Indian Woody Fragrance Oils for Candle Making

Indian Woody Fragrance Oils for Candle Making

 

Six-wood 50 g test set: ₹2,140.80 Vetiver 1 kg out of stock on 24 September 2026 Gilli Mitti ₹8.96/g at every size
Indian woody fragrance oils
Chandan, khus, mitti, kesar and oud: every CSI option, priced per candle.
★★★★★
"Ordered soy wax, fragrance oils, wax and thermometer — everything was great quality! Gilli Mitti and Pumpkin Spice scents are amazing and authentic. Packaging was secure and delivery was on time. Highly recommended for candle makers! ⭐⭐⭐⭐⭐"
RenuVerified buyer · Jul 2026
Gilli Mitti (Patchouli)
★★★★☆
"Good product and I fully satisfaction with my end result"
Urvashi PatelVerified buyer · Aug 2026
Sacred Sandal Ember Fragrance Oil
★★★★★
"Very good"
Reena BagalVerified buyer · Oct 2025
Sandalwood Fragrance Oil
★★★★★
"Good quality wood fragrance oil with a warm, long-lasting scent and strong performance in candles."
Payal PatelVerified buyer · Mar 2026
Woody Oud Fragrance Oil
★★★★☆
"Love the quality and scent notes. The lavender scent that I bought is selling fast"
Renam DhoundiyalVerified buyer · Apr 2026
Woody Oud Fragrance Oil
★★★★☆
"Quality of the wick is good for jar candles, team can work on the pricing and delivery timelines."
Monika DeepVerified buyer · Oct 2025
Eco Candle Wicks
★★★★★
"Ordered soy wax, fragrance oils, wax and thermometer — everything was great quality! Gilli Mitti and Pumpkin Spice scents are amazing and authentic. Packaging was secure and delivery was on time. Highly recommended for candle makers! ⭐⭐⭐⭐⭐"
RenuVerified buyer · Jul 2026
Gilli Mitti (Patchouli)
★★★★☆
"Good product and I fully satisfaction with my end result"
Urvashi PatelVerified buyer · Aug 2026
Sacred Sandal Ember Fragrance Oil
★★★★★
"Very good"
Reena BagalVerified buyer · Oct 2025
Sandalwood Fragrance Oil
★★★★★
"Good quality wood fragrance oil with a warm, long-lasting scent and strong performance in candles."
Payal PatelVerified buyer · Mar 2026
Woody Oud Fragrance Oil
★★★★☆
"Love the quality and scent notes. The lavender scent that I bought is selling fast"
Renam DhoundiyalVerified buyer · Apr 2026
Woody Oud Fragrance Oil
★★★★☆
"Quality of the wick is good for jar candles, team can work on the pricing and delivery timelines."
Monika DeepVerified buyer · Oct 2025
Eco Candle Wicks
Reviews collected and published through Judge.me on candlemakingsuppliesindia.store. They are general reviews of the products named on each card, not assessments of the advice set out below. Wording is unedited.
✓ Prices verified 24 September 2026, out-of-stock sizes flagged ✓ MSDS and IFRA documentation on request on WhatsApp ✓ Raw materials only — CSI does not sell finished candles
CSI Collection Buying · Indian Woody
Chandan, khus, mitti, kesar and oud carry the base of many Indian luxury candles. Here is every CSI option, which sizes are worth buying, which are not, and how to test woods so they get a fair hearing.
₹4.53
per gram for Woody Oud from 100 g, the value oud with a stated candle load · CSI live pricing, September 2026
Quick answers — read this first
What are the Indian woody notes for candles? Chandan (sandalwood), khus (vetiver root), gilli mitti (wet earth), kesar with cedar, and oud (agarwood). Together they form the base of many Indian luxury candles, and they behave differently from florals: slower to bloom, longer to cure, and harder on a small wick.

Which CSI woody oils should I buy first? Sandalwood for plain chandan, the perfume-grade sandal listing for a richer sandal, Vetiver for khus, Gilli Mitti for mitti, Saffron Cedarwood for kesar, and Woody Oud as the everyday oud. All six at 50 g cost ₹2,140.80.

What does oud cost for candles? From ₹4.53 a gram (Woody Oud, 100 g and up) to ₹12.99 (Amber Oud Royal at 100 g). Real oud oil is not a candle material: CSI's Pure Hindi Oud Oil is ₹7,000.00 for 1 g, so a single 150 g candle at 8% would need ₹84,000.00 of it. It belongs in attar or perfume.

Where does bulk not save money? Gilli Mitti is flat at ₹8.96 a gram from 50 g to 1 kg; Saffron Cedarwood's 1 kg costs 33% more per gram than its 500 g; Vetiver's 1 kg is out of stock on 24 September 2026.
The short answer
Chandan: Sandalwood (₹5.43/g at 50 g, stated load) for everyday; the perfume-grade sandal (₹8.84/g, no stated load) for a richer, saffron-and-benzoin sandal; Sacred Sandal Ember (500 g only) for temple smoke.
Earth: Vetiver for smoky khus root; Gilli Mitti for rain on dry soil.
Spice and oud: Saffron Cedarwood for kesar; Woody Oud as the value oud; White Royal Oud and Dark Vanilla Oud one step up.
Burn: woods need a week's cure and often a bigger wick; judge them at two hours, not thirty minutes.
The Indian woody shelf, mapped by character Placed by the notes each CSI page states (our judgement); price per gram at the smallest in-stock size from 50 g ← CREAMY SMOKY → creamy ↔ smoky DRY / EARTHY ↔ SWEET / RESINOUS Sandalwood ₹5.43/g Sandal, perfume-grade ₹8.84/g White Royal Oud ₹8.40/g Dark Vanilla Oud ₹6.40/g Sacred Sandal Ember ₹8.00/g, 500 g only Saffron Cedarwood ₹7.08/g Woody Oud ₹5.43/g Amber Oud Royal ₹12.99/g Royal Oud ₹6.60/g, from 500 g Gilli Mitti ₹8.96/g Vetiver (khus) ₹7.08/g SWEET / RESINOUS DRY / EARTHY Candle load stated on the page (up to 10% or 6–10%) No candle load stated: the wax ceiling governs (10% in CSI 464)
Eleven CSI woody and oud oils placed by the notes on their pages: left is creamy (sandalwood-led), right is smoky (vetiver, oud, incense); top is sweet or resinous (vanilla, benzoin, amber), bottom is dry or earthy (soil, root). Placement is our judgement from stated notes, not a measurement. The value options sit on the left and in the middle; most of the dearer ouds sit top right.
Straight answer
Which Indian woody fragrance oils should I buy for candles, and which sizes make sense?
Test six at 50 g: Sandalwood (₹271.40), the perfume-grade sandal listing (₹442.00), Vetiver (₹354.00), Gilli Mitti (₹448.00), Saffron Cedarwood (₹354.00) and Woody Oud (₹271.40), ₹2,140.80 in all. That gives you chandan two ways, khus, mitti, kesar and oud. When one passes, size up where bulk helps: Woody Oud and Sandalwood are flat from 100 g, Vetiver's 500 g is 18.1% cheaper per gram than its 50 g (its 1 kg is out of stock), and Saffron Cedarwood is cheapest as 500 g packs, never the 1 kg. Gilli Mitti costs the same per gram at every size, so there is no reason to buy more than you will pour. Pour woods in Luxury Soy Wax CSI 464, cure a week, and test a C2 wick alongside the C1.
One line: buy chandan, khus, mitti, kesar and oud at 50 g, give them a week and a bigger wick, and only then decide which deserves a 500 g.
The oud that fits a core price. Woody Oud 100 g is ₹453.12 (₹4.53 a gram, the same as its 1 kg), eight candles at 8%. The page describes "citrus and spice top notes opening into rich oud and patchouli heart, settling into warm woody notes, amber, and musk" and states 6–10% for candles.
Buy Woody Oud 100 g — ₹453.12

The Indian woody shelf, and how woods burn

Florals are what people notice. Woods are what they remember an hour later, and what makes them buy the second candle.

Five materials carry the woody side of Indian fragrance. Chandan, creamy and soft, the most familiar wood in the country. Khus, vetiver root: in memory a cool summer thing (the wetted screens, the green sherbet), in the bottle an earthy, smoky root. Mitti, damp soil after rain, which Indian perfumery treats as a wood-adjacent base. Kesar with cedar, where saffron's leathery warmth sits on dry wood. And oud, agarwood, dark and resinous, with Assam as India's historic source. The palette overview and first basket across florals and woods is in Buy Indian-Inspired Fragrance Oils for Candle Making; the cultural story of each note is in Traditional Indian Fragrances for Luxury Candles.

Woods behave differently from florals in a candle, and that changes how you test them. What follows is general judgement about the family, not measured data for these oils:

They bloom slowly. Base notes lift off a warm wax pool more gradually than citrus or florals. A woody candle that smells faint at 30 minutes may fill the room at two hours. Judge at two hours.

They reward a longer cure. None of the woody pages here states a cure time. At least 48–72 hours, longer for soy, is common practice; for woods we would cure a full week and re-sniff at day 14.

They can need a bigger wick. Heavy bases in a full melt pool usually perform better than in a narrow tunnel. Test C1 and C2 side by side from the start.

Smoky oils can smell burnt if the flame runs hot. Vetiver, oud and incense notes tip from "smoky" to "burnt" faster than creamy woods. Watch the flame and trim the wick.

Two ceilings, one wax
Sandalwood, Vetiver, Gilli Mitti, Woody Oud, White Royal Oud and Dark Vanilla Oud state a candle load that tops out at 10%. The perfume-grade sandal, Sacred Sandal Ember, Saffron Cedarwood and the Royal and Amber Oud listings state none, so the wax ceiling governs. In Luxury Soy Wax CSI 464 (melt and pour 80–90°C) that ceiling is 10%; in Luxury Soy Wax Chunks and Premium Coconut Soy Wax CSI 468 it is 13%, though no page here goes beyond 10%. Test 6%, 8% and 10%; the maximum is not the target.

Three sandalwoods: plain, perfume-grade, temple

Real Indian sandalwood, Santalum album, has been scarce and tightly controlled for decades, which is why sandalwood fragrance, in candles and in most perfume, is a reconstruction of the scent rather than the wood's own oil. That is not a flaw; it is why you can afford a sandalwood candle at all. CSI offers three distinct reconstructions, and they are not interchangeable.

Three sandalwoods · 24 September 2026
What each page says, and what it costs in a candle
Sandalwood Fragrance Oil Perfume-grade sandal listing Sacred Sandal Ember Fragrance Oil
Stated character Warm, creamy, single-note, smooth woody, subtle earthy undertone Saffron, cardamom, bergamot · sandalwood, cedar, rose · amber, musk, vanilla, benzoin Soft incense smoke, green herbal · creamy sandalwood, warm resins · amber, musk, deep woods
Reads as Chandan paste, a carved box A festive, attar-like sandal A temple at dusk
Candle load on page Up to 10% soy, up to 6% paraffin Not stated Not stated
Sizes in stock 15 g to 1 kg 50 g, 100 g, 1 kg 500 g only (100 g and 1 kg out)
Oil per 8% candle ₹65.14 at 50 g; ₹60.32 from 100 g ₹106.08 at 50 g; ₹106.18 at 1 kg ₹95.98 at 500 g

The plain Sandalwood is the right oil for most ranges: stated load, every size in stock, flat ₹5.03 a gram from 100 g. The perfume-grade listing costs 63% more per gram at 50 g, and what you are paying for is structure: saffron and cardamom on top, rose in the heart, benzoin (the loban resin) and vanilla underneath. That makes it the sandal for a Diwali or wedding candle rather than an everyday one. Sacred Sandal Ember is for a temple story specifically, and its only in-stock size makes it a ₹3,727.60 bigger first buy than 50 g of plain Sandalwood. We would not start there unless the temple is your brand. For how the sandalwoods fit a three-note luxury core with oud and rose, see Oud, Rose and Sandalwood Fragrance Oils for Indian Luxury Candles.

Mistake: calling a candle "Mysore sandalwood" or "pure chandan". Fix: none of these oils is distilled Santalum album, and the pages do not claim to be. "Sandalwood" as a scent name is fine; a claim about origin or purity is not. The perfume-grade listing's name also includes a company's name; that is CSI's listing name only, the oil is an interpretation, CSI is not affiliated with the company, and the name must not appear on your label.

Khus and mitti: the earth end

The two most Indian notes on the woody shelf are not woods at all. One is a root, the other is soil.

Khus. Vetiver Fragrance Oil describes itself as "smoky, woody, and grounding with subtle green and sweet undertones", states "Up to 10% for soy wax candles ... Up to 6% for paraffin wax candles", and calls itself "IFRA-certified" (the page's wording). Indian customers who remember khus as the cool smell of summer screens may find it smokier than they expect, because the root oil itself is smoky and earthy; the sherbet memory is green and sugary. In our judgement it is strongest as a supporting note (a quarter of a blend under sandalwood) or as a dark, dry candle for men's and winter ranges. Its ladder is unusual: the 15 g is ₹187.62, ₹12.51 a gram and 77% dearer per gram than the 50 g, so skip it; the 500 g at ₹5.80 is 18.1% below the 50 g; and the 1 kg is out of stock on 24 September 2026. Ask on WhatsApp if you need a kilogram.

Mitti. Gilli Mitti (Patchouli) describes "fresh rain, soft soil, natural patchouli, damp woods, and light musk" and states "6-10% for candles". The patchouli is the woody backbone: it is what lets an earth note sit as a base and last. It is flat at ₹8.96 a gram from 50 g to 1 kg (₹107.52 of oil per 8% candle at any size), which makes it, from 50 g up, the dearest candle-grade wood here. We sell the 1 kg; the only reason to buy it is volume, never price. One customer review on its page reads: "Gilli Mitti and Pumpkin Spice scents are amazing and authentic." That is one customer's view, not a test result.

Kesar with cedar. Saffron Cedarwood lists "Top: Citrus, Cardamom Middle: Palo Santo, Saffron, Violet Base: Wood, Sandalwood, Smoke and Amber" and states no candle load. It is the spiced wood of the shelf, closer to a festive box of dry fruit and saffron than to a forest. Its pricing needs care: the 500 g (₹2,584.20, ₹5.17/g) is the cheapest per gram, the 1 kg (₹6,867.60, ₹6.87/g) is 33% dearer, and two 500 g packs (₹5,168.40) cost ₹1,699.20 less than one kilogram. Even its 15 g (₹6.92/g) is cheaper per gram than its 50 g (₹7.08/g). Ask us on WhatsApp before any 1 kg order.

Oud options from ₹4.53 a gram, and why ₹7,000.00 oud is not one

Oud is the note with the widest price range on the whole CSI site. Every oud candle oil is an accord, built to suggest agarwood's dark, resinous, slightly animalic wood; real oud oil is a perfume material priced by the gram. Here is every oud option with its woody character and stock on 24 September 2026. How oud pairs with rose and sandalwood as a luxury core, and the price tiers per note, are the subject of Oud, Rose and Sandalwood Fragrance Oils for Indian Luxury Candles.

Oud options · CSI live pricing, 24 September 2026
Character from the page, candle load, stock, and oil cost per 8% candle
Oil Woody character (page wording) Candle load Stock Oil per 8% candle
Woody Oud Fragrance Oil Citrus and spice; rich oud and patchouli; warm woods, amber, musk 6–10% All sizes ₹65.14 at 50 g; ₹54.37 from 100 g
Dark Vanilla Oud Vanilla, cardamom; oud, deep amber; musk, cedar 6–10% All sizes ₹76.80 at 50 g; ₹68.29 at 1 kg
White Royal Oud Bergamot, saffron; white oud, rose, labdanum; sandalwood, ambergris, musk 6–10% All sizes ₹100.80 at 50 g; ₹97.24 at 1 kg
Royal Oud Fragrance Oil Smoky-woody oud, bergamot, pink pepper; oud, rose, cedar; sandalwood, ambergris, musk Not stated 100 g out; 500 g and 1 kg in stock ₹79.20 at 500 g; ₹76.80 at 1 kg
Amber Oud Royal Resins and spices; smoky oud, florals; amber, sandalwood, dark musk Not stated All sizes ₹155.88 at 100 g; ₹139.68 at 1 kg
Regal Royal Oud Saffron, spice; oud, cedarwood; sandalwood, amber, white musk Not stated Out of stock at every size Not buyable
Pure Hindi Oud Oil 1 g Perfume material, not a candle oil — In stock ₹84,000.00 if used at 8%: why it is not a candle oil

Read down the last column and the decision makes itself for most brands. Woody Oud gives you a stated load and ₹54.37 of oil per candle from 100 g; White Royal Oud, the softer, rose-and-sandal oud, is 55% dearer per gram at 50 g; Royal Oud is a reasonable per-candle cost but only from a ₹3,300.00 first buy and with no stated load. Pure Hindi Oud Oil, at ₹7,000.00 a gram, is about 1545 times Woody Oud's per-gram price at 100 g. Its place is an attar or a perfume, not a candle. For bakhoor-style smoky ouds (Midnight Bakhoor Royale, Sultan's Smoke), see Traditional Indian Fragrances for Luxury Candles.

Argued against our own interest: for a first oud candle, buy the cheapest oud here, not the most expensive. Woody Oud has a stated load, a flat ₹4.53 a gram from 100 g, and is 16.5% cheaper per gram at 1 kg than at 50 g. If it passes your burn test and your customers ask for something softer or richer, then try White Royal Oud or Dark Vanilla Oud. Amber Oud Royal at ₹155.88 of oil per candle belongs in a halo candle, if anywhere.

Six woody oils to buy

Chandan twice, khus, mitti, kesar and oud. One bottle for each wood an Indian customer can name.

Ranked on how directly the stated notes carry an Indian wood, whether a candle load is stated, price per gram, stock depth and base-note weight. CSI has no throw measurements for these oils. Candle counts assume a 150 g candle at 8% (12 g of oil).

1
woody · chandan · the everyday base
Sandalwood Fragrance Oil
The plain, creamy chandan: "warm, creamy, luxurious single-note sandalwood fragrance oil with a smooth woody aroma and subtle earthy undertone", with "Recommended load up to 10% for soy, up to 6% for paraffin". It is the base every Indian woody range needs and the cheapest way to test sandalwood. Who it is for: the everyday sandal candle and the base of the chandan-khus blend below. Limitation: a single note has no opening, so alone it can feel flat in the first half hour; that is where the perfume-grade sandal or a vetiver accent earns its place.
Size Price Per gram 150 g candles at 8%
15 g ₹93.22 ₹6.21 1
50 g ₹271.40 ₹5.43 4
100 g ₹502.68 ₹5.03 8
500 g ₹2,513.40 ₹5.03 41
1 kg ₹5,026.80 ₹5.03 83
Flat ₹5.03/g from 100 g; oil per 8% candle ₹60.32. Buy Sandalwood
2
woody oriental · perfume-grade · the festive sandal
Sandal ITC inspired fragrance oil
On its stated notes, the richest sandal on the shelf: "Opens with saffron, cardamom, and bergamot, moves into a creamy heart of sandalwood, cedar, and rose, and dries down to amber, musk, vanilla, and benzoin". The page describes it as "IFRA compliant, phthalate-free" and states no candle load (it is a fine-perfume listing), so test inside the wax ceiling. The listing name is CSI's; see the note on names above. Who it is for: a Diwali, wedding or corporate-gifting sandal candle. Limitation: 63% dearer per gram than plain Sandalwood at 50 g, no bulk saving (its 100 g and 1 kg are fractionally dearer per gram than the 50 g), and the vanilla-benzoin base makes it sweeter.
Size Price Per gram 150 g candles at 8%
50 g ₹442.00 ₹8.84 4
100 g ₹885.00 ₹8.85 8
1 kg ₹8,848.00 ₹8.85 83
Oil per 8% candle: ₹106.08 at 50 g; worked-example candle ₹279.94. Buy the perfume-grade sandal
3
woody earthy · khus · the smoky root
Vetiver Fragrance Oil
The khus of the shelf, stated as "smoky, woody, and grounding with subtle green and sweet undertones", with a candle load "Up to 10% for soy wax candles". Who it is for: a dark, dry candle; a men's or winter line; the quarter of a blend that gives sandalwood a spine. Limitation: smokier than the khus of summer memory, and the 1 kg is out of stock on 24 September 2026, so plan scale on the 500 g. Skip the 15 g: it costs ₹150.10 of oil per candle against ₹84.96 at the 50 g price.
Size Price Per gram 150 g candles at 8%
15 g ₹187.62 ₹12.51 1
50 g ₹354.00 ₹7.08 4
100 g ₹600.00 ₹6.00 8
500 g ₹2,900.00 ₹5.80 41
1 kg ₹5,664.00 — Out of stock on 24 September 2026 ₹5.66 Out of stock
500 g at ₹5.80/g, 18.1% below the 50 g; 1 kg out of stock. Buy Vetiver
4
earthy · mitti · the monsoon base
Gilli Mitti (Patchouli)
Wet earth with a patchouli spine: "fresh rain, soft soil, natural patchouli, damp woods, and light musk", "6-10% for candles", "IFRA-certified" in the page's wording. On the map it sits alone in the dry-earthy corner, which is exactly why it differentiates a range. Who it is for: a signature candle, a monsoon launch, a gift for Indians abroad. Limitation: from 50 g up, the dearest candle-grade wood per gram, with no bulk discount from 50 g to 1 kg; the patchouli can dominate at 10%.
Size Price Per gram 150 g candles at 8%
15 g ₹140.00 ₹9.33 1
50 g ₹448.00 ₹8.96 4
100 g ₹896.00 ₹8.96 8
500 g ₹4,480.00 ₹8.96 41
1 kg ₹8,960.00 ₹8.96 83
Flat ₹8.96/g at every size from 50 g: ₹107.52 of oil per candle. Buy Gilli Mitti
5
woody spicy · kesar · the festive wood
Saffron Cedarwood
Saffron on dry wood: citrus and cardamom on top, "Palo Santo, Saffron, Violet" in the heart, "Wood, Sandalwood, Smoke and Amber" below. The page states no candle load; test 6%, 8% and 10% in CSI 464. Who it is for: a Diwali or winter candle that wants warmth without sweetness, or a kesar accent over oud (see the blends). Limitation: the pricing ladder is irregular; the 500 g is the best buy and the 1 kg the worst.
Size Price Per gram 150 g candles at 8%
15 g ₹103.84 ₹6.92 1
50 g ₹354.00 ₹7.08 4
100 g ₹696.20 ₹6.96 8
500 g ₹2,584.20 ₹5.17 41
1 kg ₹6,867.60 ₹6.87 83
500 g: ₹62.02 of oil per candle; 1 kg: ₹82.41. Buy Saffron Cedarwood
6
oud · the value oud
Woody Oud Fragrance Oil
The oud that fits a core price: "citrus and spice top notes opening into rich oud and patchouli heart, settling into warm woody notes, amber, and musk", with a stated load of "candles (6-10%)". One verified review on its page describes a "warm, long-lasting scent and strong performance in candles", which is one buyer's experience, not a measurement. Who it is for: the first oud in any Indian range, and the base of the kesar-oud blend. Limitation: the patchouli heart makes it earthier and less polished than White Royal Oud; customers who want a soft, rosy oud should test that too.
Size Price Per gram 150 g candles at 8%
15 g ₹93.22 ₹6.21 1
50 g ₹271.40 ₹5.43 4
100 g ₹453.12 ₹4.53 8
500 g ₹2,265.60 ₹4.53 41
1 kg ₹4,531.20 ₹4.53 83
Flat ₹4.53/g from 100 g; 1 kg is 16.5% below 50 g. Buy Woody Oud
The six-wood test: all six at 50 g, ₹2,140.80 for 300 g (₹7.14 a gram). On a tighter budget: Sandalwood, Vetiver, Saffron Cedarwood and Woody Oud at 50 g, ₹1,250.80, and add Gilli Mitti once the others have taught you how woods burn in your jar.

Two Indian wood blends, costed

Many of the best Indian woody candles are two-oil blends: a creamy wood with a dark accent. These are worked examples to start a test from, not formulas we have measured. Keep the total within the lowest stated ceiling of any oil in the blend and of the wax (10% here); these use 12 g, which is 8% of a 150 g candle.

Worked-example blends · 12 g per 150 g candle
What each blend is for, and its oil cost
Blend Grams per candle Oil cost What it aims at
Chandan-khus 9 g Sandalwood + 3 g Vetiver ₹70.09 at 50 g prices; ₹63.24 at 100 g Creamy sandal with a smoky root underneath: an old-house, summer-afternoon wood
Kesar-oud 8 g Woody Oud + 4 g Saffron Cedarwood ₹56.92 at 100 g and 500 g prices Oud lifted by saffron and cardamom: a Diwali or winter-wedding evening

Worked-example material cost of the chandan-khus candle at 100 g oil prices, 138 g CSI 464 (₹70.02), the clear 150 g jar (₹94.40) and a C2 wick (₹9.44): ₹237.10. A Woody Oud candle on the same basis is ₹228.24. Both exclude labour, freight, packaging and GST. Pricing those candles against the rest of a luxury range is covered in Indian Luxury Fragrance Oils for Candle Brands; the per-gram ladder for every Indian oil at every size is in Wholesale Indian-Inspired Candle Fragrance Oils.

Mistake: blending three or four woods "to make it richer". Fix: woods muddy quickly; after two, most customers smell "brown". Blend one creamy wood with one accent, test it against each oil alone at the same load, and keep the blend only if it clearly beats both.

Testing woods: the slow-bloom method

For six oils at three loads, plus a second 8% candle in a C2 lane, you need 24 candles (48 g of each 50 g bottle), about 3.3 kg of wax and a wick trial. A wick trial for woods is worth its cost: 20 C1 and 20 C2 wicks are ₹306.80 (₹5.90 and ₹9.44 each).

1
Pour by weight, in two wick lanes6%, 8% and 10% (9 g, 12 g or 15 g of oil to 141 g, 138 g or 135 g of wax). Pour the 8% candle of each oil twice: once with a C1, once with a C2. Wood performance often depends as much on the melt pool as on the oil.
2
Cure for a week, then a second weekCold-sniff at day 7 and again at day 14. Woods and ouds often round out in the second week; if your launch date allows it, judge them at day 14.
3
Burn for two hours before you judgeSame room, door closed, one candle per session. Note the doorway at 30 minutes, 1 hour and 2 hours. A wood that is faint at 30 minutes and full at 2 hours has passed; a floral would be judged differently. Never leave a burning candle unattended.
4
Watch the flame on smoky oilsVetiver, Woody Oud and Saffron Cedarwood have smoke or patchouli in their stated notes. If the room smells burnt rather than smoky, or the jar blackens, trim the wick, compare the C1 lane, and check whether 10% is simply too much.
5
Check the melt poolAfter two to three hours the pool should reach close to the glass edge. If the C2 lane pools fully and the C1 lane tunnels, you have your wick; if both tunnel, look at cotton braided options in the Candle Wicks collection. We do not prescribe a wick size: jar diameter and oil both change it.
6
Keep the lowest load that passes at two hoursFor Woody Oud at the 100 g price, going from 8% to 10% adds ₹13.59 of oil per candle. Pour a retest candle at your chosen load and wick (the first four candles use 48 g of each 50 g bottle, so the retest needs a second bottle or the 100 g), burn it, then order the 500 g.
Woods suit winter
In our judgement, woody and oud candles suit the colder months best: Diwali on 8 November 2026, Christmas on 25 December 2026, and the North Indian winter, roughly December to February. South Indian winters are milder, and lighter woods such as Sandalwood may suit them better than heavy ouds; that is our judgement, and worth testing with customers there.
For Diwali on 8 November 2026 and the winter season, a wood that passes its test in October can go straight to 500 g: Woody Oud 500 g is ₹2,265.60, 41 candles at 8%, at the same per-gram price as its 1 kg. Ask us for a bulk quote, GST invoice and dispatch date. Festive batch maths are in Bulk Indian Luxury Fragrance Oils for Candle Manufacturers.
WhatsApp a winter woods quote
The CSI principle
Give woods time, heat and honesty.
A week's cure, a wick big enough for a full pool, two hours before you judge, and no claims of "pure oud" or "Mysore sandalwood". Woods repay patience and punish exaggeration.
"The first half hour belongs to the florals. The second hour belongs to the woods. Test for the hour your customer actually lives in."
— CandleMakingSuppliesIndia
Why trust this guide

CandleMakingSuppliesIndia sells every oil, wax, jar and wick named here and does not sell finished candles. This guide recommends our cheapest oud over our dearest, tells you not to buy our Saffron Cedarwood 1 kg or Gilli Mitti 1 kg for price reasons, and explains why our real oud oil does not belong in a candle.

Every price, pack size and per-gram figure was taken from CSI's live store and verified on 24 September 2026. Out-of-stock oils and sizes (Vetiver 1 kg, Sacred Sandal Ember 100 g and 1 kg, Royal Oud Fragrance Oil 100 g, every Regal Royal Oud size) are flagged and never presented as buyable. Notes, candle loads and IFRA wording are quoted from each product page; where a page does not state a candle load, we say so.

The positioning map, how woods behave in wax, the blends and the test method are our judgement and worked examples; CSI has no throw measurements for these oils. For bulk pricing, GST invoicing, and MSDS and IFRA documentation on request, message us on WhatsApp at +91 7397976926.

Frequently asked questions

What is the best sandalwood fragrance oil for candles in India?
For most ranges, CSI's Sandalwood Fragrance Oil: a creamy single note with a stated load of up to 10% in soy, ₹5.43 a gram at 50 g and ₹5.03 from 100 g. For a richer festive sandal, the perfume-grade sandal listing adds saffron, cardamom, rose and benzoin, but states no candle load and costs ₹8.84 a gram.
Is vetiver the same as khus for candle making?
Khus is the Indian name for vetiver root. CSI's Vetiver is described as "smoky, woody, and grounding with subtle green and sweet undertones", so it is the earthy root rather than the sweet, green khus of sherbets. Its 1 kg is out of stock on 24 September 2026; the 500 g is ₹5.80 a gram.
Which oud fragrance oil is best for candles on a budget?
Woody Oud: a stated load of 6–10% for candles and ₹4.53 a gram from 100 g, which is ₹54.37 of oil per 150 g candle at 8%. White Royal Oud and Dark Vanilla Oud are softer, dearer options with stated loads.
Can I use real oud oil in candles?
Technically yes, commercially no. CSI's Pure Hindi Oud Oil is ₹7,000.00 for 1 g; one 150 g candle at 8% would need 12 g, or ₹84,000.00 of oil. Oud candle oils are fragrance accords made for the job; label them as "oud", never as "pure oud".
Why does my woody candle smell weak?
Woods bloom slowly. Cure for at least a week, judge at two hours rather than thirty minutes, and check the melt pool: a tunnelling C1 wick often holds a woody oil back where a C2 lets it open. Raising the load to the 10% ceiling is the last thing to try, not the first.
Is 1 kg of fragrance oil always cheaper per gram?
Not on the woody shelf. Gilli Mitti costs ₹8.96 a gram at every size from 50 g to 1 kg; Saffron Cedarwood's 1 kg is 33% dearer per gram than its 500 g; Sandalwood and Woody Oud are flat from 100 g. Check the ladder before you size up.
Your Indian woody order
Chandan, khus, mitti, kesar and oud: six oils, ₹2,140.80.
Test each at three loads with two wicks, cure a week, judge at two hours. Then size up only where the ladder rewards it: Woody Oud and Sandalwood from 100 g, Vetiver and Saffron Cedarwood at 500 g.
Start with Woody Oud Order the six-wood set on WhatsApp
Editorial standards & sources
About this guide: part of CSI's Indian-inspired cluster, covering woody, earthy and oud oils only. It compares three sandalwoods, the earth notes, the saffron wood and every oud option on CSI's site, and sets out a test method for woods. Where a CSI listing name includes a company's name, that is CSI's listing name, the oil is an interpretation, and CSI is not affiliated with the company.

Customer reviews: The six reviews at the top of this page are genuine, published Judge.me reviews left by CSI customers on the product pages named on each card — Eco Candle Wicks, Gilli Mitti (Patchouli), Sacred Sandal Ember Fragrance Oil, Sandalwood Fragrance Oil, Woody Oud Fragrance Oil. They are general product reviews, not assessments of the buying advice on this page. Names, star ratings, dates and products are as recorded by Judge.me and wording is unedited. "Verified buyer" appears only on reviews Judge.me recorded as verified — Renu, Urvashi Patel, Reena Bagal, Payal Patel, Renam Dhoundiyal, Monika Deep. Reviews below five stars are included as published, not filtered out.

Figures verified 24 September 2026, CSI live pricing: Sandalwood 15 g ₹93.22, 50 g ₹271.40, 100 g ₹502.68, 500 g ₹2,513.40, 1 kg ₹5,026.80; perfume-grade sandal listing 50 g ₹442.00, 100 g ₹885.00, 1 kg ₹8,848.00; Sacred Sandal Ember 500 g ₹3,999.00 (100 g ₹799.00 and 1 kg ₹6,999.00 out of stock); Vetiver 15 g ₹187.62, 50 g ₹354.00, 100 g ₹600.00, 500 g ₹2,900.00 (1 kg ₹5,664.00 out of stock); Gilli Mitti 50 g ₹448.00 to 1 kg ₹8,960.00; Saffron Cedarwood 15 g ₹103.84, 50 g ₹354.00, 100 g ₹696.20, 500 g ₹2,584.20, 1 kg ₹6,867.60; Woody Oud 15 g ₹93.22, 50 g ₹271.40, 100 g ₹453.12, 500 g ₹2,265.60, 1 kg ₹4,531.20; White Royal Oud 50 g ₹420.00, 1 kg ₹8,103.00; Dark Vanilla Oud 50 g ₹320.00, 1 kg ₹5,691.00; Royal Oud Fragrance Oil 500 g ₹3,300.00, 1 kg ₹6,400.00 (100 g ₹699.00 out of stock); Amber Oud Royal 100 g ₹1,299.00, 1 kg ₹11,640.00; Regal Royal Oud out of stock; Pure Hindi Oud Oil 1 g ₹7,000.00. Luxury Soy Wax CSI 464 10 kg ₹5,074.00; Clear Glass Jar with Golden Lid (150 gram) 10 for ₹944.00; Eco Candle Wicks Thin (C1) 10 for ₹59.00, Thick (C2) 10 for ₹94.40. Per-gram figures are price divided by grams, to two decimals.

Non-price figures: candle maths assume a 150 g candle with load as a percentage of total weight (8% = 12 g oil + 138 g wax); candle counts are floor(grams ÷ 12). Wax ceilings (CSI 464 up to 10%, melt and pour 80–90°C; Chunks and CSI 468 up to 13%) are formulation limits stated by the wax pages, not regulatory limits. Blends and per-candle costs are worked examples and exclude labour, freight, packaging and GST. The positioning map and wood behaviour notes are editorial judgement. Diwali and Christmas dates are calendar facts; seasons are approximate.
Back to blog