Woody Masculine Fragrance Oils for Candle Making
शेयर करना
Which CSI oil covers each wood? Cedar: Sage and Cedarwood. Teak and mahogany: CSI's Mahogany Teakwood inspired listing. Sandalwood: Sandalwood Fragrance Oil. Vetiver: Vetiver Fragrance Oil. Oud: Woody Oud Fragrance Oil. All five pages state a candle load, and all five are in stock at 50 g on 24 September 2026.
What does a one-of-each test cost? 50 g of each of the five is ₹1,690.80. That is enough to pour every wood at three loads in 150 g jars and see, side by side, which sub-family your customers mean when they say "woody".
Which wood is cheapest to make candles with? Of these five, Woody Oud at 1 kg: ₹54.37 of oil in a 150 g candle at 8%. The dearest of the five at its best-value size is Mahogany Teakwood at ₹105.60, because it is priced flat at ₹8.80 per gram at every size.
- Straight answer: one oil per wood
- The five woods, and why "woody" is not one smell
- The five picks, sub-family by sub-family
- Second-choice woods, and the woods CSI does not stock
- Which woods sit together in one range
- The wood-sorting test
- What each wood costs per candle
- Woods for Diwali and the Indian winter
- Frequently asked questions
The five woods, and why "woody" is not one smell
In our judgement wood is the backbone of most masculine candle ranges, which is why "woody" is the least useful word on a brief. A cedar candle and an oud candle are both woody and have almost nothing else in common: one smells like a sharpened pencil and a clean wardrobe, the other like a dark room with resin smouldering in it. This page sorts the woody family into five sub-families, gives each one CSI oil, and shows where the second choices and the gaps are. What reads as masculine more broadly (tobacco, leather, fougère, aquatic) is set out in the hub, Buy Masculine Fragrance Oils for Candle Making; here we stay with wood.
Cedar — dry, straight, herbal
Cedar is the driest wood: pencil shavings, a cedar chest, a clean wooden shelf. It rarely reads sweet, which is why it is a default "men's" wood in grooming and why it works in a study, a walk-in wardrobe or a car-boot gift box. Paired with a herb it becomes aromatic and crisp. CSI's cedar oil is Sage and Cedarwood, described on its page as "Herbaceous sage with warm, woody cedar undertones". The sage leads, the cedar carries. If you want cedar with spice rather than herb, the second choice is Saffron Cedarwood.
Teak and mahogany — polished, aromatic, furniture-rich
Teak and mahogany are not single natural notes in perfumery; they are accords that suggest dark polished furniture, usually lifted with lavender or citrus so they do not sink. In Indian homes teak means the heavy almirah and the old dining table, so the accord reads as solid and a little formal. CSI covers it with one brand-inspired listing, the Mahogany Teakwood listing (pick 2 below, where the listing name and the not-affiliated note are given). Its page describes "fresh lavender and crisp bergamot", a "heart of mahogany wood and geranium" and a "base of teakwood, cedarwood, and musk".
Sandalwood — creamy, soft, familiar
Sandalwood is the soft end of the family: milky, smooth, slightly sweet, with none of cedar's dryness. In India it is also the most culturally loaded wood, tied to temples, weddings and gifting, so a sandalwood men's candle reads warm and traditional rather than sharp. CSI's Sandalwood Fragrance Oil is a single-note oil: "warm, creamy, luxurious single-note sandalwood fragrance oil with a smooth woody aroma and subtle earthy undertone". No top notes to speak of, which makes it an excellent base and a quiet candle on its own.
Vetiver — smoky, earthy, rooted
Vetiver is a grass root, known in India as khus, and it smells like it: earthy, faintly smoky, with a green, almost damp edge. It is the wood for buyers who say "outdoorsy" or "grounded" and do not want sweetness. CSI's Vetiver Fragrance Oil is described as "smoky, woody, and grounding with subtle green and sweet undertones", and the page calls it "A deeply earthy, IFRA-certified vetiver fragrance oil" (the page's wording; ask for the documentation on WhatsApp). The earthier, rain-on-soil cousin is Gilli Mitti (Patchouli).
Oud — dark, resinous, heavy
Oud (agarwood) is the heaviest wood and the one that most divides people. In candles it usually arrives inside an oriental structure, with spice, amber and patchouli around it. For a woody range the oud to start with is the one that is most wood and least perfume: Woody Oud Fragrance Oil, with "citrus and spice top notes opening into rich oud and patchouli heart, settling into warm woody notes, amber, and musk". The softer, rosier and sweeter ouds, the bakhoor-style smoke oils and the one leather-style oil belong to a different conversation, covered in Oud and Leather-Style Fragrance Oils for Masculine Candles.
| Sub-family | Reads as | CSI oil | Stated notes (page wording) | Stated candle load | 50 g price |
|---|---|---|---|---|---|
| Cedar | dry, pencil, herbal | Sage and Cedarwood | "Herbaceous sage with warm, woody cedar undertones" | Up to 10% for soy wax | ₹354.00 |
| Teak / mahogany | polished, aromatic | Mahogany Teakwood (inspired listing) | lavender, bergamot · mahogany, geranium · teakwood, cedarwood, musk | "Extremely strong hot throw in soy wax at 7-9%" | ₹440.00 |
| Sandalwood | creamy, soft | Sandalwood Fragrance Oil | single-note sandalwood, "subtle earthy undertone" | Up to 10% for soy | ₹271.40 |
| Vetiver | smoky, earthy root | Vetiver Fragrance Oil | "smoky, woody, and grounding with subtle green and sweet undertones" | Up to 10% for soy wax candles | ₹354.00 |
| Oud | dark, resinous | Woody Oud Fragrance Oil | citrus, spice · oud, patchouli · woods, amber, musk | candles (6-10%) | ₹271.40 |
The five picks, sub-family by sub-family
Each pick was chosen on what we can show you: how clearly the stated notes belong to that wood, whether the page states a candle load, per-gram price, and which sizes are in stock on 24 September 2026. We have no throw measurements and do not rank these by strength; which masculine oils are structurally heaviest, and how to wick them, is the job of Strong Masculine Fragrance Oils for Candles. Candle counts assume a 150 g candle at 8% (12 g of oil).
| Size | Price | Per gram | 150 g candles at 8% |
|---|---|---|---|
| 50 gm | ₹354.00 | ₹7.08 | 4 |
| 100 gm | ₹696.20 | ₹6.96 | 8 |
| 500 gm | ₹2,584.20 | ₹5.17 | 41 |
| 1 kg | ₹6,867.60 | ₹6.87 | 83 |
| Size | Price | Per gram | 150 g candles at 8% |
|---|---|---|---|
| 50g | ₹440.00 | ₹8.80 | 4 |
| 100g | ₹880.00 | ₹8.80 | 8 |
| 500g | ₹4,400.00 | ₹8.80 | 41 |
| 1kg | ₹8,800.00 | ₹8.80 | 83 |
| Size | Price | Per gram | 150 g candles at 8% |
|---|---|---|---|
| 15 gm | ₹93.22 | ₹6.21 | 1 |
| 50 gm | ₹271.40 | ₹5.43 | 4 |
| 100 gm | ₹502.68 | ₹5.03 | 8 |
| 500 gm | ₹2,513.40 | ₹5.03 | 41 |
| 1 kg | ₹5,026.80 | ₹5.03 | 83 |
| Size | Price | Per gram | 150 g candles at 8% |
|---|---|---|---|
| 15 gm | ₹187.62 | ₹12.51 | 1 |
| 50 gm | ₹354.00 | ₹7.08 | 4 |
| 100 gm | ₹600.00 | ₹6.00 | 8 |
| 500 gm | ₹2,900.00 | ₹5.80 | 41 |
| 1 kg | ₹5,664.00 — Out of stock on 24 September 2026 | ₹5.66 | Out of stock |
| Size | Price | Per gram | 150 g candles at 8% |
|---|---|---|---|
| 15 gm | ₹93.22 | ₹6.21 | 1 |
| 50 gm | ₹271.40 | ₹5.43 | 4 |
| 100 gm | ₹453.12 | ₹4.53 | 8 |
| 500 gm | ₹2,265.60 | ₹4.53 | 41 |
| 1 kg | ₹4,531.20 | ₹4.53 | 83 |
Second-choice woods, and the woods CSI does not stock
Each sub-family has at least one alternative in the CSI range. Several have no candle load stated on the page, which means you work inside the wax ceiling and test from 6% upward; the lower of the wax's ceiling and the oil page's ceiling always governs, and neither is a regulatory limit.
| Sub-family | Alternative | What is different (page notes) | Candle load on page | Stock / price fact |
|---|---|---|---|---|
| Cedar | Saffron Cedarwood | Spicier, smokier: citrus, cardamom · palo santo, saffron, violet · wood, sandalwood, smoke, amber | Not stated | All sizes in stock. 15 g ₹6.92/g is cheaper per gram than its 50 g (₹7.08); 1 kg ₹6.87/g is dearer than 500 g ₹5.17/g. |
| Teak / mahogany | Mahogany Shea | Sweeter and creamier: almond, shea, coconut, sandalwood, cedar, musk, tonka. Reads gourmand more than masculine. | Not stated | All sizes in stock; ₹4.89/g from 100 g, but the 15 g is ₹10.93/g. |
| Sandalwood | Santal Noir | A composed sandalwood: soft spice and green · creamy sandalwood, light cedar · amber, musk, dry woods | Not stated | In stock; ₹9.98/g at 50 g, 84% more than Sandalwood. ₹119.76 of oil per 8% candle. |
| Sandalwood (smoky) | Sacred Sandal Ember Fragrance Oil | Incense smoke, green herbal · creamy sandalwood, resins · amber, musk, woods | Not stated | Only the 500 g (₹3,999.00) is in stock; 100 g and 1 kg out of stock on 24 September 2026. |
| Vetiver (earthy) | Gilli Mitti (Patchouli) | "fresh rain, soft soil, natural patchouli, damp woods, and light musk" | 6-10% for candles | All sizes in stock; flat ₹8.96/g from 50 g. ₹107.52 of oil per 8% candle. |
| Resinous wood | Palo Santo Fragrance Oil | "Earthy palo santo with soft citrus, warm amber, and a touch of incense" | Up to 10% for soy wax | All sizes in stock; flat ₹6.02/g from 50 g. ₹72.22 of oil per 8% candle. |
| Resinous amber | Frankincense and Tonka Fragrance Oil (1kg) | Resinous frankincense with creamy tonka | Not stated | Out of stock on 24 September 2026. Do not plan around it. |
Gaps: woods you will not find on the CSI store
On 24 September 2026 CSI lists no pine, fir or forest-needle oil, no birch-tar or leather-birch wood oil (the only birch on the store is a smoky birch heart inside one perfume-grade inspired listing, a fruity chypre), no guaiac wood, no "cashmere wood" and no single-note teak. The closest to a forest wood is Sage and Cedarwood; the closest to a birch-smoke wood is Vetiver or Sultan's Smoke, covered in the oud guide. If a pine or birch note is central to your plan, ask on WhatsApp before you design a range around a note we do not stock. Frankincense and Tonka, the one resinous amber-wood that would sit beside these, is out of stock.
Which woods sit together in one range
A woody range works when a customer can tell the candles apart with the lids off. The simplest rule is to pick woods from different columns of the spectrum above: one dry, one creamy, one dark. Two sub-families that sit next to each other can still work if one of them carries a clear non-wood accent (sage, lavender, patchouli). How to turn these into a full five- or six-scent men's line with fresh and tobacco scents, gift roles and pricing is the subject of Best Fragrances for a Men's Candle Collection; this table only answers "which woods can share a shelf".
| Pair | Distinct? | Why (from stated notes) |
|---|---|---|
| Sage and Cedarwood + Sandalwood | Very | Herbal-dry against creamy single note; the classic day and night pair. |
| Sage and Cedarwood + Woody Oud | Very | Dry and light against dark, patchouli-heavy; opposite ends of the spectrum. |
| Sandalwood + Vetiver | Clear | Creamy against smoky-green; both calm, so the range stays quiet. |
| Vetiver + Woody Oud | Partly | Both earthy (vetiver root, oud with patchouli); fine together only if a lighter wood sits between them. |
| Mahogany Teakwood + Sage and Cedarwood | Partly | Both aromatic (lavender vs sage) and both name cedarwood; pick one of the two for a small range. |
| Sandalwood + Santal Noir | Weak | Both built on creamy sandalwood; a customer may struggle to tell them apart. |
A note on blending: many makers blend two woods, say Sandalwood with a little Sage and Cedarwood, to make a house wood. That is legitimate, but it is a formulation project of its own. Blend only after you have burned each oil alone, keep the total load inside the lower ceiling, and record the ratio by weight. Two oils with stated loads of up to 10% do not become a 20% blend.
The wood-sorting test
This test answers one question: which wood does your market mean by "woody"? It is not a throw test and not a soy performance test (how heavy woods and resins behave in soy, cure and all, is in Best Masculine Fragrance Oils for Soy Candles). You need the five 50 g bottles, 15 jars, a scale reading to 1 g and three or four people who are not you.
What each wood costs per candle
All figures are oil only, for a 150 g candle at 8% (12 g), at the 50 g price and at the best-value size that is in stock on 24 September 2026. The full per-gram ladder across every masculine oil, and the gap between candle-grade and perfume-grade oils at 1 kg, is in Masculine Candle Fragrance Oils Wholesale in India; this table is only about the five woods.
| Wood | Oil per candle, 50 g price | Best-value size in stock | Oil per candle at that size | What to know |
|---|---|---|---|---|
| Cedar · Sage and Cedarwood | ₹84.96 | 500 g, ₹2,584.20 | ₹62.02 | The 1 kg is 33% dearer per gram than the 500 g: ₹82.41 per candle. |
| Teak / mahogany · Mahogany Teakwood | ₹105.60 | any size (flat) | ₹105.60 | ₹8.80 per gram at 50 g, 100 g, 500 g and 1 kg. |
| Sandalwood · Sandalwood Fragrance Oil | ₹65.14 | 100 g to 1 kg (flat) | ₹60.32 | ₹5.03 per gram from 100 g; the 1 kg adds no further saving. |
| Vetiver · Vetiver Fragrance Oil | ₹84.96 | 500 g, ₹2,900.00 | ₹69.60 | 1 kg out of stock; two 500 g packs are ₹5,800.00. |
| Oud · Woody Oud Fragrance Oil | ₹65.14 | 100 g to 1 kg (flat) | ₹54.37 | ₹4.53 per gram from 100 g; the cheapest wood here. |
Three things the table tells you
1. For three of the five, the bulk saving arrives at 100 g or 500 g, not at 1 kg. Sandalwood and Woody Oud are priced the same per gram at 100 g, 500 g and 1 kg. Sage and Cedarwood is cheapest at 500 g. That changes how you order: once a wood has passed your test, a 500 g bottle gets you the best price on four of the five with half the money tied up. We sell the 1 kg. For most of these woods, the 1 kg buys you nothing per gram that the 500 g does not.
2. Sage and Cedarwood is the one to watch. On 24 September 2026 the 500 g is ₹2,584.20 (₹5.17/g) and the 1 kg is ₹6,867.60 (₹6.87/g). Two 500 g packs cost ₹5,168.40, ₹1,699.20 less than one 1 kg. If you are ordering a kilogram, ask us on WhatsApp for two 500 g packs instead.
3. The small bottles are the expensive grams. Vetiver's 15 g is ₹12.51 per gram against ₹7.08 at 50 g, 77% more. Sandalwood and Woody Oud's 15 g are both ₹6.21 per gram, against ₹5.43 at 50 g. Unless you only want to sniff from the bottle, 50 g is the smallest sensible buy.
A whole candle, worked example
Woody Oud at 8% in a 150 g candle: 12 g of oil at the 1 kg price (₹54.37) + 138 g of Luxury Soy Wax CSI 464 at the 10 kg price (₹70.02, i.e. ₹0.51 per gram) + one Clear Glass Jar with Golden Lid (150 gram) from the pack of 10 (₹94.40) + one Thin (C1) Eco Candle Wick (₹5.90) = ₹224.70. The same candle with Mahogany Teakwood is ₹275.92. Both figures exclude labour, freight, packaging and GST. The C1 wick is a starting point only; a Thick (C2) wick costs ₹9.44 each if your melt-pool test calls for it. Luxury Soy Wax Chunks (ceiling 13%) give headroom none of these woods can use, since every oil page here stops at 10% or below.
Woods for Diwali and the Indian winter
Woody candles come into their own when the weather cools and gifting starts. Diwali falls on 8 November 2026, 45 days after these prices were checked; Christmas is 25 December 2026; North Indian winter runs roughly December to February, with the South milder. In our judgement the creamy and dark woods (Sandalwood, Woody Oud, Mahogany Teakwood) suit Diwali gift boxes and winter evenings, while the drier and greener woods (Sage and Cedarwood, Vetiver) carry through the Indian summer (roughly April to June) and the southwest monsoon (roughly June to September), when khus and earthy notes feel natural. If you are selling in volume for corporate Diwali orders, the batch maths for a few hundred candles is in Bulk Masculine Fragrance Oils for Candle Manufacturers; the full sampling sequence with budgets and decision dates is in I Want a Masculine Candle Collection — Which Woody, Oud, Amber and Fresh Fragrance Oils Should I Sample?.
| By | Days from 24 Sep | Do this |
|---|---|---|
| 29 September 2026 | 5 | Order the five-wood 50 g set (₹1,690.80); confirm dispatch on WhatsApp. |
| 3 October 2026 | 9 | Pour the 15 sorting-test candles; start the cure. |
| 10 October 2026 | 16 | Blind sorting and preference test at day 7. |
| 14 October 2026 | 20 | Burn finalists; choose one or two woods and the load; order 500 g of each. |
| 20 October 2026 | 26 | Production pour: 500 g of oil at 8% makes 41 candles of 150 g. |
| 8 November 2026 | 45 | Diwali. |
If woods are only part of your plan, the hub Buy Masculine Fragrance Oils for Candle Making places them next to tobacco, leather, aquatic and fougère, and Luxury Masculine Fragrance Oils for Candle Brands covers how a woody range is positioned and priced for a premium brand. For buying routes, documentation and perfume-grade availability, see Where to Buy Premium Masculine Candle Fragrance Oils in India.
CandleMakingSuppliesIndia sells the oils, wax, jars and wicks named here and does not sell finished candles. This page tells you to skip sizes we sell (the Vetiver 15 g, the Sage and Cedarwood 1 kg), to avoid our most expensive wood on a budget range, and where our woody range has gaps.
Every price, pack size and per-gram figure was taken from CSI's live store and verified on 24 September 2026. Out-of-stock sizes (Vetiver 1 kg, Sacred Sandal Ember 100 g and 1 kg, Frankincense and Tonka) are flagged as out of stock on that date and are never presented as buyable. Notes and candle loads are quoted from each product page; where a page does not state a candle load, we say so.
The sub-family spectrum, the pairings, the seasonal fit and the sorting test are our judgement; CSI has no throw measurements for these oils. For bulk pricing, GST invoicing, and MSDS and IFRA documentation on request, message us on WhatsApp at +91 7397976926.
Frequently asked questions
- Buy Masculine Fragrance Oils for Candle Making
- Masculine Candle Fragrance Oils Wholesale in India
- Best Masculine Fragrance Oils for Soy Candles
- Luxury Masculine Fragrance Oils for Candle Brands
- Strong Masculine Fragrance Oils for Candles
- Oud and Leather-Style Fragrance Oils for Masculine Candles
- Bulk Masculine Fragrance Oils for Candle Manufacturers
- Best Fragrances for a Men's Candle Collection
- Where to Buy Premium Masculine Candle Fragrance Oils in India
- I Want a Masculine Candle Collection — Which Woody, Oud, Amber and Fresh Fragrance Oils Should I Sample?
Customer reviews: The six reviews at the top of this page are genuine, published Judge.me reviews left by CSI customers on the product pages named on each card — Eco Candle Wicks, Luxury Soy Wax CSI 464 ( Flakes Form) For Container Candles, Sacred Sandal Ember Fragrance Oil, Sandalwood Fragrance Oil, Woody Oud Fragrance Oil. They are general product reviews, not assessments of the buying advice on this page. Names, star ratings, dates and products are as recorded by Judge.me and wording is unedited. "Verified buyer" appears only on reviews Judge.me recorded as verified — Payal Patel, Reena Bagal, Renam Dhoundiyal, Urvashi Patel, Thenirvaofficial, Monika Deep. Reviews below five stars are included as published, not filtered out.
Figures verified 24 September 2026, CSI live pricing: Sage and Cedarwood 50 g ₹354.00, 100 g ₹696.20, 500 g ₹2,584.20, 1 kg ₹6,867.60 (no 15 g); Mahogany Teakwood listing 50 g ₹440.00, 100 g ₹880.00, 500 g ₹4,400.00, 1 kg ₹8,800.00; Sandalwood 15 g ₹93.22, 50 g ₹271.40, 100 g ₹502.68, 500 g ₹2,513.40, 1 kg ₹5,026.80; Vetiver 15 g ₹187.62, 50 g ₹354.00, 100 g ₹600.00, 500 g ₹2,900.00, 1 kg ₹5,664.00 (out of stock); Woody Oud 15 g ₹93.22, 50 g ₹271.40, 100 g ₹453.12, 500 g ₹2,265.60, 1 kg ₹4,531.20. Second choices: Saffron Cedarwood, Mahogany Shea, Santal Noir 50 g ₹499.00, Sacred Sandal Ember 500 g ₹3,999.00 (100 g and 1 kg out of stock), Gilli Mitti 50 g ₹448.00, Palo Santo 50 g ₹300.90; Frankincense and Tonka out of stock. Luxury Soy Wax CSI 464 10 kg ₹5,074.00; Clear Glass Jar with Golden Lid (150 gram) pack of 10 ₹944.00; Eco Candle Wicks Thin (C1) 10 ₹59.00, Thick (C2) 10 ₹94.40. Per-gram figures are price divided by grams, to two decimals.
Non-price figures: candle maths assume a 150 g candle with load as a percentage of total weight (8% = 12 g oil + 138 g wax); candle counts are floor(grams ÷ 12). Wax ceilings as stated by the wax pages (Luxury Soy Wax CSI 464 up to 10%, Luxury Soy Wax Chunks up to 13%) are formulation limits, not regulatory limits. Candle loads, notes and IFRA wording are quoted from each oil page. Per-candle costs are worked examples and exclude labour, freight, packaging and GST. Cure guidance is common practice, not page data. The sub-family order, pairings and seasonal fit are editorial judgement. Diwali (8 November 2026) and Christmas (25 December 2026) are calendar dates; seasons are approximate.