Indian Luxury Fragrance Oils for Candle Brands

Indian Luxury Fragrance Oils for Candle Brands

 

Core oil per candle from ₹36.82 Royale oils ₹799.00 for 100 g, all in stock Royale 1 kg is not cheaper per gram
Indian luxury fragrance oils · for brands
Three tiers of Indian luxury oils, costed per candle and ready to test.
★★★★☆
"Good product and I fully satisfaction with my end result"
Urvashi PatelVerified buyer · Aug 2026
Sacred Sandal Ember Fragrance Oil
★★★★★
"Thankyou so much candle supplier M happy with the smell of dark vanilla M obsessed with the vanilla fragrance💕 I ll definitely shop again☺️"
SUMAN BISHTJul 2025
Dark Vanilla Oud
★★★★☆
"Hey, the fragrance is so nice. Can’t wait to use in my candles!! A must buy item!!"
S.A.Jun 2024
Jasmine Fragrance Oil
★★★★☆
"Love the quality and scent notes. The lavender scent that I bought is selling fast"
Renam DhoundiyalVerified buyer · Apr 2026
Woody Oud Fragrance Oil
★★★★★
"Good product"
Biny AbrahamVerified buyer · Feb 2026
Black Glass Jar with Black Lid (150 gram) (Deliveries Starting 5th Dec)
★★★★★
"Soy wax quality is the best, which ever products ordered were properly packed and delivered as early as possible, timely response to the inquiries. Good service"
Jaya SawlaniVerified buyer · Nov 2025
Luxury Soy Wax CSI 464 ( Flakes Form) For Container Candles
★★★★☆
"Good product and I fully satisfaction with my end result"
Urvashi PatelVerified buyer · Aug 2026
Sacred Sandal Ember Fragrance Oil
★★★★★
"Thankyou so much candle supplier M happy with the smell of dark vanilla M obsessed with the vanilla fragrance💕 I ll definitely shop again☺️"
SUMAN BISHTJul 2025
Dark Vanilla Oud
★★★★☆
"Hey, the fragrance is so nice. Can’t wait to use in my candles!! A must buy item!!"
S.A.Jun 2024
Jasmine Fragrance Oil
★★★★☆
"Love the quality and scent notes. The lavender scent that I bought is selling fast"
Renam DhoundiyalVerified buyer · Apr 2026
Woody Oud Fragrance Oil
★★★★★
"Good product"
Biny AbrahamVerified buyer · Feb 2026
Black Glass Jar with Black Lid (150 gram) (Deliveries Starting 5th Dec)
★★★★★
"Soy wax quality is the best, which ever products ordered were properly packed and delivered as early as possible, timely response to the inquiries. Good service"
Jaya SawlaniVerified buyer · Nov 2025
Luxury Soy Wax CSI 464 ( Flakes Form) For Container Candles
Reviews collected and published through Judge.me on candlemakingsuppliesindia.store. They are general reviews of the products named on each card, not assessments of the advice set out below. Wording is unedited.
✓ Prices verified 24 September 2026, out-of-stock sizes flagged ✓ MSDS and IFRA documentation on request on WhatsApp ✓ Raw materials only — CSI does not sell finished candles
CSI Collection Buying · Indian Luxury for Brands
An Indian luxury candle is one precise memory, sold quietly. Here is how to tier CSI oils into core, signature and Royale, what each tier costs you per candle, and the clichés that make a premium range look like a souvenir.
₹48.80
extra oil cost per 150 g candle, Royale tier at 100 g vs core Jasmine at 1 kg · CSI live pricing, September 2026
Quick answers — read this first
What makes an Indian candle brand read as luxury rather than souvenir? Specificity and restraint. One precise memory per candle (first rain, a wedding night, a winter evening with bakhoor smoke), named plainly, in a jar that does not need gold elephants to explain itself. Luxury is fewer notes done exactly, not more notes done loudly.

Which oils belong in which price tier? Three tiers work at CSI. Core: candle-grade oils with a stated candle load, such as Jasmine and Dark Vanilla Oud. Signature: candle-grade oils that are specifically Indian, such as Gilli Mitti and Raat Ki Rani. Royale and perfume-grade: Smoked Rose Royale, Midnight Bakhoor Royale and the perfume-grade sandal listing, whose pages state no candle load.

What does each tier cost per candle? Oil for one 150 g candle at 8% runs from ₹36.82 (British Rose at 1 kg) and ₹47.08 (Jasmine at 1 kg) to ₹95.88 (a Royale oil at 100 g) and ₹155.88 (Amber Oud Royal at 100 g). The gap between core Jasmine at 1 kg and a Royale oil at 100 g is ₹48.80 a candle.

Is perfume-grade always the better buy? No. Gilli Mitti, a candle-grade oil, costs 12% more per gram than the Royale oils at 100 g. Tier is about role and story, not price per gram, and the perfume-grade pages give no candle load to work from.
The short answer
Position: one memory per candle, plain names, no borrowed brand names and no health claims.
Tier: core (Jasmine, Dark Vanilla Oud) for the entry candle; signature (Gilli Mitti, Raat Ki Rani) for the hero; Royale and perfume-grade (Smoked Rose Royale, Midnight Bakhoor Royale, perfume-grade sandal) for a small halo line.
Cost: worked-example materials of ₹217.40 for a core candle, ₹277.84 for a signature candle and ₹278.80 for a Royale candle in a black jar, before labour, freight, packaging and GST.
Test: Royale and perfume-grade oils have no stated candle load; test 6%, 8% and 10% inside the wax ceiling.
Oil cost per candle, by tier Oil in one 150 g candle at 8% (12 g), priced at each oil’s 100 g size, CSI live pricing 24 September 2026 British Rose ₹41.06 Jasmine ₹51.60 Sandalwood ₹60.32 Dark Vanilla Oud ₹70.80 Raat Ki Rani ₹84.00 Smoked Rose Royale ₹95.88 Midnight Bakhoor Royale ₹95.88 Sandal (perfume-grade) ₹106.20 Gilli Mitti ₹107.52 Amber Oud Royal ₹155.88 Core: candle-grade, candle load stated on the page Signature: candle-grade, Indian-specific, candle load stated Royale / perfume-grade: no candle load stated on the page; smallest size 100 g for Royale oils Price is not tier: Gilli Mitti, a candle-grade oil, costs more per candle than both Royale oils.
Oil cost for one 150 g candle at 8%, at each oil's 100 g price. White bars are core candle-grade oils, grey bars are Indian-specific signature oils, black bars are Royale or perfume-grade oils with no stated candle load. The chart's point is in its last lines: price per candle does not sort neatly by tier.
Straight answer
I am building an Indian luxury candle brand. Which CSI fragrance oils should sit in which price tier, and what does each tier cost me per candle?
Build three tiers. Put candle-grade oils with a stated candle load in the core tier, where volume and margin live: Jasmine costs ₹47.08 of oil per 8% candle at the 1 kg price and Dark Vanilla Oud ₹68.29. Put the oils that are unmistakably Indian in the signature tier: Gilli Mitti (₹107.52 per candle at 100 g) and Raat Ki Rani (₹84.00). Keep the Royale and perfume-grade oils (Smoked Rose Royale and Midnight Bakhoor Royale at ₹95.88 per candle, the perfume-grade sandal at ₹106.20) for a small halo line of one or two candles, because their pages state no candle load and their smallest size is 100 g or 50 g. In worked-example materials, that is ₹217.40, ₹277.84 and ₹278.80 per candle. Then spend as much effort on removing clichés from your names and labels as on choosing oils.
One line: core oils pay the bills, signature oils tell the story, Royale oils make the halo, and none of them needs a maharaja on the label.
Try the halo tier before you promise it. Smoked Rose Royale 100 g is ₹799.00 (₹7.99 per gram), enough for eight 150 g candles at 8%. The page lists "Dark rose petals", a "Smoky bakhoor accord, soft spice" and "Amber, musk, warm woody undertones", and states no candle load.
Buy Smoked Rose Royale 100 g — ₹799.00

What Indian luxury means for a candle brand

The most luxurious Indian object in most homes is the plainest: a brass lota, a handloom sari, a steel dabba polished for thirty years.

For about two decades, "Indian luxury" in home fragrance meant one visual language: deep red and gold, paisley, elephants, a crown or a crest, a name with "Royal" or "Maharaja" in it, and a scent described as "exotic spice and sandalwood". That language is still everywhere in airport shops. In our judgement it does not win the customer you probably want, who buys handloom from a named weaver, orders single-estate Darjeeling, and knows the difference between mogra and chameli. That customer reads the old language as a souvenir.

Modern Indian luxury, in candles as in textiles and food, is built on three things. Specificity: not "Indian spice" but kesar and cardamom; not "floral" but the night-blooming raat ki rani by the gate; not "earthy" but the first rain of June. Restraint: one idea per candle, a quiet jar, a short name. Material honesty: saying what is in the jar and what is not, which in fragrance means never implying real oud, real sandalwood or a famous perfume when the oil is an accord or an interpretation.

For an oil buyer, that translates into a practical rule. Every candle in the range must be explainable in one sentence that names a place, a time or a ritual. "Gilli Mitti: the first rain on a hot Nagpur afternoon" works. "Mystic Spice: an exotic journey through ancient India" does not, and no oil can rescue it. The note palette itself (which notes, which CSI oils, what is in stock) is laid out in Buy Indian-Inspired Fragrance Oils for Candle Making; the cultural story behind each note, which is where your one-sentence descriptions come from, is in Traditional Indian Fragrances for Luxury Candles.

The one-sentence test
Before you order a single bottle, write the one-sentence description of every candle in your range. If a sentence needs the words "exotic", "mystical", "ancient" or "royal" to work, the candle has no idea yet. Replace the adjective with a noun: a city, a month, a flower, an hour of the day.

Seven clichés that make an Indian candle look cheap

Every one of these is on a shelf somewhere right now. Every one has a better alternative that costs nothing.
Cliché audit
What reads as souvenir, why, and what to do instead
Cliché Why it reads cheap Do this instead
"Exotic", "mystic", "ancient" Written from outside India, for outsiders; an Indian buyer hears a tourist Name a place, month or ritual: "Monsoon, Pune", "Sandhya"
Royal and Maharaja name inflation Every mass brand already uses it; it signals price, not taste Let the jar, the weight and the scent carry the price
"Sandalwood and spice" as the whole range Indistinguishable from the incense aisle Build around one unexpected note, such as gilli mitti or raat ki rani
Nine notes in one candle Reads muddy; no memory to hold on to One lead note, one support, one base
Paisley, elephants and gold on everything Visual noise that fights the scent One Indian detail (a block-print band, a hand-lettered name), otherwise quiet
Ayurvedic and wellness claims Fragrance oils are not essential oils or remedies; claims invite trouble Describe scent character and association, never effects on the body
Borrowed brand names on labels A legal risk and a signal that you are a copy Your own name for your own blend, always

Two of these are about more than taste. Wellness claims are the first: the fragrance oils in this guide are synthetic or blended fragrance materials, not essential oils, and describing a candle as calming the mind or balancing a dosha is a claim about the body that you cannot support. Say what the scent is like and what it reminds people of; leave effects out. Borrowed names are the second, covered in the labels section below.

Argued against our own interest: the Royale range has "Royale" in its name, and we still would not put "Royal" on your candle. Our product names describe our oils to candle makers. Your candle names speak to your customers, and "Royale" on a supplier's bottle does not make "Royal Oud Luxe" on your label any less generic.

Core, signature, Royale: the three tiers

A luxury range needs price architecture: an entry candle that earns a first purchase, a hero candle that earns a reputation, and a halo candle that makes the rest look reasonable. Oils map onto that architecture by what the product page tells you and by their role, not only by what they cost.

The three tiers at CSI · 24 September 2026
What defines each tier, what the pages state, and what it is for
Tier Example oils What the pages state Sizes Role in the range
Core Jasmine, Dark Vanilla Oud, Sandalwood, British Rose A candle load (up to 10% soy, or 6–10% for candles) 15 g to 1 kg; bulk is cheaper per gram Entry candle, volume, gifting in quantity
Signature Gilli Mitti, Raat Ki Rani 6–10% for candles 15 g to 1 kg; Gilli Mitti flat per gram The hero: the candle people talk about
Royale Smoked Rose Royale, Midnight Bakhoor Royale, Sultan’s Smoke Notes; no candle load 100 g, 500 g, 1 kg; ₹7.99–₹8.00/g Halo: one or two evening candles
Perfume-grade The perfume-grade sandal listing; Amber Oud Royal; Royal Oud Fragrance Oil Notes; perfume usage rates; no candle load From 50 g or 100 g; Royal Oud 100 g out of stock Halo, limited editions, dual candle-and-attar lines

What "Royale" and "perfume-grade" do and do not tell you

The Royale oils are listed in both the fragrance-oils and fine-perfume fragrances collections, and the perfume-grade listings quote usage rates for perfume (typically 15–25% for extrait, eau de parfum and solid perfume). Those are not candle loads. None of these pages states a candle load, so the two-ceilings rule reduces to one ceiling: the wax's. In Luxury Soy Wax CSI 464 that is 10%; in Luxury Soy Wax Chunks and Premium Coconut Soy Wax CSI 468, 13%. A ceiling is not a target, and it is a formulation limit, not a regulatory one. Test 6%, 8% and 10%.

What the Royale tier does give you is a richer, more layered structure. Smoked Rose Royale is built as rose over a smoky bakhoor accord over amber and woods, which is closer to how an attar-wallah in Lucknow or Hyderabad builds an evening rose than to a garden rose. What it does not give you is a volume discount: on 24 September 2026 the Royale 500 g and 1 kg are ₹8.00 a gram against ₹7.99 for the 100 g, 0.10% more per gram at 500 g and 0.11% more at 1 kg. Scale from 100 g bottles and ask on WhatsApp before a bulk order. The full per-gram ladder for the Royale range, size by size, is in Wholesale Indian-Inspired Candle Fragrance Oils.

Mistake: assuming "perfume-grade" means "stronger in a candle". Fix: nothing on these pages says so, and CSI has no throw measurements that would. A perfume-grade oil is formulated to smell good on skin at close range; a candle needs to fill a room from a hot wax pool. Some oils do both well, some do not. The burn test decides, not the label.

Five oils that define the tiers

Two core, two Royale, one perfume-grade. Between them, the whole price architecture of an Indian luxury range.

These five are chosen to show the tiers, not to repeat the hub's first basket (which is built around Gilli Mitti, Raat Ki Rani and four others in Buy Indian-Inspired Fragrance Oils for Candle Making). Ranked on stated notes, whether a candle load is stated, price per gram, stock across sizes and base-note weight. Candle counts assume a 150 g candle at 8%.

1
white floral · core tier · the entry candle
Jasmine Fragrance Oil
The workhorse floral: in stock at every size, a stated load, and a per-gram price that falls to ₹3.92 at 500 g and 1 kg, 14.7% below the 50 g. The page describes a jasmine that is "sweet, floral, and slightly musky with a timeless luxurious aroma" and states "Recommended load up to 10% soy, up to 6% paraffin". It does not say which jasmine, so do not sell it as mogra. Who it is for: the entry candle, the corporate-gifting box of fifty, the floral that keeps the range affordable. Limitation: "jasmine" is one of the most familiar florals in candles; the name and jar have to do the differentiating.
Size Price Per gram 150 g candles at 8%
15 g ₹103.00 ₹6.87 1
50 g ₹230.00 ₹4.60 4
100 g ₹430.00 ₹4.30 8
500 g ₹1,961.00 ₹3.92 41
1 kg ₹3,923.00 ₹3.92 83
Oil per 8% candle: ₹55.20 at 50 g, ₹47.08 at 1 kg. Buy Jasmine
2
oud gourmand · core tier · the evening entry
Dark Vanilla Oud
An oud with a stated candle load and a friendly price, which makes it the rare oud that can sit in the core tier. The page describes it "opening with vanilla and spicy cardamom, deepening into exotic oud and deep amber, and settling into warm musk and woody cedar" and states "Recommended fragrance load 6-10% for candles"; it calls itself "IFRA-certified" (the page's wording; documents on request). The cardamom is what makes it read Indian rather than Gulf. Who it is for: a winter or Diwali candle that has to sell at a core price. Limitation: the vanilla makes it sweeter than a dry oud; it will not satisfy an oud purist.
Size Price Per gram 150 g candles at 8%
15 g ₹105.02 ₹7.00 1
50 g ₹320.00 ₹6.40 4
100 g ₹590.00 ₹5.90 8
500 g ₹2,845.00 ₹5.69 41
1 kg ₹5,691.00 ₹5.69 83
1 kg is 11.1% cheaper per gram than 50 g; oil per 8% candle ₹68.29 at 1 kg. Buy Dark Vanilla Oud
3
smoky floral · Royale tier · the halo rose
Smoked Rose Royale
On its stated notes, the darkest rose-led oil CSI lists, and in our judgement the most "Indian evening" of the Royale oils: "Top Notes:Dark rose petals Middle Notes:Smoky bakhoor accord, soft spice Base Notes:Amber, musk, warm woody undertones". It is the answer to customers who find British Rose too fresh and too English. The page states no candle load, so work inside the wax ceiling. Who it is for: the halo candle in a small numbered run, a wedding-season hamper, a winter launch. Limitation: no size below 100 g, so your first test costs ₹799.00; and bakhoor smoke is a polarising note in a closed room.
Size Price Per gram 150 g candles at 8%
100 g ₹799.00 ₹7.99 8
500 g ₹3,999.00 ₹8.00 41
1 kg ₹7,999.00 ₹8.00 83
500 g and 1 kg cost ₹8.00/g, fractionally more than the 100 g. Buy Smoked Rose Royale
4
incense oud · Royale tier · the bakhoor candle
Midnight Bakhoor Royale
Bakhoor is the wood chip soaked in oils and resins that is smouldered on charcoal in many Indian Muslim homes and across the Gulf, and this oil builds its candle equivalent: "Top Notes:Spiced incense accord Middle Notes:Oud wood, smoky resin Base Notes:Amber, musk, balsamic warmth". In our judgement it is the most atmospheric oil in the Royale tier. The page states no candle load. Who it is for: an Eid, Diwali or winter-evening halo candle; a brand with Hyderabadi, Lucknowi or Malabar roots. Limitation: it is smoke-forward by design; test it in a small room and a large one, and for heavy sooting as well as scent. Its sister Sultan’s Smoke is priced identically and describes "a deep, smoky incense fragrance inspired by traditional Middle Eastern bakhoor".
Size Price Per gram 150 g candles at 8%
100 g ₹799.00 ₹7.99 8
500 g ₹3,999.00 ₹8.00 41
1 kg ₹7,999.00 ₹8.00 83
Same pricing as Smoked Rose Royale: ₹799.00 for 100 g, eight candles at 8%. Buy Midnight Bakhoor Royale
5
woody oriental · perfume-grade · the sandal halo
Sandal ITC inspired fragrance oil
The name above is CSI's product listing name. The oil is CSI's own interpretation, CSI is not affiliated with the company named, and that name must not appear on your candle label. On its merits, it has the most layered stated sandalwood structure of CSI's sandal oils: "Opens with saffron, cardamom, and bergamot, moves into a creamy heart of sandalwood, cedar, and rose, and dries down to amber, musk, vanilla, and benzoin". The benzoin is loban, the resin of evening dhoop. The page describes it as "IFRA compliant, phthalate-free" and states no candle load. Who it is for: a sandal candle that has to feel a tier above the everyday one. Limitation: at the 100 g price it is 76% dearer per gram than the plain Sandalwood oil, and its 100 g and 1 kg cost fractionally more per gram than its 50 g.
Size Price Per gram 150 g candles at 8%
50 g ₹442.00 ₹8.84 4
100 g ₹885.00 ₹8.85 8
1 kg ₹8,848.00 ₹8.85 83
Oil per 8% candle: ₹106.08 at 50 g, ₹106.20 at 100 g. Buy the perfume-grade sandal
Trying all five? One bottle of each at its smallest in-stock size (Jasmine 50 g, Dark Vanilla Oud 50 g, both Royale oils at 100 g, the perfume-grade sandal at 50 g) is ₹2,590.00 for 350 g of oil. The two Royale bottles alone are ₹1,598.00.

Per-candle cost by tier, and what it does to price

The halo candle costs more to make. The question is whether it lets you charge more for everything else.

Three worked examples, each a 150 g candle at 8% in Luxury Soy Wax CSI 464 with a C1 wick. The core and signature candles use the 150 g clear jar with golden lid (₹94.40 each in packs of 10). The Royale candle uses the Black Glass Jar with Black Lid (150 gram) at ₹107.00 each in packs of 10, because a halo candle usually earns a darker, heavier-looking jar. Wax is ₹70.02 per candle at the 10 kg price; the wick is ₹5.90.

Worked example · materials per 150 g candle
Core, signature and Royale, excluding labour, freight, packaging and GST
Tier Oil and size priced Oil per candle Jar Wax + wick Materials
Core Jasmine, 1 kg ₹47.08 ₹94.40 ₹75.92 ₹217.40
Signature Gilli Mitti, 100 g ₹107.52 ₹94.40 ₹75.92 ₹277.84
Royale Smoked Rose Royale, 100 g ₹95.88 ₹107.00 ₹75.92 ₹278.80

Three things the table tells you

1. The oil, not the jar, is the tier. Swapping the clear jar for the black one adds ₹12.60 per candle. Swapping Jasmine at 1 kg for a Royale oil at 100 g adds ₹48.80. If you want the halo candle to feel expensive, the scent is where the money goes; the jar is a much smaller lever. The same Royale candle in the clear jar would be ₹266.20.

2. The signature tier can cost as much as the halo. Gilli Mitti at the 100 g price puts ₹107.52 of oil in each candle, more than a Royale oil's ₹95.88. So "which tier" is a positioning decision, not a costing one: price Gilli Mitti as your hero if it is your story, even though it is candle-grade.

3. The halo changes your materials share, not your survival. Take a worked-example retail price of ₹1,499.00 for all three candles (illustrative, not a recommendation). Materials are 14.5% of that price for the core candle and 18.6% for the Royale candle. To keep the Royale candle at the core candle's materials share, you would price it at about ₹1,922.39. Most brands price the halo higher still and sell fewer of them; that is what a halo is for. Labour, packaging, freight, GST and your marketplace fees sit on top of every figure here.

Argued against our own interest: do not put your whole range in the Royale tier. Dark Vanilla Oud gives you an oud candle for ₹68.29 of oil at the 1 kg price, ₹27.59 less per candle than a Royale oil at 100 g, and its page states a candle load where the Royale pages do not. For most Indian luxury ranges, one or two Royale candles is right, and the rest should be oils with a stated load and a real bulk price.
Check the premium jar's dispatch date
The Black Glass Jar with Black Lid (150 gram) listing title carries the note "Deliveries Starting 5th Dec". Packs of 10 and 20 show as available on 24 September 2026, but confirm the dispatch date on WhatsApp before you design a Diwali launch around it. Other darker options are in the glass jars collection; many list dimensions but not fill weight, so weigh a water fill before you cost them.

Positioning your range in six steps

This is positioning, not a launch calendar. The dated, budgeted launch plan with reorder triggers is in I'm Creating a Luxury Indian Candle Brand — Which Fragrance Oils Can Build a Distinctive Indian Collection?; priced collection kits at three budgets are in Premium Indian Fragrance Oil Collection for Candle Businesses.

1
Choose the memory your brand ownsOne sentence for the brand, before any oil: "the Deccan after the first rain", "a Lucknow winter evening", "a Chennai flower market at 6 am". The memory decides which notes are in and, more usefully, which are out.
2
Assign one hero note to the signature tierThe hero is the note competitors do not do well. At CSI, Gilli Mitti and Raat Ki Rani are the strongest candidates because they are specifically Indian and in stock at every size. Oud, rose and sandalwood are the obvious luxury core; how to build them as a trio is covered in Oud, Rose and Sandalwood Fragrance Oils for Indian Luxury Candles.
3
Fill the core tier with oils that have a stated load and a bulk priceTwo or three candles that you can make in quantity: Jasmine, Dark Vanilla Oud, Sandalwood. These fund everything else.
4
Add at most two halo candlesSmoked Rose Royale, Midnight Bakhoor Royale or the perfume-grade sandal. Test them at 6%, 8% and 10% in the wax you will sell in; going from 8% to 10% on a Royale oil adds ₹23.97 of oil per candle at the 100 g price.
5
Name each candle with a noun, not an adjectivePlaces, months, hours, rituals: "Sandhya", "Pehli Baarish", "Shaadi Raat". Avoid Sanskrit-sounding inventions that mean nothing to a Sanskrit reader; your Indian customers include some.
6
Price the tiers against each other, then test the priceThe core candle should look like the sensible buy, the halo like the treat. Use the worked-example costs above as a floor, add everything the table excludes, and test the price with twenty real customers before you print labels.

Names, labels and claims

A luxury label says less. What it does say has to be true.

Never borrow a brand. Several CSI listings carry the name of a company or perfume they are inspired by. Those names are CSI's product listing names; the oils are interpretations; CSI is not affiliated with any of the brands. None of those names should appear on your label, your product page or your marketplace title. The same goes for hotels and spas: describe the style, never the source.

Say "accord" when you mean it. Every oud candle oil in this guide is a fragrance accord, not agarwood oil, and every sandalwood oil a reconstruction rather than distilled Santalum album. "Oud" and "sandalwood" are fine as scent names; "pure oud" or "real Mysore sandalwood" is not. The oud and woods in detail are in Indian Woody Fragrance Oils for Candle Making.

Keep claims to scent. No "calming", "balancing" or "Ayurvedic" promises on the jar. Fragrance oils are not essential oils, and a candle is not a remedy. "A scent many people associate with evening prayer" is a fair description; a promise about sleep or stress is not.

Quote compliance as the supplier's wording. Where a CSI page describes an oil as "IFRA compliant, phthalate-free" or "IFRA-certified", you can say your supplier describes it that way and keep the documents on file. Ask for MSDS and IFRA documentation on WhatsApp; do not claim a certification you have not seen. Supplier checks in full are in Where to Buy Indian-Inspired Fragrance Oils for a Premium Candle Brand.

Diwali, 8 November 2026, is a major gifting date in the Indian calendar. If a Royale oil passes your burn test by mid-October, the 500 g (₹3,999.00) makes 41 candles at 8%. Batch maths for Diwali and the wedding season are in Bulk Indian Luxury Fragrance Oils for Candle Manufacturers. Ask us for a quote, GST invoice and dispatch date.
WhatsApp a Diwali gifting quote
The CSI principle
Luxury is a specific memory, sold quietly.
Choose tiers by role, not by the word on the supplier's bottle. Let a candle-grade oil be your hero if it tells the better story, keep the halo small, and let the names do what gold foil cannot.
"An Indian customer can smell a souvenir from across the room. Build the candle they would buy for their own home."
— CandleMakingSuppliesIndia
Why trust this guide

CandleMakingSuppliesIndia sells every oil, wax, jar and wick named here and does not sell finished candles. This page tells you to keep our dearest range to one or two candles, to scale Royale oils from 100 g because the bigger sizes are not cheaper per gram, and not to use our "Royale" or brand-inspired product names on your own labels.

Every price, pack size and per-gram figure was taken from CSI's live store and verified on 24 September 2026. Out-of-stock sizes (Royal Oud Fragrance Oil 100 g, Sacred Sandal Ember 100 g and 1 kg) are flagged and never presented as buyable. Notes, candle loads and IFRA wording are quoted from each product page; where a page does not state a candle load, we say so.

Tier assignments, the cliché audit, the worked-example retail price and naming advice are editorial judgement; CSI has no throw measurements for these oils. For bulk pricing, GST invoicing, and MSDS and IFRA documentation on request, message us on WhatsApp at +91 7397976926.

Frequently asked questions

How do I start a luxury Indian candle brand?
Start with one memory the brand owns, one hero note that competitors do not do well (Gilli Mitti or Raat Ki Rani at CSI), two or three core candles with a stated candle load and a bulk price, and at most two halo candles. Name candles after places, months or rituals, not "exotic" or "royal".
Which fragrance oils do luxury candle brands use in India?
At CSI, core candle-grade oils such as Jasmine and Dark Vanilla Oud, Indian signature oils such as Gilli Mitti and Raat Ki Rani, and Royale or perfume-grade oils such as Smoked Rose Royale, Midnight Bakhoor Royale and the perfume-grade sandal listing for a small halo line.
Are perfume-grade fragrance oils better for candles?
Not automatically. Their pages quote perfume usage rates and no candle load, and CSI has no throw data that ranks them above candle-grade oils. Test them at 6%, 8% and 10% inside the wax ceiling (10% in CSI 464) and keep them for the candles where their richer structure earns a higher price.
How much does fragrance oil cost per candle for a luxury brand?
For a 150 g candle at 8%, from ₹36.82 (British Rose at 1 kg) or ₹47.08 (Jasmine at 1 kg) to ₹95.88 (a Royale oil at 100 g) and ₹155.88 (Amber Oud Royal at 100 g), on CSI prices of 24 September 2026. Worked-example total materials range from ₹217.40 to ₹278.80, excluding labour, freight, packaging and GST.
Can I put a perfume or company name on my candle label if the oil is "inspired" by it?
No. CSI's inspired listings use those names only to describe the oil to candle makers; the oils are interpretations and CSI is not affiliated with the brands. Use your own name for your own candle.
Is buying Royale fragrance oil in 1 kg cheaper?
Not per gram, on 24 September 2026. Smoked Rose Royale and Midnight Bakhoor Royale cost ₹799.00 for 100 g (₹7.99/g), ₹3,999.00 for 500 g and ₹7,999.00 for 1 kg (₹8.00/g). Scale from 100 g bottles and ask on WhatsApp before a bulk order.
Tier your Indian range
Core, signature, halo: test one oil from each tier first.
Jasmine and Dark Vanilla Oud with a stated candle load, Gilli Mitti as the Indian hero, one Royale oil for the halo. Test each at three loads, cost it with the worked examples above, then name it without a single "exotic".
Start with Smoked Rose Royale Confirm stock on WhatsApp
Editorial standards & sources
About this guide: part of CSI's Indian-inspired cluster, for brands positioning an Indian luxury candle range. It sets out three oil tiers, costs a candle in each and audits common clichés. It does not name or imitate any real brand's candles; where a CSI listing carries a brand name, that is CSI's listing name, the oil is an interpretation, and CSI is not affiliated with the brand.

Customer reviews: The six reviews at the top of this page are genuine, published Judge.me reviews left by CSI customers on the product pages named on each card — Black Glass Jar with Black Lid (150 gram) (Deliveries Starting 5th Dec), Dark Vanilla Oud, Jasmine Fragrance Oil, Luxury Soy Wax CSI 464 ( Flakes Form) For Container Candles, Sacred Sandal Ember Fragrance Oil, Woody Oud Fragrance Oil. They are general product reviews, not assessments of the buying advice on this page. Names, star ratings, dates and products are as recorded by Judge.me and wording is unedited. "Verified buyer" appears only on reviews Judge.me recorded as verified — Urvashi Patel, Renam Dhoundiyal, Biny Abraham, Jaya Sawlani. The reviews from SUMAN BISHT, S.A. are published but not recorded as verified, and carry no badge. Reviews below five stars are included as published, not filtered out.

Figures verified 24 September 2026, CSI live pricing: Jasmine 15 g ₹103.00, 50 g ₹230.00, 100 g ₹430.00, 500 g ₹1,961.00, 1 kg ₹3,923.00; Dark Vanilla Oud 15 g ₹105.02, 50 g ₹320.00, 100 g ₹590.00, 500 g ₹2,845.00, 1 kg ₹5,691.00; Smoked Rose Royale and Midnight Bakhoor Royale (and Sultan's Smoke) 100 g ₹799.00, 500 g ₹3,999.00, 1 kg ₹7,999.00; perfume-grade sandal listing 50 g ₹442.00, 100 g ₹885.00, 1 kg ₹8,848.00; Amber Oud Royal 100 g ₹1,299.00, 500 g ₹5,999.00, 1 kg ₹11,640.00; Gilli Mitti 100 g ₹896.00; Raat Ki Rani 100 g ₹700.00; Sandalwood 100 g ₹502.68; British Rose 100 g ₹342.20 — all in stock. Royal Oud Fragrance Oil 100 g out of stock (500 g ₹3,300.00 and 1 kg ₹6,400.00 in stock). Luxury Soy Wax CSI 464 10 kg ₹5,074.00; Clear Glass Jar with Golden Lid (150 gram) 10 for ₹944.00; Black Glass Jar with Black Lid (150 gram) 10 for ₹1,070.00, 20 for ₹2,140.00; Eco Candle Wicks Thin (C1) 10 for ₹59.00. Per-gram figures are price divided by grams, to two decimals.

Non-price figures: candle maths assume a 150 g candle with load as a percentage of total weight (8% = 12 g oil + 138 g wax); candle counts are floor(grams ÷ 12). Wax ceilings (CSI 464 up to 10%; Chunks and CSI 468 up to 13%) are formulation limits stated by the wax pages, not regulatory limits. The ₹1,499.00 retail figure and all per-candle totals are worked examples and exclude labour, freight, packaging and GST. Diwali (8 November 2026) is a calendar date. Tiers, cliché audit and naming advice are editorial judgement.
Back to blog