Best Indian Fragrances for Diwali Candles

Best Indian Fragrances for Diwali Candles

 

Raat Ki Rani from ₹130.00 / 15 g Gilli Mitti from ₹140.00 / 15 g Mogra, Rajnigandha out of stock
CSI commercial fragrance guides · Diwali & festive
The Indian scent words your buyers use at Diwali, matched to CSI oils you can actually buy this week.
★★★★☆
"Quality of the wick is good for jar candles, team can work on the pricing and delivery timelines."
Monika DeepVerified buyer · Oct 2025
Eco Candle Wicks
★★★★★
"Quality wick, works very well"
AshwiniSep 2025
Eco Candle Wicks
★★★★☆
"Good quality .... if possible delivery date would be try little bit quick please"
Subhankar RoyVerified buyer · Sep 2024
Eco Candle Wicks
★★★★★
"This needle is very helpful as it doesn't damage the mould and there is no leakage of wax while pouring.. I would definitely recommend this .."
LJAug 2024
Premium Candle Wicking Needle
★★★★★
"Good one"
Sneha TamangVerified buyer · Apr 2025
Premium Candle Wicking Needle
★★★★★
"This bamboo wick holder doesn't exert any pressure on the wicks… and it is a very useful product 👌🏻👌🏻.."
Lalitha JaganAug 2024
Bamboo Wick Holder
★★★★☆
"Quality of the wick is good for jar candles, team can work on the pricing and delivery timelines."
Monika DeepVerified buyer · Oct 2025
Eco Candle Wicks
★★★★★
"Quality wick, works very well"
AshwiniSep 2025
Eco Candle Wicks
★★★★☆
"Good quality .... if possible delivery date would be try little bit quick please"
Subhankar RoyVerified buyer · Sep 2024
Eco Candle Wicks
★★★★★
"This needle is very helpful as it doesn't damage the mould and there is no leakage of wax while pouring.. I would definitely recommend this .."
LJAug 2024
Premium Candle Wicking Needle
★★★★★
"Good one"
Sneha TamangVerified buyer · Apr 2025
Premium Candle Wicking Needle
★★★★★
"This bamboo wick holder doesn't exert any pressure on the wicks… and it is a very useful product 👌🏻👌🏻.."
Lalitha JaganAug 2024
Bamboo Wick Holder
Reviews collected and published through Judge.me on candlemakingsuppliesindia.store. They are general reviews of the wicks and wick tools named on each card, not assessments of the Indian fragrance guidance set out below. Wording is unedited.
✓ 15 Indian-festive oils in stock on 24 September 2026 ✓ Raat Ki Rani, Jasmine, Sandalwood, Gilli Mitti with 15 g testers ✓ GST invoicing · MSDS & IFRA documentation on request
Commercial Fragrance · Indian Festive Scents
Diwali buyers describe scent in their own words: raat ki rani, chandan, gilli mitti, kesar, bakhoor. A candle that answers to one of those words sells itself. This page maps each word to the CSI oil you can test today, flags the two that are out of stock, and costs a small Indian-scent run.
₹112.00
Raat Ki Rani inside one 200 g candle at 8%, bought in 100 g bottles · Indian festive oils run ₹54.75 to ₹143.36 at the 100 g rate · CSI live pricing, September 2026
Quick answers — read this first
Which Indian fragrances suit Diwali candles? White florals (raat ki rani, chameli), gulab, chandan, kesar, gilli mitti, oud and attar, bakhoor and dalchini. CSI has an in-stock oil for each on 24 September 2026.

Is mogra or rajnigandha fragrance oil available? No. Both are out of stock in every size on 24 September 2026, with no restock date published. Raat Ki Rani and Jasmine are the in-stock white florals, but they are different scents, not substitutes.

What is gilli mitti fragrance? Gilli mitti means wet earth, the smell after the first rain. CSI lists it as Gilli Mitti (Patchouli), from ₹140.00 for 15 g and ₹8.96/g at every size from 50 g up. Test it: earthy scents divide buyers.

What does an Indian-scent candle cost to make? For a 200 g candle at 8% bought from 100 g bottles, oil costs ₹80.43 with Sandalwood, ₹112.00 with Raat Ki Rani and ₹143.36 with Gilli Mitti. See the Indian trio.
The short answer
Florals: Raat Ki Rani · Jasmine · British Rose · Smoked Rose Royale in stock. Mogra and Rajnigandha out of stock in every size.
Woods & earth: Sandalwood · Sacred Sandal Ember (500 g only) · Santal Noir · Saffron Cedarwood · Gilli Mitti (Patchouli) · Cinnamon · Spicy Cinnamon.
Resins & smoke: Woody Oud · White Royal Oud · Dark Vanilla Oud · Midnight Bakhoor Royale · Sultan's Smoke (the last two from 100 g).
Indian festive scent words, matched to CSI oils in stock Left: the word a buyer uses · right: the CSI oil to test · dashed = out of stock on 24 September 2026 FloralsRaat ki raniRaat Ki RaniChameliJasmineMograMogra · out of stockRajnigandhaRajnigandha · out of stockGulabBritish RoseWoods & earthChandanSandalwoodChandanSacred Sandal EmberKesarSaffron CedarwoodGilli mittiGilli MittiDalchiniCinnamonResins & smokeOudWoody OudOudWhite Royal OudOudDark Vanilla OudBakhoorMidnight Bakhoor RoyaleDhuanSultan's Smoke Matches are by name and family. Test each oil in your own wax before you put the Indian name on a label.
The words on the left are the ones buyers use in shops and messages. The oils on the right are CSI's in-stock matches by name and family. Two florals, Mogra and Rajnigandha, have no in-stock oil on the pull date and are shown dashed. A match by name is a starting point: test each oil before you put the Indian word on a label.
Straight answer
What are the best Indian fragrances for Diwali candles, and which can I buy now?
The Indian festive scent words are raat ki rani, chameli (jasmine), mogra, rajnigandha (tuberose), gulab (rose), chandan (sandalwood), kesar (saffron), gilli mitti (wet earth), oud and attar, bakhoor and dalchini (cinnamon). CSI has an in-stock oil for all of them except two: Mogra and Rajnigandha are out of stock in every size on 24 September 2026. For the white florals, test Raat Ki Rani and Jasmine. For chandan, Sandalwood is the value choice and Santal Noir the premium one. Saffron Cedarwood carries kesar, Gilli Mitti (Patchouli) carries gilli mitti, Woody Oud and White Royal Oud carry oud, and Midnight Bakhoor Royale carries bakhoor. At the 100 g rate, oil for one 200 g candle at 8% costs from ₹54.75 (British Rose) to ₹143.36 (Gilli Mitti). A 60-candle Indian trio of Raat Ki Rani, Sandalwood and Gilli Mitti costs ₹20,184.72 in materials. The matches are by name and family: test before you label.
One line: use the buyer's word on the label only after your own test candle earns it.
The three Indian scents buyers name most readily at Diwali, as testers: Raat Ki Rani 15 g ₹130.00, Sandalwood 15 g ₹93.22 and Gilli Mitti 15 g ₹140.00. That is ₹363.22 for a floral, a wood and an earth, one test candle each.
Shop Raat Ki Rani

The Indian scent words, matched

A buyer who asks for "chandan" is not asking for a woody-amber accord. She is asking for the smell of the puja room. Start from her word.

Festive candles in India sell on recognition. A scent with a familiar Indian name, from a garland flower to a temple wood, needs no explaining at the counter or in a product listing. That is reasoning about how buyers shop, not sales data. The table below takes the words Indian buyers use for festive scents and matches each to the CSI oil you can test today. Where a word has more than one match, the value option is listed first. Where there is no in-stock match, the table says so.

Matches by name and scent family · stock and 100 g price, CSI live pricing 24 September 2026
Indian festive scent words and the CSI oils to test
Buyer's word What it evokes CSI oil In-stock sizes 100 g price
Raat ki rani Night-blooming jasmine; evening gardens Raat Ki Rani 15 g, 50 g, 100 g, 500 g, 1 kg ₹700.00
Chameli / jasmine Garlands, hair flowers, puja Jasmine 15 g, 50 g, 100 g, 500 g, 1 kg ₹430.00
Mogra Arabian jasmine; garlands and gajra Mogra Out of stock (all sizes) Out of stock
Rajnigandha Tuberose; wedding and festive garlands Rajnigandha (Tuberose) Out of stock (all sizes) Out of stock
Gulab Rose; garlands, sweets, gifting British Rose 15 g, 50 g, 100 g, 500 g, 1 kg ₹342.20
Smoked Rose Royale 100 g, 500 g, 1 kg ₹799.00
Chandan Sandalwood; puja, tilak, incense Sandalwood 15 g, 50 g, 100 g, 500 g, 1 kg ₹502.68
Sacred Sandal Ember 500 g Out of stock
Santal Noir 15 g, 50 g, 100 g, 500 g, 1 kg ₹919.00
Kesar Saffron; sweets and festive cooking Saffron Cedarwood 15 g, 50 g, 100 g, 500 g, 1 kg ₹696.20
Gilli mitti Wet earth after first rain Gilli Mitti (Patchouli) 15 g, 50 g, 100 g, 500 g, 1 kg ₹896.00
Oud / attar Agarwood and traditional perfume oils Woody Oud 15 g, 50 g, 100 g, 500 g, 1 kg ₹453.12
White Royal Oud 15 g, 50 g, 100 g, 500 g, 1 kg ₹810.00
Dark Vanilla Oud 15 g, 50 g, 100 g, 500 g, 1 kg ₹590.00
Bakhoor / dhuan Resin smoke; incense burned at home Midnight Bakhoor Royale 100 g, 500 g, 1 kg ₹799.00
Sultan's Smoke 100 g, 500 g, 1 kg ₹799.00
Dalchini Cinnamon; sweets and spice boxes Cinnamon 15 g, 50 g, 100 g, 500 g, 1 kg ₹590.00
Spicy Cinnamon 15 g, 50 g, 100 g, 500 g, 1 kg ₹699.00

Two words have no in-stock match, and they are two of the best-loved: mogra and rajnigandha. If your buyers ask for either by name, tell them plainly you do not have it this Diwali rather than selling a different white floral under that name. Every other word has at least one in-stock oil, and several have a value and a premium option.

Mogra and Rajnigandha are out of stock
Mogra (listed at 100 g only) and Rajnigandha (Tuberose) (listed in five sizes) show no stock on 24 September 2026. No restock date is published, so do not plan Diwali stock around either. Ask on WhatsApp if you need an update. Do not label a jasmine candle "mogra": buyers who know the flower will notice, and the trust is harder to rebuild than the sale.

Florals: raat ki rani, chameli, gulab

Indian festive florals are white, sweet and evening-scented, with rose everywhere alongside them. With mogra and rajnigandha unavailable, three in-stock florals carry the family. Raat Ki Rani is named for the night-blooming jasmine of Indian courtyards, and it is the most distinctly Indian floral name in stock. At ₹112.00 a candle from 100 g bottles, or ₹108.38 at the kilo, it sits in the middle of the festive price range. Jasmine is the everyday white floral, closer to the chameli of garlands. It is the cheapest floral to produce, at ₹68.80 from 100 g and ₹62.75 from 500 g, and tenth in the collection's best-selling sort.

For gulab, British Rose is the value rose and the cheapest festive oil in the catalogue: ₹54.75 a candle from 100 g, ₹49.09 from the kilo. It is second in the collection's best-selling sort. Smoked Rose Royale is the premium, smoky rose, listed from 100 g at ₹799.00. Ylang Ylang is not an Indian word, but its heady floral profile, by name, can sit beside the white florals in a range if you want a third. Test it next to Jasmine and Raat Ki Rani before deciding.

1
Floral · raat ki rani
Raat Ki Rani (Night-Blooming Jasmine) Fragrance Oil
The Indian evening floral by name, and the one to test first while mogra and rajnigandha are out. 500 g and 1 kg are both ₹6.77/g, a 3.2% step from the 100 g (₹7.00/g).
Pack Price Per gram Candles at 16 g
15 g ₹130.00 ₹8.67 0.94
50 g ₹370.00 ₹7.40 3.12
100 g ₹700.00 ₹7.00 6.25
500 g ₹3,387.00 ₹6.77 31.25
1 kg ₹6,774.00 ₹6.77 62.50
₹112.00 per candle from 100 g, ₹108.38 from 1 kg Buy Raat Ki Rani

Woods and earth: chandan, kesar, gilli mitti

Chandan is the one Indian festive word that almost every buyer shares. It deserves the best position on your shelf.

For chandan there are three options. Sandalwood is the value sandalwood and sixth in the collection's best-selling sort, with all five sizes in stock and a flat ₹5.03/g from 100 g up. Sacred Sandal Ember, by its name a smoky sandal, is in stock at 500 g only, at ₹3,999.00; its 100 g and 1 kg are out of stock. Santal Noir is the premium sandal at ₹145.92 a candle from the kilo, and it has a 15 g tester at ₹166.00. For a festive range, Sandalwood carries the volume and one of the other two can carry the gift tier.

Kesar belongs to sweets and festive cooking, so it reads warm rather than floral. Saffron Cedarwood carries it by name, over a cedarwood base. Its price ladder is unusual: the 500 g is ₹5.17/g, far below the 100 g (₹6.96/g) and the 1 kg (₹6.87/g), so buy it in 500 g packs. Buy Diwali Candle Fragrance Oils in Bulk explains why.

Gilli mitti is the most distinctly Indian scent word on this page: the smell of dry earth after the first rain. CSI lists it as Gilli Mitti (Patchouli), fifteenth in the collection's best-selling sort, at ₹8.96/g flat from 50 g to 1 kg. It is one of the dearer festive oils at ₹143.36 a candle. Earthy scents divide buyers more than florals do, so pour a small batch and see how it sells before committing. Dalchini, the spice-box cinnamon, is carried by Cinnamon and the sharper Spicy Cinnamon; the kilo of Cinnamon saves 10.0% on its 100 g.

2
Earth · gilli mitti
Gilli Mitti (Patchouli) Fragrance Oil
The wet-earth scent by name, listed with patchouli. Flat at ₹8.96/g from 50 g to 1 kg, so the size you buy is a stock decision only. The 15 g tester costs ₹140.00.
Pack Price Per gram Candles at 16 g
15 g ₹140.00 ₹9.33 0.94
50 g ₹448.00 ₹8.96 3.12
100 g ₹896.00 ₹8.96 6.25
500 g ₹4,480.00 ₹8.96 31.25
1 kg ₹8,960.00 ₹8.96 62.50
₹143.36 of fragrance per 200 g candle Buy Gilli Mitti
3
Wood & spice · kesar
Saffron Cedarwood Fragrance Oil
Kesar by name, over cedarwood. Buy the 500 g at ₹2,584.20, which is ₹5.17/g. Two 500 g packs cost ₹1,699.20 less than one 1 kg.
Pack Price Per gram Candles at 16 g
15 g ₹103.84 ₹6.92 0.94
50 g ₹354.00 ₹7.08 3.12
100 g ₹696.20 ₹6.96 6.25
500 g ₹2,584.20 ₹5.17 31.25
1 kg ₹6,867.60 ₹6.87 62.50
₹82.69 per candle at the 500 g rate Buy Saffron Cedarwood

Resins and smoke: oud, attar, bakhoor

Oud and attar sit in a long Indian tradition of perfume oils, and resin smoke is part of the festive home, from incense sticks to burning resin. CSI has five in-stock oils in this family. Woody Oud is the entry oud at ₹72.50 a candle, twelfth in the best-selling sort. Dark Vanilla Oud adds vanilla to oud, sixteenth in the sort. White Royal Oud is the premium oud with a 15 g tester at ₹130.00. Midnight Bakhoor Royale and Sultan's Smoke carry bakhoor and smoke by name, both listed from 100 g at ₹799.00.

Two cautions for this family. First, smoke and resin names promise a lot, and buyers who burn real bakhoor at home have a clear reference. Test these side by side with an incense stick nearby and judge honestly. Second, the two bakhoor-style oils have no tester below 100 g, so trying both costs ₹1,598.00. If the budget is tight, test one, and let the result decide whether the other is worth trying. Luxury Fragrance Oils for Diwali Gifting Candles places them in a premium gifting range.

Argued against our own interest, plainly. We would sell more oil if we told you every Indian scent word needs its own candle. It does not. Most Diwali buyers need three to five Indian scents, not eleven. A floral, a chandan and one of kesar, gilli mitti or oud cover the words buyers use most, and the rest can wait for a later season. Two of the best-loved words, mogra and rajnigandha, are out of stock with us today, and we would rather you knew that now than found out after promising them to a customer.
The labelling mistake. Naming a candle with the Indian word before testing the oil. A "Chandan" candle that smells of generic wood, or a "Raat Ki Rani" that smells like soap, disappoints precisely the buyers who know the scent best. Test first, then decide whether the oil has earned the word, or whether a descriptive English name is more honest.
The CSI principle
Start from the buyer's word, end with your own burn test.
The Indian scent vocabulary tells you what to look for. The oil's name tells you where to start. Only a cured, burned test candle tells you whether the candle deserves the word on its label.

An Indian trio, costed

Here is a small, distinctly Indian Diwali run: 60 candles, 20 each of Raat Ki Rani, Sandalwood and Gilli Mitti (Patchouli) — a floral, a chandan and a gilli mitti. At 20 candles a scent, each needs 320 g of oil, or 336 g with 5% for pour loss and test burns (a working assumption). For all three oils, four 100 g bottles is the cheapest way to cover that, cheaper than one 500 g. So this run buys at the 100 g rate. The table shows what that costs per candle against the best in-stock rate.

200 g candle · 8% · 16 g oil · CSI live pricing, 24 September 2026
Indian festive oils per candle: 100 g rate against the best in-stock rate
Oil Per candle from 100 g Per candle at best in-stock rate Difference
Raat Ki Rani ₹112.00 ₹108.38 (1 kg) ₹3.62
Jasmine ₹68.80 ₹62.75 (500 g) ₹6.05
British Rose ₹54.75 ₹49.09 (1 kg) ₹5.66
Sandalwood ₹80.43 ₹80.43 (1 kg) ₹0.00 (flat)
Saffron Cedarwood ₹111.39 ₹82.69 (500 g) ₹28.70
Gilli Mitti (Patchouli) ₹143.36 ₹143.36 (1 kg) ₹0.00 (flat)

For Sandalwood and Gilli Mitti the difference is zero, because both are flat-priced. For Jasmine and British Rose it is several rupees a candle, because both have real bulk breaks, and for Raat Ki Rani it is ₹3.62. Saffron Cedarwood is the outlier: its 500 g saves ₹28.70 a candle on the 100 g. For a 20-candle-per-scent run, that difference is small money. At 200 candles a scent it is not, and How Much Fragrance Oil Should I Order for Diwali Candle Production? covers when a run is big enough to move up a pack size.

1
Choose one word per familyA floral, a wood and one of earth, spice or resin. Three words cover most Diwali buyers.
2
Test in 15 g where you canRaat Ki Rani, Sandalwood and Gilli Mitti all have 15 g testers: ₹363.22 for the three.
3
Decide the label after the testGive the Indian word to candles that earn it. Use a descriptive name for the rest.
4
Buy the production oil at the pack that covers the needFor 336 g, four 100 g bottles. Check the product page on the day you order.
5
Order earlyOn our working schedule, oil should be in hand by Mon 5 Oct for stock ready on Sun 25 Oct. When Should Candle Businesses Order Fragrance Oils for Diwali Production? explains the dates.
Diwali is Sunday 8 November 2026. If you want an Indian-scent range and need help matching words to oils, or an update on Mogra and Rajnigandha, ask us directly. Festive quotes, GST invoicing and IFRA documentation are on WhatsApp.
Ask about Indian festive oils on WhatsApp

Here is the full shopping list for the 60-candle Indian trio. Wax is Luxury Soy Wax Chunks, in two 5 kg bags and two 1 kg bags.

60 candles · 200 g · 8% · 5% allowance · oil and wax CSI live pricing 24 September 2026; wicks and jars verified 10 September 2026
Indian trio shopping list
Item Need Packs Cost
Raat Ki Rani 20 × 16 g + 5% = 336 g 4 × 100 g ₹2,800.00
Sandalwood 20 × 16 g + 5% = 336 g 4 × 100 g ₹2,010.72
Gilli Mitti (Patchouli) 20 × 16 g + 5% = 336 g 4 × 100 g ₹3,584.00
Luxury Soy Wax Chunks 60 × 184 g + 5% = 11,592 g 2 × 5 kg + 2 × 1 kg ₹7,188.00
Eco Candle Wicks Thin C1 60 wicks 1 × pack of 50 + 1 × pack of 10 ₹354.00
White Matte Glass Jar 60 jars 12 × pack of 5 ₹4,248.00
Total ₹20,184.72

That is ₹20,184.72 for 60 candles, or ₹336.41 each for materials. Labour, packaging, freight and GST are extra. The same three scents carry into the November–February wedding season, where florals and chandan are just as welcome; Best Fragrance Oils for Wedding Return-Gift Candles covers return-gift candles. For the full festive picture, start at the Diwali hub or the ranked list.

Chandan, raat ki rani, gilli mitti. Three words your buyers already know — make sure the candle deserves them.
— CandleMakingSuppliesIndia
Why trust this guide

CANDLEMAKINGSUPPLIESINDIA supplies raw materials, not finished candles. On a page about Indian fragrances, the easy move would be to offer a jasmine as "mogra". Mogra and Rajnigandha are out of stock with us, so this page says so and tells you not to label another floral with their names.

Every oil and wax price and stock status on this page comes from live CSI listings pulled on 24 September 2026. Wick and jar prices are those verified for Blog 760 on 10 September 2026. Per-candle and shopping-list figures are plain arithmetic on those prices.

The matching of Indian scent words to CSI oils is by name and family and is editorial; we do not describe each oil's notes beyond its listed name, so test before you label. The 200 g candle, 8% load and 5% allowance are working assumptions. For stock updates, GST invoicing, MSDS and IFRA documentation, message us on WhatsApp at +91 7397976926.

Frequently asked questions

Which Indian fragrance is best for Diwali candles?
Chandan (sandalwood) is the word most buyers share, and CSI's Sandalwood is in stock in all five sizes. Raat ki rani and chameli are the strongest floral choices while mogra and rajnigandha are out of stock.
Is mogra fragrance oil available for candles?
Not on 24 September 2026. Mogra is out of stock, as is Rajnigandha (Tuberose), in every size, and no restock date is published. Ask on WhatsApp for an update.
What does raat ki rani fragrance oil cost?
₹130.00 for 15 g, ₹370.00 for 50 g, ₹700.00 for 100 g, ₹3,387.00 for 500 g and ₹6,774.00 for 1 kg, all in stock on 24 September 2026.
Is there a saffron (kesar) fragrance oil for candles?
Saffron Cedarwood carries kesar by name. Its 500 g at ₹2,584.20 (₹5.17/g) is the cheapest way to buy it per gram, cheaper than both the 100 g and the 1 kg.
Do you have oud or bakhoor fragrance oil for Diwali?
Yes. Woody Oud, Dark Vanilla Oud and White Royal Oud carry oud, all with 15 g testers. Midnight Bakhoor Royale and Sultan's Smoke carry bakhoor and smoke by name, both listed from 100 g at ₹799.00.
What is gilli mitti fragrance oil?
Gilli mitti means wet earth, the smell after the first rain. CSI lists it as Gilli Mitti (Patchouli), from ₹140.00 for 15 g, with 50 g to 1 kg all at ₹8.96/g.
Start from the buyer's word
Chandan, raat ki rani, kesar, gilli mitti, oud. In stock, tested, labelled honestly.
Fifteen Indian-festive fragrance oils in stock, most with 15 g testers, plus Luxury Soy Wax Chunks, wicks and jars. Ask us which oil matches the word your buyers use.
Shop fragrance oils Ask about Indian festive oils
Editorial standards & sources
About this guide: Written by the CANDLEMAKINGSUPPLIESINDIA team. Product recommendations reflect the CSI range. Matches between Indian scent words and CSI oils are made by name and family.

Customer reviews: The six reviews at the top of this page are genuine, published Judge.me reviews left by CSI customers on the product pages named on each card — Eco Candle Wicks, Premium Candle Wicking Needle and Bamboo Wick Holder. They are general product reviews, not assessments of the guidance set out here. Names, star ratings, dates and products are as recorded by Judge.me and wording is unedited. "Verified buyer" appears only on the three reviews Judge.me recorded as verified — Monika Deep, Subhankar Roy and Sneha Tamang; the reviews from Ashwini, LJ and Lalitha Jagan are published but not recorded as verified, and carry no badge.

Figures pulled 24 September 2026, CSI live pricing: Raat Ki Rani ₹130.00 / 15 g, ₹370.00 / 50 g, ₹700.00 / 100 g, ₹3,387.00 / 500 g, ₹6,774.00 / 1 kg; Jasmine ₹103.00 / 15 g, ₹230.00 / 50 g, ₹430.00 / 100 g, ₹1,961.00 / 500 g, ₹3,923.00 / 1 kg; British Rose ₹94.40 / 15 g, ₹212.40 / 50 g, ₹342.20 / 100 g, ₹1,593.00 / 500 g, ₹3,068.00 / 1 kg; Sandalwood ₹93.22 / 15 g, ₹271.40 / 50 g, ₹502.68 / 100 g, ₹2,513.40 / 500 g, ₹5,026.80 / 1 kg; Saffron Cedarwood ₹103.84 / 15 g, ₹354.00 / 50 g, ₹696.20 / 100 g, ₹2,584.20 / 500 g, ₹6,867.60 / 1 kg; Gilli Mitti (Patchouli) ₹140.00 / 15 g, ₹448.00 / 50 g, ₹896.00 / 100 g, ₹4,480.00 / 500 g, ₹8,960.00 / 1 kg; Woody Oud ₹93.22 / 15 g, ₹271.40 / 50 g, ₹453.12 / 100 g, ₹2,265.60 / 500 g, ₹4,531.20 / 1 kg; White Royal Oud ₹130.00 / 15 g, ₹420.00 / 50 g, ₹810.00 / 100 g, ₹4,051.00 / 500 g, ₹8,103.00 / 1 kg; Dark Vanilla Oud ₹105.02 / 15 g, ₹320.00 / 50 g, ₹590.00 / 100 g, ₹2,845.00 / 500 g, ₹5,691.00 / 1 kg; Midnight Bakhoor Royale ₹799.00 / 100 g, ₹3,999.00 / 500 g, ₹7,999.00 / 1 kg; Sultan's Smoke ₹799.00 / 100 g, ₹3,999.00 / 500 g, ₹7,999.00 / 1 kg; Sacred Sandal Ember ₹799.00 / 100 g (out of stock), ₹3,999.00 / 500 g, ₹6,999.00 / 1 kg (out of stock); Santal Noir ₹166.00 / 15 g, ₹499.00 / 50 g, ₹919.00 / 100 g, ₹4,599.00 / 500 g, ₹9,120.00 / 1 kg; Cinnamon ₹106.20 / 15 g, ₹330.40 / 50 g, ₹590.00 / 100 g, ₹2,950.00 / 500 g, ₹5,310.00 / 1 kg; Spicy Cinnamon ₹116.00 / 15 g, ₹349.00 / 50 g, ₹699.00 / 100 g, ₹3,249.00 / 500 g, ₹6,499.00 / 1 kg; Smoked Rose Royale ₹799.00 / 100 g, ₹3,999.00 / 500 g, ₹7,999.00 / 1 kg; Ylang Ylang ₹106.20 / 15 g, ₹330.40 / 50 g, ₹590.00 / 100 g, ₹2,714.00 / 500 g, ₹5,310.00 / 1 kg. Mogra ₹642.00 / 100 g (out of stock). Rajnigandha (Tuberose) ₹90.00 / 15 g, ₹250.00 / 50 g, ₹500.00 / 100 g, ₹2,300.00 / 500 g, ₹4,460.00 / 1 kg (all out of stock). Luxury Soy Wax Chunks ₹299.00 / 500 g, ₹599.00 / 1 kg, ₹2,995.00 / 5 kg, ₹5,999.00 / 10 kg. Figures verified 10 September 2026 (Blog 760): Eco Candle Wicks Thin C1 ₹59.00 / 10, ₹295.00 / 50 (₹5.90 each); White Matte Glass Jar ₹354.00 / 5 (₹70.80 each).

Non-price figures and assumptions: Per-candle figures assume a 200 g candle at an 8% load (16 g oil + 184 g wax). The 5% allowance is a working assumption. "Best-selling" refers to the Fragrance Oils collection's best-selling sort order on the pull date. Indian scent words are given with their common meanings; matches are editorial. The in-hand date Mon 5 Oct comes from this cluster's working schedule. Diwali 2026 falls on Sunday 8 November 2026. Prices and availability change — the linked product pages are always authoritative.
Back to blog