Where to Buy Spa-Inspired Fragrance Oils in Bulk

Where to Buy Spa-Inspired Fragrance Oils in Bulk

 

Citrus Lemon 1 kg ₹2,832.00, ₹2.83/g Eucalyptus Spearmint 1 kg ₹3,068.00 Bulk quotes and GST invoice on WhatsApp
Spa fragrance oils in bulk · where to buy
Cart for kilograms, WhatsApp for bigger orders, and a 1 kg check before both.
★★★★☆
"Hey, the fragrance is so nice. Can’t wait to use in my candles!! A must buy item!!"
S.A.Jun 2024
Jasmine Fragrance Oil
★★★★★
"Quality is good with good fragrance"
Avanthi CheeliVerified buyer · Nov 2025
Citrus Lemon Fragrance Oil
★★★★☆
"Fragrance is awesome. Hot throw is also very good after burn candle."
AkanshaVerified buyer · Dec 2025
Lavender Fragrance Oil
★★★★★
"The products are great and of premium quality. I am a permanent customer and will be … but the delivery charges are very high which is restricting me to purchase more…"
Manasa GNVerified buyer · Feb 2025
Premium Coconut Soy Wax
★★★★★
"Soy wax quality is the best, which ever products ordered were properly packed and delivered as early as possible, timely response to the inquiries. Good service"
Jaya SawlaniVerified buyer · Nov 2025
Luxury Soy Wax CSI 464 ( Flakes Form) For Container Candles
★★★★☆
"Good quality .... if possible delivery date would be try little bit quick please"
Subhankar RoyVerified buyer · Sep 2024
Eco Candle Wicks
★★★★☆
"Hey, the fragrance is so nice. Can’t wait to use in my candles!! A must buy item!!"
S.A.Jun 2024
Jasmine Fragrance Oil
★★★★★
"Quality is good with good fragrance"
Avanthi CheeliVerified buyer · Nov 2025
Citrus Lemon Fragrance Oil
★★★★☆
"Fragrance is awesome. Hot throw is also very good after burn candle."
AkanshaVerified buyer · Dec 2025
Lavender Fragrance Oil
★★★★★
"The products are great and of premium quality. I am a permanent customer and will be … but the delivery charges are very high which is restricting me to purchase more…"
Manasa GNVerified buyer · Feb 2025
Premium Coconut Soy Wax
★★★★★
"Soy wax quality is the best, which ever products ordered were properly packed and delivered as early as possible, timely response to the inquiries. Good service"
Jaya SawlaniVerified buyer · Nov 2025
Luxury Soy Wax CSI 464 ( Flakes Form) For Container Candles
★★★★☆
"Good quality .... if possible delivery date would be try little bit quick please"
Subhankar RoyVerified buyer · Sep 2024
Eco Candle Wicks
Reviews collected and published through Judge.me on candlemakingsuppliesindia.store. They are general reviews of the products named on each card, not assessments of the advice set out below. Wording is unedited.
✓ Stock verified size by size, 24 September 2026 ✓ GST invoice available ✓ MSDS and IFRA documentation on request
CSI Collection Buying · Spa & Wellness
Two routes into a bulk spa order — the cart for kilograms, WhatsApp for anything bigger — and one check before either: is the kilogram actually cheaper than two half-kilograms? On most spa oils it is not.
7 of 16
spa oils in the stock check where one 1 kg costs exactly the same as two 500 g packs · CSI live pricing, September 2026
Quick answers — read this first
Where can I buy spa fragrance oils in bulk in India? From CSI, two ways: the website cart for 500 g and 1 kg bottles when your order is up to a few kilograms, and WhatsApp (+91 7397976926) for larger orders, stock-quantity confirmation, bulk quotes, dispatch dates, freight and MSDS / IFRA documents on request. A GST invoice is available on both routes.

Are the 1 kg sizes in stock? On 24 September 2026, every candle-grade spa oil we checked had its 1 kg in stock. The exceptions in the spa-adjacent range were the Freshwater listing (500 g and 1 kg out of stock) and Sacred Sandal Ember (1 kg out of stock); Mogra and Rajnigandha were out of stock at every size. The store shows availability, not quantity.

Is 1 kg always cheaper? No. Of the 16 spa oils in the stock check with both sizes in stock, the 1 kg saves money over two 500 g packs on 6, costs exactly the same on 7, and costs more on 3: Sage and Cedarwood, where two 500 g packs are ₹1,699.20 cheaper, and Jasmine and the Jasmine Coconut listing, by one rupee each.

Which is the cheapest spa-style oil in bulk? Citrus Lemon Fragrance Oil at ₹2.83 per gram at 1 kg — the lowest per-gram oil CSI lists at that size — then Eucalyptus Spearmint Fragrance Oil at ₹3.07.
The short answer
Route 1 · cart: 500 g and 1 kg bottles, up to a few kilograms, paid online. Example: a four-oil spa order of ₹9,951.80.
Route 2 · WhatsApp: above a few kilograms, any B2B order, or anything that needs quantity, freight or documents confirmed first.
The 1 kg check: cheaper than 2 × 500 g on Eucalyptus Spearmint, Verbena, Ylang Ylang Flower and a few others; exactly the same on 7 of 16; dearer on Sage and Cedarwood (and by ₹1.00 on Jasmine and the Jasmine Coconut listing).
Documents: ask for MSDS and IFRA papers per oil in the same message as the order, and file them with the batch.
Which route for a bulk spa order Run this per oil, then per order. Based on CSI listings and stock status on 24 September 2026. 1 · Is the size you need in stock? check the product page, size by size yes No ask on WhatsApp for a date, or use the next size down 2 · Compare the 1 kg with two 500 g packs price of 1 kg vs 2 × price of 500 g 1 kg cheaper Eucalyptus Spearmint, Verbena, Ylang Ylang: buy 1 kg Same price per gram 7 of 16 oils: buy the exact grams you need 1 kg dearer Sage and Cedarwood: buy 500 g packs, ask 3 · How big is the whole order? all oils together, plus B2B needs up to a few kg larger, or B2B Website cart 500 g and 1 kg variants, pay online, GST invoice available; message for MSDS / IFRA papers WhatsApp +91 7397976926 confirm quantity on hand, dispatch date, freight and a bulk quote; documents with the order Stock shows available or not, never how many units. For any single oil above 1 kg, confirm quantity before paying. Out of stock on 24 September 2026: Freshwater 500 g and 1 kg, Sacred Sandal Ember 1 kg, Mogra and Rajnigandha at every size.
Three questions decide how to buy each spa oil in bulk: is the size in stock, is the kilogram actually cheaper than two half-kilograms, and is the whole order small enough for the cart. The largest group, seven of the sixteen oils checked, lands in the middle box — the 1 kg and the 500 g cost the same per gram — which means buying the exact quantity your run needs.
Straight answer
I need several kilograms of spa fragrance oils for candles. Where do I buy, and how do I avoid paying more than I need to?
Buy from the CSI store for orders up to a few kilograms: add the 500 g or 1 kg variant of each oil from the fragrance oils collection, pay online, and ask for the GST invoice. For anything larger, or any order going to a hotel, spa or corporate client, send the list on WhatsApp to +91 7397976926 first and ask CSI to confirm quantity on hand, the dispatch date, freight to your pincode and a bulk quote, with MSDS and IFRA documents for each oil. Before you choose the size, check each oil's ladder: on Eucalyptus Spearmint and Verbena a 1 kg saves ₹236.00 over two 500 g packs; on seven of the sixteen oils in the stock check (including Cucumber Green Tea, Lemongrass and Lime, Neroli, Sandalwood and Palo Santo) the two cost exactly the same; and on Sage and Cedarwood the 1 kg costs ₹1,699.20 more than two 500 g packs, so buy the 500 g packs. Which spa supplier to trust in the first place is a separate question, answered in Premium Spa Fragrance Oil Supplier in India.
One line: cart for kilograms, WhatsApp for anything bigger or anything a client will audit — and check each oil's 1 kg against two 500 g packs before you click.
The lowest-cost spa accent in bulk. Citrus Lemon 1 kg is ₹2,832.00, ₹2.83 per gram and 83 candles of 150 g at 8% (₹33.98 of oil each). Its page states a candle load of 6–10%.
Buy Citrus Lemon 1 kg — ₹2,832.00

The two routes, and the split-pack workaround

There are only two doors into a bulk order. The trick is knowing which one each oil needs.

CSI sells spa oils in five sizes on most listings (15 g, 50 g, 100 g, 500 g, 1 kg), with perfume-grade listings starting at 50 g or 100 g. "Bulk" in practice means the 500 g and 1 kg bottles, bought in multiples. The route you use depends on the size of the whole order and on what you need confirmed before you pay.

Bulk buying routes at CSI · as of 24 September 2026
Cart, WhatsApp, or split packs: what each is for
Route Best for How What you get Limits
1 · Website cart Orders up to a few kilograms of oil in total Choose the 500 g or 1 kg variant on each oil page; pay online Listed prices, visible stock status, GST invoice available Stock shows available, not quantity; no bulk quote below list
2 · WhatsApp +91 7397976926 Larger orders, repeat B2B supply, anything with a client deadline Send oil names, sizes, units and pincode Quantity confirmation, dispatch date, freight, bulk pricing, GST invoice, MSDS and IFRA documents on request A conversation, not a checkout; allow for replies
3 · Split packs Oils where the 1 kg is dearer per gram, or out of stock Buy two 500 g (or several 100 g) instead of 1 kg The same oil at a lower or equal per-gram price More bottles to handle; check each is in stock

Worked example of a cart-sized spa order: Eucalyptus Spearmint 1 kg (₹3,068.00), Cucumber Green Tea 500 g (₹1,663.80), Lemongrass and Lime 500 g (₹2,600.00) and Lavender 500 g (₹2,620.00) is ₹9,951.80 for 2.5 kg of oil — about 208 candles of 150 g at 8%. That is squarely a cart order: every size is in stock, the prices are listed, and nothing needs negotiating. Freight is extra and depends on your location; one customer review on our wax page says delivery charges are high, which is fair to repeat, so if freight matters to your margin, ask for it on WhatsApp before you pay.

Where to find the oils: most candle-grade spa oils are in the fragrance oils collection. Perfume-grade listings such as the lavender-oud oil sit in fine perfume fragrances, and brand-inspired listings in their own brand-inspired collection. Newer listings appear under new launches. If you are also stocking spa-style reed diffusers, the bases are in the reed diffuser base collection; the oil maths there is different, so do not reuse candle loads.

Mistake: putting 8 kg of oil through the cart and assuming it will all ship tomorrow. Fix: the store shows whether a size is available, not how many units are on the shelf. For any single oil above a kilogram or two, or any order with a client date attached, send the list on WhatsApp first and get quantity and dispatch confirmed. It costs you one message.

The 1 kg stock check, oil by oil

Every spa-style oil we would consider for a bulk order, with its 500 g and 1 kg price and stock status on 24 September 2026, and the one comparison that matters for bulk: one 1 kg against two 500 g packs. Out-of-stock sizes are flagged and should not be planned around.

1 kg stock check · CSI live pricing, 24 September 2026
Spa-style oils at 500 g and 1 kg, and whether the kilogram actually saves
Oil 500 g 1 kg 1 kg vs two 500 g
Eucalyptus Spearmint ₹1,652.00 (₹3.30/g) ₹3,068.00 (₹3.07/g) 1 kg saves ₹236.00
Verbena ₹2,478.00 (₹4.96/g) ₹4,720.00 (₹4.72/g) 1 kg saves ₹236.00
Ylang Ylang Flower ₹2,714.00 (₹5.43/g) ₹5,310.00 (₹5.31/g) 1 kg saves ₹118.00
Lavender Oud (perfume-grade) ₹6,200.00 (₹12.40/g) ₹12,000.00 (₹12.00/g) 1 kg saves ₹400.00
Lavender ₹2,620.00 (₹5.24/g) ₹5,221.00 (₹5.22/g) 1 kg saves ₹19.00
Citrus Lemon ₹1,420.00 (₹2.84/g) ₹2,832.00 (₹2.83/g) 1 kg saves ₹8.00
Cucumber Green Tea ₹1,663.80 (₹3.33/g) ₹3,327.60 (₹3.33/g) Same: buy exactly what you need
Lemongrass and Lime ₹2,600.00 (₹5.20/g) ₹5,200.00 (₹5.20/g) Same: buy exactly what you need
Jasmine ₹1,961.00 (₹3.92/g) ₹3,923.00 (₹3.92/g) 1 kg costs ₹1.00 more
Neroli ₹3,327.60 (₹6.66/g) ₹6,655.20 (₹6.66/g) Same: buy exactly what you need
Gardenia ₹2,166.00 (₹4.33/g) ₹4,332.00 (₹4.33/g) Same: buy exactly what you need
Sandalwood ₹2,513.40 (₹5.03/g) ₹5,026.80 (₹5.03/g) Same: buy exactly what you need
Palo Santo ₹3,009.00 (₹6.02/g) ₹6,018.00 (₹6.02/g) Same: buy exactly what you need
Blue Ocean ₹2,478.00 (₹4.96/g) ₹4,956.00 (₹4.96/g) Same: buy exactly what you need
Jasmine Coconut ₹3,999.00 (₹8.00/g) ₹7,999.00 (₹8.00/g) 1 kg costs ₹1.00 more
Sage and Cedarwood ₹2,584.20 (₹5.17/g) ₹6,867.60 (₹6.87/g) 1 kg costs ₹1,699.20 more
Freshwater listing ₹5,890.00 — out of stock on 24 September 2026 ₹11,220.00 — out of stock on 24 September 2026 Not comparable: a size is out of stock
Sacred Sandal Ember ₹3,999.00 (₹8.00/g) ₹6,999.00 — out of stock on 24 September 2026 Not comparable: a size is out of stock
Mogra and Rajnigandha Out of stock at every listed size on 24 September 2026 —

What the check tells a bulk buyer

Six oils where the kilogram saves. Eucalyptus Spearmint and Verbena each save ₹236.00 on the 1 kg against two 500 g packs, and Ylang Ylang Flower ₹118.00. The perfume-grade lavender oud saves ₹400.00, because its 500 g is dearer per gram than both its 100 g and its 1 kg. On Lavender (₹19.00) and Citrus Lemon (₹8.00) the saving is small enough to ignore; buy whichever size matches the run.

Seven oils where it makes no difference. Cucumber Green Tea, Lemongrass and Lime, Neroli, Gardenia, Sandalwood, Palo Santo and Blue Ocean cost exactly the same for one 1 kg as for two 500 g packs. Buy 500 g units and you can stop at 1.5 kg instead of rounding up to 2 kg. We sell the 1 kg; on these oils it offers you nothing but a bigger bottle.

Three oils where it costs more. Sage and Cedarwood Fragrance Oil: the 1 kg is ₹6,867.60 and two 500 g packs are ₹5,168.40, so the kilogram costs ₹1,699.20 more. Ask us on WhatsApp before ordering it; until then, buy 500 g packs. The Jasmine Coconut Spa Ceylon listing (that is CSI's own listing name; CSI is not affiliated with any spa or brand of that name, and that name should not go on your label): its 1 kg (₹7,999.00) is one rupee more than two 500 g packs (₹7,998.00), and so is Jasmine Fragrance Oil's (₹3,923.00 against ₹3,922.00) — trivial, but it shows why the check is worth doing.

Two where bulk is not available. The listing named "Freshwater Fragrance Oil Bath and Body Works Inspired" (that is CSI's product listing name; the oil is CSI's interpretation, CSI is not affiliated with the brand, and the brand name should never go on your label) has its 500 g and 1 kg out of stock; Sacred Sandal Ember Fragrance Oil has its 1 kg out of stock, with the 500 g available. Ask when they are expected rather than building a plan on them.

Blue Ocean, a small oddity
Blue Ocean Fragrance Oil gets fractionally dearer per gram as the size grows: ₹4.94 at 50 g, ₹4.96 at 500 g and 1 kg. Twenty 50 g bottles would cost ₹16.00 less than one kilogram and leave you with nineteen extra bottles; buy the kilogram and ignore the difference.

Ordering on WhatsApp: what to send

A good bulk message gets one reply. A vague one gets five.

WhatsApp is the route for anything the cart cannot confirm. The message that gets a fast, complete answer names every oil exactly as listed, the size and the number of units, your pincode, and what you need back. Everything else is a follow-up question you could have avoided.

The bulk WhatsApp message · what to include and what to ask
Send it once, complete, to +91 7397976926
Include Example Why
Exact oil names "Eucalyptus Spearmint Fragrance Oil", "Cucumber Green Tea" Several spa oils have similar names across collections
Size and units "1 kg × 3, 500 g × 2" Lets CSI check quantity on hand per size
Pincode Your delivery pincode Freight and dispatch time depend on it
Deadline "Need by 20 October 2026 for a Diwali run" Tells CSI whether dispatch timing works before you pay
Paperwork "GST invoice to [business name, GSTIN]; MSDS and IFRA documents for each oil" Invoices and documents are easiest to issue with the order
Price question "Is there bulk pricing at this quantity?" List prices are the starting point for large orders, not necessarily the end

You can start from a template: bulk order with documents, or, for a multi-oil order above about 5 kg, bulk quote request. Fill in the brackets before you send. Keep the reply; it is your written record of quantity, price and dispatch date.

Documents that should travel with a bulk order

A bulk order is when paperwork starts to matter, because it is usually going somewhere: a hotel, a spa, a corporate gifting client, a retailer. Ask for the documents with the order, not after the first client query. For each oil, request the MSDS and the IFRA documentation on WhatsApp, and file them against the batch you received. Several CSI spa pages carry their own wording — Eucalyptus Spearmint, Lavender and Lemongrass and Lime pages describe the oils as IFRA-certified, the Blue Ocean page as phthalate-free — but page wording is a description, not a document, and your client will want the document. What to check in those documents, and how to judge a supplier on them, is the job of Premium Spa Fragrance Oil Supplier in India.

Argued against our own interest: do not let a good bulk price hurry you past the paperwork. If the documents for an oil have not reached you, that oil should not go into a B2B order yet, however much of it you have bought. We would rather you held a kilogram for a week than shipped a client order you cannot document.

Four spa oils and how to buy each in bulk

Four oils that show the three bulk behaviours on the stock check: a ladder that keeps falling, a ladder that flattens at 500 g, and a ladder that flattens at 100 g. Candle counts assume 150 g at 8% (12 g of oil). Ranking spa oils for a collection is done in Best Fragrance Oils for a Spa Candle Collection; these cards are about how to buy.

1
citrus · falls to the lowest per-gram price CSI lists
Citrus Lemon Fragrance Oil
The lowest per-gram oil in the CSI range at 1 kg, and a bright citrus accent for a spa or summer line. The page states "zesty lemon and lime top notes, bright grapefruit and orange heart, and a tangy mandarin finish" and a candle load of "candles (6-10%)". Its 1 kg is 16.7% cheaper per gram than its 50 g. How to buy in bulk: 1 kg bottles, since the ladder falls all the way, though the 500 g (₹2.84) is within a paisa per gram. Limitation: it is citrus without a named base, and reads kitchen-fresh more than treatment room; use it as an accent, not a signature.
Size Price Per gram 150 g candles at 8%
15 gm ₹81.42 ₹5.43 1
50 gm ₹170.00 ₹3.40 4
100 gm ₹300.00 ₹3.00 8
500 gm ₹1,420.00 ₹2.84 41
1 kg ₹2,832.00 ₹2.83 83
Oil per 8% candle: ₹33.98 at 1 kg, ₹40.80 at 50 g. Buy Citrus Lemon
2
white floral · flat from 500 g
Jasmine Fragrance Oil
A soft white floral that sits easily in Indian spa and salon lines. The page describes it as "sweet, floral, and slightly musky with a timeless luxurious aroma" and states "Recommended load up to 10% soy, up to 6% paraffin". From 500 g it is ₹3.92 per gram at both sizes, 14.7% below the 50 g. How to buy in bulk: in 500 g units, to the nearest half-kilogram your run needs; the 1 kg costs one rupee more than two 500 g packs. Limitation: "sweet" is on the page, so at 10% it can lean perfume; and there is no IFRA wording on the page, so request documents with the order.
Size Price Per gram 150 g candles at 8%
15 gm ₹103.00 ₹6.87 1
50 gm ₹230.00 ₹4.60 4
100 gm ₹430.00 ₹4.30 8
500 gm ₹1,961.00 ₹3.92 41
1 kg ₹3,923.00 ₹3.92 83
Oil per 8% candle at 500 g or 1 kg: ₹47.06. Buy Jasmine
3
citrus floral · flat from 100 g
Neroli Fragrance Oil
A bright, gentle floral for a day-spa line. The page states "Bright neroli with hints of orange blossom, honey, and soft green undertones" and "Recommended Fragrance Load: Up to 10% for soy wax Up to 6% for paraffin wax". It is priced flat at ₹6.66 per gram from 100 g to 1 kg, 2.8% below the 50 g. How to buy in bulk: in 100 g units if your run is small — three 100 g bottles (₹1,996.56) cost the same per gram as the 500 g (₹3,327.60) — and in 500 g or 1 kg only for convenience. Limitation: the dearest oil in these four per gram at bulk.
Size Price Per gram 150 g candles at 8%
15 gm ₹118.00 ₹7.87 1
50 gm ₹342.20 ₹6.84 4
100 gm ₹665.52 ₹6.66 8
500 gm ₹3,327.60 ₹6.66 41
1 kg ₹6,655.20 ₹6.66 83
Oil per 8% candle at 100 g to 1 kg: ₹79.86. Buy Neroli
4
citrus-herbal · flat from 500 g
Lemongrass and Lime
The citrus-herbal spa oil with the fullest stated structure. The page states "zesty lime and fresh lemongrass top notes, light ginger and herbal middle notes, and subtle cedarwood and soft musk base", "Recommended fragrance load 6-10% for candles", and describes it as "A bright, IFRA-certified lime and lemongrass fragrance oil". Its 500 g and 1 kg are both ₹5.20 per gram, 21.2% below the 50 g. How to buy in bulk: 500 g units; move to 1 kg only to reduce the number of bottles. Limitation: dearer per gram than Citrus Lemon or Eucalyptus Spearmint at every size.
Size Price Per gram 150 g candles at 8%
15 gm ₹116.52 ₹7.77 1
50 gm ₹330.00 ₹6.60 4
100 gm ₹590.00 ₹5.90 8
500 gm ₹2,600.00 ₹5.20 41
1000 gm ₹5,200.00 ₹5.20 83
Oil per 8% candle at 500 g or 1 kg: ₹62.40; at 50 g, ₹79.20. Buy Lemongrass and Lime

Placing the order, step by step

1
Turn candles into grams, per oilAt 8% in a 150 g candle, each candle uses 12 g of oil; 83 candles use a kilogram, 41 use 500 g. Work out each oil separately from your sales plan. Batch maths for 250 to 1,000 units is in Bulk Spa Fragrance Oils for Candle Manufacturers.
2
Check stock size by sizeOpen each product page and confirm the 500 g and 1 kg you need show as available. If a size is out of stock, drop to the next size down or ask on WhatsApp for a date; do not wait on it silently.
3
Choose sizes from the stock check1 kg where it saves (Eucalyptus Spearmint, Verbena, Ylang Ylang Flower), 500 g units where the price per gram is the same, 500 g packs where the 1 kg is dearer (Sage and Cedarwood).
4
Pick the routeA few kilograms, no client deadline: the cart. Larger, repeat or B2B: WhatsApp first, with oil names, sizes, units, pincode, deadline and paperwork in one message.
5
Ask for documents and the GST invoice with the orderMSDS and IFRA documentation for each oil, on request on WhatsApp; the GST invoice in your business name. File them against the order date.
6
Check the delivery against the orderEvery bottle labelled with the oil name and size you ordered, seals intact, count correct. Write the delivery date on each bottle before it goes on the shelf, and use the oldest first.
7
Pour one test candle from each new bottleBefore a production run, pour one candle per oil at your usual load in Luxury Soy Wax CSI 464 (stated up to 10%), and cold-sniff it against a candle from your last order. It is the cheapest check that the bulk bottle matches the sample you approved.

When to place a bulk spa order

The best time to buy a spa kilogram is a month before you need it, not the week you run out.

Bulk spa orders are easier to plan against the calendar. The fresh end of a spa line (eucalyptus, cucumber and green tea, lemongrass, citrus) suits the Indian summer, roughly April to June; Diwali (8 November 2026) and Christmas (25 December 2026) are gifting dates; and the winter season, roughly December to February, is when, in our judgement, hotel and homestay buyers are likely to plan ahead. The dates are calendar facts, not forecasts; your own sales should decide the quantities.

A bulk-ordering calendar for spa oils · calendar facts, not forecasts
What to order, and when, for each peak
Peak Dates Spa oils that carry it Place the bulk order by
Diwali gifting 8 November 2026 Eucalyptus Spearmint, Lavender, Jasmine, Sandalwood Early October 2026, to allow pouring, cure and packing
Christmas and year-end gifting 25 December 2026 Lavender, Sandalwood, Neroli Mid-November 2026
Winter hotel and homestay season Roughly December–February A house scent (for example Cucumber Green Tea or Eucalyptus Spearmint) November 2026, confirmed with the client
Indian summer Roughly April–June 2027 Eucalyptus Spearmint, Cucumber Green Tea, Lemongrass and Lime, Citrus Lemon March 2027
Stock the summer spa range in March 2027. Indian summer runs roughly April to June, and the fresh spa oils suit it. Ask us on WhatsApp for 1 kg and 500 g of Eucalyptus Spearmint, Cucumber Green Tea, Lemongrass and Lime and Citrus Lemon, with stock quantities, dispatch date and a GST invoice.
WhatsApp a summer bulk quote
The CSI principle
Check the ladder, then the stock, then the route.
For each spa oil, find out whether the kilogram actually saves, whether it is in stock in the quantity you need, and whether the order belongs in the cart or in a message. In that order.
"On seven of the sixteen spa oils we checked, our kilogram costs exactly what two of our half-kilograms cost. Buy the grams you need, not the bottle that looks biggest."
— CandleMakingSuppliesIndia

For the per-gram ladder of every spa oil at every size, see Spa Fragrance Oils Wholesale in India; for priced kits at three budgets, Spa Fragrance Oil Collection for Candle Businesses; and if you are still deciding which spa oils deserve a kilogram at all, the test-before-bulk plan is in I Want to Launch a Spa Candle Collection — Which 5–10 Fragrances Should I Test Before Buying in Bulk?. The general rule for which oils earn 1 kg inventory is argued in I'm Buying Multiple Fragrance Oils in 1 Kg Quantities — How Should I Decide Which Ones Deserve Bulk Inventory?.

Why trust this guide

CandleMakingSuppliesIndia sells the oils on this page and takes bulk orders on WhatsApp; we do not sell finished candles. The page tells you where our kilogram does not save money, where it costs more, and which bulk sizes are out of stock.

Every price, pack size, per-gram figure and stock status was taken from CSI's live store and verified on 24 September 2026. Out-of-stock sizes are flagged as out of stock on that date and are never presented as buyable. The store shows availability, not quantity on hand, so bulk quantities must be confirmed by message.

The route advice, ordering calendar and step-by-step are our judgement. For bulk pricing, GST invoicing, and MSDS and IFRA documentation on request, message us on WhatsApp at +91 7397976926.

Frequently asked questions

Where can I buy spa fragrance oils in bulk in India?
From CSI's online store in 500 g and 1 kg bottles for orders up to a few kilograms, or on WhatsApp (+91 7397976926) for larger or B2B orders, where CSI can confirm stock quantity, dispatch date, freight and bulk pricing, issue a GST invoice and share MSDS and IFRA documents on request.
Is 1 kg fragrance oil cheaper than 500 g?
Only on some oils. On Eucalyptus Spearmint and Verbena one 1 kg saves ₹236.00 over two 500 g packs; on seven of the sixteen spa oils in our stock check the two cost exactly the same; on Sage and Cedarwood the 1 kg costs ₹1,699.20 more. Check each oil before you order.
What is the cheapest fragrance oil per kg for candles in India?
At CSI on 24 September 2026, Citrus Lemon at ₹2,832.00 per kg (₹2.83 per gram) is the lowest per-gram oil at the 1 kg size. Among the core spa oils, Eucalyptus Spearmint is ₹3,068.00 per kg (₹3.07 per gram).
How do I confirm bulk fragrance oil stock before ordering?
The store shows whether each size is in stock, not how many units. Send the oil names, sizes, units and your pincode on WhatsApp and ask CSI to confirm quantity on hand and a dispatch date before you pay.
Can I get a GST invoice and MSDS for bulk fragrance oil orders?
Yes. A GST invoice is available, and MSDS and IFRA documentation is available on request on WhatsApp. Ask for both in the same message as the order and file them with the batch.
Which spa fragrance oils are out of stock in bulk sizes?
On 24 September 2026, the Freshwater listing was out of stock at 500 g and 1 kg, Sacred Sandal Ember at 1 kg, and Mogra and Rajnigandha at every size. The core spa oils — Eucalyptus Spearmint, Cucumber Green Tea, Lemongrass and Lime, Lavender, Jasmine, Neroli, Sandalwood and others in the stock check — were in stock at 500 g and 1 kg.
Buy spa oils in bulk
Cart for kilograms. WhatsApp for everything bigger.
Check each oil's 1 kg against two 500 g packs, confirm stock quantities for anything large, and ask for the GST invoice and documents with the order.
Shop fragrance oils Send a bulk order on WhatsApp
Editorial standards & sources
About this guide: the where-to-buy page in CSI's spa and wellness cluster. It sets out CSI's bulk buying routes (website cart, WhatsApp, split packs), a 1 kg stock check for spa-style oils, what to send in a bulk WhatsApp order, and which documents to request. It does not name or imitate any real spa or hotel, makes no health claims, and treats brand-inspired listing names as CSI's listing names only.

Customer reviews: The six reviews at the top of this page are genuine, published Judge.me reviews left by CSI customers on the product pages named on each card — Citrus Lemon Fragrance Oil, Eco Candle Wicks, Jasmine Fragrance Oil, Lavender Fragrance Oil, Luxury Soy Wax CSI 464 ( Flakes Form) For Container Candles, Premium Coconut Soy Wax. They are general product reviews, not assessments of the buying advice on this page. Names, star ratings, dates and products are as recorded by Judge.me and wording is unedited. "Verified buyer" appears only on reviews Judge.me recorded as verified — Avanthi Cheeli, Akansha, Manasa GN, Jaya Sawlani, Subhankar Roy. The reviews from S.A. are published but not recorded as verified, and carry no badge. Reviews below five stars are included as published, not filtered out.

Figures verified 24 September 2026, CSI live pricing: 500 g and 1 kg prices for every oil in the stock check are as shown in the table, with out-of-stock sizes flagged. Citrus Lemon 50 g ₹170.00, 1 kg ₹2,832.00; Jasmine 50 g ₹230.00, 500 g ₹1,961.00, 1 kg ₹3,923.00; Neroli 50 g ₹342.20, 100 g ₹665.52, 500 g ₹3,327.60, 1 kg ₹6,655.20; Lemongrass and Lime 50 g ₹330.00, 500 g ₹2,600.00, 1000 g ₹5,200.00; Eucalyptus Spearmint 500 g ₹1,652.00, 1 kg ₹3,068.00; Cucumber Green Tea 500 g ₹1,663.80; Lavender 500 g ₹2,620.00; Sage and Cedarwood 500 g ₹2,584.20, 1 kg ₹6,867.60; Blue Ocean 50 g ₹247.00, 1 kg ₹4,956.00. Per-gram figures are price divided by grams, to two decimals. "1 kg vs two 500 g" is two times the 500 g price minus the 1 kg price.

Non-price figures: candle maths assume a 150 g candle with load as a percentage of total weight (8% = 12 g oil + 138 g wax); candle counts are floor(grams ÷ 12). Wax ceiling: Luxury Soy Wax CSI 464 up to 10%, as stated by the wax page; a formulation limit, not a regulatory limit. Diwali (8 November 2026) and Christmas (25 December 2026) are calendar dates; Indian summer (roughly April–June) and winter (roughly December–February) are approximate. Freight is not quoted; it depends on location. Routes, ordering calendar and steps are editorial judgement.
ब्लॉग पर वापस जाएं