Candle Fragrance Oil Combo Pack in India

Candle Fragrance Oil Combo Pack in India

 

Six-oil 15 g combo: ₹609.08 Six-oil 50 g combo: ₹1,640.80 No fixed combo — you choose every scent
CSI commercial fragrance guides · Combos & starter kits
CSI does not sell a fragrance combo pack. Here is the combo you should build instead, priced to the rupee, and why it beats an equal fixed split.
★★★★☆
"Quality of the wick is good for jar candles, team can work on the pricing and delivery timelines."
Monika DeepVerified buyer · Oct 2025
Eco Candle Wicks
★★★★★
"Quality wick, works very well"
AshwiniSep 2025
Eco Candle Wicks
★★★★☆
"Good quality .... if possible delivery date would be try little bit quick please"
Subhankar RoyVerified buyer · Sep 2024
Eco Candle Wicks
★★★★★
"This needle is very helpful as it doesn't damage the mould and there is no leakage of wax while pouring.. I would definitely recommend this .."
LJAug 2024
Premium Candle Wicking Needle
★★★★★
"Good one"
Sneha TamangVerified buyer · Apr 2025
Premium Candle Wicking Needle
★★★★★
"This bamboo wick holder doesn't exert any pressure on the wicks… and it is a very useful product 👌🏻👌🏻.."
Lalitha JaganAug 2024
Bamboo Wick Holder
★★★★☆
"Quality of the wick is good for jar candles, team can work on the pricing and delivery timelines."
Monika DeepVerified buyer · Oct 2025
Eco Candle Wicks
★★★★★
"Quality wick, works very well"
AshwiniSep 2025
Eco Candle Wicks
★★★★☆
"Good quality .... if possible delivery date would be try little bit quick please"
Subhankar RoyVerified buyer · Sep 2024
Eco Candle Wicks
★★★★★
"This needle is very helpful as it doesn't damage the mould and there is no leakage of wax while pouring.. I would definitely recommend this .."
LJAug 2024
Premium Candle Wicking Needle
★★★★★
"Good one"
Sneha TamangVerified buyer · Apr 2025
Premium Candle Wicking Needle
★★★★★
"This bamboo wick holder doesn't exert any pressure on the wicks… and it is a very useful product 👌🏻👌🏻.."
Lalitha JaganAug 2024
Bamboo Wick Holder
Reviews collected and published through Judge.me on candlemakingsuppliesindia.store. They are general reviews of the wicks and wick tools named on each card, not assessments of the combo-building method set out below. Wording is unedited.
✓ 51 oils in stock at 15 g ✓ 81 oils in stock at 50 g ✓ GST invoicing · MSDS & IFRA documentation on request
Commercial Fragrance · Combo Hub
Say it first: CSI does not sell a fragrance combo pack. You build one from the listed sizes, and that turns out to be the better deal. A self-built combo lets you choose every scent, and it lets you put more oil behind the scents you expect to sell. A fixed pack cannot do either.
₹1,428.64
a six-oil self-built combo from the top of the best-selling sort, weighted 100/100/50/15/15/15 g · 295 g of oil at ₹4.84 a gram · CSI live pricing, September 2026
Quick answers — read this first
Does CSI sell a fragrance oil combo pack? No. CSI lists no fragrance combo, sample pack or discovery set. You build a combo by adding individual oils to one order, in the sizes you choose. CSI will help you assemble and quote it on WhatsApp.

What does a six-oil combo cost? Built from the first six oils in CSI's best-selling sort: ₹609.08 at 15 g each, ₹1,640.80 at 50 g each and ₹3,059.88 at 100 g each. A weighted split of the same six costs ₹1,428.64 for 295 g.

Why is a self-built combo better than a fixed one? You choose every scent, so you pay for no oil you will not use. You can also weight the sizes. The weighted split above buys 295 g at ₹4.84 a gram, against ₹5.47 for an equal 6 × 50 g split, and it puts twice as much oil behind the two scents you expect to lead.

What about CSI's candle-making kits? They exist as separate products, from ₹554.60 to ₹6,741.34. Their fragrance contents are not published here, so this page does not describe them. See where the kits fit.
The short answer
Plainly: CSI sells no fragrance combo pack. A combo is built from individual oils: 51 oils in stock at 15 g, 81 at 50 g and 79 at 100 g on the 24 September 2026 pull.
Priced combo: Lavender, British Rose, Roasted Coffee, Dark Vanilla, Blue Ocean and Sandalwood: ₹609.08 (6 × 15 g) · ₹1,640.80 (6 × 50 g) · ₹3,059.88 (6 × 100 g) · ₹1,428.64 weighted (295 g).
The rule: Weight the combo to expected demand: 100 g for likely leaders, 50 g for a real maybe, 15 g for a pure test. The 20-oil combo shows the same logic at scale.
A combo you build versus a combo built for you — grams per scent, same six oils Same six oils. Left: a fixed-style equal split. Right: a self-built split weighted to what you expect to sell. 50 g Lav 100 g Lav 50 g Rose 100 g Rose 50 g Coffee 50 g Coffee 50 g D.Van 15 g D.Van 50 g Ocean 15 g Ocean 50 g Sandal 15 g Sandal Equal 6 × 50 g · 300 g · ₹1,640.80 · ₹5.47/g Weighted · 295 g · ₹1,428.64 · ₹4.84/g
Both combos use the first six oils in CSI's best-selling sort on 24 September 2026. The equal split is how a fixed combo usually works: the same amount of every scent. The weighted split costs ₹212.16 less, holds 5 g less oil and buys it at ₹4.84 a gram instead of ₹5.47. It also doubles the oil behind the two scents most likely to sell.
Straight answer
Can I buy a candle fragrance oil combo pack in India from CSI, and what should I buy instead?
CSI does not sell a fragrance oil combo pack, and it lists no sample pack, trial pack or discovery set either. What it does sell is every oil individually, in sizes from 15 g upward: 51 oils in stock at 15 g, 81 at 50 g and 79 at 100 g on 24 September 2026. That is enough to build a combo yourself, in one order, and a self-built combo is usually the better buy. Take the first six oils in CSI's best-selling sort: Lavender, British Rose, Roasted Coffee, Dark Vanilla, Blue Ocean and Sandalwood. Six 15 g bottles cost ₹609.08. Six 50 g bottles cost ₹1,640.80. A fixed combo would stop there, with the same amount of every scent. Building it yourself lets you weight it: 100 g of the two you expect to lead, 50 g of the next, 15 g of the three you are only testing. That costs ₹1,428.64 for 295 g, which is less than the equal split, and puts ₹4.84 a gram against ₹5.47. CSI will help you put a combo together and quote it on WhatsApp.
One line: a combo is only good if every scent in it is one you chose, in a size you chose.
The quickest way to start is the six-oil 15 g combo from the top of the best-selling sort: Lavender ₹105.02, British Rose ₹94.40, Roasted Coffee ₹93.22, Dark Vanilla ₹130.00, Blue Ocean ₹93.22 and Sandalwood ₹93.22. That is ₹609.08 for 90 g, enough for one 200 g test candle per scent at 7.5%. Add each oil to the same cart and it ships as one order.
Shop fragrance oils

What CSI sells, and what it does not

A combo pack is a decision made by the seller. A combo you build is a decision made by you. For a candle business, only one of those is useful.

Start with the fact. CSI does not list a fragrance oil combo pack. It does not list a fragrance sample pack, a trial pack, a discovery set or a fragrance starter kit either. If you have searched "candle fragrance oil combo pack India" and landed here, the honest answer is that you will not find a pre-packed bundle of scents on the store. What you will find is 93 oils in the Fragrance Oils collection, 86 of them with at least one size in stock, each sold on its own in up to five sizes: 15 g, 50 g, 100 g, 500 g and 1 kg.

That is enough to build any combo you want, in a single order. Add six oils to the cart and you have a six-oil combo. Choose the size for each one and you have a combo shaped to your plans instead of someone else's. The rest of this page shows that building it yourself is not a workaround. For a buyer who intends to reorder, it is the better way to buy several scents at once. If you would rather have help, CSI will assemble a list with you and quote it on WhatsApp.

In-stock oils by size · CSI live pricing, pulled 24 September 2026
The building blocks you actually have
Size Oils in stock Cheapest Median Dearest What one bottle makes at 16 g per candle
15 g 51 ₹68.44 — Eucalyptus Spearmint ₹106.20 ₹199.00 — Tangerine 0.94 of a 200 g candle, or three 50 g test pots
50 g 81 ₹170.00 — Citrus Lemon ₹342.20 ₹1,203.00 — Club De Nuit Intense Inspired 3.12 candles
100 g 79 ₹300.00 — Citrus Lemon ₹629.00 ₹2,406.00 — Club De Nuit Intense Inspired 6.25 candles
500 g 64 ₹1,420.00 — Citrus Lemon ₹2,781.50 ₹5,999.00 — Tangerine 31.25 candles
1 kg 73 ₹2,832.00 — Citrus Lemon ₹5,999.00 ₹24,056.00 — Club De Nuit Intense Inspired 62.50 candles

Two sizes do most of the work in a combo. The 15 g is the de facto sample size: at an 8% load it scents 187.5 g of candle, which is one 180–200 g candle or three 50 g test pots with 3 g to spare. The 50 g is the smallest size that makes more than one full candle, and for most oils it already costs the same per gram as the 100 g. Newer and inspired-by oils often start at 50 g or 100 g, so for those the smallest listed size is effectively the minimum. There is no stated minimum order on the store beyond that. Candle Fragrance Oil Supplier With Low MOQ in India covers the low-MOQ side of the same catalogue.

Read the stock line before you fill a combo
Seven oils have no size in stock on the pull date, including Rajnigandha, Mogra and Spiced Rum, and several others are missing a size, such as the Chocolate Fudge 100 g and the Vetiver 1 kg. A combo built around a scent you cannot buy is not a combo. Check each product page as you add it, and ask on WhatsApp for a restock date if one particular scent matters.

What a fixed combo decides for you

It helps to be precise about what a pre-packed combo actually is, wherever you see one. Typically it is a fixed set of scents, in the same small quantity each, at one bundle price. That structure makes five decisions on your behalf. Some of them suit a hobbyist making gifts. Almost none of them suit someone who intends to sell candles and reorder the scents that work.

Decision by decision
Fixed combo versus a combo you build from single oils
Decision Fixed combo Self-built from CSI's listed sizes
Which scents Chosen for you; often one or two you would never pick Every scent chosen by you, from 86 oils with stock
How much of each Usually equal Weighted: 100 g of likely leaders, 15 g of pure tests
Price per gram Hidden inside a bundle price Printed on every size; you can compare 15 g with 50 g with 100 g
Reordering a winner The winner may not be sold on its own, or may be sold under a different name The same product page, in 50 g, 100 g, 500 g or 1 kg
Paperwork Varies GST invoice, MSDS and IFRA documentation on request for each oil

The fourth row matters most to a business. The whole point of buying several scents at once is to find the ones customers ask for again. When one does, you need to buy more of exactly that oil, at a known price, in a bigger size. With a self-built combo, the scent that wins your test is already a product page you have ordered from. You go back to it and pick 100 g or 1 kg. Nothing is lost between the test and the reorder, and nothing changes about the formula.

Argued against our own interest, plainly. A pre-packed combo would be easy for us to sell. It moves six bottles at once, including the slower ones, and it looks like a bargain because the per-gram price is buried. We do not sell one, and on our listed prices you should not want one. If a single scent in a six-oil equal combo is one you will never use, you have paid for it anyway. In the six-oil 50 g combo on this page, the Dark Vanilla alone is ₹410.00, or 24.99% of the bill. Build your own, and every rupee goes to a scent you picked.

The six-oil combo, priced three ways

The first six oils in CSI's best-selling sort make a sensible default combo: a herbal, a floral, a coffee, a vanilla, a fresh aquatic and a wood.

On the 24 September 2026 pull, the Fragrance Oils collection's best-selling sort opens with Lavender, British Rose, Roasted Coffee, Dark Vanilla, Blue Ocean and Sandalwood. That order is the store's sort as pulled. It is not a sales figure, and this page does not claim any. It does give a newcomer a reasonable, balanced starting set: six different scent families, all six in stock at 15 g, 50 g and 100 g. Here is the same combo at each size.

First six oils in the best-selling sort · CSI live pricing, pulled 24 September 2026
One combo, three sizes
Oil 15 g 50 g 100 g ₹/g at 15 g ₹/g at 50 g ₹/g at 100 g
Lavender ₹105.02 ₹270.00 ₹540.00 ₹7.00 ₹5.40 ₹5.40
British Rose ₹94.40 ₹212.40 ₹342.20 ₹6.29 ₹4.25 ₹3.42
Roasted Coffee ₹93.22 ₹230.00 ₹390.00 ₹6.21 ₹4.60 ₹3.90
Dark Vanilla ₹130.00 ₹410.00 ₹790.00 ₹8.67 ₹8.20 ₹7.90
Blue Ocean ₹93.22 ₹247.00 ₹495.00 ₹6.21 ₹4.94 ₹4.95
Sandalwood ₹93.22 ₹271.40 ₹502.68 ₹6.21 ₹5.43 ₹5.03
Combo total ₹609.08 ₹1,640.80 ₹3,059.88 ₹6.77 ₹5.47 ₹5.10

Three patterns show up. First, the 15 g step is where the price per gram jumps. The six-oil 15 g combo averages ₹6.77 a gram, the 50 g combo ₹5.47 and the 100 g combo ₹5.10. Across the catalogue, 15 g carries a median 23.1% per-gram premium over the same oil's 100 g. In this combo British Rose is the extreme case: ₹6.29 a gram at 15 g against ₹3.42 at 100 g. Second, 50 g and 100 g are often priced the same per gram. Lavender is ₹5.40 at both. Blue Ocean's 100 g is actually a paisa dearer per gram than its 50 g (₹4.94 against ₹4.95). Third, the oils are not equally priced. Dark Vanilla costs roughly twice British Rose per gram at 100 g, and that difference follows the scent into every candle.

200 g candle · 8% load · 16 g oil · oil priced at the 50 g rate
What each scent in the combo puts into one candle
Oil ₹/g at 50 g Oil per candle Material cost per candle Oil's share
Lavender ₹5.40 ₹86.40 ₹273.32 31.6%
British Rose ₹4.25 ₹67.97 ₹254.88 26.7%
Roasted Coffee ₹4.60 ₹73.60 ₹260.52 28.3%
Dark Vanilla ₹8.20 ₹131.20 ₹318.12 41.2%
Blue Ocean ₹4.94 ₹79.04 ₹265.96 29.7%
Sandalwood ₹5.43 ₹86.85 ₹273.76 31.7%

Material cost here is oil, wax, wick and jar: 184 g of Luxury Soy Wax Chunks at ₹599.00 a kilo (₹110.22), one Eco Candle Wicks Thin C1 at ₹5.90 and one White Matte Glass Jar at ₹70.80, a base of ₹186.92 before fragrance. It excludes labour, packaging, freight and GST. The spread inside one combo is ₹63.23 per candle between British Rose and Dark Vanilla. If you price every candle in the range the same, that spread comes straight out of your margin on the vanilla. Best Fragrance Oil Combo for Starting a Candle Business builds a combo around exactly that problem.

The weighted split — the better combo

An equal combo treats a scent you are sure of and a scent you are curious about as if they were the same bet. They are not.

The advantage of building your own combo is that you can size each scent by how confident you are in it. A simple rule works well for a first order. Put 100 g behind the scents you expect to lead, because 100 g usually costs the same per gram as a kilo and makes 6.25 candles. Put 50 g behind a real maybe. Put 15 g behind anything you are only testing. Applied to the same six oils, with Lavender and British Rose as the expected leaders and Roasted Coffee as the maybe, it looks like this.

Same six oils · CSI live pricing, pulled 24 September 2026
Equal split against weighted split
Oil Equal split Cost Weighted split Cost Candles at 16 g (weighted)
Lavender 50 g ₹270.00 100 g ₹540.00 6.25
British Rose 50 g ₹212.40 100 g ₹342.20 6.25
Roasted Coffee 50 g ₹230.00 50 g ₹230.00 3.12
Dark Vanilla 50 g ₹410.00 15 g ₹130.00 0.94
Blue Ocean 50 g ₹247.00 15 g ₹93.22 0.94
Sandalwood 50 g ₹271.40 15 g ₹93.22 0.94
Total 300 g ₹1,640.80 295 g ₹1,428.64 18.44
Price per gram ₹5.47 ₹4.84

The weighted combo costs ₹212.16 less and holds only 5 g less oil. It buys that oil at ₹4.84 a gram against ₹5.47, because most of the grams sit in the two cheapest-per-gram positions: British Rose at ₹3.42 and Lavender at ₹5.40 in the 100 g size. More importantly, it puts 200 g of oil behind the two leaders, 12.5 candles' worth, against 100 g in the equal split. If those two sell, you have stock to keep selling while you reorder. If Dark Vanilla, Blue Ocean or Sandalwood surprise you, the 15 g has told you so for ₹316.44 across all three.

The mistake that looks like caution. Buying every scent at 15 g "until I know" feels safe, but it is the most expensive way to hold oil you are fairly sure about. Lavender from 15 g bottles costs ₹112.02 of oil per 200 g candle, against ₹86.40 from the 100 g. British Rose costs ₹100.69 against ₹54.75. Test at 15 g only the scents you are genuinely unsure of. Best Fragrance Oil Combo for Beginners builds a whole combo on that principle for a first-time maker.
The CSI principle
Weight the combo to the bet, not to the bottle.
Size each scent by how confident you are that it will sell. Put 100 g behind likely leaders, 50 g behind real maybes and 15 g behind pure tests. An equal combo spends the same money on your surest scent and your wildest guess, and that is the one thing a fixed pack always does.

You can also stage the combo over two orders instead of guessing up front. Order the six at 15 g first (₹609.08), pour and cure your test candles, then reorder the two winners at 100 g. If the winners turn out to be Lavender and British Rose, the two orders together cost ₹1,491.28. That is ₹62.64 more than guessing right first time with the weighted split, and ₹149.52 less than the equal 50 g combo. It also carries no risk of backing the wrong leader. Whether that extra cost is worth it depends on how sure you are, which is exactly the judgement a fixed combo takes away from you. For a full plan to test before you commit, see How to Sample Candle Fragrance Oils Before Placing a Wholesale Order.

How to build and order yours

A self-built combo takes about ten minutes to put together. Work through it in this order, and keep the running total in view as you add each oil.

1
Decide how many scents, and whySix is a sensible first combo: enough to cover the main scent families, few enough to test properly. For a family-by-family five, see 5 Fragrance Oil Combo for Candle Making. For ten or twenty, see 10 Fragrance Oil Combo for Candle Making and 20 Fragrance Oil Combo for Candle Making.
2
Pick one scent per family before you pick two in any familyFloral, fresh, fruity, gourmand, woody and herbal cover most of what candle buyers ask for. The six on this page happen to do that, which is part of why they are a good default.
3
Check stock at the size you wantOpen each product page and confirm the size is in stock. If an oil starts at 50 g or 100 g, that is its smallest size. Never plan a combo around an out-of-stock size.
4
Size each scent by confidence100 g for likely leaders, 50 g for maybes, 15 g for pure tests. Write the grams next to each name and multiply by 1 ÷ 16 to see how many 200 g candles each bottle makes at 8%.
5
Price it per candle before you payMultiply each oil's price per gram by 16 and add ₹186.92 for wax, wick and jar. If any scent's candle cost is above what your price can carry, swap it for a cheaper oil in the same family now.
6
Put it in one order, or send the list to WhatsAppAdd every oil to the same cart and it ships as one order. If you want a second opinion, or a GST invoice made out to your business, send the list on WhatsApp and CSI will check stock and quote it.

Here are the three oils from the combo that show the three sizing decisions most clearly: a leader where the bigger bottle genuinely saves money, a leader priced flat above 50 g, and a premium test scent you should cost carefully before backing.

1
Floral · value leader · real price steps
British Rose Fragrance Oil
The strongest case in the combo for sizing up. British Rose gets cheaper per gram at every step: ₹6.29 at 15 g, ₹4.25 at 50 g, ₹3.42 at 100 g and ₹3.07 at 1 kg. At the 100 g rate, 16 g of oil in a 200 g candle costs ₹54.75.
Pack Price Per gram Candles at 16 g
15 g ₹94.40 ₹6.29 0.94
50 g ₹212.40 ₹4.25 3.12
100 g ₹342.20 ₹3.42 6.25
500 g ₹1,593.00 ₹3.19 31.25
1 kg ₹3,068.00 ₹3.07 62.50
₹54.75 of oil per candle at 100 g Buy British Rose
2
Herbal · first in the best-selling sort
Lavender Fragrance Oil
First in the collection's best-selling sort on the pull date, and priced flat from 50 g: ₹5.40 a gram at both 50 g and 100 g. That is why the weighted combo takes it at 100 g. The 15 g, at ₹7.00, is only worth buying if you are genuinely unsure of it.
Pack Price Per gram Candles at 16 g
15 g ₹105.02 ₹7.00 0.94
50 g ₹270.00 ₹5.40 3.12
100 g ₹540.00 ₹5.40 6.25
500 g ₹2,620.00 ₹5.24 31.25
1 kg ₹5,221.00 ₹5.22 62.50
₹86.40 of oil per candle at 100 g Buy Lavender
3
Gourmand · premium test scent
Dark Vanilla Fragrance Oil
The dearest oil in the combo, and the one with the smallest 15 g premium: ₹8.67 against ₹7.90 at 100 g. It is a sensible 15 g test because the tester costs little extra. But at ₹131.20 of oil per candle at 50 g, it belongs in a candle priced for it.
Pack Price Per gram Candles at 16 g
15 g ₹130.00 ₹8.67 0.94
50 g ₹410.00 ₹8.20 3.12
100 g ₹790.00 ₹7.90 6.25
500 g ₹3,840.00 ₹7.68 31.25
1 kg ₹7,646.00 ₹7.65 62.50
₹138.67 of oil per candle from the 15 g Buy Dark Vanilla
Diwali falls on 8 November 2026. If your combo is for a festive run, the scents need to be tested, cured and reordered at production size by mid-October. Send CSI your combo list now and it will be checked for stock and quoted on WhatsApp, with a GST invoice and IFRA documentation on request.
Send your combo list on WhatsApp

Where CSI's candle-making kits fit

CSI does sell candle-making kits. They are not fragrance combos. They are separate products for people learning to make candles, and their fragrance contents are not published in the data behind this page, so this page will not describe what oils or quantities are inside them. Here they are by name and price, as listed.

CSI candle-making kits · as listed
Kits that exist (fragrance contents not published here)

If you want a kit, open its product page and read what it includes before you buy. If you want a fragrance combo, the kits are not a substitute for one: they are built to teach the process, not to test a range of scents for a business. For a full bill of oils, wax, wicks, jars and tools that you choose line by line, see Candle Fragrance Oil Starter Kit in India. For a plan built around your first twenty candles, see Fragrance Oil Starter Pack for Candle Making.

The rest of the order can go in the same cart. Luxury Soy Wax Chunks cost ₹299.00 for 500 g and ₹599.00 for 1 kg, and are rated up to 13% fragrance load by the wax maker. Luxury Soy Wax CSI 464 costs ₹260.00 for 500 g and ₹507.40 for 1 kg, rated up to 10%. Eco Candle Wicks start at ₹59.00 for 10 Thin C1, and White Matte Glass Jars are ₹354.00 for 5. Browse Candle Wax, Candle Wicks and Containers.

Four combo mistakes that cost more than they save

Choosing six of one family. Six florals or six gourmands tell you which floral or gourmand you prefer. They tell you nothing about whether your buyers want florals at all. Cover the families first, then go deep in the one that wins. Which Candle Fragrances Sell Best in India? discusses how to reason about scent demand without pretending to have sales data.

Letting price pick the combo. The six cheapest 15 g bottles on the store would cost less than this combo, but a combo chosen by price alone often leaves out the gourmands and woods that carry gift candles. Price each scent per candle, then decide. A dear oil in a dear candle can earn more than a cheap one.

Testing in one candle and deciding. One 15 g bottle makes one 200 g candle at 7.5%, or three 50 g pots at 8%. Pour the pots, cure them properly and burn them side by side. A single candle tested after two days is not the candle your customer will light. Fragrance Oil Testing Kit for Candle Makers covers a testing setup you can build from single oils.

Assuming the kilo is always cheaper. On CSI's listed prices, 52 of the 91 oils that list both 100 g and 1 kg cost within 1% per gram at both sizes. Only 24 show a saving of 5% or more. British Rose is one of those, at 10.3%. Lavender saves 3.3%. Sandalwood saves nothing: it is ₹5.03 a gram at 100 g, 500 g and 1 kg. When a combo scent wins, buy the kilo for stock security, not for a discount you may not get. Volume pricing beyond the listed packs is quoted on WhatsApp, and no discount figure is published.

A combo you did not choose is six guesses made by someone who will never pour your candles.
— CandleMakingSuppliesIndia
Why trust this guide

CANDLEMAKINGSUPPLIESINDIA supplies raw materials, not finished candles. We do not sell a fragrance combo pack, and this page says so before it says anything else. It would be easy to invent one. Instead, the page shows how to build a combo from oils we actually stock, and argues that a self-built, weighted combo is a better buy than an equal fixed one, even though a fixed pack would move more of our slower bottles.

Every oil and wax price on this page comes from live CSI listings pulled on 24 September 2026. Wick and jar prices are those verified for Blog 760 on 10 September 2026. Kit prices are as listed; their fragrance contents are not published in our data and are not described. Out-of-stock sizes are shown as out of stock, never as buyable. Combo totals, per-gram figures and per-candle costs are plain arithmetic on those prices, to two decimals, so you can check them.

The 200 g candle, the 8% load and the 100/50/15 g weighting rule are working assumptions for comparison, not a recipe. Your wax, jar and sales plan decide your real figures. To have a combo assembled, checked for stock and quoted, with a GST invoice and MSDS or IFRA documentation, message us on WhatsApp at +91 7397976926.

Frequently asked questions

Is there a candle fragrance oil combo pack available in India from CSI?
No. CSI does not sell a fragrance combo pack, sample pack or discovery set. You build a combo by adding individual oils to one order, choosing the size of each. CSI will help you assemble and quote it on WhatsApp at +91 7397976926.
What is the cheapest way to buy several candle fragrances at once?
Buy each at 15 g for testing. Six oils from the top of CSI's best-selling sort cost ₹609.08 at 15 g. For oils you already trust, 50 g or 100 g is cheaper per gram: the same six average ₹5.47 a gram at 50 g against ₹6.77 at 15 g.
How many candles does a fragrance combo make?
At 16 g per 200 g candle (8% load), a 15 g bottle makes 0.94 of a candle, a 50 g makes 3.12 and a 100 g makes 6.25. The six-oil 50 g combo on this page (300 g) makes 18.75 candles; the weighted combo (295 g) makes 18.44. Plan 3–5% extra for pour loss and test burns as a working assumption.
Which fragrance oils should be in a starter combo?
Cover the families first: a floral, a fresh or aquatic, a fruity, a gourmand, a wood and a herbal. The first six in CSI's best-selling sort (Lavender, British Rose, Roasted Coffee, Dark Vanilla, Blue Ocean and Sandalwood) do that. 5 Fragrance Oil Combo for Candle Making and Best Fragrance Oil Combo for Beginners offer other combinations.
Do CSI's candle-making kits include fragrance oils?
The kits are listed from ₹554.60 (Aroma Wax Sachet Making Kit) to ₹6,741.34 (Complete Candle Making Course Kit for Beginners). Their fragrance contents are not published in the data this page uses, so check each kit's product page or ask CSI on WhatsApp before buying.
Can I get a discount on a fragrance oil combo order?
No discount figure is published. The listed price for each size is the price. For larger mixed orders beyond the listed packs, ask CSI for a quote on WhatsApp with your oils and quantities. Candle Fragrance Oil Wholesale Price in India explains the wholesale route.
Build the combo, then reorder the winners
Choose every scent. Size each one by how sure you are. Reorder the winners from the same product page.
Six best-sellers cost ₹609.08 at 15 g and ₹1,640.80 at 50 g, and a weighted split of the same six costs ₹1,428.64. Send us your list and we will check stock, suggest swaps for anything out of stock and quote the order.
Shop fragrance oils Get your combo quoted on WhatsApp
Editorial standards & sources
About this guide: Written by the CANDLEMAKINGSUPPLIESINDIA team. CSI does not sell a fragrance combo pack; the combos on this page are built from individually listed oils. Product recommendations reflect the CSI range. The weighting method applies to any supplier's fragrance oils.

Customer reviews: The six reviews at the top of this page are genuine, published Judge.me reviews left by CSI customers on the product pages named on each card — Eco Candle Wicks, Premium Candle Wicking Needle and Bamboo Wick Holder. They are general product reviews, not assessments of the guidance set out here. Names, star ratings, dates and products are as recorded by Judge.me and wording is unedited. "Verified buyer" appears only on the three reviews Judge.me recorded as verified — Monika Deep, Subhankar Roy and Sneha Tamang; the reviews from Ashwini, LJ and Lalitha Jagan are published but not recorded as verified, and carry no badge.

Figures pulled 24 September 2026, CSI live pricing: Lavender ₹105.02 / 15 g, ₹270.00 / 50 g, ₹540.00 / 100 g, ₹5,221.00 / 1 kg. British Rose ₹94.40 / 15 g, ₹212.40 / 50 g, ₹342.20 / 100 g, ₹3,068.00 / 1 kg. Roasted Coffee ₹93.22 / 15 g, ₹230.00 / 50 g, ₹390.00 / 100 g. Dark Vanilla ₹130.00 / 15 g, ₹410.00 / 50 g, ₹790.00 / 100 g, ₹7,646.00 / 1 kg. Blue Ocean ₹93.22 / 15 g, ₹247.00 / 50 g, ₹495.00 / 100 g. Sandalwood ₹93.22 / 15 g, ₹271.40 / 50 g, ₹502.68 / 100 g, ₹5,026.80 / 1 kg. Collection medians and extremes: 15 g ₹68.44–₹199.00 (median ₹106.20, 51 oils); 50 g ₹170.00–₹1,203.00 (median ₹342.20, 81 oils); 100 g ₹300.00–₹2,406.00 (median ₹629.00, 79 oils); 500 g ₹1,420.00–₹5,999.00 (median ₹2,781.50, 64 oils); 1 kg ₹2,832.00–₹24,056.00 (median ₹5,999.00, 73 oils). Luxury Soy Wax Chunks ₹299.00 / 500 g, ₹599.00 / 1 kg. Luxury Soy Wax CSI 464 ₹260.00 / 500 g, ₹507.40 / 1 kg. Kits as listed: Scented Jar Candle Making Kit For Beginners ₹555.78; Aroma Wax Sachet Making Kit ₹554.60; Aroma Candles Making Kit (ACM) ₹1,770.00; Candle Making Kit for Beginners ₹4,130.00; Professional Candle Making Course (PCM Kit) ₹4,245.64; Designer Candle Making Kit (DCM Kit) ₹4,842.72; Complete Candle Making Course Kit for Beginners ₹6,741.34. Figures verified 10 September 2026 (Blog 760): Eco Candle Wicks Thin C1 ₹59.00 / 10 (₹5.90 each); White Matte Glass Jar ₹354.00 / 5 (₹70.80 each).

Non-price figures and assumptions: Combo totals are sums of listed prices. Per-gram prices are pack price ÷ grams. Per-candle figures assume a 200 g candle at an 8% load (16 g oil + 184 g wax), Luxury Soy Wax Chunks at ₹599.00 / kg (₹110.22), one Eco Thin C1 wick (₹5.90) and one White Matte Glass Jar (₹70.80), a base of ₹186.92 before oil; they exclude labour, packaging, freight and GST. The 100/50/15 g weighting is a working rule, not a CSI product. Price-break statistics: 15 g vs 100 g median premium 23.1% (55 oils); 1 kg vs 100 g, 52 of 91 within ±1%, 24 with a saving of 5% or more. Fragrance-load ceilings (up to 13% Luxury Soy Wax Chunks, up to 10% CSI 464) are the wax makers' stated formulation maximums, not regulatory limits. "Best-selling" refers to the collection's best-selling sort order on the pull date, not to sales figures. Diwali 2026 falls on 8 November. Prices and availability change — the linked product pages are always authoritative.
Back to blog