Bulk Candle Fragrance Oil Price for Small Businesses

Bulk Candle Fragrance Oil Price for Small Businesses

 

24 oils with a real 1 kg saving 19 of them buyable at 1 kg today Up to 62.3% off per gram at 1 kg
CSI commercial fragrance guides · Price
How much bulk a small candle business really needs, and the short list of oils where buying bigger actually costs less.
★★★★☆
"Quality of the wick is good for jar candles, team can work on the pricing and delivery timelines."
Monika DeepVerified buyer · Oct 2025
Eco Candle Wicks
★★★★★
"Quality wick, works very well"
AshwiniSep 2025
Eco Candle Wicks
★★★★☆
"Good quality .... if possible delivery date would be try little bit quick please"
Subhankar RoyVerified buyer · Sep 2024
Eco Candle Wicks
★★★★★
"This needle is very helpful as it doesn't damage the mould and there is no leakage of wax while pouring.. I would definitely recommend this .."
LJAug 2024
Premium Candle Wicking Needle
★★★★★
"Good one"
Sneha TamangVerified buyer · Apr 2025
Premium Candle Wicking Needle
★★★★★
"This bamboo wick holder doesn't exert any pressure on the wicks… and it is a very useful product 👌🏻👌🏻.."
Lalitha JaganAug 2024
Bamboo Wick Holder
★★★★☆
"Quality of the wick is good for jar candles, team can work on the pricing and delivery timelines."
Monika DeepVerified buyer · Oct 2025
Eco Candle Wicks
★★★★★
"Quality wick, works very well"
AshwiniSep 2025
Eco Candle Wicks
★★★★☆
"Good quality .... if possible delivery date would be try little bit quick please"
Subhankar RoyVerified buyer · Sep 2024
Eco Candle Wicks
★★★★★
"This needle is very helpful as it doesn't damage the mould and there is no leakage of wax while pouring.. I would definitely recommend this .."
LJAug 2024
Premium Candle Wicking Needle
★★★★★
"Good one"
Sneha TamangVerified buyer · Apr 2025
Premium Candle Wicking Needle
★★★★★
"This bamboo wick holder doesn't exert any pressure on the wicks… and it is a very useful product 👌🏻👌🏻.."
Lalitha JaganAug 2024
Bamboo Wick Holder
Reviews collected and published through Judge.me on candlemakingsuppliesindia.store. They are general reviews of the wicks and wick tools named on each card, not assessments of the bulk-buying guidance set out below. Wording is unedited.
✓ 500 g on 64 oils, 1 kg on 73 ✓ GST invoicing on request ✓ MSDS & IFRA documentation on request
Commercial Fragrance · Bulk for Small Business
Bulk buying saves a small candle business money on some oils and almost nothing on others. The difference is not your volume. It is which oils you pour. Here is how to tell, month by month.
₹1,265.52
saved per month at 20 kg of candles by buying four break oils in 500 g instead of 100 g · the same move on four flat-priced oils saves ₹64.00 · CSI live pricing, September 2026
Quick answers — read this first
Is bulk fragrance oil cheaper for small businesses? Only for some oils. On CSI, 24 oils have a 1 kg at least 5% cheaper per gram than the 100 g. For 52 of 91 oils, the kilo is within 1%. Bulk saves money on the first group and buys convenience on the second.

How much fragrance oil does a small candle business use? At 8% load, 5 kg of candles a month uses 400 g of oil; 20 kg uses 1.6 kg; 50 kg uses 4 kg. Split across four scents, that is 100 g to 1 kg per scent. See monthly volumes.

Should I buy 500 g or 1 kg? Buy the smallest size that reaches the oil's lowest per-gram price and lasts you one to three months. For Honeydew Melon, Mango Coconut and Lemongrass and Lime, that is 500 g. For Cinnamon and Pumpkin Spice, only the kilo drops. See the 24 break oils.

What does bulk actually save per month? At 20 kg of candles a month across four break oils, 500 g packs save ₹1,265.52 a month (₹15,186.24 a year) over 100 g. Across four flat-priced oils, the same move saves ₹64.00. See the worked month.
The short answer
Volumes: Oil at 8% = candle weight × 0.08. 5 kg of candles = 0.4 kg oil · 10 kg = 0.8 kg · 20 kg = 1.6 kg · 50 kg = 4.0 kg per month.
Real breaks: 24 oils save 5% or more per gram at 1 kg vs 100 g; 19 are buyable at both sizes today. Biggest: Citronella 62.3%, Honeydew Melon 22.0%, Mango Coconut 20.7%, Verbena 20.0%, Roasted Coconut 19.2%.
Worked month: 20 kg of candles, four scents at 400 g each: break oils save ₹1,265.52 a month in 500 g; flat oils save ₹64.00.
Small-business volumes: candles poured per month → oil used → the pack size that fits (four scents, 8% load) 5 kg of candles 25 × 200 g · 0.4 kg oil 100 g per scent 100 g a scent a month 10 kg of candles 50 × 200 g · 0.8 kg oil 100 g, or 500 g 200 g a scent a month 20 kg of candles 100 × 200 g · 1.6 kg oil 500 g per scent 400 g a scent a month 50 kg of candles 250 × 200 g · 4.0 kg oil 1 kg per scent 1000 g a scent a month
Assumes 200 g candles at an 8% load and four scents sharing the volume equally. A best-seller taking half your volume moves up a pack size sooner. The pack in each step is the smallest that covers about a month of one scent; whether moving up also saves money depends on the oil.
Straight answer
What is the bulk price of candle fragrance oil for a small business, and when does buying bigger actually save money?
On CSI's listed catalogue, bulk pricing depends on the oil far more than on your volume. 24 oils have a 1 kg at least 5% cheaper per gram than the 100 g, led by Citronella (62.3%), Honeydew Melon (22.0%), Mango Coconut (20.7%), Verbena (20.0%) and Roasted Coconut (19.2%). 19 of those are buyable at both sizes today. For 52 of 91 oils, the kilo costs within 1% of the 100 g per gram. A small business pouring 5 to 50 kg of candles a month uses 0.4 to 4 kg of oil at an 8% load. Split across four scents, that is 100 g to 1 kg per scent per month. So the rule is simple. For a break oil, buy the smallest pack that reaches its low price, often the 500 g. For a flat-priced oil, buy 100 g and move up only when reorders become a nuisance. At 20 kg of candles a month, four break oils in 500 g save ₹1,265.52 a month over 100 g; four flat oils save ₹64.00. Beyond the listed packs, volume is quoted on WhatsApp, and no discount figure is published. The price ladder is on the price hub.
One line: bulk saves money on 24 oils and buys convenience on the rest — know which list your scents are on.
Three oils where a bigger pack genuinely costs less: Mango Coconut is ₹5.00 a gram at 100 g and ₹3.96 at 500 g (₹1,982.00). Roasted Coconut is ₹4.95 at 100 g and ₹4.00 at 1 kg (₹3,999.00). Pumpkin Spice stays at ₹5.90 until the kilo, which drops to ₹5.31 (₹5,310.00).
Shop fragrance oils

What small-business volumes look like

Most small candle businesses need less bulk than they think, and more than they buy in testers.

Start from the candles, not the oil. Oil used in a month is the weight of candles you pour × your fragrance load. At 8%, every kilo of finished candles holds 80 g of oil. The table below runs four common monthly volumes, from a home business pouring 25 candles a month to a small workshop pouring 250. It assumes 200 g candles and four scents sharing the volume equally.

200 g candles at 8% · four scents, equal share · plan 3–5% extra for pour loss (working assumption)
Monthly volume → oil → pack size
Candles poured / month Candles (200 g) Oil / month Oil per scent Pack that covers a month Wax / month
5 kg 25 0.4 kg 100 g 100 g per scent 4.6 kg
10 kg 50 0.8 kg 200 g 2 × 100 g, or a 500 g lasting 2.5 months 9.2 kg
20 kg 100 1.6 kg 400 g 500 g per scent 18.4 kg
50 kg 250 4.0 kg 1000 g 1 kg per scent 46.0 kg

Two things follow. First, below about 10 kg of candles a month, the 100 g is your production size, and for most oils it is already the bulk price per gram. A 1 kg would last a single scent ten months at 5 kg of candles. Second, at 20 to 50 kg a month, you use 400 g to 1 kg per scent, and the 500 g and 1 kg become the natural sizes. That is where it pays to know which of your oils have a real break. For exact quantities at a fixed candle count, How Much Fragrance Oil Do I Need for 100 Candles? and How Much Fragrance Oil Do I Need for 500 Candles? do the maths, and How Many Kg of Fragrance Oil Does a Small Candle Manufacturer Need Per Month? sizes the month for a small manufacturer.

Your best-seller is not an average scent
The table splits volume equally, but real ranges are lopsided. If one scent is half your sales at 20 kg of candles a month, it uses 800 g a month on its own, and the kilo becomes its natural size while the others stay at 100 g or 500 g. Size each scent's pack to its own monthly use, not to your total.

The 24 oils where bulk pays

These are every oil whose 1 kg is at least 5% cheaper per gram than its 100 g, largest saving first. The "10 × 100 g vs 1 kg" column is what you save on a kilo of oil by buying the kilo pack instead of ten 100 g bottles. The last column says where the saving starts. For some oils the 500 g already has the low price; for others only the kilo drops; for a few, the kilo or the 100 g is out of stock today.

Per-gram prices · CSI live pricing, 24 September 2026
Every oil with a 5%+ bulk break
Oil 100 g ₹/g 500 g ₹/g 1 kg ₹/g 1 kg vs 100 g 10 × 100 g vs 1 kg Saving starts at
Citronella ₹7.67 ₹2.95 ₹2.89 62.3% ₹4,779.00 500 g or 1 kg
Honeydew Melon ₹4.35 ₹3.40 ₹3.40 22.0% ₹955.80 500 g or 1 kg
Mango Coconut ₹5.00 ₹3.96 ₹3.96 20.7% ₹1,036.00 500 g or 1 kg
Verbena ₹5.90 ₹4.96 ₹4.72 20.0% ₹1,180.00 1 kg (500 g part-way)
Roasted Coconut ₹4.95 not listed ₹4.00 19.2% ₹951.00 1 kg (no 500 g listed)
Eucalyptus Spearmint ₹3.54 ₹3.30 ₹3.07 13.3% ₹472.00 1 kg (500 g part-way)
Sacred Sandal Ember ₹7.99 · Out of stock ₹8.00 ₹7.00 · Out of stock 12.4% ₹991.00 Kilo not buyable today
Lemongrass and Lime ₹5.90 ₹5.20 ₹5.20 11.9% ₹700.00 500 g or 1 kg
Rajnigandha (Tuberose) ₹5.00 · Out of stock ₹4.60 · Out of stock ₹4.46 · Out of stock 10.8% ₹540.00 Kilo not buyable today
British Rose ₹3.42 ₹3.19 ₹3.07 10.3% ₹354.00 1 kg (500 g part-way)
Ylang Ylang Flower ₹5.90 ₹5.43 ₹5.31 10.0% ₹590.00 1 kg (500 g part-way)
Cinnamon ₹5.90 ₹5.90 ₹5.31 10.0% ₹590.00 1 kg only
Pumpkin Spice ₹5.90 ₹5.90 ₹5.31 10.0% ₹590.00 1 kg only
Fallen Leaves ₹4.72 ₹4.25 ₹4.25 10.0% ₹472.00 500 g or 1 kg
Jasmine ₹4.30 ₹3.92 ₹3.92 8.8% ₹377.00 500 g or 1 kg
Forever Red (BBW Inspired) ₹6.99 ₹7.00 ₹6.50 7.0% ₹491.00 1 kg only
Spicy Cinnamon ₹6.99 ₹6.50 ₹6.50 7.0% ₹491.00 500 g or 1 kg
Regal Royal Oud ₹6.99 · Out of stock ₹6.60 · Out of stock ₹6.50 · Out of stock 7.0% ₹490.00 Kilo not buyable today
Fresh Strawberries ₹3.78 ₹3.54 ₹3.54 6.3% ₹236.00 500 g or 1 kg
Cinnamon Vanilla ₹4.84 ₹4.60 ₹4.55 5.9% ₹283.20 500 g or 1 kg
Freshwater (BBW Inspired) ₹11.90 ₹11.78 · Out of stock ₹11.22 · Out of stock 5.7% ₹680.00 Kilo not buyable today
Cucumber Green Tea ₹3.53 ₹3.33 ₹3.33 5.7% ₹200.60 500 g or 1 kg
Citrus Lemon ₹3.00 ₹2.84 ₹2.83 5.6% ₹168.00 500 g or 1 kg
Vetiver ₹6.00 ₹5.80 ₹5.66 · Out of stock 5.6% ₹336.00 Kilo not buyable today

Read the last column before you order. For Honeydew Melon, Mango Coconut, Lemongrass and Lime, Fallen Leaves, Jasmine and several others, the 500 g already has the kilo's price per gram, so a small business gets the full bulk saving with half the stock. For Cinnamon, Pumpkin Spice and Forever Red (BBW Inspired), the 500 g costs the same per gram as the 100 g and only the kilo drops, so the choice is 100 g or 1 kg. Roasted Coconut lists no 500 g at all. Five of the 24, including Vetiver, Sacred Sandal Ember and Freshwater (BBW Inspired), cannot be bought at the kilo, or at 100 g, on the pull date.

Argued against our own interest, plainly. We list 1 kg packs on 73 oils in stock. For most of them, a small business gains nothing per gram by buying one. If your four scents are Sandalwood, Lavender, Autumn and Palo Santo, a kilo of each saves you, at most, ₹179.00 on the Lavender and nothing at all on the other three. Buy 100 g until the reorders annoy you. Tying more than ₹21,000 of cash up in four kilos that save almost nothing is not a bulk discount. It is stock.
The CSI principle
Bulk is a per-oil decision, not a per-business decision.
A business pouring 50 kg a month should still buy some oils in 100 g, and a business pouring 10 kg should buy some in 500 g. Look up each scent's break before you choose its pack.

A worked month at 20 kg

Same volume, same four-scent range, same pack move. One range saves over ₹1,200 a month. The other saves ₹64.

A small business pours 20 kg of candles a month: 100 candles of 200 g, 1.6 kg of oil at 8%, 400 g per scent across four scents. The tables price one month of oil used, bought as 100 g bottles or as 500 g packs. The 500 g route leaves 100 g of each oil over each month, which carries into the next; the figures are the cost of the 400 g actually used.

Range A · four oils with real 500 g breaks · 400 g each per month · CSI live pricing, 24 September 2026
Break oils: 100 g vs 500 g, one month
Oil 400 g via 100 g bottles 400 g via 500 g pack Saved per month
Honeydew Melon ₹1,741.68 ₹1,359.36 ₹382.32
Mango Coconut ₹2,000.00 ₹1,585.60 ₹414.40
Lemongrass and Lime ₹2,360.00 ₹2,080.00 ₹280.00
Fallen Leaves ₹1,888.00 ₹1,699.20 ₹188.80
Four scents, per month ₹7,989.68 ₹6,724.16 ₹1,265.52
Range B · four flat-priced oils · 400 g each per month · CSI live pricing, 24 September 2026
Flat oils: 100 g vs 500 g, one month
Oil 400 g via 100 g bottles 400 g via 500 g pack Saved per month
Sandalwood ₹2,010.72 ₹2,010.72 -₹0.00
Lavender ₹2,160.00 ₹2,096.00 ₹64.00
Autumn ₹2,171.20 ₹2,171.20 ₹0.00
Palo Santo ₹2,407.20 ₹2,407.20 ₹0.00
Four scents, per month ₹8,749.12 ₹8,685.12 ₹64.00

Range A saves ₹1,265.52 a month, ₹15,186.24 a year, from nothing more than choosing the 500 g. That is ₹12.66 a candle. Range B saves ₹64.00 a month, all of it on Lavender, and the other three oils cost exactly the same either way. The volume and the effort are identical. The oils are what differ. The cash picture differs too: Range A's first month in 500 g packs costs ₹8,405.20 up front, against ₹7,989.68 of oil used, because the extra 100 g of each sits on the shelf for the following month.

Buying bulk for a scent that has not proven itself. A 500 g of an oil that sells two candles a month will be on the shelf for a year. Fragrance oils should be stored cool, dark and sealed, and the practical risk for a small business is less the oil than the money tied up in it. Move a scent up a size only after two or three months of steady sales. How Much Fragrance Oil Inventory Should a Candle Manufacturer Keep? and How to Set Reorder Levels for Candle Fragrance Oils cover stock levels and reorder points.
The wax side of the same month. 100 candles need 18.4 kg of wax. Wax pricing is mostly flat too: Luxury Soy Wax Chunks are ₹599.00 a kilo at 1 kg and 5 kg (₹2,995.00), and ₹5,999.00 for 10 kg; Luxury Soy Wax CSI 464 is ₹507.40 a kilo at 1, 5 and 10 kg. Natural Soy Pearl Wax is the exception, ₹450.00 for 1 kg and ₹424.80 a kilo from 5 kg (₹2,124.00), a 5.6% break. It has no fragrance ceiling quoted in this series, so check its product page for the load it supports before switching.
Diwali falls on 8 November 2026, and October is when a 20 kg month becomes a 50 kg month. If your festive scents are on the break list, order the 500 g or 1 kg now. For quantities beyond the listed packs, or a standing monthly order, ask on WhatsApp; volume pricing is quoted per order, with a GST invoice on request.
Get a monthly bulk quote on WhatsApp

Bulk-buying rules for a small business

1
Work out each scent's monthly oilCandles of that scent × grams per candle × load. A scent selling 30 candles of 200 g a month at 8% uses 480 g.
2
Look the oil up in the break tableIf it is not on the list of 24, its 100 g is already within a few percent of its kilo price. Buy 100 g at a time, or a kilo only when reordering becomes a nuisance.
3
For a break oil, buy the smallest pack with the low priceWhere the 500 g matches the kilo's price per gram, buy 500 g. Where only the kilo drops, buy the kilo if you use at least 300–400 g a month; otherwise stay at 100 g.
4
Keep one to three months on the shelf, not twelveMore than that is cash in a bottle. The bulk saving on even the best break oil does not justify a year of stock for a small business.
5
Check stock on the size you plan to reorderFive of the 24 break oils cannot be bought at the kilo today. Check the product page, and ask on WhatsApp about restocks for any scent your range depends on.
6
Ask for a quote beyond the listed packsSeveral kilos of one oil, or a standing monthly order across many oils, is quoted on WhatsApp. No discount figure is published, so send oils, kilos per oil and frequency, then compare the answer per gram. Candle Fragrance Oil Wholesale Price in India covers what to send.
1
Fruity tropical · break at 500 g
Mango Coconut Fragrance Oil
₹5.00 a gram at 50 g and 100 g, then ₹3.96 at 500 g and 1 kg, 20.7% less. A small business using 400 g a month gets the full bulk rate from the 500 g, with no need to hold a kilo.
Pack Price Per gram Candles at 16 g
15 g ₹93.22 ₹6.21 0.94
50 g ₹250.00 ₹5.00 3.12
100 g ₹500.00 ₹5.00 6.25
500 g ₹1,982.00 ₹3.96 31.25
1 kg ₹3,964.00 ₹3.96 62.50
₹63.42 of oil per 200 g candle at 500 g, ₹80.00 at 100 g Buy Mango Coconut
2
Gourmand · break at 1 kg only
Roasted Coconut Fragrance Oil
No 500 g is listed, so the choice is 100 g at ₹4.95 a gram or 1 kg at ₹4.00, 19.2% less. Ten 100 g bottles would cost ₹951.00 more than the kilo. Worth the kilo once the scent sells steadily; not before.
Pack Price Per gram Candles at 16 g
15 g ₹93.00 ₹6.20 0.94
50 g ₹247.00 ₹4.94 3.12
100 g ₹495.00 ₹4.95 6.25
1 kg ₹3,999.00 ₹4.00 62.50
₹63.98 of oil per candle at 1 kg, ₹79.20 at 100 g Buy Roasted Coconut
3
Festive spice · 500 g does not help
Pumpkin Spice Fragrance Oil
A seasonal scent with a trap in the middle: the 500 g is ₹5.90 a gram, the same as the 100 g. Only the kilo drops, to ₹5.31. Two 500 g packs cost ₹590.00 more than one kilo. For a festive run, buy 100 g for tests and the kilo for production.
Pack Price Per gram Candles at 16 g
15 g ₹106.20 ₹7.08 0.94
50 g ₹330.40 ₹6.61 3.12
100 g ₹590.00 ₹5.90 6.25
500 g ₹2,950.00 ₹5.90 31.25
1 kg ₹5,310.00 ₹5.31 62.50
₹84.96 of oil per candle at 1 kg, ₹94.40 at 500 g Buy Pumpkin Spice
Bulk is a list of 24 oils, not a pack size. Buy big where the price drops, and small everywhere else.
— CandleMakingSuppliesIndia

Shopping list

Range A as a first month's order at 20 kg of candles: four break oils in 500 g packs, wax, wicks and jars for 100 candles. Oil and wax are CSI live pricing, pulled 24 September 2026; wick and jar prices were verified on 10 September 2026.

Listed prices · 100 candles of 200 g at 8%
One month at 20 kg of candles, bought at break prices
Item Pack Qty Line total
Honeydew Melon Fragrance Oil 500 g 1 ₹1,699.20
Mango Coconut Fragrance Oil 500 g 1 ₹1,982.00
Lemongrass and Lime Fragrance Oil 500 g 1 ₹2,600.00
Fallen Leaves Fragrance Oil 500 g 1 ₹2,124.00
Natural Soy Pearl Wax 5 kg 4 ₹8,496.00
Eco Candle Wicks Thin C1 100 1 ₹590.00
White Matte Glass Jar pack of 5 20 ₹7,080.00
Total ₹24,571.20

Two kilos of oil cover 125 candles; this month uses 1.6 kg for 100 and carries 400 g, 100 g of each scent, into next month. Twenty kilos of Natural Soy Pearl Wax at ₹424.80 a kilo cover the 18.4 kg the month needs with 1.6 kg over for pour loss and test burns. If you prefer to stay on Luxury Soy Wax Chunks (rated up to 13% fragrance load by the wax maker), two 10 kg packs cost ₹11,998.00 instead of ₹8,496.00. Material cost excludes labour, packaging, freight and GST.

Why trust this guide

CANDLEMAKINGSUPPLIESINDIA supplies raw materials, not finished candles. On a bulk-pricing page, the profitable advice for us would be "buy kilos". For most oils our own listed prices say it saves a small business nothing, so this page names the 24 oils where it does and says plainly that the rest are flat.

Every oil and wax price on this page comes from live CSI listings pulled on 24 September 2026 across the 93 products in the Fragrance Oils collection. Wick and jar prices are those verified for Blog 760 on 10 September 2026. Break percentages compare the same oil's per-gram price at 100 g and 1 kg; monthly figures are arithmetic on the listed prices.

Monthly volumes, the four-scent split, the 200 g candle, the 8% load and the pour-loss allowance are working assumptions. For a standing monthly order, quantities beyond the listed packs, GST invoicing, MSDS or IFRA documentation, message us on WhatsApp at +91 7397976926.

Frequently asked questions

What is the bulk price of candle fragrance oil for small businesses?
On CSI, 1 kg packs run from ₹2,832.00 to ₹24,056.00, and 500 g packs from ₹1,420.00. For 24 oils the kilo is at least 5% cheaper per gram than the 100 g; for 52 of 91 it is within 1%. Larger volumes are quoted on WhatsApp, with no published discount figure.
How much fragrance oil do I need per month for my candle business?
Candle weight poured × fragrance load. At 8%, 5 kg of candles uses 400 g of oil, 10 kg uses 800 g, 20 kg uses 1.6 kg and 50 kg uses 4 kg. How Many Kg of Fragrance Oil Does a Small Candle Manufacturer Need Per Month? goes into monthly planning in detail.
Is it cheaper to buy fragrance oil in 500 g or 1 kg?
For many break oils the 500 g already has the kilo's price per gram: Honeydew Melon, Mango Coconut, Lemongrass and Lime, Fallen Leaves, Jasmine and others. For Cinnamon, Pumpkin Spice and Forever Red (BBW Inspired), only the kilo drops. For flat-priced oils, neither saves much over 100 g.
Which fragrance oils have the biggest bulk discount?
By listed per-gram saving at 1 kg vs 100 g: Citronella 62.3%, Honeydew Melon 22.0%, Mango Coconut 20.7%, Verbena 20.0%, Roasted Coconut 19.2%, Eucalyptus Spearmint 13.3%, Sacred Sandal Ember 12.4% (kilo out of stock), Lemongrass and Lime 11.9%.
Do you give bulk discounts to small candle businesses?
Beyond the listed pack prices, volume is quoted on WhatsApp for each order, and no fixed discount percentage is published. Send your oils, kilos per oil and whether it is monthly, and compare the answer per gram against the listed kilo.
How much stock of fragrance oil should a small business keep?
One to three months of each scent is a sensible working range for a small business. More ties up cash without saving money on flat-priced oils. How Much Fragrance Oil Inventory Should a Candle Manufacturer Keep? covers inventory levels.
Bulk where it pays
Twenty-four oils get cheaper when you buy bigger. Buy those in 500 g or 1 kg, and the rest in 100 g.
500 g packs on 64 oils, 1 kg on 73, Natural Soy Pearl Wax at ₹424.80 a kilo from 5 kg, and quotes beyond the listed packs on WhatsApp. Tell us your monthly candle volume and scents.
Shop fragrance oils Get a monthly bulk quote on WhatsApp
Editorial standards & sources
About this guide: Written by the CANDLEMAKINGSUPPLIESINDIA team. Product recommendations reflect the CSI range. The per-oil bulk method applies to any supplier's fragrance oils.

Customer reviews: The six reviews at the top of this page are genuine, published Judge.me reviews left by CSI customers on the product pages named on each card — Eco Candle Wicks, Premium Candle Wicking Needle and Bamboo Wick Holder. They are general product reviews, not assessments of the guidance set out here. Names, star ratings, dates and products are as recorded by Judge.me and wording is unedited. "Verified buyer" appears only on the three reviews Judge.me recorded as verified — Monika Deep, Subhankar Roy and Sneha Tamang; the reviews from Ashwini, LJ and Lalitha Jagan are published but not recorded as verified, and carry no badge.

Figures pulled 24 September 2026, CSI live pricing: every per-gram price in the 24-oil break table above. Mango Coconut ₹93.22 / 15 g, ₹250.00 / 50 g, ₹500.00 / 100 g, ₹1,982.00 / 500 g, ₹3,964.00 / 1 kg. Roasted Coconut ₹93.00 / 15 g, ₹247.00 / 50 g, ₹495.00 / 100 g, ₹3,999.00 / 1 kg. Pumpkin Spice ₹106.20 / 15 g, ₹330.40 / 50 g, ₹590.00 / 100 g, ₹2,950.00 / 500 g, ₹5,310.00 / 1 kg. Honeydew Melon ₹435.42 / 100 g, ₹1,699.20 / 500 g. Lemongrass and Lime ₹590.00 / 100 g, ₹2,600.00 / 500 g. Fallen Leaves ₹472.00 / 100 g, ₹2,124.00 / 500 g. Sandalwood ₹502.68 / 100 g, ₹2,513.40 / 500 g. Lavender ₹540.00 / 100 g, ₹2,620.00 / 500 g, ₹5,221.00 / 1 kg. Autumn ₹542.80 / 100 g, ₹2,714.00 / 500 g. Palo Santo ₹601.80 / 100 g, ₹3,009.00 / 500 g. Natural Soy Pearl Wax ₹450.00 / 1 kg, ₹2,124.00 / 5 kg. Luxury Soy Wax Chunks ₹599.00 / 1 kg, ₹2,995.00 / 5 kg, ₹5,999.00 / 10 kg. Luxury Soy Wax CSI 464 ₹507.40 / 1 kg. Figures verified 10 September 2026 (Blog 760): Eco Candle Wicks Thin C1 ₹590.00 / 100; White Matte Glass Jar ₹354.00 / 5.

Non-price figures and assumptions: Oil per month = candle weight × 8% load. Candles are 200 g (16 g oil + 184 g wax). The four-scent equal split, the one-to-three-month stock range and the 3–5% pour-loss allowance are working assumptions. Break percentages = (100 g ₹/g − 1 kg ₹/g) ÷ 100 g ₹/g; 24 oils at 5% or more, 52 of 91 within ±1%. The Luxury Soy Wax Chunks fragrance-load ceiling of up to 13% is the wax maker's stated formulation maximum. Diwali 2026 falls on 8 November. Prices and availability change — the linked product pages are always authoritative.
Zurück zum Blog