Luxury Clean Fragrance Oils for Soy Candles

Luxury Clean Fragrance Oils for Soy Candles

 

Five-oil 50 g luxury-clean set: ₹1,475.01 All five oils in stock at every size, 24 September 2026 CSI 468 coconut soy from ₹325.00 for 500 g
Luxury clean · soy candles
Fresh oils that hold up in soy, with the wax, jar and cost to build a premium clean candle.
★★★★★
"Fresh and soothing"
Yashvi ShahVerified buyer · Jul 2025
Blue Ocean Fragrance Oil
★★★★★
"Quality is good with good fragrance"
Avanthi CheeliVerified buyer · Nov 2025
Citrus Lemon Fragrance Oil
★★★★★
"Soy wax quality is the best, which ever products ordered were properly packed and delivered as early as possible, timely response to the inquiries. Good service"
Jaya SawlaniVerified buyer · Nov 2025
Luxury Soy Wax CSI 464 ( Flakes Form) For Container Candles
★★★★★
"all the materials are high quality and ultimate fragrance range"
Arminder KaurVerified buyer · Mar 2026
Premium Coconut Soy Wax CSI 468 ( Flakes Form) For Container Candles
★★★★★
"Nice glass jars, they look cute. I like the packaging as well."
AshwiniSep 2025
White Matte Glass Jar
★★★★☆
"Quality of the wick is good for jar candles, team can work on the pricing and delivery timelines."
Monika DeepVerified buyer · Oct 2025
Eco Candle Wicks
★★★★★
"Fresh and soothing"
Yashvi ShahVerified buyer · Jul 2025
Blue Ocean Fragrance Oil
★★★★★
"Quality is good with good fragrance"
Avanthi CheeliVerified buyer · Nov 2025
Citrus Lemon Fragrance Oil
★★★★★
"Soy wax quality is the best, which ever products ordered were properly packed and delivered as early as possible, timely response to the inquiries. Good service"
Jaya SawlaniVerified buyer · Nov 2025
Luxury Soy Wax CSI 464 ( Flakes Form) For Container Candles
★★★★★
"all the materials are high quality and ultimate fragrance range"
Arminder KaurVerified buyer · Mar 2026
Premium Coconut Soy Wax CSI 468 ( Flakes Form) For Container Candles
★★★★★
"Nice glass jars, they look cute. I like the packaging as well."
AshwiniSep 2025
White Matte Glass Jar
★★★★☆
"Quality of the wick is good for jar candles, team can work on the pricing and delivery timelines."
Monika DeepVerified buyer · Oct 2025
Eco Candle Wicks
Reviews collected and published through Judge.me on candlemakingsuppliesindia.store. They are general reviews of the products named on each card, not assessments of the advice set out below. Wording is unedited.
✓ Prices verified 24 September 2026, out-of-stock sizes flagged ✓ MSDS and IFRA documentation on request on WhatsApp ✓ Raw materials only — CSI does not sell finished candles
CSI Collection Buying · Clean & Fresh
Fresh notes are the first to leave a soy candle. Here are five CSI oils with something soft underneath the freshness, the wax and jars that keep them, and exactly what a premium clean candle costs to make.
₹212.66
materials for one 150 g luxury-clean soy candle, from · CSI live pricing, September 2026
Quick answers — read this first
Do clean, fresh fragrance oils work in soy wax? Yes, but they are the least forgiving family to put in soy. Citrus peel, cucumber, ozone and green herbs are carried mostly by light, fast-evaporating top notes, and soy is usually described by makers as a softer-throwing wax than paraffin. So the oil you choose matters less than whether it has something underneath the freshness: a musk, a light wood, an amber.

Which CSI oils suit a luxury clean soy candle? Five, each with a stated candle load of up to 10%: Neroli Fragrance Oil, Juicy Orange, Cucumber Green Tea, Blue Ocean Fragrance Oil and Verbena Fragrance Oil. All are in stock at every listed size on 24 September 2026.

Which wax? Luxury Soy Wax CSI 464 or Premium Coconut Soy Wax CSI 468. CSI 468 allows 13% on its page, but every oil here stops at 10%, so 10% is your ceiling either way.

What does one candle cost? Worked example: from ₹212.66 (Cucumber Green Tea) to ₹261.28 (Juicy Orange) in materials for a 150 g candle in a clear golden-lid jar. The jar costs more than the oil in every case. All figures exclude labour, freight, packaging and GST.
The short answer
The problem: fresh notes are the first to leave, in the pot, in the cure and in the first minutes of a burn. Soy gives them no extra help.
The luxury version: "clean" reads expensive when it has restraint and a soft base: neroli with honey, orange with white musk and amber, tea with clean musk. A plain lemon reads like a kitchen.
The build: 150 g candle, 8% as the first test load (12 g oil, 138 g wax), lid on during cure, test at 6%, 8% and 10%, never above 10% with these oils.
The cost: the oil moves a candle by ₹48.62 at most across these five; the vessel and the wax move it more. Spend where the customer can see it.
What a luxury-clean soy candle is made of One 150 g candle at 8%: 12 g oil (50 g bottle price) + 138 g CSI 464 + 150 g clear golden-lid jar + C1 wick Oil (12 g) Wax (138 g) ₹70.02 Jar ₹94.40 Wick ₹5.90 Cucumber Green Tea oil ₹42.34 ₹42.34 jar ₹212.66 Blue Ocean oil ₹59.28 ₹59.28 jar ₹229.60 Verbena oil ₹79.30 ₹79.30 jar ₹249.62 Neroli oil ₹82.13 ₹82.13 jar ₹252.45 Juicy Orange oil ₹90.96 ₹90.96 jar ₹261.28 Oil gap, cheapest to dearest: ₹48.62 per candle. The jar alone is 44% of the Cucumber Green Tea candle. Worked examples. Materials only: excludes labour, freight, packaging and GST. CSI live pricing, verified 24 September 2026.
The same 150 g candle poured with five different CSI fresh oils. Swapping the cheapest oil for the dearest adds ₹48.62; the clear golden-lid jar (₹94.40) is the biggest line in every bar. For a luxury clean candle the oil is rarely where the money goes, which is why you can afford to choose on scent rather than on per-gram price.
Straight answer
I want a premium, clean-smelling soy candle. Which CSI oils, which wax, which jar, and what will it cost?
Test five oils at 50 g each: Neroli (₹342.20), Juicy Orange (₹379.00), Cucumber Green Tea (₹176.41), Blue Ocean (₹247.00) and Verbena (₹330.40), ₹1,475.01 for the set. Each page states a candle load that tops out at 10%, and each has enough body (a musk, a wood, honey or amber) to stand up in soy better than a bare citrus. Pour into CSI 464 (stated ceiling 10%) or CSI 468 (stated ceiling 13%, but the oil's 10% governs), in a lidded jar, and cure with the lid on. In the 150 g clear golden-lid jar, the finished materials cost runs from ₹212.66 to ₹261.28 per candle, excluding labour, freight, packaging and GST. The jar is 44% of the cheapest candle, so a premium clean line is won on vessel, restraint and cure more than on oil price.
One line: in soy, "clean" survives only if it has a soft base under it, so choose fresh oils with musk, wood, honey or amber in the notes, cure them lidded, and put your money into the jar.
The most luxurious fresh note of these five, in our judgement: Neroli Fragrance Oil, "bright neroli with hints of orange blossom, honey, and soft green undertones". 50 g is ₹342.20, enough for four 150 g candles at 8%. The page states up to 10% for soy wax.
Buy Neroli 50 g — ₹342.20

Why fresh notes are fragile in soy

A fresh candle is a race against evaporation. Soy does not slow the race; you have to.

Every fragrance oil is a blend of materials that evaporate at different speeds. The fast ones are what you smell first, and they are the ones that make a scent read as "fresh": citrus peel, green leaf, cucumber, ozone, mint. The slow ones (musks, woods, amber, vanilla) are what is left after an hour. A warm, woody or gourmand oil is mostly slow material and forgives a lot. A fresh oil is mostly fast material, so it forgives very little.

Soy wax adds a second difficulty. Many candle makers find soy gives a softer, rounder hot throw than paraffin, which suits a sandalwood and flatters a vanilla but can make a lemon disappear. That is a common experience among makers rather than a measured property of CSI's waxes: we have no throw measurements, and your own test candles are the only evidence that counts. What the data does tell you is that every fresh oil in this guide has a stated soy ceiling of 10%, so you cannot solve a quiet soy candle by pouring more oil in.

Where fresh notes are lost, stage by stage

Four places the top notes go · editorial judgement, not lab data
Most of the loss happens before anyone lights the candle
Stage What happens to fresh notes What you control
In the pot Oil added to very hot wax, then held hot while you wait, gives up its lightest material into the room. You can smell it happening. Follow the wax page's temperatures (CSI 464: melt and pour 80–90°C; CSI 468: pour 58–60°C). Weigh the oil before you melt, add it, stir, pour. Do not leave scented wax sitting on the heat.
During cure An open jar on a shelf keeps losing the fastest notes. Soy needs a cure to reach its throw, so there is always a trade-off. Lid on as soon as the surface has set. Cure somewhere cool and away from direct sun.
In storage and shipping Heat is the enemy. A candle that sits in a hot van or a shop window in May is not the candle you tested. Lidded vessel, outer carton, and a batch date on the label so you rotate stock.
In the first minutes of a burn The top notes flash off first. If there is no base underneath, the room goes quiet after 30–40 minutes. Pick oils whose pages name a base (musk, wood, amber, honey). Judge a fresh candle at 30 minutes and at 2 hours, never only at the start.

That last row is why the five picks in this guide were chosen the way they were. Four of the five pages name something slow under the freshness: Cucumber Green Tea lists "clean musk, light woods"; Blue Ocean lists "driftwood and musk"; Juicy Orange lists "white musk and soft amber"; Neroli lists "honey". Verbena is the exception, and its card says so. How to push fresh oils for maximum strength (wick sizing, blends with a heavier base, larger rooms) is a different job, covered in Strong Fresh Fragrance Oils for Candle Making; here the aim is a candle that smells expensive and clean, not one that fills a hall.

Mistake: judging a fresh soy candle by the cold sniff on day one. Fix: fresh oils often smell loudest straight after pouring, because the fast notes are still at the surface. Cold-sniff at day 3 and day 7, then burn. If a candle smelled wonderful on day one and flat on day seven, the lid was off or the oil had no base.

What makes "clean" read as luxury

Cheap clean smells like a floor cleaner. Expensive clean smells like the room after the floor cleaner has gone.

"Clean" sells at two very different price points in India. At the low end it is a loud lemon or a sharp mint in a tin, and it competes on price. At the premium end it is a quiet, slightly soft freshness in a heavy jar, and it competes on how the room feels an hour later. The oils overlap; what differs is the choice of top note, the presence of a soft base, the load, and the vessel. This section is about the premium end only. What "clean" covers as a whole family, and the first order for a general clean range, is in the hub, Buy Clean Fragrance Oils for Candle Making in India.

Four signals that a clean candle is premium

1. An unusual top note. Neroli, verbena and green tea read as considered choices; plain lemon and plain mint read as default ones. This is not snobbery about the oils (Citrus Lemon is a good oil), it is about what the customer has smelled a hundred times before.

2. A soft landing. White musk, light woods, soft amber or honey under the freshness. It stops the candle from smelling sharp at 8–10% and gives the room something to hold after the top notes have gone.

3. Restraint in the load. A luxury clean candle that knocks you over at the door has failed at its job. In our judgement most premium fresh candles land at 7–9% rather than the ceiling, but your 6%, 8% and 10% test decides, not our opinion.

4. A vessel that looks deliberate. Frosted or matte glass, a golden lid, an apothecary dome. It is the first thing a buyer touches and, as the diagram shows, it is the largest single cost in the candle anyway.

Everyday clean vs luxury clean · same family, different product
What changes when you move a fresh candle upmarket
Choice Everyday clean Luxury clean
Top note Lemon, lime, mint, eucalyptus Neroli, verbena, green tea, blood-orange-style layered citrus
Base Often none named Musk, light woods, soft amber, honey
Load Ceiling, for strength Lowest load that passes the doorway test
Wax Whatever is cheapest per gram CSI 464 or CSI 468, chosen on your test
Vessel Tin or votive Frosted, matte or golden-lid glass, apothecary dome
Colour Bright dye Undyed, or a very pale tint
Name "Lemon Fresh" A mood or place: "Morning Terrace", "White Room"
On colour
Most luxury clean candles are left undyed. If you tint, a drop of pale blue or pale green from the liquid dyes collection can signal "aquatic" or "tea" on the shelf, but pour a dyed and an undyed test candle side by side first: dye is another variable in a family that already has little margin.

Five CSI oils for luxury clean soy candles

Ranked on what we can show: whether the page names a base under the freshness, whether it states a soy candle load, stock at every size on 24 September 2026, and price. We have no throw measurements and will not rank on invented strength. Candle counts assume a 150 g candle at 8% (12 g of oil).

1
citrus floral · the luxury top
Neroli Fragrance Oil
The most "expensive-smelling" fresh note in CSI's range, in our judgement, because orange blossom and honey soften what would otherwise be a sharp citrus. The page describes "Bright neroli with hints of orange blossom, honey, and soft green undertones" and states "Recommended Fragrance Load: Up to 10% for soy wax Up to 6% for paraffin wax". It suits a single hero candle or the top of a two-scent clean line beside Cucumber Green Tea. Limitation: the page names no musk or wood, so its staying power rests on the honey; judge it at two hours, not at thirty minutes.
Size Price Per gram 150 g candles at 8%
15 gm ₹118.00 ₹7.87 1
50 gm ₹342.20 ₹6.84 4
100 gm ₹665.52 ₹6.66 8
500 gm ₹3,327.60 ₹6.66 41
1 kg ₹6,655.20 ₹6.66 83
Oil per 8% candle: ₹82.13 at 50 g, ₹79.86 at 100 g. From 100 g it is flat at ₹6.66/g. Buy Neroli
2
citrus · the warm clean
Juicy Orange
An orange that behaves like a finished perfume rather than a peel. The page describes a top of "sweet orange, mandarin, and bergamot", a "heart of neroli and light jasmine" and a "base of white musk and soft amber", and states "For candles, use at 8-10% in soy". The page also describes it as IFRA certified (the page's wording; ask for the documentation on WhatsApp) and quotes 15–20% for perfume use, which is not a candle load. It is the warmest of the five and, in our judgement, the one that fits best outside summer. Limitation: it is the dearest per gram here, and its stated range starts at 8%, so test 8% and 10% with 6% only as a control.
Size Price Per gram 150 g candles at 8%
15g ₹126.00 ₹8.40 1
50g ₹379.00 ₹7.58 4
100g ₹749.00 ₹7.49 8
500g ₹3,749.00 ₹7.50 41
1kg ₹7,499.00 ₹7.50 83
Dearest of the five at ₹7.58/g for 50 g; the 500 g (₹7.50/g) is no cheaper per gram than the 100 g. Buy Juicy Orange
3
fresh green · the signature tea
Cucumber Green Tea
Green tea is a note many people associate with "clean and calm" in a room, and this oil has a proper structure: "Top Notes: Crisp cucumber, fresh green tea leaves | Heart Notes: Delicate jasmine, hints of lemon | Base Notes: Clean musk, light woods". The page says "we recommend using 8-10% fragrance oil per pound of wax"; we read it, like every load here, as a percentage of total candle weight and test 6%, 8% and 10%. At ₹3.53 per gram from 50 g it is the least expensive oil on this list. Limitation: the base is "light", so in soy it rewards a lid and a full cure more than the others.
Size Price Per gram 150 g candles at 8%
15 gm ₹93.22 ₹6.21 1
50 gm ₹176.41 ₹3.53 4
100 gm ₹352.82 ₹3.53 8
500 gm ₹1,663.80 ₹3.33 41
1 kg ₹3,327.60 ₹3.33 83
Oil per 8% candle: ₹42.34 at 50 g, ₹39.93 at 1 kg. The cheapest luxury-clean candle on this page. Buy Cucumber Green Tea
4
fresh aquatic · the sea note
Blue Ocean Fragrance Oil
The aquatic option, for a candle meant to smell like air rather than fruit. Stated notes: "sea salt and ozone top notes, jasmine and lily of the valley heart, and driftwood and musk base"; stated use "candles (up to 10%)"; and the page calls it "a refreshing, phthalate-free aquatic fragrance oil" (the page's wording). Driftwood and musk give it a floor. Limitation: aquatic notes can read "bathroom" rather than "luxury" if pushed hard, so the 6% and 8% candles matter more than the 10%. It is also one of the few oils that gets fractionally dearer per gram as the size goes up.
Size Price Per gram 150 g candles at 8%
15 gm ₹93.22 ₹6.21 1
50 gm ₹247.00 ₹4.94 4
100 gm ₹495.00 ₹4.95 8
500 gm ₹2,478.00 ₹4.96 41
1 kg ₹4,956.00 ₹4.96 83
Bigger is not cheaper: ₹4.94/g at 50 g, ₹4.96/g at 500 g and 1 kg. Buy Blue Ocean
5
citrus herbal · the crisp one
Verbena Fragrance Oil
Lemon with a green, herbal edge, less sweet than orange and less obvious than lemon. The page describes "Crisp lemony verbena with herbal undertones" and states "Recommended Fragrance Load: Up to 10% for soy wax Up to 6% for paraffin wax". It is the most "spa-adjacent" of the five, useful as a bright partner to Neroli or Blue Ocean. Limitation: the page names no base note at all. In our judgement that makes it the most fragile oil on this list in soy: it may smell strongest cold and fade fastest in the burn, so test for exactly that, and consider it for a two-oil blend rather than a solo hero.
Size Price Per gram 150 g candles at 8%
15 gm ₹106.20 ₹7.08 1
50 gm ₹330.40 ₹6.61 4
100 gm ₹590.00 ₹5.90 8
500 gm ₹2,478.00 ₹4.96 41
1 kg ₹4,720.00 ₹4.72 83
Bulk does pay here: the 1 kg (₹4.72/g) is 28.6% cheaper per gram than the 50 g. Buy Verbena
Only buying two? Neroli for the luxury top and Cucumber Green Tea for the signature: ₹518.61 for 100 g. Skipping the warm one? The four-oil set without Juicy Orange is ₹1,096.01.

Per-gram gaps between 50 g and 1 kg are small on most of these: Neroli is 2.8% cheaper at 1 kg, Juicy Orange 1.1%, Cucumber Green Tea 5.7%, and Blue Ocean is dearer. Only Verbena rewards scale strongly (28.6%). The full per-gram ladder for every fresh oil, size by size, belongs to Clean and Fresh Candle Fragrance Oils Wholesale.

CSI 464, CSI 468 or Chunks for fresh oils

The wax with the higher ceiling is not the answer when the oil has the lower one.

CSI lists three container soy waxes with a stated maximum load. The two-ceilings rule applies: the lower of the wax page's maximum and the oil page's maximum governs. For all five oils in this guide the oil's maximum is 10%, so the 13% headroom on CSI 468 and the Chunks is headroom you cannot use. Ceilings are formulation limits, not regulatory limits, and the maximum is not the best-performing load.

Container soy waxes · CSI live pricing, 24 September 2026
For these five oils, all three waxes have the same effective ceiling: 10%
Wax Page wording Stated ceiling Effective with these oils 10 kg price Per gram (10 kg) Wax in one 150 g candle at 8%
Luxury Soy Wax CSI 464 melt/pour 80–90°C 10% 10% ₹5,074.00 ₹0.51 ₹70.02
Premium Coconut Soy Wax CSI 468 pour 58–60°C 13% 10% ₹6,370.00 ₹0.64 ₹87.91
Luxury Soy Wax Chunks container candles 13% 10% ₹5,999.00 ₹0.60 ₹82.79

So why consider CSI 468 at all?

Two reasons, both practical rather than proven. First, its stated pour temperature of 58–60°C is far below CSI 464's 80–90°C melt-and-pour figure. In our judgement a lower working temperature is kinder to fast-evaporating notes, but we have no measurement to show you, so treat it as a hypothesis to test, not a fact. Second, coconut-soy blends are widely marketed as a premium, creamier-looking wax, which fits a luxury positioning. Against that, CSI 468 costs 26% more per gram than CSI 464 at 10 kg: ₹17.88 more wax cost per 150 g candle.

Argued against our own interest: we would happily sell you the dearer wax, but for a first luxury clean test you do not need it. Pour your three-load test in CSI 464 first. If Neroli or Cucumber Green Tea passes at 8% in CSI 464, the CSI 468 upgrade is about look and feel, not throw, and it costs ₹17.88 a candle. If they fail in CSI 464, pour a second set in CSI 468 before you conclude the oil is the problem. Our 1 kg price comparison: CSI 468 is ₹0.65 per gram at 1 kg.
Not a container wax
The Soy Pillar Wax and the paraffin waxes on the wax collection are for different candle types. The oil pages' 6% paraffin figures (Neroli, Verbena) show how much lower the oil ceiling is in paraffin; this guide stays with container soy.

Vessels, lids and the frosting problem

The jar is the most expensive ingredient in a luxury clean candle. It should also be doing a job.

For fresh oils, a vessel does three jobs beyond looking good: it keeps the top notes in during cure and storage (a lid), it sets the melt-pool geometry that decides throw (the opening), and it hides or shows the surface of the wax. That third job matters more in soy than in anything else, because soy candles commonly develop frosting, a white crystalline bloom on the surface and sides, and wet spots where the wax pulls away from clear glass. Neither affects the scent. Both affect how "luxury" a clean white candle looks in clear glass on a shop shelf.

Vessels for a luxury clean soy line · stock and prices on 24 September 2026
Where the jar hides soy's habits, and where it shows them
Vessel Price Per jar Fill stated on page For clean soy
Clear Glass Jar with Golden Lid (150 gram) ₹944.00 / 10; ₹1,888.00 / 20 ₹94.40 150 g Lid included; the golden lid reads premium. Clear glass shows frosting and wet spots, so it suits an undyed candle only if you accept them.
Clear Frosted Glass Jar ₹354.00 / 5; ₹708.00 / 10 ₹70.80 Not stated (height 8 cm, width 7 cm) Frosted glass hides wet spots and softens frosting. No lid listed; plan a lid or a sealed box for the cure.
White Matte Glass Jar ₹354.00 / 5; ₹708.00 / 10 ₹70.80 Not stated (height 8 cm, width 7 cm) Opaque white: the most "clean" look, and soy's surface is hidden from the side. No lid listed.
Apothecary Glass Candle Jar with Dome Lid ₹212.40 (500 gm); ₹250.00 (700 gm) as listed ~500 g and ~700 g The statement piece. Dome lid holds the headspace. A large jar needs its own wick test, often more than one wick.
Borosilicate Glass Jar 600 gram fill capacity with golden lid ₹200.00 as listed 600 g Large lidded clear jar; same frosting caveat as clear glass.

The frosted and matte jars do not state a fill capacity in grams on their pages, only height and width. Fill one with water on a scale before you plan a batch around it, or ask us on WhatsApp; do not assume they hold 150 g. Browse every option in the glass jars collection.

Wick, briefly
Jar diameter decides the wick, and most jar pages do not state an inside diameter. Start with Eco Candle Wicks, Thin (C1) at ₹5.90 each, and step up to Thick (C2) at ₹9.44 or Cotton Braided Wicks at ₹12.00 if the melt pool has not reached the glass edge after two to three hours. A fresh oil in an under-wicked jar will always seem weak. More on wick and melt pool for fresh oils is in Strong Fresh Fragrance Oils for Candle Making; browse the wick collection.

Three builds, priced to the paisa

Luxury is a price you choose to charge. Here is what it costs you to make.

Three worked examples at three levels of spend. All are materials only and exclude labour, freight, packaging and GST; oil at the size you would realistically buy for each build.

Worked examples · materials only · CSI live pricing, September 2026
Everyday clean, luxury clean and statement clean
Line Build A · clean everyday Build B · luxury clean Build C · statement (500 g)
Oil Cucumber Green Tea, 12 g at 50 g price: ₹42.34 Neroli, 12 g at 50 g price: ₹82.13 Neroli, 40 g at 500 g price: ₹266.21
Wax CSI 464, 138 g: ₹70.02 CSI 468, 138 g: ₹87.91 CSI 468, 460 g: ₹293.02
Vessel Clear golden-lid jar 150 g: ₹94.40 Clear golden-lid jar 150 g: ₹94.40 Apothecary jar with dome lid, 500 gm: ₹212.40
Wick C1: ₹5.90 C1: ₹5.90 Two C2 (to be confirmed by test): ₹18.88
Total ₹212.66 ₹270.33 ₹790.51

Moving from Build A to Build B adds ₹57.67 per candle: the more expensive oil and the coconut-soy wax together. At the Neroli 100 g price, Build B falls only to ₹268.07. Build C looks expensive at ₹790.51, but scaled to the same 150 g of candle it is ₹237.15, roughly the same as Build B, because the apothecary jar costs little more than two golden-lid jars and holds more than three candles' worth of wax. If your customer will pay for a big candle, a big candle is not an extravagance.

Where bulk buying does and does not help this line

Neroli at 1 kg saves ₹2.27 of oil per candle against the 50 g price. Verbena saves ₹22.66. Juicy Orange's 500 g and 1 kg are ₹7.50 per gram against ₹7.49 at 100 g, so the 100 g is already the bulk price. We sell the 1 kg bottles. For a luxury clean line, don't start there: the per-candle saving is a few rupees, and a premium line usually sells fewer units per scent than an everyday one. Batch maths for manufacturers who are ready for kilograms are in Bulk Fresh Fragrance Oils for Candle Manufacturers.

Mistake: choosing the cheaper oil to protect a luxury margin. Fix: the widest oil gap among the five picks is ₹48.62 per candle. If a customer is paying for a premium clean candle, the difference between Cucumber Green Tea and Juicy Orange is not what makes or breaks your margin; the jar, the packaging and your time are. Choose the oil that passes your test.

The soy test for fresh oils

A test built for the weaknesses of fresh oils in soy: loss during pour, loss during cure, and fade after the first half hour. You need a scale reading to 1 g, a thermometer, lids for every jar and a notebook.

1
Pour three loads per oil, by total weightFor a 150 g candle: 6% = 9 g oil + 141 g wax; 8% = 12 g + 138 g; 10% = 15 g + 135 g. Five oils at three loads is fifteen candles and 180 g of oil, which the 50 g bottles cover with 14 g of each to spare.
2
Keep the time at heat short and identicalUse the wax page's temperatures for every candle. Weigh the oil first, add it, stir gently and pour. Note the time from adding oil to pouring; keep it the same across the fifteen.
3
Lid on at set, cure coolNone of these five pages states a cure time. As a working rule, cure at least 48–72 hours, and longer for soy is common practice. Lid every jar as soon as the surface sets; if your vessel has no lid, cover it.
4
Cold-sniff at day 3 and day 7, blindHave someone else hand you the jars. Score each 1–5 for "fresh", "soft" and "sharp". A candle that loses more than a point of "fresh" between day 3 and day 7 is telling you about its base.
5
Burn for two hours and score twiceSame room, door closed. Score from the doorway at 30 minutes and at 2 hours. For fresh oils the 2-hour score is the one that decides whether a customer reorders.
6
Keep the lowest load that holds at 2 hoursIf 8% holds, keep 8%. On Neroli at the 50 g price, 10% instead of 8% adds ₹20.53 of oil per candle, and a sharper edge you may not want in a luxury candle.
The test basket
Five 50 g oils (₹1,475.01), 3 kg of CSI 464 (3 × 1 kg, ₹1,522.20; the fifteen test candles alone take 2.07 kg of wax, so 2 kg is not enough), a pack of 20 clear golden-lid jars (₹1,888.00) and 20 C1 wicks (₹118.00): ₹5,003.21 for 20 candles, or ₹250.16 each, before freight and GST. CSI 464 because, as argued above, the first test belongs in the cheaper wax. The five spare jars are for retesting the winners at their chosen load; each 50 g bottle has 14 g left after the test, enough for one retest at 6% or 8%.

What not to buy for this line

Some of the prettiest fresh oils in the catalogue are perfume oils. They are not in this guide for a reason.

Perfume-grade fresh oils without a candle load. Neroli Signature Grade (a fuller neroli, bitter orange, petitgrain, white musk and amber), Orange no.3 (blood orange, orange blossom, amber, cedar, white musk) and Grapefruit Oleo read beautifully on paper. None of their pages states a candle load; the 18–22% and 15–25% figures they quote are perfume rates, not candle loads. At 12 g, Neroli Signature Grade costs ₹95.76 and Orange no.3 ₹96.48 at their 50 g prices, against ₹82.13 for Neroli Fragrance Oil, and you would be working without a stated candle maximum. On 24 September 2026, Grapefruit Oleo is in stock only at 100 g (₹341.00); its 50 g and 1 kg are out of stock.

A fresh linen or clean cotton oil. CSI does not list one on 24 September 2026. If "fresh laundry" is the heart of your premium line, read Fresh Linen Fragrance Oil for Candle Making for the nearest substitutes and ask us on WhatsApp before building around the gap.

The brand-inspired aquatic. The listing named "Freshwater Fragrance Oil Bath and Body Works Inspired" is CSI's product listing name; the oil is CSI's interpretation, CSI is not affiliated with the brand, and the brand name must never appear on your label. Its page states no candle load, and on 24 September 2026 its 500 g and 1 kg are out of stock. The price gap between it and Blue Ocean is analysed in Clean and Fresh Candle Fragrance Oils Wholesale.

Argued against our own interest: Neroli Signature Grade and Orange no.3 cost more per gram at 50 g than any of the five picks, and we would sell more of them if we told you they were the "luxury" choice. For a soy candle, they are not the better-evidenced buy. A fresh oil with a stated soy load up to 10% and a named base note is the safer foundation for a premium line; keep the perfume oils for perfume.

Timing a clean soy line for gifting

Clean scents suit any month, but premium clean candles have two obvious windows in the next nine months. Christmas falls on 25 December 2026, 92 days after these prices were checked, and in our experience corporate gifting orders for it are often placed in November. Indian summer, roughly April to June, is the natural season for fresh scents. Diwali on 8 November 2026 is 45 days away; a luxury clean candle can sit in a Diwali hamper, but in our judgement warmer oils suit that season better, and the best-fit oil here is Juicy Orange.

Work backwards from your date: one week for delivery and the test pour, one to two weeks of cure and burn tests, then a production pour with its own cure. For a Christmas line that means ordering the test set in early October, choosing by early November, and pouring production by the end of November.

Christmas 25 December 2026: test in October, pour by the end of November. When your winner is chosen, ask us for 500 g of the oil and a 10 kg bag of CSI 468 (₹6,370.00) on one GST invoice, with a confirmed dispatch date.
WhatsApp a Christmas quote
The CSI principle
Fresh on top, something soft underneath, a lid on top of that.
Clean scents are made of the fastest-leaving materials in perfumery. A luxury clean soy candle keeps them by choosing oils with a base, keeping them off the heat, and curing them lidded. Load is the last lever, not the first.
"You cannot pour a fresh candle louder than 10% with these oils. You can pour it smarter: a softer base, a lid, and a jar that looks like it cost what you charge."
— CandleMakingSuppliesIndia

Building a whole five-scent clean range rather than one premium candle? The roles and balance of a clean collection are set out in Best Clean Fragrances for a Candle Collection. And if you are comparing suppliers for stock depth and documents, see Where to Buy Fresh and Clean Candle Fragrance Oils in India.

Why trust this guide

CandleMakingSuppliesIndia sells the oils, waxes, jars and wicks named here, and does not sell finished candles. This page recommends against our dearer wax for a first test, against our perfume-grade oils for soy candles, and against 1 kg bottles for a luxury line, because that is the advice we would give a friend.

Every price, pack size and per-gram figure was taken from CSI's live store and verified on 24 September 2026. Out-of-stock sizes are flagged as out of stock on that date and are never presented as buyable. Notes, candle loads and IFRA or phthalate wording are quoted from each product page; where a page does not state a candle load or a fill capacity, we say so.

What is judgement: how fresh notes behave in soy, the effect of pour temperature and lids, which oils read "luxury", and the test method. CSI has no throw measurements for these oils. For bulk pricing, GST invoicing, and MSDS and IFRA documentation on request, message us on WhatsApp at +91 7397976926.

Frequently asked questions

Why does my soy candle lose its citrus scent after a few days?
Citrus and other fresh notes are the fastest-evaporating part of an oil. They are lost when scented wax is held hot, when jars cure without lids, and in warm storage. Cure lidded, keep time at heat short, and choose a fresh oil whose page names a base (musk, wood, amber or honey), such as Cucumber Green Tea, Blue Ocean, Juicy Orange or Neroli.
What is the best wax for clean scented luxury candles in India?
At CSI, Luxury Soy Wax CSI 464 (stated up to 10%, melt/pour 80–90°C) or Premium Coconut Soy Wax CSI 468 (stated up to 13%, pour 58–60°C). With fresh oils capped at 10% on their pages, both give the same effective ceiling. Test in CSI 464 first; CSI 468 costs ₹17.88 more per 150 g candle in wax.
How much fragrance oil for a 150 g soy candle with a fresh scent?
At 8% of total weight, 12 g of oil and 138 g of wax. Test 6% (9 g), 8% (12 g) and 10% (15 g). Do not go above 10% with Neroli, Juicy Orange, Cucumber Green Tea, Blue Ocean or Verbena: that is the maximum their pages state.
Is coconut soy wax better for scent throw than soy wax?
We cannot tell you that it is: CSI has no throw measurements. CSI 468's higher stated ceiling does not help oils capped at 10%, but its lower pour temperature may be kinder to fresh top notes. Pour the same oil in both and compare at 2 hours.
Which jar hides frosting on soy candles?
Frosted or opaque jars. CSI's Clear Frosted Glass Jar and White Matte Glass Jar are ₹708.00 for 10 (₹70.80 each); their pages state height and width but not fill capacity, so weigh a water fill first. Clear glass, including the 150 g golden-lid jar, shows frosting and wet spots.
Does CSI sell a fresh linen fragrance oil for soy candles?
Not on 24 September 2026. CSI lists no Fresh Linen, Clean Cotton or Laundry oil. The nearest fresh options with a soy load are Cucumber Green Tea and Blue Ocean; the substitution test is in the Fresh Linen guide, and you can ask on WhatsApp whether one is planned.
Your luxury clean test
Five fresh oils with a base, 50 g each, ₹1,475.01.
Neroli, Juicy Orange, Cucumber Green Tea, Blue Ocean and Verbena: every size in stock on 24 September 2026, every page stating up to 10% in soy. Pour three loads, cure lidded, judge at two hours.
Start with Neroli Order the test set on WhatsApp
Editorial standards & sources
About this guide: part of CSI's clean and fresh cluster. It covers fresh fragrance oils in soy wax for a premium candle: why fresh notes are fragile, what makes clean read as luxury, wax and vessel choice, and cost. Strength-maximising technique is left to the Strong Fresh guide. CSI is not affiliated with any brand named in its own product listings.

Customer reviews: The six reviews at the top of this page are genuine, published Judge.me reviews left by CSI customers on the product pages named on each card — Blue Ocean Fragrance Oil, Citrus Lemon Fragrance Oil, Eco Candle Wicks, Luxury Soy Wax CSI 464 ( Flakes Form) For Container Candles, Premium Coconut Soy Wax CSI 468 ( Flakes Form) For Container Candles, White Matte Glass Jar. They are general product reviews, not assessments of the buying advice on this page. Names, star ratings, dates and products are as recorded by Judge.me and wording is unedited. "Verified buyer" appears only on reviews Judge.me recorded as verified — Yashvi Shah, Avanthi Cheeli, Jaya Sawlani, Arminder Kaur, Monika Deep. The reviews from Ashwini are published but not recorded as verified, and carry no badge. Reviews below five stars are included as published, not filtered out.

Figures verified 24 September 2026, CSI live pricing: Neroli Fragrance Oil 15 g ₹118.00, 50 g ₹342.20, 100 g ₹665.52, 500 g ₹3,327.60, 1 kg ₹6,655.20; Juicy Orange 15 g ₹126.00, 50 g ₹379.00, 100 g ₹749.00, 500 g ₹3,749.00, 1 kg ₹7,499.00; Cucumber Green Tea 15 g ₹93.22, 50 g ₹176.41, 100 g ₹352.82, 500 g ₹1,663.80, 1 kg ₹3,327.60; Blue Ocean 15 g ₹93.22, 50 g ₹247.00, 100 g ₹495.00, 500 g ₹2,478.00, 1 kg ₹4,956.00; Verbena 15 g ₹106.20, 50 g ₹330.40, 100 g ₹590.00, 500 g ₹2,478.00, 1 kg ₹4,720.00 — all in stock. Neroli Signature Grade 50 g ₹399.00; Orange no.3 50 g ₹402.00; Grapefruit Oleo 100 g ₹341.00 (50 g and 1 kg out of stock). Luxury Soy Wax CSI 464 1 kg ₹507.40, 10 kg ₹5,074.00; Premium Coconut Soy Wax CSI 468 1 kg ₹650.00, 10 kg ₹6,370.00; Luxury Soy Wax Chunks 10 kg ₹5,999.00; Clear Glass Jar with Golden Lid (150 gram) 10 ₹944.00, 20 ₹1,888.00; Clear Frosted Glass Jar and White Matte Glass Jar 5 ₹354.00, 10 ₹708.00; Apothecary Glass Candle Jar with Dome Lid 500 gm ₹212.40, 700 gm ₹250.00; Borosilicate Glass Jar 600 gram ₹200.00; Eco Candle Wicks C1 10 ₹59.00, 20 ₹118.00; C2 10 ₹94.40; Cotton Braided Wicks 10 ₹120.00. Per-gram figures are price divided by grams, to two decimals.

Non-price figures: candle maths assume a 150 g candle with load as a percentage of total weight (8% = 12 g oil + 138 g wax); the statement build assumes a 500 g fill at 8% and two C2 wicks, both to be confirmed by test. Wax ceilings (CSI 464 up to 10%, CSI 468 and Chunks up to 13%) and pour temperatures are the wax pages' wording and are formulation limits, not regulatory limits. None of the five oil pages states a cure time; the 48–72 hour minimum is common practice, not a page figure. Per-candle costs are worked examples and exclude labour, freight, packaging and GST. How fresh notes behave in soy, lids, pour temperature and "luxury" positioning are editorial judgement. Christmas (25 December 2026) and Diwali (8 November 2026) are calendar dates; seasons are approximate.
Zurück zum Blog