Luxury Fragrance Oils for Diwali Gifting Candles

Luxury Fragrance Oils for Diwali Gifting Candles

 

Santal Noir from ₹166.00 / 15 g Smoked Rose Royale, Sultan's Smoke from ₹799.00 / 100 g Premium oil ₹159.80–₹182.40 per 10% candle
CSI commercial fragrance guides · Diwali & festive
What a premium Diwali gift candle really costs to make, and which premium oils earn their price.
★★★★☆
"Quality of the wick is good for jar candles, team can work on the pricing and delivery timelines."
Monika DeepVerified buyer · Oct 2025
Eco Candle Wicks
★★★★★
"Quality wick, works very well"
AshwiniSep 2025
Eco Candle Wicks
★★★★☆
"Good quality .... if possible delivery date would be try little bit quick please"
Subhankar RoyVerified buyer · Sep 2024
Eco Candle Wicks
★★★★★
"This needle is very helpful as it doesn't damage the mould and there is no leakage of wax while pouring.. I would definitely recommend this .."
LJAug 2024
Premium Candle Wicking Needle
★★★★★
"Good one"
Sneha TamangVerified buyer · Apr 2025
Premium Candle Wicking Needle
★★★★★
"This bamboo wick holder doesn't exert any pressure on the wicks… and it is a very useful product 👌🏻👌🏻.."
Lalitha JaganAug 2024
Bamboo Wick Holder
★★★★☆
"Quality of the wick is good for jar candles, team can work on the pricing and delivery timelines."
Monika DeepVerified buyer · Oct 2025
Eco Candle Wicks
★★★★★
"Quality wick, works very well"
AshwiniSep 2025
Eco Candle Wicks
★★★★☆
"Good quality .... if possible delivery date would be try little bit quick please"
Subhankar RoyVerified buyer · Sep 2024
Eco Candle Wicks
★★★★★
"This needle is very helpful as it doesn't damage the mould and there is no leakage of wax while pouring.. I would definitely recommend this .."
LJAug 2024
Premium Candle Wicking Needle
★★★★★
"Good one"
Sneha TamangVerified buyer · Apr 2025
Premium Candle Wicking Needle
★★★★★
"This bamboo wick holder doesn't exert any pressure on the wicks… and it is a very useful product 👌🏻👌🏻.."
Lalitha JaganAug 2024
Bamboo Wick Holder
Reviews collected and published through Judge.me on candlemakingsuppliesindia.store. They are general reviews of the wicks and wick tools named on each card, not assessments of the luxury costing set out below. Wording is unedited.
✓ Nine premium festive oils in stock on 24 September 2026 ✓ Luxury Soy Wax Chunks rated up to 13% fragrance load ✓ GST invoicing · MSDS & IFRA documentation on request
Commercial Fragrance · Diwali Luxury
A luxury gift candle earns its price in three places: the scent, the load and the build. This page costs all three with CSI's premium festive oils, so you can see exactly how much of a premium candle's material cost is fragrance, and how much a luxury build adds on top.
₹382.20
material cost of one 200 g Santal Noir gift candle at 10%, luxury build (coconut soy wax, cotton braided wick) · excludes box, labour, freight and GST · CSI live pricing, September 2026
Quick answers — read this first
Which fragrance oils suit luxury Diwali gift candles? Premium woods, ouds, resins and roses: Santal Noir, White Royal Oud, Gilli Mitti, Smoked Rose Royale, Midnight Bakhoor Royale, Sultan's Smoke, Sacred Sandal Ember, and the rich vanillas, Dark Vanilla and Vanilla Bean. All have stock on 24 September 2026.

What does a premium oil cost per candle? At 10% in a 200 g candle (20 g of oil), from ₹152.92 (Dark Vanilla) to ₹182.40 (Santal Noir). At 8% it is ₹122.34 to ₹145.92. See the premium table.

Should a luxury candle use a higher fragrance load? Only if it tests better. Luxury Soy Wax Chunks are rated up to 13% and CSI 464 up to 10%, as the wax makers' stated maximums. A 10% load adds 4 g of oil to a 200 g candle over 8%. More oil than the candle can burn cleanly is not luxury.

What does a two-candle gift box cost in materials? ₹785.26 per box in our 50-box example (Santal Noir and Smoked Rose Royale at 10%, luxury build), before the box itself, labour, freight and GST. See the gift-box costing.
The short answer
Premium oils: Santal Noir · Gilli Mitti · White Royal Oud · Smoked Rose Royale · Midnight Bakhoor Royale · Sultan's Smoke · Sacred Sandal Ember (500 g only) · Dark Vanilla · Vanilla Bean.
Per candle: 20 g at 10%: ₹152.92–₹182.40. Material cost, standard build: ₹337.44–₹366.92; luxury build: ₹352.72–₹382.20.
Builds: Standard base ₹184.52 (Luxury Soy Wax Chunks, Eco Thin C1, jar). Luxury base ₹199.80 (Coconut Soy CSI 468, Cotton Braided wick, jar), at 10% load.
What a premium oil adds to a 200 g gift candle at a 10% load Grey = wax, wick and jar (₹184.52) · black = 20 g of fragrance oil · total = material cost per candle ₹245.88₹61.36British Roseoil 25% of materials₹285.06₹100.54Sandalwoodoil 35% of materials₹346.52₹162.00White Royal Oudoil 47% of materials₹344.32₹159.80Smoked Rose Royaleoil 46% of materials₹366.92₹182.40Santal Noiroil 50% of materials
The grey block is the same for every candle: wax, wick and jar at ₹184.52. Only the black block changes. With British Rose, fragrance is under a third of the material cost; with Santal Noir it approaches half. A premium gift candle's extra cost is almost entirely the oil, which is why the oil has to be the part the recipient notices.
Straight answer
Which luxury fragrance oils should I use for Diwali gifting candles, and what do they cost?
For a premium Diwali gift candle, use the oils that read as luxury to an Indian recipient: premium sandal (Santal Noir, Sacred Sandal Ember), oud (White Royal Oud), resin and smoke (Midnight Bakhoor Royale, Sultan's Smoke), a smoky rose (Smoked Rose Royale), earth (Gilli Mitti (Patchouli)) or a rich vanilla (Dark Vanilla, Vanilla Bean). All nine have stock on 24 September 2026, though Sacred Sandal Ember is in stock at 500 g only and three start at 100 g. Inside a 200 g candle at a 10% load (20 g), the oil costs from ₹152.92 to ₹182.40. With Luxury Soy Wax Chunks, an Eco wick and a White Matte jar, material cost runs ₹337.44 to ₹366.92. A luxury build, with Premium Coconut Soy Wax CSI 468 and a cotton braided wick, adds ₹15.28 a candle. A two-candle gift box in Santal Noir and Smoked Rose Royale costs ₹785.26 in materials before the box, labour, freight and GST. The oil is most of the premium, so choose the scent the recipient will notice.
One line: spend on the scent the recipient smells, test the load before raising it, and cost the box before you quote.
Test the premium sandal before the season fills up. Santal Noir 15 g at ₹166.00 scents one 200 g test candle at 7.5%. The 1 kg is ₹9,120.00, ₹9.12/g, for when the gift order is confirmed.
Buy Santal Noir

The premium festive oils, costed

A premium Diwali candle is usually opened by someone who did not buy it. The scent is the first thing they judge, and often the only thing.

Gifting is the premium end of Diwali. The buyer is paying for how the recipient will feel, so the scent needs to read as special within a second of the lid coming off. That tends to mean deep woods, ouds, resins, smoky roses and rich vanillas rather than light florals. It is reasoning about gifting, not sales data. CSI has nine in-stock festive oils in that register. The table costs each at an 8% and a 10% load, with material cost at 10% for a standard and a luxury build.

200 g candle · best in-stock per-gram rate at 100 g or larger · standard base ₹184.52, luxury base ₹199.80 at 10% · CSI live pricing, 24 September 2026
Nine premium festive oils, costed inside a gift candle
Oil Pack · rate Oil at 8% (16 g) Oil at 10% (20 g) Material, standard build Material, luxury build
Santal Noir 1 kg · ₹9.12/g ₹145.92 ₹182.40 ₹366.92 ₹382.20
Gilli Mitti (Patchouli) 1 kg · ₹8.96/g ₹143.36 ₹179.20 ₹363.72 ₹379.00
White Royal Oud 100 g · ₹8.10/g ₹129.60 ₹162.00 ₹346.52 ₹361.80
Smoked Rose Royale 100 g · ₹7.99/g ₹127.84 ₹159.80 ₹344.32 ₹359.60
Midnight Bakhoor Royale 100 g · ₹7.99/g ₹127.84 ₹159.80 ₹344.32 ₹359.60
Sultan's Smoke 100 g · ₹7.99/g ₹127.84 ₹159.80 ₹344.32 ₹359.60
Sacred Sandal Ember 500 g · ₹8.00/g ₹127.97 ₹159.96 ₹344.48 ₹359.76
Dark Vanilla 1 kg · ₹7.65/g ₹122.34 ₹152.92 ₹337.44 ₹352.72
Vanilla Bean 1 kg · ₹7.65/g ₹122.34 ₹152.92 ₹337.44 ₹352.72

The premium oils sit in a tight band. Seven of the nine cost ₹7.65 to ₹8.10 a gram at their best in-stock rate; Gilli Mitti is ₹8.96/g and Santal Noir ₹9.12/g. So the choice between them is almost entirely about scent, not cost. At 10%, the spread from Dark Vanilla to Santal Noir is ₹29.48 a candle. Compare that with the value end: British Rose at 10% is ₹61.36. The premium oil adds roughly ₹90 to ₹120 a candle over a value oil, which a gift price can carry comfortably, provided the recipient notices.

Mind the stock and the starting sizes
Sacred Sandal Ember is in stock at 500 g only (₹3,999.00); its 100 g and 1 kg are out of stock. Smoked Rose Royale, Midnight Bakhoor Royale and Sultan's Smoke start at 100 g (₹799.00), with no tester below that. Santal Noir, White Royal Oud, Gilli Mitti (Patchouli), Dark Vanilla and Vanilla Bean have 15 g testers. For a gift order with a deadline, the oils you can test cheaply and buy in several sizes carry less risk.

Load: what 10% buys and what it does not

Premium candles are often poured at a higher load, on the reasoning that a gift should be stronger. Sometimes that is right. Luxury Soy Wax Chunks are rated up to 13% and Luxury Soy Wax CSI 464 up to 10%. Those are the wax makers' stated formulation maximums, not regulatory limits, and not targets. Premium Coconut Soy Wax CSI 468 has no fragrance ceiling quoted in this series, so check its product page before choosing a load.

Santal Noir at ₹9.12/g · 200 g candle · standard build
What each load step costs with the dearest premium oil
Load Oil Wax Oil cost Material cost
6% 12 g 188 g ₹109.44 ₹298.75
8% 16 g 184 g ₹145.92 ₹332.84
10% 20 g 180 g ₹182.40 ₹366.92
12% 24 g 176 g ₹218.88 ₹401.00

Each two-point step adds ₹36.48 of Santal Noir to the candle. Whether that is worth it depends on whether the extra oil comes out as extra scent. In a well-wicked candle with a full melt pool, a higher load can lift throw. In a candle with a narrow pool, extra oil can sit in the wax, sweat to the surface or smoke. Test 8% and 10% side by side, cured for the same time, before you commit a gift order to the higher figure.

Argued against our own interest, plainly. We sell more premium oil if every gift candle is poured at 10% or 12%. Many do not need it. A premium oil at 8% in a well-made candle often throws better than the same oil at 12% in a candle with the wrong wick. And a value oil in a beautiful box can make a better gift than a premium oil in a plain jar. Spend on the oil only where the recipient will notice it. Test first, then decide the load.

Standard build or luxury build

Luxury is not only the oil. But the oil is where most of the extra money goes.

The standard build in this cluster is Luxury Soy Wax Chunks at ₹599.00 a kilo, an Eco Candle Wicks Thin C1 at ₹5.90 and a White Matte Glass Jar at ₹70.80. A luxury build might swap in Premium Coconut Soy Wax CSI 468 at ₹650.00 a kilo, and a Cotton Braided Wick Ready Made at ₹12.00. The jar stays the same here because it is the jar all this cluster's maths uses; a heavier premium vessel would change the base. The table compares the two builds at 10%.

200 g candle at 10% (180 g wax, 20 g oil) · wax CSI live pricing 24 September 2026; wicks and jar verified 10 September 2026
Standard and luxury builds, side by side
Component Standard Cost Luxury Cost
Wax (180 g) Luxury Soy Wax Chunks ₹599.00 / kg ₹107.82 Coconut Soy CSI 468 ₹650.00 / kg ₹117.00
Wick Eco Thin C1 ₹5.90 Cotton Braided Ready Made ₹12.00
Jar White Matte Glass Jar ₹70.80 White Matte Glass Jar ₹70.80
Base before oil ₹184.52 ₹199.80
+ Santal Noir 20 g ₹366.92 ₹382.20
+ Smoked Rose Royale 20 g ₹344.32 ₹359.60

The luxury build adds ₹15.28 a candle over the standard build. Swapping British Rose for Santal Noir adds ₹121.04. So the oil choice moves the cost roughly eight times as much as the wax and wick upgrade. That does not make the build unimportant: wick choice decides whether the oil performs at all. Test a cotton braided wick in your jar before switching, because wick size depends on jar diameter, wax and load, and the wrong wick wastes the premium oil.

The CSI principle
Put the money where the recipient's nose is.
In a premium gift candle, the fragrance is most of the extra material cost and nearly all of the first impression. Choose it carefully, test its load, and let the box and build support it rather than compete with it.
1
Premium sandal · the gift wood
Santal Noir Fragrance Oil
The dearest festive oil and the premium answer to chandan. The 1 kg is ₹9.12/g, fractionally below the 100 g (₹9.19/g); the 500 g is ₹9.20/g. A 15 g tester makes it easy to try before a gift order.
Pack Price Per gram Candles at 16 g
15 g ₹166.00 ₹11.07 0.94
50 g ₹499.00 ₹9.98 3.12
100 g ₹919.00 ₹9.19 6.25
500 g ₹4,599.00 ₹9.20 31.25
1 kg ₹9,120.00 ₹9.12 62.50
₹182.40 per candle at 10%, ₹145.92 at 8% Buy Santal Noir
2
Premium rose · gifting
Smoked Rose Royale Fragrance Oil
A darker, smoky rose by name, for gifts that should feel richer than a garland rose. Listed from 100 g; the 100 g (₹7.99/g) is fractionally cheaper per gram than the 500 g and 1 kg.
Pack Price Per gram Candles at 16 g
100 g ₹799.00 ₹7.99 6.25
500 g ₹3,999.00 ₹8.00 31.25
1 kg ₹7,999.00 ₹8.00 62.50
₹159.80 per candle at 10% Buy Smoked Rose Royale
3
Resin & smoke · incense register
Sultan's Smoke Fragrance Oil
Smoke and resin by name, for the recipient who burns dhoop at home. Same price ladder as Midnight Bakhoor Royale: ₹799.00 for 100 g, ₹3,999.00 for 500 g, ₹7,999.00 for 1 kg. Test one of the two first.
Pack Price Per gram Candles at 16 g
100 g ₹799.00 ₹7.99 6.25
500 g ₹3,999.00 ₹8.00 31.25
1 kg ₹7,999.00 ₹8.00 62.50
₹159.80 per candle at 10% Buy Sultan's Smoke

Matching the premium oil to the recipient

With nine premium oils costing within a few rupees of each other, the choice is about who opens the box. A family elder who keeps a puja room will recognise sandal and resin at once, so Santal Noir, Sacred Sandal Ember or Midnight Bakhoor Royale speak to them directly. A younger recipient who wears perfume may respond more to White Royal Oud or Smoked Rose Royale, which read closer to a modern gift. A household that loves sweets and the festive kitchen will enjoy Dark Vanilla or Vanilla Bean. Gilli Mitti (Patchouli) is the adventurous choice: distinctly Indian, and more divisive. These are judgements about gifting, not sales data, and your own buyers are the better guide.

For a gift range, two premium scents usually cover most recipients: one from the sandal, oud and resin side and one from the rose or vanilla side. Pairing them in a two-candle box, as in the order below, gives the buyer something for either taste and halves the risk that the recipient dislikes the gift. If you want a third, choose it from a family the first two do not cover. Best Indian Fragrances for Diwali Candles explains how Indian buyers name these scents, which helps when you write the label.

A 50-box gift order, costed

Here is a typical premium Diwali gift order: 50 boxes of two 200 g candles, one Santal Noir and one Smoked Rose Royale, poured at 10% in the luxury build. That is 100 candles, 50 in each scent. Each scent needs 50 × 20 g = 1,000 g, or 1,050 g with 5% for pour loss and test burns (a working assumption).

1
Confirm the scents with a test pairPour one of each at 8% and 10% from testers: Santal Noir 15 g (₹166.00) covers one; Smoked Rose Royale needs its 100 g (₹799.00), which also leaves most of it for production.
2
Decide the load from the test, not the briefIf 8% throws as well as 10% in your jar, the order saves ₹3,422.00 in oil across the two scents. This example keeps 10% to show the higher case.
3
Buy each oil in its cheapest mixSantal Noir: 1 × 1 kg + 1 × 100 g for ₹10,039.00. Smoked Rose Royale: 11 × 100 g for ₹8,789.00. Buy Diwali Candle Fragrance Oils in Bulk explains the pack maths.
4
Order the build materials togetherCoconut soy wax, cotton braided wicks and jars in the same order, so no item is the late one.
5
Cost the box and the paperworkAdd the gift box, inserts, labour, freight and GST to the material cost before you quote the buyer. If the buyer is a company, Fragrance Oils for Diwali Corporate Gift Candles covers invoices and documents.
100 candles (50 boxes × 2) · 200 g at 10% · luxury build · 5% allowance on oil and wax · oil and wax CSI live pricing 24 September 2026; wicks and jars verified 10 September 2026
Premium gift order: 50 two-candle boxes
Item Need Packs Cost
Santal Noir 50 × 20 g + 5% = 1,050 g 1 × 1 kg + 1 × 100 g (1,100 g) ₹10,039.00
Smoked Rose Royale 50 × 20 g + 5% = 1,050 g 11 × 100 g (1,100 g) ₹8,789.00
Premium Coconut Soy Wax CSI 468 100 × 180 g + 5% = 18,900 g 3 × 5 kg + 4 × 1 kg ₹12,155.00
Cotton Braided Wicks Ready Made 100 wicks 1 × pack of 100 ₹1,200.00
White Matte Glass Jar 100 jars 20 × pack of 5 ₹7,080.00
Total ₹39,263.00

The order costs ₹39,263.00 in materials, which is ₹785.26 per two-candle box or ₹392.63 per candle. Oil is ₹18,828.00 of it, 48.0% of the materials. The gift box, labour, freight and GST are extra and, for a premium box, often substantial. Leftover oil (100 g of each scent) carries into the November–February wedding season, where premium sandal and rose suit luxury wedding favours.

The luxury mistake that shows at unboxing. Spending on the box and the label and choosing the oil last, from whatever is cheapest. A recipient forgives a plain box more easily than a weak or synthetic-smelling candle. Choose the oil first, test it at the load you will pour, and design the packaging around it.
Gift orders close early. On our working schedule, oil should be on your bench by Mon 5 Oct for stock ready on Sun 25 Oct, and gift buyers often want delivery before that. Send your premium scents and box count for a quote. GST invoicing, MSDS and IFRA documents are on request.
Get a premium gift quote on WhatsApp

For the premium tier as part of a wider range, Diwali Fragrance Oil Collection for Candle Businesses places two premium oils in an eight-scent collection, and Best Fragrance Oils for a Luxury Candle Collection covers luxury collections beyond the festive season. For the full festive overview, start at the Diwali hub.

The box is opened once. The candle is smelled every evening until it is gone.
— CandleMakingSuppliesIndia
Why trust this guide

CANDLEMAKINGSUPPLIESINDIA supplies raw materials, not finished candles. On a luxury page, the supplier's temptation is to push the dearest oil at the highest load. This page tells you to test 8% against 10%, points out that a value oil in good packaging can beat a premium oil in a plain jar, and shows that the oil, not the wax upgrade, is where the money goes.

Every oil and wax price on this page comes from live CSI listings pulled on 24 September 2026. Wick and jar prices are those verified for Blog 760 on 10 September 2026. Out-of-stock sizes are marked, never priced as buyable. Per-candle, build and gift-order figures are plain arithmetic on those prices.

The 200 g candle, the 10% load in the gift example, the luxury build and the 5% allowance are working assumptions, not a recipe; test every change of wax, wick or load in your own jar. For premium oil advice, GST invoicing, MSDS and IFRA documentation, message us on WhatsApp at +91 7397976926.

Frequently asked questions

What is the best luxury fragrance for Diwali gift candles?
It depends on the recipient, but premium sandal (Santal Noir), oud (White Royal Oud) and smoky rose (Smoked Rose Royale) are the strongest gifting registers in CSI's in-stock range. All have stock on 24 September 2026.
How much does a luxury candle cost to make in India?
For a 200 g candle at 10% with a premium CSI oil, material cost runs ₹337.44 to ₹366.92 in a standard build and ₹352.72 to ₹382.20 in a luxury build. Box, labour, freight and GST are extra.
What fragrance load should a luxury candle have?
Whatever tests best in your jar, within the wax maker's stated maximum: up to 13% for Luxury Soy Wax Chunks and up to 10% for CSI 464. Test 8% against 10% before committing. A higher load is not automatically a stronger candle.
Is coconut soy wax better for luxury candles?
It is a common luxury choice. CSI's Premium Coconut Soy Wax CSI 468 is ₹650.00 a kilo against ₹599.00 for Luxury Soy Wax Chunks, adding ₹9.18 of wax to a 200 g candle at 10%. No fragrance ceiling is quoted for it in this series; check the product page and test.
Which premium fragrance oils have testers?
Santal Noir, White Royal Oud, Gilli Mitti, Dark Vanilla and Vanilla Bean have 15 g sizes. Smoked Rose Royale, Midnight Bakhoor Royale and Sultan's Smoke start at 100 g. Sacred Sandal Ember is in stock at 500 g only.
Can I get premium fragrance oils in bulk for gift orders?
Yes. Listed packs go up to 1 kg for most premium oils, and larger orders are quoted on WhatsApp. No discount figure is published. Wholesale Fragrance Oils for Diwali Candle Production explains the quote route.
Choose the oil first
Premium sandal, oud, smoky rose. Tested at 8% and 10%. Costed before you quote.
Nine premium festive fragrance oils in stock, with Luxury Soy Wax Chunks, Premium Coconut Soy Wax CSI 468, cotton braided and Eco wicks, and jars. Send us your gift order and we will quote it.
Shop fine perfume fragrances Get a premium gift quote
Editorial standards & sources
About this guide: Written by the CANDLEMAKINGSUPPLIESINDIA team. Product recommendations reflect the CSI range. The build and load comparisons apply to any supplier's premium oils.

Customer reviews: The six reviews at the top of this page are genuine, published Judge.me reviews left by CSI customers on the product pages named on each card — Eco Candle Wicks, Premium Candle Wicking Needle and Bamboo Wick Holder. They are general product reviews, not assessments of the guidance set out here. Names, star ratings, dates and products are as recorded by Judge.me and wording is unedited. "Verified buyer" appears only on the three reviews Judge.me recorded as verified — Monika Deep, Subhankar Roy and Sneha Tamang; the reviews from Ashwini, LJ and Lalitha Jagan are published but not recorded as verified, and carry no badge.

Figures pulled 24 September 2026, CSI live pricing: Santal Noir ₹166.00 / 15 g, ₹499.00 / 50 g, ₹919.00 / 100 g, ₹4,599.00 / 500 g, ₹9,120.00 / 1 kg; Gilli Mitti (Patchouli) ₹140.00 / 15 g, ₹448.00 / 50 g, ₹896.00 / 100 g, ₹4,480.00 / 500 g, ₹8,960.00 / 1 kg; White Royal Oud ₹130.00 / 15 g, ₹420.00 / 50 g, ₹810.00 / 100 g, ₹4,051.00 / 500 g, ₹8,103.00 / 1 kg; Smoked Rose Royale ₹799.00 / 100 g, ₹3,999.00 / 500 g, ₹7,999.00 / 1 kg; Midnight Bakhoor Royale ₹799.00 / 100 g, ₹3,999.00 / 500 g, ₹7,999.00 / 1 kg; Sultan's Smoke ₹799.00 / 100 g, ₹3,999.00 / 500 g, ₹7,999.00 / 1 kg; Sacred Sandal Ember ₹799.00 / 100 g (out of stock), ₹3,999.00 / 500 g, ₹6,999.00 / 1 kg (out of stock); Dark Vanilla ₹130.00 / 15 g, ₹410.00 / 50 g, ₹790.00 / 100 g, ₹3,840.00 / 500 g, ₹7,646.00 / 1 kg; Vanilla Bean ₹130.00 / 15 g, ₹410.00 / 50 g, ₹790.00 / 100 g, ₹3,840.00 / 500 g, ₹7,646.00 / 1 kg; British Rose ₹94.40 / 15 g, ₹212.40 / 50 g, ₹342.20 / 100 g, ₹1,593.00 / 500 g, ₹3,068.00 / 1 kg; Sandalwood ₹93.22 / 15 g, ₹271.40 / 50 g, ₹502.68 / 100 g, ₹2,513.40 / 500 g, ₹5,026.80 / 1 kg. Luxury Soy Wax Chunks ₹299.00 / 500 g, ₹599.00 / 1 kg, ₹2,995.00 / 5 kg, ₹5,999.00 / 10 kg. Luxury Soy Wax CSI 464 rated up to 10%. Premium Coconut Soy Wax CSI 468 ₹325.00 / 500 g, ₹650.00 / 1 kg, ₹3,185.00 / 5 kg, ₹6,370.00 / 10 kg. Figures verified 10 September 2026 (Blog 760): Eco Candle Wicks Thin C1 ₹59.00 / 10 (₹5.90 each); Cotton Braided Wicks Ready Made ₹1,200.00 / 100 (₹12.00 each); White Matte Glass Jar ₹354.00 / 5 (₹70.80 each).

Non-price figures and assumptions: Per-candle figures assume a 200 g candle; at 10% that is 20 g oil + 180 g wax, at 8% 16 g + 184 g. Oils are priced at their lowest in-stock per-gram rate in a 100 g or larger pack. Standard build base at 10%: ₹184.52; luxury build base at 10%: ₹199.80. Figures exclude the gift box, labour, freight and GST. The 5% allowance is a working assumption. Fragrance-load ceilings (13% Luxury Soy Wax Chunks, 10% CSI 464) are the wax makers' stated formulation maximums; none is quoted for CSI 468 in this series. The in-hand date comes from this cluster's working schedule. Prices and availability change — the linked product pages are always authoritative.
Back to blog