, grapefruit; the cheapest bright citrus ₹170.00

Monsoon stock list · roughly June to September

Monsoon · 10 oils
The longest list, because monsoon borders both seasons: ₹2,976.81 at 50 g
Oil Tier Why it is on the list 50 g
Bergamot Amber Core the bridge: citrus top for heat, amber base for cold ₹280.00
Sandalwood Core creamy wood; works as a calm, non-seasonal candle ₹271.40
Lavender Core the most-reviewed CSI oil; herbal-floral, familiar ₹270.00
Cucumber Green Tea Carry-over green tea and cucumber; cool in heat, fresh in rain ₹176.41
Blue Ocean Carry-over sea salt, ozone and driftwood; aquatic ₹247.00
Lemongrass and Lime Carry-over lime and lemongrass over cedar; sharp and green ₹330.00
Sage and Cedarwood Carry-over herbal sage over cedar; wet-wood in monsoon, warm-wood in winter ₹354.00
Roasted Coffee Carry-over coffee and chocolate; rainy evenings and cold ones ₹230.00
Gilli Mitti (Patchouli) Rotating rain on dry earth; the monsoon signature ₹448.00
Raat Ki Rani Rotating night-blooming jasmine with green ozone ₹370.00

Ten is more than many small brands can keep on a shelf. If that is you, drop one of the three fresh carry-overs in the monsoon (Lemongrass and Lime is the easiest to lose, since Cucumber Green Tea covers the green note) and run Sage and Cedarwood and Roasted Coffee only from August, when the rains are established and winter enquiries begin.

Winter stock list · Diwali to February

Winter · 7 oils
Core + two warm carry-overs + two winter rotators: ₹1,972.98 at 50 g
Oil Tier Why it is on the list 50 g
Bergamot Amber Core the bridge: citrus top for heat, amber base for cold ₹280.00
Sandalwood Core creamy wood; works as a calm, non-seasonal candle ₹271.40
Lavender Core the most-reviewed CSI oil; herbal-floral, familiar ₹270.00
Sage and Cedarwood Carry-over herbal sage over cedar; wet-wood in monsoon, warm-wood in winter ₹354.00
Roasted Coffee Carry-over coffee and chocolate; rainy evenings and cold ones ₹230.00
Apple Cinnamon Rotating apple, cinnamon, baked goods; Diwali and winter ₹237.18
Pumpkin Spice Rotating pumpkin and bakery spice; winter only ₹330.40

Winter's list is the shortest because its two biggest dates — Diwali on 8 November 2026 and Christmas on 25 December 2026 — reward a tight, confident range more than a wide one. If you want a larger winter range, add rotators, not core oils: the dated winter order sheet in Buy Winter Candle Fragrance Oils in India works through a five-oil winter basket.

Test cost for the whole year
One 50 g bottle of each of the fourteen oils is ₹3,937.41: core ₹821.40, carry-overs ₹1,337.41, rotators ₹1,778.60. You do not need to buy them all at once; buy each tier before the first season that needs it.

Five oils that do the most work

Core and carry-over oils are on the shelf for more months than any rotator. Choose them most carefully.

These five are the oils that are on the shelf longest: two of the three core oils (three seasons each) and three of the five carry-overs (two seasons each; Lemongrass and Lime and Roasted Coffee are covered in the tables above and in the season guides). (Lavender, the third core oil, is covered in the core table above and in the calm and spa clusters of this series.) Chosen on stated notes, stated candle load, price per gram and stock; no throw scores are claimed. Candle counts assume 150 g at 8% (12 g of oil).

1
core · citrus amber · all three seasons
Bergamot Amber Fragrance Oil
The first oil we would keep on the shelf in every month. Its structure spans the year: "sparkling bergamot and citrus top notes, warm amber and soft floral heart, woody musk and smooth vanilla base". In summer the bergamot leads; in winter the amber and vanilla do. The page states "6-10% for soy wax candles, cure 48-72 hours. 6-8% for paraffin wax". Limitation: its vanilla base can read sweet at the top of the range, so test at 6%, 8% and 10% before settling the load for a year-round product.
Size Price Per gram 150 g candles at 8%
15 g ₹105.02 ₹7.00 1
50 g ₹280.00 ₹5.60 4
100 g ₹560.00 ₹5.60 8
500 g ₹2,718.00 ₹5.44 41
1 kg ₹5,437.00 ₹5.44 83
Oil per 8% candle at 500 g: ₹65.23. The 500 g and 1 kg are both ₹5.44/g. Buy Bergamot Amber
2
core · woody · all three seasons
Sandalwood Fragrance Oil
The calm, non-seasonal wood. The page describes a "warm, creamy, luxurious single-note sandalwood fragrance oil with a smooth woody aroma and subtle earthy undertone" and states "Recommended load up to 10% for soy, up to 6% for paraffin". It has no seasonal note to date it, which is exactly why it belongs in the core; it also suits Indian gifting across the year. A verified review simply says "Very good". Limitation: single-note means no bright top; alone it is a quiet candle, so pair it with a fresh carry-over on the shelf.
Size Price Per gram 150 g candles at 8%
15 g ₹93.22 ₹6.21 1
50 g ₹271.40 ₹5.43 4
100 g ₹502.68 ₹5.03 8
500 g ₹2,513.40 ₹5.03 41
1 kg ₹5,026.80 ₹5.03 83
₹5.03/g from 100 g upward, 7.4% below the 50 g; oil per 8% candle at 500 g: ₹60.32. Buy Sandalwood
3
carry-over · fresh green · summer into monsoon
Cucumber Green Tea
Cool in the heat, clean in the rain. Stated notes: "Top Notes: Crisp cucumber, fresh green tea leaves | Heart Notes: Delicate jasmine, hints of lemon | Base Notes: Clean musk, light woods". The page says "we recommend using 8-10% fragrance oil per pound of wax"; we apply it as a percentage of total candle weight and test 6% as a control. At 50 g it is the second-cheapest oil per gram on the grid, after Citrus Lemon. Because it spans two seasons, it is a sensible oil to buy at 500 g: one pack for summer, a second carried into the monsoon (₹3,327.60 for both). Limitation: its "light woods" base makes it delicate; do not expect it to hold a large room.
Size Price Per gram 150 g candles at 8%
15 g ₹93.22 ₹6.21 1
50 g ₹176.41 ₹3.53 4
100 g ₹352.82 ₹3.53 8
500 g ₹1,663.80 ₹3.33 41
1 kg ₹3,327.60 ₹3.33 83
The 15 g is 76% dearer per gram than the 50 g; oil per 8% candle at 500 g: ₹39.93. Buy Cucumber Green Tea
4
carry-over · aquatic · summer into monsoon
Blue Ocean Fragrance Oil
The aquatic carry-over: "sea salt and ozone top notes, jasmine and lily of the valley heart, and driftwood and musk base". The page states "candles (up to 10%)" and describes it as "phthalate-free" (the page's wording). It reads as sea breeze in May and as fresh, wet air in July. Two published reviews call it "Good fragrance" and "Fresh and soothing". Limitation: its ladder does not fall — ₹4.94 per gram at 50 g, ₹4.96 at 1 kg — so bulk brings no saving; buy the quantity the two seasons need, not more.
Size Price Per gram 150 g candles at 8%
15 g ₹93.22 ₹6.21 1
50 g ₹247.00 ₹4.94 4
100 g ₹495.00 ₹4.95 8
500 g ₹2,478.00 ₹4.96 41
1 kg ₹4,956.00 ₹4.96 83
Oil per 8% candle: ₹59.28 at 50 g, ₹59.47 at 1 kg. Buy Blue Ocean
5
carry-over · herbal woody · monsoon into winter
Sage and Cedarwood Fragrance Oil
Wet wood in the rains, warm wood by the fire. The page describes "Herbaceous sage with warm, woody cedar undertones" and states "Recommended Fragrance Load: Up to 10% for soy wax Up to 6% for paraffin wax". It fits from the time the monsoon settles and carries through Diwali into the cold months, with Roasted Coffee, the longest run of any carry-over on the grid. Limitation: no 15 g size, and its 1 kg (₹6,867.60, ₹6.87/g) is dearer per gram than its 500 g (₹2,584.20, ₹5.17/g); two 500 g packs cost ₹5,168.40, ₹1,699.20 less than the 1 kg. Ask on WhatsApp before ordering a kilogram.
Size Price Per gram 150 g candles at 8%
50 g ₹354.00 ₹7.08 4
100 g ₹696.20 ₹6.96 8
500 g ₹2,584.20 ₹5.17 41
1 kg ₹6,867.60 ₹6.87 83
Oil per 8% candle: ₹62.02 at 500 g, ₹82.41 at 1 kg. Buy Sage and Cedarwood
The core at production size: Bergamot Amber, Sandalwood and Lavender at 500 g cost ₹7,851.40 together — 123 candles at 8%, ₹63.83 of oil per candle on average. Not ready for 500 g? The core at 50 g is ₹821.40.

Carry-overs and the transition months

The carry-over tier earns its place in three stretches of the year when one season is ending and the next has not fully arrived. These are approximate, because seasons are; the festival dates are fixed.

Transition months · seasons approximate, festival dates fixed
Which tier carries each season change
Transition What is happening Oils doing the work What to let run out
Summer → monsoon, roughly June Heat and early rains overlap Cucumber Green Tea, Blue Ocean, Lemongrass and Lime Peach Melon Berry, Citrus Lemon
Monsoon → winter, roughly September to November Rains taper; Diwali on 8 November 2026 opens gifting Sage and Cedarwood, Roasted Coffee Gilli Mitti, Raat Ki Rani, and the fresh carry-overs
Winter → summer, roughly February to March Cold months end, North later than South Core only: Bergamot Amber, Sandalwood, Lavender Apple Cinnamon, Pumpkin Spice, and the warm carry-overs

The third transition has no carry-over on our grid, and that is deliberate. In our judgement, very few oils read naturally as both winter and summer, and the one that does, Bergamot Amber, is already core. From February, the core holds the shelf while summer rotators are tested and launched; this is also the easiest season change to manage, because winter's spice oils have no reason to linger.

North and South: one list, different timing

Winter is colder and longer in North India and milder in the South. A brand selling nationally does not need two stock lists, but it does need flexible timing: the warm carry-overs and winter rotators can stay on sale longer for northern customers, while southern customers may move to fresh scents earlier. The tiers make this easy, because only the rotating oils need a hard end date.

Mistake: buying a rotating oil at 1 kg because "it will keep for next year". Fix: a rotating oil is chosen for one season, and next year you may want a different one. Buy rotators in the quantity that sells through; save kilograms for core oils and for the carry-overs that span two seasons. How to size each tier in kilograms is worked through in I Want to Launch Different Candle Collections for Summer, Monsoon and Winter — How Should I Plan My Fragrance Oil Inventory?.

Promoting, demoting and dropping an oil

A stock list is not fixed. Oils move between tiers as you learn what your customers buy. These are the decision rules we suggest; they are judgement, and they deliberately stop short of quantities and reorder points, which belong in the inventory plan.

1
Every new oil enters as a rotatorTest it at 50 g (6%, 8% and 10% in a 150 g candle), launch it in one season, and let the season's sales speak before it earns anything more.
2
Promote a rotator to carry-over if it sells into the next seasonIf customers keep asking for a summer rotator in July, it has shown it can bridge the change. Move it to carry-over and plan it for both seasons next year.
3
Promote a carry-over to core only after a full yearCore means twelve months of restocking. An oil should prove itself in all three seasons before it takes one of the three core places, and something must leave the core to make room.
4
Demote a core oil that sells in only one seasonIf a core oil sells mainly in winter, it is a winter oil. Move it to rotating and free the core place.
5
Drop a rotator that fails to sell through twiceOne slow season can be bad timing. Two in a row means the oil does not fit your customers. Replace it with another rotator for that season.
6
Check stock and price before any promotionA core or carry-over oil needs reliable stock at bulk sizes. Before promoting an oil, check its ladder and its bulk-size stock; an oil whose 1 kg is out of stock, like Vetiver on 24 September 2026, is a risky core choice.

For per-gram ladders across all these oils, see Wholesale Seasonal Candle Fragrance Oils in India; for production-scale batch maths and cash flow, Bulk Seasonal Fragrance Oils for Candle Manufacturers; and for turning the tiers into a branded three-capsule line with priced kits, Seasonal Fragrance Oil Collection for Candle Businesses.

What not to stock, and the honest gaps

A stock list is also a list of what you chose not to carry. Here is ours.
Not on the list · stock checked 24 September 2026
Good oils we would not build a stock list around, and why
Oil Why not on the list Fact on 24 September 2026
Vetiver Fragrance Oil A strong monsoon-winter carry-over candidate, but bulk supply is thin. 1 kg out of stock; 500 g ₹2,900.00 in stock.
Mogra and Rajnigandha (Tuberose) Would be natural Indian floral rotators. Both out of stock.
Citronella Fragrance Oil A fresh monsoon option and very cheap at 500 g and 1 kg; we left it off because Lemongrass and Lime covers the note. If you stock it, sell it as a fragrance only: CSI makes no pest-related claims for it. In stock; ₹7.67/g at 100 g, ₹2.95/g at 500 g.
Spiced Rum Would suit a winter rotator. Out of stock at every size.
Mahogany Teakwood Bath and Body Works Inspired Fragrance Oil A possible winter wood. That is CSI's product listing name; the oil is an interpretation, CSI is not affiliated with the brand, and the brand name should never be on your label. We would not make a brand-named listing a core oil. In stock, flat ₹8.80/g from 50 g to 1 kg.
Perfume-grade oils such as Tangerine and Grapefruit Oleo Their pages quote 15–25% perfume usage rates, not candle loads, and state no candle load. Tangerine ₹11.98/g at 50 g; Grapefruit Oleo 50 g and 1 kg out of stock.

Gaps in the range. There is no fresh linen, clean cotton or laundry oil and no white tea listed on 24 September 2026, all of which some brands would use as a fresh core oil. Cucumber Green Tea and Blue Ocean are the nearest fresh options, which is part of why they carry across two seasons here. If one of those notes is central to your brand, ask us on WhatsApp rather than building around the gap; the clean-and-fresh cluster of this series, starting with Buy Clean Fragrance Oils for Candle Making in India, goes further.

Argued against our own interest, again: fragrance oils are not essential oils, and a seasonal stock list is a scent decision, not a wellness one. People choose Lavender or Eucalyptus Spearmint for how they smell and the associations they carry; we make no health or wellness claims for any oil on this page, and your labels should not either.
The winter stock list is the one to buy now: Diwali is 8 November 2026. Core trio, Sage and Cedarwood, Roasted Coffee, Apple Cinnamon and Pumpkin Spice at 50 g cost ₹1,972.98. Send us the list on WhatsApp for a quote with GST invoice and dispatch date.
WhatsApp the winter list
The CSI principle
Hold the core, bridge the seasons, rotate the rest.
Three oils earn a place all year. Five earn two seasons. The rest earn one season and should leave with it. A brand that keeps these tiers apart carries less stock and rarely has an empty shelf at a season change.
"Your customers remember the core. They come back for the seasons. Stock accordingly."
— CandleMakingSuppliesIndia
Why trust this guide

CandleMakingSuppliesIndia sells every oil on these lists and does not sell finished candles. This page tells you to hold only three oils all year, to let rotating oils run out, and to skip some oils we sell, all of which keeps your orders smaller than they could be.

Every price, pack size and per-gram figure was taken from CSI's live store and verified on 24 September 2026. All fourteen listed oils were in stock at every size on that date; out-of-stock products elsewhere on the page are flagged as out of stock on that date and never presented as buyable. Notes and candle loads are quoted from each product page.

The tiers, the season fit of each oil and the promotion rules are our judgement; CSI has no throw measurements or sales rankings for these oils and claims none. For bulk pricing, GST invoicing, and MSDS and IFRA documentation on request, message us on WhatsApp at +91 7397976926.

Frequently asked questions

How many fragrances should a candle brand stock at once?
For a small or mid-sized seasonal brand, seven to ten at a time is workable. On our grid that is 8 in summer, 10 in monsoon and 7 in winter, drawn from fourteen oils across the year, with only three held all year.
Which candle scents sell all year round in India?
Scents not tied to weather: a citrus-amber, a creamy wood and a familiar herbal floral. At CSI, we suggest Bergamot Amber, Sandalwood and Lavender as a year-round core. That is our judgement from stated notes, stock and price, not sales data.
What candle fragrances work in both summer and monsoon?
Fresh, green and aquatic oils that feel cool in heat and clean in rain: at CSI, Cucumber Green Tea, Blue Ocean and Lemongrass and Lime.
What fragrance oils work for monsoon and winter candles?
Woods and gourmands that suit rainy evenings and cold ones: at CSI, Sage and Cedarwood and Roasted Coffee. Note that Sage and Cedarwood's 1 kg is dearer per gram than its 500 g on 24 September 2026.
Should I keep seasonal candle scents for next year?
Not the rotating ones. Buy one-season oils to sell through by the end of their season; carry kilograms only of core oils and of carry-overs that span two seasons. The quantities and reorder points are in the seasonal inventory planning guide.
How much does it cost to test a full year of seasonal candle fragrances?
At CSI prices on 24 September 2026, one 50 g bottle of each of the fourteen oils on our grid is ₹3,937.41 — enough to test each at 6%, 8% and 10% in a 150 g candle.
Your year-round stock list
Three core, five carry-over, six rotating: ₹3,937.41 to test them all.
All fourteen oils in stock at every size on 24 September 2026. Start with the core, add each season's carry-overs and rotators before that season opens, and let the rotators run out.
Start with Bergamot Amber Order the core trio on WhatsApp
Editorial standards & sources
About this guide: the hub page for CSI's seasonal cluster. It sets out which oils a candle brand should stock for summer, monsoon and winter in three tiers — core, carry-over and rotating — with a stock list per season. The sequenced inventory plan, kilograms per season and reorder points are in deep-buyer guide 1696.

Customer reviews: The six reviews at the top of this page are genuine, published Judge.me reviews left by CSI customers on the product pages named on each card — Blue Ocean Fragrance Oil, Lavender Fragrance Oil, Roasted Coffee Fragrance, Sandalwood Fragrance Oil. They are general product reviews, not assessments of the buying advice on this page. Names, star ratings, dates and products are as recorded by Judge.me and wording is unedited. "Verified buyer" appears only on reviews Judge.me recorded as verified — Yashvi Shah, Sooraj R, Reena Bagal, Priyanka Purohit, Akansha, Arminder Kaur. Reviews below five stars are included as published, not filtered out.

Figures verified 24 September 2026, CSI live pricing: 50 g prices — Bergamot Amber ₹280.00; Sandalwood ₹271.40; Lavender ₹270.00; Cucumber Green Tea ₹176.41; Blue Ocean ₹247.00; Lemongrass and Lime ₹330.00; Sage and Cedarwood ₹354.00; Roasted Coffee ₹230.00; Peach Melon Berry ₹223.02; Citrus Lemon ₹170.00; Gilli Mitti (Patchouli) ₹448.00; Raat Ki Rani ₹370.00; Apple Cinnamon ₹237.18; Pumpkin Spice ₹330.40. 500 g prices used — Bergamot Amber ₹2,718.00, Sandalwood ₹2,513.40, Lavender ₹2,620.00, Cucumber Green Tea ₹1,663.80, Sage and Cedarwood ₹2,584.20; Sage and Cedarwood 1 kg ₹6,867.60; Blue Ocean 1 kg ₹4,956.00; Vetiver 500 g ₹2,900.00 (1 kg out of stock). All fourteen grid oils in stock at every listed size. Out of stock on that date: Mogra, Rajnigandha, Spiced Rum, Vetiver 1 kg, Grapefruit Oleo 50 g and 1 kg. Per-gram figures are price divided by grams, to two decimals.

Non-price figures: candle maths assume a 150 g candle with load as a percentage of total weight (8% = 12 g oil); candle counts are floor(grams ÷ 12). Seasons are approximate (summer roughly April–June, southwest monsoon roughly June–September, winter roughly December–February, colder in the North); Diwali (8 November 2026) and Christmas (25 December 2026) are calendar dates. Tiers, season fit and promotion rules are editorial judgement.
ब्लॉग पर वापस जाएं