20 Fragrance Oil Combo for Candle Making

20 Fragrance Oil Combo for Candle Making

 

20 × 15 g: ₹1,949.22 20 × 50 g: ₹4,953.75 20 × 100 g: ₹9,169.74
CSI commercial fragrance guides · Combos & starter kits
No twenty-oil combo is sold. Here is one built from twenty in-stock oils, priced at 15 g, 50 g and 100 g, with the test set that beats all three.
★★★★☆
"Quality of the wick is good for jar candles, team can work on the pricing and delivery timelines."
Monika DeepVerified buyer · Oct 2025
Eco Candle Wicks
★★★★★
"Quality wick, works very well"
AshwiniSep 2025
Eco Candle Wicks
★★★★☆
"Good quality .... if possible delivery date would be try little bit quick please"
Subhankar RoyVerified buyer · Sep 2024
Eco Candle Wicks
★★★★★
"This needle is very helpful as it doesn't damage the mould and there is no leakage of wax while pouring.. I would definitely recommend this .."
LJAug 2024
Premium Candle Wicking Needle
★★★★★
"Good one"
Sneha TamangVerified buyer · Apr 2025
Premium Candle Wicking Needle
★★★★★
"This bamboo wick holder doesn't exert any pressure on the wicks… and it is a very useful product 👌🏻👌🏻.."
Lalitha JaganAug 2024
Bamboo Wick Holder
★★★★☆
"Quality of the wick is good for jar candles, team can work on the pricing and delivery timelines."
Monika DeepVerified buyer · Oct 2025
Eco Candle Wicks
★★★★★
"Quality wick, works very well"
AshwiniSep 2025
Eco Candle Wicks
★★★★☆
"Good quality .... if possible delivery date would be try little bit quick please"
Subhankar RoyVerified buyer · Sep 2024
Eco Candle Wicks
★★★★★
"This needle is very helpful as it doesn't damage the mould and there is no leakage of wax while pouring.. I would definitely recommend this .."
LJAug 2024
Premium Candle Wicking Needle
★★★★★
"Good one"
Sneha TamangVerified buyer · Apr 2025
Premium Candle Wicking Needle
★★★★★
"This bamboo wick holder doesn't exert any pressure on the wicks… and it is a very useful product 👌🏻👌🏻.."
Lalitha JaganAug 2024
Bamboo Wick Holder
Reviews collected and published through Judge.me on candlemakingsuppliesindia.store. They are general reviews of the wicks and wick tools named on each card, not assessments of the twenty-oil pricing set out below. Wording is unedited.
✓ 51 oils in stock at 15 g ✓ All twenty in stock at 15 g, 50 g and 100 g on the pull date ✓ GST invoicing · MSDS & IFRA documentation on request
Commercial Fragrance · Twenty-Oil Combo
CSI does not sell a twenty-oil fragrance combo. Twenty is a full range, though, and the size you buy it in changes the bill more than any single oil does. Here are the same twenty oils at three price points, and a mixed set that gets more oil for the testing budget.
₹4,953.75
twenty oils at 50 g each, four per scent family · 1 kg of oil, 60 candles of 200 g at 8% · ₹1,949.22 at 15 g · ₹9,169.74 at 100 g · CSI live pricing, September 2026
Quick answers — read this first
Does CSI sell a 20 fragrance oil combo? No. There is no twenty-oil combo, fragrance combo pack or discovery set on the store. You build the twenty from single oils in one order. CSI will help assemble and quote it on WhatsApp.

What does a 20-oil combo cost? For the twenty on this page: ₹1,949.22 at 15 g, ₹4,953.75 at 50 g and ₹9,169.74 at 100 g each. Per gram that is ₹6.50, ₹4.95 and ₹4.58.

Which size should I buy twenty in? To test: a mixed set, 15 g of most and 50 g of the six where the 50 g costs no more than 2.3 times the 15 g. That costs ₹2,629.51 for 510 g. To sell from day one: 50 g. See the mixed test set.

How many candles does it make? At 16 g per 200 g candle (8%): about 19 from the 15 g set (or 60 test pots), 60 from the 50 g set and 120 from the 100 g set.
The short answer
Plainly: CSI sells no twenty-oil combo. Twenty oils are ordered singly, in one order, at the sizes you choose.
Three prices: 20 × 15 g ₹1,949.22 (₹6.50/g) · 20 × 50 g ₹4,953.75 (₹4.95/g) · 20 × 100 g ₹9,169.74 (₹4.58/g).
Better test: Mixed set ₹2,629.51: 50 g of 6 oils where 50 g ≤ 2.3 × the 15 g price, 15 g of the rest. Testing twenty before launch covers the method.
Shop: Fragrance Oils · Candle Wax · help on WhatsApp.
Twenty oils at three price points — and the mixed test set that beats the smallest Same 20 oils, four ways to buy them. Bar height = total cost. Figures under each bar = grams and price per gram. ₹1,949.22 20 × 15 g 300 g · ₹6.50/g about 19 test candles ₹2,629.51 Mixed test set 510 g · ₹5.16/g 6 at 50 g, 14 at 15 g ₹4,953.75 20 × 50 g 1,000 g · ₹4.95/g 60 candles (3 each) ₹9,169.74 20 × 100 g 2,000 g · ₹4.58/g 120 candles (6 each)
The 100 g combo costs 4.7 times the 15 g combo but holds 6.7 times the oil, because per gram it is ₹4.58 against ₹6.50. The mixed test set costs ₹680.29 more than the all-15 g set and holds 210 g more oil, enough to turn six scents from a single test candle into three proper candles each.
Straight answer
How much does a 20 fragrance oil combo for candle making cost, and what size should each oil be?
CSI does not sell a twenty-oil combo, and it lists no fragrance combo pack, sample pack or discovery set. You build the twenty yourself from oils sold singly. The twenty on this page are four per family — floral, fresh, fruity, gourmand and woody — and all are in stock at 15 g, 50 g and 100 g on 24 September 2026. The price depends almost entirely on the size. At 15 g each the twenty cost ₹1,949.22 (₹6.50 a gram). At 50 g each, ₹4,953.75 (₹4.95 a gram). At 100 g each, ₹9,169.74 (₹4.58 a gram). For testing, the smartest buy is a mixed set: 50 g of the six oils where the 50 g costs no more than 2.3 times the 15 g, and 15 g of the other fourteen. That costs ₹2,629.51 for 510 g of oil. For selling from the start, 50 g of each gives 60 candles. CSI will quote any of the four on WhatsApp.
One line: for twenty scents, the bottle size moves the bill more than the choice of oils does.
The twenty on this page are all in stock at three sizes. ₹1,949.22 buys 15 g of each (300 g), ₹4,953.75 buys 50 g of each (1 kg) and ₹9,169.74 buys 100 g of each (2 kg). Add them to one cart, or send the list to CSI for a quote.
Shop fragrance oils

Twenty oils, four per family

Twenty scents is a catalogue, not a sampler. It needs a structure, or it becomes twenty guesses.

First, the plain fact: CSI does not sell a twenty-oil fragrance combo. No pre-packed twenty exists on the store. You choose twenty single oils from the Fragrance Oils collection and order them together. The advantage is that you choose the structure and the size, and as this page shows, the size is where most of the money goes.

The twenty below are four per scent family, chosen for two practical reasons. First, every one is in stock at 15 g, 50 g and 100 g on the pull date, so the three price points compare like with like. Second, all twenty sit in the lower and middle price bands of the catalogue, between ₹3.42 and ₹6.02 a gram at 100 g, so a range built from them can be priced as one line. Premium and inspired-by oils are left out deliberately; Professional Candle Fragrance Oil Collection for Small Businesses adds them as a separate tier.

Twenty oils · CSI live pricing, pulled 24 September 2026
The twenty, at every size
Family Oil 15 g 50 g 100 g ₹/g at 100 g
Floral British Rose ₹94.40 ₹212.40 ₹342.20 ₹3.42
Floral Jasmine ₹103.00 ₹230.00 ₹430.00 ₹4.30
Floral Gardenia ₹105.02 ₹223.02 ₹433.00 ₹4.33
Floral Japanese Cherry Blossom ₹104.00 ₹270.00 ₹500.00 ₹5.00
Fresh Eucalyptus Spearmint ₹68.44 ₹212.40 ₹354.00 ₹3.54
Fresh Cucumber Green Tea ₹93.22 ₹176.41 ₹352.82 ₹3.53
Fresh Blue Ocean ₹93.22 ₹247.00 ₹495.00 ₹4.95
Fresh Lemongrass and Lime ₹116.52 ₹330.00 ₹590.00 ₹5.90
Fruity Fresh Strawberries ₹113.28 ₹212.40 ₹377.60 ₹3.78
Fruity Peach Melon Berry ₹81.42 ₹223.02 ₹417.72 ₹4.18
Fruity Orchard Pear ₹105.02 ₹240.00 ₹380.00 ₹3.80
Fruity Spicy Raspberry ₹99.00 ₹299.00 ₹599.00 ₹5.99
Gourmand Roasted Coffee ₹93.22 ₹230.00 ₹390.00 ₹3.90
Gourmand Cinnamon Vanilla ₹106.20 ₹271.40 ₹483.80 ₹4.84
Gourmand Mango Coconut ₹93.22 ₹250.00 ₹500.00 ₹5.00
Gourmand Roasted Coconut ₹93.00 ₹247.00 ₹495.00 ₹4.95
Woody Sandalwood ₹93.22 ₹271.40 ₹502.68 ₹5.03
Woody Woody Oud ₹93.22 ₹271.40 ₹453.12 ₹4.53
Woody Fallen Leaves ₹94.40 ₹236.00 ₹472.00 ₹4.72
Woody Palo Santo ₹106.20 ₹300.90 ₹601.80 ₹6.02
Total ₹1,949.22 ₹4,953.75 ₹9,169.74 ₹4.58
Some of the twenty are near the top of the best-selling sort
British Rose, Roasted Coffee, Blue Ocean, Sandalwood, Japanese Cherry Blossom and Jasmine sit among the first ten in the Fragrance Oils collection's best-selling sort on the pull date. That is the store's sort order, not a sales figure, and this page does not claim any. It is a reasonable signal for which scents to give more weight to in a staged order.

The three price points

Here is the same twenty at each size, with what each version gets you. The 15 g set is a testing set. The 50 g set is a small selling range. The 100 g set is a production range for someone already selling.

Twenty oils, three sizes · 200 g candle · 8% · 16 g oil
Three price points for one combo
20 × 15 g 20 × 50 g 20 × 100 g
Total cost ₹1,949.22 ₹4,953.75 ₹9,169.74
Oil bought 300 g 1,000 g 2,000 g
Average ₹ per gram ₹6.50 ₹4.95 ₹4.58
Candles per scent (200 g at 8%) 0.94, or three 50 g test pots 3 (48 g) 6 (96 g)
Candles in total About 19, or 60 test pots 60 120
Average oil cost per candle ₹103.96 ₹79.26 ₹73.36
Best for Smelling and test-pouring all twenty A first selling range A range already selling

Going from 15 g to 50 g multiplies the bill by 2.54 and the oil by 3.33. Going from 50 g to 100 g multiplies the bill by 1.85 and the oil by 2. So the per-gram price falls 23.8% at the first step and 7.4% at the second. That pattern holds across the catalogue: 15 g carries a median 23.1% per-gram premium over 100 g, while 50 g and 100 g are within 1% for 52 of 86 oils. For these twenty, the 50 g to 100 g step is bigger than usual because several of them, such as British Rose, Orchard Pear and Fresh Strawberries, have genuine price steps at 100 g.

Argued against our own interest, plainly. The 100 g set is the largest sale on this page, at ₹9,169.74. Do not buy it as your first twenty unless you are already selling most of these scents. Two kilos of oil across twenty scents is 120 candles, and if a third of the scents do not sell in your market, you are holding 40 candles' worth of oil you did not need. Test first, then buy 100 g of the ones that earn it.

Where the 15 g premium hides

The 15 g set is the cheapest bill, but for some oils it is a poor buy. The premium is not the same for every bottle.

Every oil's 15 g costs more per gram than its 100 g, but by very different amounts. Across these twenty, the premium ranges from about 10% to 100%. For an oil with a small premium, the 15 g is a cheap way to test. For an oil with a large one, the 50 g is often only a little over twice the 15 g price for more than three times the oil.

15 g premium per gram over 100 g, and the 50 g-to-15 g price ratio · CSI live pricing, pulled 24 September 2026
The twenty, ranked by 15 g premium
Oil 15 g ₹/g 100 g ₹/g 15 g premium 50 g price ÷ 15 g price Test at
Fresh Strawberries ₹7.55 ₹3.78 100.0% 1.88× 50 g
Orchard Pear ₹7.00 ₹3.80 84.2% 2.29× 50 g
British Rose ₹6.29 ₹3.42 83.9% 2.25× 50 g
Cucumber Green Tea ₹6.21 ₹3.53 76.1% 1.89× 50 g
Gardenia ₹7.00 ₹4.33 61.7% 2.12× 50 g
Jasmine ₹6.87 ₹4.30 59.7% 2.23× 50 g
Roasted Coffee ₹6.21 ₹3.90 59.4% 2.47× 15 g
Cinnamon Vanilla ₹7.08 ₹4.84 46.3% 2.56× 15 g
Japanese Cherry Blossom ₹6.93 ₹5.00 38.7% 2.60× 15 g
Woody Oud ₹6.21 ₹4.53 37.2% 2.91× 15 g
Fallen Leaves ₹6.29 ₹4.72 33.3% 2.50× 15 g
Lemongrass and Lime ₹7.77 ₹5.90 31.7% 2.83× 15 g
Peach Melon Berry ₹5.43 ₹4.18 29.9% 2.74× 15 g
Eucalyptus Spearmint ₹4.56 ₹3.54 28.9% 3.10× 15 g
Blue Ocean ₹6.21 ₹4.95 25.5% 2.65× 15 g
Roasted Coconut ₹6.20 ₹4.95 25.3% 2.66× 15 g
Mango Coconut ₹6.21 ₹5.00 24.3% 2.68× 15 g
Sandalwood ₹6.21 ₹5.03 23.6% 2.91× 15 g
Palo Santo ₹7.08 ₹6.02 17.6% 2.83× 15 g
Spicy Raspberry ₹6.60 ₹5.99 10.2% 3.02× 15 g

Fresh Strawberries is the extreme: its 15 g is ₹7.55 a gram, exactly double its 100 g at ₹3.78. Its 50 g costs ₹212.40, only 1.88 times the 15 g price, for 3.33 times the oil. Orchard Pear, British Rose and Cucumber Green Tea behave the same way. At the other end, Spicy Raspberry's 15 g premium is about 10% and Palo Santo's about 18%, so the 15 g is an efficient test for those.

The mixed test set

That gives a simple rule for a test set: buy the 50 g wherever it costs no more than about 2.3 times the 15 g. You pay a little over twice as much for 3.33 times the oil, and you can pour three real candles instead of one. For everything else, buy the 15 g. Applied to the twenty, the rule picks 50 g for 6 oils and 15 g for 14.

Mixed test set · CSI live pricing, pulled 24 September 2026
Six at 50 g, fourteen at 15 g
Buy at 50 g Price Buy at 15 g Price
British Rose ₹212.40 Japanese Cherry Blossom ₹104.00
Jasmine ₹230.00 Eucalyptus Spearmint ₹68.44
Gardenia ₹223.02 Blue Ocean ₹93.22
Cucumber Green Tea ₹176.41 Lemongrass and Lime ₹116.52
Fresh Strawberries ₹212.40 Peach Melon Berry ₹81.42
Orchard Pear ₹240.00 Spicy Raspberry ₹99.00
Roasted Coffee ₹93.22
Cinnamon Vanilla ₹106.20
Mango Coconut ₹93.22
Roasted Coconut ₹93.00
Sandalwood ₹93.22
Woody Oud ₹93.22
Fallen Leaves ₹94.40
Palo Santo ₹106.20
Subtotal ₹1,294.23 Subtotal ₹1,335.28
Mixed set total ₹2,629.51 · 510 g

The mixed set costs ₹680.29 more than the all-15 g set and holds 510 g against 300 g. Its average price per gram is ₹5.16, against ₹6.50 for the all-15 g set. Put simply, the extra ₹680.29 buys 210 g of oil at about ₹3.24 a gram, cheaper than any of the twenty cost at 100 g. It also means six scents get a proper three-candle test instead of one candle.

The CSI principle
Test at the size where the next gram is cheapest.
A 15 g tester is only a bargain when its premium is small. When the 50 g costs barely twice as much, the extra 35 g is the cheapest oil you will ever buy. Look at the ratio, not just the bill.

Staged: test twenty, back five

Most makers who test twenty end up keeping a handful. A staged plan budgets for that. Buy all twenty at 15 g (₹1,949.22) or as the mixed set (₹2,629.51), test for a few weeks, then back your five winners at 100 g. Depending on which five win, the second order costs between ₹1,806.62 (the five cheapest 100 g bottles in the twenty) and ₹2,793.48 (the five dearest).

Staged plan · 15 g set first, then 100 g of five winners
What testing twenty and backing five costs in total
Plan First order Second order (5 × 100 g) Total Against 20 × 50 g
All 15 g, cheapest five win ₹1,949.22 ₹1,806.62 ₹3,755.84 ₹1,197.91 less
All 15 g, dearest five win ₹1,949.22 ₹2,793.48 ₹4,742.70 ₹211.05 less
Mixed set, cheapest five win ₹2,629.51 ₹1,806.62 ₹4,436.13 ₹517.62 less
Mixed set, dearest five win ₹2,629.51 ₹2,793.48 ₹5,422.99 ₹469.24 more

The staged plan usually costs less than buying all twenty at 50 g, and it ends with 500 g of oil in the five scents that actually sell, instead of 50 g in each of twenty. That is the real case against a fixed twenty-oil combo: it cannot be staged. Candle Fragrance Oil Combo Pack in India makes that argument for a six-oil combo, and I Want to Test 20 Candle Fragrances Before Launching My Brand — What Sample Sizes Should I Order? covers what sample sizes to order when testing twenty before a launch.

1
Order the test set in one goAll twenty at 15 g, or the mixed set. One order means one delivery date, so every scent starts its cure on the same day.
2
Pour three 50 g test pots per scentAt 8%, each pot takes 4 g of oil and 46 g of wax. Three pots per scent use 12 g of a 15 g bottle. Label every pot with scent, load and date.
3
Pour full candles from the 50 g oilsThe six oils bought at 50 g make three 200 g candles each. Those give you a real-size burn test in the jar you intend to sell in.
4
Cure, then burn in batches of fiveBurn one family at a time, side by side, in the same room. Note which scents fill the room and which fade. Fix any wick problem before you judge an oil.
5
Shortlist eight to ten, back fiveKeep the scents that won their family. Of those, order the five you are most confident in at 100 g, and keep the rest at 50 g until they prove themselves.
6
Ask for the documents with the reorderWhen you move five scents to 100 g, ask CSI on WhatsApp for the GST invoice and the MSDS and IFRA documents for those oils, so they are on file before you sell.
The twenty-scent trap: launching all twenty. Twenty scents on a launch page looks generous, but it spreads your stock thin and your buyers' attention thinner. Test twenty, launch with the eight to ten that won, and keep the rest as seasonal or limited scents. Complete Candle Fragrance Oil Starter Collection for New Brands shows how to structure a launch range around that.

Per candle at each price point

Whatever size you buy, the oil ends up in a candle. Here is what the price point does to a 200 g candle's material cost, using 184 g of Luxury Soy Wax Chunks (₹110.22), an Eco Thin C1 wick (₹5.90) and a White Matte Glass Jar (₹70.80), a base of ₹186.92. Material cost excludes labour, packaging, freight and GST.

200 g candle · 8% · 16 g oil · average across the twenty
Material cost per candle by the size you bought
Bought at Average oil per candle Average material cost Cheapest oil in the twenty Dearest oil in the twenty
15 g ₹103.96 ₹290.87 Eucalyptus Spearmint ₹73.00 Lemongrass and Lime ₹124.29
50 g ₹79.26 ₹266.18 Cucumber Green Tea ₹56.45 Lemongrass and Lime ₹105.60
100 g ₹73.36 ₹260.27 British Rose ₹54.75 Palo Santo ₹96.29

At 100 g, the average oil cost per candle is ₹73.36 and the whole twenty sit within a band narrow enough to price as one line. At 15 g, the average is ₹103.96, and if you sold candles poured from 15 g bottles at the same price as the rest, the margin would quietly shrink by ₹30.60 a candle. Test at 15 g; never produce from it.

1
Fruity · biggest 15 g premium in the twenty
Fresh Strawberries Fragrance Oil
Its 15 g is ₹7.55 a gram, double its 100 g. The 50 g, at ₹212.40, is only 1.88 times the 15 g price, which is why the mixed set buys it at 50 g. From 100 g upward it keeps getting cheaper, to ₹3.54 at 1 kg.
Pack Price Per gram Candles at 16 g
15 g ₹113.28 ₹7.55 0.94
50 g ₹212.40 ₹4.25 3.12
100 g ₹377.60 ₹3.78 6.25
500 g ₹1,770.00 ₹3.54 31.25
1 kg ₹3,540.00 ₹3.54 62.50
₹60.42 of oil per candle at 100 g Buy Fresh Strawberries
2
Fruity · smallest 15 g premium in the twenty
Spicy Raspberry Fragrance Oil
The opposite case. Its 15 g is ₹6.60 a gram against ₹5.99 at 100 g, a premium of about 10%, so the 15 g is an efficient test. From 50 g upward it is priced flat at about ₹6.00 a gram all the way to 1 kg.
Pack Price Per gram Candles at 16 g
15 g ₹99.00 ₹6.60 0.94
50 g ₹299.00 ₹5.98 3.12
100 g ₹599.00 ₹5.99 6.25
500 g ₹2,999.00 ₹6.00 31.25
1 kg ₹5,999.00 ₹6.00 62.50
₹105.60 of oil per candle even from the 15 g Buy Spicy Raspberry
3
Fresh · cheapest 15 g in the collection
Eucalyptus Spearmint Fragrance Oil
At ₹68.44 the cheapest 15 g on the store, and the cheapest line in the 15 g set. Its 50 g costs 3.10 times the 15 g, so the mixed set keeps it at 15 g. When it earns a reorder, its 1 kg is 13.3% cheaper per gram than its 100 g.
Pack Price Per gram Candles at 16 g
15 g ₹68.44 ₹4.56 0.94
50 g ₹212.40 ₹4.25 3.12
100 g ₹354.00 ₹3.54 6.25
500 g ₹1,652.00 ₹3.30 31.25
1 kg ₹3,068.00 ₹3.07 62.50
₹56.64 of oil per candle at 100 g Buy Eucalyptus Spearmint
Diwali falls on 8 November 2026. Testing twenty takes time: pour, cure and burn before you choose. If you want winners on the shelf for the festive season, start the test set this week. CSI will check stock on all twenty and quote them as one order on WhatsApp, with a GST invoice on request.
Quote my twenty on WhatsApp
Wax and containers for the 50 g set. Sixty candles of 200 g need 11,040 g of wax at 184 g each, about 11,592 g with a 5% allowance: two 5 kg bags and two 1 kg bags of Luxury Soy Wax Chunks (₹7,188.00), or Luxury Soy Wax CSI 464 (₹6,088.80). Add Eco Candle Wicks (₹590.00 for 100 Thin C1) and White Matte Glass Jars at ₹354.00 for 5. For smaller combos see 5 Fragrance Oil Combo for Candle Making and 10 Fragrance Oil Combo for Candle Making.
Twenty scents at 15 g is a test. Twenty at 100 g is a bet. Know which one you are buying.
— CandleMakingSuppliesIndia
Why trust this guide

CANDLEMAKINGSUPPLIESINDIA supplies raw materials, not finished candles. We do not sell a twenty-oil combo, and this page says so first. It then prices one at three sizes and recommends, against our own interest, that you do not start with the biggest.

Every oil and wax price on this page comes from live CSI listings pulled on 24 September 2026; all twenty oils were in stock at 15 g, 50 g and 100 g on that date. Wick and jar prices are those verified for Blog 760 on 10 September 2026. Every total, ratio, per-gram figure and per-candle cost is plain arithmetic on those prices, to two decimals.

The 2.3× rule, the staged plan, the 200 g candle and the 8% load are working assumptions for planning, not a recipe. Test every oil in your own wax. For a quote on all twenty, a GST invoice, or MSDS and IFRA documentation, message us on WhatsApp at +91 7397976926.

Frequently asked questions

What is the price of a 20 fragrance oil combo in India?
On CSI's listed prices, the twenty on this page cost ₹1,949.22 at 15 g each, ₹4,953.75 at 50 g each and ₹9,169.74 at 100 g each. CSI does not sell a twenty-oil combo; you order the twenty singly in one order.
Is it worth buying 20 fragrance oils to start?
To test, yes, if you test properly and then back only the winners. To launch, usually not: twenty scents spread stock and attention thin. Test twenty, launch with eight to ten. Best 20 Fragrance Oils for a Candle Business looks at twenty for a business.
What size fragrance oil should I buy for testing?
15 g for most oils. Where the 50 g costs no more than about 2.3 times the 15 g, as it does for Fresh Strawberries, Orchard Pear, British Rose, Cucumber Green Tea, Jasmine and Gardenia, buy the 50 g: over three times the oil for a little over twice the price.
How many candles can I make from 20 fragrance oils of 50 g?
At 16 g per 200 g candle (8%), three candles per 50 g bottle, so 60 candles, with 2 g spare per bottle. At 100 g each, 120 candles.
Is 15 g of fragrance oil enough to test a candle scent?
Yes. At 8%, 15 g scents 187.5 g of candle: one 180–200 g candle, or three 50 g test pots (4 g each) with 3 g spare. Where to Buy Small Fragrance Oil Samples for Candle Testing covers small-sample testing.
Can CSI make a custom combo of 20 fragrance oils?
CSI does not list a combo product, but send your twenty oils and sizes on WhatsApp and CSI will check stock, suggest swaps for anything out of stock and quote them as one order.
Twenty scents, the right size for each
Test twenty at the size where the next gram is cheapest. Back five at 100 g.
Twenty oils cost ₹1,949.22 at 15 g, ₹2,629.51 as a mixed test set, ₹4,953.75 at 50 g and ₹9,169.74 at 100 g. Send us your twenty and we will check stock and quote the version you want.
Shop fragrance oils Quote my twenty on WhatsApp
Editorial standards & sources
About this guide: Written by the CANDLEMAKINGSUPPLIESINDIA team. CSI does not sell a twenty-oil combo; the combos on this page are built from individually listed oils. Product recommendations reflect the CSI range. The ratio rule applies to any supplier's size ladder.

Customer reviews: The six reviews at the top of this page are genuine, published Judge.me reviews left by CSI customers on the product pages named on each card — Eco Candle Wicks, Premium Candle Wicking Needle and Bamboo Wick Holder. They are general product reviews, not assessments of the guidance set out here. Names, star ratings, dates and products are as recorded by Judge.me and wording is unedited. "Verified buyer" appears only on the three reviews Judge.me recorded as verified — Monika Deep, Subhankar Roy and Sneha Tamang; the reviews from Ashwini, LJ and Lalitha Jagan are published but not recorded as verified, and carry no badge.

Figures pulled 24 September 2026, CSI live pricing: British Rose ₹94.40 / 15 g, ₹212.40 / 50 g, ₹342.20 / 100 g. Jasmine ₹103.00 / 15 g, ₹230.00 / 50 g, ₹430.00 / 100 g. Gardenia ₹105.02 / 15 g, ₹223.02 / 50 g, ₹433.00 / 100 g. Japanese Cherry Blossom ₹104.00 / 15 g, ₹270.00 / 50 g, ₹500.00 / 100 g. Eucalyptus Spearmint ₹68.44 / 15 g, ₹212.40 / 50 g, ₹354.00 / 100 g. Cucumber Green Tea ₹93.22 / 15 g, ₹176.41 / 50 g, ₹352.82 / 100 g. Blue Ocean ₹93.22 / 15 g, ₹247.00 / 50 g, ₹495.00 / 100 g. Lemongrass and Lime ₹116.52 / 15 g, ₹330.00 / 50 g, ₹590.00 / 100 g. Fresh Strawberries ₹113.28 / 15 g, ₹212.40 / 50 g, ₹377.60 / 100 g. Peach Melon Berry ₹81.42 / 15 g, ₹223.02 / 50 g, ₹417.72 / 100 g. Orchard Pear ₹105.02 / 15 g, ₹240.00 / 50 g, ₹380.00 / 100 g. Spicy Raspberry ₹99.00 / 15 g, ₹299.00 / 50 g, ₹599.00 / 100 g. Roasted Coffee ₹93.22 / 15 g, ₹230.00 / 50 g, ₹390.00 / 100 g. Cinnamon Vanilla ₹106.20 / 15 g, ₹271.40 / 50 g, ₹483.80 / 100 g. Mango Coconut ₹93.22 / 15 g, ₹250.00 / 50 g, ₹500.00 / 100 g. Roasted Coconut ₹93.00 / 15 g, ₹247.00 / 50 g, ₹495.00 / 100 g. Sandalwood ₹93.22 / 15 g, ₹271.40 / 50 g, ₹502.68 / 100 g. Woody Oud ₹93.22 / 15 g, ₹271.40 / 50 g, ₹453.12 / 100 g. Fallen Leaves ₹94.40 / 15 g, ₹236.00 / 50 g, ₹472.00 / 100 g. Palo Santo ₹106.20 / 15 g, ₹300.90 / 50 g, ₹601.80 / 100 g. Fresh Strawberries ₹3,540.00 / 1 kg. Eucalyptus Spearmint ₹3,068.00 / 1 kg. Spicy Raspberry ₹5,999.00 / 1 kg. Luxury Soy Wax Chunks ₹599.00 / 1 kg, ₹2,995.00 / 5 kg. Luxury Soy Wax CSI 464 ₹507.40 / 1 kg, ₹2,537.00 / 5 kg. Figures verified 10 September 2026 (Blog 760): Eco Candle Wicks Thin C1 ₹590.00 / 100; White Matte Glass Jar ₹354.00 / 5.

Non-price figures and assumptions: 15 g premium = (15 g ₹/g − 100 g ₹/g) ÷ 100 g ₹/g. The 2.3× rule and the staged plan are working rules, not CSI products. Per-candle figures assume a 200 g candle at an 8% load (16 g oil + 184 g wax), Luxury Soy Wax Chunks at ₹599.00 / kg (₹110.22), one Eco Thin C1 wick (₹5.90) and one White Matte Glass Jar (₹70.80), a base of ₹186.92 before oil; they exclude labour, packaging, freight and GST. Catalogue statistics: 15 g vs 100 g median premium 23.1% (55 oils); 50 g vs 100 g, 52 of 86 within ±1%. "Best-selling" refers to the collection's sort order on the pull date, not to sales figures. Fragrance-load ceilings (up to 13% Luxury Soy Wax Chunks, up to 10% CSI 464) are the wax makers' stated formulation maximums, not regulatory limits. Diwali 2026 falls on 8 November. Prices and availability change — the linked product pages are always authoritative.
ब्लॉग पर वापस जाएं