Wholesale Fragrance Oils for Wedding Candle Manufacturers

Wholesale Fragrance Oils for Wedding Candle Manufacturers

 

Ylang Ylang 1 kg ₹5,310.00 Saffron Cedarwood 500 g ₹2,584.20 73 oils in stock at 1 kg
CSI commercial fragrance guides · Wedding & corporate
Which wedding oils genuinely cost less in bulk, which do not, and how a manufacturer should buy a whole season's oil.
★★★★☆
"Quality of the wick is good for jar candles, team can work on the pricing and delivery timelines."
Monika DeepVerified buyer · Oct 2025
Eco Candle Wicks
★★★★★
"Quality wick, works very well"
AshwiniSep 2025
Eco Candle Wicks
★★★★☆
"Good quality .... if possible delivery date would be try little bit quick please"
Subhankar RoyVerified buyer · Sep 2024
Eco Candle Wicks
★★★★★
"This needle is very helpful as it doesn't damage the mould and there is no leakage of wax while pouring.. I would definitely recommend this .."
LJAug 2024
Premium Candle Wicking Needle
★★★★★
"Good one"
Sneha TamangVerified buyer · Apr 2025
Premium Candle Wicking Needle
★★★★★
"This bamboo wick holder doesn't exert any pressure on the wicks… and it is a very useful product 👌🏻👌🏻.."
Lalitha JaganAug 2024
Bamboo Wick Holder
★★★★☆
"Quality of the wick is good for jar candles, team can work on the pricing and delivery timelines."
Monika DeepVerified buyer · Oct 2025
Eco Candle Wicks
★★★★★
"Quality wick, works very well"
AshwiniSep 2025
Eco Candle Wicks
★★★★☆
"Good quality .... if possible delivery date would be try little bit quick please"
Subhankar RoyVerified buyer · Sep 2024
Eco Candle Wicks
★★★★★
"This needle is very helpful as it doesn't damage the mould and there is no leakage of wax while pouring.. I would definitely recommend this .."
LJAug 2024
Premium Candle Wicking Needle
★★★★★
"Good one"
Sneha TamangVerified buyer · Apr 2025
Premium Candle Wicking Needle
★★★★★
"This bamboo wick holder doesn't exert any pressure on the wicks… and it is a very useful product 👌🏻👌🏻.."
Lalitha JaganAug 2024
Bamboo Wick Holder
Reviews collected and published through Judge.me on candlemakingsuppliesindia.store. They are general reviews of the wicks and wick tools named on each card, not assessments of the season buying plan set out below. Wording is unedited.
✓ 64 oils in stock at 500 g ✓ GST invoicing on every order ✓ MSDS & IFRA documentation on request
Wedding & Corporate · Manufacturer wholesale
A manufacturer pouring candles for dozens of weddings buys oil by the kilo, not the bottle. On CSI's listed catalogue only some wedding oils get cheaper in bulk. This page names them, finds the one pack that beats the kilo, and prices a full season's buy.
₹20,393.60
saved on a 30 kg, four-oil season buy by choosing the cheapest listed packs over 100 g bottles · CSI live pricing, September 2026
Quick answers — read this first
Do wedding fragrance oils get cheaper in bulk? Some do. British Rose (10.3%), Ylang Ylang (10.0%) and Jasmine (8.8%) are cheaper per gram at 1 kg than at 100 g. Sandalwood, Gardenia, White Royal Oud and Neroli are priced flat: the kilo costs the same per gram.

Which size should a manufacturer buy? The cheapest per gram, which is usually the 1 kg but not always. Saffron Cedarwood's 500 g costs ₹5.17 a gram against ₹6.87 for the 1 kg, so two 500 g packs save ₹1,699.20 per kilo.

Is there a wholesale price above 1 kg? Quantities beyond the listed packs are quoted on WhatsApp. No discount figure is published, so ask with your oils and kilos. See the quote checklist.

What does a season's oil cost? A 30 kg, four-oil wedding season plan costs ₹1,20,442.40 at the cheapest listed packs, against ₹1,40,836.00 in 100 g bottles. See the season plan.
The short answer
Real breaks: 1 kg vs 100 g per gram: British Rose 10.3% · Ylang Ylang 10.0% · Jasmine 8.8% · Cinnamon Vanilla 5.9% · Raat Ki Rani 3.2%.
Flat-priced: Sandalwood, Gardenia, White Royal Oud, Neroli and Smoked Rose Royale cost the same per gram from 100 g to 1 kg, so bulk buys security, not a rate.
Anomaly: Saffron Cedarwood 500 g ₹2,584.20 (₹5.17/g) vs 1 kg ₹6,867.60 (₹6.87/g): buy two 500 g, not the kilo.
Per-gram saving at each oil's cheapest listed pack, against its own 100 g Longer bar = real bulk break. No bar = flat pricing: the kilo costs the same per gram as the 100 g. British Rose 10.3% · 1 kg Ylang Ylang 10.0% · 1 kg Jasmine 8.8% · 500 g Cinnamon Vanilla 5.9% · 1 kg Raat Ki Rani 3.2% · 1 kg Vanilla Bean 3.2% · 1 kg Japanese Cherry Blossom 3.2% · 1 kg Saffron Cedarwood 25.8% · 500 g Sandalwood flat Gardenia flat White Royal Oud flat Neroli flat Smoked Rose Royale flat
Each bar compares an oil's cheapest listed pack of 100 g or more with its own 100 g price. Most wedding oils either save a real 5–10% at the kilo or save nothing at all. Saffron Cedarwood is the outlier: its best rate is the 500 g, not the 1 kg, and the gap is large.
Straight answer
Where should a wedding candle manufacturer buy fragrance oil wholesale, and does bulk actually cost less?
On CSI's listed catalogue, bulk costs less only for some oils. Among the wedding favourites, British Rose is 10.3% cheaper per gram at 1 kg than at 100 g, Ylang Ylang 10.0% and Jasmine 8.8%. Cinnamon Vanilla saves 5.9%, and Raat Ki Rani and Vanilla Bean about 3%. Sandalwood, Gardenia, White Royal Oud, Neroli and Smoked Rose Royale are priced flat from 100 g to 1 kg. There is one clear anomaly: Saffron Cedarwood's 500 g is ₹5.17 a gram and its 1 kg ₹6.87, so a manufacturer should buy it in 500 g packs. A four-oil, 30 kg wedding season plan costs ₹1,40,836.00 in 100 g bottles and ₹1,20,442.40 at the cheapest listed packs, a saving of ₹20,393.60, more than half of it from the Saffron Cedarwood 500 g. Beyond the listed 1 kg packs, CSI quotes on WhatsApp and publishes no discount figure. Send the oils, kilos and delivery months, and ask for GST invoicing, MSDS and IFRA documents with the order. Candle Fragrance Oil Wholesale Price in India explains the general wholesale route.
One line: in bulk, buy the cheapest pack per gram, which is usually the kilo but not always.
Two of the strongest bulk buys among the wedding oils: Ylang Ylang Flower 1 kg at ₹5,310.00, 10.0% cheaper per gram than its 100 g, and Saffron Cedarwood 500 g at ₹2,584.20, whose per-gram price undercuts its own kilo by 24.7%. Check both listings on the day you order, because an anomaly like the Saffron Cedarwood gap can be corrected.
Buy Ylang Ylang 1 kg

Which wedding oils get cheaper in bulk

A kilo is a convenience. It is a discount only when the price per gram says so.

A wedding candle manufacturer is not buying a tester. You are buying several kilos of a few oils, often the same ones every season, so the one question that matters is whether a bigger pack lowers the price per gram. Across CSI's whole catalogue the honest answer is "rarely": of 91 oils listing both 100 g and 1 kg, 52 are within 1% per gram and only 24 save 5% or more. Wedding oils happen to include several of those 24. The table puts the thirteen most wedding-relevant in-stock oils side by side.

Per-gram price by pack · CSI live pricing, 24 September 2026
Wedding oils, per gram at 100 g, 500 g and 1 kg
Oil 100 g ₹/g 500 g ₹/g 1 kg ₹/g 1 kg saving vs 100 g Cheapest pack · saving
British Rose ₹3.42 ₹3.19 ₹3.07 10.3% 1 kg · 10.3%
Ylang Ylang Flower ₹5.90 ₹5.43 ₹5.31 10.0% 1 kg · 10.0%
Jasmine ₹4.30 ₹3.92 ₹3.92 8.8% 500 g · 8.8%
Cinnamon Vanilla ₹4.84 ₹4.60 ₹4.55 5.9% 1 kg · 5.9%
Raat Ki Rani (Night-Blooming Jasmine) ₹7.00 ₹6.77 ₹6.77 3.2% 1 kg · 3.2%
Vanilla Bean ₹7.90 ₹7.68 ₹7.65 3.2% 1 kg · 3.2%
Japanese Cherry Blossom ₹5.00 ₹5.00 ₹4.84 3.2% 1 kg · 3.2%
Saffron Cedarwood ₹6.96 ₹5.17 ₹6.87 1.4% 500 g · 25.8%
Sandalwood ₹5.03 ₹5.03 ₹5.03 0.0% Flat from 100 g
Gardenia ₹4.33 ₹4.33 ₹4.33 0.0% Flat from 100 g
White Royal Oud ₹8.10 ₹8.10 ₹8.10 0.0% Flat from 100 g
Neroli ₹6.66 ₹6.66 ₹6.66 0.0% Flat from 100 g
Smoked Rose Royale ₹7.99 ₹8.00 ₹8.00 -0.1% Flat from 100 g

Three groups fall out. Real breaks: British Rose, Ylang Ylang, Jasmine and Cinnamon Vanilla, where the kilo saves 5–10%. Buy these by the kilo, or by the 500 g for Jasmine, whose two 500 g packs (₹3,922.00) cost a rupee less than its 1 kg (₹3,923.00). Small breaks: Raat Ki Rani, Vanilla Bean and Japanese Cherry Blossom save about 3%. That is worth taking but will not change a quote. Flat: Sandalwood, Gardenia, White Royal Oud, Neroli and Smoked Rose Royale cost the same per gram at every size from 100 g. On those oils the kilo buys stock security and fewer reorders, which may matter more to you than price, but it buys no discount.

Argued against our own interest, plainly. If you pour a flat-priced oil, such as Sandalwood at ₹5.03 a gram from 100 g to 1 kg, ten 100 g bottles cost exactly what one kilo costs. We would rather you knew that than bought kilos of an unproven scent for a saving that does not exist. Buy the kilo of a flat-priced oil when you will use it before the season ends, and not before.
Check the per-gram, not the label
Pack prices change, and an oil that is flat today can gain a break tomorrow, or lose one. Divide the price by the grams each time you reorder, and keep a one-line note per oil in your costing sheet: "break at 1 kg", "flat", or "500 g cheapest". Candle Fragrance Oil Price Per Kg in India does the same exercise for the whole catalogue.

When the 500 g beats the kilo

On the pull date, Saffron Cedarwood was listed at ₹696.20 for 100 g, ₹2,584.20 for 500 g and ₹6,867.60 for 1 kg. Per gram that is ₹6.96, ₹5.17 and ₹6.87. Two 500 g packs cost ₹5,168.40, which is ₹1,699.20 less than one kilo. Sage and Cedarwood shows the identical pattern at the identical prices. Whether this reflects a deliberate price or a listing that will later be corrected, the rule for a buyer is the same: price per gram decides the pack, and the largest pack is not automatically the cheapest.

Jasmine shows the same effect on a much smaller scale. Its 500 g at ₹1,961.00 works out at ₹3.922 a gram and its 1 kg at ₹3.923. The difference is a rupee per kilo, too small to matter, but it is a reminder to check every oil rather than assume.

The kilo by habit. A manufacturer who reorders six kilos of Saffron Cedarwood by clicking the 1 kg each time pays ₹41,205.60. The same oil in twelve 500 g packs costs ₹31,010.40, a difference of ₹10,195.20 on one oil in one season. Habits are fine for reordering. They are not a way to price a season.

A season plan for a manufacturer

Plan the season's oil as one purchase, even if you take delivery in parts.

Here is a worked plan for a manufacturer pouring wedding candles through the November–February wedding season with four core oils: British Rose 12 kg, Jasmine 8 kg, Saffron Cedarwood 6 kg and Ylang Ylang 4 kg. That is 30 kg of oil, which at an 8% load scents 375 kg of finished candles, or 3,750 candles at 100 g. The quantities are illustrative. Use your own confirmed orders plus a margin.

Listed packs only · CSI live pricing, 24 September 2026
30 kg season plan — three ways to buy the same oil
Oil Season need In 100 g bottles In 1 kg packs Cheapest listed mix Saved vs 100 g
British Rose 12 kg ₹41,064.00 ₹36,816.00 12 × 1 kg · ₹36,816.00 ₹4,248.00
Jasmine 8 kg ₹34,400.00 ₹31,384.00 16 × 500 g · ₹31,376.00 ₹3,024.00
Saffron Cedarwood 6 kg ₹41,772.00 ₹41,205.60 12 × 500 g · ₹31,010.40 ₹10,761.60
Ylang Ylang Flower 4 kg ₹23,600.00 ₹21,240.00 4 × 1 kg · ₹21,240.00 ₹2,360.00
Season total 30 kg ₹1,40,836.00 ₹1,30,645.60 ₹1,20,442.40 ₹20,393.60

Buying in 100 g bottles would cost ₹1,40,836.00. Buying everything by the kilo cuts that to ₹1,30,645.60. Buying each oil at its cheapest listed pack cuts it to ₹1,20,442.40. Most of the extra saving comes from Saffron Cedarwood in 500 g packs, and a little from Jasmine in 500 g. Nothing here depends on a negotiated price. It is the listed catalogue, read carefully.

Cash is the other decision. Because most of these prices are flat above the break, buying the whole season up front in September costs the same as buying a quarter of it each month. Front-loading buys stock security, and that has value if an oil might run short in the Diwali rush. Buying monthly keeps cash free and lets you drop a scent that does not sell. A common compromise is to buy the confirmed November and December weddings in full now, and the rest as orders confirm. How Much Fragrance Oil Inventory Should a Candle Manufacturer Keep? and How to Set Reorder Levels for Candle Fragrance Oils cover stock levels and reorder points in detail.

1
List confirmed orders by oilConvert every confirmed wedding into grams of oil per scent: pieces × candle weight × load. Fragrance Oils for Wedding Candle Making has the format maths, and Best Fragrance Oils for Wedding Return-Gift Candles the small-candle version.
2
Add a margin for unconfirmed weddingsYour own history is the best guide. Without one, a modest margin on your core scents is safer than buying the whole season speculatively.
3
Pick the cheapest pack per oilUse the per-gram table above. Kilo for the real-break oils, 500 g for Saffron Cedarwood and Jasmine, and whatever size suits your storage for the flat-priced ones.
4
Split delivery, not the orderIf you want to spread cash, ask whether one order can be delivered in parts. Keeping it as one order makes a single-batch request possible. Fragrance Oils for Bulk Wedding Candle Orders explains why that matters.
5
Ask for a quote on anything beyond the listed packsFor several kilos of one oil, ask on WhatsApp. Compare the quote against your cheapest-listed-mix figure, not against 100 g bottles.
6
File the paperwork per seasonGST invoices, MSDS and IFRA documents are available on request. Keep them per oil and per season, because corporate and wedding-planner clients may ask for them later.

Three bulk buys worth knowing

Each of these three illustrates a different bulk situation: a real kilo break, a 500 g anomaly and a modest break on a gourmand that suits winter functions.

1
Bright floral · 10.0% kilo break
Ylang Ylang Flower Fragrance Oil
A heady, exotic floral that suits sangeet and evening functions and blends well with jasmine. At 1 kg it is ₹5.31 a gram against ₹5.90 at 100 g, one of the larger real breaks among the florals.
Pack Price Per gram 100 g candles at 8 g
15 g ₹106.20 ₹7.08 1.88
50 g ₹330.40 ₹6.61 6.25
100 g ₹590.00 ₹5.90 12.50
500 g ₹2,714.00 ₹5.43 62.50
1 kg ₹5,310.00 ₹5.31 125.00
₹42.48 of fragrance per 100 g candle at the 1 kg rate Buy Ylang Ylang
2
Saffron wood · buy the 500 g
Saffron Cedarwood Fragrance Oil
Warm saffron and cedar, close to the ritual side of a wedding. On the listed prices the 500 g is the cheapest way to buy it by a wide margin: ₹5.17 a gram, against ₹6.87 for the 1 kg. Check the listing when you order.
Pack Price Per gram 100 g candles at 8 g
15 g ₹103.84 ₹6.92 1.88
50 g ₹354.00 ₹7.08 6.25
100 g ₹696.20 ₹6.96 12.50
500 g ₹2,584.20 ₹5.17 62.50
1 kg ₹6,867.60 ₹6.87 125.00
₹41.35 of fragrance per 100 g candle at the 500 g rate Buy Saffron Cedarwood
3
Gourmand · winter functions
Cinnamon Vanilla Fragrance Oil
Warm and sweet for December and January evening functions. The kilo (₹4,554.80) saves 5.9% per gram over the 100 g, and the 500 g (₹2,301.00) sits between them.
Pack Price Per gram 100 g candles at 8 g
15 g ₹106.20 ₹7.08 1.88
50 g ₹271.40 ₹5.43 6.25
100 g ₹483.80 ₹4.84 12.50
500 g ₹2,301.00 ₹4.60 62.50
1 kg ₹4,554.80 ₹4.55 125.00
₹36.44 of fragrance per 100 g candle at the 1 kg rate Buy Cinnamon Vanilla

Wax by the bag

Oil is only part of a manufacturer's bill. The same 30 kg of oil needs about 345 kg of wax at 8%. Wax pricing follows the same rule as oil: check the per-kilo figure at each bag size rather than assuming bigger is cheaper.

CSI live pricing, 24 September 2026 · fragrance ceilings are the wax maker's stated maximums
Container waxes, per kilo by bag
Wax Bags and per-kilo price Fragrance ceiling
Luxury Soy Wax Chunks 500 g ₹299.00 (₹598.00/kg) · 1 kg ₹599.00 (₹599.00/kg) · 5 kg ₹2,995.00 (₹599.00/kg) · 10 kg ₹5,999.00 (₹599.90/kg) Up to 13%
Luxury Soy Wax CSI 464 500 g ₹260.00 (₹520.00/kg) · 1 kg ₹507.40 (₹507.40/kg) · 5 kg ₹2,537.00 (₹507.40/kg) · 10 kg ₹5,074.00 (₹507.40/kg) Up to 10%
Premium Coconut Soy Wax CSI 468 500 g ₹325.00 (₹650.00/kg) · 1 kg ₹650.00 (₹650.00/kg) · 5 kg ₹3,185.00 (₹637.00/kg) · 10 kg ₹6,370.00 (₹637.00/kg) Check product page
Natural Soy Pearl Wax 1 kg ₹450.00 (₹450.00/kg) · 5 kg ₹2,124.00 (₹424.80/kg) · 10 kg ₹4,248.00 (₹424.80/kg) · 50 kg ₹21,240.00 (₹424.80/kg) Check product page

Luxury Soy Wax Chunks are priced flat per kilo, and the 10 kg bag (₹5,999.00) actually costs ₹9.00 more than two 5 kg bags (₹5,990.00). CSI 464 is flat at ₹507.40 a kilo from 1 kg up. CSI 468 saves 2.0% from 5 kg. Natural Soy Pearl Wax is the one with a real bulk step, 5.6% from 5 kg, and the 50 kg bag is ₹424.80 a kilo. For 345 kg that would be 7 × 50 kg for ₹1,48,680.00, against 69 × 5 kg of CSI 464 for ₹1,75,053.00. Pearl wax has no fragrance ceiling quoted in this series, so check its product page and test your oils in it before switching a production line.

The November–February wedding season starts straight after Diwali on 8 November 2026, and October is when the festive and wedding demand for the same oils overlaps. If you manufacture for several weddings, send your season plan now: oils, kilos and delivery months. CSI quotes quantities beyond the listed packs on WhatsApp, with GST invoicing and MSDS and IFRA documents on request.
Send my season plan on WhatsApp

Asking for a quote beyond the listed packs

When a season's need runs to several kilos of one oil, message for a quote instead of clicking the kilo many times. A useful request answers the supplier's questions before they ask them, and gives you a baseline to judge the reply.

What to send, and why
A wholesale quote request that gets a useful answer
Include Example Why it matters
Oils by exact store name Saffron Cedarwood Fragrance Oil Avoids confusion with similar names and second listings
Kilos per oil 6 kg Quotes are per quantity; vague requests get vague answers
Delivery months Half in October, half in December Lets the supplier plan stock and tells you if a split is possible
Single-batch request "Can the 12 kg come from one batch?" Scent consistency across a whole wedding order
Documents GST invoice, MSDS, IFRA Needed for your records and for planners or corporate clients
Your baseline Cheapest listed mix: ₹1,20,442.40 The number any quote has to beat

No discount figure is published, so do not assume one. Judge any quote against your cheapest-listed-mix total, because that is what you would pay by ordering the listed packs yourself. If the quote is not lower, the listed packs are the answer and the quote has still told you something useful about stock and delivery.

The CSI principle
Price per gram chooses the pack. Stock chooses the timing.
Kilo, 500 g or 100 g is a per-gram question with a one-line answer for each oil. When to buy is a separate question about stock, cash and the season calendar. Answer them separately and you will rarely overpay or run short.

Corporate gifting manufacturers face the same maths on a quarterly rhythm rather than a seasonal one. Wholesale Fragrance Oils for Corporate Gift Manufacturers covers that, and Fragrance Oil Supplier for Wedding and Corporate Candle Manufacturers sets out how to assess a supplier for both kinds of work. For a monthly production rhythm outside the wedding season, see Monthly Fragrance Oil Supplier for Candle Manufacturers in India.

Two 500 g packs, ₹1,699.20 saved per kilo. Read the per-gram price every time.
— CandleMakingSuppliesIndia
Why trust this guide

CANDLEMAKINGSUPPLIESINDIA supplies raw materials to candle makers and manufacturers. A wholesale page is the easiest place to oversell the kilo. Our own listed prices show that for many wedding oils the kilo saves nothing, and for one it costs more per gram than the 500 g, so this page says so and names them.

Every oil and wax price on this page comes from live CSI listings pulled on 24 September 2026. Per-gram figures, savings and season totals are plain arithmetic on those prices, shown to two decimals so you can check them. Wholesale quotes beyond the listed packs are not published and are not assumed anywhere on this page.

The four-oil, 30 kg season plan and the 8% load are working assumptions for illustration. Your confirmed orders set your real quantities. For season quotes, split deliveries, GST invoicing, MSDS and IFRA documentation, message us on WhatsApp at +91 7397976926.

Frequently asked questions

Where can I buy wedding candle fragrance oils wholesale in India?
CSI lists 73 oils in stock at 1 kg and 64 at 500 g, and quotes larger quantities on WhatsApp. GST invoicing, MSDS and IFRA documentation are available on request. No volume discount figure is published, so send your oils and kilos and ask.
Is 1 kg fragrance oil cheaper than 100 g for wedding scents?
For some. British Rose saves 10.3% per gram at 1 kg, Ylang Ylang 10.0% and Jasmine 8.8%. Sandalwood, Gardenia, White Royal Oud and Neroli are priced flat, so the kilo saves nothing per gram.
Why is the 500 g cheaper than 1 kg for Saffron Cedarwood?
On 24 September 2026 the 500 g was listed at ₹2,584.20 (₹5.17/g) and the 1 kg at ₹6,867.60 (₹6.87/g). We do not know if the gap will last, so check the listing when you order and buy whichever is cheaper per gram.
How much fragrance oil does a wedding candle manufacturer need for a season?
Add up confirmed orders by oil: pieces × candle weight × load. At 8%, 1 kg of oil scents 12.5 kg of candles, which is 125 candles at 100 g or 250 at 50 g. Add a margin for weddings not yet confirmed.
Should I buy all my wedding season oil at once?
On flat-priced oils, buying up front costs the same as buying monthly, so the choice is about stock security against cash. Many makers buy confirmed November–December orders in full before Diwali and the rest as orders confirm.
Which wax is cheapest per kg for bulk candle production?
Of CSI's container waxes, Natural Soy Pearl Wax at ₹424.80 a kilo from 5 kg, then CSI 464 at ₹507.40. Luxury Soy Wax Chunks are ₹599.00 a kilo, and the 10 kg bag costs ₹9.00 more than two 5 kg bags. Test your oils in any new wax before switching.
Buy the season, pack by pack
Kilo for the real breaks, 500 g where it is cheaper, and a quote for anything beyond.
Wedding oils from 100 g to 1 kg, with Ylang Ylang at ₹5,310.00 a kilo and Saffron Cedarwood at ₹2,584.20 for 500 g, plus wax by the bag. Send your season plan and we will quote it.
Shop fragrance oils Get a season quote on WhatsApp
Editorial standards & sources
About this guide: Written by the CANDLEMAKINGSUPPLIESINDIA team. Product examples reflect the CSI range. The per-gram method for choosing pack sizes applies to any supplier.

Customer reviews: The six reviews at the top of this page are genuine, published Judge.me reviews left by CSI customers on the product pages named on each card — Eco Candle Wicks, Premium Candle Wicking Needle and Bamboo Wick Holder. They are general product reviews, not assessments of the guidance set out here. Names, star ratings, dates and products are as recorded by Judge.me and wording is unedited. "Verified buyer" appears only on the three reviews Judge.me recorded as verified — Monika Deep, Subhankar Roy and Sneha Tamang; the reviews from Ashwini, LJ and Lalitha Jagan are published but not recorded as verified, and carry no badge.

Figures pulled 24 September 2026, CSI live pricing: British Rose Fragrance Oil ₹342.20 / 100 g, ₹1,593.00 / 500 g, ₹3,068.00 / 1 kg; Ylang Ylang Flower Fragrance Oil ₹590.00 / 100 g, ₹2,714.00 / 500 g, ₹5,310.00 / 1 kg; Jasmine Fragrance Oil ₹430.00 / 100 g, ₹1,961.00 / 500 g, ₹3,923.00 / 1 kg; Cinnamon Vanilla Fragrance Oil ₹483.80 / 100 g, ₹2,301.00 / 500 g, ₹4,554.80 / 1 kg; Raat Ki Rani (Night-Blooming Jasmine) Fragrance Oil ₹700.00 / 100 g, ₹3,387.00 / 500 g, ₹6,774.00 / 1 kg; Vanilla Bean Fragrance Oil ₹790.00 / 100 g, ₹3,840.00 / 500 g, ₹7,646.00 / 1 kg; Japanese Cherry Blossom Fragrance Oil ₹500.00 / 100 g, ₹2,500.00 / 500 g, ₹4,842.00 / 1 kg; Saffron Cedarwood Fragrance Oil ₹696.20 / 100 g, ₹2,584.20 / 500 g, ₹6,867.60 / 1 kg; Sandalwood Fragrance Oil ₹502.68 / 100 g, ₹2,513.40 / 500 g, ₹5,026.80 / 1 kg; Gardenia Fragrance Oil ₹433.00 / 100 g, ₹2,166.00 / 500 g, ₹4,332.00 / 1 kg; White Royal Oud Fragrance Oil ₹810.00 / 100 g, ₹4,051.00 / 500 g, ₹8,103.00 / 1 kg; Neroli Fragrance Oil ₹665.52 / 100 g, ₹3,327.60 / 500 g, ₹6,655.20 / 1 kg; Smoked Rose Royale Fragrance Oil ₹799.00 / 100 g, ₹3,999.00 / 500 g, ₹7,999.00 / 1 kg; Sage and Cedarwood Fragrance Oil ₹696.20 / 100 g, ₹2,584.20 / 500 g, ₹6,867.60 / 1 kg. Luxury Soy Wax Chunks ₹299.00 / 500 g, ₹599.00 / 1 kg, ₹2,995.00 / 5 kg, ₹5,999.00 / 10 kg. Luxury Soy Wax CSI 464 ₹260.00 / 500 g, ₹507.40 / 1 kg, ₹2,537.00 / 5 kg, ₹5,074.00 / 10 kg. Premium Coconut Soy Wax CSI 468 ₹325.00 / 500 g, ₹650.00 / 1 kg, ₹3,185.00 / 5 kg, ₹6,370.00 / 10 kg. Natural Soy Pearl Wax ₹450.00 / 1 kg, ₹2,124.00 / 5 kg, ₹4,248.00 / 10 kg, ₹21,240.00 / 50 kg. Catalogue statistics: 73 oils in stock at 1 kg, 64 at 500 g; of 91 oils listing both 100 g and 1 kg, 52 within ±1% per gram and 24 with a 1 kg saving of 5% or more.

Non-price figures and assumptions: Savings compare per-gram prices of the same oil at different listed packs. "Cheapest listed mix" is the lowest-cost combination of in-stock packs covering the stated quantity. The 30 kg season plan is illustrative; 1 kg of oil at 8% scents 12.5 kg of finished candle. Wax needed = candle weight − oil. Fragrance-load ceilings of up to 13% (Luxury Soy Wax Chunks) and up to 10% (CSI 464) are the wax makers' stated formulation maximums, not regulatory limits; no ceiling is quoted in this series for CSI 468 or Natural Soy Pearl Wax. Quotes beyond listed packs are not published. Diwali 2026 falls on 8 November. Prices and availability change — the linked product pages are always authoritative.
ब्लॉग पर वापस जाएं