How to Build a Fragrance Oil Testing SOP for a Candle Business

How to Build a Fragrance Oil Testing SOP for a Candle Business

 

Reference oil: Sandalwood 100 g ₹502.68 Scale + thermometer ₹708.00 C1 + C2 wick bracket ₹153.40
Testing SOP · write it once, trust every result
Test every oil the same way, with a reference beside it, and keep the proof.
★★★★★
"Very good"
Reena BagalVerified buyer · Oct 2025
Sandalwood Fragrance Oil
★★★★★
"Good fragrance 👍"
Sooraj RVerified buyer · Aug 2026
Blue Ocean Fragrance Oil
★★★★★
"Fresh and soothing"
Yashvi ShahVerified buyer · Jul 2025
Blue Ocean Fragrance Oil
★★★★★
"One of the best wax for container Candles. Easy to work with, especially if you are a beginner."
ThenirvaofficialVerified buyer · Nov 2025
Luxury Soy Wax CSI 464 (Flakes Form) For Container Candles
★★★★☆
"Fragrance is awesome. Hot throw is also very good after burn candle."
AkanshaVerified buyer · Dec 2025
Lavender Fragrance Oil
★★★★★
"Quality wick, works very well"
AshwiniSep 2025
Eco Candle Wicks
★★★★★
"Very good"
Reena BagalVerified buyer · Oct 2025
Sandalwood Fragrance Oil
★★★★★
"Good fragrance 👍"
Sooraj RVerified buyer · Aug 2026
Blue Ocean Fragrance Oil
★★★★★
"Fresh and soothing"
Yashvi ShahVerified buyer · Jul 2025
Blue Ocean Fragrance Oil
★★★★★
"One of the best wax for container Candles. Easy to work with, especially if you are a beginner."
ThenirvaofficialVerified buyer · Nov 2025
Luxury Soy Wax CSI 464 (Flakes Form) For Container Candles
★★★★☆
"Fragrance is awesome. Hot throw is also very good after burn candle."
AkanshaVerified buyer · Dec 2025
Lavender Fragrance Oil
★★★★★
"Quality wick, works very well"
AshwiniSep 2025
Eco Candle Wicks
Reviews collected and published through Judge.me on candlemakingsuppliesindia.store. They are general reviews of the products named on each card, not assessments of the advice set out below. Wording is unedited.
✓ Prices verified 25 September 2026, out-of-stock sizes flagged ✓ MSDS and IFRA documentation on request on WhatsApp ✓ Raw materials only — CSI does not sell finished candles
CSI Troubleshooting · Commercial
Most small candle businesses can smell; what they lack is tests they can compare. Here is a fragrance testing SOP you can copy: twelve sections, five forms, four roles and a reference candle in every run.
₹741.61
materials for one standard run (three ladder candles + one reference), plus the oil under test · CSI live pricing, September 2026
Quick answers — read this first
What should a fragrance oil testing SOP contain? Twelve short sections: purpose, roles, house standards, equipment and calibration, sample intake, test build, cure, evaluation, decision, records, change control and review. Behind them sit five forms: intake register, pour sheet, burn score sheet, decision record and change log.

Who does what? An owner who sets the pass and kill lines and signs decisions; a tester who pours and logs; a panel of two or three noses who smell blind; and a records keeper. In a one-person business you can hold three of those roles, but the panel must be someone else.

What does it cost to run? Setting up, in a worked example, is ₹2,308.08 (scale, thermometer, a 100 g reference oil, a wick bracket, ten jars). Each standard run after that is four candles: ₹741.61 of materials plus the oil under test.

Is it overkill for a small business? The SOP is three pages and five forms. What it replaces is the argument about why last month's candle smelled different, and the kilogram bought to settle it.
The short answer
The document: 12 sections, 5 forms, one reference standard, one test recipe, written down before the first test.
The roles: owner (decides), tester (pours), panel (smells blind), records (files). The panel is never the person who poured.
The control: every run includes a reference-standard candle in the same wax, jar, wick and room. No reference, no verdict.
The cost: ₹2,308.08 to set up in the worked example; ₹741.61 per run plus test oil (₹919.45 with Blue Ocean at 50 g).
One test run through the SOP: who does what, on which form Four roles, six steps, five forms. In a one-person business, only the panel must be someone else. 1 INTAKE 2 POUR 3 CURE 4 BURN 5 DECIDE 6 FILE Owner Tester Panel Records Request test set kill lines Log oil on F1 retain + docs Pour ladder + control on F2 Cure 14 days photos day 1/14 Blind burn scores on F3 Pass or fail signed on F4 File, index changes on F5 F1 intake register · F2 pour sheet · F3 burn score sheet · F4 decision record · F5 change log A fail at step 5 still goes to step 6: rejected oils are filed with their reason. Editorial template.
One test run through the SOP as a swimlane: the owner requests the test and sets the kill lines, records logs the oil and keeps a retain, the tester pours the ladder and a reference candle and cures them, the panel burns blind, the owner signs pass or fail, and records files the result either way. Each box names the form it produces.
Straight answer
How do I build a fragrance oil testing SOP for a candle business?
Write down, before your next test, the things you currently keep in your head. Fix your house standards: one wax, one test jar, a wick bracket, a reference oil and a test room. Fix one test recipe: a 6/8/10 load ladder (inside the lower of the wax and oil ceilings) plus a reference candle, weighed on total weight, poured at your wax page's temperatures, cured to day 14, burned blind by people who did not pour it. Give every step an owner and a form: F1 intake register, F2 pour sheet, F3 burn score sheet, F4 decision record, F5 change log. Write the pass and kill lines into the SOP itself, so a decision is a comparison with a number, not a mood. Add change control: a new wax, jar, wick, supplier or oil pack triggers a retest against the reference. Review it every six months. In a worked example the set-up costs ₹2,308.08 and each run ₹741.61 plus the oil under test.
One line: an SOP is the test you already run, written down so that someone else, or you in six months, gets the same answer.
The SOP starts with a reference standard. Sandalwood 100 g is ₹502.68 (₹5.03 per gram, the same as its 1 kg) and gives 8 reference candles; in stock at every size on 25 September 2026.
Buy the reference — Sandalwood 100 g

What an SOP fixes that a good nose cannot

A good nose tells you what it smells today. An SOP tells you whether today's candle was made the way last month's was.

Small candle businesses rarely fail at testing because nobody can smell. They fail because tests are not comparable. The March candle was poured at a different temperature, judged on day 5 instead of day 14, burned in a bigger room, scored by the person who made it, and written on a sticky note that is now gone. When April's batch smells weaker, there is nothing to compare it with, so the oil takes the blame and a new one is ordered.

A standard operating procedure fixes four things. Comparability: every oil is tested in the same wax, jar, wick bracket and room, beside the same reference. Blindness: the person who poured does not score. Memory: results are on forms, filed, findable. Decisions: pass and kill lines are written before the test, so a verdict is a comparison, not a mood. None of this needs a laboratory. It needs a folder, a scale, a thermometer and the discipline to fill in five forms.

This page is the document. It does not decide which oils to test (see How to Qualify a New Fragrance Oil Before Adding It to Your Candle Business for the qualification checklist and How to Reject Poor-Performing Fragrance Oils Before They Become Expensive Inventory for kill criteria) or how to standardise wax, wick and load across a 10 to 20 scent range (that programme is the deep guide to consistent hot throw across 10–20 fragrances). It is the written procedure those decisions run on.

Argued against our own interest: a written SOP will make you buy less oil. Many oils will fail a criterion written in advance, and the ones that pass will be reordered with confidence rather than replaced out of doubt. We would rather sell you three 50 g samples that an SOP rejects than a kilogram that a mood approved.

Is it actually the oil? Write the answer into the SOP

The most useful sentence in a testing SOP is: "No verdict on an oil without a reference candle that performed."

In our judgement, many complaints that an oil "failed" turn out to be a process deviation, a young candle or a wick that could not keep up. An SOP should make that diagnosis automatic rather than a matter of opinion, with three clauses.

Clause 1 — the reference candle

Every run pours one candle of the house reference oil at 8%, from the same melt, in the same jar and wick, cured and burned alongside the test candles. If the reference scores below its own historical range, the run is void: the problem is the system (wax, wick, room, panel), and no test oil in that run can be passed or failed.

Clause 2 — the deviation rule

If anything on the pour sheet differs from the SOP (temperature outside the wax page's range, a load calculated on wax weight, a jar from a different pack, a candle judged early), the tester writes it in the deviation box. A run with an unexplained deviation cannot produce a fail. It can produce "retest".

Clause 3 — the order of suspects

When a result surprises you, the SOP says what to check first: melt pool on the burn sheet, then candle age, then the load arithmetic, then room and panel, and only then the oil. The logic of that order is set out in My Candle Smells Weak When Burning — Do I Need a Stronger Fragrance Oil?; the full isolation protocol for a stubborn case is in How to Test Whether Weak Hot Throw Comes From the Oil, Wax, Wick or Process. In the SOP it is one line, so nobody skips it at 11 at night with an order form open.

Mistake: a candle scores 2 of 5, the tester writes "oil weak" on the sheet, and a replacement is ordered the same day. Fix under the SOP: the reference in the same run scored 2 as well, so the run is void; the pour sheet shows the melt was held at temperature for ninety minutes while a phone call ran on. The oil was never the question.

The SOP template, section by section

Copy this structure into a document titled, for example, "SOP-FO-01: Fragrance oil testing", version 1.0, dated and signed by the owner. Each section should be a few lines; if a section runs past half a page, it is trying to be a training manual. The example wording is a starting point for a soy container range at 150 g; replace it with your own numbers.

SOP-FO-01 · twelve sections · editorial template
What each section must say, with example wording
# Section What it must say Example wording
1 Purpose and scope Which products and which decisions the SOP covers "Applies to every new fragrance oil, every new pack of an approved oil, and every change of wax, jar or wick for soy container candles."
2 Roles Who requests, pours, smells, decides and files "Owner: Priya. Tester: Rahul. Panel: any two of Meena, Arjun, Sana. Records: Rahul." (names are examples)
3 House standards The fixed wax, jar, wick bracket, reference oil and room "Wax: CSI 464. Jar: 150 g clear. Wicks: Eco C1 and C2. Reference: Sandalwood at 8%. Room: back office, 12 m², door shut, fan off."
4 Equipment and calibration Tools, how and when they are checked, where it is logged "Scale checked against the reference item on the 1st of each month; thermometer in ice water; readings on F5."
5 Sample intake What is logged when an oil arrives "F1: oil name, supplier, size, date received, pack or batch reference if given, documents requested. Two 12 ml retains filled the day it is opened."
6 Test build The fixed recipe, loads, temperatures, batch size "Ladder 6/8/10% on total weight, never above the lower ceiling; plus one reference candle at 8%. Add and pour at the wax page's stated temperatures; stir 2 minutes; log both on F2."
7 Cure and storage of test candles Where candles cure, for how long, what is photographed "Cure lidded, on the shelf away from the window. Photograph against white card on day 1 and day 14."
8 Evaluation Blind burn procedure and scoring "Day 14. One candle per session, burned 2 hours, carried in by the tester, scored at the doorway at 30, 60 and 120 minutes, 1 to 5, by two panel members. Pool width logged hourly."
9 Decision Pass, fail and retest lines; who signs "Pass: best rung ≥ 4 at 60 minutes, reference within its range, no sweat, no colour shift. Void: reference below range. Owner signs F4."
10 Records and retention File naming, where forms live, how long they are kept "One folder per oil: F1–F4, photos, retains. Rejected oils filed with the reason. Kept for as long as any product using the oil is sold, and two years after."
11 Change control What changes force a retest, and at what depth "See change table: new wax, jar, wick or supplier = full run; new pack of an approved oil = retain comparison plus one candle pair."
12 Review When the SOP itself is reviewed and by whom "Reviewed by the owner every six months and after any void run. Version and date on page one."

Two notes on the example wording. The retention period in section 10 is a judgement, not a rule; keep records long enough to answer a customer or a reorder question about any candle you still sell. And the thresholds in section 9 are placeholders: the only requirement is that they are written before the test, not after it.

Keep the ceilings in section 6
Write the two-ceilings rule into the SOP verbatim: the load never exceeds the lower of the wax page's stated maximum and the oil page's stated candle maximum. CSI 464 states "up to 10%"; CSI 468 and Luxury Soy Wax Chunks state up to 13%. An oil page stating 6–9% caps the ladder at 9% whatever the wax allows. Where an oil page states no candle load, the wax ceiling governs and F1 records "load not stated".

Roles: who pours, who smells, who signs

The person who poured the candle is the worst judge of it. Not because they are dishonest, but because they know which jar is which.

An SOP needs roles, not job titles. In a business of five people each role can be a different person; in a business of one, you hold three of them and borrow the fourth.

Roles in SOP-FO-01 · editorial template
What each role does, and how a one-person business covers it
Role Does Must not One-person business
Owner Requests tests, writes pass and kill lines before the test, signs F4, reviews the SOP Change a pass line after seeing the scores You. Write the lines on F1 at intake, dated.
Tester Weighs, pours, logs F2, cures, photographs, carries candles in coded Score the candles they poured You.
Panel (2–3) Smells blind, scores F3 at set times, notes off-notes Know which code is which oil; smell after a long pouring session Family, a friend, a neighbour: two people who did not pour. Codes on the base only.
Records Keeps F1 and F5, files every run including fails and voids, keeps retains Discard a failed run's forms You, once a week, not on the day.

Panel fatigue is real: a nose that has spent the afternoon over hot wax is tired. Schedule burns for a different session from pours, give each panel member no more than three candles a session, and air the room between candles. How to run the burn itself, with room size, check-in times and a blind panel, is in How to Test Fragrance Oil Hot Throw Before Buying It in Bulk; the SOP simply names who does it and on which form.

The five forms, field by field

Forms are what make a result findable in six months. Keep them on paper in a ring binder or as a shared spreadsheet; the medium matters less than filling every field every time. These are the minimum fields; add columns if your range needs them.

F1 to F5 · minimum fields · editorial template
One row per oil (F1, F4), per candle (F2, F3) or per change (F5)
Form Filled by Minimum fields
F1 Intake register Records (owner adds kill lines) Oil ID, name as listed, supplier, size, price, date received, date opened, pack or batch reference if given, page load and ceiling used, documents requested and received (MSDS, IFRA), retain location, pass and kill lines
F2 Pour sheet Tester Run ID, date, wax and bag, jar pack, wick, candle code, oil ID, load %, oil g, wax g, add temperature, stir time, pour temperature, room temperature, deviations
F3 Burn score sheet Panel Candle code (not oil name), age in days, panel member, room and size, scores at 30/60/120 minutes, pool width at hours 1–4, soot, flicker, off-notes, comments
F4 Decision record Owner Oil ID, run IDs, reference score vs range, best rung and load, pass / fail / void / retest, reason in one line, signature, date, next step (sample, 500 g pilot, reject)
F5 Change log Records Date, what changed (wax, jar, wick, supplier, oil pack, room, equipment), who approved, retest required and run ID, calibration readings

One run, through the forms

1
Intake, day −1 (F1)Blue Ocean 50 g arrives. Records logs it as FO-017, notes the page states "candles (up to 10%)" and CSI 464 states up to 10%, so the ladder is 6/8/10. The owner writes the pass line (≥ 4 at 60 minutes on the best rung, reference in range) and requests MSDS and IFRA documents on WhatsApp.
2
Pour, day 0 (F2)One melt of CSI 464. Candles A (6%: 9 g oil, 141 g wax), B (8%: 12 g, 138 g), C (10%: 15 g, 135 g), and R (Sandalwood reference, 8%: 12 g, 138 g). Add and pour temperatures within the wax page's stated range, stirred two minutes, logged. Codes on the base only.
3
Cure, days 1 to 14Photographed against white card on day 1. The Blue Ocean page states a 48–72 hour cure for soy before burn testing; the SOP waits to day 14 for the verdict. Photographed again on day 14.
4
Burn, day 14 (F3)Two panel members, two sessions, candles carried in coded. Scores at 30, 60 and 120 minutes; pool logged hourly by the tester outside the room.
5
Decide (F4)R scored within its range, so the run is valid. The owner compares the best rung with the pass line written at intake, and signs pass, fail or retest with a one-line reason.
6
File (F4, F5)Folder FO-017: F1, F2, F3, F4, both photos, retains. If it passed, the next step on F4 is the 1 kg or pilot gate (the 1 kg checklist); if it failed, the reason stays on file so nobody reorders it next season.

House standards and calibration

A test is only as fixed as its fixed parts. Name them, buy enough of them, and do not change them quietly.

Section 3 of the SOP names five house standards. Buy enough of each to run several tests without a change, because a new wax bag or jar pack half-way through a comparison is a change that section 11 must log.

House standards · worked example on CSI products · CSI live pricing, 25 September 2026
What to fix, and what the SOP says about it
Standard Worked example Why fixed Price
Test wax Luxury Soy Wax CSI 464, pour 80°C–90°C, load up to 10% The ceiling and temperatures for every run 10 kg ₹5,074.00 (₹0.51 per gram)
Test jar Clear Glass Jar with Golden Lid (150 gram), outer diameter approx. 7 cm per the page Pool size and colour visible through glass 10 for ₹944.00 (₹94.40 each)
Wick bracket Eco C1 and C2 The pool must pass before the oil is judged ₹153.40 for ten of each
Reference oil Sandalwood 100 g at 8% Proves each run could throw ₹502.68 for 8 reference candles
Test room A named room, floor area written down, door shut, fan and AC off Scores compare across months Nothing

The reference oil deserves a word. It should be an oil you know well, stock steadily and can recognise blind; it does not have to be a CSI oil. If your best-selling scent already throws reliably in your house wax, it is a better reference than anything you buy for the purpose, provided you keep a sealed retain of it. If you have none, a single-note oil with a stated load and cure makes a good start. Record the reference's own scores for its first five runs; that range becomes the "reference within range" line in section 9.

Calibration, monthly, logged on F5

Scale: weigh the same reference item (a sealed jar of something that does not change, or a calibration weight if you own one) on the first working day of each month and log the reading. A drift of more than a gram or two on a 150 g candle is enough to move a load; replace or re-check before the next run. Thermometer: stand the probe in a slurry of crushed ice and water and log the reading; it should be close to 0°C. Note any offset on F5 and apply it, or replace the thermometer. Room: write the room's floor area at the top of every F3; if you move rooms, that is a change.

Argued against our own interest: if you already own a scale and a thermometer that pass these checks, keep them. The SOP needs calibrated tools, not new ones. We list ours in the picks below for makers who have neither.

Change control: what forces a retest

Section 11 is where small-business SOPs are often thinnest, and where many unexplained "weak batches" come from. Every approved oil was approved in a system. Change part of the system and the approval no longer covers it. The table sets the retest depth per change; log each on F5 with the run ID that closed it.

Change control · retest depth by change · editorial template
Approved oil + changed system = retest before production
Change Retest depth Why
New wax (type or supplier) Full run for each approved oil in that wax, with reference Ceilings, temperatures and throw can all differ between waxes
New jar (size or shape) Wick bracket first, then a candle pair per oil Pool size changes with diameter
New wick type Candle pair per oil, old wick vs new Pool and flame change
New pack of an approved oil Retain strip comparison, blind; one candle pair if strips differ Pack-to-pack consistency
New oil supplier for an approved scent Treat as a new oil: full run Same name is not the same oil
Batch size or melter Pull first, middle and last candles from the first new batch Large batches heat and hold differently (see the small-test-versus-bulk post)
New test room or new panel member Two reference runs to reset the reference range Scores are relative to room and nose

Costs are small next to what they protect. A retest pair (two 8% candles, one old and one new) costs about ₹461.29 in materials in the worked example, valued with the reference oil. Pack-to-pack comparison at 5 kg scale has its own gate in What Tests Should I Run Before Ordering 5 Kg of a Candle Fragrance Oil?; this table is the SOP's standing rule for every pack, whatever the order size.

What the SOP costs to run

Worked example: a new oil (Blue Ocean at the 50 g price) through one standard run: three ladder candles and one reference candle, in CSI 464, 150 g clear jars and C1 wicks.

One standard run · CSI live pricing, 25 September 2026
₹919.45 per oil tested, of which ₹741.61 is the SOP's fixed cost
Line Quantity Cost
Test oil: Blue Ocean at the 50 g price 36 g (9 + 12 + 15) ₹177.84
Reference oil: Sandalwood at the 100 g price 12 g ₹60.32
CSI 464 wax at ₹0.51 per gram 552 g (141 + 138 + 135 + 138) ₹280.08
150 g clear jars at ₹94.40 4 ₹377.60
Eco C1 wicks at ₹5.90 4 ₹23.60
Total 4 candles ₹919.45

Ten runs, excluding the test oils, cost ₹7,416.06; the jars are the largest line, so wash and reuse test jars where your SOP allows it (log reused jars on F2). Set-up, for a maker with no tools, is ₹2,308.08: scale, thermometer, the 100 g reference, a C1 and a C2 wick pack and one pack of ten jars. Figures exclude labour, freight, packaging and GST.

Where the money is saved
The SOP does not make testing cheaper per candle. It makes it cheaper per decision: a void run caught by the reference costs four candles, not a replacement kilogram; a retain comparison costs a few smell strips, not a batch of forty jars.
Christmas, 25 December 2026, is 91 days away. An oil taken through the SOP from 1 October has its day-14 verdict by 15 October, time for a pilot and a cured production run. Once F4 says pass, ask for a 500 g or 1 kg quote with GST invoice and a dispatch date.
WhatsApp a Christmas quote

What to buy to run it

Two reference oils (a woody standard and a fresh one) and the two calibrated tools the SOP depends on. Oils are chosen on a stated soy load, a stated cure, a stated vanillin figure, simple recognisable structure and stock at every size on 25 September 2026, not on throw, which CSI has not measured. Candle counts assume 150 g at 8%.

1
woody · house reference standard · warm and woody ranges
Sandalwood Fragrance Oil
A reference standard needs to be simple, steady and recognisable, not exciting. The page describes a "warm, creamy, luxurious single-note sandalwood fragrance oil with a smooth woody aroma and subtle earthy undertone", states "Recommended load up to 10% for soy, up to 6% for paraffin" with a soy cure time of "48-72 hours", and says "0% vanillin - no discolouration" (the page's claim; test anyway, since vanillin is one cause of colour change, not the only one). A single note is easier to recognise blind than a pyramid, which is what a panel needs from a control. "Moderate to strong throw" is the page's wording, not a CSI measurement. Its price is flat at ₹5.03 per gram from 100 g to 1 kg, so the 100 g is the sensible reference size. Limitation: a woody reference tells you little about how a bright citrus should behave; fresh ranges need a second standard.
Size Price Per gram 150 g candles at 8%
15 gm ₹93.22 ₹6.21 1
50 gm ₹271.40 ₹5.43 4
100 gm ₹502.68 ₹5.03 8
500 gm ₹2,513.40 ₹5.03 41
1 kg ₹5,026.80 ₹5.03 83
One 100 g bottle gives 8 reference candles, ₹60.32 of oil each. Buy Sandalwood 100 g
2
fresh aquatic · second reference · fresh and clean ranges
Blue Ocean Fragrance Oil
The second standard for a range that includes fresh scents. The page lists "sea salt and ozone top notes, jasmine and lily of the valley heart, and driftwood and musk base", states "candles (up to 10%)", says to "Cure soy wax candles for 48-72 hours before burn testing", and states "0% vanillin - no discolouration"; it also describes itself as "phthalate-free" (page wording). "Strong throw" is the page's claim. One honest pricing fact: Blue Ocean is fractionally dearer per gram at larger sizes (₹4.94 at 50 g, ₹4.96 at 500 g and 1 kg, 0.3% more), so a reference bottle should be the 50 g or 100 g, never the kilogram. Limitation: long holding at high temperature can drive off lighter top notes, and this oil leads with them, so log add temperature and hold time on F2 every time you pour it.
Size Price Per gram 150 g candles at 8%
15 gm ₹93.22 ₹6.21 1
50 gm ₹247.00 ₹4.94 4
100 gm ₹495.00 ₹4.95 8
500 gm ₹2,478.00 ₹4.96 41
1 kg ₹4,956.00 ₹4.96 83
As a test oil in a 6/8/10 ladder: ₹177.84 of oil at the 50 g price. Buy Blue Ocean 50 g
3
tool · calibrated equipment · SOP section 4
Candle Making Weighing Scale
The SOP's first line of defence. Every load in the SOP is in grams on total weight, so the scale is where a test becomes reproducible. The page describes a digital scale showing "grams or ounces" with one-button operation; it does not state a resolution or capacity in the captured text, so the SOP checks it against a reference item on the first working day of every month and logs the reading on F5. Limitation: one scale is a single point of failure; if it drifts, every record since the last check is suspect, which is why the check is monthly and written down.
Size Price Per unit What it covers
Single scale ₹354.00 ₹354.00 every oil, wax and dye weighing in the SOP
Scale and thermometer together: ₹708.00. Keep yours if it passes the monthly check. Buy the scale — ₹354.00
4
tool · calibrated equipment · SOP section 6
Pen Thermometer For Candle Making
The SOP records add and pour temperature for every candle, because temperature is a process variable often blamed on the oil. Your wax page sets the numbers: Luxury Soy Wax CSI 464 states a pour temperature of 80°C–90°C, Premium Coconut Soy Wax CSI 468 58°C–60°C. The thermometer page does not publish a range or tolerance in the captured text, so the SOP checks it in an ice-and-water slurry (which should read close to 0°C) monthly and logs the offset. Limitation: a pen thermometer reads one spot; stir before you read, and write down where you read it.
Size Price Per unit What it covers
Single thermometer ₹354.00 ₹354.00 every add and pour temperature on F2
A monthly ice-water check costs nothing and is logged on F5. Buy the thermometer — ₹354.00
When the right purchase is nothing: if you already have a scent that throws reliably in your house wax, a working scale and a thermometer that passes the ice-water check, the SOP costs you a ring binder. Keep a retain of that scent and use it as the reference.
The CSI principle
Write the pass line before the test, and pour the reference beside every oil.
An SOP is not paperwork for its own sake. It is the only way to tell, months later, whether an oil changed or your candle did.
"If it is not on the form, it did not happen. If there was no reference candle, it did not count."
— CandleMakingSuppliesIndia
Why trust this guide

CandleMakingSuppliesIndia sells the oils, wax, jars, wicks and tools named here, and does not sell finished candles. This page tells you to use your own best seller as a reference if you have one, and to keep tools you already own if they pass a check that costs nothing.

Every price and per-gram figure was verified on CSI's live store on 25 September 2026; every size shown in the pick cards is in stock on that date, and any that was not would be flagged as out of stock. Loads, cures, notes, vanillin and phthalate wording are quoted from product pages; where a page is silent (scale resolution, thermometer tolerance), we say so.

The SOP structure, roles, forms, example wording, thresholds, retention period and change-control depths are an editorial template; CSI has no measured throw data for any oil. For bulk pricing, GST invoicing, and MSDS and IFRA documentation on request, message us on WhatsApp at +91 7397976926.

Frequently asked questions

What should be included in a candle fragrance testing SOP?
Purpose and scope, roles, house standards, equipment calibration, sample intake, test build, cure, blind evaluation, decision lines, records, change control and review: twelve short sections, with five forms (intake, pour, burn score, decision, change log).
How do I test fragrance oils consistently for my candle business?
Fix the wax, jar, wick bracket, reference oil and room; use one recipe (6/8/10% on total weight inside the lower ceiling, plus a reference candle); cure to day 14; burn blind; and write the pass line before the test.
What is a reference oil in candle testing?
An oil you know throws in your system, poured at 8% beside every test. If it scores below its usual range, the run is void. A retained best seller works; otherwise a single-note oil with a stated load and cure, such as Sandalwood 100 g (₹502.68), is a sensible start.
Who should smell test candles?
Two or three people who did not pour them, smelling coded candles blind, no more than three per session, in the same room each time. In a one-person business, borrow family or friends for the panel.
When do I need to retest an approved fragrance oil?
When the system changes: new wax, jar, wick, batch size, room or oil supplier, and for every new pack of the oil (a blind strip comparison against a sealed retain, with a candle pair if the strips differ).
How much does it cost to run a fragrance testing SOP?
In a worked example on CSI prices, set-up is ₹2,308.08 for a maker with no tools, and each standard run is ₹741.61 in materials plus the oil under test (₹919.45 testing Blue Ocean from 50 g), excluding labour, freight, packaging and GST.
Your testing SOP
Twelve sections, five forms, one reference candle.
Fix your house standards, write the pass line before each test, pour the reference beside every oil and file every result, including the fails. Set-up in the worked example is ₹2,308.08; each run after that is ₹741.61 plus the oil under test.
Start with a reference oil Request MSDS and IFRA documents
Editorial standards & sources
About this guide: a written fragrance oil testing SOP for a candle business, for CSI's commercial troubleshooting cluster: twelve sections with example wording, four roles, five forms, house standards, calibration, change control and running costs.

Customer reviews: The six reviews at the top of this page are genuine, published Judge.me reviews left by CSI customers on the product pages named on each card — Blue Ocean Fragrance Oil, Eco Candle Wicks, Lavender Fragrance Oil, Luxury Soy Wax CSI 464 (Flakes Form) For Container Candles, Sandalwood Fragrance Oil. They are general product reviews, not assessments of the troubleshooting advice on this page. Names, star ratings, dates and products are as recorded by Judge.me and wording is unedited. "Verified buyer" appears only on reviews Judge.me recorded as verified — Reena Bagal, Sooraj R, Yashvi Shah, Thenirvaofficial, Akansha. The reviews from Ashwini are published but not recorded as verified, and carry no badge. Reviews below five stars are included as published, not filtered out.

Figures verified 25 September 2026, CSI live pricing: Sandalwood 15 g ₹93.22, 50 g ₹271.40, 100 g ₹502.68, 500 g ₹2,513.40, 1 kg ₹5,026.80; Blue Ocean 15 g ₹93.22, 50 g ₹247.00, 100 g ₹495.00, 500 g ₹2,478.00, 1 kg ₹4,956.00; all in stock. Candle Making Weighing Scale ₹354.00; Pen Thermometer ₹354.00. Eco Candle Wicks Thin (C1) 10 ₹59.00, Thick (C2) 10 ₹94.40. Luxury Soy Wax CSI 464 10 kg ₹5,074.00; Clear Glass Jar with Golden Lid (150 gram) pack of 10 ₹944.00. Per gram = price ÷ grams, two decimals.

Non-price figures: candle maths assume a 150 g candle with load as a percentage of total weight (6% = 9 g oil, 8% = 12 g, 10% = 15 g); candle counts are whole candles. Wax ceilings and temperatures are as stated on the wax pages (formulation limits, not regulatory limits). The ice-water check reading close to 0°C is general physics. SOP sections, names in the roles example, thresholds, retention period and retest depths are an editorial template and worked examples. Costs exclude labour, freight, packaging and GST.
Back to blog