I'm Designing a Three-Wick Candle — How Wide Should the Jar Be Before Three Wicks Make More Sense Than Two?
Aktie
Why do three wicks help where two don't? Geometry. Two wicks on a line bring the end walls closer but leave the side walls further from a wick than a single centred wick would be. Three wicks in a triangle are the first layout that shortens every distance: 22.5% less than two at the same spacing rule.
How far apart should three wicks be? A common starting point is a triangle with each wick a quarter of the inside diameter from the centre. In a 10 cm jar that puts the wicks 4.33 cm apart and 2.5 cm from the wall.
What is the rule of thumb for scaling? Geometry only, labelled: three wicks reach the wall of a jar about 29.1% wider than two wicks of the same reach. Test it, because three flames also add heat.
- Straight answer: the three-wick threshold
- The geometry: why two wicks leave the sides behind
- Distances and areas by jar width
- Reading a two-wick test for the three-wick signal
- Spacing three wicks, and why not in a line
- A two vs three test, costed
- Jars, wicks and holders for the test
- When three wicks are too many
- Frequently asked questions
The geometry: why two wicks leave the sides behind
A melt pool is finished when the last solid wax at the wall has melted, and that wax is whatever point of the wall is furthest from a flame. So the useful question for any layout is: how far is the worst wall point from its nearest wick? Call the inside diameter D.
One wick in the centre
Every point on the wall is D/2 from the wick. The pool grows as a ring and finishes all round at once, if the wick can reach that far.
Two wicks on a line
Put two wicks on a line through the centre, each D/4 from it: a common starting layout. The end walls are now only D/4 from a wick, half the single-wick distance. But the side walls, at right angles to the wick line, are √(5/16) × D, about 0.559 × D, from both wicks. That is 123.6% further than the ends, and further than the single wick's 0.5 × D. No placement of two wicks on a line fixes it: move them inwards and the sides come in slightly but the ends go out; move them outwards and the sides get further still. Two wicks work because the side wall gets heat from two flames at once, not because it is close to either.
Three wicks in a triangle
Put three wicks at the corners of an equilateral triangle, each D/4 from the centre. The furthest wall points now sit midway between two neighbouring wicks, √(3/16) × D, about 0.433 × D, from each. The centre is D/4 from all three. Of the triangle layouts, D/4 from the centre is the spacing that makes the worst wall point as close as it can be; it is also a common starting point. Three is the first number of wicks that brings every wall point closer than a single wick would.
Distances and areas by jar width
The table works both measures for common wide-jar inside diameters. "Area per wick" is the pool divided by the number of wicks. "Same area as one wick in" converts that area back into the inside diameter of a single-wick jar with the same pool per wick: D ÷ √2 for two wicks, D ÷ √3 for three. If you know which rung pools a single-wick jar of that size in your formula, that rung is a sensible place to start the multi-wick test, and usually the upper end of it, because neighbouring flames add heat to each other.
| Inside diameter | 1 wick: wall | 2 wicks: side wall | 3 wicks: worst wall | 2 wicks: area each | 3 wicks: area each | 2 wicks: same area as one wick in | 3 wicks: same area as one wick in |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 8 cm | 4.00 cm | 4.47 cm | 3.46 cm | 25.1 cm² | 16.8 cm² | 5.7 cm | 4.6 cm |
| 9 cm | 4.50 cm | 5.03 cm | 3.90 cm | 31.8 cm² | 21.2 cm² | 6.4 cm | 5.2 cm |
| 10 cm | 5.00 cm | 5.59 cm | 4.33 cm | 39.3 cm² | 26.2 cm² | 7.1 cm | 5.8 cm |
| 11 cm | 5.50 cm | 6.15 cm | 4.76 cm | 47.5 cm² | 31.7 cm² | 7.8 cm | 6.4 cm |
| 12 cm | 6.00 cm | 6.71 cm | 5.20 cm | 56.5 cm² | 37.7 cm² | 8.5 cm | 6.9 cm |
| 14 cm | 7.00 cm | 7.83 cm | 6.06 cm | 77.0 cm² | 51.3 cm² | 9.9 cm | 8.1 cm |
Two patterns to take from it. First, the two-wick side distance at 9 cm (5.03 cm) is almost exactly the three-wick worst distance at about 11.6 cm (5.02 cm), a width between the 11 and 12 cm rows. That is the 29.1% scaling in the answer: if two wicks of a given reach just clear the sides of a 9 cm jar, three wicks of the same reach have the geometry for about 11.6 cm. Second, three wicks shrink each wick's share of pool fast: in a 12 cm jar each owns about 37.7 cm², the pool of a single wick in a 6.9 cm jar. That is why a triangle usually runs on a smaller rung than a pair in the same jar.
Reading a two-wick test for the three-wick signal
Nobody needs to design a three-wick candle from theory. Run the two-wick test first, in the jar you intend to sell, with the pair at the quarter points, and watch the two side walls midway between the wicks. What happens there after 3 to 4 hours of the first burn (a candle-maker rule of thumb for a full pool) tells you which way to go.
| What the two-wick candle shows | Meaning | Next test |
|---|---|---|
| Full pool, sides included, pool roughly 0.5 to 1 cm deep, no soot | Two wicks are enough | Carry the pair into the final third; stop there |
| Ends full, small ledges at the sides, flames calm and clean | The pair has headroom | Same layout one rung up |
| Ends full, sides solid; the pair one rung up clears the sides but soots or pools deep | Past the two-wick range for this formula | Three smaller wicks in a triangle |
| Ends full, sides solid; the larger pair clears them but the glass is uncomfortable | Past the two-wick range, and heat-limited | Three of the smaller rung; watch glass heat closely |
| Nothing reaches the wall, even with the larger pair | The jar may be past three as well, or the formula is hard to burn | Check load and oil before adding wicks |
Two cautions. Soot and a deep pool at the ends can also mean the pair sits too close to the wall; before you jump to three, check the pair really is at the quarter points. And if a single big wick soots in your jar and you have not yet tried a pair, that is a different question with its own fix order: My Large Candle Jar Needs a Huge Single Wick That Produces Soot — Would Two Smaller Wicks Be a Better Choice?. If you are choosing a jar and want to plan one, two or three wicks before committing to production quantities, the planning framework is in I'm Buying a 4-Inch-Wide Luxury Candle Jar — Should I Plan for One Wick, Two Wicks or Three Before Ordering Production Quantities?.
Spacing three wicks, and why not in a line
A triangle is not decoration. Put three wicks in a straight line across a round jar, one in the centre and one either side, and the side walls are still a full D/2 from the middle wick: exactly as far as from a single centred wick. You have added two flames and not shortened the worst distance at all. A line layout suits a long oval or rectangular vessel; in a round jar the three wicks belong at the corners of a triangle.
| Measurement | Formula | 10 cm jar | Why it matters |
|---|---|---|---|
| Wick to centre | D/4 | 2.5 cm | Balances centre and walls |
| Wick to nearest wall | D/4 | 2.5 cm | Same as a two-wick layout: no flame closer to the glass |
| Wick to wick | √3 × D/4, about 0.433 × D | 4.33 cm | Too close and the flames crowd each other |
| Worst wall point | about 0.433 × D, from two wicks | 4.33 cm | Where the last solid wax sits: check it every burn |
Making the template
CSI does not list a triangular three-wick holder, so make one. Cut a disc of stiff card a little wider than the rim, draw the inside circle, mark the centre, draw a circle of radius D/4, and mark three points on it 120 degrees apart (step the radius round the circle six times and use every other mark). Punch a hole at each. Stick the three tabs to the jar floor under the holes with wick stickers, thread the wicks through the card and pour. Use the same template for every candle in a test and in production, so the spacing never drifts.
The Steel Wick Holder has three holes, but it is placed across the jar, so its holes sit in a line, and its page gives "up to 9 cm wide". It is a good tool for two wicks in jars up to that width; it is the wrong tool for a triangle. Wick Centering Device bars (₹23.60 each) hold one wick apiece and can hold a pair laid across the rim; three bars for a triangle end up crossing at the rim.
A two vs three test, costed
Worked example in the Clip Top 550 g container, filled to the page's "Wax Fill - 550g" (weigh your own), at 8%: 44 g of oil and 506 g of wax per candle. Candle A: two C1 at the quarter points. B: two C2 at the quarter points. C: three C1 in a triangle at D/4. A fourth candle duplicates the leader, costed here as two C2, the dearest setup. Burn within sight, on a heat-proof surface, never unattended; lid off.
| Item | Buy | Price | Used by 4 test candles |
|---|---|---|---|
| Clip Top 550 g container | 4 | ₹916.00 | all four |
| Luxury Soy Wax CSI 464 | 2 × 1 kg + 500 g | ₹1,274.80 | 2,024 g (₹1,026.98); 476 g left for pitcher loss |
| British Rose Fragrance Oil (costing example) | 2 × 100 g | ₹684.40 | 176 g (₹602.27); 24 g left |
| Eco C1 + C2 | 10 + 10 | ₹153.40 | 5 C1 + 4 C2 (₹67.26) |
| Candle Wick Stickers | 40 | ₹100.00 | 9 (₹22.50) |
| Card template | — | from your recycling | two templates, reused |
| Total | ₹3,128.60 | ₹2,635.01 consumed, containers included |
Basket notes. 2,024 g of wax does not fit in two 1 kg bags, so the kit adds a 500 g bag; at ₹0.52 per gram it is 2.5% dearer per gram than the 1 kg, ₹6.30 more on the bag. The oil is tight: two 100 g bottles leave 24 g after four candles, not enough for a fifth. A 500 g bottle is 6.9% cheaper per gram but costs ₹908.60 more up front; buy it only if British Rose, or whichever oil you test with, will be the production scent. The British Rose page states "candles (up to 10% soy, up to 6% paraffin)", so 8% in CSI 464 (up to 10% on its page) sits inside both. If you already own the containers, the kit is ₹2,212.60.
Wick cost is not the deciding factor
Per 100 candles, wicks cost ₹1,180.00 for pairs of C1, ₹1,888.00 for pairs of C2 and ₹1,770.00 for triangles of C1. The triangle is cheaper than the larger pair. What differs more is burn time (three flames usually use wax faster) and heat (three flames put more into the glass). If you print a burn time, measure it on the setup you sell. Costs exclude labour, freight, packaging and GST.
Jars, wicks and holders for the test
The two containers with the largest listed widths in CSI's range, the wick rungs for pairs and triangles, and the accessories that keep three wicks where the template put them. Chosen on what the pages state, price and stock on 26 September 2026; CSI publishes no burn data for any multi-wick setup. The Borosilicate Glass Jar 600 gram (₹200.00, "Ideal for 500–600g wax fill") is another wide candidate, but its page states no dimensions at all, so measure it before planning a layout.
| Pack | Price | Per jar | What it covers |
|---|---|---|---|
| Single | ₹229.00 | ₹229.00 | one test candle; four cover the test |
| Pack | Price | Per jar | What it covers |
|---|---|---|---|
| 500 gm | ₹212.40 | ₹212.40 | a 10 cm-class two-wick or three-wick test |
| 700 gm | ₹250.00 | ₹250.00 | same outside figures listed for both sizes |
| Pack | Price | Per wick | What it covers |
|---|---|---|---|
| Thin (C1) / 10 Wicks | ₹59.00 | ₹5.90 | five C1 for the pair and the triangle |
| Thin (C1) / 100 Wicks | ₹590.00 | ₹5.90 | 33 three-wick candles |
| Thick (C2) / 10 Wicks | ₹94.40 | ₹9.44 | the larger pair plus a duplicate |
| Thick (C2) / 100 Wicks | ₹944.00 | ₹9.44 | 50 two-wick candles |
| Pack | Price | Per holder | What it covers |
|---|---|---|---|
| Pack of 5 | ₹250.00 | ₹50.00 | jars up to 9 cm wide, per the page |
| Pack of 10 | ₹500.00 | ₹50.00 | same per holder |
| Pack of 25 | ₹1,250.00 | ₹50.00 | same per holder |
| Pack | Price | Per sticker | What it covers |
|---|---|---|---|
| 1 sheet - 40 stickers | ₹100.00 | ₹2.50 | nine test tabs plus spares |
| 1 sheet - 100 stickers | ₹236.00 | Out of stock | out of stock on 26 September 2026 |
When three wicks are too many
Three flames in a jar that two could pool put more heat into the wax and glass than the job needs. The signs are the narrow-jar signs, multiplied: a deep pool early, tall or merging flames, soot, a fast drop in grams per hour, and glass that is uncomfortable to handle long before the final third. In a small jar the geometry is against you too: in a 7 cm inside diameter, three wicks at D/4 sit 1.75 cm from the wall and about 3 cm from each other, crowded enough that the flames heat one another as much as the wax.
| Sign | Too few or too small | Too many or too big |
|---|---|---|
| Side walls | Solid ledges after 3 to 4 hours | Melted early; pool reaches the glass well before 3 hours |
| Pool depth | Shallow, waxy at the edge | Well over the rough 0.5 to 1 cm target |
| Flames | Small, steady, sometimes drowning | Tall, flickering, leaning together, soot |
| Grams per hour | Low | High: short burn time |
| Glass | Warm | Uncomfortable to handle, especially late |
Heat is often the limit in a multi-wick design. Whether two wicks that make the glass much hotter call for a different jar or a different configuration is covered in My Candle Uses Two Wicks and the Glass Gets Much Hotter Than My Single-Wick Candle — Should I Change the Jar or Wick Configuration?; a multi-wick candle that runs too hot only near the end, where the jar shape starts to matter, is covered in My Double-Wick Candle Burns Too Hot Near the End of the Jar — Could the Container Shape Be Contributing to the Problem?. How much pool a wider jar adds, and why the wick follows diameter, is in I'm Using the Same Amount of Wax in a Tall Narrow Jar and a Short Wide Jar — Why Do They Need Different Wick Sizes?.
CandleMakingSuppliesIndia sells the containers, wicks and accessories named here and does not sell finished candles. This page tells you the best triangle holder is a card template, that our three-hole Steel Wick Holder sets wicks in a line and is listed for jars up to 9 cm, and that a third wick added for looks costs heat and burn time.
Every price and per-unit figure was verified on CSI's live store on 26 September 2026; every pack in a pick table is in stock on that date except where a row says out of stock. Container dimensions and wording are quoted from the product pages, including the Clip Top's unexplained "11cm * 11cm * 10cm" and the Apothecary jar's single set of figures for two sizes.
The distances and areas are geometry for round, straight-sided jars; the D/4 placements are common starting points, not rules; the 0.35 cm wall is an illustrative assumption; the 3 to 4 hour full pool, 0.5 to 1 cm pool depth, 1/4 inch trim and 1 cm stop line are rules of thumb or common practice; the result tables are our judgement. For bulk pricing, GST invoicing, and MSDS and IFRA documentation on request, message us on WhatsApp at +91 7397976926.
Frequently asked questions
- I'm Buying a 4-Inch-Wide Luxury Candle Jar — Should I Plan for One Wick, Two Wicks or Three Before Ordering Production Quantities?
- My Large Candle Jar Needs a Huge Single Wick That Produces Soot — Would Two Smaller Wicks Be a Better Choice?
- My Double-Wick Candle Burns Too Hot Near the End of the Jar — Could the Container Shape Be Contributing to the Problem?
- My Candle Uses Two Wicks and the Glass Gets Much Hotter Than My Single-Wick Candle — Should I Change the Jar or Wick Configuration?
- I'm Using the Same Amount of Wax in a Tall Narrow Jar and a Short Wide Jar — Why Do They Need Different Wick Sizes?
- My Candle Jar Holds 200 ml but Has a 7 cm Internal Diameter — Which Measurement Should I Use When Choosing the Wick?
- How Much Can a 5 mm Difference in Candle Jar Diameter Affect the Wick Size and Melt Pool?
- I Want to Standardise One Wick Across Multiple Candle Jars — How Similar Do Their Internal Diameters Need to Be?
- My Candle Jar Becomes Very Hot During the Final Burn — Is the Jar Unsafe or Is My Wick Too Large?
Customer reviews: The six reviews at the top of this page are genuine, published Judge.me reviews left by CSI customers on the product pages named on each card — Bamboo Wick Holder, British Rose Fragrance Oil, Eco Candle Wicks, Premium Coconut Soy Wax CSI 468 (Flakes Form) For Container Candles. They are general product reviews, not assessments of the container advice on this page. Names, star ratings, dates and products are as recorded by Judge.me and wording is unedited. "Verified buyer" appears only on reviews Judge.me recorded as verified — Arshad Shaikh, Arminder Kaur, Monika Deep. The reviews from Emma Bechara, Ashwini, Lalitha Jagan are published but not recorded as verified, and carry no badge. Reviews below five stars are included as published, not filtered out.
Figures verified 26 September 2026, CSI live pricing: Reusuable Premium Glass Clip Top Airtight Glass Candle Container ₹229.00; Apothecary Glass Candle Jar with Dome Lid 500 gm ₹212.40, 700 gm ₹250.00; Borosilicate Glass Jar 600 gram ₹200.00; Eco Candle Wicks Thin (C1) 10 ₹59.00, 100 ₹590.00; Thick (C2) 10 ₹94.40, 100 ₹944.00; Steel Wick Holder 5 ₹250.00, 10 ₹500.00, 25 ₹1,250.00; Wick Centering Device 5 ₹118.00; Candle Wick Stickers 40 ₹100.00 (100-sheet out of stock); Luxury Soy Wax CSI 464 500 g ₹260.00, 1 kg ₹507.40, 10 kg ₹5,074.00 (₹0.51/g); British Rose Fragrance Oil 15 g ₹94.40 (₹6.29/g), 50 g ₹212.40 (₹4.25/g), 100 g ₹342.20, 500 g ₹1,593.00, 1 kg ₹3,068.00 (₹3.07/g). Per unit = pack price ÷ units; per gram = price ÷ grams, two decimals.
Non-price figures: distances assume a round, straight-sided jar with wicks D/4 from the centre: two wicks, side wall √(5/16) × D ≈ 0.559 × D; three wicks, worst wall point √(3/16) × D ≈ 0.433 × D; pool area = π × r²; "same area as one wick in" = D ÷ √n. These are geometry, not burn results. The Clip Top's 550 g fill is the page's figure; its dimensions do not say which is the diameter. Load is 8% of total candle weight (550 g = 44 g oil + 506 g wax). The 3 to 4 hour full pool, 0.5 to 1 cm pool depth, 1/4 inch trim and 1 cm stop line are rules of thumb or common practice. Dates are calendar facts. Costs exclude labour, freight, packaging and GST.