Fragrance Oils for Wellness Candle Collections

Fragrance Oils for Wellness Candle Collections

 

Six-oil 50 g sample set: ₹1,803.01 All six oils in stock at every size, 24 September 2026 Three-lead launch at 500 g: ₹6,883.80
Wellness collection · build it right
Six oils in three moods, priced, tested and named without a single health claim.
★★★★☆
"Fragrances are pretty decent , quite versatile."
Tina RahaVerified buyer · Jun 2025
Lavender Fragrance Oil
★★★★★
"A very calming fragrance"
AnonymousVerified buyer · Jul 2025
Lavender Fragrance Oil
★★★★★
"Quality is good with good fragrance"
Avanthi CheeliVerified buyer · Nov 2025
Citrus Lemon Fragrance Oil
★★★★★
"One of the best wax for container Candles. Easy to work with, especially if you are a beginner."
ThenirvaofficialVerified buyer · Nov 2025
Luxury Soy Wax CSI 464 ( Flakes Form) For Container Candles
★★★★★
"The jars were of good quality"
Soumili GopeVerified buyer · Mar 2026
Clear Glass Jar with Golden Lid (150 gram)
★★★★☆
"Good quality .... if possible delivery date would be try little bit quick please"
Subhankar RoyVerified buyer · Sep 2024
Eco Candle Wicks
★★★★☆
"Fragrances are pretty decent , quite versatile."
Tina RahaVerified buyer · Jun 2025
Lavender Fragrance Oil
★★★★★
"A very calming fragrance"
AnonymousVerified buyer · Jul 2025
Lavender Fragrance Oil
★★★★★
"Quality is good with good fragrance"
Avanthi CheeliVerified buyer · Nov 2025
Citrus Lemon Fragrance Oil
★★★★★
"One of the best wax for container Candles. Easy to work with, especially if you are a beginner."
ThenirvaofficialVerified buyer · Nov 2025
Luxury Soy Wax CSI 464 ( Flakes Form) For Container Candles
★★★★★
"The jars were of good quality"
Soumili GopeVerified buyer · Mar 2026
Clear Glass Jar with Golden Lid (150 gram)
★★★★☆
"Good quality .... if possible delivery date would be try little bit quick please"
Subhankar RoyVerified buyer · Sep 2024
Eco Candle Wicks
Reviews collected and published through Judge.me on candlemakingsuppliesindia.store. They are general reviews of the products named on each card, not assessments of the advice set out below. Wording is unedited.
✓ Prices verified 24 September 2026, out-of-stock sizes flagged ✓ MSDS and IFRA documentation on request on WhatsApp ✓ Raw materials only — CSI does not sell finished candles
CSI Collection Buying · Wellness
A wellness candle collection is a day told in three scents: fresh for the morning, green for the desk, soft for the evening. Here are the six CSI oils that build it, the three to launch first, and the words to leave off the label.
6 oils
three moods × two oils · six-oil 50 g sample set ₹1,803.01 · CSI live pricing, September 2026
Quick answers — read this first
What is a wellness candle collection, in fragrance terms? A small, coherent range sorted by the moment of the day it is meant for, not by a promised effect. The cleanest structure we know is three moods: a fresh morning scent, a green "focus" scent for the working day, and a soft evening scent. Each is described by what it smells like and when people might light it, never by what it does to the body.

Which CSI oils build it? Morning: Lemongrass and Lime and Verbena. Focus: Cucumber Green Tea and Sage and Cedarwood. Evening: Lavender and Neroli. All six are in stock at every listed size on 24 September 2026 and every page states a candle maximum of 10%.

How many should I launch? Three — one lead oil per mood — then add the second oil in each mood once the first has sold. Sample all six at 50 g (₹1,803.01); launch stock of the three leads at 500 g is ₹6,883.80.

Are these essential oils? No. They are fragrance oils made for candles. A wellness collection built on them must say "fragrance oil" on the label and should not borrow essential-oil or health language.
The short answer
Structure: morning · fresh, focus · green, evening · soft. Two oils per mood, one lead and one second, six in all.
Leads to launch: Lemongrass and Lime, Cucumber Green Tea, Lavender — ₹776.41 to sample, ₹6,883.80 at 500 g.
Money: at 500 g prices the oil in one 8% candle runs from ₹39.93 (Cucumber Green Tea) to ₹79.86 (Neroli), a ₹39.93 spread — small enough to price the whole collection at one retail price.
Words: name moods and moments ("Morning", "Desk", "Wind-down"), describe notes, and leave out every health claim. Fragrance oils are not essential oils.
One collection, one day: three moods, six CSI oils Each daypart gets a lead oil and a second oil; stated notes and live per-gram prices (50 g / 500 g) 6am 8am 11am 2pm 5pm 8pm 11pm MORNING · FRESH citrus-herbal, bright, short LEAD · 1 Lemongrass and Lime lime, lemongrass, ginger ₹6.60 / ₹5.20 per g SECOND · 2 Verbena lemony verbena, herbal ₹6.61 / ₹4.96 per g FOCUS · GREEN tea, sage, dry wood, quiet LEAD · 3 Cucumber Green Tea cucumber, green tea, musk ₹3.53 / ₹3.33 per g SECOND · 4 Sage and Cedarwood sage over cedar ₹7.08 / ₹5.17 per g EVENING · SOFT lavender, soft floral, musk LEAD · 5 Lavender lavender, green, soft musk ₹5.40 / ₹5.24 per g SECOND · 6 Neroli orange blossom, honey ₹6.84 / ₹6.66 per g Solid box = lead oil (launch this one). Dashed = second oil (add once the lead sells). Prices: 50 g / 500 g, per gram. All six pages state a candle maximum of 10%, the same as the Luxury Soy Wax CSI 464 ceiling. Dayparts describe mood and use, not an effect on the body. CSI live pricing, verified 24 September 2026.
The collection mapped onto a day. Each mood has a lead oil to launch with and a second oil to add later. Per-gram prices are at 50 g and 500 g; note how little separates the dearest (Neroli) from the cheapest (Cucumber Green Tea) once you buy 500 g.
Straight answer
I want to build a wellness candle collection. Which CSI fragrance oils do I use, and how do I structure it?
Build it around three moods of the day rather than three promises. Morning · fresh uses Lemongrass and Lime (lead) and Verbena; focus · green uses Cucumber Green Tea (lead) and Sage and Cedarwood; evening · soft uses Lavender (lead) and Neroli. Buy all six at 50 g (₹1,803.01, ₹6.01 per gram on average) and pour each at 6%, 8% and 10% in Luxury Soy Wax CSI 464, whose 10% ceiling matches every one of these oils' stated maximum. Launch the three leads first — 500 g each is ₹6,883.80, or 123 candles of 150 g at 8% — and hold the three second oils until the first mood sells through. Describe every candle by its notes and its moment ("a green, tea-and-cucumber candle for the desk") and never by an effect on sleep, stress or health; these are fragrance oils, not essential oils.
One line: a wellness collection is a day in three scents — fresh, green, soft — told honestly, launched with three oils and grown to six.
Start the focus mood with the best-value oil in this collection. Cucumber Green Tea 50 g is ₹176.41 (₹3.53 per gram) — four 150 g candles at 8%, and the cheapest route to a green, clean "desk" scent.
Buy Cucumber Green Tea 50 g — ₹176.41

Why dayparts beat benefits as a collection structure

"Sleep", "Energy" and "De-stress" are three claims. "Evening", "Morning" and "Desk" are three moments. Only one of those sets is yours to sell.

Wellness candle ranges are often named after outcomes. It is easy to see why — outcomes sound like value — but it leaves you with a collection whose names are claims you cannot support. A fragrance oil in a soy candle is a scent. It can smell fresh, green or soft; it cannot be shown by you, by us or by the product page to do anything to the person breathing it. The positioning side of this, and the wider wellness market, is covered in Wellness-Inspired Candle Fragrance Oils in India. This guide is about the build: which oils, in which roles, in what order.

A daypart structure solves three problems at once. First, it gives the customer a reason to buy more than one candle ("one for the morning, one for the evening") without any health language. Second, it forces contrast into the range: a morning scent and an evening scent must smell different, or the structure collapses. Third, it gives you a clean launch order, because a mood is either covered or not.

The three moods, defined by smell

Morning · fresh is citrus-herbal: lemon, lime, lemongrass, verbena. Bright, sharp at the top, not much base. It reads as "windows open". Focus · green is quieter: green tea, cucumber, sage, dry cedar. It should be easy to sit beside for an afternoon without noticing it much, which in candle terms means low sweetness and a clean base. Evening · soft is rounded: lavender, a soft floral, musk. It should feel like the lights have been turned down, which means fewer sharp top notes and more warmth underneath.

Why two oils per mood, and why only one at launch

Six candles is a proper collection on a shelf or a product page. Six candles at launch is also six stock lines, six labels and six sets of test candles before you have sold one. The lead-and-second pattern lets you launch a complete-feeling range with three SKUs and expand where customers pull you. If the evening lead sells twice as fast as the morning lead, the next oil you add is the evening second, not the morning one.

The collection at a glance
Six CSI oils in three moods, with the lead oil first
Mood Lead oil (launch) Second oil (add later) What the pair has in common Stated candle load
Morning · fresh Lemongrass and Lime Verbena Lemon-bright top with herbal support 6–10% / up to 10% soy
Focus · green Cucumber Green Tea Sage and Cedarwood Green and dry; very little sweetness 8–10% / up to 10% soy
Evening · soft Lavender Neroli Rounded floral with a soft finish 6–10% / up to 10% soy
Argued against our own interest: we would rather you launched three oils than six. A six-oil launch at 500 g each costs ₹15,273.60; the three leads cost ₹6,883.80. The extra ₹8,389.80 buys stock for moods you have not yet proven, in scents your customers have not yet chosen between. Sample all six, launch three.

Morning · fresh: Lemongrass and Lime, Verbena

The morning candle is the one people light while doing something else. It has to announce itself in the first minute.

Citrus-herbal oils open fast and bright, which is exactly what a morning candle needs; the trade-off is that bright top notes are the first thing a burning candle spends. That makes the choice of base important: a morning oil with a little wood or musk under it keeps its shape through a two-hour burn. Lemongrass and Lime has a full stated top-heart-base structure, and Verbena is the cleaner, simpler second. Citrus Lemon is an all-citrus, fruitier alternative if your customers prefer fruit to herbs.

1
citrus-herbal · morning lead
Lemongrass and Lime
The page describes "zesty lime and fresh lemongrass top notes, light ginger and herbal middle notes, and subtle cedarwood and soft musk base" and states "Recommended fragrance load 6-10% for candles"; it also calls the product "a bright, IFRA-certified lime and lemongrass fragrance oil" (the page's wording — ask for documents on WhatsApp). The cedarwood-and-musk base is why it leads: it gives a fresh scent enough body to last the burn. Limitation: the 15 g costs ₹7.77 per gram, second only to Neroli's 15 g as the dearest size in this collection, so skip it and go straight to 50 g.
Size Price Per gram 150 g candles at 8%
15 gm ₹116.52 ₹7.77 1
50 gm ₹330.00 ₹6.60 4
100 gm ₹590.00 ₹5.90 8
500 gm ₹2,600.00 ₹5.20 41
1000 gm ₹5,200.00 ₹5.20 83
500 g and 1 kg are the same per gram (₹5.20), 21% below the 50 g — buy 500 g, not 1 kg. Buy Lemongrass and Lime
2
citrus-herbal · morning second
Verbena Fragrance Oil
Stated as "Crisp lemony verbena with herbal undertones", with "Recommended Fragrance Load: Up to 10% for soy wax Up to 6% for paraffin wax". It is simpler than Lemongrass and Lime — a single bright idea rather than a pyramid — which makes it the natural second morning scent for customers who find ginger too spicy. Limitation: the page lists no base notes, so test whether it holds in the room at the two-hour mark before you commit.
Size Price Per gram 150 g candles at 8%
15 gm ₹106.20 ₹7.08 1
50 gm ₹330.40 ₹6.61 4
100 gm ₹590.00 ₹5.90 8
500 gm ₹2,478.00 ₹4.96 41
1 kg ₹4,720.00 ₹4.72 83
Verbena falls steadily with size: the 1 kg is ₹4.72/g, 29% below the 50 g. Buy Verbena
Morning test
Light the morning candles at the time the customer would: early, in a room that has been closed overnight. A citrus oil that seems loud at 8 pm in a warm room can seem thin at 7 am. Compare Lemongrass and Lime and Verbena at 8% side by side on two mornings; keep the one you notice from the doorway after 45 minutes.

Focus · green: Cucumber Green Tea, Sage and Cedarwood

"Focus" is a word about a setting — a desk, a study table, a work-from-home corner — not a promise about concentration. What that setting needs from a scent is restraint: something green and clean that does not demand attention and does not tire the nose over a long afternoon. That is a different job from the morning candle, which is allowed to be loud for ten minutes.

3
fresh green · focus lead
Cucumber Green Tea
The best-value oil in this collection and the one that most clearly says "green". Stated notes: "Top Notes: Crisp cucumber, fresh green tea leaves | Heart Notes: Delicate jasmine, hints of lemon | Base Notes: Clean musk, light woods". The page says "we recommend using 8-10% fragrance oil per pound of wax"; we read that, like every load here, as a percentage of total candle weight and test at 8% and 10% with 6% as a control. At ₹3.53 per gram from 50 g it costs ₹39.93 per 8% candle at the 500 g price. Limitation: its base is "light woods", so it is a gentle candle — the right trait for a desk, but make sure your testers do not read it as weak.
Size Price Per gram 150 g candles at 8%
15 gm ₹93.22 ₹6.21 1
50 gm ₹176.41 ₹3.53 4
100 gm ₹352.82 ₹3.53 8
500 gm ₹1,663.80 ₹3.33 41
1 kg ₹3,327.60 ₹3.33 83
The 15 g is ₹6.21/g, 76% dearer per gram than the 50 g. Buy Cucumber Green Tea
4
herbal woody · focus second
Sage and Cedarwood Fragrance Oil
For the customer who wants the desk candle a little drier and more grown-up. The page describes "Herbaceous sage with warm, woody cedar undertones" and states "Recommended Fragrance Load: Up to 10% for soy wax Up to 6% for paraffin wax". It pairs with Cucumber Green Tea as the "tea" and "wood" versions of the same quiet idea. Limitation: there is no 15 g, and on 24 September 2026 its 1 kg (₹6,867.60, ₹6.87/g) costs more per gram than its 500 g (₹2,584.20, ₹5.17/g): two 500 g packs are ₹5,168.40, ₹1,699.20 less than one 1 kg. Ask on WhatsApp before ordering the kilogram.
Size Price Per gram 150 g candles at 8%
50 gm ₹354.00 ₹7.08 4
100 gm ₹696.20 ₹6.96 8
500 gm ₹2,584.20 ₹5.17 41
1 kg ₹6,867.60 ₹6.87 83
Buy it in 500 g packs: ₹5.17/g is its cheapest size. Buy Sage and Cedarwood
Mistake: putting eucalyptus or mint in the focus slot because it "sounds" like concentration. Fix: Eucalyptus Spearmint ("crisp eucalyptus with cool spearmint", up to 10% in soy, ₹4.25/g at 50 g) is a good oil, but it is sharp and cold, and in our judgement it can tire the nose in a small room over an afternoon. It belongs in the morning mood, or in a spa range — see Buy Spa Fragrance Oils for Candle Making in India — rather than on the desk.

Evening · soft: Lavender, Neroli

Lavender is the scent many customers expect in a wellness range. Your job is to make it the best lavender they can buy from you, not the only one.

In our judgement, the evening mood is the easiest to sell and the one most likely to tempt a label into a health claim. A lavender candle may be something many people associate with winding down; it is not something you can say will help anyone sleep. Keep the evening candle's copy to its notes and its moment ("for the last hour of the day"), and let the scent do the rest. How lavender compares with CSI's other lavender-led and sandalwood oils, at every price tier, is the subject of Lavender, Sandalwood and Floral Fragrance Oils for Relaxing Candles.

5
herbal floral · evening lead
Lavender Fragrance Oil
Stated notes: "fresh lavender top notes, herbal green mid notes, and soft musk base"; stated load: "Recommended fragrance load 6-10% for candles"; the page calls it "a strong, IFRA-certified lavender fragrance oil". The soft musk base is what makes it an evening scent rather than a herbal one. It carries five published customer reviews on CSI's store, two of them four-star. Limitation: the price barely moves with size — the 1 kg is only 3.3% cheaper per gram than the 50 g — so there is no reason to hurry to bulk.
Size Price Per gram 150 g candles at 8%
15 gm ₹105.02 ₹7.00 1
50 gm ₹270.00 ₹5.40 4
100 gm ₹540.00 ₹5.40 8
500 gm ₹2,620.00 ₹5.24 41
1 kg ₹5,221.00 ₹5.22 83
Oil per 8% candle: ₹64.80 at 50 g, ₹62.88 at 500 g. Buy Lavender
6
citrus floral · evening second
Neroli Fragrance Oil
The softer, warmer alternative to lavender for the evening. The page describes "Bright neroli with hints of orange blossom, honey, and soft green undertones" and states "Recommended Fragrance Load: Up to 10% for soy wax Up to 6% for paraffin wax". The honey note is what moves it from a daytime citrus to an evening floral. Limitation: it is the dearest oil in the collection at 500 g (₹79.86 per 8% candle) and flat-priced from 100 g (₹6.66/g at 100 g, 500 g and 1 kg), so buying bigger saves nothing beyond the 100 g.
Size Price Per gram 150 g candles at 8%
15 gm ₹118.00 ₹7.87 1
50 gm ₹342.20 ₹6.84 4
100 gm ₹665.52 ₹6.66 8
500 gm ₹3,327.60 ₹6.66 41
1 kg ₹6,655.20 ₹6.66 83
1 kg is only 2.8% cheaper per gram than 50 g; 100 g is the sensible stop. Buy Neroli

If Neroli reads too bright in your tests, the next evening candidate is Ylang Ylang Flower ("Sweet, rich, and floral with creamy undertones", up to 10% in soy, ₹6.61/g at 50 g), which is creamier and heavier. For a woody evening scent rather than a floral one, Sandalwood (₹5.43/g at 50 g) is the obvious base; the meditation-line version of that idea is in Best Fragrances for Building a Meditation Candle Collection.

Making six oils read as one collection

Six good oils in six unrelated jars is a shelf, not a collection. What turns them into a range is a set of constants — things that stay the same across every candle so that the only variable the customer notices is the scent. Pick them once, write them down, and do not change them between SKUs.

Constant 1 — one load for the whole range, if the oils allow it

All six pages cap candles at 10% and CSI 464's own stated ceiling is 10%, so the governing maximum is 10% for every oil. A single production load — 8% is the usual answer — keeps your costing, your pour sheet and your labels simple. If one oil needs 10% to be noticed and another is harsh above 7%, run two loads; do not force one. Max load is a ceiling, not a target.

Constant 2 — one vessel, one wick system, one wax

A collection sold at one price should look like one family. The Clear Glass Jar with Golden Lid (150 gram) is ₹944.00 for 10 (₹94.40 each); if you want the moods to look different, change the label or a liquid dye tint (₹236.00 for 15 g), not the jar. Wick with Eco Candle Wicks Thin (C1) as a starting point (₹5.90 each) and move to Thick (C2) only if the melt pool fails to reach the edge; the right wick depends on the jar's inside diameter and the oil, so run a melt-pool test rather than trusting any chart. Wick choice for soft, quiet scents in soy is covered in depth in Relaxing Fragrance Oils for Soy Candles.

Constant 3 — a family resemblance in the base

Look at the stated bases: Lemongrass and Lime ends in "subtle cedarwood and soft musk", Cucumber Green Tea in "clean musk, light woods", Lavender in "soft musk", Sage and Cedarwood in cedar. Four of the six share a musk-or-cedar finish, and that is what makes them feel related once the top notes have burned off. Verbena and Neroli list no base; if either feels like it belongs to another brand in your side-by-side test, that is why.

The collection test, step by step

This is not a load test for one oil; it is a test of whether six oils work as a set. You need 18 candles (six oils × three loads) plus two spares.

1
Pour all eighteen on the same daySix oils at 6%, 8% and 10% of total weight in the same 150 g jar: 9 g, 12 g and 15 g of oil against 141 g, 138 g and 135 g of wax. Same wax, same wick, same pour temperature from the wax page (CSI 464: melt and pour 80–90°C).
2
Cure them togetherNone of these six pages states a cure time. At least 48–72 hours, longer for soy, is common practice; we test at day 3 and day 7 and compare only candles of the same age.
3
Cold-sniff by mood, not by oilPut the two morning oils side by side, then the two focus oils, then the two evening oils. For each pair ask one question: do these smell like two versions of the same mood? If not, one of them is in the wrong slot.
4
Burn at the right time of dayMorning candles in the morning, focus candles through an afternoon at a desk, evening candles after dark. Note what you notice from the doorway at 30 minutes and 2 hours. Air the room between sessions.
5
Run the contrast checkBurn the morning lead and the evening lead on the same day in two rooms. If a tester cannot tell which is which blind, the collection has no structure. Swap the weaker oil for its second.
6
Fix one load per oilKeep the lowest load that passed the doorway test. Write the six loads on one sheet; that sheet is your production spec.
What to write down
For each candle: oil, load, day of cure, time of day burned, doorway score at 30 minutes and 2 hours (1–5), and one word for the mood you felt. If the one word for your "evening" candle is "fresh", it is a morning candle.

Names, labels and claims a wellness range must avoid

The strongest wellness collections say less than their competitors, and say it accurately.

A daypart structure keeps you away from most claim problems by design, but copy has a way of drifting. Use this as a checklist when you name the six and write their cards. The broader rules on ingredient-honest labelling in the Indian wellness market are in Wellness-Inspired Candle Fragrance Oils in India; the copywriting detail for "calming" in particular is in Calming Fragrance Oils for Candle Making.

Collection naming · do and do not
Name the moment and the notes; leave the body out of it
Where Write this Not this Why
Collection name "The Daylight Collection", "Morning to Night" Names built on a health outcome or a condition A name is the loudest claim on the product
Candle names "Morning", "Desk", "Wind-down", "Terrace", "Late Light" Energy, Sleep, Stress Relief, Detox The first set are moments; the second are effects
Scent line "Lime, lemongrass and a little ginger over soft musk" "Energising citrus that lifts your mood" Notes can be checked against the oil page; effects cannot
Ingredient line "Soy wax, fragrance oil, cotton wick" "Pure essential oils", "aromatherapy blend" These are fragrance oils, not essential oils
Use line "Light it for the last hour of your evening" Any promise about sleep, anxiety, focus or health A moment is a suggestion; a promise is a claim
Safety line "Burn within sight. Trim the wick. Keep away from children and pets." "100% natural so completely safe" Generic safety wording is honest; safety absolutes are not

Fragrance oil is not essential oil — say so

Every oil in this collection is a fragrance oil formulated for candles. None is an essential oil, and a wellness range must not blur that line. "Lavender" on your label describes a scent, not an extract. If a customer asks whether the candle is "aromatherapy", the honest answer is no: it is a scented soy candle in a lavender style. The product pages describe several of these oils as "IFRA-certified"; that is the page's wording, and if you need the documents for a retailer or a corporate client, ask for MSDS and IFRA documentation on WhatsApp.

Mistake: quoting a customer review as a claim. One CSI customer described Lavender as "A very calming fragrance" — a genuine opinion about a scent. Fix: it is fine to quote that review, attributed, as one customer's view of the scent; it is not fine to turn that into "calms the mind" on your label. Opinions about a scent stay opinions.
Honest gap: no chamomile, white tea or rosemary oil is listed on 24 September 2026, and in our judgement all three are notes people associate with wellness ranges. Cucumber Green Tea is the nearest tea; Sage and Cedarwood the nearest herb-and-wood. If one of those notes is central to your concept, ask on WhatsApp rather than building around a substitute.

Costing the collection: sample, launch, per candle

Three purchases, in order: a sample set that lets you test every oil at three loads, a launch order of the three leads, and a later top-up of whichever seconds you add. The wholesale per-gram ladder across the whole meditation and calm range, with reorder cadence, is in Wholesale Fragrance Oils for Meditation Candle Brands; the batch maths at manufacturer scale is in Bulk Wellness Fragrance Oils for Candle Manufacturers. This section is only what a six-oil collection costs to build.

Stage by stage · CSI live pricing, 24 September 2026
Sample all six, launch three, add the rest when they earn it
Stage What you buy Oil total Candles at 8% (150 g) What it proves
1 · Sample All six oils at 50 g ₹1,803.01 4 per oil (24) Which oils earn a slot; the right load for each
1a · Tight budget The three leads only, 50 g each ₹776.41 4 per oil (12) Whether the structure works before you spend on seconds
2 · Pilot All six at 100 g ₹3,434.54 8 per oil (48) A small market test: which mood sells first
3 · Launch The three leads at 500 g ₹6,883.80 41 per oil (123) A full first run of a three-SKU range
3+ · Full six All six at 500 g ₹15,273.60 41 per oil (246) Only once you have sales data

What one candle costs in each mood

Worked example: 150 g candle, 8% load (12 g oil, 138 g wax), Luxury Soy Wax CSI 464 at the 10 kg price (₹70.02 of wax), one clear 150 g jar (₹94.40) and one C1 wick (₹5.90). The non-oil materials come to ₹170.32 per candle whichever oil you choose. All figures exclude labour, freight, packaging and GST.

Per-candle materials by mood · worked example
Oil at the 500 g price + ₹170.32 of wax, jar and wick
Mood Oil Oil per 8% candle Materials per candle
Morning Lemongrass and Lime ₹62.40 ₹232.72
Morning Verbena ₹59.47 ₹229.79
Focus Cucumber Green Tea ₹39.93 ₹210.25
Focus Sage and Cedarwood ₹62.02 ₹232.34
Evening Lavender ₹62.88 ₹233.20
Evening Neroli ₹79.86 ₹250.18

Two things follow. The jar (₹94.40) costs more than the oil in every candle, so if you want to lower the cost of the range, look at the vessel before the fragrance. And the oil cost spread across all six oils is only ₹39.93 per candle — the average is ₹61.09 — which is why one retail price for the whole collection is realistic. How to price a wellness candle against retail is outside this guide; the buy-first basket for meditation oils specifically is in Buy Meditation Candle Fragrance Oils in India.

The sample basket, in full

Eighteen test candles plus two spares need about 2.76 kg of wax, so three 1 kg bags cover it. Everything, at 24 September 2026 prices:

Collection test basket · 20 candles
Six 50 g oils plus the materials to pour them: ₹5,431.21
Item Size Price
Six oils (Lemongrass and Lime, Verbena, Cucumber Green Tea, Sage and Cedarwood, Lavender, Neroli) 6 × 50 g ₹1,803.01
Luxury Soy Wax CSI 464 3 × 1 kg ₹1,522.20
Clear Glass Jar with Golden Lid (150 gram) 2 × pack of 10 ₹1,888.00
Eco Candle Wicks Thin (C1) 20 wicks ₹118.00
Candle Wick Stickers 1 sheet, 40 ₹100.00
Total 20 candles ₹5,431.21

The non-oil lines are ₹3,628.20 of that. We sell 1 kg bottles of all six oils. For a collection that has not yet sold a candle, do not buy them: on Lavender the 1 kg saves 3.3% per gram over the 50 g, which is a few rupees a candle, and on Sage and Cedarwood the 1 kg is actually dearer than two 500 g packs.

A worked launch run

Three leads at 500 g give 41 candles each, 123 in all. Add 16.97 kg of CSI 464, 123 jars and 123 C1 wicks and the materials for the whole run come to ₹27,833.31, or ₹226.29 per candle on average — again excluding labour, freight, packaging and GST. That is the figure to check your retail price against before you place the order.

When to launch which mood

A three-mood collection does not have to launch all at once, and Indian seasons give you a natural order. These are calendar facts and our judgement about fit, not forecasts of demand.

Seasons and moods · calendar facts, not forecasts
Which lead to push when
Period Dates Mood to lead with Why, in our judgement
Diwali and gifting season Diwali 8 November 2026 Evening · soft Gift buyers pick the soft, familiar scent; Lavender is the safe gift
Winter roughly December–February Evening · soft Closed rooms and early dark suit rounded scents
New year 1 January 2027 Focus · green Desk and routine language fits a new-year range
Indian summer roughly April–June Morning · fresh Heat favours bright citrus-herbal scents
Southwest monsoon roughly June–September Focus · green Green tea and sage stay crisp in humid rooms

For a wellness collection launched before Diwali, that means leading with Lavender and holding Lemongrass and Lime for the summer relaunch. The season-by-season stock logic for a whole candle brand is in Which Fragrance Oils Should a Candle Brand Stock for Summer, Monsoon and Winter?.

Launching before Diwali, 8 November 2026? Order the three leads at 50 g this week (₹776.41), decide by mid-October, then take 500 g of each (₹6,883.80, 123 candles at 8%). Ask us on WhatsApp for stock confirmation, GST invoice and a dispatch date before you promise stockists a date.
WhatsApp a launch quote
The CSI principle
Sell the moment, describe the notes, promise nothing else.
A wellness collection earns trust by being precise: three moods a customer can recognise, notes they can smell, and no claim they could ever ask you to prove.
"A good wellness range is a day told in three scents. Launch the morning, the desk and the evening — then let your customers tell you which one to deepen."
— CandleMakingSuppliesIndia

For the meditation side of the same shelf — sandalwood, palo santo, vetiver and resins — start with Fragrance Oils for Meditation Candles; for a studio or class setting, see Fragrance Oils for Yoga-Inspired Candles.

Why trust this guide

CandleMakingSuppliesIndia sells the fragrance oils, wax, jars and wicks named here and does not sell finished candles. This guide tells you to launch with fewer oils than we list, to skip our 1 kg bottles for a first run, and to avoid wellness language that would make your candles easier to sell and harder to defend.

Every price, pack size and per-gram figure was taken from CSI's live store and verified on 24 September 2026; all six collection oils were in stock at every listed size that day, and where we mention other oils we state their stock. Notes, candle loads and IFRA wording are quoted from each product page.

The daypart structure, the lead-and-second pattern, the fit of each oil to a mood and the seasonal order are our editorial judgement; CSI has no throw measurements for these oils and makes no claim about any effect of scent on the body. For bulk pricing, GST invoicing, and MSDS and IFRA documentation on request, message us on WhatsApp at +91 7397976926.

Frequently asked questions

What fragrances go in a wellness candle collection?
A structure that works: a fresh citrus-herbal morning scent, a green tea or sage scent for the working day, and a soft lavender or floral evening scent. From CSI, that is Lemongrass and Lime and Verbena; Cucumber Green Tea and Sage and Cedarwood; Lavender and Neroli.
Can I call my candles aromatherapy candles if I use lavender fragrance oil?
No. Lavender fragrance oil is a fragrance oil, not an essential oil, and "aromatherapy" implies an effect you cannot support. Describe the scent ("lavender, green herbs, soft musk") and the moment you suggest lighting it.
How many scents should a small candle brand launch in a wellness range?
Three is enough to feel like a collection: one per mood. Sample six at 50 g (₹1,803.01), launch the three that win at 500 g, and add the second oil in each mood as sales justify it.
Which is the cheapest wellness fragrance oil per gram in India at CSI?
Of the six here, Cucumber Green Tea: ₹3.53 per gram at 50 g and 100 g, ₹3.33 at 500 g and 1 kg. That is ₹39.93 of oil in a 150 g candle at 8% at the 500 g price.
What fragrance load should I use for wellness soy candles?
All six oils here state a candle maximum of 10%, and Luxury Soy Wax CSI 464 is stated up to 10%. Test at 6%, 8% and 10% of total candle weight, and keep the lowest load that you still notice from the doorway after two hours.
What words should I avoid on a wellness candle label in India?
Anything that promises an effect on the body or mind: sleep, anxiety, stress relief, detox, cures, immunity. Name moods and moments instead, list the notes, say "fragrance oil", and keep safety wording generic.
Build the collection
Six oils, three moods, ₹1,803.01 to sample.
Every oil in stock at every size on 24 September 2026, every page stating a 10% candle maximum. Sample all six, launch the three leads, grow from there.
Shop fragrance oils Check the six-oil set on WhatsApp
Editorial standards & sources
About this guide: part of CSI's meditation and calm cluster. It covers how to build a wellness candle collection from CSI fragrance oils — structure, oil roles, test method, costing and launch order — and the naming and claims to avoid. It makes no health or medical claim for any fragrance oil; fragrance oils are not essential oils.

Customer reviews: The six reviews at the top of this page are genuine, published Judge.me reviews left by CSI customers on the product pages named on each card — Citrus Lemon Fragrance Oil, Clear Glass Jar with Golden Lid (150 gram), Eco Candle Wicks, Lavender Fragrance Oil, Luxury Soy Wax CSI 464 ( Flakes Form) For Container Candles. They are general product reviews, not assessments of the buying advice on this page. Names, star ratings, dates and products are as recorded by Judge.me and wording is unedited. "Verified buyer" appears only on reviews Judge.me recorded as verified — Tina Raha, Anonymous, Avanthi Cheeli, Thenirvaofficial, Soumili Gope, Subhankar Roy. Reviews below five stars are included as published, not filtered out.

Figures verified 24 September 2026, CSI live pricing: Lemongrass and Lime 15 g ₹116.52, 50 g ₹330.00, 100 g ₹590.00, 500 g ₹2,600.00, 1000 g ₹5,200.00; Verbena 15 g ₹106.20, 50 g ₹330.40, 100 g ₹590.00, 500 g ₹2,478.00, 1 kg ₹4,720.00; Cucumber Green Tea 15 g ₹93.22, 50 g ₹176.41, 100 g ₹352.82, 500 g ₹1,663.80, 1 kg ₹3,327.60; Sage and Cedarwood 50 g ₹354.00, 100 g ₹696.20, 500 g ₹2,584.20, 1 kg ₹6,867.60 (no 15 g listed); Lavender 15 g ₹105.02, 50 g ₹270.00, 100 g ₹540.00, 500 g ₹2,620.00, 1 kg ₹5,221.00; Neroli 15 g ₹118.00, 50 g ₹342.20, 100 g ₹665.52, 500 g ₹3,327.60, 1 kg ₹6,655.20 — all in stock. Eucalyptus Spearmint 50 g ₹212.40; Ylang Ylang Flower 50 g ₹330.40; Sandalwood 50 g ₹271.40. Luxury Soy Wax CSI 464 1 kg ₹507.40, 10 kg ₹5,074.00; Clear Glass Jar with Golden Lid (150 gram) pack of 10 ₹944.00; Eco Candle Wicks Thin (C1) 10 ₹59.00, 20 ₹118.00; Candle Wick Stickers 40 ₹100.00; Candle Dye Liquid 15 g ₹236.00. Per-gram figures are price divided by grams, to two decimals.

Non-price figures: candle maths assume a 150 g candle with load as a percentage of total weight (8% = 12 g oil + 138 g wax); candle counts are floor(grams ÷ 12). Luxury Soy Wax CSI 464 is stated up to 10% with melt and pour at 80–90°C; ceilings are formulation limits, not regulatory limits. Candle loads, notes and IFRA wording are quoted from each product page; none of the six pages states a cure time, so the cure advice is common practice and judgement. Per-candle costs are worked examples and exclude labour, freight, packaging and GST. Diwali (8 November 2026) is a calendar date; seasons are approximate. The daypart structure and oil-to-mood fit are editorial judgement.
ब्लॉग पर वापस जाएं