Buy Diwali Candle Fragrance Oils in Bulk

Buy Diwali Candle Fragrance Oils in Bulk

 

Saffron Cedarwood 500 g ₹2,584.20 Cinnamon 1 kg ₹5,310.00 Sacred Sandal Ember: 500 g only in stock
CSI commercial fragrance guides · Diwali & festive
Which pack size is actually cheapest for each festive oil, and how to cover a known kilo order for the least money.
★★★★☆
"Quality of the wick is good for jar candles, team can work on the pricing and delivery timelines."
Monika DeepVerified buyer · Oct 2025
Eco Candle Wicks
★★★★★
"Quality wick, works very well"
AshwiniSep 2025
Eco Candle Wicks
★★★★☆
"Good quality .... if possible delivery date would be try little bit quick please"
Subhankar RoyVerified buyer · Sep 2024
Eco Candle Wicks
★★★★★
"This needle is very helpful as it doesn't damage the mould and there is no leakage of wax while pouring.. I would definitely recommend this .."
LJAug 2024
Premium Candle Wicking Needle
★★★★★
"Good one"
Sneha TamangVerified buyer · Apr 2025
Premium Candle Wicking Needle
★★★★★
"This bamboo wick holder doesn't exert any pressure on the wicks… and it is a very useful product 👌🏻👌🏻.."
Lalitha JaganAug 2024
Bamboo Wick Holder
★★★★☆
"Quality of the wick is good for jar candles, team can work on the pricing and delivery timelines."
Monika DeepVerified buyer · Oct 2025
Eco Candle Wicks
★★★★★
"Quality wick, works very well"
AshwiniSep 2025
Eco Candle Wicks
★★★★☆
"Good quality .... if possible delivery date would be try little bit quick please"
Subhankar RoyVerified buyer · Sep 2024
Eco Candle Wicks
★★★★★
"This needle is very helpful as it doesn't damage the mould and there is no leakage of wax while pouring.. I would definitely recommend this .."
LJAug 2024
Premium Candle Wicking Needle
★★★★★
"Good one"
Sneha TamangVerified buyer · Apr 2025
Premium Candle Wicking Needle
★★★★★
"This bamboo wick holder doesn't exert any pressure on the wicks… and it is a very useful product 👌🏻👌🏻.."
Lalitha JaganAug 2024
Bamboo Wick Holder
Reviews collected and published through Judge.me on candlemakingsuppliesindia.store. They are general reviews of the wicks and wick tools named on each card, not assessments of the bulk-buying guidance set out below. Wording is unedited.
✓ 21 festive-fit oils with stock on 24 September 2026 ✓ Listed packs up to 1 kg · larger orders quoted on WhatsApp ✓ GST invoicing · MSDS & IFRA documentation on request
Commercial Fragrance · Diwali Bulk
Bulk buying for Diwali is not one decision. It is one decision per oil. For some festive oils the kilo saves ten per cent, for several it saves nothing, for three it costs slightly more, and for one the 500 g is a quarter cheaper than the kilo.
₹3,398.40
saved on 2 kg of Saffron Cedarwood by buying four 500 g packs instead of two 1 kg · CSI live pricing, September 2026
Quick answers — read this first
Is it cheaper to buy Diwali fragrance oils in 1 kg packs? For some. British Rose, Cinnamon and Ylang Ylang save about 10% at 1 kg against 100 g, and Jasmine 8.8%. Sandalwood, Woody Oud, Gilli Mitti, White Royal Oud and Neroli are flat. Midnight Bakhoor Royale, Sultan's Smoke and Smoked Rose Royale cost ₹0.01 a gram more at 1 kg.

Which festive oil should I never buy in 1 kg? Saffron Cedarwood. The 500 g is ₹2,584.20 (₹5.17/g) and the 1 kg is ₹6,867.60 (₹6.87/g). Two 500 g packs cost ₹1,699.20 less than one kilo.

What does a 12 kg festive order cost? Our six-oil example costs ₹70,711.20 bought in kilos, ₹70,607.00 in 100 g bottles and ₹63,856.80 in the cheapest mix. See pack-mix maths.

Can I buy more than 1 kg of one oil? Yes, by buying several listed packs, or by asking for a quote on WhatsApp for larger or mixed volumes. No discount figure is published, so ask. The wholesale route explains it.
The short answer
Kilo saves: British Rose 10.3% · Cinnamon 10.0% · Ylang Ylang 10.0% · Jasmine 8.8% · Spicy Cinnamon 7.0% · Cinnamon Vanilla 5.9% (1 kg vs 100 g per gram).
Kilo does not: Flat: Sandalwood, Woody Oud, Gilli Mitti, White Royal Oud, Neroli. 100 g ₹0.01/g cheaper: Midnight Bakhoor Royale, Sultan's Smoke, Smoked Rose Royale. Saffron Cedarwood 500 g ₹5.17/g vs 1 kg ₹6.87/g.
Stock: Sacred Sandal Ember: 500 g only in stock. Mogra and Rajnigandha: out of stock in every size.
Shop: Fragrance Oils · Saffron Cedarwood · Cinnamon · bulk quotes on WhatsApp.
Five festive oils, three pack sizes — the per-gram line does not always fall Price per gram at 100 g, 500 g and 1 kg · lower is cheaper · CSI live pricing, 24 September 2026 100 g 500 g 1 kg Saffron Cedarwood ₹6.87/g₹6.96/gMidnight Bakhoor Royale ₹8.00/g₹7.99/gCinnamon ₹5.31/g₹5.90/gJasmine ₹3.92/g₹4.30/gBritish Rose ₹3.07/g₹3.42/g Saffron Cedarwood dips to ₹5.17/g at 500 g
Each line is one oil moving up its own pack ladder. British Rose and Jasmine fall the way buyers expect. Cinnamon is flat to 500 g and drops only at the kilo. Midnight Bakhoor Royale is flat, with the 100 g a hair cheaper. Saffron Cedarwood falls sharply at 500 g and climbs back at 1 kg, which is why its kilo is the one festive pack to avoid.
Straight answer
How should a candle business buy Diwali fragrance oils in bulk?
Work out the kilos per oil first (the quantity guide does that), then buy each oil in the pack combination that covers it for least money. On CSI's listed prices, pulled 24 September 2026, bigger is not automatically cheaper. Among the 21 festive-fit oils in stock, six save 5% or more at 1 kg against 100 g: British Rose, Cinnamon and Ylang Ylang about 10%, Jasmine 8.8%, Spicy Cinnamon 7.0% and Cinnamon Vanilla 5.9%. Six are flat, including Sandalwood and Woody Oud. Three, Midnight Bakhoor Royale, Sultan's Smoke and Smoked Rose Royale, cost ₹0.01 a gram less in 100 g bottles. Saffron Cedarwood is the outlier: its 500 g costs ₹5.17/g and its 1 kg ₹6.87/g, so two 500 g packs save ₹1,699.20 a kilo. Sacred Sandal Ember is in stock at 500 g only. Applied to a 12 kg, six-oil festive order, the cheapest mix costs ₹63,856.80 against ₹70,711.20 in kilos. Above the listed packs, ask for a quote on WhatsApp.
One line: price each oil's pack ladder before you order; the kilo is the right answer for some festive oils and the wrong one for others.
The biggest single saving in the festive range: Saffron Cedarwood 500 g at ₹2,584.20, which is ₹5.17/g. The 1 kg is ₹6,867.60. If you need a kilo, two 500 g packs cost ₹5,168.40, which is ₹1,699.20 less.
Buy Saffron Cedarwood 500 g

Where bulk saves on festive oils

"Buy in bulk to save" is true for about a third of the festive range. For the rest, bulk buys you stock and convenience, which may still be worth having.

Across CSI's whole Fragrance Oils collection, the 1 kg pack is within 1% of the 100 g per gram for 52 of the 91 oils that list both sizes, and only 24 show a saving of 5% or more. The festive-fit oils follow the same pattern. The table below lists every in-stock festive oil at its three production sizes, marks the size that is cheapest per gram, and shows what the 1 kg saves against the 100 g. Where a size is out of stock it is marked, not priced.

21 festive-fit oils · price per gram at production sizes · CSI live pricing, 24 September 2026
Festive oils, pack by pack: which size is cheapest per gram
Oil 100 g 500 g 1 kg Cheapest size 1 kg saving vs 100 g
Raat Ki Rani ₹7.00/g ₹6.77/g ₹6.77/g 500 g = 1 kg 3.2%
Jasmine ₹4.30/g ₹3.92/g ₹3.92/g 500 g = 1 kg 8.8%
Gilli Mitti (Patchouli) ₹8.96/g ₹8.96/g ₹8.96/g 100 g = 500 g = 1 kg 0.0%
Sandalwood ₹5.03/g ₹5.03/g ₹5.03/g 100 g = 500 g = 1 kg 0.0%
Saffron Cedarwood ₹6.96/g ₹5.17/g ₹6.87/g 500 g 1.4%
Woody Oud ₹4.53/g ₹4.53/g ₹4.53/g 100 g = 500 g = 1 kg 0.0%
Dark Vanilla Oud ₹5.90/g ₹5.69/g ₹5.69/g 500 g = 1 kg 3.5%
White Royal Oud ₹8.10/g ₹8.10/g ₹8.10/g 100 g = 500 g = 1 kg 0.0%
Midnight Bakhoor Royale ₹7.99/g ₹8.00/g ₹8.00/g 100 g -0.1%
Sultan's Smoke ₹7.99/g ₹8.00/g ₹8.00/g 100 g -0.1%
Sacred Sandal Ember Out of stock ₹8.00/g Out of stock 500 g 12.4% (sizes out of stock)
Spicy Cinnamon ₹6.99/g ₹6.50/g ₹6.50/g 500 g = 1 kg 7.0%
Cinnamon ₹5.90/g ₹5.90/g ₹5.31/g 1 kg 10.0%
Cinnamon Vanilla ₹4.84/g ₹4.60/g ₹4.55/g 1 kg 5.9%
Dark Vanilla ₹7.90/g ₹7.68/g ₹7.65/g 1 kg 3.2%
Vanilla Bean ₹7.90/g ₹7.68/g ₹7.65/g 1 kg 3.2%
Neroli ₹6.66/g ₹6.66/g ₹6.66/g 100 g = 500 g = 1 kg 0.0%
Santal Noir ₹9.19/g ₹9.20/g ₹9.12/g 1 kg 0.8%
British Rose ₹3.42/g ₹3.19/g ₹3.07/g 1 kg 10.3%
Smoked Rose Royale ₹7.99/g ₹8.00/g ₹8.00/g 100 g -0.1%
Ylang Ylang ₹5.90/g ₹5.43/g ₹5.31/g 1 kg 10.0%

Read the last column before you read anything else. A 10% saving on Cinnamon is real money: on 3 kg it is ₹1,770.00 against buying 100 g bottles. A 0.0% saving on Sandalwood means the kilo is purely a convenience decision. Two entries need care. Sacred Sandal Ember shows a 12.4% kilo saving on paper, but both its 100 g and 1 kg are out of stock. Only the 500 g at ₹3,999.00 can be bought, so that saving is not available. And Saffron Cedarwood's cheapest size is the 500 g, not the kilo.

Check the ladder, not just the kilo
Some oils step down at 500 g and not at 1 kg, and some the other way round. Cinnamon costs ₹5.90/g at both 100 g and 500 g and drops to ₹5.31/g only at the kilo. Ylang Ylang steps at both: ₹5.90/g, ₹5.43/g, ₹5.31/g. So for Cinnamon, a 500 g is no cheaper than five 100 g bottles, but a kilo is.

Five buying patterns

Every festive oil falls into one of five patterns. Once you know an oil's pattern, the bulk decision takes seconds. The patterns come straight from the listed prices, so they will change if prices change. Recheck the product page on the day you order.

Pattern = how price per gram moves from 100 g to 1 kg · in-stock sizes only
The five festive buying patterns
Pattern Festive oils What to do
Real kilo break (5% or more) British Rose 10.3% · Cinnamon 10.0% · Ylang Ylang 10.0% · Jasmine 8.8% · Spicy Cinnamon 7.0% · Cinnamon Vanilla 5.9% Buy the biggest pack you will use before the season ends
Small step (about 3–4%) Dark Vanilla Oud 3.5% · Raat Ki Rani 3.2% · Dark Vanilla 3.2% · Vanilla Bean 3.2% Kilo if the scent is proven; 100 g if not
Flat (within 1%) Sandalwood · Woody Oud · Gilli Mitti (Patchouli) · White Royal Oud · Neroli · Santal Noir Size by convenience and stock security only
100 g fractionally cheaper Midnight Bakhoor Royale · Sultan's Smoke · Smoked Rose Royale (₹7.99/g at 100 g, ₹8.00/g at 500 g and 1 kg) Ten 100 g bottles cost ₹9.00 less than 1 kg — buy either
Odd one out Saffron Cedarwood (500 g at ₹5.17/g, 1 kg at ₹6.87/g) · Sacred Sandal Ember (500 g only in stock) Buy 500 g packs, never the kilo

The first pattern is the only one where bulk buying saves money on its own. Six festive oils sit in it, and between them they cover rose, florals, spice and gourmand. If your Diwali range leans on those families, a bigger pack is both cheaper and safer. The flat pattern covers most of the woods and ouds. Here the kilo is a stock decision: it protects you against a sell-out in the last fortnight, and it saves reordering. It does not save money.

The reverse pattern is small but worth knowing. Midnight Bakhoor Royale, Sultan's Smoke and Smoked Rose Royale are listed at ₹799.00 for 100 g, ₹3,999.00 for 500 g and ₹7,999.00 for 1 kg. Ten 100 g bottles cost ₹7,990.00, which is ₹9.00 less than the kilo. That is not a reason to buy ten bottles. It is a reason not to expect a bulk discount on these three from the listed packs. For volumes above a kilo or two, ask for a quote instead.

Argued against our own interest, plainly. We sell the 1 kg of Saffron Cedarwood at ₹6,867.60. On our own listed prices, you should not buy it. Two 500 g packs give you the same kilo for ₹5,168.40. For Midnight Bakhoor Royale and its two siblings, the kilo works out 90 paise dearer per hundred grams than the bottle. For Sandalwood, Woody Oud and four others, the kilo is exactly the same rate. We would rather you bought the right pack and came back than bought the wrong one and noticed later.
The bulk mistake that costs most. Buying 1 kg of an untested festive oil because "the kilo is cheaper". On a flat-priced oil, the kilo saves nothing and leaves you with 1 kg of a scent that may not sell. Test in 15 g first where it exists. For oils that start at 100 g, the first 100 g is your tester. When Should Candle Businesses Order Fragrance Oils for Diwali Production? fits testing into the Diwali calendar.

Pack-mix maths for a 12 kg order

Once you know how many kilos of each oil you need, the cheapest order is arithmetic. Here it is done three ways.

The scenario is a festive order that is already sized: 3 kg of Cinnamon, 2.5 kg of British Rose, 2 kg each of Saffron Cedarwood and Midnight Bakhoor Royale, 1.5 kg of Jasmine and 1 kg of Sacred Sandal Ember. That is 12 kg in six oils, enough for 750 candles at 16 g each. The table prices it three ways: everything in 1 kg packs (rounding up), everything in 100 g bottles, and the cheapest in-stock mix of 100 g, 500 g and 1 kg packs that covers each need.

Listed in-stock packs only · rounding up to whole packs · CSI live pricing, 24 September 2026
The same 12 kg, bought three ways
Oil Need All 1 kg All 100 g Cheapest mix
Cinnamon 3 kg 3 × 1 kg · ₹15,930.00 30 × 100 g · ₹17,700.00 3 × 1 kg · ₹15,930.00
British Rose 2.5 kg 3 × 1 kg · ₹9,204.00 25 × 100 g · ₹8,555.00 2 × 1 kg + 1 × 500 g · ₹7,729.00
Saffron Cedarwood 2 kg 2 × 1 kg · ₹13,735.20 20 × 100 g · ₹13,924.00 4 × 500 g · ₹10,336.80
Midnight Bakhoor Royale 2 kg 2 × 1 kg · ₹15,998.00 20 × 100 g · ₹15,980.00 20 × 100 g · ₹15,980.00
Jasmine 1.5 kg 2 × 1 kg · ₹7,846.00 15 × 100 g · ₹6,450.00 3 × 500 g · ₹5,883.00
Sacred Sandal Ember 1 kg 2 × 500 g (1 kg out of stock) · ₹7,998.00 2 × 500 g (100 g out of stock) · ₹7,998.00 2 × 500 g · ₹7,998.00
Total 12 kg ₹70,711.20 · 14 bottles ₹70,607.00 · 112 bottles ₹63,856.80 · 35 bottles

The cheapest mix costs ₹63,856.80. Buying in kilos costs ₹70,711.20, which is ₹6,854.40 more: ₹3,398.40 of it from Saffron Cedarwood's kilo, and most of the rest from rounding British Rose and Jasmine up to whole kilos. Buying in 100 g bottles costs ₹70,607.00, ₹6,750.20 more, because Saffron Cedarwood loses its 500 g price and British Rose, Cinnamon and Jasmine lose their bulk breaks. For Jasmine, one 1 kg plus one 500 g would cost ₹5,884.00, a rupee more than three 500 g packs. That is the kind of difference to ignore in favour of fewer bottles. The walkthrough turns this into a repeatable method.

1
Start from kilos per oil, not candlesGet the kilo figure for each oil from your candle plan, with 3–5% added for pour loss and test burns. How Much Fragrance Oil Should I Order for Diwali Candle Production? does this step.
2
List the in-stock production sizesOpen each product page and note which of 100 g, 500 g and 1 kg are in stock today. Out-of-stock sizes are not options, however cheap they look.
3
Divide each price by its gramsTwo decimals is enough. You are looking for the pattern: real kilo break, small step, flat, reverse, or odd one out.
4
Cover the need with the cheapest per-gram size firstFill as much of the need as possible with the cheapest size, then top up with the next. For Saffron Cedarwood that means 500 g packs only.
5
Check the top-up against one size upIf the top-up is 400 g of a kilo-break oil, compare four 100 g bottles with one 500 g. For British Rose, one 500 g at ₹1,593.00 beats four 100 g at ₹1,368.80 and gives 100 g more.
6
Round for convenience where the gap is tinyWhere the cheapest mix is one rupee better but three bottles longer, take the simpler order. Bottle count matters in a busy festive workshop.
1
Wood & spice · buy 500 g
Saffron Cedarwood Fragrance Oil
A warm, festive wood with saffron in the name and an unusual price ladder. The 500 g is ₹5.17/g, well below both the 100 g (₹6.96/g) and the 1 kg (₹6.87/g). Even the 15 g is cheaper per gram than the 50 g.
Pack Price Per gram Candles at 16 g
15 g ₹103.84 ₹6.92 0.94
50 g ₹354.00 ₹7.08 3.12
100 g ₹696.20 ₹6.96 6.25
500 g ₹2,584.20 ₹5.17 31.25
1 kg ₹6,867.60 ₹6.87 62.50
₹82.69 of fragrance per 200 g candle at the 500 g rate Buy Saffron Cedarwood
2
Spice · real kilo saving
Cinnamon Fragrance Oil
The festive spice with one of the clearest kilo breaks. 100 g and 500 g are both ₹5.90/g; the 1 kg drops to ₹5.31/g, a 10.0% saving. If Cinnamon is in your range and you need more than 500 g, go straight to the kilo.
Pack Price Per gram Candles at 16 g
15 g ₹106.20 ₹7.08 0.94
50 g ₹330.40 ₹6.61 3.12
100 g ₹590.00 ₹5.90 6.25
500 g ₹2,950.00 ₹5.90 31.25
1 kg ₹5,310.00 ₹5.31 62.50
₹84.96 per candle at 1 kg, ₹94.40 at 100 g or 500 g Buy Cinnamon
3
Resin & smoke · starts at 100 g
Midnight Bakhoor Royale Fragrance Oil
A bakhoor-style resin for premium festive candles. It is listed from 100 g only, and the 100 g (₹7.99/g) is fractionally cheaper per gram than the 500 g and 1 kg (₹8.00/g). Buy it in whichever size suits your handling.
Pack Price Per gram Candles at 16 g
100 g ₹799.00 ₹7.99 6.25
500 g ₹3,999.00 ₹8.00 31.25
1 kg ₹7,999.00 ₹8.00 62.50
₹127.84 of fragrance per 200 g candle Buy Midnight Bakhoor Royale
4
Sandal & ember · 500 g only
Sacred Sandal Ember Fragrance Oil
A smoky sandal for festive and gifting ranges. Only the 500 g is in stock on 24 September 2026, at ₹3,999.00. The 100 g and 1 kg are out of stock, so testing it means buying 500 g. Ask on WhatsApp before building a range around it.
Pack Price Per gram Candles at 16 g
100 g ₹799.00 · Out of stock Out of stock Out of stock
500 g ₹3,999.00 ₹8.00 31.25
1 kg ₹6,999.00 · Out of stock Out of stock Out of stock
₹127.97 per candle at the 500 g rate Buy Sacred Sandal Ember
Need more than the listed packs? For several kilos of one festive oil, or a mixed order across six or eight, send CSI your list on WhatsApp for a quote. No volume discount figure is published, so ask rather than assume. GST invoice, MSDS and IFRA documents are available on request.
Get a festive bulk quote on WhatsApp

When convenience beats the rupee

Twenty 100 g bottles of Midnight Bakhoor Royale save ₹18.00 against two kilos. Nobody pouring 250 candles in a week should care.

The cheapest mix is the starting point, not the final order. In a festive workshop, bottle count, weighing time and consistency matter as well. A 1 kg pack is one weighing, one label and one place to look. Twenty 100 g bottles are twenty. For the three reverse-pattern oils the kilo costs ₹9.00 more than ten bottles, and most makers pouring at volume will happily pay that. The rule we suggest: if the cheaper mix saves less than about 1% of the oil's cost, take the simpler order. That threshold is a working assumption, so set your own.

Stock security is the other reason to buy bigger than the maths says. Festive demand is concentrated. If a scent sells out in the week before Diwali, the cheapest per-gram price is worth nothing, and restocks on popular sizes cannot be guaranteed that late. For a proven scent, buying a kilo more than your plan is often cheaper than losing a week of sales. For an unproven scent, the opposite holds. Keep it to the smallest production size and reorder if it sells. Leftover oil is not lost either: woods, ouds and florals carry naturally into the November–February wedding season, covered in Fragrance Oils for Wedding Candle Making.

The CSI principle
Price the pack ladder, then decide how much convenience to pay for.
The listed prices tell you where bulk saves money and where it does not. Your workshop tells you how much a simpler order is worth. Both are legitimate. The mistake is assuming the first without checking it.

Two more practical points. First, ask whether a multi-pack order of one oil comes from the same batch if consistency across your run matters to you. Ask on WhatsApp at ordering time. Second, keep the per-gram price you paid on your batch sheet. It is the number you will need when you cost the candles and set a price, which the price hub and price per kg work through.

The shopping list

Here is the cheapest-mix order for the 12 kg scenario as a shopping list. Every line is an in-stock listed pack. If you prefer the simpler order, swap Jasmine's three 500 g packs for one 1 kg and one 500 g (₹1.00 more) and Midnight Bakhoor Royale's twenty 100 g bottles for two 1 kg packs (₹18.00 more).

Cheapest in-stock mix · CSI live pricing, 24 September 2026
Festive bulk order: 12 kg in six oils
Oil Packs Grams Cost
Cinnamon 3 × 1 kg 3,000 g ₹15,930.00
British Rose 2 × 1 kg + 1 × 500 g 2,500 g ₹7,729.00
Saffron Cedarwood 4 × 500 g 2,000 g ₹10,336.80
Midnight Bakhoor Royale 20 × 100 g 2,000 g ₹15,980.00
Jasmine 3 × 500 g 1,500 g ₹5,883.00
Sacred Sandal Ember 2 × 500 g 1,000 g ₹7,998.00
Total 12,000 g ₹63,856.80

That is ₹63,856.80 for 12 kg of festive oil, an average of ₹5.32 a gram, or ₹85.14 of fragrance per 200 g candle across 750 candles. Wax, wicks and jars are extra, and so are freight and GST. For the wax side, Luxury Soy Wax Chunks cost ₹2,995.00 per 5 kg bag, and two 5 kg bags are ₹9.00 cheaper than one 10 kg. For a combined festive quote, send the list on WhatsApp.

Bulk is a size, not a discount. Check the ladder for every oil before you assume the kilo is cheaper.
— CandleMakingSuppliesIndia
Why trust this guide

CANDLEMAKINGSUPPLIESINDIA supplies raw materials, not finished candles. A bulk-buying page is where a supplier would normally push its largest pack. This page tells you not to buy our Saffron Cedarwood kilo, shows three oils where the 100 g is fractionally cheaper than the kilo, and names the one festive oil whose kilo saving you cannot currently buy.

Every oil and wax price on this page comes from live CSI listings pulled on 24 September 2026. Out-of-stock sizes are marked, never priced as buyable. Per-gram figures, savings percentages and pack-mix totals are plain arithmetic on those prices, and the pack mixes were found by checking every in-stock combination of 100 g, 500 g and 1 kg packs.

The 12 kg scenario is an illustration, not a recommendation of those quantities, and the 1% convenience threshold is a working assumption. Volume pricing beyond the listed packs is quoted on WhatsApp, and no discount figure is published. For bulk quotes, GST invoicing, MSDS and IFRA documentation, message us at +91 7397976926.

Frequently asked questions

Is buying fragrance oil in bulk cheaper for Diwali?
For some oils. Among CSI's festive-fit oils, British Rose, Cinnamon, Ylang Ylang, Jasmine, Spicy Cinnamon and Cinnamon Vanilla save 5–10% at 1 kg against 100 g. Sandalwood, Woody Oud and several others are flat, and three resin and rose oils are fractionally cheaper at 100 g.
Which size fragrance oil is cheapest per gram?
It depends on the oil. For British Rose it is 1 kg (₹3.07/g). For Saffron Cedarwood it is 500 g (₹5.17/g). For Midnight Bakhoor Royale it is 100 g (₹7.99/g). The table in where bulk saves lists every festive oil.
What is the price of 1 kg sandalwood fragrance oil?
₹5,026.80 on 24 September 2026, which is ₹5.03/g. The 100 g (₹502.68) and 500 g (₹2,513.40) are the same rate, so the kilo buys convenience rather than a discount.
Can I get a discount on 5 kg or 10 kg of fragrance oil?
Listed packs go up to 1 kg per oil. For larger volumes, send your list on WhatsApp for a quote. No discount figure is published, so we will not promise one here. Wholesale Fragrance Oils for Diwali Candle Production explains what to send.
Is Sacred Sandal Ember available in 1 kg?
Not on 24 September 2026. The 1 kg and 100 g are out of stock. The 500 g is in stock at ₹3,999.00. Ask on WhatsApp if you need to know when other sizes return.
How many bottles should I buy for Diwali?
Size the order in kilos per oil first, then choose packs. How Much Fragrance Oil Should I Order for Diwali Candle Production? works out kilos from your candle plan, and the pack-mix method on this page turns kilos into the cheapest set of bottles.
Check the ladder, then buy
Kilo where it saves. 500 g where it saves more. 100 g where the kilo does not.
21 festive-fit fragrance oils in stock, with packs from 15 g to 1 kg. Send us your Diwali list in kilos and we will quote the whole order, including anything beyond the listed packs.
Shop fragrance oils Get a festive bulk quote on WhatsApp
Editorial standards & sources
About this guide: Written by the CANDLEMAKINGSUPPLIESINDIA team. Product recommendations reflect the CSI range. The pack-mix method applies to any supplier who lists several pack sizes.

Customer reviews: The six reviews at the top of this page are genuine, published Judge.me reviews left by CSI customers on the product pages named on each card — Eco Candle Wicks, Premium Candle Wicking Needle and Bamboo Wick Holder. They are general product reviews, not assessments of the guidance set out here. Names, star ratings, dates and products are as recorded by Judge.me and wording is unedited. "Verified buyer" appears only on the three reviews Judge.me recorded as verified — Monika Deep, Subhankar Roy and Sneha Tamang; the reviews from Ashwini, LJ and Lalitha Jagan are published but not recorded as verified, and carry no badge.

Figures pulled 24 September 2026, CSI live pricing: Raat Ki Rani ₹130.00 / 15 g, ₹370.00 / 50 g, ₹700.00 / 100 g, ₹3,387.00 / 500 g, ₹6,774.00 / 1 kg; Jasmine ₹103.00 / 15 g, ₹230.00 / 50 g, ₹430.00 / 100 g, ₹1,961.00 / 500 g, ₹3,923.00 / 1 kg; Gilli Mitti (Patchouli) ₹140.00 / 15 g, ₹448.00 / 50 g, ₹896.00 / 100 g, ₹4,480.00 / 500 g, ₹8,960.00 / 1 kg; Sandalwood ₹93.22 / 15 g, ₹271.40 / 50 g, ₹502.68 / 100 g, ₹2,513.40 / 500 g, ₹5,026.80 / 1 kg; Saffron Cedarwood ₹103.84 / 15 g, ₹354.00 / 50 g, ₹696.20 / 100 g, ₹2,584.20 / 500 g, ₹6,867.60 / 1 kg; Woody Oud ₹93.22 / 15 g, ₹271.40 / 50 g, ₹453.12 / 100 g, ₹2,265.60 / 500 g, ₹4,531.20 / 1 kg; Dark Vanilla Oud ₹105.02 / 15 g, ₹320.00 / 50 g, ₹590.00 / 100 g, ₹2,845.00 / 500 g, ₹5,691.00 / 1 kg; White Royal Oud ₹130.00 / 15 g, ₹420.00 / 50 g, ₹810.00 / 100 g, ₹4,051.00 / 500 g, ₹8,103.00 / 1 kg; Midnight Bakhoor Royale ₹799.00 / 100 g, ₹3,999.00 / 500 g, ₹7,999.00 / 1 kg; Sultan's Smoke ₹799.00 / 100 g, ₹3,999.00 / 500 g, ₹7,999.00 / 1 kg; Sacred Sandal Ember ₹799.00 / 100 g (out of stock), ₹3,999.00 / 500 g, ₹6,999.00 / 1 kg (out of stock); Spicy Cinnamon ₹116.00 / 15 g, ₹349.00 / 50 g, ₹699.00 / 100 g, ₹3,249.00 / 500 g, ₹6,499.00 / 1 kg; Cinnamon ₹106.20 / 15 g, ₹330.40 / 50 g, ₹590.00 / 100 g, ₹2,950.00 / 500 g, ₹5,310.00 / 1 kg; Cinnamon Vanilla ₹106.20 / 15 g, ₹271.40 / 50 g, ₹483.80 / 100 g, ₹2,301.00 / 500 g, ₹4,554.80 / 1 kg; Dark Vanilla ₹130.00 / 15 g, ₹410.00 / 50 g, ₹790.00 / 100 g, ₹3,840.00 / 500 g, ₹7,646.00 / 1 kg; Vanilla Bean ₹130.00 / 15 g, ₹410.00 / 50 g, ₹790.00 / 100 g, ₹3,840.00 / 500 g, ₹7,646.00 / 1 kg; Neroli ₹118.00 / 15 g, ₹342.20 / 50 g, ₹665.52 / 100 g, ₹3,327.60 / 500 g, ₹6,655.20 / 1 kg; Santal Noir ₹166.00 / 15 g, ₹499.00 / 50 g, ₹919.00 / 100 g, ₹4,599.00 / 500 g, ₹9,120.00 / 1 kg; British Rose ₹94.40 / 15 g, ₹212.40 / 50 g, ₹342.20 / 100 g, ₹1,593.00 / 500 g, ₹3,068.00 / 1 kg; Smoked Rose Royale ₹799.00 / 100 g, ₹3,999.00 / 500 g, ₹7,999.00 / 1 kg; Ylang Ylang ₹106.20 / 15 g, ₹330.40 / 50 g, ₹590.00 / 100 g, ₹2,714.00 / 500 g, ₹5,310.00 / 1 kg. Luxury Soy Wax Chunks ₹299.00 / 500 g, ₹599.00 / 1 kg, ₹2,995.00 / 5 kg, ₹5,999.00 / 10 kg.

Non-price figures and assumptions: Per-gram prices are pack price ÷ grams. Savings compare the per-gram price of the same oil at 1 kg (or 500 g) against its 100 g. Pack mixes are the cheapest combination of in-stock 100 g, 500 g and 1 kg packs that meets or exceeds each need; where two mixes cost the same, the one giving more oil is shown. Candle counts assume 16 g of oil per 200 g candle at an 8% load. The 1% convenience threshold and the 12 kg scenario are working assumptions. Across the whole collection, 52 of 91 oils listing both 100 g and 1 kg are within ±1% per gram and 24 show a saving of 5% or more. Mogra and Rajnigandha are out of stock in every size. Prices and availability change — the linked product pages are always authoritative.
ब्लॉग पर वापस जाएं