How to Qualify a New Fragrance Oil Before Adding It to Your Candle Business

How to Qualify a New Fragrance Oil Before Adding It to Your Candle Business

 

Gardenia 100 g ₹433.00 Verbena 100 g ₹590.00 MSDS and IFRA on request
Qualify a new oil · six gates before stock
Check the paperwork, the candles and the cost before a new fragrance oil becomes stock.
★★★★★
"I just tried making a candle out of curiosity & ordered supplies.. I found the ingredients to be of good quality. The wax quality especially has been top notch. I’ve tried the Gardenia fragrance oil. It is highly concentrated. The packaging of the items has been exceptionally good for me. Timely delivery."
SraddhaVerified buyer · Mar 2025
Gardenia Fragrance Oil
★★★★★
"Fragrance is great but May be my formula for reed diffuser is 60% dpg 20% isopropyl myristate 10% perfume oil and 10% ethanol perfume grade. But throw of scent is low. Can you fix this formula."
Pradeep Kumar DahiyaVerified buyer · May 2026
Solar Bloom Fragrance Oil
★★★★★
"Good quality wood fragrance oil with a warm, long-lasting scent and strong performance in candles."
Payal PatelVerified buyer · Mar 2026
Woody Oud Fragrance Oil
★★★★☆
"Good quality wax"
Arminder KaurVerified buyer · Oct 2025
Eco Soy CSI 400
★★★★☆
"Good quality .... if possible delivery date would be try little bit quick please"
Subhankar RoyVerified buyer · Sep 2024
Eco Candle Wicks
★★★★★
"Fresh and soothing"
Yashvi ShahVerified buyer · Jul 2025
Blue Ocean Fragrance Oil
★★★★★
"I just tried making a candle out of curiosity & ordered supplies.. I found the ingredients to be of good quality. The wax quality especially has been top notch. I’ve tried the Gardenia fragrance oil. It is highly concentrated. The packaging of the items has been exceptionally good for me. Timely delivery."
SraddhaVerified buyer · Mar 2025
Gardenia Fragrance Oil
★★★★★
"Fragrance is great but May be my formula for reed diffuser is 60% dpg 20% isopropyl myristate 10% perfume oil and 10% ethanol perfume grade. But throw of scent is low. Can you fix this formula."
Pradeep Kumar DahiyaVerified buyer · May 2026
Solar Bloom Fragrance Oil
★★★★★
"Good quality wood fragrance oil with a warm, long-lasting scent and strong performance in candles."
Payal PatelVerified buyer · Mar 2026
Woody Oud Fragrance Oil
★★★★☆
"Good quality wax"
Arminder KaurVerified buyer · Oct 2025
Eco Soy CSI 400
★★★★☆
"Good quality .... if possible delivery date would be try little bit quick please"
Subhankar RoyVerified buyer · Sep 2024
Eco Candle Wicks
★★★★★
"Fresh and soothing"
Yashvi ShahVerified buyer · Jul 2025
Blue Ocean Fragrance Oil
Reviews collected and published through Judge.me on candlemakingsuppliesindia.store. They are general reviews of the products named on each card, not assessments of the advice set out below. Wording is unedited.
✓ Prices verified 25 September 2026, out-of-stock sizes flagged ✓ MSDS and IFRA documentation on request on WhatsApp ✓ Raw materials only — CSI does not sell finished candles
CSI Troubleshooting · Commercial
Qualification is the business version of a burn test: page data and documents first, then load, wick and colour in your own candle, then cost and supply. Six gates, seven candles, one written decision.
6 gates
paper, sample, load, wick, colour and surface, cost and supply · about 28 days · CSI live pricing, September 2026
Quick answers — read this first
How do I qualify a new fragrance oil for my candle business? Put it through six gates in order: paper (page data, documents, stock), sample, load, wick, colour and surface, then cost and supply. Fail one and it stops. Pass all six and it gets a written SKU line.

What does qualification need? 100 g of the oil, seven candles (a 6/8/10% ladder, one approved reference, a wick pair and a never-lit shelf candle) and about 28 days. It uses 72 to 81 g of oil and leaves the rest as your retained sample.

What should I ask the supplier for? MSDS and IFRA documentation (CSI provides them on request on WhatsApp), stock at the size you will reorder, and a dispatch time. Documents are paperwork, not performance: they go through gate 1, not instead of the candles.

What does it cost? The 100 g plus ₹1,195.79 of wax, jars and wicks: ₹1,628.79 for Gardenia, ₹1,785.79 for Verbena, ₹1,797.59 for Palo Santo.
The short answer
The checklist: paper, sample, load, wick, colour and surface, cost and supply. In that order, because each gate is cheaper than the one after it.
The candles: seven, from 100 g: 6/8/10% ladder, one reference, house wick against one up (or the wick type the page names), one never-lit shelf candle.
The decision: approve, approve with conditions (a wick, jar or dye exception), or reject, with the gate and reason written down either way.
The cost: ₹1,628.79 to ₹1,797.59 per oil in our examples, over about 28 days; the 1 kg of the same oils is ₹4,332.00 to ₹6,018.00.
Qualifying a new oil: six gates, one decision Pass every gate in order. Fail any one and the oil stops there; the notes still go on file. 1 Paper before you buy Stated load, vanillin, cure, wick MSDS and IFRA documents on request Stock at your reorder size REJECT IF no stock at production size 2 Sample 100 g · day 0 Paper-strip sniff against the page notes; keep the remainder sealed as the retained sample REJECT IF not the scent described 3 Load days 0–14 6%, 8%, 10% inside the lower ceiling, house wick, plus one approved reference candle REJECT IF no load matches the reference 4 Wick days 7–21 At the chosen load: house wick vs one size up, or the wick type the page names REJECT IF no full pool without soot 5 Colour, surface to day 28 A never-lit shelf candle; sweating and frosting checked on every candle at day 14 REJECT IF sweats, or colour past your line 6 Cost, supply day 28 Cost per candle at the size you will buy; stock depth; reorder and dispatch confirmed REJECT IF SKU cannot carry the cost Approve write the SKU line: load, wick, jar Approve with conditions a wick, jar or dye exception Reject record which gate and why Seven candles, 100 g of oil, about 28 days. Gate order and reject lines: editorial judgement. Wax ceilings per CSI wax pages: CSI 464 up to 10%; Chunks and CSI 468 up to 13%. Verified 25 September 2026.
The qualification pipeline. Gate 1 costs nothing but reading and a WhatsApp message; gates 2 to 5 cost one 100 g bottle and seven candles; gate 6 is arithmetic. An oil that fails early is cheap to reject, which is why the order matters. Every outcome, including a rejection, ends with a written record.
Straight answer
How do I qualify a new fragrance oil before adding it to my candle business?
Treat it as six gates, in order, each cheaper than the next. Gate 1, paper: read the product page for stated candle load, vanillin, cure and wick wording; request MSDS and IFRA documents; confirm stock at the size you would reorder. Gate 2, sample: buy 100 g, smell it on a paper strip against the page's notes, and keep what the tests leave as a sealed retained sample. Gate 3, load: pour 6%, 8% and 10% inside the lower of the oil page's and wax page's maximum, beside one approved reference oil. Gate 4, wick: at the chosen load, pour your house wick against one size up, or against the wick type the page names. Gate 5, colour and surface: keep one candle unlit on a shelf and check every candle for sweating at day 14. Gate 6, cost and supply: work out the cost per candle at the size you will buy and confirm you can reorder it. Then decide: approve, approve with conditions, or reject, and write down why. It takes seven candles, 72 to 81 g of oil and about 28 days, and costs ₹1,628.79 to ₹1,797.59 per oil for the three oils in this post. For a quicker go/no-go at your existing settings, the three-candle minimum approval is in the companion post.
One line: paper, sample, load, wick, colour, cost: an oil that clears all six is stock; one that does not is a note on file.
Qualification needs 100 g, not 50 g. The seven candles use 72 g of oil at 8% and up to 81 g if 10% wins. Gardenia 100 g ₹433.00, Verbena 100 g ₹590.00, Palo Santo 100 g ₹601.80, all in stock on 25 September 2026.
Buy Gardenia 100 g — ₹433.00

The qualification checklist, gate by gate

A checklist is only useful if it can say no. Every gate below has a reject line.

This is the checklist we would use for an oil a business intends to stock and reorder. It is deliberately heavier than the three-candle go/no-go in Should I Approve Every New Fragrance Oil Through a Separate Burn Test?, which asks only whether an oil works at your existing settings. Qualification asks the business questions too: can we get the documents, can we reorder it, what does a candle cost, and at which load and wick does it belong. How to turn this checklist into a written SOP with forms and roles is in How to Build a Fragrance Oil Testing SOP for a Candle Business.

The six-gate qualification · editorial judgement, page wording quoted where cited
What each gate checks, the evidence, and the reject line
Gate What you check Evidence to file Reject if
1 Paper Stated candle load, vanillin, cure, wick wording; IFRA wording on the page; MSDS and IFRA documents; stock at reorder size; price per gram at each size Screenshot or copy of the page on the date read; the documents; a stock note No stock at your production size and no date; documents your buyers require are not available
2 Sample Paper-strip sniff against the page's notes, fresh and after an hour Notes in your words; bottle label and date It is not the scent described, or not the scent your range needs
3 Load 6%, 8%, 10% inside the lower ceiling, house wick, beside a reference Pool log at day 3; blind doorway scores at day 7 and 14 No load comes close to the reference with a clean surface
4 Wick At the chosen load: house wick vs one size up, or the wick type the page names Pool width and depth at hours 1 to 4; flame, soot No wick gives a full pool without soot or a tall flame
5 Colour and surface A never-lit candle on a shelf; sweating and frosting on every candle Photos at day 0, 14 and 28 beside plain wax Sweats at the chosen load; colour past what you will sell
6 Cost and supply Cost per candle at the size you will buy; stock depth; dispatch time A one-line cost calculation; a reorder note The SKU cannot carry the cost at its price; the reorder size is unavailable

Gate 1: paper before product

The cheapest rejection is the one you make before you open the bottle.

Gate 1 costs nothing and rejects oils for reasons no candle can fix. Read the product page and write down, for the date you read it, what it states and what it does not.

What the page states

Candle load. Of CSI's 102 fragrance oils, 50 pages state a candle load or range (two of them, Lavender Oud and Amber Oud Royal, only as "Candles (Soy/Paraffin/Blends) 10%" in a perfume usage table); 52 do not. A stated window sets the top of your gate 3 ladder alongside the wax: Luxury Soy Wax CSI 464 states up to 10%, Luxury Soy Wax Chunks and Premium Coconut Soy Wax CSI 468 up to 13%, and the lower of the two governs. With no oil-side figure, the wax page's maximum is your only ceiling; note it as a gap. Vanillin. Sixteen CSI pages mention vanillin, from Palo Santo's "0% (No risk of discoloration)" to Vanilla Bean's 2.5%. A 0% statement is the page's claim; gate 5 runs anyway. Cure and wick. At least 21 pages state a soy cure (48–72 hours); seven give a wick recommendation, and all seven name wooden wicks among the options. Perfume-grade listings quoting 15% to 25% are giving perfume rates, not candle loads; for a candle they count as "no candle load stated".

What to ask for

Request the MSDS and IFRA documentation for the specific oil; CSI provides both on request on WhatsApp. File them with the date. Where a page says "IFRA-certified" or "IFRA Certified", that is the page's wording; the documents are what you file. Ask too whether the size you would reorder is in stock and what dispatch time to expect at your location. What to check when one supplier will cover many collections is in our guide to checking a supplier before a multi-collection bulk order.

Stock depth, with two real examples

An oil you cannot reorder at production size is a problem you find at gate 1 or at your first reorder. On 25 September 2026, Vetiver is in stock from 15 g to 500 g but its 1 kg is out of stock; its 100 g costs 5.9% more per gram than the 1 kg's listed price, so a Vetiver SKU costed on the 1 kg would be costed on a size you cannot buy that day. Chocolate Fudge has its 100 g out of stock while 15 g, 50 g, 500 g and 1 kg are available. Neither is a reason to reject the oil outright; both are reasons to write the stock position and a date on the qualification sheet and confirm on WhatsApp before costing.

Argued against our own interest: documents and page wording are the part of qualification a supplier can hand you, including us. They are not the part that tells you whether the oil works. An oil with a perfect file can fail gate 3, and we would rather you found that out with 100 g than with a kilogram.

Gates 2 to 5: seven candles, 28 days

Seven candles, one variable per comparison, and a reference in the first round.

Gates 2 to 5 share one bottle and one schedule. The load ladder answers gate 3; the wick pair, poured once the ladder has a leader, answers gate 4; the shelf candle and a surface check on every candle answer gate 5. All candles are 150 g in your house wax and production jar. If the lower ceiling is below 10% (Coffee Vanilla Tobacco and Fresh Strawberries state 9%, for example), the top rung is that ceiling, not 10%.

Qualification layout · 150 g candles · CSI 464 in the example (ceiling 10%)
Two pours, seven candles, each with one job
Candle Poured Oil and load Wick Gate and question
L6 Day 0 New oil, 6%, 9 g House (C1) Gate 3: does it hold up at 6%?
L8 Day 0 New oil, 8%, 12 g House (C1) Gate 3: the middle rung
L10 Day 0 New oil, 10%, 15 g House (C1) Gate 3: the ceiling in CSI 464; surface check
R Day 0 An approved oil at its approved load Its approved wick Gates 3 and 4: is the system having a fair fortnight?
W1 Day 7 New oil at the leading load House (C1) Gate 4: fresh baseline for the wick pair
W2 Day 7 New oil at the leading load One up (C2), or the wick type the page names Gate 4: does the wick change it?
S Day 7 New oil at the leading load House, never lit Gate 5: colour and surface on a shelf to day 28

Oil budget: 36 g for the ladder, then 36 g more if 8% leads (72 g in all) or 45 g if 10% leads (81 g). A 100 g bottle leaves 19 to 28 g, which becomes the retained sample: seal it, label it with the date, and keep it away from light and heat for the confirmation candle at your first reorder. Wax: 966 g at 8% (slightly less if 10% leads). Jars: 7. Wicks: six house wicks and one alternative.

What gates 2 to 5 cost, excluding the oil · CSI live pricing, 25 September 2026
₹1,195.79 of wax, jars and wicks per oil qualified
Item Quantity Cost
Luxury Soy Wax CSI 464 at ₹0.51/g (10 kg price) 966 g ₹490.15
Clear Glass Jar with Golden Lid (150 gram) at ₹94.40 7 jars ₹660.80
Eco C1 at ₹5.90 and C2 at ₹9.44 6 + 1 ₹44.84
Total per oil 7 candles ₹1,195.79

Add the 100 g bottle for the total: ₹1,628.79 with Gardenia, ₹1,785.79 with Verbena, ₹1,797.59 with Palo Santo. If gate 4 uses wooden wicks instead of C2, the pack of 10 is ₹590.00. Figures exclude labour, freight, packaging and GST; jars can be cleaned and reused.

1
Day 0 — sample and ladderStrip-sniff the oil against the page's notes and write your own description. Pour L6, L8, L10 and R from one melt, each weighed as a percentage of total weight, oil added at your wax page's temperature, same stir time.
2
Day 3 — pool logBurn each ladder candle for up to 4 hours in separate sessions; log pool width and depth hourly. Note soot and flame height, especially on L10.
3
Day 7 — first scores, second pourBlind doorway scores for the ladder and R, one per evening, 30 minutes and 2 hours. Pick the leading load: the lowest one that comes close to R with a clean surface. Pour W1, W2 and S at that load.
4
Day 14 — ladder verdictRescore the ladder and R. Check every candle for sweating or frosting. Confirm or change the leading load.
5
Day 21 — wick verdictW1 and W2 are now at day 14: pool log and blind scores. The wick that gives a full pool without soot is the SKU's wick.
6
Day 28 — colour, cost, decisionPhotograph S beside plain wax. Run gate 6. Decide, and write the SKU line or the rejection note.

Is it actually the fragrance oil? Why the reference rides along

Qualification judges the oil. The reference makes sure you are not judging your week.

A ladder that scores badly across the board could mean a weak oil, or a young set of candles, a draughty room, a tired nose, or a wick that suits nothing. The reference candle R, an oil you already sell at its approved settings, poured in the same melt, separates those. If R scores as it always does and the new oil does not, the result belongs to the oil at these settings. If R is also down, the round tells you about your system, and the right move is to repeat it, not to reject the oil and not to buy a different one.

Two further checks keep the verdict honest. Judge at the same ages you use for approved oils; a day-3 result is a wick reading, not a throw verdict. And if the oil fails gate 3 at every load while passing gate 4's pool test, you have a genuine performance fail; how to set hard kill criteria so that verdict is quick is in How to Reject Poor-Performing Fragrance Oils Before They Become Expensive Inventory. If the oil passes but your production later differs from these seven candles, that is a scale-up question, covered in My Fragrance Oil Worked in a Small Test but Performs Differently in Bulk Production — Why?.

Mistake: qualifying three new oils in one round without a reference, finding all three weak, and rejecting all three. Fix: one R per pour. If R is weak too, the three oils were never fairly tested, and rejecting them would mean paying to qualify three more under the same bad conditions.

Gate 6: cost and supply

An oil can pass every candle test and still fail the spreadsheet.

Gate 6 turns the approved load into money. Work it out at the size you will actually buy, with your own wax, jar and wick, and put it next to the price the SKU will sell at. In the worked example below, wax, jar and C1 wick add ₹170.32 to every candle whatever the oil.

Cost per 150 g candle at 8% · 1 kg oil price · CSI 464, clear jar, C1 · 25 September 2026
Oil cost and full material cost, before labour, freight, packaging and GST
Oil Per gram at 1 kg Oil per candle Full material cost Oil share Does bigger buying help?
Palo Santo ₹6.02 ₹72.22 ₹242.54 30% No: flat from 50 g
Gardenia ₹4.33 ₹51.98 ₹222.31 23% Only from 50 g to 100 g; flat after
Verbena ₹4.72 ₹56.64 ₹226.96 25% Yes: 1 kg is 28.6% below 50 g per gram

Two things stand out. First, in a 150 g clear-jar candle the jar, not the oil, is the largest single line for all three oils; Palo Santo's oil is 30% of the material cost and Gardenia's 23%. Second, oil price differences still add up: Palo Santo costs ₹20.23 more per candle than Gardenia at 1 kg, ₹10,116.00 across 500 candles. Whether that is acceptable depends on the SKU's price, not on the oil. If gate 3 chose 6% instead of 8%, the oil line drops by a quarter; if 10%, it rises by a quarter.

Supply. Record the stock position at your reorder size on the date you qualify, and confirm dispatch time on WhatsApp. For an oil you expect to buy at 5 kg, the repeat-batch and storage checks before that order are in What Tests Should I Run Before Ordering 5 Kg of a Candle Fragrance Oil?; comparing several suppliers' samples on the same terms is in How to Compare Fragrance Oil Samples Before Choosing a Wholesale Supplier.

Approve, approve with conditions, or reject

Three outcomes, all written down. A rejection with a reason is worth keeping.
Decision scorecard · editorial judgement
What each outcome requires, and what you file
Outcome Requires File Next purchase
Approve All six gates passed at house wick and a load inside the lower ceiling SKU line: oil, size, load in grams, wick, jar, cure day, date; documents; retained sample The size your volume justifies; 1 kg only where gate 6 shows it pays
Approve with conditions Passed with an exception: a different wick, a tinted jar or dye, or a load other than house The SKU line with the exception in bold The exception's material (a wick pack, a jar colour) with the oil
Reject Failed any gate, with R performing normally Which gate, the evidence, the date Nothing for this oil; a same-family candidate if the slot still needs filling
Repeat R underperformed, or ages and rooms were mixed What went wrong with the round Nothing; rerun with fair conditions

A rejection note saves money twice: it stops the oil entering stock, and it stops someone re-testing the same oil next year without knowing it failed. What makes an oil commercially worth stocking beyond passing these gates, from reorder consistency to customer appeal, is in What Makes a Fragrance Oil Commercially Successful Beyond Smelling Good?.

Qualify several at once, fairly
Three candidates poured in one melt can share one R, which saves two reference candles per round. Burn no more than two candles per evening so the last one is not judged by a tired nose. Qualifying Palo Santo, Gardenia and Verbena separately costs ₹5,212.17; buying all three at 1 kg unqualified would be ₹15,070.00.

What to buy: 100 g of the candidate and the wick you will sell

Three oils whose pages give unusually complete gate 1 information (stated load, vanillin, cure and, for two of them, wick wording), each teaching a different point at gate 6, and the wick for makers who sell in wood. Chosen on stated page data, per-gram pricing and stock at every size on 25 September 2026, not on throw, which CSI has not measured. Candle counts assume 150 g at 8%.

1
woody-resinous · a full page for gate 1 · flat per gram
Palo Santo Fragrance Oil
A good oil to learn the checklist on, because its page answers most of gate 1 before you buy: "Recommended Fragrance Load: Up to 10% for soy wax Up to 6% for paraffin wax", "Vanillin Content: 0% (No risk of discoloration)" (the page's claim; gate 5 still applies), a soy cure of 48–72 hours, and "Wick Recommendations: Eco wicks or wooden wicks for an even, clean burn. Wick testing is recommended based on your container and wax type". Notes: "Earthy palo santo with soft citrus, warm amber, and a touch of incense". The page text we hold carries no IFRA wording, so ask for documents on WhatsApp at gate 1. Pricing is flat at ₹6.02 per gram from 50 g to 1 kg (two 500 g packs cost ₹6,018.00, the 1 kg price), which matters at gate 6: there is no volume discount to improve the cost per candle. Limitation: the dearest per gram of our three oil picks at 1 kg.
Size Price Per gram 150 g candles at 8%
15 gm ₹106.20 ₹7.08 1
50 gm ₹300.90 ₹6.02 4
100 gm ₹601.80 ₹6.02 8
500 gm ₹3,009.00 ₹6.02 41
1 kg ₹6,018.00 ₹6.02 83
Qualification ₹1,797.59 (100 g + seven candles). Oil per 8% candle: ₹72.22 at any size from 50 g. Buy Palo Santo 100 g
2
white floral · low stated vanillin · the pale-wax candidate
Gardenia Fragrance Oil
The pick for a maker qualifying a floral for white or cream candles. The page states "Vanillin content 0.2% - minimal discoloration risk", "Up to 10% for soy wax candles ... Up to 6% for paraffin wax candles", a soy cure of 48–72 hours and "Moderate to strong throw" (the page's wording). It describes the oil as "Rich, creamy, and velvety - a true-to-life gardenia bloom" and as "A luxurious, IFRA-certified gardenia fragrance oil": the IFRA phrase is the page's wording, and gate 1 still means asking for the documents. A low stated vanillin figure does not skip gate 5: vanillin is one common cause of yellowing, not the only one. Least expensive at 1 kg of our three oil picks, ₹4.33 per gram, flat from 100 g (two 500 g packs cost ₹4,332.00). Limitation: the notes are a description, not a pyramid, so base weight is unknown until the candles burn.
Size Price Per gram 150 g candles at 8%
15 gm ₹105.02 ₹7.00 1
50 gm ₹223.02 ₹4.46 4
100 gm ₹433.00 ₹4.33 8
500 gm ₹2,166.00 ₹4.33 41
1000 gm ₹4,332.00 ₹4.33 83
Qualification ₹1,628.79. Oil per 8% candle: ₹51.98 at 1 kg, ₹53.52 at 50 g. Buy Gardenia 100 g
3
citrus-herbal · a real volume discount · the summer candidate
Verbena Fragrance Oil
A fresh, top-led oil, which makes gates 3 and 4 the ones to watch: bright profiles tend to lose presence later in the burn, so judge the load ladder at hour 1 and hour 3, not only at the doorway at 30 minutes. The page states "Recommended Fragrance Load: Up to 10% for soy wax Up to 6% for paraffin wax", "Vanillin Content: 0% (No discoloration risk)", a soy cure of 48–72 hours, and "Wick Recommendations: Cotton, Eco wicks or wooden wicks for steady, even burn. Test wick size based on container diameter". Notes: "Crisp lemony verbena with herbal undertones". Unlike the other two picks, it rewards volume at gate 6: the 1 kg is 28.6% cheaper per gram than the 50 g, and ₹236.00 cheaper than two 500 g packs. Limitation: no IFRA wording in the page text we hold; ask for documents.
Size Price Per gram 150 g candles at 8%
15 gm ₹106.20 ₹7.08 1
50 gm ₹330.40 ₹6.61 4
100 gm ₹590.00 ₹5.90 8
500 gm ₹2,478.00 ₹4.96 41
1 kg ₹4,720.00 ₹4.72 83
Qualification ₹1,785.79. Oil per 8% candle: ₹79.30 at 50 g, ₹56.64 at 1 kg. Buy Verbena 100 g
4
wick · gate 4 · when the page names wooden wicks
Performance Wooden Wicks
Gate 4 should test the wick you will actually sell with. All 7 CSI oil pages that give a wick recommendation name wooden wicks among the options, Palo Santo and Verbena included, so if your range is, or might become, wood-wicked, qualify in wood rather than assume a cotton or eco result carries over. The page describes "a gentle crackling sound" and says "One Pack contains 10 wicks and wick tabs"; its claims about cleaner and longer burning are the page's, not CSI test data, and it publishes no width-to-jar chart in the text we hold, so the wick gate still decides. Limitation: at ₹59.00 a wick in the pack of 10, a wooden wick is 10 times an Eco C1 (₹5.90); qualify in wood only if you will sell in wood. The pack of 50 is labelled "Save 25%"; by our arithmetic its per-wick price is 20% below the pack of 10. The eco alternatives are in the candle wicks collection.
Size Price Per unit What it covers
Pack of 10 (with wick tabs) ₹590.00 ₹59.00 the wick gate for several oils
Pack of 50 (listed "Save 25%") ₹2,360.00 ₹47.20 a first production run; 20% below the pack-of-10 price per wick by our arithmetic
Pack of 100 (listed "Save 30%") ₹4,130.00 ₹41.30 production; 30% below the pack-of-10 price per wick
A wood-versus-eco wick gate (wooden pack of 10 + Eco C2 pack of 10): ₹684.40. Buy wooden wicks — ₹590.00
When the right purchase is nothing: if the candidate fails gate 1, stock at your production size unavailable with no date, or the documents your buyers need not available, stop there. Do not buy the 100 g to see whether the candles change your mind; a candle cannot fix a supply or paperwork problem.

Qualifying fresh oils for summer 2027

Indian summer runs roughly April to June, and fresh, citrus and herbal scents such as Verbena are a natural fit for it. Qualification takes about 28 days, and a production run then needs its own cure before dispatch, so a summer launch planned for early April is best qualified in January and February 2027, after the Diwali (8 November 2026), Christmas (25 December 2026) and Valentine's Day (14 February 2027) work has been poured. That leaves time for a second candidate if the first is rejected. Order 100 g samples in early January; decide by late February; buy production stock in March at the size gate 6 chose. Dispatch times depend on your location; confirm on WhatsApp before you promise a date.

Summer 2027 (roughly April to June): qualify in January and February, produce in March. Once an oil clears all six gates, ask for a 500 g or 1 kg quote with GST invoice, documents and a dispatch date.
WhatsApp a summer quote
The CSI principle
Qualify the oil for the business, not just for the candle.
A good burn is gates 3 to 5. Documents, reorder stock and cost per candle are gates 1 and 6, and an oil that fails those fails your business however well it burns.
"Stock is a promise to reorder. Qualify the promise before you make it."
— CandleMakingSuppliesIndia
Why trust this guide

CandleMakingSuppliesIndia sells the fragrance oils, wicks, wax and jars named here, and does not sell finished candles. This page tells you to qualify our oils with 100 g before any kilogram, to reject them when they fail a gate, and to treat our page wording as a starting point rather than evidence. That is deliberate: an oil you qualified properly is one you will reorder with confidence.

Every price and per-gram figure was verified on CSI's live store on 25 September 2026; every size on the pick cards is in stock on that date, and the Vetiver 1 kg and Chocolate Fudge 100 g are named as out of stock on that date. Loads, vanillin, cure, wick and IFRA wording are quoted from product pages as the pages' claims; where a page is silent, we say so. The page counts were made from the same pages on the same date.

The six-gate order, the reject lines, the seven-candle design and the scorecard are editorial judgement; CSI has no measured throw, stability or colour data for any oil. For bulk pricing, GST invoicing, and MSDS and IFRA documentation on request, message us on WhatsApp at +91 7397976926.

Frequently asked questions

How do I test a new fragrance oil before selling candles with it?
Run six gates: paper (page data, documents, stock), sample, a 6/8/10% load ladder beside a reference, a wick pair at the chosen load, a never-lit shelf candle for colour, and a cost check. Seven candles, about 28 days.
What documents should I get from a fragrance oil supplier?
The MSDS and the IFRA documentation for the specific oil. CSI provides both on request on WhatsApp. File them with the date; page wording such as "IFRA-certified" is the page's claim, and the documents are what you keep.
How much fragrance oil do I need to qualify a new scent?
72 g at 8% or up to 81 g if 10% wins, for seven 150 g candles. Buy 100 g; the 19 to 28 g left becomes your retained sample for checking the first reorder.
How long does it take to approve a fragrance oil for a candle business?
About 28 days for full qualification: ladder poured on day 0, wick pair and shelf candle on day 7, ladder verdict at day 14, wick verdict at day 21, colour and cost at day 28. A three-candle go/no-go at existing settings takes 14 days.
When should I reject a fragrance oil?
When it fails any gate while your reference oil performs normally: no stock at production size, not the scent described, no load close to the reference, no wick without soot, sweating or unacceptable colour, or a cost the SKU cannot carry.
Is a fragrance oil with 0% vanillin safe from discolouration?
Not necessarily. A 0% statement, like Palo Santo's or Verbena's, is the page's claim, and vanillin is one common cause of yellowing, not the only one. Keep one never-lit candle on a shelf to day 28 and compare it with plain wax.
Qualify before you stock
100 g of the candidate and seven candles: ₹1,628.79 to ₹1,797.59.
Six gates in about 28 days: paper, sample, load, wick, colour and surface, cost and supply. Start with gate 1, which costs nothing: ask us for the MSDS and IFRA documents and the stock position at your reorder size.
Browse fragrance oils Request documents and stock on WhatsApp
Editorial standards & sources
About this guide: part of CSI's commercial troubleshooting cluster. It sets out a six-gate qualification for a new fragrance oil a candle business intends to stock: paper (page data, MSDS and IFRA documents on request, stock depth), sample, load ladder, wick, colour and surface, and cost and supply, ending in approve, approve with conditions, or reject, with a costed seven-candle design.

Customer reviews: The six reviews at the top of this page are genuine, published Judge.me reviews left by CSI customers on the product pages named on each card — Blue Ocean Fragrance Oil, Eco Candle Wicks, Eco Soy CSI 400, Gardenia Fragrance Oil, Solar Bloom Fragrance Oil, Woody Oud Fragrance Oil. They are general product reviews, not assessments of the troubleshooting advice on this page. Names, star ratings, dates and products are as recorded by Judge.me and wording is unedited. "Verified buyer" appears only on reviews Judge.me recorded as verified — Sraddha, Pradeep Kumar Dahiya, Payal Patel, Arminder Kaur, Subhankar Roy, Yashvi Shah. Reviews below five stars are included as published, not filtered out.

Figures verified 25 September 2026, CSI live pricing: Palo Santo 15 g ₹106.20, 50 g ₹300.90, 100 g ₹601.80, 500 g ₹3,009.00, 1 kg ₹6,018.00; Gardenia 15 g ₹105.02, 50 g ₹223.02, 100 g ₹433.00, 500 g ₹2,166.00, 1 kg ₹4,332.00; Verbena 15 g ₹106.20, 50 g ₹330.40, 100 g ₹590.00, 500 g ₹2,478.00, 1 kg ₹4,720.00; all in stock. Vetiver 100 g ₹600.00; 1 kg ₹5,664.00, out of stock on 25 September 2026. Chocolate Fudge 100 g ₹396.48, out of stock on 25 September 2026. Performance Wooden Wicks pack of 10 ₹590.00, 50 ₹2,360.00, 100 ₹4,130.00; Eco Candle Wicks Thin (C1) 10 ₹59.00, Thick (C2) 10 ₹94.40; Luxury Soy Wax CSI 464 10 kg ₹5,074.00; Clear Glass Jar with Golden Lid (150 gram) pack of 10 ₹944.00. Per gram = price ÷ grams, two decimals.

Non-price figures: candle maths assume 150 g candles with load as a percentage of total weight (6% = 9 g, 8% = 12 g, 10% = 15 g of oil). Page counts (50 of 102 oil pages stating a candle load or range, two only in a perfume usage table; 16 mentioning vanillin; at least 21 stating a soy cure; 7 giving a wick recommendation, all naming wooden wicks) were made from CSI product pages on 25 September 2026. Wax ceilings are as stated on wax pages (formulation limits, not regulatory limits). The wooden-wick pack savings are our arithmetic against the listed "Save" labels. The gate order, reject lines, test design and scorecard are editorial judgement; costs exclude labour, freight, packaging and GST; seasons and dates are calendar facts.
Zurück zum Blog