Best Candle Fragrance Oils Under ₹500

Best Candle Fragrance Oils Under ₹500

 

25 oils with a 100 g at ₹500 or less 65 oils with a 50 g at ₹500 or less Testers from ₹68.44
CSI commercial fragrance guides · Price
What ₹500 actually buys in candle fragrance oil, oil by oil, and how many candles it scents.
★★★★☆
"Quality of the wick is good for jar candles, team can work on the pricing and delivery timelines."
Monika DeepVerified buyer · Oct 2025
Eco Candle Wicks
★★★★★
"Quality wick, works very well"
AshwiniSep 2025
Eco Candle Wicks
★★★★☆
"Good quality .... if possible delivery date would be try little bit quick please"
Subhankar RoyVerified buyer · Sep 2024
Eco Candle Wicks
★★★★★
"This needle is very helpful as it doesn't damage the mould and there is no leakage of wax while pouring.. I would definitely recommend this .."
LJAug 2024
Premium Candle Wicking Needle
★★★★★
"Good one"
Sneha TamangVerified buyer · Apr 2025
Premium Candle Wicking Needle
★★★★★
"This bamboo wick holder doesn't exert any pressure on the wicks… and it is a very useful product 👌🏻👌🏻.."
Lalitha JaganAug 2024
Bamboo Wick Holder
★★★★☆
"Quality of the wick is good for jar candles, team can work on the pricing and delivery timelines."
Monika DeepVerified buyer · Oct 2025
Eco Candle Wicks
★★★★★
"Quality wick, works very well"
AshwiniSep 2025
Eco Candle Wicks
★★★★☆
"Good quality .... if possible delivery date would be try little bit quick please"
Subhankar RoyVerified buyer · Sep 2024
Eco Candle Wicks
★★★★★
"This needle is very helpful as it doesn't damage the mould and there is no leakage of wax while pouring.. I would definitely recommend this .."
LJAug 2024
Premium Candle Wicking Needle
★★★★★
"Good one"
Sneha TamangVerified buyer · Apr 2025
Premium Candle Wicking Needle
★★★★★
"This bamboo wick holder doesn't exert any pressure on the wicks… and it is a very useful product 👌🏻👌🏻.."
Lalitha JaganAug 2024
Bamboo Wick Holder
Reviews collected and published through Judge.me on candlemakingsuppliesindia.store. They are general reviews of the wicks and wick tools named on each card, not assessments of the ₹500 buying guidance set out below. Wording is unedited.
✓ 68 oils reachable for ₹500 or less ✓ No stated minimum order ✓ GST invoicing on request
Commercial Fragrance · Under ₹500
Five hundred rupees is a real budget for a first candle fragrance or a new scent trial. Spent well, it scents over nine 200 g candles. Spent on the wrong size, it scents fewer than two. Here is what it buys, oil by oil.
9.38
200 g candles scented by ₹500 of the best-value oil (Citrus Lemon 100 g + 50 g, ₹470.00) · CSI live pricing, September 2026
Quick answers — read this first
Which candle fragrance oils cost under ₹500? On CSI, 25 oils have a 100 g at ₹500.00 or less, from Citrus Lemon at ₹300.00 to Japanese Cherry Blossom and Mango Coconut at exactly ₹500.00. 65 oils have a 50 g at ₹500 or less, and 68 oils can be bought in some form for ₹500.

How many candles does ₹500 of fragrance oil make? From 1.88 to 9.38 candles of 200 g at 8%, depending on the oil. A 100 g bottle scents 6.25 candles; a 50 g scents 3.12. See candles per ₹500.

Can I buy a premium oil for under ₹500? Yes, as a 50 g. Dark Vanilla is ₹410.00, Gilli Mitti (Patchouli) ₹448.00 and Santal Noir ₹499.00 for 50 g. That is 3.12 candles of 200 g, enough to test and pour a first small batch. See the 50 g route.

Is it better to buy one 100 g or several testers for ₹500? Testers if you have not chosen your scents: five 15 g testers can cost ₹417.50. One 100 g if you have. A scent you already know is cheaper per gram at 100 g by a median 23.1%. See splitting ₹500.
The short answer
100 g ≤ ₹500: 25 oils, ₹300.00 (Citrus Lemon) to ₹500.00 (Japanese Cherry Blossom, Mango Coconut). Each scents 6.25 candles of 200 g at 8%.
50 g ≤ ₹500: 65 oils, including Lavender ₹270.00, Dark Vanilla ₹410.00, Gilli Mitti ₹448.00 and Santal Noir ₹499.00. Each scents 3.12 candles.
Candles per ₹500: Best: Citrus Lemon, 150 g for ₹470.00, 9.38 candles. Least: Tangerine or Freshwater (BBW Inspired), 30 g for ₹398.00, 1.88 candles.
What ₹500 buys: 200 g candles scented by ₹500 spent on one oil (16 g each, 8% load) 9.38 Citrus Lemon 150 g · ₹470.00 8.12 Euc. Spearmint 130 g · ₹490.88 7.19 British Rose 115 g · ₹436.60 6.25 Jasmine 100 g · ₹430.00 5.00 Lavender 80 g · ₹480.04 4.06 Neroli 65 g · ₹460.20 3.12 Dark Vanilla 50 g · ₹410.00 1.88 Tangerine 30 g · ₹398.00 Most oil for ₹500 or less, using any mix of that oil's in-stock 15 g, 50 g, 100 g packs.
Each bar is the most oil ₹500 buys from one oil's in-stock packs up to 100 g, converted to 200 g candles at 16 g of oil each. The budget runs furthest in the value tier; for inspired-by oils that start at 50 g or sell 15 g at ₹199.00, it scents fewer than four candles.
Straight answer
What are the best candle fragrance oils under ₹500 in India, and how far does ₹500 go?
On CSI, 25 fragrance oils have a 100 g bottle at ₹500.00 or less, from Citrus Lemon at ₹300.00 through British Rose (₹342.20), Jasmine (₹430.00) and Woody Oud (₹453.12) to Japanese Cherry Blossom and Mango Coconut at exactly ₹500.00. A 100 g bottle scents 6.25 candles of 200 g at an 8% load. For dearer oils, the 50 g is the ₹500 route: 65 oils have one, including Lavender at ₹270.00, Dark Vanilla at ₹410.00 and Santal Noir at ₹499.00, each scenting 3.12 candles. Counting every size, 68 oils can be bought for ₹500 or less. The best use of ₹500 depends on where you are. If you have not chosen your scents, spend it on four or five 15 g testers. If you have, spend it on one 100 g of the winner, which is a median 23.1% cheaper per gram than the tester. Spent on a value oil, ₹500 can scent over nine candles. Spent on a top-tier tester, it scents fewer than two. For ₹1,000 budgets and two- or three-oil sets, see Best Candle Fragrance Oils Under ₹1,000.
One line: ₹500 is a test round or one production bottle — decide which before you spend it.
Three ways to spend under ₹500 on one oil: Royal Apricot as two 50 g bottles at ₹183.00 each (₹366.00 for 100 g, a rupee below its own 100 g), Jasmine at ₹430.00 for 100 g, or Japanese Cherry Blossom at exactly ₹500.00 for 100 g. Each scents 6.25 candles of 200 g.
Shop fragrance oils

Candles per ₹500

A budget is not spent on bottles. It is spent on candles. So the first question is how many candles ₹500 will scent.

For each of the 68 oils that can be bought for ₹500 or less, we worked out the most oil ₹500 buys, using any mix of that oil's in-stock 15 g, 50 g and 100 g packs. Then we turned grams into 200 g candles at an 8% load, which is 16 g of oil a candle. The oils fall into eight groups by how many grams ₹500 reaches. The table shows up to four examples per group, cheapest first, with the exact packs and the total spent.

Most oil for ₹500 or less, one oil at a time · CSI live pricing, 24 September 2026
How far ₹500 goes, oil by oil
Oil for ₹500 Candles (200 g, 8%) Oils Examples (packs, total spent)
150 g 9.38 1 Citrus Lemon (100 g + 50 g, ₹470.00)
130 g 8.12 1 Eucalyptus Spearmint (100 g + 2 × 15 g, ₹490.88)
115 g 7.19 7 British Rose (100 g + 15 g, ₹436.60) · Cucumber Green Tea (100 g + 15 g, ₹446.04) · Roasted Coffee (100 g + 15 g, ₹483.22) · Orchard Pear (100 g + 15 g, ₹485.02) · and 3 more
100 g 6.25 17 Grapefruit Oleo (100 g, ₹341.00) · Royal Apricot (2 × 50 g, ₹366.00) · Pomegranate Splash (second listing) (100 g, ₹384.00) · Pomegranate Splash (100 g, ₹399.00) · and 13 more
80 g 5.00 5 Sandalwood (50 g + 2 × 15 g, ₹457.84) · Autumn (50 g + 2 × 15 g, ₹460.20) · Lavender (50 g + 2 × 15 g, ₹480.04) · Bergamot Amber (50 g + 2 × 15 g, ₹490.04) · and 1 more
65 g 4.06 12 Palo Santo (50 g + 15 g, ₹407.10) · Dark Vanilla Oud (50 g + 15 g, ₹425.02) · Ylang Ylang Flower (50 g + 15 g, ₹436.60) · Cinnamon (50 g + 15 g, ₹436.60) · and 8 more
50 g 3.12 23 Spicy Raspberry (second listing) (50 g, ₹293.00) · Wild Berries (50 g, ₹299.00) · Wild Berry (50 g, ₹314.00) · Forever Red (BBW Inspired) (50 g, ₹349.00) · and 19 more
30 g 1.88 2 Freshwater (BBW Inspired) (2 × 15 g, ₹398.00) · Tangerine (2 × 15 g, ₹398.00)

Only one oil reaches 150 g: Citrus Lemon, as a 100 g and a 50 g for ₹470.00. Eucalyptus Spearmint reaches 130 g as a 100 g plus two 15 g testers. 7 more reach 115 g, six by adding a 15 g to a 100 g and Chocolate Fudge as two 50 g bottles plus a 15 g. 17 stop at exactly 100 g. From there the budget shrinks fast: the mid-priced oils reach 65 g or 80 g by mixing a 50 g with testers, and 23 oils, mostly premium and inspired-by, reach only a single 50 g. Two oils, Tangerine and Freshwater (BBW Inspired), reach only 30 g, two 15 g testers at ₹199.00 each.

Adding a tester to a 100 g only makes sense for testing
Several rows reach their best total by adding a 15 g tester to a 100 g. That is the most oil ₹500 buys, but the tester carries a median 23.1% premium per gram. If you are producing, not testing, buy the 100 g and keep the change. The spare ₹100 or so is better spent on a tester of a different oil, so the budget also buys a second scent to evaluate.
The CSI principle
Spend a budget in candles, not bottles.
₹500 on Citrus Lemon scents over nine 200 g candles; ₹500 on a top-tier tester scents fewer than two. Neither is wrong, but you should know which one you are buying before you check out.

The 100 g bottles under ₹500

If you already know the scent you want, one 100 g bottle is the cleanest way to spend ₹500. It is the size where most oils reach their production price per gram, and it scents 6.25 candles. These are all 25 in-stock 100 g bottles at ₹500.00 or less, cheapest first, with the change left from ₹500 and the oil cost in one candle.

In-stock 100 g at ₹500.00 or less · CSI live pricing, 24 September 2026
25 oils, one 100 g bottle each
Oil 100 g ₹/g Change from ₹500 Oil per 200 g candle
Citrus Lemon ₹300.00 ₹3.00 ₹200.00 ₹48.00
Grapefruit Oleo ₹341.00 ₹3.41 ₹159.00 ₹54.56
British Rose ₹342.20 ₹3.42 ₹157.80 ₹54.75
Cucumber Green Tea ₹352.82 ₹3.53 ₹147.18 ₹56.45
Eucalyptus Spearmint ₹354.00 ₹3.54 ₹146.00 ₹56.64
Royal Apricot ₹367.00 ₹3.67 ₹133.00 ₹58.72
Fresh Strawberries ₹377.60 ₹3.78 ₹122.40 ₹60.42
Orchard Pear ₹380.00 ₹3.80 ₹120.00 ₹60.80
Pomegranate Splash (second listing) ₹384.00 ₹3.84 ₹116.00 ₹61.44
Roasted Coffee ₹390.00 ₹3.90 ₹110.00 ₹62.40
Pomegranate Splash ₹399.00 ₹3.99 ₹101.00 ₹63.84
Peach Melon Berry ₹417.72 ₹4.18 ₹82.28 ₹66.84
Jasmine ₹430.00 ₹4.30 ₹70.00 ₹68.80
Gardenia ₹433.00 ₹4.33 ₹67.00 ₹69.28
Honeydew Melon ₹435.42 ₹4.35 ₹64.58 ₹69.67
Love Spell ₹449.00 ₹4.49 ₹51.00 ₹71.84
Woody Oud ₹453.12 ₹4.53 ₹46.88 ₹72.50
Fallen Leaves ₹472.00 ₹4.72 ₹28.00 ₹75.52
Apple Cinnamon ₹474.36 ₹4.74 ₹25.64 ₹75.90
Cinnamon Vanilla ₹483.80 ₹4.84 ₹16.20 ₹77.41
Mahogany Shea ₹488.52 ₹4.89 ₹11.48 ₹78.16
Blue Ocean ₹495.00 ₹4.95 ₹5.00 ₹79.20
Roasted Coconut ₹495.00 ₹4.95 ₹5.00 ₹79.20
Japanese Cherry Blossom ₹500.00 ₹5.00 ₹0.00 ₹80.00
Mango Coconut ₹500.00 ₹5.00 ₹0.00 ₹80.00

Almost the whole list sits in the value tier, and the scent spread is wider than the prices suggest. There is citrus (Citrus Lemon, Grapefruit Oleo), fresh and green (Cucumber Green Tea, Eucalyptus Spearmint), fruit (Fresh Strawberries, Orchard Pear, Royal Apricot) and florals (British Rose, Jasmine, Gardenia, Japanese Cherry Blossom). Warm profiles are there too: Roasted Coffee, Woody Oud, Cinnamon Vanilla, Apple Cinnamon and Fallen Leaves. A small range can be built entirely from bottles on this list.

Four oils in the list are cheaper as two 50 g bottles than as one 100 g, by a rupee or so: Royal Apricot (₹366.00 against ₹367.00), Honeydew Melon (₹434.24 against ₹435.42), and Blue Ocean and Roasted Coconut (₹494.00 against ₹495.00). The saving is trivial. The useful part is that two 50 g bottles let you open one and keep one sealed. Chocolate Fudge is the reverse case: its 100 g is out of stock, so two 50 g bottles at ₹198.24 each are the only way to buy 100 g today.

Argued against our own interest, plainly. Search for "best oils under ₹500" and you expect a list of our favourite scents. We cannot tell you which scent your customers will like, and we do not publish sales figures that would let us pretend to. What we can tell you is which bottles fit the budget and how far each one goes. If a ₹300.00 Citrus Lemon sells your candle, it is the best oil under ₹500 for you, even though it is our cheapest 100 g.

The 50 g route into premium oils

A premium oil does not need a premium budget to try. It needs the right size.

Every oil above ₹5.00 a gram costs more than ₹500 for 100 g. Their 50 g, though, often costs under ₹500, and for most oils the 50 g is the same price per gram as the 100 g. That makes it a genuine small production size, not an overpriced tester. 65 oils have an in-stock 50 g at ₹500 or less. Here are ten from the middle and top of the range:

In-stock 50 g at ₹500 or less · CSI live pricing, 24 September 2026
Premium profiles, 50 g at a time
Oil 50 g ₹/g 100 g (for comparison) Oil per 200 g candle
Lavender ₹270.00 ₹5.40 ₹540.00 ₹86.40
Sandalwood ₹271.40 ₹5.43 ₹502.68 ₹86.85
Neroli ₹342.20 ₹6.84 ₹665.52 ₹109.50
Raat Ki Rani (Night-Blooming Jasmine) ₹370.00 ₹7.40 ₹700.00 ₹118.40
Dark Vanilla ₹410.00 ₹8.20 ₹790.00 ₹131.20
White Royal Oud ₹420.00 ₹8.40 ₹810.00 ₹134.40
Gilli Mitti (Patchouli) ₹448.00 ₹8.96 ₹896.00 ₹143.36
Mahogany Teakwood (BBW Inspired) ₹440.00 ₹8.80 ₹880.00 ₹140.80
Hawas Ice (Rasasi Inspired) ₹454.00 ₹9.08 ₹908.00 ₹145.28
Santal Noir ₹499.00 ₹9.98 ₹919.00 ₹159.68

A 50 g bottle scents 3.12 candles of 200 g at 8%, or twelve 50 g test pots at 8% (4 g of oil each) with 2 g to spare. That is enough to test a premium oil properly and pour a first handful of candles for friends, a market stall or a gifting sample. Dark Vanilla at ₹410.00, White Royal Oud at ₹420.00 and Gilli Mitti (Patchouli) at ₹448.00 are all strong profiles to test this way. Santal Noir at ₹499.00 is the dearest 50 g that fits; its 100 g is ₹919.00, about 8% cheaper per gram, which is why the move to 100 g should come once the scent is proven.

The premium tester that eats the budget. Some top-tier oils have no 50 g under ₹500. Khamrah (Lattafa Inspired) starts at ₹512.00 for 50 g, and Club De Nuit Intense Inspired at ₹1,203.00. Tangerine and Freshwater (BBW Inspired) sell 15 g at ₹199.00, so ₹500 buys only 30 g, fewer than two candles. If your range needs one of these, budget it separately rather than squeezing it into ₹500. Best Candle Fragrance Oils Under ₹1,000 covers what ₹1,000 does for the top tier.

Splitting ₹500

₹500 does not have to go on one oil. Three sensible ways to split it, each for a different stage of a candle business:

CSI live pricing, 24 September 2026 · candles at 16 g of oil
Three ways to spend ₹500
Plan What you buy Total Oil What it is for
A · five testers Eucalyptus Spearmint 15 g + Citrus Lemon 15 g + Peach Melon Berry 15 g + Roasted Coconut 15 g + Cucumber Green Tea 15 g ₹417.50 75 g Choosing scents: five one-candle tests, or fifteen 50 g pots at 8%
B · two 50 g Lavender 50 g + Royal Apricot 50 g ₹453.00 100 g Two scents, 3.12 candles each, at production price per gram
B · two 50 g, value Cucumber Green Tea 50 g + Citrus Lemon 50 g ₹346.41 100 g Two value scents with ₹153.59 left for a third tester
C · one 100 g Jasmine 100 g ₹430.00 100 g One proven scent, 6.25 candles, ₹70.00 left over

Plan A is for a maker who has not picked scents yet. Five testers at ₹417.50 give five one-candle trials, or fifteen 50 g test pots at 8% (4 g of oil each). That is enough to compare throw and choose. Plan B buys two scents at their production rate. Lavender's 50 g is ₹5.40 a gram, the same as its 100 g, and Royal Apricot's is ₹3.66, a paisa under its 100 g. Plan C is for a scent you already know sells. It is the cheapest per gram of the three and the least flexible. For a full testing plan across twenty scents, see I Want to Test 20 Candle Fragrances Before Launching My Brand — What Sample Sizes Should I Order?; for sampling before a bigger order, How to Sample Candle Fragrance Oils Before Placing a Wholesale Order.

1
Decide whether this ₹500 is for testing or producingTesting money goes on variety. Production money goes on one or two proven scents at their best per-gram size. Mixing the two goals is how ₹500 ends up as three half-used testers and no candles to sell.
2
For testing, pick across profiles, not within oneFive citrus testers tell you less than a citrus, a floral, a fresh, a fruity and a warm scent. Use the tier tables to find one of each under ₹120.
3
For producing, check the 50 g against the 100 gIf the 50 g is the same per gram, two 50 g bottles or one 50 g now and one later are both fine. If the 100 g is cheaper per gram, buy the 100 g.
4
Put the change toward the next testMost 100 g bottles under ₹500 leave ₹50 to ₹200. That is one more 15 g tester, which keeps your next scent in the pipeline.
5
Price the candle before you pour itOil per candle is in every table above. Add wax, wick and jar and you have a material cost to set a selling price against. Candle Fragrance Oil Price in India shows the full per-candle method.
1
Fruity · 100 g for ₹366.00
Royal Apricot Fragrance Oil
A value-tier fruit that starts at 50 g. Two 50 g bottles cost ₹366.00, a rupee less than the 100 g, and both come to ₹3.66–₹3.67 a gram. The kilo is ₹3,667.00, the same rate, so there is no bulk reason to rush past 100 g. No 500 g is listed.
Pack Price Per gram Candles at 16 g
50 g ₹183.00 ₹3.66 3.12
100 g ₹367.00 ₹3.67 6.25
1 kg ₹3,667.00 ₹3.67 62.50
₹58.56 of oil per 200 g candle at 50 g Buy Royal Apricot
2
Indian floral · under ₹500
Jasmine Fragrance Oil
A jasmine at ₹430.00 for 100 g, leaving ₹70.00 from ₹500. It is also one of the 24 oils with a real bulk saving: the 500 g and 1 kg are ₹3.92 a gram, 8.8% below the 100 g. A good oil to prove at 100 g and scale into later.
Pack Price Per gram Candles at 16 g
15 g ₹103.00 ₹6.87 0.94
50 g ₹230.00 ₹4.60 3.12
100 g ₹430.00 ₹4.30 6.25
500 g ₹1,961.00 ₹3.92 31.25
1 kg ₹3,923.00 ₹3.92 62.50
₹68.80 of oil per candle at 100 g Buy Jasmine
3
Floral · exactly ₹500.00
Japanese Cherry Blossom Fragrance Oil
The dearest 100 g that still fits, at exactly ₹500.00, ₹5.00 a gram. The 50 g is ₹270.00 (₹5.40 a gram), so the 100 g is the better buy once you know the scent. The kilo drops to ₹4.84 a gram.
Pack Price Per gram Candles at 16 g
15 g ₹104.00 ₹6.93 0.94
50 g ₹270.00 ₹5.40 3.12
100 g ₹500.00 ₹5.00 6.25
500 g ₹2,500.00 ₹5.00 31.25
1 kg ₹4,842.00 ₹4.84 62.50
₹80.00 of oil per candle at 100 g Buy Japanese Cherry Blossom
Diwali falls on 8 November 2026. If a ₹500 test round is turning into a festive range, move the winners to 100 g or larger now, while stock is steady. For several scents at once, or kilos, send the list on WhatsApp and get the order priced in one go, with a GST invoice on request.
Price my festive scents on WhatsApp
₹500 is nine candles of one scent or five scents to choose from. Know which you are buying.
— CandleMakingSuppliesIndia

Shopping list

A complete first batch with the fragrance under ₹500: two 50 g bottles of Royal Apricot, and the wax, wicks and jars to pour all 6.25 candles' worth. Oil and wax are CSI live pricing, pulled 24 September 2026; wick and jar prices were verified on 10 September 2026.

Listed prices · 200 g candles at 8%
A first batch with ₹366.00 of fragrance
Item Pack Qty Line total
Royal Apricot Fragrance Oil 50 g 2 ₹366.00
Luxury Soy Wax Chunks 1 kg 1 ₹599.00
Luxury Soy Wax Chunks 500 g 1 ₹299.00
Eco Candle Wicks Thin C1 10 1 ₹59.00
White Matte Glass Jar pack of 5 2 ₹708.00
Total ₹2,031.00

100 g of oil at 16 g a candle makes six full candles with 4 g left over. Six candles need 1,104 g of wax at 184 g each, so 1.5 kg covers them with 396 g spare for pour loss and test burns. Ten wicks and ten jars leave four of each for the next batch. Material cost per candle is ₹245.48 (oil ₹58.56, wax ₹110.22, wick ₹5.90, jar ₹70.80), excluding labour, packaging, freight and GST. Swap Royal Apricot for any oil in the 100 g table and only the first line changes.

Why trust this guide

CANDLEMAKINGSUPPLIESINDIA supplies raw materials, not finished candles. A "best under ₹500" page usually ranks favourite scents. We do not publish sales data that would justify a ranking, so this page ranks what we can verify: which bottles fit ₹500, and how many candles each one scents.

Every oil and wax price on this page comes from live CSI listings pulled on 24 September 2026 across the 93 products in the Fragrance Oils collection. Wick and jar prices are those verified for Blog 760 on 10 September 2026. "Most oil for ₹500" is the largest total weight reachable from one oil's in-stock 15 g, 50 g and 100 g packs at a total of ₹500.00 or less, computed for all 68 oils that have such a route.

The 200 g candle and 8% load are working assumptions for comparison. Test every oil in your own wax before you produce with it. For help choosing oils within a budget, bulk quantities, GST invoicing, MSDS or IFRA documentation, message us on WhatsApp at +91 7397976926.

Frequently asked questions

What is the best candle fragrance oil under ₹500?
There is no single best; it depends on your range. By candles per ₹500, Citrus Lemon goes furthest (9.38 candles of 200 g). By profile, 25 oils have a 100 g at ₹500 or less, including British Rose, Jasmine, Roasted Coffee, Woody Oud and Japanese Cherry Blossom.
How much fragrance oil do I get for ₹500?
Between 30 g and 150 g of one oil on CSI, depending on the oil and the pack sizes in stock. For most value oils it is one 100 g bottle; for most premium oils, one 50 g.
How many candles can I make with 100 g of fragrance oil?
6.25 candles of 200 g at an 8% load (16 g each). At 6%, 8.33 candles; at 10%, 5.00. In smaller 100 g candles at 8%, 12.50.
Which premium fragrance oils can I try for under ₹500?
As 50 g bottles: Lavender ₹270.00, Neroli ₹342.20, Raat Ki Rani ₹370.00, Dark Vanilla ₹410.00, White Royal Oud ₹420.00, Mahogany Teakwood (BBW Inspired) ₹440.00, Gilli Mitti ₹448.00, Hawas Ice (Rasasi Inspired) ₹454.00 and Santal Noir ₹499.00. 65 oils in all have a 50 g at ₹500 or less.
Should I buy fragrance oil testers or a full bottle?
Testers until you know the scent works in your wax and sells. Then the 100 g, which is a median 23.1% cheaper per gram than the 15 g. Affordable Candle Fragrance Oils in India explains why the cheapest bottle is often not the best value.
Is there a minimum order for fragrance oils?
The listed store has no stated minimum order. The smallest listed size of each oil is effectively its minimum: 15 g for 51 oils, 50 g or 100 g for the others.
Spend it in candles
₹500 is a test round or a production bottle. Decide which, then pick from the tables.
25 oils with a 100 g at ₹500 or less, 65 with a 50 g, testers from ₹68.44, and Luxury Soy Wax Chunks from ₹299.00. Tell us your budget and scents and we will suggest a split.
Shop fragrance oils Ask how to split ₹500 on WhatsApp
Editorial standards & sources
About this guide: Written by the CANDLEMAKINGSUPPLIESINDIA team. Product recommendations reflect the CSI range. The candles-per-budget method applies to any supplier's fragrance oils.

Customer reviews: The six reviews at the top of this page are genuine, published Judge.me reviews left by CSI customers on the product pages named on each card — Eco Candle Wicks, Premium Candle Wicking Needle and Bamboo Wick Holder. They are general product reviews, not assessments of the guidance set out here. Names, star ratings, dates and products are as recorded by Judge.me and wording is unedited. "Verified buyer" appears only on the three reviews Judge.me recorded as verified — Monika Deep, Subhankar Roy and Sneha Tamang; the reviews from Ashwini, LJ and Lalitha Jagan are published but not recorded as verified, and carry no badge.

Figures pulled 24 September 2026, CSI live pricing: every 100 g price in the 100 g table and every 50 g price in the 50 g table above. Royal Apricot ₹183.00 / 50 g, ₹367.00 / 100 g, ₹3,667.00 / 1 kg. Jasmine ₹103.00 / 15 g, ₹230.00 / 50 g, ₹430.00 / 100 g, ₹1,961.00 / 500 g, ₹3,923.00 / 1 kg. Japanese Cherry Blossom ₹104.00 / 15 g, ₹270.00 / 50 g, ₹500.00 / 100 g, ₹2,500.00 / 500 g, ₹4,842.00 / 1 kg. Citrus Lemon ₹81.42 / 15 g, ₹170.00 / 50 g, ₹300.00 / 100 g. Eucalyptus Spearmint ₹68.44 / 15 g. Peach Melon Berry ₹81.42 / 15 g. Roasted Coconut ₹93.00 / 15 g, ₹247.00 / 50 g, ₹495.00 / 100 g. Cucumber Green Tea ₹93.22 / 15 g, ₹176.41 / 50 g. Lavender ₹270.00 / 50 g. Honeydew Melon ₹217.12 / 50 g, ₹435.42 / 100 g. Blue Ocean ₹247.00 / 50 g, ₹495.00 / 100 g. Chocolate Fudge ₹198.24 / 50 g (100 g out of stock). Santal Noir ₹919.00 / 100 g. Tangerine and Freshwater (BBW Inspired) ₹199.00 / 15 g. Khamrah (Lattafa Inspired) ₹512.00 / 50 g. Club De Nuit Intense Inspired ₹1,203.00 / 50 g. Luxury Soy Wax Chunks ₹299.00 / 500 g, ₹599.00 / 1 kg. Figures verified 10 September 2026 (Blog 760): Eco Candle Wicks Thin C1 ₹59.00 / 10; White Matte Glass Jar ₹354.00 / 5.

Non-price figures and assumptions: Candles assume a 200 g candle at an 8% load (16 g oil + 184 g wax). "Most oil for ₹500" uses any combination of one oil's in-stock packs up to 100 g at a total of ₹500.00 or less. Per-candle material cost adds 184 g of Luxury Soy Wax Chunks (₹110.22), one Eco Thin C1 wick (₹5.90) and one White Matte Glass Jar (₹70.80), and excludes labour, packaging, freight and GST. The 15 g median premium of 23.1% over 100 g is across 55 oils listing both. Diwali 2026 falls on 8 November. Prices and availability change — the linked product pages are always authoritative.
Zurück zum Blog