Premium Indian Fragrance Oil Collection for Candle Businesses

Premium Indian Fragrance Oil Collection for Candle Businesses

 

Discovery kit: ₹2,150.22 Studio kit: ₹6,014.00 Mogra and Rajnigandha out of stock, 24 September 2026
Indian collection kits
Three priced Indian fragrance kits, built from oils in stock today.
★★★★★
"Ordered soy wax, fragrance oils, wax and thermometer — everything was great quality! Gilli Mitti and Pumpkin Spice scents are amazing and authentic. Packaging was secure and delivery was on time. Highly recommended for candle makers! ⭐⭐⭐⭐⭐"
RenuVerified buyer · Jul 2026
Gilli Mitti (Patchouli)
★★★★★
"I just tried making a candle out of curiosity & ordered supplies.. I found the ingredients to be of good quality. The wax quality especially has been top notch. I’ve tried the Gardenia fragrance oil. It is highly concentrated. The packaging of the items has been exceptionally good for me. Timely delivery."
SraddhaVerified buyer · Mar 2025
Gardenia Fragrance Oil
★★★★★
"Fragrance oil is sooo good smell so good we love it a lot"
Arshad ShaikhVerified buyer · Mar 2026
British Rose Fragrance Oil
★★★★★
"Very good"
Reena BagalVerified buyer · Oct 2025
Sandalwood Fragrance Oil
★★★★★
"Soy wax quality is the best, which ever products ordered were properly packed and delivered as early as possible, timely response to the inquiries. Good service"
Jaya SawlaniVerified buyer · Nov 2025
Luxury Soy Wax CSI 464 ( Flakes Form) For Container Candles
★★★★☆
"Quality of the wick is good for jar candles, team can work on the pricing and delivery timelines."
Monika DeepVerified buyer · Oct 2025
Eco Candle Wicks
★★★★★
"Ordered soy wax, fragrance oils, wax and thermometer — everything was great quality! Gilli Mitti and Pumpkin Spice scents are amazing and authentic. Packaging was secure and delivery was on time. Highly recommended for candle makers! ⭐⭐⭐⭐⭐"
RenuVerified buyer · Jul 2026
Gilli Mitti (Patchouli)
★★★★★
"I just tried making a candle out of curiosity & ordered supplies.. I found the ingredients to be of good quality. The wax quality especially has been top notch. I’ve tried the Gardenia fragrance oil. It is highly concentrated. The packaging of the items has been exceptionally good for me. Timely delivery."
SraddhaVerified buyer · Mar 2025
Gardenia Fragrance Oil
★★★★★
"Fragrance oil is sooo good smell so good we love it a lot"
Arshad ShaikhVerified buyer · Mar 2026
British Rose Fragrance Oil
★★★★★
"Very good"
Reena BagalVerified buyer · Oct 2025
Sandalwood Fragrance Oil
★★★★★
"Soy wax quality is the best, which ever products ordered were properly packed and delivered as early as possible, timely response to the inquiries. Good service"
Jaya SawlaniVerified buyer · Nov 2025
Luxury Soy Wax CSI 464 ( Flakes Form) For Container Candles
★★★★☆
"Quality of the wick is good for jar candles, team can work on the pricing and delivery timelines."
Monika DeepVerified buyer · Oct 2025
Eco Candle Wicks
Reviews collected and published through Judge.me on candlemakingsuppliesindia.store. They are general reviews of the products named on each card, not assessments of the advice set out below. Wording is unedited.
✓ Prices verified 24 September 2026, out-of-stock oils excluded ✓ MSDS and IFRA documentation on request on WhatsApp ✓ GST invoice available on bulk orders
CSI Collection Buying · Indian Luxury
Night jasmine, white florals, gulab, chandan, first rain, oud and kesar: the Indian palette as three priced shopping lists. Discovery to find out, Studio to launch, House to supply, each built only from oils in stock today.
₹2,150.22
Discovery kit · seven Indian oils × 50 g, 28 candles · CSI live pricing, September 2026
Quick answers — read this first
What is in a premium Indian fragrance kit? Seven notes an Indian customer recognises without being told: night jasmine, a creamy white floral, gulab, chandan, first-rain earth, oud, and saffron with smoke. At CSI those are Raat Ki Rani, Gardenia, British Rose, Sandalwood, Gilli Mitti, Woody Oud and Saffron Cedarwood.

What do the three kits cost? Oils only: Discovery ₹2,150.22 (seven oils at 50 g, 28 candles), Studio ₹6,014.00 (one hero at 500 g, five at 100 g, 81 candles), House ₹26,042.20 (bulk where bulk pays, 421 candles). CSI live pricing, 24 September 2026.

What about Mogra and Rajnigandha? Both are out of stock on 24 September 2026. The kits substitute Raat Ki Rani or Jasmine for mogra, and Gardenia (with an optional touch of Ylang Ylang) for rajnigandha. The substitutions are listed with their costs below.

What does a candle from each kit cost in materials? Worked example with 138 g of soy wax, a 150 g jar and a wick: ₹247.11 from Discovery, ₹244.57 from Studio, ₹232.18 from House. In every kit the jar (₹94.40) costs more than the average oil per candle. All exclude labour, freight, packaging and GST.
The short answer
Discovery (₹2,150.22): seven oils at 50 g. Enough to pour each at 6%, 8% and 10% and keep a retest candle. For businesses that have not yet burned any Indian oils.
Studio (₹6,014.00): your best-tested scent at 500 g and five supporting oils at 100 g. A first collection of 81 candles.
House (₹26,042.20): 1 kg where it is cheaper per gram (British Rose) or where the volume is needed (Sandalwood, Woody Oud), 500 g everywhere else, plus a 100 g Royale oil for a winter limited edition. 421 candles.
The rule under all three: never buy a size whose per-gram price is no better than the size below it, unless you need the volume.
Three Indian kits: what goes in each Size bought per oil. Darker cell = bigger size. Blank = not in that kit. CSI live pricing, 24 September 2026. OIL · INDIAN NOTE DISCOVERY STUDIO HOUSE Raat Ki Rani night jasmine 50 g 500 g 500 g Gardenia creamy white floral 50 g 100 g 500 g British Rose gulab 50 g 100 g 1 kg Sandalwood chandan 50 g 100 g 1 kg Gilli Mitti first rain 50 g 100 g 500 g Woody Oud oud 50 g 100 g 1 kg Saffron Cedarwood kesar and smoke 50 g 500 g Sultan’s Smoke bakhoor 100 g Oil cost 150 g candles at 8% Oil per candle ₹2,150.22 28 ₹76.79 ₹6,014.00 81 ₹74.25 ₹26,042.20 421 ₹61.86 Saffron Cedarwood and Sultan’s Smoke pages state no candle load: test them inside the wax ceiling. Mogra and Rajnigandha are out of stock on 24 September 2026, so no kit includes them.
The same eight oils across three budgets. The kits are cumulative: whatever passes in Discovery moves to 100 g or 500 g in Studio, and only British Rose, whose 1 kg is genuinely cheaper per gram, and the two workhorse scents whose volume you need (Sandalwood, Woody Oud) reach 1 kg in House.
Straight answer
I run a candle business and want a premium Indian fragrance collection. What should I buy, and how much should I spend?
If you have never poured these oils, buy the Discovery kit: 50 g each of Raat Ki Rani, Gardenia, British Rose, Sandalwood, Gilli Mitti, Saffron Cedarwood and Woody Oud, ₹2,150.22 in oil. It makes 28 test candles, four per oil, which is exactly one pour at 6%, 8% and 10% plus a retest. If you already know which Indian scent sells for you, skip to Studio: 500 g of that hero and 100 g of five supporting oils, ₹6,014.00 if the hero is Raat Ki Rani, 81 candles. The House kit, ₹26,042.20 for 421 candles, is for a business with a Diwali or wedding-season order book; it buys 1 kg only of the oils where 1 kg is cheaper per gram or the volume is needed, and 500 g of the rest. All prices are CSI live pricing on 24 September 2026; wax, jars and wicks are costed separately below.
One line: Discovery to find out, Studio to launch, House to supply. Spend on the oil you have tested, not the oil you like the sound of.
Start with the kit's most distinctive note. Gilli Mitti 50 g is ₹448.00. The page describes "fresh rain, soft soil, natural patchouli, damp woods, and light musk" and states "The recommended fragrance load is 6-10% for candles." It is priced at ₹8.96 a gram from 50 g to 1 kg, so a small first bottle costs you nothing extra per gram.
Buy Gilli Mitti 50 g — ₹448.00

The three kits side by side

A kit is not a discount bundle. It is a sequence of decisions with a price attached.

CSI does not sell these as boxed kits; they are shopping lists built from single products, so you can drop any line. Each kit is priced from the product pages on 24 September 2026, and each covers the same Indian palette so a business can move from one to the next without re-testing everything. The palette itself, and why these notes read as Indian, is explained in Buy Indian-Inspired Fragrance Oils for Candle Making and, in cultural depth, Traditional Indian Fragrances for Luxury Candles; this page is about what to put in the basket and what it costs.

Kit comparison · CSI live pricing, 24 September 2026
Oil cost falls per candle as the kit grows, but less than you might think
Kit What you buy Oil cost Candles at 8% Oil per candle With wax, jar, wick Who it is for
Discovery 7 oils × 50 g ₹2,150.22 28 ₹76.79 ₹247.11 Businesses new to Indian oils
Studio 1 × 500 g + 5 × 100 g ₹6,014.00 81 ₹74.25 ₹244.57 A first Indian collection or a gifting pilot
House 3 × 1 kg + 4 × 500 g + 1 × 100 g ₹26,042.20 421 ₹61.86 ₹232.18 Seasonal production, corporate orders

Look at the "oil per candle" column. Going from Discovery to House, a ₹2,150.22 spend becomes ₹26,042.20, twelve times the money, but the oil in each candle falls only from ₹76.79 to ₹61.86. That is because most of the Indian oils here are priced nearly flat per gram above 100 g: Gilli Mitti is ₹8.96 a gram at every size from 50 g upwards (0.0% difference between the 50 g and the 1 kg). Buy kits for the candles they let you make and sell, not for a bulk saving that barely exists on these oils. The per-gram ladder for every Indian oil, size by size, is in Wholesale Indian-Inspired Candle Fragrance Oils.

Argued against our own interest: the House kit is the biggest order on this page, and it is the wrong first order for almost everyone reading it. It commits you to 421 candles across eight scents. If one of those scents does not sell, you have paid for up to 83 candles' worth of oil you will not pour. Start with Discovery unless you have already burned these oils and have orders to fill.

Kit 1 — Discovery: seven notes at 50 g

Seven oils, one of each Indian note, at the size that lets you test properly. A 50 g bottle makes four 150 g candles at 8%, or one each at 6%, 8% and 10% (9 g, 12 g and 15 g of oil) with 14 g left for a retest.

Discovery kit · every line priced
₹2,150.22 for 350 g of oil across seven notes
Indian note CSI oil Size Price Per gram Candle load on page
Night jasmine (raat ki rani) Raat Ki Rani (Night-Blooming Jasmine) Fragrance Oil 50 g ₹370.00 ₹7.40 "6-10% for candles"
Creamy white floral (rajnigandha stand-in) Gardenia Fragrance Oil 50 g ₹223.02 ₹4.46 "Up to 10% for soy wax candles"
Gulab British Rose Fragrance Oil 50 g ₹212.40 ₹4.25 "up to 10% soy"
Chandan Sandalwood Fragrance Oil 50 g ₹271.40 ₹5.43 "up to 10% for soy"
Gilli mitti Gilli Mitti (Patchouli) 50 g ₹448.00 ₹8.96 "6-10% for candles"
Kesar and smoke Saffron Cedarwood 50 g ₹354.00 ₹7.08 Not stated
Oud Woody Oud Fragrance Oil 50 g ₹271.40 ₹5.43 "candles (6-10%)"
Discovery total ₹2,150.22 ₹76.79 per candle 28 candles

Why these seven and not others? Each is the in-stock oil whose page most directly names its Indian note, and six of the seven state a candle load. Saffron Cedarwood is the exception, included because nothing else at CSI puts saffron and cardamom together over smoke and amber ("Top: Citrus, Cardamom Middle: Palo Santo, Saffron, Violet Base: Wood, Sandalwood, Smoke and Amber"); test it inside the wax ceiling. Two small anomalies to know: Saffron Cedarwood's 15 g (₹6.92/g) is cheaper per gram than its 50 g (₹7.08/g), and Gilli Mitti is priced flat from 50 g. Neither changes the advice: 50 g is the smallest size that tests three loads.

1
Pour 21 candles on day oneSeven oils at 6%, 8% and 10%. Weigh oil and wax by total candle weight: 9 g + 141 g, 12 g + 138 g, 15 g + 135 g. Use one wax and one wick for all 21 so the oils are the only variable.
2
Hold back 14 g of each oilThat is the retest candle, poured later at the load that wins. Do not use it to "top up" a weak candle; a weak 10% is an answer, not a mistake.
3
Cure a full weekNone of these seven pages states a cure time. At least 48–72 hours is common practice, longer for soy; for florals and earthy notes like Gilli Mitti we sniff at day 3 and day 7 before judging.
4
Score for recognition, not just likingAsk three people who did not pour the candles to name each scent blind. "Rain on soil" for Gilli Mitti or "raat ki rani" for the night jasmine is a pass; "nice floral" is not. In our judgement, an Indian collection sells on recognition.
5
Burn one per evening, same roomTwo to three hours each, door closed, notes at 30 minutes, 1 hour and 2 hours from the doorway. Watch the melt pool and soot, especially on the 10% candles.
6
Rank, then choose the Studio heroYour hero is the oil that scored best on recognition at the lowest passing load. The next four or five become Studio's 100 g lines. Anything that failed stays out, however good it smelled in the bottle.
Testing cheaper in votives
Pour the first round in Clear Glass Votive Jars (70 gram), ₹318.60 for 10 (₹31.86 each) instead of ₹94.40 for a 150 g jar. A 70 g votive at 8% takes 5.6 g of oil, so Raat Ki Rani costs ₹41.44 per test instead of ₹88.80. The catch: a votive's melt pool and wick are not your production jar's, so pour the retest candle in the real jar before you order Studio.

Kit 2 — Studio: one hero, five supporting oils

One scent you are confident in, bought deep. Five you are curious about, bought shallow.

Studio assumes Discovery has told you which oil leads. We price it with Raat Ki Rani as the hero because, with Mogra out of stock, it is the Indian white floral CSI can supply at every size; replace it with your own winner. The five supporting oils are at 100 g, which on four of them already reaches the per-gram floor.

Studio kit · every line priced
₹6,014.00 for 1 kg of oil and 81 candles
Role Oil Size Price Per gram Candles at 8%
Hero Raat Ki Rani 500 g ₹3,387.00 ₹6.77 41
Support Gardenia 100 g ₹433.00 ₹4.33 (the floor) 8
Support British Rose 100 g ₹342.20 ₹3.42 8
Support Sandalwood 100 g ₹502.68 ₹5.03 (the floor) 8
Support Gilli Mitti 100 g ₹896.00 ₹8.96 (flat) 8
Support Woody Oud 100 g ₹453.12 ₹4.53 (the floor) 8
Studio total ₹6,014.00 ₹74.25 per candle 81

If Gilli Mitti won Discovery instead, take its 500 g (₹4,480.00) and drop Raat Ki Rani to 100 g (₹700.00): the kit becomes ₹6,911.00, ₹897.00 more, because Gilli Mitti is the dearest candle-grade oil in the palette. Saffron Cedarwood is not in Studio by default. Its page states no candle load, and its 100 g (₹6.96/g) is dearer per gram than its 500 g (₹5.17/g) by a wide margin; if it passed Discovery, it earns a 500 g slot in House rather than a 100 g slot here.

Mistake: buying the hero at 1 kg "because it is the hero". Fix: Raat Ki Rani is ₹6.77 a gram at both 500 g and 1 kg, so the 1 kg buys volume, not a lower price. For 81 candles, 500 g is enough; reorder when you are down to about 100 g, which is eight candles.

Kit 3 — House: bulk only where bulk pays

House is for a business with a real order book: a Diwali gifting run, a wedding-favour contract, a hotel or restaurant client. It takes each oil to the size where the per-gram price bottoms out, and no further, unless the candle count genuinely needs more.

House kit · every line priced
₹26,042.20 for 421 candles across eight scents
Oil Size Price Per gram Candles Why this size
Raat Ki Rani 500 g ₹3,387.00 ₹6.77 41 1 kg is the same per gram
Gardenia 500 g ₹2,166.00 ₹4.33 41 Flat from 100 g
British Rose 1 kg ₹3,068.00 ₹3.07 83 Cheaper per gram than 500 g: saves ₹118.00 over two 500 g
Sandalwood 1 kg ₹5,026.80 ₹5.03 83 Volume only; same per gram as 100 g
Gilli Mitti 500 g ₹4,480.00 ₹8.96 41 Flat price; do not over-commit to the dearest oil
Woody Oud 1 kg ₹4,531.20 ₹4.53 83 Volume only; same per gram as 100 g
Saffron Cedarwood 500 g ₹2,584.20 ₹5.17 41 Cheapest per gram; its 1 kg is dearer per gram
Sultan’s Smoke 100 g ₹799.00 ₹7.99 8 Winter limited edition trial
House total ₹26,042.20 ₹61.86 per candle 421

Be clear about why three oils are at 1 kg. Only British Rose is actually cheaper per gram at 1 kg; on Sandalwood and Woody Oud the 1 kg costs exactly twice the 500 g (₹5,026.80 against 2 × ₹2,513.40; ₹4,531.20 against 2 × ₹2,265.60), so the 1 kg is purely a volume choice for your two workhorse scents. If you would rather keep every line at 500 g, the House kit costs ₹19,788.20, ₹6,254.00 less, and makes 41 candles per oil (Sultan's Smoke stays at 100 g, eight candles). Saffron Cedarwood is the opposite case: its 1 kg (₹6,867.60) costs ₹1,699.20 more than two 500 g packs. If you need a kilogram of it, buy two 500 g packs, and ask on WhatsApp before ordering the 1 kg.

Where the House money actually goes
Oil is ₹26,042.20 of the House kit; wax, jars and wicks for 421 candles add ₹71,705.23 at the unit rates below. The jar alone, at ₹94.40, costs more than the oil in the average House candle (₹61.86) and in six of its eight scents; only Gilli Mitti (₹107.52) and Sultan's Smoke (₹95.88) put more oil cost into a candle. If your margins are tight, look at the container before you look at the fragrance.

Five oils that make the kits Indian

Rose and sandalwood are sold everywhere. These five are what make a buyer stop.

British Rose, Sandalwood and Woody Oud appear in every kit and are covered card by card in Oud, Rose and Sandalwood Fragrance Oils for Indian Luxury Candles. The five below are the oils that give these kits their Indian specificity. Ranked by how directly the page names an Indian note, whether a candle load is stated, and stock depth. Candle counts assume 150 g at 8%.

1
white floral · night jasmine · Studio hero
Raat Ki Rani (Night-Blooming Jasmine) Fragrance Oil
The note most Indian gardens know by its evening arrival, and, while Mogra is out of stock, the Indian white floral CSI can supply at every size. Stated notes: "Top Notes: Green Stems, Fresh Ozone | Middle Notes: Night-Blooming Jasmine, White Florals | Base Notes: Soft Amber, Musk". The page states "Recommended fragrance load is 6-10% for candles". The green, ozonic opening keeps it from reading as a heavy perfume jasmine, which makes it wearable in a room. Limitation: it is one of the dearer florals, ₹88.80 of oil per 8% candle at 50 g, and the 1 kg is only 8.5% cheaper per gram than the 50 g.
Size Price Per gram 150 g candles at 8%
15 gm ₹130.00 ₹8.67 1
50 gm ₹370.00 ₹7.40 4
100 gm ₹700.00 ₹7.00 8
500 gm ₹3,387.00 ₹6.77 41
1 kg ₹6,774.00 ₹6.77 83
At 500 g it is ₹81.29 of oil per candle; the 1 kg is the same ₹6.77 a gram. Buy Raat Ki Rani
2
earthy · first rain · the signature
Gilli Mitti (Patchouli)
The Indian note with no Western shorthand: the smell of the first monsoon shower on dry earth. The page describes "fresh rain, soft soil, natural patchouli, damp woods, and light musk. Evokes petrichor - the scent of rain on dry earth", states "The recommended fragrance load is 6-10% for candles", and describes it as "IFRA-certified" (that is the page's wording; ask for documents on WhatsApp). It is the candle a customer from Pune or Kochi recognises in one breath. Limitation: at ₹8.96 a gram at every size from 50 g, it is the dearest candle-grade oil in the kits, and there is no bulk saving to wait for; ₹107.52 of oil per 8% candle.
Size Price Per gram 150 g candles at 8%
15 gm ₹140.00 ₹9.33 1
50 gm ₹448.00 ₹8.96 4
100 gm ₹896.00 ₹8.96 8
500 gm ₹4,480.00 ₹8.96 41
1 kg ₹8,960.00 ₹8.96 83
Flat ₹8.96/g from 50 g to 1 kg: buy exactly what you will pour. Buy Gilli Mitti
3
white floral · creamy · rajnigandha stand-in
Gardenia Fragrance Oil
While Rajnigandha is out of stock, this is the kits' creamy white floral. The page calls it "Rich, creamy, and velvety - a true-to-life gardenia bloom", states "Up to 10% for soy wax candles ... Up to 6% for paraffin wax candles", and uses the words "IFRA-certified" in its description. Gardenia is not tuberose, but it shares the full, creamy white-floral character that wedding florals are known for; blended with a little Ylang Ylang it moves closer. It is also cheap: ₹4.46 a gram at 50 g and ₹4.33 from 100 g. Limitation: be honest on labels; call it gardenia or white florals, not rajnigandha.
Size Price Per gram 150 g candles at 8%
15 gm ₹105.02 ₹7.00 1
50 gm ₹223.02 ₹4.46 4
100 gm ₹433.00 ₹4.33 8
500 gm ₹2,166.00 ₹4.33 41
1000 gm ₹4,332.00 ₹4.33 83
The 100 g+ price is 38% below the 15 g per gram. Oil per 8% candle: ₹53.52 at 50 g, ₹51.98 at 500 g. Buy Gardenia
4
woody spicy · kesar and smoke · House only if it passes
Saffron Cedarwood
Saffron and cardamom are the two spices an Indian customer associates with celebration, and this is one of only two CSI oils that name both (the other is a perfume-grade sandal listing with no smoke in its notes): "Top: Citrus, Cardamom Middle: Palo Santo, Saffron, Violet Base: Wood, Sandalwood, Smoke and Amber". The page states no candle load, so test at 6%, 8% and 10% inside the wax ceiling. Its size ladder is uneven: the 15 g (₹6.92/g) is cheaper per gram than the 50 g (₹7.08/g), and the 500 g (₹5.17/g) is far cheaper than the 1 kg (₹6.87/g). Limitation: a festive, warm oil; it will feel heavy in the Indian summer.
Size Price Per gram 150 g candles at 8%
15 gm ₹103.84 ₹6.92 1
50 gm ₹354.00 ₹7.08 4
100 gm ₹696.20 ₹6.96 8
500 gm ₹2,584.20 ₹5.17 41
1 kg ₹6,867.60 ₹6.87 83
Oil per 8% candle: ₹83.07 at 15 g, ₹62.02 at 500 g. Buy Saffron Cedarwood
5
oud and incense · bakhoor · winter limited edition
Sultan’s Smoke
The House kit's one Royale-range oil, bought small. The page describes "a deep, smoky incense fragrance inspired by traditional Middle Eastern bakhoor. Rich oud, warm resins, and amber" (a style, not a brand). Bakhoor smoke is familiar in many Indian homes, especially at Eid and weddings, so it fits a winter edition. The page states no candle load; test within the wax ceiling. Limitation: no 15 g or 50 g, so the entry is 100 g at ₹799.00, and the price is flat at about ₹8.00 a gram up to 1 kg.
Size Price Per gram 150 g candles at 8%
100g ₹799.00 ₹7.99 8
500g ₹3,999.00 ₹8.00 41
1 kg ₹7,999.00 ₹8.00 83
Oil per 8% candle at 100 g: ₹95.88. Bulk does not lower it. Buy Sultan’s Smoke

Wax, jars and wicks for each kit

The kit prices above are oil only. Here is what the rest costs, at unit rates from CSI's packs: 138 g of Luxury Soy Wax CSI 464 per candle at ₹70.02 (the 10 kg bag, ₹5,074.00; the page states melt and pour at 80–90°C and up to 10% load), one Clear Glass Jar with Golden Lid (150 gram) at ₹94.40 (pack of 20, ₹1,888.00), and one Eco Candle Wick, Thin (C1) at ₹5.90 (pack of 100, ₹590.00). That is ₹170.32 per candle before oil.

Full material cost per kit · worked example
Oils plus wax, jar and wick for every candle the kit makes
Kit Candles Oils Wax, jars, wicks Total materials Per candle
Discovery 28 ₹2,150.22 ₹4,768.99 ₹6,919.21 ₹247.11
Studio 81 ₹6,014.00 ₹13,796.02 ₹19,810.02 ₹244.57
House 421 ₹26,042.20 ₹71,705.23 ₹97,747.43 ₹232.18

These are unit-rate worked examples; you buy in whole packs, so the till total is a little higher. For Discovery, the real basket is four 1 kg bags of CSI 464 (₹2,029.60; 28 candles need 3.86 kg), 30 jars (a pack of 20 and a pack of 10, ₹2,832.00) and 50 C1 wicks (₹295.00), which with the oils comes to ₹7,306.82. Every figure excludes labour, freight, packaging and GST.

Wax choice matters little to the kit price but does matter to headroom. Every oil in these kits with a stated load tops out at 10%, the same as CSI 464's stated ceiling. Premium Coconut Soy Wax CSI 468 (pour 58–60°C, up to 13%) and Luxury Soy Wax Chunks (up to 13%) allow more, but the lower of the two ceilings governs, so for these oils 10% is still the maximum; the extra headroom only matters for Saffron Cedarwood and Sultan's Smoke, whose pages state no load. Wick size depends on the jar's diameter and the oil; C1 is a starting point, not a prescription. Run a melt-pool test and see the Candle Wicks collection if the pool does not reach the edge.

Argued against our own interest: we would happily sell you House. But look at the per-candle column: ₹247.11 in Discovery, ₹232.18 in House. The saving per candle from buying big is real but modest, and it is smaller than the cost of one unsold scent. A business that orders Discovery, then Studio, then a House kit trimmed to its proven sellers will, in our judgement, usually spend less overall than one that starts at House.

Out of stock: what each kit uses instead

Two of the most Indian flowers are the two we cannot sell you this week.

On 24 September 2026, Mogra Fragrance Oil (100 g, ₹642.00), Rajnigandha (Tuberose) (every size), Regal Royal Oud (every size) and Frankincense and Tonka (1 kg only listing) are out of stock. Rajnigandha's listing title still carries a "Ships 12th July 2025" note, a date that has passed; treat it as out of stock and ask on WhatsApp for a real restock date before you plan around it. Here is what the kits use instead.

Substitutions · stock checked 24 September 2026
In-stock oils that fill each gap, and their honest limits
Wanted Status Kit substitute Cost per 8% candle (50 g price) Honest limit
Mogra Out of stock Raat Ki Rani, or Jasmine Fragrance Oil for a cheaper line ₹88.80 / ₹55.20 Mogra is jasmine sambac, denser than night jasmine; Jasmine is described as "sweet, floral, and slightly musky"
Rajnigandha Out of stock, all sizes Gardenia, or 9 g Gardenia + 3 g Ylang Ylang ₹53.52 / ₹59.97 Gardenia is not tuberose; label it as gardenia or white florals
A saffron-oud Regal Royal Oud out of stock White Royal Oud (bergamot, saffron; white oud, rose; sandalwood) ₹100.80 Dearer; covered in the oud-rose-sandalwood guide
Resin and incense Frankincense and Tonka out of stock Palo Santo ("a touch of incense", up to 10% soy) or Sacred Sandal Ember ₹72.22 / Sacred Sandal Ember sold only at 500 g Palo Santo is a South American wood, not an Indian note; Sacred Sandal Ember states no candle load

The floral substitutions in detail, including how white florals behave in soy, are the job of Indian Floral Fragrance Oils for Candle Making. The point here is budget: every substitute is in stock at 50 g or more, so no kit is blocked by a missing oil.

Diwali is 8 November 2026, 45 days from these prices. A Discovery kit ordered this week can be poured, cured and burned by mid-October, leaving time for a Studio or trimmed House order and one production pour. Browse the Diwali collection, and ask on WhatsApp for a House quote with GST invoice and a confirmed dispatch date before you commit to customers.
WhatsApp a House kit quote
The CSI principle
A kit is a hypothesis. Each bigger kit should contain fewer guesses.
Discovery has seven guesses. Studio should have one certainty and five good guesses. House should have no guesses at all, only scents you have already sold.
"Buy the Indian palette at 50 g, keep the notes your customers can name, and let the kilograms follow the names."
— CandleMakingSuppliesIndia

If you want the step-by-step launch plan with a calendar and reorder triggers, read I'm Creating a Luxury Indian Candle Brand — Which Fragrance Oils Can Build a Distinctive Indian Collection?. For Diwali batch arithmetic at production scale, see Bulk Indian Luxury Fragrance Oils for Candle Manufacturers. For choosing a supplier and the questions to ask before a House-sized order, see Where to Buy Indian-Inspired Fragrance Oils for a Premium Candle Brand.

Why trust this guide

CandleMakingSuppliesIndia sells every oil, wax, jar and wick in these kits, and does not sell finished candles. This page tells most readers to start with the smallest kit, shows where our 1 kg packs save nothing, and names the two Indian florals we cannot currently supply.

Every price, pack size and per-gram figure was taken from CSI's live store and verified on 24 September 2026. Out-of-stock oils (Mogra, Rajnigandha, Regal Royal Oud, Frankincense and Tonka) are flagged and never included in a kit. Notes and candle loads are quoted from product pages; where a page states no candle load, we say so.

The kit composition, the choice of hero, substitutions and the testing sequence are our judgement; CSI has no throw measurements for these oils. For bulk pricing, GST invoicing, and MSDS and IFRA documentation on request, message us on WhatsApp at +91 7397976926.

Frequently asked questions

Is there an Indian fragrance oil sample kit for candle making?
CSI does not sell a boxed kit, but the Discovery list on this page is one: 50 g each of Raat Ki Rani, Gardenia, British Rose, Sandalwood, Gilli Mitti, Saffron Cedarwood and Woody Oud, ₹2,150.22 in total, enough for 28 candles of 150 g at 8%.
How much fragrance oil do I need to start an Indian candle collection?
For testing, 50 g per scent (three loads plus a retest in 150 g candles). For a first collection, about 500 g of your hero and 100 g of each supporting scent, which is the Studio kit: ₹6,014.00 and 81 candles at 8%.
Is mogra fragrance oil available for candles?
Not on 24 September 2026: CSI's Mogra Fragrance Oil (100 g) is out of stock, and its page states no candle load. Raat Ki Rani (night-blooming jasmine, 6–10% for candles) and Jasmine Fragrance Oil (up to 10% soy) are the in-stock alternatives.
What is gilli mitti fragrance and does it work in candles?
Gilli mitti means wet earth: the smell of first rain on dry soil. CSI's Gilli Mitti (Patchouli) lists "fresh rain, soft soil, natural patchouli, damp woods, and light musk" and states a candle load of 6–10%. It costs ₹8.96 a gram at every size from 50 g.
Is it cheaper to buy fragrance oil in 1 kg for a candle business?
Only for some oils. In these kits, British Rose's 1 kg is cheaper per gram than its 500 g; Sandalwood, Woody Oud, Raat Ki Rani, Gardenia and Gilli Mitti are the same per gram at 500 g and 1 kg; Saffron Cedarwood's 1 kg is dearer per gram than its 500 g.
What does it cost to make one Indian-scented soy candle?
Worked example, 150 g at 8% with CSI 464 soy wax, a 150 g clear jar and a C1 wick: ₹247.11 per candle on Discovery-kit oil prices, ₹232.18 on House-kit prices. Excludes labour, freight, packaging and GST.
Your first Indian kit
Seven Indian notes, 50 g each, ₹2,150.22.
Night jasmine, white florals, gulab, chandan, first rain, oud and kesar: all in stock on 24 September 2026, six with a stated candle load. Pour 21 test candles, keep the notes your customers can name, then build Studio.
Start with Raat Ki Rani Order the Discovery kit on WhatsApp
Editorial standards & sources
About this guide: part of CSI's Indian luxury cluster. It prices three Indian fragrance collection kits (Discovery, Studio, House) built from single CSI products, with material costs and substitutions for out-of-stock oils. CSI does not sell these as boxed kits.

Customer reviews: The six reviews at the top of this page are genuine, published Judge.me reviews left by CSI customers on the product pages named on each card — British Rose Fragrance Oil, Eco Candle Wicks, Gardenia Fragrance Oil, Gilli Mitti (Patchouli), Luxury Soy Wax CSI 464 ( Flakes Form) For Container Candles, Sandalwood Fragrance Oil. They are general product reviews, not assessments of the buying advice on this page. Names, star ratings, dates and products are as recorded by Judge.me and wording is unedited. "Verified buyer" appears only on reviews Judge.me recorded as verified — Renu, Sraddha, Arshad Shaikh, Reena Bagal, Jaya Sawlani, Monika Deep. Reviews below five stars are included as published, not filtered out.

Figures verified 24 September 2026, CSI live pricing: Raat Ki Rani 50 g ₹370.00, 100 g ₹700.00, 500 g ₹3,387.00, 1 kg ₹6,774.00; Gardenia 15 g ₹105.02, 50 g ₹223.02, 100 g ₹433.00, 500 g ₹2,166.00, 1000 g ₹4,332.00; British Rose 50 g ₹212.40, 100 g ₹342.20, 500 g ₹1,593.00, 1 kg ₹3,068.00; Sandalwood 50 g ₹271.40, 100 g ₹502.68, 500 g ₹2,513.40, 1 kg ₹5,026.80; Gilli Mitti 50 g ₹448.00, 100 g ₹896.00, 500 g ₹4,480.00, 1 kg ₹8,960.00; Woody Oud 50 g ₹271.40, 100 g ₹453.12, 500 g ₹2,265.60, 1 kg ₹4,531.20; Saffron Cedarwood 15 g ₹103.84, 50 g ₹354.00, 100 g ₹696.20, 500 g ₹2,584.20, 1 kg ₹6,867.60; Sultan's Smoke 100 g ₹799.00; Jasmine 50 g ₹230.00; Ylang Ylang 50 g ₹330.40; White Royal Oud 50 g ₹420.00; Palo Santo 50 g ₹300.90; Mogra 100 g ₹642.00 (out of stock); Rajnigandha, Regal Royal Oud and Frankincense and Tonka out of stock. Luxury Soy Wax CSI 464 1 kg ₹507.40, 10 kg ₹5,074.00; Clear Glass Jar with Golden Lid (150 gram) pack of 10 ₹944.00, pack of 20 ₹1,888.00; Clear Glass Votive Jar 70 gram pack of 10 ₹318.60; Eco Candle Wicks Thin (C1) 50 ₹295.00, 100 ₹590.00. Per-gram figures are price divided by grams, to two decimals.

Non-price figures: candle maths assume a 150 g candle with load as a percentage of total weight (8% = 12 g oil + 138 g wax); candle counts are floor(grams ÷ 12). Wax ceilings as stated by the wax pages (CSI 464 up to 10%; CSI 468 and Luxury Soy Wax Chunks up to 13%) are formulation limits, not regulatory limits. Material costs use unit rates from pack prices and are worked examples that exclude labour, freight, packaging and GST. Kit composition, substitutions and the testing sequence are editorial judgement. Diwali (8 November 2026) is a calendar date.
Back to blog