Fragrance Oil Supplier for Wedding and Corporate Candle Manufacturers

Fragrance Oil Supplier for Wedding and Corporate Candle Manufacturers

 

86 oils in stock today 73 oils in stock at 1 kg GST invoice · MSDS · IFRA on request
CSI commercial fragrance guides · Wedding & corporate
The ten things to check before you trust a supplier with wedding and corporate orders, and how CSI measures up on its own listings.
★★★★☆
"Quality of the wick is good for jar candles, team can work on the pricing and delivery timelines."
Monika DeepVerified buyer · Oct 2025
Eco Candle Wicks
★★★★★
"Quality wick, works very well"
AshwiniSep 2025
Eco Candle Wicks
★★★★☆
"Good quality .... if possible delivery date would be try little bit quick please"
Subhankar RoyVerified buyer · Sep 2024
Eco Candle Wicks
★★★★★
"This needle is very helpful as it doesn't damage the mould and there is no leakage of wax while pouring.. I would definitely recommend this .."
LJAug 2024
Premium Candle Wicking Needle
★★★★★
"Good one"
Sneha TamangVerified buyer · Apr 2025
Premium Candle Wicking Needle
★★★★★
"This bamboo wick holder doesn't exert any pressure on the wicks… and it is a very useful product 👌🏻👌🏻.."
Lalitha JaganAug 2024
Bamboo Wick Holder
★★★★☆
"Quality of the wick is good for jar candles, team can work on the pricing and delivery timelines."
Monika DeepVerified buyer · Oct 2025
Eco Candle Wicks
★★★★★
"Quality wick, works very well"
AshwiniSep 2025
Eco Candle Wicks
★★★★☆
"Good quality .... if possible delivery date would be try little bit quick please"
Subhankar RoyVerified buyer · Sep 2024
Eco Candle Wicks
★★★★★
"This needle is very helpful as it doesn't damage the mould and there is no leakage of wax while pouring.. I would definitely recommend this .."
LJAug 2024
Premium Candle Wicking Needle
★★★★★
"Good one"
Sneha TamangVerified buyer · Apr 2025
Premium Candle Wicking Needle
★★★★★
"This bamboo wick holder doesn't exert any pressure on the wicks… and it is a very useful product 👌🏻👌🏻.."
Lalitha JaganAug 2024
Bamboo Wick Holder
Reviews collected and published through Judge.me on candlemakingsuppliesindia.store. They are general reviews of the wicks and wick tools named on each card, not assessments of the supplier checklist set out below. Wording is unedited.
✓ 47 oils in stock at every size ✓ Wax, wicks and jars from one store ✓ MSDS & IFRA documentation on request
Wedding & Corporate · Supplier checklist
Wedding and corporate work share one risk: a fixed date and a client who cannot be let down. The supplier behind the oil has to be judged on stock, transparency, documents and honesty, not just price. Here is the checklist, applied openly to CSI, gaps included.
10
checks to run on any fragrance supplier before a wedding or corporate order — 7 verifiable on CSI's store today, 3 to ask · CSI live pricing, September 2026
Quick answers — read this first
How do I choose a fragrance oil supplier for wedding and corporate candles? Check ten things: range and stock, stock depth, tester sizes, per-gram transparency, real bulk breaks, pricing beyond the largest pack, documents, one-stop materials, sample sets and delivery. See the checklist.

How do I compare fragrance oil quotes from different suppliers? Convert every quote to ₹ per gram, then to ₹ per candle at your load. British Rose at CSI's 1 kg rate is ₹3.07 a gram, or ₹49.09 in a 200 g candle. See comparing quotes.

What documents should a fragrance supplier provide? A GST invoice with every order, and the MSDS and IFRA documentation for each oil. CSI provides the last two on request on WhatsApp.

Can one supplier handle both wedding and corporate orders? Yes, if the range covers both scent families and the materials. A combined month of 300 wedding return gifts and 150 corporate jars costs ₹52,779.80 from CSI's listed packs. See the combined order.
The short answer
Verifiable today: 93 oils listed, 86 in stock · 47 at all five sizes · 51 with a 15 g · every pack priced · wax, wicks and jars listed · GST invoicing.
Ask first: Pricing beyond 1 kg (quoted on WhatsApp, no discount published) · delivery timing per order · single-batch supply for large orders.
Not offered: No fragrance sample pack, discovery set or combo. Build your own from 15 g and 50 g sizes; CSI will help assemble one on WhatsApp.
Shop: Fragrance Oils · Candle Wax · Wicks · Containers · questions on WhatsApp.
Supplier scorecard — what CSI's own listings show, and what you still have to ask Range and stock 93 oils listed · 86 in stock listed Stock depth 47 oils in stock at all five sizes listed Tester sizes 51 oils with an in-stock 15 g listed Per-gram transparency Every pack priced on the store listed Real bulk breaks 24 oils save 5%+ at 1 kg; most flat ask Beyond 1 kg Quoted on WhatsApp; no discount published ask Documents GST invoice · MSDS, IFRA on request listed One-stop materials Wax, wicks, jars, tools listed listed Sample sets None sold; build from 15 g / 50 g no Delivery times Not published; ask per order ask Solid: verifiable on the store today. Outline: ask on WhatsApp. Grey: not offered.
A supplier scorecard should separate what you can check yourself from what you have to take on trust. Seven of the ten points can be verified on CSI's store today. Three need a conversation, and one is a clear no: CSI does not sell fragrance sample sets. Knowing which is which is worth more than any sales pitch.
Straight answer
What should wedding and corporate candle manufacturers look for in a fragrance oil supplier?
Judge a supplier on what you can verify, then ask about the rest. Verify: range and stock (CSI lists 93 oils, 86 with stock on 24 September 2026), stock depth (47 in stock at every size from 15 g to 1 kg), tester sizes (51 oils with a 15 g), per-gram transparency (every pack priced on the store), documents (GST invoice, with MSDS and IFRA documentation on request) and one-stop materials (wax, wicks and jars). Ask: pricing beyond the largest pack (CSI quotes on WhatsApp and publishes no discount figure), delivery timing for your order, and single-batch supply for big orders. Know the gaps: CSI sells no fragrance sample set, and most oils cost the same per gram at 1 kg as at 100 g, with only 24 saving 5% or more. Compare any supplier by converting quotes to ₹ per gram and ₹ per candle, never by bottle price. A combined month of 300 wedding return gifts and 150 corporate jars costs ₹52,779.80 in materials from CSI's listed packs, and that total is the baseline any other quote has to beat. For the broader long-term decision, see How to Choose a Long-Term Fragrance Oil Supplier for a Growing Candle Brand.
One line: trust what you can check, ask about the rest, and walk away from anyone who will not tell you the gaps.
The cheapest supplier test is a small real order. British Rose 15 g (₹94.40) for wedding work and Lavender 15 g (₹105.02) for corporate work come to ₹199.42. That is enough to judge the oil, the packing, the invoice and the response to a documents request on WhatsApp.
Browse the fragrance oils

The ten-point checklist

A wedding cannot move its date, and a corporate client does not accept excuses. Choose the supplier as carefully as the scent.

Wedding and corporate manufacturers need the same things from a fragrance supplier, weighted a little differently. Wedding work needs stock on a fixed date and consistency across hundreds of identical pieces. Corporate work needs repeatability every quarter and paperwork. The checklist covers both. The third column applies it to CSI using our own listings, including where we fall short.

CSI column from live listings pulled 24 September 2026
Ten checks for a wedding and corporate fragrance supplier
# Check How to verify What CSI's listings show
1 Range and stock today Count in-stock oils, not listed oils 93 listed; 86 with at least one size in stock; 7 with none
2 Stock depth for reorders Is the kilo in stock for the oils you will repeat? 47 oils in stock at all five sizes; 73 at 1 kg; 64 at 500 g
3 Tester sizes Can you sample cheaply before committing? 51 oils with an in-stock 15 g, from ₹68.44; others start at 50 g or 100 g
4 Per-gram transparency Are all packs priced publicly? Yes; every size on every product page
5 Real bulk breaks Does the per-gram price actually fall with size? Rarely: 52 of 91 within 1% at 1 kg vs 100 g; 24 save 5% or more
6 Pricing beyond the largest pack Is there a route for 5 kg, 10 kg, mixed orders? Quoted on WhatsApp; no discount figure published
7 Documents GST invoice? MSDS? IFRA? GST invoicing; MSDS and IFRA documentation on request via WhatsApp
8 One-stop materials Wax, wicks, jars from the same order? Four soy waxes, Eco and cotton wicks, White Matte Glass Jars, tools
9 Sample or discovery sets Is there a ready-made set? No; build your own from 15 g / 50 g, with help on WhatsApp
10 Delivery timing and single-batch supply Ask for your order, before you commit Not published; ask per order on WhatsApp

Checks 1 to 4 and 7 to 8 are the ones you can verify without talking to anyone. They are also the ones that most often fail with suppliers who price on request only, or list oils they cannot ship. Check 5 is where suppliers most often oversell. "Bulk" is a word, and the per-gram price is the fact. Checks 6 and 10 need a conversation, so ask them in writing, on WhatsApp or email, and keep the reply. Check 9 is a plain no at CSI. If a sample set matters to you, see Candle Fragrance Oil Sample Pack in India for how to build one.

Argued against our own interest, plainly. We could have written a checklist that only asks questions we score well on. Instead it includes three we cannot answer from the store (bulk pricing, delivery timing, single-batch supply) and one we fail outright (no sample sets). If another supplier answers those better for your order, that is a fair reason to use them. Just make them show you the per-gram price first.
Weight the checks for your work
For wedding manufacturing, weight checks 2 (stock depth), 10 (delivery and single-batch supply) and 3 (testers) most heavily, because dates are fixed and orders are large. For corporate manufacturing, weight 7 (documents), 2 (depth for repeats) and 5 (real breaks on your core oils). Fragrance Oils for Bulk Wedding Candle Orders and Bulk Fragrance Oils for Private-Label Gifting Companies explain why.

Comparing quotes fairly

Suppliers quote in different pack sizes, sometimes with and sometimes without GST, sometimes per litre. The only fair comparison is price per gram, converted into price per candle at your load. Here is British Rose at every CSI size, with the conversion laid out so you can drop another supplier's quote into the last row.

British Rose · CSI live pricing, 24 September 2026 · 8% load
Normalise every quote: ₹ per gram, then ₹ per candle
Source and pack Price Grams ₹ per gram Oil in a 50 g candle (4 g) Oil in a 200 g candle (16 g)
CSI 15 g ₹94.40 15 g ₹6.29 ₹25.17 ₹100.69
CSI 50 g ₹212.40 50 g ₹4.25 ₹16.99 ₹67.97
CSI 100 g ₹342.20 100 g ₹3.42 ₹13.69 ₹54.75
CSI 500 g ₹1,593.00 500 g ₹3.19 ₹12.74 ₹50.98
CSI 1 kg ₹3,068.00 1000 g ₹3.07 ₹12.27 ₹49.09
Any other quote ₹ quoted grams quoted ₹ ÷ g × 4 g × 16 g

Three traps to avoid when you fill in that last row. Volume versus weight. If a quote is per litre or per millilitre, ask for the weight, because fragrance oils are not all the same density, and your load is by weight. Tax. Compare like with like, and make sure you know whether each figure includes GST and whether you can claim it back. The oil is not the same. Two suppliers' "rose" can be different formulas. A lower price per gram only counts if the candle passes the same burn test. Pour both side by side before switching.

The cheap quote that was not. A supplier quotes a kilo of rose at a round figure well below the listed price elsewhere. It turns out to be per litre, excluding GST, with a minimum of several kilos. Converted to a per-gram, GST-inclusive figure for the quantity actually needed, the gap shrinks to almost nothing, and the candle throws less at 8%. Always convert, always test, and always compare at the quantity you will really buy.

For the arithmetic of bulk quantities, see How to Calculate Bulk Fragrance Oil Requirements for Candle Manufacturing. For deciding whether to negotiate or simply buy larger listed packs, see My Candle Business Uses 5–10 Kg of Fragrance Oil Every Month — Should I Negotiate Wholesale Pricing or Buy Larger Packs?.

One supplier, both kinds of order

November is when wedding and corporate orders land in the same week. One supplier, one order, one invoice keeps it manageable.

Here is a combined month: 300 wedding return gifts at 50 g in British Rose and 150 corporate gift jars at 200 g in Lavender, all at 8% with a 5% allowance on oil and wax (a working assumption). Wax is CSI 464 for both, with one Eco Thin C1 wick each, and White Matte Glass Jars for the corporate line only. Return-gift containers vary too much to price.

Oil and wax: CSI live pricing, 24 September 2026 · wicks and jars verified 10 September 2026
A combined wedding and corporate month from one supplier
Item For Quantity Packs Cost
British Rose Fragrance Oil 300 × 50 g return gifts 1.26 kg 1 × 1 kg + 3 × 100 g ₹4,094.60
Lavender Fragrance Oil 150 × 200 g corporate jars 2.52 kg 2 × 1 kg + 1 × 500 g + 1 × 50 g ₹13,332.00
Luxury Soy Wax CSI 464 Both 43.47 kg 8 × 5 kg + 3 × 1 kg + 1 × 500 g ₹22,078.20
Eco Candle Wicks Thin C1 Both 450 4 × pack of 100 + 1 × pack of 50 ₹2,655.00
White Matte Glass Jar Corporate only 150 30 packs of 5 ₹10,620.00
Total materials ₹52,779.80

One order covers both lines. The wedding line is small per piece and heavy on wax. The corporate line is dominated by oil and jars. Splitting this across two or three suppliers would mean more invoices, more deliveries to reconcile and more documents to collect, with no per-gram saving on either oil at these quantities. Consolidation has its own risks, mainly dependence on one source. How to Consolidate Fragrance Oil Purchasing With One Supplier covers how to manage them.

The November–February wedding season and year-end corporate gifting overlap, starting straight after Diwali on 8 November 2026. If you run both kinds of order, send CSI one combined list on WhatsApp: oils, kilos, wax, wicks and jars. Ask the checklist questions in the same message, including delivery timing, single-batch supply and documents.
Send a combined order on WhatsApp

The rest of the order: wax

Checklist point 8 is easy to overlook. A supplier that sells oil but not wax sends you to a second supplier for the largest raw material by weight. In a 200 g candle at 8%, wax is 184 g, and in a 50 g return gift it is 92% of the candle. Here are CSI's three soy waxes for container work, priced per kilo, with the number of 200 g candles each bag fills at 184 g of wax per candle.

1
Container soy · rated up to 13%
Luxury Soy Wax Chunks
The wax used for most costings in this series. It carries the highest stated fragrance ceiling of CSI's container waxes, at up to 13% (the wax maker's stated maximum). Priced flat per kilo, and the 10 kg bag costs ₹9.00 more than two 5 kg bags.
Pack Price Per kg 200 g candles (184 g wax)
500 g ₹299.00 ₹598.00 2.7
1 kg ₹599.00 ₹599.00 5.4
5 kg ₹2,995.00 ₹599.00 27.2
10 kg ₹5,999.00 ₹599.90 54.3
₹110.22 of wax per 200 g candle at ₹599.00 / kg Buy Luxury Soy Wax Chunks
2
Container soy flakes · rated up to 10%
Luxury Soy Wax CSI 464 (flakes)
The lower-cost container soy, flat at ₹507.40 a kilo from 1 kg to 10 kg. Rated up to 10% fragrance (the wax maker's stated maximum), which covers an 8% working load. In small wedding return gifts, where wax is the bigger line, it saves more per piece than switching oils.
Pack Price Per kg 200 g candles (184 g wax)
500 g ₹260.00 ₹520.00 2.7
1 kg ₹507.40 ₹507.40 5.4
5 kg ₹2,537.00 ₹507.40 27.2
10 kg ₹5,074.00 ₹507.40 54.3
₹93.36 of wax per 200 g candle at ₹507.40 / kg Buy CSI 464
3
Soy pearls · real bulk step
Natural Soy Pearl Wax
The only CSI wax with a real bulk break: ₹450.00 a kilo at 1 kg and ₹424.80 from 5 kg, a 5.6% step, up to a 50 kg bag. No fragrance ceiling is quoted for it in this series, so check the product page and test your oils in it before moving a production line.
Pack Price Per kg 200 g candles (184 g wax)
1 kg ₹450.00 ₹450.00 5.4
5 kg ₹2,124.00 ₹424.80 27.2
10 kg ₹4,248.00 ₹424.80 54.3
50 kg ₹21,240.00 ₹424.80 271.7
₹78.16 of wax per 200 g candle at ₹424.80 / kg Buy Natural Soy Pearl Wax

Running a trial order

Before you commit a wedding season or a corporate programme to any supplier, run a small order that tests the whole relationship, not just the oil.

1
Order two testers and one production-size packFor example, the two 15 g testers above (₹199.42) and a 100 g of the scent you are most likely to use. Judge the packing, the labelling and the exact product name on the bottle against the listing.
2
Check the invoiceIs it a proper GST invoice with the correct product names and quantities? You will need hundreds of these over a year.
3
Ask for the documentsRequest the MSDS and IFRA documentation for the oils you ordered on WhatsApp. Note how the request is handled, because that is how it will be handled when a corporate client is waiting.
4
Ask the three open questionsPricing beyond the listed packs for your likely quantity, delivery timing for an order of that size, and whether large orders can come from one batch. Keep the answers.
5
Pour and testMake candles in your real format, cure them and burn them. A supplier passes only when the candle does.
6
Score and decideGo back to the ten-point table and fill in your own column. Compare suppliers on it, not on memory.
The CSI principle
Verify what you can. Ask about the rest. Test everything.
A supplier earns wedding and corporate work by being checkable: public prices, visible stock, documents on request, and straight answers to the questions the store cannot answer. Price per gram comes after that, not before.

This page closes the wedding and corporate cluster. For the scent side, start with Fragrance Oils for Wedding Candle Making for weddings and Fragrance Oils for Corporate Gifting Candles for corporate. For the buying side, Wholesale Fragrance Oils for Wedding Candle Manufacturers and Wholesale Fragrance Oils for Corporate Gift Manufacturers cover season and quarterly wholesale. For switching an existing business to one supplier, see I Want One Supplier for All My Candle Fragrance Oils Instead of Ordering From Multiple Vendors — What Should I Check Before Switching?.

The best supplier tells you what they do not do before you find out on the wedding week.
— CandleMakingSuppliesIndia
Why trust this guide

CANDLEMAKINGSUPPLIESINDIA supplies raw materials to candle makers and manufacturers. A supplier writing a supplier checklist has an obvious conflict, so this one includes the points we cannot answer from the store and the one we fail. It also tells you to compare us per gram against anyone else.

Every oil and wax figure and every stock count on this page comes from live CSI listings pulled on 24 September 2026. Wick and jar prices are those verified for Blog 760 on 10 September 2026. Counts, per-gram conversions and the combined-order total are plain arithmetic on those listings, shown to two decimals so you can check them.

The combined order, the 8% load and the 5% allowance are working assumptions. Delivery timing, single-batch supply and pricing beyond listed packs are not published and are not implied. Ask on WhatsApp at +91 7397976926, where GST invoicing, MSDS and IFRA documentation are also handled.

Frequently asked questions

Who is the best fragrance oil supplier for candle manufacturers in India?
The best one for you is the one that passes the checklist for your work: stock depth, testers, public per-gram prices, documents, materials in one order, and straight answers on bulk pricing and delivery. Run a small trial order before you commit a season or a programme to anyone.
What should I ask a fragrance oil supplier before a bulk order?
Pricing beyond the listed packs for your quantity, delivery timing for that order, whether it can come from one batch, and whether they provide a GST invoice, MSDS and IFRA documentation. Get the answers in writing.
How do I compare fragrance oil prices between suppliers?
Convert every quote to ₹ per gram by weight, including or excluding GST consistently, then to ₹ per candle at your load. British Rose at CSI's 1 kg rate is ₹3.07 a gram, or ₹49.09 per 200 g candle at 8%.
Does CSI give MSDS and IFRA certificates for fragrance oils?
CSI provides MSDS and IFRA documentation on request on WhatsApp, and GST invoices with orders. What each document covers is set by the document itself.
Does CSI sell fragrance sample sets for candle manufacturers?
No. CSI does not sell a sample pack, discovery set or fragrance combo. 51 oils have an in-stock 15 g and others start at 50 g, so you can build your own set, and CSI will help assemble one on WhatsApp.
Is it better to buy fragrance oil and wax from the same supplier?
Usually, for wedding and corporate work: one order, one delivery, one invoice and one set of documents. The trade-off is dependence on a single source, which you manage with safety stock and approved alternates.
Check us like any supplier
Verify what the store shows, ask what it does not, and test with a small real order.
93 fragrance oils (86 in stock), 51 with 15 g testers, four soy waxes, wicks and jars, with GST invoicing and MSDS and IFRA documentation on request. Ask us the checklist questions on WhatsApp.
Browse the fragrance oils Ask the checklist questions
Editorial standards & sources
About this guide: Written by the CANDLEMAKINGSUPPLIESINDIA team. The checklist applies to any fragrance supplier; the CSI column reflects our own listings.

Customer reviews: The six reviews at the top of this page are genuine, published Judge.me reviews left by CSI customers on the product pages named on each card — Eco Candle Wicks, Premium Candle Wicking Needle and Bamboo Wick Holder. They are general product reviews, not assessments of the guidance set out here. Names, star ratings, dates and products are as recorded by Judge.me and wording is unedited. "Verified buyer" appears only on the three reviews Judge.me recorded as verified — Monika Deep, Subhankar Roy and Sneha Tamang; the reviews from Ashwini, LJ and Lalitha Jagan are published but not recorded as verified, and carry no badge.

Figures pulled 24 September 2026, CSI live pricing: Fragrance Oils collection: 93 products, 86 with at least one size in stock, 7 with none; 47 in stock at all five sizes; 51 with an in-stock 15 g (cheapest ₹68.44); 64 in stock at 500 g; 73 in stock at 1 kg. Of 91 oils listing both 100 g and 1 kg, 52 within ±1% per gram and 24 with a 1 kg saving of 5% or more. British Rose Fragrance Oil ₹94.40 / 15 g, ₹212.40 / 50 g, ₹342.20 / 100 g, ₹1,593.00 / 500 g, ₹3,068.00 / 1 kg; Lavender Fragrance Oil ₹105.02 / 15 g, ₹270.00 / 50 g, ₹540.00 / 100 g, ₹2,620.00 / 500 g, ₹5,221.00 / 1 kg. Luxury Soy Wax Chunks ₹299.00 / 500 g, ₹599.00 / 1 kg, ₹2,995.00 / 5 kg, ₹5,999.00 / 10 kg. Luxury Soy Wax CSI 464 ₹260.00 / 500 g, ₹507.40 / 1 kg, ₹2,537.00 / 5 kg, ₹5,074.00 / 10 kg. Natural Soy Pearl Wax ₹450.00 / 1 kg, ₹2,124.00 / 5 kg, ₹4,248.00 / 10 kg, ₹21,240.00 / 50 kg. Figures verified 10 September 2026 (Blog 760): Eco Candle Wicks Thin C1 ₹59.00 / 10, ₹295.00 / 50, ₹590.00 / 100 (₹5.90 each); White Matte Glass Jar ₹354.00 / 5 (₹70.80 each).

Non-price figures and assumptions: Per-candle oil = 4 g (50 g candle) or 16 g (200 g candle) at 8%. Candles per wax bag assume 184 g of wax per 200 g candle. The combined order adds a 5% allowance on oil and wax, a working assumption, and excludes return-gift containers, boxes, labour, freight and GST. Fragrance-load ceilings of up to 13% (Luxury Soy Wax Chunks) and up to 10% (CSI 464) are the wax makers' stated formulation maximums, not regulatory limits; none is quoted here for Natural Soy Pearl Wax. Delivery timing, single-batch supply and volume pricing are not published. Diwali 2026 falls on 8 November. Prices and availability change — the linked product pages are always authoritative.
Back to blog