Spa Fragrance Oils Wholesale in India

Spa Fragrance Oils Wholesale in India

 

Eucalyptus Spearmint 1 kg: ₹3,068.00 Cucumber Green Tea 1 kg: ₹3,327.60 All 13 spa oils in stock at every size, 24 September 2026
Spa fragrance oils · wholesale
The per-gram truth about buying spa oils in bulk.
★★★★★
"Quality of fragrance is very good. Cold through and hot though both are perfect."
Priyanka PurohitVerified buyer · Sep 2026
Lavender Fragrance Oil
★★★★★
"Fresh and soothing"
Yashvi ShahVerified buyer · Jul 2025
Blue Ocean Fragrance Oil
★★★★★
"Very good"
Reena BagalVerified buyer · Oct 2025
Sandalwood Fragrance Oil
★★★★★
"Quality is good. Packaging was done right. Hope to get some discount in future for bulk buys"
Dipali SableVerified buyer · Aug 2024
Soy Pillar Wax (Specially made for Pillar and Designer Candles)
★★★★☆
"Quality of the wick is good for jar candles, team can work on the pricing and delivery timelines."
Monika DeepVerified buyer · Oct 2025
Eco Candle Wicks
★★★★★
"The products are great and of premium quality. I am a permanent customer and will be … but the delivery charges are very high which is restricting me to purchase more…"
Manasa GNVerified buyer · Feb 2025
Premium Coconut Soy Wax
★★★★★
"Quality of fragrance is very good. Cold through and hot though both are perfect."
Priyanka PurohitVerified buyer · Sep 2026
Lavender Fragrance Oil
★★★★★
"Fresh and soothing"
Yashvi ShahVerified buyer · Jul 2025
Blue Ocean Fragrance Oil
★★★★★
"Very good"
Reena BagalVerified buyer · Oct 2025
Sandalwood Fragrance Oil
★★★★★
"Quality is good. Packaging was done right. Hope to get some discount in future for bulk buys"
Dipali SableVerified buyer · Aug 2024
Soy Pillar Wax (Specially made for Pillar and Designer Candles)
★★★★☆
"Quality of the wick is good for jar candles, team can work on the pricing and delivery timelines."
Monika DeepVerified buyer · Oct 2025
Eco Candle Wicks
★★★★★
"The products are great and of premium quality. I am a permanent customer and will be … but the delivery charges are very high which is restricting me to purchase more…"
Manasa GNVerified buyer · Feb 2025
Premium Coconut Soy Wax
Reviews collected and published through Judge.me on candlemakingsuppliesindia.store. They are general reviews of the products named on each card, not assessments of the advice set out below. Wording is unedited.
✓ Prices verified 24 September 2026, per gram to two decimals ✓ MSDS and IFRA documentation on request on WhatsApp ✓ Raw materials only — CSI does not sell finished candles
CSI Collection Buying · Spa Wholesale
Not every spa oil gets cheaper by the kilogram. Here is the per-gram ladder for thirteen CSI spa oils at every size, the two cheapest per gram, and exactly where 1 kg saves money and where it does not.
₹3.07
per gram — Eucalyptus Spearmint at 1 kg, the cheapest per gram of the thirteen spa oils compared here · live pricing, September 2026
Quick answers — read this first
Which spa fragrance oils are cheapest per gram at CSI? Of the thirteen spa oils compared here, Eucalyptus Spearmint at ₹3.07 per gram in the 1 kg size, then Cucumber Green Tea at ₹3.33. At 50 g the order flips: Cucumber Green Tea is ₹3.53 and Eucalyptus Spearmint ₹4.25.

Does 1 kg always save money? No. Among thirteen spa oils on 24 September 2026, 1 kg is at least 14% cheaper per gram than 50 g on five (Eucalyptus Spearmint, Verbena, Lemongrass and Lime, Ylang Ylang, Jasmine), between 2.8% and 7.4% cheaper on five, flat on Palo Santo, and fractionally dearer on Blue Ocean and Jasmine Coconut. Sage and Cedarwood's cheapest size is 500 g, not 1 kg.

How much does buying 1 kg actually save per candle? At 8% in a 150 g candle, from nothing (Palo Santo; Blue Ocean and the Jasmine Coconut listing cost fractionally more) to ₹22.66 (Verbena) against the 50 g price. Eucalyptus Spearmint saves ₹14.16; Lavender only ₹2.15.

What should a wholesale spa buyer do? Buy 1 kg only of oils that have passed a burn test and that actually get cheaper at 1 kg. For flat-priced oils, buy the size you will use in a season. Ask on WhatsApp for pricing above 1 kg.
The short answer
Cheapest per gram: Eucalyptus Spearmint (₹3.07 at 1 kg), Cucumber Green Tea (₹3.33 at 1 kg; cheapest spa oil at 50 g and 100 g).
Where 1 kg really saves: Verbena 28.6%, Eucalyptus Spearmint 27.8%, Lemongrass and Lime 21.2%, Ylang Ylang 19.6%, Jasmine 14.7% cheaper per gram than 50 g.
Where it does not: Palo Santo (flat), Blue Ocean and Jasmine Coconut (fractionally dearer), Sage and Cedarwood (500 g is the cheapest size).
The honest maths: in our worked-example wholesale spa candle, oil is 18% of the materials and the jar 46%. Chase the per-gram price where it moves, and stop where it does not.
The spa per-gram ladder: 50 g against 1 kg Rupees per gram, CSI live pricing 24 September 2026. Sorted by 1 kg price. Right column: how much cheaper 1 kg is per gram. 50 g 1 kg 1 KG SAVES 3 4 5 6 7 8 rupees per gram Eucalyptus Spearmint 27.8% Cucumber Green Tea 5.7% Jasmine 14.7% Verbena 28.6% Blue Ocean dearer 0.3% Sandalwood 7.4% Lemongrass and Lime 21.2% Lavender 3.3% Ylang Ylang 19.6% Palo Santo flat Neroli 2.8% Sage and Cedarwood 3.0% Jasmine Coconut dearer 0.2% Where the dots overlap, 1 kg saves little or nothing. Sage and Cedarwood's cheapest size is 500 g, not 1 kg (see the table).
Thirteen spa oils, 50 g (open dot) against 1 kg (filled dot). A long bar means a real bulk saving; dots sitting on top of each other mean the kilogram buys you convenience, not a discount. Eucalyptus Spearmint is both the cheapest at 1 kg and one of the biggest savers.
Straight answer
I buy spa fragrance oils in volume. Which ones are cheapest per gram, and where does buying 1 kg actually save money?
Of the thirteen spa oils on this ladder, the cheapest per gram are Eucalyptus Spearmint (₹3,068.00 per kg, ₹3.07 per gram) and Cucumber Green Tea (₹3,327.60 per kg, ₹3.33 per gram). A kilogram of each is ₹6,395.60, an average of ₹38.37 of oil per 150 g candle at 8%. But 1 kg is not a discount on every spa oil. It saves real money on Verbena, Eucalyptus Spearmint, Lemongrass and Lime, Ylang Ylang and Jasmine (between 14.7% and 28.6% per gram against the 50 g). It saves a few per cent on Cucumber Green Tea, Sandalwood, Lavender and Neroli, nothing on Palo Santo, and nothing on Blue Ocean or Jasmine Coconut, whose kilograms are fractionally dearer per gram than their 50 g. On Sage and Cedarwood the 500 g is the cheapest size by far. Buy kilograms of oils that have passed a burn test and whose price actually falls; buy the rest in the size you will use in a season.
One line: wholesale is a per-oil decision, not a policy; on spa oils the kilogram saves up to 28.6% per gram on some and nothing on others.
The cheapest spa kilogram. Eucalyptus Spearmint 1 kg is ₹3,068.00 (₹3.07 per gram), 83 candles of 150 g at 8%, ₹36.82 of oil per candle. The page states "Recommended fragrance load up to 10% for soy wax, up to 6% for paraffin".
Buy Eucalyptus Spearmint 1 kg — ₹3,068.00

The full spa per-gram ladder, every size

Thirteen oils, five sizes, one number per cell: rupees per gram.

This is every spa-relevant CSI oil we would consider for a spa range, priced per gram at every listed size on 24 September 2026, sorted from cheapest to dearest at 1 kg. Per gram is simply the listed price divided by grams, to two decimals. All sizes shown are in stock on that date unless marked. Which of these oils belong in a spa collection, and in what role, is not this page's job: the style and shortlist are in Buy Spa Fragrance Oils for Candle Making in India, and the ranking for a five-scent line is in Best Fragrance Oils for a Spa Candle Collection. This page is only about price.

Spa oils · rupees per gram by size · CSI live pricing, 24 September 2026
Sorted by 1 kg per-gram price; the last column is the cheapest in-stock size per gram
Oil 15 g 50 g 100 g 500 g 1 kg Cheapest size
Eucalyptus Spearmint ₹4.56 ₹4.25 ₹3.54 ₹3.30 ₹3.07 1 kg
Cucumber Green Tea ₹6.21 ₹3.53 ₹3.53 ₹3.33 ₹3.33 500 g to 1 kg (equal)
Jasmine ₹6.87 ₹4.60 ₹4.30 ₹3.92 ₹3.92 500 g to 1 kg (equal)
Verbena ₹7.08 ₹6.61 ₹5.90 ₹4.96 ₹4.72 1 kg
Blue Ocean ₹6.21 ₹4.94 ₹4.95 ₹4.96 ₹4.96 50 g
Sandalwood ₹6.21 ₹5.43 ₹5.03 ₹5.03 ₹5.03 100 g to 1 kg (equal)
Lemongrass and Lime ₹7.77 ₹6.60 ₹5.90 ₹5.20 ₹5.20 500 g to 1 kg (equal)
Lavender ₹7.00 ₹5.40 ₹5.40 ₹5.24 ₹5.22 1 kg
Ylang Ylang ₹7.08 ₹6.61 ₹5.90 ₹5.43 ₹5.31 1 kg
Palo Santo ₹7.08 ₹6.02 ₹6.02 ₹6.02 ₹6.02 50 g to 1 kg (equal)
Neroli ₹7.87 ₹6.84 ₹6.66 ₹6.66 ₹6.66 100 g to 1 kg (equal)
Sage and Cedarwood not listed ₹7.08 ₹6.96 ₹5.17 ₹6.87 500 g
Jasmine Coconut ₹8.87 ₹7.98 ₹7.99 ₹8.00 ₹8.00 50g

Three things jump out. Eucalyptus Spearmint and Cucumber Green Tea sit well below everything else at bulk sizes. Jasmine, at ₹3.92 from 500 g, is the cheapest soft floral on this ladder by a distance. And the premium end of the table, Neroli, Sage and Cedarwood at 1 kg, and the perfume-grade Jasmine Coconut Spa Ceylon (that is CSI's own listing name, shortened to "Jasmine Coconut" elsewhere on this page; CSI is not affiliated with any spa or brand of that name, so do not use it on your own candle labels), costs roughly twice to two and a half times per gram what the cheapest fresh oils cost. That is not a reason to avoid them; it is a reason to know which candles in your range carry the expensive oils and to price them accordingly.

Not on the ladder
Lavender Oud – Calm Meets Kingdom is listed only at 100 g (₹1,200.00), 500 g (₹6,200.00) and 1 kg (₹12,000.00). Its 500 g is 3.3% dearer per gram than its 100 g, and two 500 g packs cost ₹400.00 more than one 1 kg. Its page states no candle load. We leave it off the spa ladder for that reason; the lavender tiers are compared in Lavender, Sandalwood and Floral Fragrance Oils for Relaxing Candles.

Three kinds of price ladder

Every oil on the ladder falls into one of three shapes. Knowing which shape an oil has tells you, before you do any maths, whether bulk is worth thinking about.

1 · Real savers: the kilogram is a genuine discount

Verbena (28.6% cheaper per gram at 1 kg than at 50 g), Eucalyptus Spearmint (27.8%), Lemongrass and Lime (21.2%), Ylang Ylang (19.6%) and Jasmine (14.7%). On these, twenty 50 g bottles cost noticeably more than one 1 kg: ₹1,888.00 more for Verbena, ₹1,180.00 more for Eucalyptus Spearmint, ₹1,400.00 more for Lemongrass and Lime. If one of these is a proven seller, the kilogram is the right buy.

2 · Near-flat: the kilogram buys convenience

Cucumber Green Tea (5.7%), Sandalwood (7.4%), Lavender (3.3%), Neroli (2.8%) and Sage and Cedarwood at 1 kg (3.0%). The saving per 150 g candle at 8% is small: ₹2.41 on Cucumber Green Tea, ₹2.15 on Lavender, ₹2.27 on Neroli. Several of these reach their bulk price at 100 g or 500 g and stay there. Buy the kilogram when it saves you a reorder, not because it looks like wholesale.

3 · Flat or inverted: the kilogram saves nothing

Palo Santo is ₹6.02 per gram at every size from 50 g to 1 kg (0.0%). Blue Ocean gets fractionally dearer as the bottle gets bigger: ₹4.94 at 50 g, ₹4.96 at 1 kg. Jasmine Coconut, a perfume-grade listing priced flat per gram, is ₹7.98 at 50 g and ₹8.00 at 1 kg. On these, the only reason to buy a kilogram is to avoid running out. We sell the 1 kg of all three. If you only need 300 g for the season, don't buy it.

What the kilogram saves per candle and per kilogram
Against buying the same oil in 50 g bottles · 150 g candle at 8% (12 g of oil)
Oil Ladder shape 1 kg vs 50 g per gram Saving per candle Twenty 50 g minus one 1 kg
Verbena Real saver 28.6% ₹22.66 ₹1,888.00
Eucalyptus Spearmint Real saver 27.8% ₹14.16 ₹1,180.00
Lemongrass and Lime Real saver 21.2% ₹16.80 ₹1,400.00
Ylang Ylang Real saver 19.6% ₹15.58 ₹1,298.00
Jasmine Real saver 14.7% ₹8.12 ₹677.00
Sandalwood Near-flat 7.4% ₹4.81 ₹401.20
Cucumber Green Tea Near-flat 5.7% ₹2.41 ₹200.60
Lavender Near-flat 3.3% ₹2.15 ₹179.00
Sage and Cedarwood Near-flat (500 g cheapest) 3.0% ₹2.55 ₹212.40
Neroli Near-flat 2.8% ₹2.27 ₹188.80
Palo Santo Flat 0.0% ₹0.00 ₹0.00
Blue Ocean Inverted 0.3% dearer ₹0.19 dearer ₹16.00 (1 kg dearer)
Jasmine Coconut Inverted 0.2% dearer ₹0.23 dearer ₹19.00 (1 kg dearer)

"Dearer" means the kilogram costs more than the same weight in 50 g bottles. Every figure excludes freight and GST, and freight matters: one parcel is usually cheaper to ship than twenty. That is a real argument for the kilogram even on flat-priced oils, but it is an argument about shipping, not about the oil price, and you should ask for a freight quote rather than assume.

The cheapest spa oils and the best-value kilograms

Two oils do most of the heavy lifting in a price-sensitive spa range.

If your spa line has to hit a price, these two are where the maths starts. Both are in stock at every size on 24 September 2026 and both pages state a candle load topping out at 10%. They also happen to be the two most recognisably "spa" notes in the range, which is convenient.

1
cool aromatic · cheapest spa oil at 1 kg
Eucalyptus Spearmint Fragrance Oil
The page describes it as "combining crisp eucalyptus with cool spearmint", states "Recommended fragrance load up to 10% for soy wax, up to 6% for paraffin" and calls it "IFRA-certified" (page wording; ask for documents on WhatsApp). The ladder is steep and steady: ₹4.56 at 15 g, ₹4.25 at 50 g, ₹3.54 at 100 g, ₹3.30 at 500 g and ₹3.07 at 1 kg. The biggest single step is 50 g to 100 g (16.7% cheaper per gram), so even a small maker should skip straight to 100 g once the oil has passed a test. Its 15 g is only 7% dearer per gram than its 50 g, the joint-smallest small-bottle premium on the ladder with Verbena (also 7%). Limitation: a two-note accord; it can read sharp at the top of its range in a small room, so price on your tested load, not on 10%.
Size Price Per gram 150 g candles at 8%
15 gm ₹68.44 ₹4.56 1
50 gm ₹212.40 ₹4.25 4
100 gm ₹354.00 ₹3.54 8
500 gm ₹1,652.00 ₹3.30 41
1 kg ₹3,068.00 ₹3.07 83
Oil per 8% candle: ₹50.98 at 50 g, ₹42.48 at 100 g, ₹36.82 at 1 kg. Buy Eucalyptus Spearmint
2
fresh green · cheapest spa oil at 50 g and 100 g
Cucumber Green Tea
Stated notes: "Top Notes: Crisp cucumber, fresh green tea leaves | Heart Notes: Delicate jasmine, hints of lemon | Base Notes: Clean musk, light woods". The page says "we recommend using 8-10% fragrance oil per pound of wax"; the wording is loose, so price it as a percentage of total weight and test 6%, 8% and 10%. Its ladder is the opposite shape to Eucalyptus Spearmint: the price drops sharply from 15 g (₹6.21) to 50 g (₹3.53) and then barely moves (₹3.33 from 500 g). So the 50 g is already close to wholesale, and the 1 kg saves only ₹2.41 a candle. Limitation: its 15 g is 76% dearer per gram than its 50 g, the steepest small-bottle premium on the ladder. Never sample it at 15 g.
Size Price Per gram 150 g candles at 8%
15 gm ₹93.22 ₹6.21 1
50 gm ₹176.41 ₹3.53 4
100 gm ₹352.82 ₹3.53 8
500 gm ₹1,663.80 ₹3.33 41
1 kg ₹3,327.60 ₹3.33 83
Oil per 8% candle: ₹42.34 at 50 g, ₹39.93 at 1 kg. Buy Cucumber Green Tea

Two more oils earn a place in a wholesale conversation, not because they are the cheapest but because their kilograms are the best discounts on the ladder.

3
lemony herbal · the biggest 1 kg discount
Verbena Fragrance Oil
From 50 g upward, Verbena has the steepest ladder of any oil on this page: ₹7.08 at 15 g, ₹6.61 at 50 g, ₹5.90 at 100 g, ₹4.96 at 500 g and ₹4.72 at 1 kg, 28.6% below the 50 g. The page states "Crisp lemony verbena with herbal undertones" and "Up to 10% for soy wax Up to 6% for paraffin wax". Limitation: at 50 g it is one of the dearer fresh oils, so a small maker who never reaches 500 g gets little of that discount; the value is at the 500 g step (16.0% cheaper per gram than 100 g).
Size Price Per gram 150 g candles at 8%
15 gm ₹106.20 ₹7.08 1
50 gm ₹330.40 ₹6.61 4
100 gm ₹590.00 ₹5.90 8
500 gm ₹2,478.00 ₹4.96 41
1 kg ₹4,720.00 ₹4.72 83
Oil per 8% candle: ₹79.30 at 50 g, ₹56.64 at 1 kg. Buy Verbena
4
soft white floral · the cheapest white-floral kilogram
Jasmine Fragrance Oil
For the soft-floral candle in a spa range, Jasmine is by far the cheapest of the spa florals on this ladder in bulk: ₹3.92 per gram at 500 g and 1 kg, against ₹5.31 for Ylang Ylang and ₹6.66 for Neroli at 1 kg. The page describes it as "sweet, floral, and slightly musky with a timeless luxurious aroma" and states "Recommended load up to 10% soy, up to 6% paraffin". Limitation: its 500 g and 1 kg cost the same per gram, so the 500 g gives you the bulk price with half the stock; and a sweet white floral is an accent in a spa line, not its centre.
Size Price Per gram 150 g candles at 8%
15 gm ₹103.00 ₹6.87 1
50 gm ₹230.00 ₹4.60 4
100 gm ₹430.00 ₹4.30 8
500 gm ₹1,961.00 ₹3.92 41
1 kg ₹3,923.00 ₹3.92 83
Oil per 8% candle: ₹55.20 at 50 g, ₹47.06 at 500 g. Buy Jasmine

Put the two together and the gap to the rest of the range is clear. At 1 kg prices, a Lavender candle carries ₹25.84 more oil cost than a Eucalyptus Spearmint candle. Across a production run that matters; on a single candle it is a fraction of the ₹94.40 jar. Two fresh oils are cheaper than both at 1 kg: Citrus Lemon Fragrance Oil (₹2.83 per gram) and Citronella Fragrance Oil (₹2.89 per gram). Neither is a spa scent: Citronella is a lemon-lemongrass herbal accord with its own associations, and Citrus Lemon is a bright citrus, "zesty lemon and lime top notes, bright grapefruit and orange heart, and a tangy mandarin finish", not a spa scent. Use it for a summer citrus candle, not to cut the cost of a spa line.

Argued against our own interest: the cheapest oil is not automatically the best buy for your range. If your spa customers want a soft evening candle, a kilogram of Eucalyptus Spearmint at ₹3.07 per gram is cheap stock you will not sell. Price follows fit: test first, then buy the kilogram of whatever sells.

Where the price actually drops

A per-gram ladder has steps, and they are not in the same place for every oil. Buying one size below a big step wastes money; buying above the last step wastes cash flow. For each spa oil, here is where the biggest single per-gram drop happens.

The biggest step on each ladder
The size change that gives the largest per-gram fall, after the 15 g sample size
Oil Biggest step Per gram before → after Fall What it means
Eucalyptus Spearmint 50 g → 100 g ₹4.25 → ₹3.54 16.7% Once tested, buy 100 g minimum
Verbena 100 g → 500 g ₹5.90 → ₹4.96 16.0% The 500 g is the value size
Lemongrass and Lime 100 g → 500 g ₹5.90 → ₹5.20 11.9% 500 g and 1 kg are the same per gram
Ylang Ylang 50 g → 100 g ₹6.61 → ₹5.90 10.7% Then 8.0% more at 500 g, and a smaller step to 1 kg
Jasmine 100 g → 500 g ₹4.30 → ₹3.92 8.8% 500 g and 1 kg are the same per gram
Cucumber Green Tea 100 g → 500 g ₹3.53 → ₹3.33 5.7% The 50 g is already near the floor
Sandalwood 50 g → 100 g ₹5.43 → ₹5.03 7.4% Flat from 100 g to 1 kg
Sage and Cedarwood 100 g → 500 g ₹6.96 → ₹5.17 25.8% Then the 1 kg goes back up

Two rules fall out of the table. For Lemongrass and Lime and Jasmine, the 500 g and the 1 kg cost the same per gram, so the 500 g gives you the bulk price with half the stock risk. For Sandalwood, the bulk price arrives at 100 g; nothing larger is cheaper per gram. Neroli behaves the same way (₹6.66 from 100 g to 1 kg), and Palo Santo is flat from 50 g.

The 15 g is a sniff, not a size
Across the twelve oils on the ladder that list a 15 g, it ranges from 7% dearer per gram than the 50 g (Eucalyptus Spearmint and Verbena) to 76% dearer (Cucumber Green Tea). It has no place in a wholesale order. For the right way to sample before bulk, see the test route in Buy Spa Fragrance Oils for Candle Making in India and the ten-oil elimination plan in I Want to Launch a Spa Candle Collection — Which 5–10 Fragrances Should I Test Before Buying in Bulk?.

1 kg or two 500 g? Pack choice by oil

Same kilogram, different price. It depends on the oil.

When you need a kilogram, you can usually buy it as one 1 kg bottle or two 500 g packs. On most spa oils the single kilogram is cheaper or identical. On Sage and Cedarwood it is much dearer. The table shows the difference for each oil and which way it runs.

Two 500 g packs against one 1 kg
Which way the difference runs, oil by oil · 24 September 2026
Oil 2 × 500 g 1 kg Difference Buy
Eucalyptus Spearmint ₹3,304.00 ₹3,068.00 ₹236.00 in favour of 1 kg 1 kg
Cucumber Green Tea ₹3,327.60 ₹3,327.60 Identical Either
Jasmine ₹3,922.00 ₹3,923.00 ₹1.00 in favour of two 500 g Either
Verbena ₹4,956.00 ₹4,720.00 ₹236.00 in favour of 1 kg 1 kg
Blue Ocean ₹4,956.00 ₹4,956.00 Identical Either
Sandalwood ₹5,026.80 ₹5,026.80 Identical Either
Lemongrass and Lime ₹5,200.00 ₹5,200.00 Identical Either
Lavender ₹5,240.00 ₹5,221.00 ₹19.00 in favour of 1 kg 1 kg
Ylang Ylang ₹5,428.00 ₹5,310.00 ₹118.00 in favour of 1 kg 1 kg
Palo Santo ₹6,018.00 ₹6,018.00 Identical Either
Neroli ₹6,655.20 ₹6,655.20 Identical Either
Sage and Cedarwood ₹5,168.40 ₹6,867.60 ₹1,699.20 in favour of two 500 g Two 500 g, and ask on WhatsApp

Sage and Cedarwood is the outlier. On 24 September 2026 its 500 g costs ₹2,584.20 (₹5.17 per gram) and its 1 kg ₹6,867.60 (₹6.87 per gram): the kilogram is 33% dearer per gram, and two 500 g packs are ₹1,699.20 cheaper than one 1 kg. We are stating the listed prices, not guessing why. If you want a kilogram, ask us on WhatsApp before ordering. Blue Ocean is the other oddity: its 500 g and 1 kg cost exactly the same per kilogram, yet both are dearer per gram than its 50 g. Every oil's ladder has to be read on its own terms.

A worked example: 1.5 kg of Eucalyptus Spearmint

A spa brand needing about 1.5 kg of Eucalyptus Spearmint for a season (125 candles of 150 g at 8%) could buy three 500 g packs for ₹4,956.00, or one 1 kg plus one 500 g for ₹4,720.00, an average of ₹3.15 per gram. The mixed order saves ₹236.00. Two 1 kg bottles would cost more and leave 500 g on the shelf. The general rule: fill the biggest part of the need with the cheapest-per-gram size, and top up with the next size down.

The rest of the ladder: wax, wicks and jars

Wholesale buyers tend to assume everything gets cheaper in bulk. At CSI, for spa-candle materials other than oil, most of it does not.

Non-oil materials · per unit by pack size, 24 September 2026
Most of the supporting ladder is flat
Item Small pack Per unit Largest pack Per unit Bulk saving
Luxury Soy Wax CSI 464 1 kg ₹507.40 ₹0.51/g 10 kg ₹5,074.00 ₹0.51/g None from 1 kg (flat)
Premium Coconut Soy Wax CSI 468 1 kg ₹650.00 ₹0.65/g 10 kg ₹6,370.00 ₹0.64/g 2.0% per gram
Luxury Soy Wax Chunks 1 kg ₹599.00 ₹0.60/g 10 kg ₹5,999.00 ₹0.60/g Effectively none
Eco Candle Wicks, Thin (C1) 10 for ₹59.00 ₹5.90 1,000 for ₹5,900.00 ₹5.90 None (flat)
Eco Candle Wicks, Thick (C2) 10 for ₹94.40 ₹9.44 1,000 for ₹9,440.00 ₹9.44 None (flat)
Clear Glass Jar with Golden Lid (150 gram) 10 for ₹944.00 ₹94.40 20 for ₹1,888.00 ₹94.40 None (flat)

The consequence: in a wholesale spa candle, the oil is the main material whose price you can move by buying bigger. Worked example, Eucalyptus Spearmint at 8% with everything bought at its largest listed pack (oil 1 kg, CSI 464 10 kg, jars in 20s, C1 wicks in 1,000s): ₹36.82 oil + ₹70.02 wax + ₹94.40 jar + ₹5.90 wick = ₹207.14. With the oil at its 50 g price instead, it is ₹221.30. The oil is 18% of the wholesale figure and the jar 46%. All figures exclude labour, freight, packaging and GST. If the jar is the biggest line, it is also the first thing to ask about when you request a bulk quote. Per-unit batch maths at 250, 500 and 1,000 candles is worked through in Bulk Spa Fragrance Oils for Candle Manufacturers.

Mistake: buying 10 kg of CSI 464 "for the wholesale price". Fix: CSI 464 is priced flat per gram from 1 kg to 10 kg on 24 September 2026. Buy the wax you will use before it takes up space, and put the cash into the oils whose ladders actually fall.

Placing a wholesale spa order

A short sequence for turning the ladder into an order. It assumes you already know which oils sell; if you do not, go back to testing first. Where to buy spa oils in bulk and how CSI's bulk route works, including stock checks at 1 kg, is covered in Where to Buy Spa-Inspired Fragrance Oils in Bulk; what to check in any spa supplier is in Premium Spa Fragrance Oil Supplier in India.

1
Only bulk-buy proven oilsAn oil earns a kilogram when it has passed a burn test and sold at least one small batch. A four-oil 50 g test of the four spa oils cheapest at 1 kg (Eucalyptus Spearmint, Cucumber Green Tea, Verbena, Jasmine) costs ₹949.21.
2
Work out the season's grams per oilCandles planned × grams of oil per candle. At 8% in a 150 g candle that is 12 g; 83 candles per kilogram. Round up by one candle in ten for tests and losses.
3
Classify each oil by ladder shapeReal saver, near-flat, or flat/inverted, from the tables above. Only real savers justify buying ahead of need.
4
Choose packs at the right stepFill most of the need with the cheapest-per-gram size and top up with the next size down. Check the two-500 g table for Sage and Cedarwood and anything similar.
5
Check stock per size on the dayStock varies by size. All thirteen oils on this page were in stock at every listed size on 24 September 2026, but confirm before you commit a customer date.
6
Ask for a quote above 1 kgFor multi-kilogram lots, message CSI on WhatsApp for pricing, a GST invoice and a dispatch date. Ask for MSDS and IFRA documentation for each oil at the same time.
Keep a per-gram log
Record the per-gram price you paid for each oil on each order. Prices change, and a ladder that is flat today may not be next season. The log tells you when to re-run the pack-choice maths.
Stocking for Indian summer 2027: in our judgement the cool, fresh spa oils suit the hot months, roughly April to June. The real-saver oils (Eucalyptus Spearmint ₹3,068.00, Verbena ₹4,720.00, Lemongrass and Lime ₹5,200.00 per kg) are the ones worth buying by the kilogram ahead of that season. Ask for a multi-kilogram quote with GST invoice on WhatsApp.
WhatsApp a summer stock quote
The CSI principle
Buy bulk where the ladder falls, not where the label says "1 kg".
On some spa oils the kilogram is a genuine discount; on others it is the same oil in a bigger bottle. Read each ladder, then buy.
"Wholesale is not a size. It is the point on each oil's price ladder where buying more stops saving money."
— CandleMakingSuppliesIndia
Why trust this guide

CandleMakingSuppliesIndia sells every size on this page, including the kilograms we have told you not to buy. We would rather you knew that Palo Santo, Blue Ocean and our perfume-grade spa listing do not get cheaper at 1 kg, and that our Sage and Cedarwood kilogram costs more per gram than two 500 g packs, than find out after you have ordered.

Every price, pack size and per-gram figure was taken from CSI's live store and verified on 24 September 2026. All thirteen spa oils were in stock at every listed size on that date; any out-of-stock size would be flagged. Per-gram figures are listed price divided by grams, to two decimals, and every derived percentage and saving is calculated from those prices.

The ladder shapes, pack-choice rules and order sequence are editorial judgement; CSI does not publish volume pricing above 1 kg on the store, so ask. For bulk pricing, GST invoicing, and MSDS and IFRA documentation on request, message us on WhatsApp at +91 7397976926.

Frequently asked questions

What is the cheapest spa fragrance oil in India for candle making?
Of the thirteen spa-relevant oils compared on this page on 24 September 2026, Eucalyptus Spearmint at 1 kg (₹3,068.00, ₹3.07 per gram). At 50 g and 100 g, Cucumber Green Tea is cheapest (₹3.53 per gram). Both state a candle load up to 10%.
Is buying fragrance oil by the kg cheaper?
Sometimes. On Verbena, Eucalyptus Spearmint, Lemongrass and Lime, Ylang Ylang and Jasmine, 1 kg is 14.7% to 28.6% cheaper per gram than 50 g. On Palo Santo it is the same, and on Blue Ocean it is fractionally dearer. Check each oil's ladder before you buy.
Should I buy 1 kg or 2 x 500 g of fragrance oil?
On most spa oils the single 1 kg is cheaper or equal. On Sage and Cedarwood two 500 g packs are much cheaper than one 1 kg on 24 September 2026, so ask on WhatsApp before ordering the kilogram.
How many candles does 1 kg of fragrance oil make?
At 8% in a 150 g candle, 12 g of oil per candle, so 83 whole candles per kilogram. At 6% (9 g), 111 candles; at 10% (15 g), 66 candles.
Does CSI give wholesale prices on spa fragrance oils above 1 kg?
The store lists sizes up to 1 kg. For larger lots, message CSI on WhatsApp at +91 7397976926 for a quote, a GST invoice and a dispatch date, and ask for MSDS and IFRA documentation at the same time.
Is soy wax cheaper in 10 kg bags?
Not for Luxury Soy Wax CSI 464, which is priced flat per gram from 1 kg to 10 kg. Premium Coconut Soy Wax CSI 468 is 2.0% cheaper per gram at 10 kg than at 1 kg. Luxury Soy Wax Chunks are effectively flat.
Wholesale spa oils
Start with the cheapest spa kilogram: ₹3,068.00.
Eucalyptus Spearmint at ₹3.07 per gram, 83 candles at 8%. For anything larger, or for a mixed spa order with GST invoice and documents, ask on WhatsApp.
Buy Eucalyptus Spearmint 1 kg Request a bulk quote on WhatsApp
Editorial standards & sources
About this guide: part of CSI's spa and wellness cluster. It sets out the per-gram price ladder for thirteen spa-relevant CSI fragrance oils at every listed size, identifies the cheapest spa oils per gram, and shows where buying 1 kg saves money and where it does not. It makes no health claims for any product and names no real spa or hotel as a scent source.

Customer reviews: The six reviews at the top of this page are genuine, published Judge.me reviews left by CSI customers on the product pages named on each card — Blue Ocean Fragrance Oil, Eco Candle Wicks, Lavender Fragrance Oil, Premium Coconut Soy Wax, Sandalwood Fragrance Oil, Soy Pillar Wax (Specially made for Pillar and Designer Candles). They are general product reviews, not assessments of the buying advice on this page. Names, star ratings, dates and products are as recorded by Judge.me and wording is unedited. "Verified buyer" appears only on reviews Judge.me recorded as verified — Priyanka Purohit, Yashvi Shah, Reena Bagal, Dipali Sable, Monika Deep, Manasa GN. Reviews below five stars are included as published, not filtered out.

Figures verified 24 September 2026, CSI live pricing: Eucalyptus Spearmint 15 gm ₹68.44, 50 gm ₹212.40, 100 gm ₹354.00, 500 gm ₹1,652.00, 1 kg ₹3,068.00; Cucumber Green Tea 15 gm ₹93.22, 50 gm ₹176.41, 100 gm ₹352.82, 500 gm ₹1,663.80, 1 kg ₹3,327.60; Jasmine 15 gm ₹103.00, 50 gm ₹230.00, 100 gm ₹430.00, 500 gm ₹1,961.00, 1 kg ₹3,923.00; Verbena 15 gm ₹106.20, 50 gm ₹330.40, 100 gm ₹590.00, 500 gm ₹2,478.00, 1 kg ₹4,720.00; Blue Ocean 15 gm ₹93.22, 50 gm ₹247.00, 100 gm ₹495.00, 500 gm ₹2,478.00, 1 kg ₹4,956.00; Sandalwood 15 gm ₹93.22, 50 gm ₹271.40, 100 gm ₹502.68, 500 gm ₹2,513.40, 1 kg ₹5,026.80; Lemongrass and Lime 15 gm ₹116.52, 50 gm ₹330.00, 100 gm ₹590.00, 500 gm ₹2,600.00, 1000 gm ₹5,200.00; Lavender 15 gm ₹105.02, 50 gm ₹270.00, 100 gm ₹540.00, 500 gm ₹2,620.00, 1 kg ₹5,221.00; Ylang Ylang 15 gm ₹106.20, 50 gm ₹330.40, 100 gm ₹590.00, 500 gm ₹2,714.00, 1 kg ₹5,310.00; Palo Santo 15 gm ₹106.20, 50 gm ₹300.90, 100 gm ₹601.80, 500 gm ₹3,009.00, 1 kg ₹6,018.00; Neroli 15 gm ₹118.00, 50 gm ₹342.20, 100 gm ₹665.52, 500 gm ₹3,327.60, 1 kg ₹6,655.20; Sage and Cedarwood 50 gm ₹354.00, 100 gm ₹696.20, 500 gm ₹2,584.20, 1 kg ₹6,867.60; Jasmine Coconut 15g ₹133.00, 50g ₹399.00, 100g ₹799.00, 500g ₹3,999.00, 1kg ₹7,999.00; Lavender Oud 100 g ₹1,200.00, 500 g ₹6,200.00, 1 kg ₹12,000.00; Citrus Lemon 1 kg ₹2,832.00; Citronella 1 kg ₹2,891.00 — all in stock on that date. Luxury Soy Wax CSI 464 1 kg ₹507.40, 10 kg ₹5,074.00; Premium Coconut Soy Wax CSI 468 1 kg ₹650.00, 10 kg ₹6,370.00; Luxury Soy Wax Chunks 1 kg ₹599.00, 10 kg ₹5,999.00; Eco Candle Wicks C1 10 ₹59.00, 1,000 ₹5,900.00; C2 10 ₹94.40, 1,000 ₹9,440.00; Clear Glass Jar with Golden Lid (150 gram) 10 ₹944.00, 20 ₹1,888.00. Per-gram figures are price divided by grams, to two decimals.

Non-price figures: candle maths assume a 150 g candle with load as a percentage of total weight (8% = 12 g oil + 138 g wax); candle counts are floor(grams ÷ 12). All oils on the ladder state a candle load up to 10% except Jasmine Coconut and Lavender Oud, whose pages state none. Savings exclude freight and GST; per-candle costs are worked examples and exclude labour, freight, packaging and GST. Ladder shapes and pack-choice rules are editorial judgement. Indian summer (roughly April to June) is approximate.
Zurück zum Blog