Oud, Rose and Sandalwood Fragrance Oils for Indian Luxury Candles

Oud, Rose and Sandalwood Fragrance Oils for Indian Luxury Candles

 

Standard trio at 50 g: ₹755.20 British Rose from ₹94.40 for 15 g Regal Royal Oud out of stock, 24 September 2026
Oud · rose · sandalwood
Every CSI option for the three notes of Indian luxury, priced by tier and ready to test.
★★★★★
"Good quality wood fragrance oil with a warm, long-lasting scent and strong performance in candles."
Payal PatelVerified buyer · Mar 2026
Woody Oud Fragrance Oil
★★★★☆
"Love the quality and scent notes. The lavender scent that I bought is selling fast"
Renam DhoundiyalVerified buyer · Apr 2026
Woody Oud Fragrance Oil
★★★★★
"In past five years of testing and searching for the best candle fragrance I would say I found what am looking for strong fragrance in cold throw and hot throw and you can go for the minimum percentage in candle still it will give amazing smell well done and all the best"
Emma BecharaJun 2026
British Rose Fragrance Oil
★★★★★
"Fragrance oil is sooo good smell so good we love it a lot"
Arshad ShaikhVerified buyer · Mar 2026
British Rose Fragrance Oil
★★★★★
"Very good"
Reena BagalVerified buyer · Oct 2025
Sandalwood Fragrance Oil
★★★★☆
"Good product and I fully satisfaction with my end result"
Urvashi PatelVerified buyer · Aug 2026
Sacred Sandal Ember Fragrance Oil
★★★★★
"Good quality wood fragrance oil with a warm, long-lasting scent and strong performance in candles."
Payal PatelVerified buyer · Mar 2026
Woody Oud Fragrance Oil
★★★★☆
"Love the quality and scent notes. The lavender scent that I bought is selling fast"
Renam DhoundiyalVerified buyer · Apr 2026
Woody Oud Fragrance Oil
★★★★★
"In past five years of testing and searching for the best candle fragrance I would say I found what am looking for strong fragrance in cold throw and hot throw and you can go for the minimum percentage in candle still it will give amazing smell well done and all the best"
Emma BecharaJun 2026
British Rose Fragrance Oil
★★★★★
"Fragrance oil is sooo good smell so good we love it a lot"
Arshad ShaikhVerified buyer · Mar 2026
British Rose Fragrance Oil
★★★★★
"Very good"
Reena BagalVerified buyer · Oct 2025
Sandalwood Fragrance Oil
★★★★☆
"Good product and I fully satisfaction with my end result"
Urvashi PatelVerified buyer · Aug 2026
Sacred Sandal Ember Fragrance Oil
Reviews collected and published through Judge.me on candlemakingsuppliesindia.store. They are general reviews of the products named on each card, not assessments of the advice set out below. Wording is unedited.
✓ Prices verified 24 September 2026, out-of-stock sizes flagged ✓ MSDS and IFRA documentation on request on WhatsApp ✓ Raw materials only — CSI does not sell finished candles
CSI Collection Buying · Indian Luxury
Rose carried on sandalwood, deepened with oud: the oldest luxury grammar in Indian perfumery. Here is every CSI oil that can play each note, three priced trios, four blends worth pouring, and what a launch really costs.
₹755.20
Standard trio trial · British Rose, Sandalwood, Woody Oud at 50 g · CSI live pricing, September 2026
Quick answers — read this first
Why oud, rose and sandalwood together? Because in Indian perfumery they were never separate. The old attar makers of Kannauj distil rose petals straight into a receiver of sandalwood oil, and the Gulf-trade oud that reached Indian attar counters was almost always worn with rose. A candle trio built on these three notes is not a theme; it is a grammar Indian customers already read fluently.

What does CSI stock for each note? Oud: seven in stock, from Woody Oud at ₹4.53 a gram to Amber Oud Royal at ₹12.99 (Regal Royal Oud is out of stock). Rose: effectively two rose-led oils, British Rose and Smoked Rose Royale, plus rose inside White Royal Oud. Sandalwood: four, from Sandalwood at ₹5.03 to Santal Noir at ₹9.19.

Which trio should a new brand test first? British Rose, Sandalwood and Woody Oud at 50 g each: ₹755.20. All three pages state candle loads up to 10%, all three are in stock at every size, and all three cost less per gram at 500 g and 1 kg than at 50 g. It is the cheapest trio that passes those tests, not the only one: Dark Vanilla Oud or White Royal Oud in place of Woody Oud also pass.

What does a trio launch cost? Worked example: 500 g of each oil plus wax, 150 g jars and wicks for 123 candles comes to ₹28,154.80, or ₹228.90 per candle in materials. Swap in White Royal Oud and it is ₹29,940.20; move to the Royale trio and it is ₹34,379.80. All exclude labour, freight, packaging and GST.
The short answer
The idea: rose for the heart, oud for depth, sandalwood as the base that holds both. Sold as three candles or blended into one, the trio is the most recognisable luxury grammar in Indian scent.
The honest gap: rose is the thin note. CSI has one candle-grade rose with a stated load (British Rose, a fresh garden rose) and one darker rose-and-bakhoor oil with no stated load (Smoked Rose Royale).
The tiers: Standard trio averages ₹50.98 of oil per 8% candle, Polished (with White Royal Oud) ₹65.26, Royale ₹100.78, all at 500 g prices.
The buy: 50 g of each Standard oil first (₹755.20); add White Royal Oud 50 g (₹420.00) if you want a second oud to compare. Scale to 500 g only after a burn test.
The trio, priced: every CSI option per note Rupees per gram at 100 g (500 g where marked *). Filled dot = page states a candle load. Hollow = it does not. OUD Woody Oud ₹4.53 Dark Vanilla Oud ₹5.90 Royal Oud ₹6.60* Bakhoor Royale · Sultan’s Smoke ₹7.99 White Royal Oud ₹8.10 Amber Oud Royal ₹12.99 ROSE British Rose ₹3.42 Smoked Rose Royale ₹7.99 White Royal Oud (rose heart) ₹8.10 Perfume-grade rose listing ₹11.95 SANDALWOOD Sandalwood ₹5.03 Sacred Sandal Ember ₹8.00* Perfume-grade sandal listing ₹8.85 Santal Noir ₹9.19 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 ₹ per gram Not shown: Regal Royal Oud, out of stock at every size on 24 September 2026. * Royal Oud 100 g and Sacred Sandal Ember 100 g and 1 kg are out of stock, so their 500 g price is shown.
Every CSI oil that can stand in for oud, rose or sandalwood, placed by price per gram. The cheapest options in each lane (Woody Oud, British Rose, Sandalwood) all state a candle load; most of the dearer options are perfume-grade or Royale-range oils that do not. That is the central trade-off of this trio.
Straight answer
I want oud, rose and sandalwood at the centre of an Indian luxury candle line. Which CSI oils, and what will the trio cost me?
Start with the Standard trio: British Rose (₹212.40 for 50 g), Sandalwood (₹271.40) and Woody Oud (₹271.40), ₹755.20 in all. It is the cheapest rose-oud-sandalwood combination at CSI in which every oil states a candle load (up to 10%), every size is in stock on 24 September 2026, and the 500 g and 1 kg cost less per gram than the 50 g. British Rose and Sandalwood are the only rose-led and sandalwood oils here that state a load; on the oud side, Dark Vanilla Oud or White Royal Oud would also pass those tests, at a higher price. If Woody Oud reads too rough beside the rose, test White Royal Oud as the upgrade; its page names saffron, rose petals, labdanum, sandalwood and ambergris, which makes it almost a trio in one bottle, at ₹8.40 a gram against Woody Oud's ₹5.43 at 50 g. Leave the Royale oils and perfume-grade listings for round two: they are beautiful on paper, but their pages state no candle load, so you are working blind inside the wax ceiling. At launch scale, 500 g of each Standard oil makes 41 candles per scent, and the whole 123-candle basket costs ₹28,154.80 in materials.
One line: rose for the heart, oud for the depth, sandalwood to hold them both. Buy the three cheapest honest versions first, and upgrade one note at a time.
Start with the note you have least choice in. British Rose 50 g is ₹212.40 (₹4.25/g), enough for four 150 g candles at 8%. The page states candles "up to 10% soy, up to 6% paraffin". At 1 kg it falls to ₹3.07 a gram, the steepest bulk saving in this trio.
Buy British Rose 50 g — ₹212.40

Why these three notes are one idea

An Indian customer does not smell rose, then oud, then sandalwood. They smell an attar counter.

The trio works in India for a reason that has nothing to do with candle trends. For centuries the attar makers of Kannauj have made their floral attars by hydro-distilling petals in copper degs and running the vapour into a receiving vessel of sandalwood oil. Rose attar, in that tradition, is literally rose carried on sandalwood. Oud came in by a different road: agarwood from the forests of Assam and the north-east, traded west and returned as the Gulf-style oud oils and bakhoor that fill the attar shops of Old Delhi, Lucknow and Hyderabad. At those counters, oud is almost never sold alone. It is layered with rose.

So the three notes carry three jobs, and each makes the other two read as Indian rather than generic. Rose is the heart: gulab jal at a wedding entrance, gulkand, a garland. Sandalwood is the base and the bridge: creamy, slightly dry, the smell of a temple tilak and of the attar carrier oil itself. Oud is the depth: resinous, a little animalic, evening rather than morning. Take any one away and the other two drift: rose and sandalwood alone read as soap; oud and sandalwood alone read as a men's woody line (which is the job of Indian Woody Fragrance Oils for Candle Making and the masculine cluster).

Two cautions before you buy. First, every oil on this page is a fragrance oil built for candles or perfumery, not agarwood oil, rose otto or Mysore sandalwood oil; those naturals cost many times more and are not what CSI sells. Second, the word "royal" is already in half the product names in this category. Your customers have heard it. What they have not heard is a precise story: which rose, how smoky, which hour of the day. The full cultural map of Indian notes, from temple sandalwood to first-rain earth, belongs to Traditional Indian Fragrances for Luxury Candles; this page stays with the trio and its price.

Mistake: naming the trio "Maharaja", "Royal Heritage" or "Mystic Orient". Fix: those words are on every third festive hamper in India, and "exotic" and "orient" describe India to outsiders, not to Indian buyers. Name the moment instead: Attar Counter, Gulab Jal, Chandan Tilak, Late Mehfil. How to position a brand around this without cliché is covered in Indian Luxury Fragrance Oils for Candle Brands.

Every CSI option, note by note

Here is every in-stock oil at CSI that can credibly play each role, with prices verified on 24 September 2026. "Tier" is our grouping by price and grade, not a quality score: we have no throw measurements and will not invent any. What separates the tiers in practice is that candle-grade oils state a candle load and most perfume-grade and Royale-range oils do not.

Oud: seven in stock, one out

Oud options · CSI live pricing, 24 September 2026
From ₹4.53 to ₹12.99 a gram: only three of the seven state a candle load
Oil Tier Stated notes (from the page) Candle load on page Cheapest per gram in stock
Woody Oud Standard citrus and spice top; oud and patchouli heart; warm woods, amber, musk "candles (6-10%)" ₹4.53 (100 g to 1 kg)
Dark Vanilla Oud Standard vanilla and spicy cardamom; oud and deep amber; musk and cedar "6-10% for candles" ₹5.69 (500 g, 1 kg)
White Royal Oud Polished bergamot, saffron; white oud, rose petals, labdanum; sandalwood, ambergris, musk "6-10% for candles" ₹8.10 (100 g to 1 kg)
Royal Oud Fragrance Oil Perfume-grade oud lifted by bergamot and pink pepper; oud, rose, cedarwood; sandalwood, ambergris, musk Not stated ₹6.40 (1 kg); 100 g out of stock
Midnight Bakhoor Royale / Sultan’s Smoke Royale spiced incense; oud wood, smoky resin; amber, musk (Bakhoor). Rich oud, warm resins, amber (Sultan’s Smoke) Not stated ₹7.99 (100 g)
Amber Oud Royal Perfume-grade resins and spices; smoky oud and florals; amber, sandalwood, dark musk Not stated ₹11.64 (1 kg)
Regal Royal Oud — saffron; oud, cedarwood; sandalwood, amber, white musk Not stated Out of stock on 24 September 2026, all sizes

Two things stand out. Woody Oud is the cheapest oud per gram and states a candle load, but its heart is oud and patchouli, which pulls it earthy; beside a fresh rose it can read rustic rather than refined. White Royal Oud costs 79% more per gram at 100 g but is the only oud with a stated candle load whose page names rose and sandalwood in its own structure. Royal Oud Fragrance Oil also names all three notes, yet it is a perfume-grade listing with no candle load, its 100 g is out of stock, and the smallest buy is 500 g at ₹3,300.00. We would not open a trio on a 500 g blind purchase.

Rose: the thin note

Rose options · CSI live pricing, 24 September 2026
One candle-grade rose, one smoky Royale rose, and rose as a supporting note
Oil Tier Stated notes Candle load on page Per gram, 50 g → largest
British Rose Standard "fresh, dewy rose petals with subtle green undertones and a soft floral finish" "up to 10% soy, up to 6% paraffin" ₹4.25 → ₹3.07
Smoked Rose Royale Royale dark rose petals; smoky bakhoor accord, soft spice; amber, musk, warm woods Not stated ₹7.99 (100 g) → ₹8.00
White Royal Oud Polished rose petals in the heart, beside white oud and labdanum "6-10% for candles" ₹8.40 → ₹8.10
Parfums De Marly Delina inspired fragrance oil Perfume-grade lychee, rhubarb, bergamot; Turkish rose, peony, incense, vanilla; cashmeran, musk, oud, vetiver Not stated (perfume rates only) ₹11.96 → ₹11.95

British Rose is a garden rose, green and dewy, not the jammy, honeyed rose of a gulab attar. That is not a flaw, but it changes the story you can tell: it is the rose of a morning puja thali or a fresh garland, not of a mehfil at midnight. Smoked Rose Royale is the opposite: rose over a "smoky bakhoor accord", which is the closer match to the dark rose-and-incense style of the attar counter. It costs 2.3 times as much per gram at 100 g and states no candle load. The fourth row is CSI's product listing name for a perfume-grade oil; the oil is CSI's interpretation, CSI is not affiliated with the perfume house, and that name must never appear on your label. Its page gives only perfume usage rates (25%, 20%, 15%), which are not candle loads. At ₹143.52 of oil per 8% candle it is also the dearest rose by a distance.

Sandalwood: four routes, one clear value

Sandalwood options · CSI live pricing, 24 September 2026
Plain Sandalwood is the only one of the four that states a candle load
Oil Tier Stated notes Candle load on page In-stock sizes and per gram
Sandalwood Standard "warm, creamy, luxurious single-note sandalwood … subtle earthy undertone" "up to 10% for soy, up to 6% for paraffin" 15 g to 1 kg; ₹5.03 from 100 g
Santal Noir Perfume-grade (used in the Royale trio) soft spice, green accord; creamy sandalwood, light cedar; amber, musk, dry woods Not stated (page cites EDP use at 20–25%) 15 g to 1 kg; ₹9.12 at 1 kg
Sandal ITC inspired fragrance oil Perfume-grade saffron, cardamom, bergamot; sandalwood, cedar, rose; amber, musk, vanilla, benzoin Not stated 50 g, 100 g, 1 kg; ₹8.84 at 50 g
Sacred Sandal Ember Royale soft incense smoke, green herbs; creamy sandalwood, warm resins; amber, musk, deep woods Not stated Only 500 g in stock (₹3,999.00); 100 g and 1 kg out of stock

The third row is CSI's product listing name; the oil is CSI's interpretation, CSI is not affiliated with the company named, and the name stays off your label. We mention it because its stated notes put rose inside the sandalwood, which is interesting for this trio, not because the name is a selling point. The deeper sandalwood comparison, including Sacred Sandal Ember and the woody-spicy Saffron Cedarwood, is the job of Indian Woody Fragrance Oils for Candle Making.

The six oils that carry the trio

Two per note: one you can price a range on, one you can charge more for.

Ranked within each note on what the pages let us show: whether a candle load is stated, price per gram, stock at every size, and how directly the stated notes serve the trio. Candle counts assume a 150 g candle at 8% (12 g of oil).

1
rose · heart · the candle-grade rose
British Rose Fragrance Oil
The only rose-led oil at CSI with a stated candle load: "candles (up to 10% soy, up to 6% paraffin)". The page describes "fresh, dewy rose petals with subtle green undertones and a soft floral finish", so expect a daytime, garden rose rather than a dark attar rose. It is also the best bulk value in the trio: the 1 kg is 27.8% cheaper per gram than the 50 g, which is ₹14.16 less oil cost in every 8% candle. Limitation: on its own it will not read "Indian luxury" to everyone; its Indian meaning comes from what you pair it with, usually sandalwood.
Size Price Per gram 150 g candles at 8%
15 gm ₹94.40 ₹6.29 1
50 gm ₹212.40 ₹4.25 4
100 gm ₹342.20 ₹3.42 8
500 gm ₹1,593.00 ₹3.19 41
1 kg ₹3,068.00 ₹3.07 83
Oil per 8% candle: ₹50.98 at 50 g, ₹38.23 at 500 g, ₹36.82 at 1 kg. Buy British Rose
2
rose over bakhoor · heart · the evening rose
Smoked Rose Royale
The attar-counter rose: "Top Notes: Dark rose petals | Middle Notes: Smoky bakhoor accord, soft spice | Base Notes: Amber, musk, warm woody undertones". If your trio is meant for evening, winter or a wedding mehfil, this is the rose that already carries the smoke. The page states no candle load, so work inside the wax ceiling (10% for CSI 464) and test 6%, 8% and 10%. Limitation: no 50 g or 15 g, so the entry is 100 g at ₹799.00, and 1 kg (₹7,999.00) costs ₹1.00 more than two 500 g packs (₹7,998.00): no bulk saving at all.
Size Price Per gram 150 g candles at 8%
100g ₹799.00 ₹7.99 8
500g ₹3,999.00 ₹8.00 41
1kg ₹7,999.00 ₹8.00 83
Oil per 8% candle: ₹95.88 at 100 g, ₹95.98 at 500 g. Buy Smoked Rose Royale
3
oud · depth · the entry oud
Woody Oud Fragrance Oil
The value oud with a stated load, "candles (6-10%)", and stated notes of "citrus and spice top notes opening into rich oud and patchouli heart, settling into warm woody notes, amber, and musk". It is priced at ₹4.53 a gram from 100 g upwards, the cheapest oud CSI lists. Limitation: the patchouli makes it earthier than a Gulf-style oud; in our judgement it sits better beside sandalwood than beside a fresh rose, so test the rose-oud blend below before committing.
Size Price Per gram 150 g candles at 8%
15 gm ₹93.22 ₹6.21 1
50 gm ₹271.40 ₹5.43 4
100 gm ₹453.12 ₹4.53 8
500 gm ₹2,265.60 ₹4.53 41
1 kg ₹4,531.20 ₹4.53 83
The 100 g (₹453.12) already reaches the 1 kg price per gram; 1 kg is 16.5% below the 50 g. Buy Woody Oud
4
oud with rose and sandalwood · depth · the polished oud
White Royal Oud
The closest thing to the whole trio in one bottle: "bergamot and saffron top notes, white royal oud, rose petals, and labdanum middle notes, and creamy sandalwood, ambergris, and soft musk base". The page states "Recommended fragrance load 6-10% for candles" and describes the product as "IFRA-certified" (the page's wording; ask for the documents on WhatsApp). Use it as the oud in a polished trio, or as a fourth, "all three at once" candle. Limitation: at ₹97.22 of oil per 8% candle at 500 g, it adds ₹42.85 per candle over Woody Oud.
Size Price Per gram 150 g candles at 8%
15gm ₹130.00 ₹8.67 1
50gm ₹420.00 ₹8.40 4
100gm ₹810.00 ₹8.10 8
500gm ₹4,051.00 ₹8.10 41
1kg ₹8,103.00 ₹8.10 83
Flat ₹8.10/g from 100 g to 1 kg: buy 100 g for testing without penalty. Buy White Royal Oud
5
sandalwood · base · the anchor
Sandalwood Fragrance Oil
The base every trio on this page shares. The page calls it a "warm, creamy, luxurious single-note sandalwood fragrance oil with a smooth woody aroma and subtle earthy undertone" and states "Recommended load up to 10% for soy, up to 6% for paraffin". Single-note is the point: it does not argue with the rose or the oud, and it is the natural carrier in a blend, exactly as sandalwood oil carries the rose in a gulab attar. Limitation: alone, it is "a sandalwood candle", not a luxury story; it earns its place in combination.
Size Price Per gram 150 g candles at 8%
15 gm ₹93.22 ₹6.21 1
50 gm ₹271.40 ₹5.43 4
100 gm ₹502.68 ₹5.03 8
500 gm ₹2,513.40 ₹5.03 41
1 kg ₹5,026.80 ₹5.03 83
Flat ₹5.03/g from 100 g: the 500 g saves ₹4.81 per candle against the 50 g, and 1 kg saves nothing more. Buy Sandalwood
6
sandalwood with spice · base · the premium sandal
Santal Noir
A drier, more structured sandalwood: "Top Notes: Soft Spice, Subtle Green Accord | Heart Notes: Creamy Sandalwood, Light Cedar | Base Notes: Warm Amber, Musk, Dry Woods". It suits the Royale trio, where plain Sandalwood might be too soft beside Smoked Rose Royale. The page gives an EDP rate ("20–25%"), not a candle load, so test inside the wax ceiling. Limitation: 83% more per gram than Sandalwood at 100 g, and a candle customer may not smell the difference in a hot throw. Burn them side by side before paying for it.
Size Price Per gram 150 g candles at 8%
15g ₹166.00 ₹11.07 1
50g ₹499.00 ₹9.98 4
100g ₹919.00 ₹9.19 8
500g ₹4,599.00 ₹9.20 41
1kg ₹9,120.00 ₹9.12 83
Oil per 8% candle: ₹119.76 at 50 g, ₹110.38 at 500 g. Buy Santal Noir

Pairing: three trios and four blends to test

A trio can be three candles on a shelf or three notes in one jar. Test both before you decide which you are selling.

There are two ways to use these oils. The first is a collection trio: three single-scent candles sold together, where each candle is one note and the set tells the story. The second is a blended trio: one candle carrying two or three notes. Collections are easier to make consistently; blends are harder to copy. Most brands end up doing both: three singles and one signature blend.

Three collection trios · 500 g prices, 24 September 2026
Same structure, three price points
Trio Rose Oud Sandalwood Avg oil per 8% candle Candle loads stated?
Standard British Rose Woody Oud Sandalwood ₹50.98 All three
Polished British Rose White Royal Oud Sandalwood ₹65.26 All three
Royale Smoked Rose Royale Midnight Bakhoor Royale Santal Noir ₹100.78 None

The Polished trio costs ₹14.28 more in oil per candle than the Standard; the Royale costs ₹49.80 more. On a candle that also carries ₹170.32 of wax, jar and wick, those gaps matter less than they look, but they are real, and the Royale trio also trades three stated candle loads for none. In our judgement, the Polished trio is the best ratio of story to evidence: two of the three oils are the same as the Standard, and the upgrade is concentrated in the note customers notice most in an Indian luxury candle, the oud.

Four blends worth pouring

These are starting ratios for your own tests, not formulas CSI has published. Each is 12 g of oil in a 150 g candle (8% total). Both British Rose and Sandalwood state up to 10% in soy and Woody Oud states 6–10% for candles, so a blend of them stays inside a 10% ceiling as long as the total does.

Blend starting points · oil cost at 50 g prices
What each blend is for, and what it costs per candle
Blend Grams per 150 g candle Oil cost What it should smell like (judgement)
Gulab-chandan 6 g British Rose + 6 g Sandalwood ₹58.06 The attar logic: rose carried on sandalwood. Soft, daytime, wedding-morning.
Rose-oud 8 g British Rose + 4 g Woody Oud ₹55.70 Rose first, oud underneath. The test of whether Woody Oud is too earthy for your rose.
Oud-chandan 4 g Woody Oud + 8 g Sandalwood ₹65.14 Soft wood with a resinous edge; the quietest oud route.
All three 4 g each ₹60.42 Your signature candidate. Compare it with White Royal Oud poured alone.
1
Pour the three singles firstBritish Rose, Sandalwood and Woody Oud at 8% each in 150 g jars of Luxury Soy Wax CSI 464 (stated melt and pour 80–90°C, up to 10% load). You cannot judge a blend until you know what each oil does alone.
2
Pre-mix blends by weight, in a separate cupWeigh the oils together before they meet the wax, stir, then add the whole 12 g to 138 g of wax. Adding oils one after the other into hot wax makes it easy to lose a gram.
3
Label with the ratio, not a name"R6 S6 8%" beats "Mehfil v1". Names come after the test, not before; a good name on a bad blend is how brands get stuck.
4
Cure all seven candles togetherNone of these pages states a cure time. At least 48–72 hours is common practice, longer for soy; we cure woods and ouds for a week and sniff at day 3 and day 7.
5
Burn the blend beside White Royal OudIf your three-way blend and White Royal Oud poured alone smell alike at the doorway, buy White Royal Oud and save yourself the blending step in production. If they differ, you have a signature nobody can buy off the shelf.
6
Decide the sequence of the collectionRose, then sandalwood, then oud is the light-to-dark order on a shelf and in a gift box. Keep the blend as the fourth, hero candle, priced above the singles.
Why sandalwood goes into every blend
It is the only note in the trio whose CSI oil is described as single-note. Single-note bases are forgiving in blends; a multi-note oud like White Royal Oud already has its own rose and sandalwood, so blending it with more rose can over-sweeten. That is our judgement, and exactly what step 5 tests.

What a trio launch costs, at three tiers

Two stages: a trial (enough oil to pour each scent at 6%, 8% and 10% and one blend) and a launch (500 g of each oil, which is 41 candles per scent at 8%, 123 candles in all). Non-oil costs are identical across tiers, so the table isolates what the oil choice really costs you.

Trial and launch · CSI live pricing, September 2026
The Standard trio launches 123 candles for ₹28,154.80
Tier Trial buy Trial cost Launch oils (500 g each) Launch basket, 123 candles Per candle
Standard 3 × 50 g ₹755.20 ₹6,372.00 ₹28,154.80 ₹228.90
Polished 3 × 50 g ₹903.80 ₹8,157.40 ₹29,940.20 ₹243.42
Royale 100 g + 100 g + 50 g ₹2,097.00 ₹12,597.00 ₹34,379.80 ₹279.51

Every launch basket carries the same ₹21,782.80 of non-oil materials: 17 kg of Luxury Soy Wax CSI 464 (10 kg ₹5,074.00 + 5 kg ₹2,537.00 + two 1 kg bags at ₹507.40; 123 candles need 16.97 kg), 130 Clear Glass Jars with Golden Lid (150 gram) (six packs of 20 at ₹1,888.00 plus one pack of 10 at ₹944.00), and 150 Eco Candle Wicks, Thin (C1) (packs of 100 at ₹590.00 and 50 at ₹295.00). CSI 464 is priced flat per gram from 1 kg to 10 kg, so the bag mix is about convenience, not saving. Wick size depends on the jar and the oil; treat C1 as a starting point, run a melt-pool test and see the Candle Wicks collection for alternatives.

One candle of each, costed

Worked example · 150 g candle at 8%, 500 g oil price
Oil + 138 g CSI 464 (₹70.02) + jar (₹94.40) + C1 wick (₹5.90)
Candle Oil Materials total
British Rose ₹38.23 ₹208.55
Sandalwood ₹60.32 ₹230.64
Woody Oud ₹54.37 ₹224.70
White Royal Oud ₹97.22 ₹267.55
Smoked Rose Royale / Midnight Bakhoor Royale ₹95.98 ₹266.30
Santal Noir ₹110.38 ₹280.70

All figures exclude labour, freight, packaging and GST. The spread from the cheapest candle (₹208.55) to the dearest (₹280.70) is almost entirely oil. For comparison, Amber Oud Royal would put ₹155.88 of oil into one candle at its 100 g price, close to the ₹170.32 of jar, wax and wick together: that is the practical meaning of "perfume-grade" in a candle budget.

Argued against our own interest: we sell the Royale range, Santal Noir and the perfume-grade ouds, and for a first trio we would not start there. Every Standard and Polished oil states a candle load; none of the Royale trio does. Its two Royale-range oils, Smoked Rose Royale and Midnight Bakhoor Royale, also have no bulk curve: 100 g, 500 g and 1 kg all cost about ₹8.00 a gram, and the 1 kg is ₹1.00 dearer than two 500 g packs. Santal Noir, the trio's sandalwood, barely has one: ₹9.19 a gram at 100 g, ₹9.20 at 500 g and ₹9.12 at 1 kg, so its 1 kg (₹9,120.00) saves only ₹78.00 against two 500 g packs (₹9,198.00). Launch on evidence, then add one Royale candle as the limited edition once you know your wick and wax.
Only testing once? Buy the six-oil trio study: British Rose, Sandalwood, Woody Oud and White Royal Oud at 50 g, Smoked Rose Royale at 100 g and Santal Noir at 50 g, ₹2,473.20. It answers every question on this page in one round of pours.

What the trio cannot be built from right now

The best oud on the page is the one you cannot buy this week.

Regal Royal Oud is out of stock on 24 September 2026 at every size. Its stated notes (saffron; oud and cedarwood; sandalwood, amber, white musk) would have made it a natural Polished-tier oud. Do not plan a launch around it; ask on WhatsApp whether and when it returns. Royal Oud Fragrance Oil's 100 g is out of stock, so its only entry is 500 g. Sacred Sandal Ember's 100 g and 1 kg are out of stock; only the 500 g can be bought.

No attar-style rose with a stated candle load. If your idea of rose is the jammy, honeyed gulab of a Kannauj attar, British Rose will read greener and lighter; Smoked Rose Royale adds depth but no stated load. The honest routes are to blend British Rose over Sandalwood (the gulab-chandan blend above), or to test Smoked Rose Royale carefully. No natural oud, rose otto or sandalwood oil. CSI sells fragrance oils; if a customer asks whether your candle contains agarwood or Mysore sandalwood, the truthful answer is no.

Mistake: writing "pure oud" or "Mysore sandalwood" on a candle label because the product name has "oud" or "sandal" in it. Fix: describe scent, not source. "Rose, oud and sandalwood fragrance" is accurate; "with pure agarwood" is not. The same applies to the inspired listing names in this category: they are CSI's listing names, not claims you can repeat.

Timing the trio: Diwali and the wedding months

Diwali falls on 8 November 2026, 45 days after these prices were checked. The trio is a natural Diwali and winter-wedding gift: rose and sandalwood for puja and gifting, oud for the evening. A trial (one week to arrive and pour, one week to cure, one week to burn) plus a production pour and cure fits in 45 days only if you start this week and confirm dispatch before you commit to customers. The batch arithmetic for large Diwali runs is covered in Bulk Indian Luxury Fragrance Oils for Candle Manufacturers; the step-by-step collection plan with reorder triggers is in I'm Creating a Luxury Indian Candle Brand — Which Fragrance Oils Can Build a Distinctive Indian Collection?.

After Diwali, the same trio carries into Christmas (25 December 2026) and the North Indian winter, roughly December to February, when heavier oud and smoked-rose candles make more sense than in the Indian summer of roughly April to June. In our judgement, a brand that launches the Standard trio for Diwali can add the Royale candle as a winter limited edition without a second full test cycle.

For Diwali, 8 November 2026: order the Standard trio at 50 g (₹755.20) this week, decide by mid-October, then take 500 g of each winner (₹6,372.00 for all three). Ask on WhatsApp for a GST invoice and dispatch date on 500 g and 1 kg before you promise delivery dates to customers.
WhatsApp a trio quote
The CSI principle
Upgrade one note at a time.
A trio has three variables. Start with the three cheapest honest oils, then change only the oud, then only the rose. If you change all three at once, you will not know which one your customers are paying for.
"Rose carried on sandalwood, deepened with oud: Indian buyers have been reading that sentence for centuries. Your job is to write it clearly, not loudly."
— CandleMakingSuppliesIndia

For the wider Indian range beyond this trio, start at Buy Indian-Inspired Fragrance Oils for Candle Making. For floral alternatives to the rose, including Raat Ki Rani and Jasmine, see Indian Floral Fragrance Oils for Candle Making. For ready-priced Indian kits at three budgets, see Premium Indian Fragrance Oil Collection for Candle Businesses.

Why trust this guide

CandleMakingSuppliesIndia sells every oil, wax, jar and wick named here, and does not sell finished candles. This page recommends starting with our cheaper oils, flags where our dearer oils state no candle load, and points out where a 1 kg pack costs more than two 500 g packs.

Every price, pack size and per-gram figure was taken from CSI's live store and verified on 24 September 2026. Out-of-stock oils and sizes (Regal Royal Oud; Royal Oud 100 g; Sacred Sandal Ember 100 g and 1 kg) are flagged and never presented as buyable. Notes and candle loads are quoted from each product page; where a page does not state a candle load, we say so.

The attar-making context, tier grouping, blend ratios and pairing advice are our judgement, not measured data; CSI has no throw measurements for these oils. For bulk pricing, GST invoicing, and MSDS and IFRA documentation on request, message us on WhatsApp at +91 7397976926.

Frequently asked questions

Which oud fragrance oil is best for candles in India?
For a first candle, one with a stated candle load: at CSI that is Woody Oud (₹4.53/g from 100 g, "candles (6-10%)"), Dark Vanilla Oud or White Royal Oud ("6-10% for candles"). White Royal Oud is the one whose stated notes also include rose and sandalwood. The Royale and perfume-grade ouds state no candle load.
Can I mix rose and sandalwood fragrance oil in one candle?
Yes; blending is common, but it is your formula to test. Start with 6 g British Rose and 6 g Sandalwood in a 150 g candle (8% total), which costs ₹58.06 in oil at 50 g prices. Keep the total within the lower of the wax ceiling and each oil's stated maximum; for these two in CSI 464, that is 10%.
Is there a rose attar fragrance oil for candles?
Not as such. CSI's candle-grade rose, British Rose, is described as "fresh, dewy rose petals with subtle green undertones". Smoked Rose Royale adds a smoky bakhoor accord for a darker, attar-counter style but states no candle load. Attars themselves are made for skin, not for candle wax.
How much does an oud rose sandalwood candle cost to make?
Worked example at 8% in a 150 g clear jar with CSI 464 wax and a C1 wick, oil at 500 g prices: British Rose ₹208.55, Sandalwood ₹230.64, Woody Oud ₹224.70, White Royal Oud ₹267.55. These exclude labour, freight, packaging and GST.
Is Regal Royal Oud available?
Not on 24 September 2026: every size is out of stock. The in-stock ouds are Woody Oud, Dark Vanilla Oud, White Royal Oud, Royal Oud Fragrance Oil (500 g and 1 kg only), Midnight Bakhoor Royale, Sultan's Smoke and Amber Oud Royal. Ask on WhatsApp about restocking.
Should I buy 1 kg of sandalwood fragrance oil for candles?
Not first. CSI's Sandalwood is ₹5.03 a gram at 100 g, 500 g and 1 kg alike, so the 1 kg gives no further per-gram saving over the 100 g. Buy 50 g to test and 500 g for production; 500 g makes 41 candles at 8%.
Your first trio order
Rose, sandalwood, oud: 50 g each, ₹755.20.
British Rose, Sandalwood and Woody Oud: every one states a candle load up to 10% and is in stock at every size on 24 September 2026. Pour the singles, pour the blends, then scale the winner.
Start with British Rose Order the trio on WhatsApp
Editorial standards & sources
About this guide: part of CSI's Indian luxury cluster. It covers oud, rose and sandalwood as a trio: every CSI option per note with price tiers, pairings and blends to test, and the cost of a trio launch. It does not claim any oil contains natural agarwood, rose otto or sandalwood oil, and CSI is not affiliated with any brand named in its own product listings.

Customer reviews: The six reviews at the top of this page are genuine, published Judge.me reviews left by CSI customers on the product pages named on each card — British Rose Fragrance Oil, Sacred Sandal Ember Fragrance Oil, Sandalwood Fragrance Oil, Woody Oud Fragrance Oil. They are general product reviews, not assessments of the buying advice on this page. Names, star ratings, dates and products are as recorded by Judge.me and wording is unedited. "Verified buyer" appears only on reviews Judge.me recorded as verified — Payal Patel, Renam Dhoundiyal, Arshad Shaikh, Reena Bagal, Urvashi Patel. The reviews from Emma Bechara are published but not recorded as verified, and carry no badge. Reviews below five stars are included as published, not filtered out.

Figures verified 24 September 2026, CSI live pricing: British Rose 15 g ₹94.40, 50 g ₹212.40, 100 g ₹342.20, 500 g ₹1,593.00, 1 kg ₹3,068.00; Sandalwood 15 g ₹93.22, 50 g ₹271.40, 100 g ₹502.68, 500 g ₹2,513.40, 1 kg ₹5,026.80; Woody Oud 15 g ₹93.22, 50 g ₹271.40, 100 g ₹453.12, 500 g ₹2,265.60, 1 kg ₹4,531.20; White Royal Oud 15 g ₹130.00, 50 g ₹420.00, 100 g ₹810.00, 500 g ₹4,051.00, 1 kg ₹8,103.00; Smoked Rose Royale, Midnight Bakhoor Royale and Sultan's Smoke 100 g ₹799.00, 500 g ₹3,999.00, 1 kg ₹7,999.00; Santal Noir 15 g ₹166.00, 50 g ₹499.00, 100 g ₹919.00, 500 g ₹4,599.00, 1 kg ₹9,120.00; Dark Vanilla Oud 500 g ₹2,845.00; Royal Oud Fragrance Oil 500 g ₹3,300.00, 1 kg ₹6,400.00 (100 g out of stock); Amber Oud Royal 100 g ₹1,299.00; perfume-grade rose listing (Turkish rose) 50 g ₹598.00; perfume-grade sandal listing 50 g ₹442.00; Sacred Sandal Ember 500 g ₹3,999.00 (100 g and 1 kg out of stock); Regal Royal Oud out of stock at all sizes. Luxury Soy Wax CSI 464 1 kg ₹507.40, 5 kg ₹2,537.00, 10 kg ₹5,074.00; Clear Glass Jar with Golden Lid (150 gram) pack of 10 ₹944.00, pack of 20 ₹1,888.00; Eco Candle Wicks Thin (C1) 50 ₹295.00, 100 ₹590.00. Per-gram figures are price divided by grams, to two decimals.

Non-price figures: candle maths assume a 150 g candle with load as a percentage of total weight (8% = 12 g oil + 138 g wax); candle counts are floor(grams ÷ 12). Wax ceiling: Luxury Soy Wax CSI 464 up to 10%, as stated on its page; ceilings are formulation limits, not regulatory limits. Blend ratios, tier grouping, cure advice and the cultural context are editorial judgement. Per-candle costs are worked examples and exclude labour, freight, packaging and GST. Diwali (8 November 2026) and Christmas (25 December 2026) are calendar dates; seasons are approximate.
Back to blog