Where to Source Fragrance Oil for Monthly Candle Production

Where to Source Fragrance Oil for Monthly Candle Production

 

Oils from 15 g to 1 kg Wax, wicks and jars on the same store Quotes beyond listed packs on WhatsApp
CSI commercial fragrance guides · Procurement
Source each scent by how much of it you actually pour — and put the whole month's bill of materials on one page.
★★★★☆
"Quality of the wick is good for jar candles, team can work on the pricing and delivery timelines."
Monika DeepVerified buyer · Oct 2025
Eco Candle Wicks
★★★★★
"Quality wick, works very well"
AshwiniSep 2025
Eco Candle Wicks
★★★★☆
"Good quality .... if possible delivery date would be try little bit quick please"
Subhankar RoyVerified buyer · Sep 2024
Eco Candle Wicks
★★★★★
"This needle is very helpful as it doesn't damage the mould and there is no leakage of wax while pouring.. I would definitely recommend this .."
LJAug 2024
Premium Candle Wicking Needle
★★★★★
"Good one"
Sneha TamangVerified buyer · Apr 2025
Premium Candle Wicking Needle
★★★★★
"This bamboo wick holder doesn't exert any pressure on the wicks… and it is a very useful product 👌🏻👌🏻.."
Lalitha JaganAug 2024
Bamboo Wick Holder
★★★★☆
"Quality of the wick is good for jar candles, team can work on the pricing and delivery timelines."
Monika DeepVerified buyer · Oct 2025
Eco Candle Wicks
★★★★★
"Quality wick, works very well"
AshwiniSep 2025
Eco Candle Wicks
★★★★☆
"Good quality .... if possible delivery date would be try little bit quick please"
Subhankar RoyVerified buyer · Sep 2024
Eco Candle Wicks
★★★★★
"This needle is very helpful as it doesn't damage the mould and there is no leakage of wax while pouring.. I would definitely recommend this .."
LJAug 2024
Premium Candle Wicking Needle
★★★★★
"Good one"
Sneha TamangVerified buyer · Apr 2025
Premium Candle Wicking Needle
★★★★★
"This bamboo wick holder doesn't exert any pressure on the wicks… and it is a very useful product 👌🏻👌🏻.."
Lalitha JaganAug 2024
Bamboo Wick Holder
Reviews collected and published through Judge.me on candlemakingsuppliesindia.store. They are general reviews of the wicks and wick tools named on each card, not assessments of the sourcing guidance set out below. Wording is unedited.
✓ 79 oils in stock at 100 g · 64 at 500 g · 73 at 1 kg ✓ Wax from ₹260.00 · wicks from ₹59.00 · jars ₹354.00 for 5 ✓ GST invoicing · MSDS & IFRA on request
Commercial Fragrance · Monthly Sourcing
Monthly production does not need one sourcing rule. It needs a route per scent: a tester for what is new, small packs for slow sellers, a costed mix for steady lines, kilos for the main sellers, and a quote for anything beyond the listed packs. This page maps the routes and prices a full month of materials.
₹62,386.00
every material for 240 candles of 180 g in four scents, plus two new-scent testers — oil, wax, wick and jar · ₹259.94 per candle before labour, packaging, freight and GST · CSI pricing, September 2026
Quick answers — read this first
Where should I source fragrance oil for monthly candle production? From a supplier that lists your scents in every size you will need, from tester to production pack, so each scent can be bought at the size its volume deserves. At CSI 47 oils are in stock at every listed size; anything beyond the listed 1 kg packs is quoted on WhatsApp.

Which size should I buy each month? Route each scent by monthly grams: new scents as a 15 g tester, under 300 g in 100 g packs, 300 g–1 kg as the cheapest mix of 500 g and 100 g (or a kilo), 1–3 kg in kilos, and more than that as a quote. These are working thresholds, not supplier rules.

How much does a month of candle materials cost? For 240 candles of 180 g at 8% in four scents, ₹15,226.60 of fragrance and ₹62,386.00 for everything including wax, wicks, jars and two testers. See the bill of materials.

Can I buy wax, wicks and jars from the same place? Yes: CSI lists wax, wicks, jars and tools alongside the oils. Whether one supplier for everything suits you is a separate question, weighed up in consolidating purchasing.
The short answer
Routes: New scent → 15 g (or 50 g) · under 300 g/month → 100 g · 300 g–1 kg → cheapest 500 g/100 g mix or 1 kg · 1–3 kg → 1 kg packs · over 3 kg or mixed → WhatsApp quote.
Worked month: 240 × 180 g candles, 8% (14.4 g oil): oil ₹15,226.60 · wax ₹26,955.00 · wicks ₹3,000.00 · jars ₹16,992.00 · testers ₹212.40 · total ₹62,386.00.
Unknowns: Lead times, payment terms and volume pricing are not published — agree them on WhatsApp in writing and cover the gap with safety stock.
Shop: Fragrance Oils · Candle Wax · Wicks · Containers · quotes on WhatsApp.
Where each monthly line comes from — route by grams per scent per month Monthly grams per scent candles × oil per candle × 1.04 New scent not yet tested Under 300 g slow seller 300 g – 1 kg steady line 1 – 3 kg main seller Over 3 kg or mixed volume 15 g tester, or 50 g if none 100 g packs (or 50 g) cheapest mix of 500 g and 100 g, or 1 kg 1 kg packs, 500 g to finish listed kilos, and ask for a WhatsApp quote Every route is a listed pack except the last. The bands are this page's working thresholds, not supplier rules. Check each size is in stock before you order: 13 oils in stock at 1 kg list no 500 g, and some sizes are out of stock on any given day.
Sourcing is decided per scent, not per order. The grams each scent needs in a month decide which pack sizes it is bought in, and only the largest band leaves the listed catalogue for a quote. The thresholds are working rules for this page; move them to suit your own cash and storage.
Straight answer
Where should a candle business source fragrance oil for monthly production, and in what sizes?
Source from a supplier that carries your scents in every size from tester to production pack, then give each scent its own route by monthly grams. A new scent comes in as a 15 g tester. A slow seller under 300 g a month comes in 100 g packs. A steady line of 300 g to 1 kg is bought as the cheapest mix of 500 g and 100 g, or as a kilo. A main seller of 1–3 kg comes in kilos, and anything beyond that, or a large mixed order, goes to a WhatsApp quote. At CSI, 47 oils are in stock at every size and 73 at 1 kg on the 24 September 2026 pull. Worked through 240 candles of 180 g at 8%, four scents need ₹15,226.60 of oil by this method, and the whole month's materials, including wax, wicks, jars and two testers, come to ₹62,386.00. Lead time, payment terms and any volume price are not published; agree them in writing before you depend on them.
One line: route each scent by the grams it really uses — the bottle size follows from that, not from habit.
Main-seller kilo with a real saving: Honeydew Melon 1 kg at ₹3,398.40, 22.0% cheaper per gram than its 100 g, with the 500 g at the same ₹3.40 a gram for top-ups. One kilo scents 69 candles of 180 g at 8%.
Buy Honeydew Melon

Start from the production plan

You cannot source well for a month you have not written down. The plan comes first; the supplier comes second.

The question "where should I source fragrance oil" usually hides a second question: "how much of each should I buy?" Until the second is answered, the first cannot be. A monthly production plan answers it. It lists each scent, the number of candles you will pour in it this month, and the candle size. From that, every quantity follows: oil per candle is candle weight times load, wax is the rest, and one wick and one jar go into each candle. Add an allowance for pour loss and test burns and you have the month's bill of materials, which is the real thing you are sourcing.

This page uses one worked plan throughout. A maker pours 240 candles of 180 g a month at an 8% fragrance load, so each candle holds 14.4 g of oil and 165.6 g of wax. The range is four scents with very different volumes: a main seller at 100 candles, a steady seller at 70, and two smaller lines at 40 and 30. That spread is typical, and it is the reason one buying rule for every scent wastes money. Plan 3–5% extra for pour loss and test burns; the page uses 4% as a working assumption. For much larger runs, How to Calculate Bulk Fragrance Oil Requirements for Candle Manufacturing sets out the same arithmetic at manufacturing scale.

240 candles of 180 g · 8% load · 14.4 g oil each · +4% allowance
The worked production plan, scent by scent
Oil Candles Oil (no allowance) Oil with 4% Wax with 4% Monthly band
Honeydew Melon 100 1440.0 g 1497.6 g 17.22 kg 1–3 kg
Mango Coconut 70 1008.0 g 1048.3 g 12.06 kg 1–3 kg
Lemongrass and Lime 40 576.0 g 599.0 g 6.89 kg 300 g – 1 kg
Roasted Coconut 30 432.0 g 449.3 g 5.17 kg 300 g – 1 kg
Total 240 3.46 kg 3.59 kg 41.33 kg
Sourcing from the cart, not the plan. A maker opens the store, adds a kilo of every scent because kilos feel businesslike, and ends the month with 600 g of a slow seller going stale on the shelf. Fix: write the plan first, convert it to grams per scent, and let the grams choose the size. A slow line poured 30 times a month does not need a kilo, and buying one ties up cash for three months.

A sourcing route for every scent

Once each scent has a monthly gram figure, it falls into one of five bands, and each band has a natural route. The table sets them out. The thresholds are this page's working rules, chosen around CSI's listed pack sizes; they are not supplier rules, and a business with more storage or less cash might shift them.

Working thresholds · CSI listed sizes 15 g, 50 g, 100 g, 500 g, 1 kg
Five monthly bands, five sourcing routes
Monthly need per scent Route Why Watch out for
New or unproven 15 g tester (50 g where no 15 g is listed) Cheapest way to a burn test; 15 g scents one 180–200 g candle 15 g carries a median 23.1% per-gram premium — test only
Under 300 g 100 g packs (or 50 g) Keeps slow stock fresh and cash free Oils with a steep ladder cost more per candle in small packs
300 g – 1 kg Cheapest mix of 500 g + 100 g, or one 1 kg Where a 500 g exists it often closes the gap cheaply 13 oils in stock at 1 kg list no 500 g at all
1 – 3 kg 1 kg packs, finishing with 500 g or 100 g Fewest bottles; the rate is the kilo rate Check the kilo is in stock: 19 listed kilos were out of stock on the pull date
Over 3 kg, or a large mixed order Listed kilos, plus a WhatsApp quote Beyond the listed packs pricing is quoted, not published No discount figure is published — get any quote in writing

Two features of CSI's catalogue shape these routes. First, most oils are priced flat per gram from 100 g to 1 kg: for 52 of 91 oils the 1 kg is within 1% of the 100 g. For those oils, the band only changes how many bottles you open, not what each candle costs. Second, 24 oils have a real kilo saving of 5% or more, and for those the route matters to your margin. A slow seller from that group costs noticeably more per candle when bought 100 g at a time. How to Buy Candle Fragrance Oils in Bulk Every Month goes deeper into pack mixes, and How Many Kg of Fragrance Oil Does a Small Candle Manufacturer Need Per Month? into monthly kilograms by production size.

Re-band every quarter
Scents move between bands as they gain or lose customers. A line that crossed 1 kg a month for three months has earned kilos. One that fell under 300 g should step down to 100 g packs before its kilo goes stale. Put the band next to each scent in your plan, and review it with the standing order each quarter.

Four scents, four routes

Here is the worked plan routed band by band. Each line is bought as the cheapest combination of in-stock 1 kg, 500 g and 100 g packs that covers the grams needed, on the prices pulled on 24 September 2026.

Cheapest in-stock pack mix per scent · CSI live pricing 24 September 2026
What each scent's route actually buys
Oil Oil needed Route bought Grams bought Cost Oil per 180 g candle
Honeydew Melon 1497.6 g 1 × 1 kg + 1 × 500 g 1500 g ₹5,097.60 ₹50.98
Mango Coconut 1048.3 g 1 × 1 kg + 1 × 100 g 1100 g ₹4,464.00 ₹63.77
Lemongrass and Lime 599.0 g 1 × 500 g + 1 × 100 g 600 g ₹3,190.00 ₹79.75
Roasted Coconut 449.3 g 5 × 100 g 500 g ₹2,475.00 ₹82.50
Four scents 3.59 kg 3.70 kg ₹15,226.60 ₹63.44 avg

Compare that with the lazy route of buying whole kilos of everything. Rounding each scent up to kilos would cost ₹23,923.80, ₹8,697.20 more, and would leave nearly 2.4 kg of oil on the shelf at month end. Some of that would be used next month, so it is not all waste, but it is cash sitting in bottles. The routed order leaves only 106 g over across four scents.

Look at Roasted Coconut. It lists a 1 kg at ₹3,999.00 (₹4.00 a gram) and a 100 g at ₹495.00 (₹4.95 a gram), but no 500 g. At 449.3 g a month, five 100 g packs cost ₹2,475.00, which is less than the kilo even though the kilo is 19.2% cheaper per gram. If the line grows past about 800 g a month, the kilo takes over: eight 100 g bottles cost ₹3,960.00, just under the kilo, and nine cost ₹4,455.00, just over it. That kind of break point is worth knowing for every scent you run.

Argued against our own interest, plainly. The easiest sale for us is a kilo of every scent on your list. On this worked plan that would cost you ₹8,697.20 more this month than routing each scent by its real volume. We would rather you bought the right size and came back next month. For the slow lines, the 100 g is the honest answer, even when it means a smaller order.

Here are the three oils from the plan that show the three different price ladders a sourcing route has to deal with:

1
Fresh melon · main seller, real kilo saving
Honeydew Melon Fragrance Oil
The plan's main seller at 100 candles a month. Its ladder is unusual: 50 g and 100 g sit at about ₹4.35 a gram, then the 500 g and 1 kg drop together to ₹3.40, a 22.0% saving. Once a line needs more than 300 g a month, the 500 g is already cheaper than four 100 g bottles (₹1,699.20 against ₹1,741.68), so the 100 g is for testing and very slow months only.
Pack Price Per gram Candles at 14.4 g
15 g ₹105.02 ₹7.00 1.04
50 g ₹217.12 ₹4.34 3.47
100 g ₹435.42 ₹4.35 6.94
500 g ₹1,699.20 ₹3.40 34.72
1 kg ₹3,398.40 ₹3.40 69.44
₹50.98 of oil per 180 g candle on the plan's route Buy Honeydew Melon
2
Tropical · steady line, kilo and 500 g match
Mango Coconut Fragrance Oil
The plan's steady seller at 70 candles. Like Honeydew Melon it has a real step above 100 g, with the 500 g and 1 kg both at ₹3.96 a gram, 20.7% below the 100 g. That makes the 500 g the ideal top-up: it costs no more per gram than the kilo.
Pack Price Per gram Candles at 14.4 g
15 g ₹93.22 ₹6.21 1.04
50 g ₹250.00 ₹5.00 3.47
100 g ₹500.00 ₹5.00 6.94
500 g ₹1,982.00 ₹3.96 34.72
1 kg ₹3,964.00 ₹3.96 69.44
₹63.77 of oil per 180 g candle on the plan's route Buy Mango Coconut
3
Gourmand coconut · no 500 g listed
Roasted Coconut Fragrance Oil
The plan's smallest line. With no 500 g on the list, its route jumps from 100 g straight to 1 kg, and the break point sits between eight and nine 100 g packs. At 30 candles a month, 100 g packs are the right buy; move to the kilo only once the line needs more than about 800 g.
Pack Price Per gram Candles at 14.4 g
15 g ₹93.00 ₹6.20 1.04
50 g ₹247.00 ₹4.94 3.47
100 g ₹495.00 ₹4.95 6.94
1 kg ₹3,999.00 ₹4.00 69.44
₹82.50 of oil per 180 g candle in 100 g packs Buy Roasted Coconut

The full monthly bill of materials

Fragrance is the line that varies most, but it is not the only line. A month is sourced when every candle has its wax, wick and jar too.

Here is the rest of the worked month. Wax is Luxury Soy Wax Chunks, rated up to 13% fragrance load, which is the wax maker's stated formulation maximum and comfortably above the 8% used here. The plan needs 41.33 kg with the 4% allowance. Bought as 9 bags of 5 kg it costs ₹26,955.00. Bought as 4 × 10 kg + 1 × 5 kg it would cost ₹26,991.00, because the 10 kg bag works out at ₹599.90 a kilo against ₹599.00 for the 5 kg. The difference is small, but it runs the opposite way to what most buyers assume.

Wicks are Cotton Braided Wicks Ready Made, which cost ₹12.00 each at every pack size, so the plan buys exactly 250 (two packs of 100 and one of 50) for ₹3,000.00 rather than a 500-pack. Check the wick against your jar diameter with a test burn; the right wick matters more than its price. Jars are White Matte Glass Jars at ₹354.00 for five, 48 packs for 240 candles. Development testers are two 15 g bottles for scents you are considering: Verbena at ₹106.20 and Ylang Ylang Flower at ₹106.20.

240 × 180 g candles · CSI live pricing 24 September 2026 (oil, wax) · verified 10 September 2026 (wicks, jars)
One month of materials, line by line
Line What Quantity Cost Per candle
Fragrance Four scents, routed 3.70 kg ₹15,226.60 ₹63.44
Development Verbena 15 g + Ylang Ylang Flower 15 g 30 g ₹212.40 ₹0.89
Wax Luxury Soy Wax Chunks 9 × 5 kg ₹26,955.00 ₹112.31
Wicks Cotton Braided Wicks Ready Made 2 × 100 + 1 × 50 ₹3,000.00 ₹12.50
Jars White Matte Glass Jar 48 × pack of 5 ₹16,992.00 ₹70.80
Total ₹62,386.00 ₹259.94

On this plan fragrance is 24.4% of the month's material spend, jars are 27.2% and wax 43.2%. The per-candle figure excludes labour, packaging, labels, freight and GST, which you add from your own costs. Packaging and labels are not raw materials CSI lists, so they are sourced elsewhere. If you would rather put the oil on its own monthly order and keep the other materials on a slower cycle, that works too: wax, wicks and jars keep well, and many makers buy them quarterly. How to Consolidate Fragrance Oil Purchasing With One Supplier weighs up putting everything on one supplier.

What the store cannot tell you

A product page shows price, size and stock. It does not show how long an order takes to reach your workshop, what payment terms apply, whether a larger order would be priced differently, or when an out-of-stock size will return. CSI publishes none of those, and this page will not guess them. They are the questions to send on WhatsApp with your plan, and the replies are the ones to keep. Monthly Fragrance Oil Supplier for Candle Manufacturers in India shows how those replies become a monthly supply routine.

1
Send the plan, not a cartMessage the four scents, their monthly grams and your pin code. A plan tells the supplier what you need; a cart only tells them what you clicked.
2
Ask four questionsTypical dispatch time for an order this size; how restocks are communicated for your scents; payment terms; and whether anything beyond the listed packs would be priced differently. Get each answer in writing.
3
Ask for the documents onceMSDS and IFRA certificate for each production scent. Keep them filed by oil name. Individual oils' IFRA limits are on the certificate, not on this page.
4
Size your buffer on the answerUntil your own records confirm the lead time, hold safety stock on the main seller at least. How Much Fragrance Oil Inventory Should a Candle Manufacturer Keep? gives the weeks-of-cover maths and How to Set Reorder Levels for Candle Fragrance Oils the reorder point.
5
Record what actually happensOrder date, dispatch date, arrival date, anything short. After three months, your records are a better guide than any stated figure.
The CSI principle
Source the plan, not the catalogue.
Write down what you will pour, convert it to grams per scent, and let the grams choose the route: tester, 100 g, a 500 g mix, kilos or a quote. Then source the wax, wicks and jars for the same candles, and send the whole plan when you ask about terms.
Diwali falls on 8 November 2026, so October's production plan is usually the biggest of the year, and the November–February wedding season follows. If your plan has a line above 3 kg or a large mixed order, send it now for a quote. GST invoicing, MSDS and IFRA documents are handled on WhatsApp.
Send my production plan for a quote

The month's shopping list

Here is the worked month as a single shopping list, every line at CSI's listed prices. Everything on it is a listed pack; nothing needs a quote at this volume.

Worked month · 240 × 180 g candles · CSI live pricing 24 September 2026 (oil, wax) · verified 10 September 2026 (wicks, jars)
Every pack, every price, one total
Item Packs Line total
Honeydew Melon Fragrance Oil 1 × 1 kg + 1 × 500 g ₹5,097.60
Mango Coconut Fragrance Oil 1 × 1 kg + 1 × 100 g ₹4,464.00
Lemongrass and Lime Fragrance Oil 1 × 500 g + 1 × 100 g ₹3,190.00
Roasted Coconut Fragrance Oil 5 × 100 g ₹2,475.00
Verbena Fragrance Oil 1 × 15 g (tester) ₹106.20
Ylang Ylang Flower Fragrance Oil 1 × 15 g (tester) ₹106.20
Luxury Soy Wax Chunks 9 × 5 kg ₹26,955.00
Cotton Braided Wicks Ready Made 2 × 100 + 1 × 50 ₹3,000.00
White Matte Glass Jar 48 × pack of 5 ₹16,992.00
Month total ₹62,386.00

Material cost per candle comes to ₹259.94, of which ₹63.44 is fragrance on average. Next month's list will differ in the oil lines as each scent's volume moves, and may drop the wax, wicks or jars if you buy those on a slower cycle. A standing order template keeps the lines that do not change from needing to be re-decided.

The right place to source a scent is the size its monthly grams call for — not the size that feels most professional.
— CandleMakingSuppliesIndia
Why trust this guide

CANDLEMAKINGSUPPLIESINDIA supplies raw materials, not finished candles. A sourcing guide from a supplier would normally route everything to its biggest packs. This one routes slow lines to 100 g, shows that whole kilos of everything would cost more this month, and points out that our 5 kg wax bag is fractionally cheaper per kilo than the 10 kg.

Every oil and wax price on this page comes from live CSI listings pulled on 24 September 2026. Wick and jar prices are those verified for Blog 760 on 10 September 2026. Pack mixes are the cheapest combination of in-stock whole packs, and every total is plain arithmetic on listed prices, shown to two decimals so you can check it.

The 240-candle plan, the 180 g candle, the 8% load, the 4% allowance and the five sourcing bands are working assumptions for illustration, not supplier rules. For quotes beyond the listed packs, GST invoicing, MSDS and IFRA documentation, message us on WhatsApp at +91 7397976926.

Frequently asked questions

Where can I buy fragrance oil for candle production in India?
From a supplier that lists your scents from tester to production size, with GST invoicing and MSDS and IFRA documents on request. CSI lists 93 oils in sizes from 15 g to 1 kg, with 73 in stock at 1 kg on the 24 September 2026 pull; larger quantities are quoted on WhatsApp.
Should I buy 1 kg fragrance oil for every scent?
No. Route each scent by its monthly grams. In the worked plan, whole kilos of all four scents would cost ₹23,923.80 against ₹15,226.60 routed, and leave a lot of oil on the shelf. Kilos suit main sellers; slow lines are better in 100 g packs.
How much fragrance oil for a 180 g candle?
At an 8% load, 14.4 g of oil and 165.6 g of wax. A 1 kg pack scents about 69 candles of 180 g; a 100 g scents about 6.9.
What is the total material cost of a candle business per month?
It depends on your plan. For 240 candles of 180 g in four scents, CSI's listed prices give ₹62,386.00 including oil, wax, wicks, jars and two testers — ₹259.94 per candle before labour, packaging, freight and GST.
Is 10 kg soy wax cheaper than 5 kg?
Not for Luxury Soy Wax Chunks on the pull date: ₹2,995.00 for 5 kg (₹599.00 a kilo) against ₹5,999.00 for 10 kg (₹599.90 a kilo). Natural Soy Pearl Wax does have a break, from ₹450.00 a kilo at 1 kg to ₹424.80 at 5 kg and above.
How do I get a quote for bulk fragrance oil every month?
Send your production plan — scents, monthly grams and pin code — on WhatsApp and ask for a quote on anything beyond the listed packs. No discount figure is published, so get the reply in writing. My Candle Business Uses 5–10 Kg of Fragrance Oil Every Month — Should I Negotiate Wholesale Pricing or Buy Larger Packs? covers when negotiating makes sense.
Source the plan
Write the month down, route each scent by its grams, and source wax, wicks and jars for the same candles.
93 fragrance oils from 15 g to 1 kg, Luxury Soy Wax Chunks from ₹299.00, Cotton Braided Wicks at ₹12.00 each, White Matte Glass Jars at ₹354.00 for five. Send your monthly plan and we will help you route it.
Shop fragrance oils Send my monthly plan on WhatsApp
Editorial standards & sources
About this guide: Written by the CANDLEMAKINGSUPPLIESINDIA team. Product recommendations reflect the CSI range. The route-by-monthly-grams method and the bill-of-materials layout apply to any supplier.

Customer reviews: The six reviews at the top of this page are genuine, published Judge.me reviews left by CSI customers on the product pages named on each card — Eco Candle Wicks, Premium Candle Wicking Needle and Bamboo Wick Holder. They are general product reviews, not assessments of the guidance set out here. Names, star ratings, dates and products are as recorded by Judge.me and wording is unedited. "Verified buyer" appears only on the three reviews Judge.me recorded as verified — Monika Deep, Subhankar Roy and Sneha Tamang; the reviews from Ashwini, LJ and Lalitha Jagan are published but not recorded as verified, and carry no badge.

Figures pulled 24 September 2026, CSI live pricing: Honeydew Melon: ₹105.02 / 15 g, ₹217.12 / 50 g, ₹435.42 / 100 g, ₹1,699.20 / 500 g, ₹3,398.40 / 1 kg; Mango Coconut: ₹93.22 / 15 g, ₹250.00 / 50 g, ₹500.00 / 100 g, ₹1,982.00 / 500 g, ₹3,964.00 / 1 kg; Lemongrass and Lime: ₹116.52 / 15 g, ₹330.00 / 50 g, ₹590.00 / 100 g, ₹2,600.00 / 500 g, ₹5,200.00 / 1 kg; Roasted Coconut: ₹93.00 / 15 g, ₹247.00 / 50 g, ₹495.00 / 100 g, ₹3,999.00 / 1 kg; Verbena ₹106.20 / 15 g; Ylang Ylang Flower ₹106.20 / 15 g. Luxury Soy Wax Chunks ₹299.00 / 500 g, ₹2,995.00 / 5 kg, ₹5,999.00 / 10 kg. Natural Soy Pearl Wax ₹450.00 / 1 kg, ₹2,124.00 / 5 kg. Collection: 47 oils in stock at every size; 73 at 1 kg; 92 list a 1 kg. Figures verified 10 September 2026 (Blog 760): Cotton Braided Wicks Ready Made ₹600.00 / 50, ₹1,200.00 / 100 (₹12.00 each); White Matte Glass Jar ₹354.00 / 5.

Non-price figures and assumptions: The worked plan assumes 240 candles of 180 g at an 8% load (14.4 g oil + 165.6 g wax) split 100 / 70 / 40 / 30 across four scents, and a 4% allowance for pour loss and test burns (a working assumption within the 3–5% range). Pack mixes are the cheapest combination of in-stock 1 kg, 500 g and 100 g packs. The five sourcing bands are this page's working thresholds, not supplier rules. Luxury Soy Wax Chunks are rated up to 13% fragrance load, the wax maker's stated formulation maximum. Totals exclude labour, packaging, labels, freight and GST. CSI does not publish lead times, payment terms or volume discounts. Diwali 2026 falls on 8 November. Prices and availability change — the linked product pages are always authoritative.
Back to blog