Bulk Indian Luxury Fragrance Oils for Candle Manufacturers

Bulk Indian Luxury Fragrance Oils for Candle Manufacturers

 

600-candle Diwali run: ₹137,832.00 Diwali 8 November 2026: 45 days Mogra and Rajnigandha out of stock, 24 September 2026
Diwali and wedding season · bulk
Batch sheets for a Diwali run and a wedding-favour run, priced from CSI live stock.
★★★★★
"Very good"
Reena BagalVerified buyer · Oct 2025
Sandalwood Fragrance Oil
★★★★★
"Thankyou so much candle supplier M happy with the smell of dark vanilla M obsessed with the vanilla fragrance💕 I ll definitely shop again☺️"
SUMAN BISHTJul 2025
Dark Vanilla Oud
★★★★★
"Fragrance oil is sooo good smell so good we love it a lot"
Arshad ShaikhVerified buyer · Mar 2026
British Rose Fragrance Oil
★★★★★
"I have been using this melter for about 9 months now and it is simply the best. In terms of melting time, 10 kgs of wax melts in mere 20-30 minutes, the funnel is soo good, the wax is never stuck. I do not have to worry about temperatures at all, since the temperature knob does everything for me. Most of all, this is very very cost effective. Same thing is sold via ToAuto for ₹45,000 and in that too we need to get a step down converter worth ₹12,000 which is the worst thing., as the total investment then would be ₹57,000."
Sonal SahaniNov 2024
WAX MELTER FOR CANDLE MAKING
★★★★☆
"Good quality .... if possible delivery date would be try little bit quick please"
Subhankar RoyVerified buyer · Sep 2024
Eco Candle Wicks
★★★★☆
"Quality of the wick is good for jar candles, team can work on the pricing and delivery timelines."
Monika DeepVerified buyer · Oct 2025
Eco Candle Wicks
★★★★★
"Very good"
Reena BagalVerified buyer · Oct 2025
Sandalwood Fragrance Oil
★★★★★
"Thankyou so much candle supplier M happy with the smell of dark vanilla M obsessed with the vanilla fragrance💕 I ll definitely shop again☺️"
SUMAN BISHTJul 2025
Dark Vanilla Oud
★★★★★
"Fragrance oil is sooo good smell so good we love it a lot"
Arshad ShaikhVerified buyer · Mar 2026
British Rose Fragrance Oil
★★★★★
"I have been using this melter for about 9 months now and it is simply the best. In terms of melting time, 10 kgs of wax melts in mere 20-30 minutes, the funnel is soo good, the wax is never stuck. I do not have to worry about temperatures at all, since the temperature knob does everything for me. Most of all, this is very very cost effective. Same thing is sold via ToAuto for ₹45,000 and in that too we need to get a step down converter worth ₹12,000 which is the worst thing., as the total investment then would be ₹57,000."
Sonal SahaniNov 2024
WAX MELTER FOR CANDLE MAKING
★★★★☆
"Good quality .... if possible delivery date would be try little bit quick please"
Subhankar RoyVerified buyer · Sep 2024
Eco Candle Wicks
★★★★☆
"Quality of the wick is good for jar candles, team can work on the pricing and delivery timelines."
Monika DeepVerified buyer · Oct 2025
Eco Candle Wicks
Reviews collected and published through Judge.me on candlemakingsuppliesindia.store. They are general reviews of the products named on each card, not assessments of the advice set out below. Wording is unedited.
✓ Prices verified 24 September 2026, out-of-stock sizes flagged ✓ GST invoice available ✓ MSDS and IFRA documentation on request on WhatsApp
CSI Bulk Buying · Indian Luxury
600 Diwali candles, 500 wedding favours, 45 days to 8 November. The batch sheets, the melts, the stock you can count on, and the dates you have to ask for in writing.
₹137,832.00
600 Indian luxury candles of 150 g, all materials, worked example · CSI live pricing, September 2026
Quick answers — read this first
How much fragrance oil for 600 Diwali candles? At 150 g and 8% of total weight, 12 g each: 7.2 kg across the run. For three scents of 200 candles, buy 2.5 kg of each (two 1 kg + one 500 g), which leaves 100 g per scent for a pilot pour and pouring loss.

What does a 600-candle run cost in materials? Worked example with Sandalwood, British Rose and Dark Vanilla Oud, 85 kg of soy wax, 600 jars of 150 g and 600 wicks: ₹137,832.00, or ₹229.72 per candle. The jars are 41% of it; the oil 25%. Excludes labour, freight, packaging and GST.

Is there time before Diwali? Diwali is 8 November 2026, 45 days after 24 September. A pilot, a production pour of about nine 10 kg melts, a week's cure and dispatch fits only if you order this week and confirm dispatch dates before promising customers.

Does ordering bigger lower the per-candle cost at CSI? Very little at list prices. CSI 464 wax, the 150 g jars and C1 wicks are priced flat per unit from their smaller packs up. On oil, only some oils fall with size. Above list quantities, ask on WhatsApp for a quote.
The short answer
Diwali run (600 × 150 g): 7.5 kg of oil, 85 kg of wax, 600 jars, 600 wicks: ₹137,832.00.
Wedding favours (500 × 70 g votives): 3 kg of Jasmine, 35 kg of wax, 500 votives, 500 wicks: ₹48,405.00, ₹96.81 each.
Stock depth: all four oils on this page are in stock at every size on 24 September 2026; the store shows sizes, not quantities, so confirm multi-kilogram stock on WhatsApp.
Lead time: not published; delivery depends on your city. Plan with a buffer and get a dispatch date in writing.
The season, counted backwards from Diwali 24 Sep 2026 to 28 Feb 2027. Stage lengths are planning assumptions: confirm dispatch dates. 1 Oct 1 Nov 1 Dec 1 Jan 1 Feb 24 Sep → Order 100 g pilot oils Pour, cure, burn pilot Order production; transit Pour 600 (9 melts) Cure Label, pack, dispatch Wedding months (broadly) Favour runs, per booking Diwali 8 Nov Christmas 25 Dec Valentine’s 14 Feb Solid bars: the Diwali run, 45 days from pull date to festival. Grey blocks: favour runs as bookings arrive. Wedding dates vary by region and family; treat the shaded band as broad, not a calendar.
A manufacturer's season from the pull date to the end of February. The Diwali run is six short stages crammed into 45 days; the wedding months are a long band of smaller, booking-driven runs. Christmas sits in the middle of the wedding band, so a business that serves both may find itself pouring Christmas and wedding orders side by side in December.
Straight answer
I manufacture candles and need to produce a Diwali run of Indian luxury scents, then wedding orders through the winter. How much oil, wax and glass do I buy, what does it cost, and is there time?
For 600 candles of 150 g at 8%, in three scents, buy 2.5 kg each of Sandalwood (₹12,567.00), British Rose (₹7,729.00) and Dark Vanilla Oud (₹14,227.00), 85 kg of Luxury Soy Wax CSI 464 (₹43,129.00), 600 Clear Glass Jars with Golden Lid (150 gram) (₹56,640.00) and 600 C1 wicks (₹3,540.00): ₹137,832.00 in materials, ₹229.72 per candle before labour, freight, packaging and GST. All three oils state a candle load up to 10% and are in stock at every size on 24 September 2026. The time is tight: Diwali is 8 November, 45 days away, and a responsible run needs a pilot pour, a week's cure, a production pour of about nine 10 kg melts, a second week's cure and dispatch. Order pilot oils now, place the production order by about 12 October, and get a dispatch date on WhatsApp before you accept a customer's deadline. For winter wedding favours, a 70 g votive in Jasmine works out at ₹96.81 each in materials across 500.
One line: 12 g of oil and 138 g of wax per candle, 72 candles per 10 kg melt, and 45 days to Diwali. Everything else is arithmetic and a dispatch date.
The festive scent with the stated load. Dark Vanilla Oud 1 kg is ₹5,691.00 (₹5.69/g), 83 candles at 8%. The page describes vanilla and spicy cardamom over oud, amber, musk and cedar, and states "Recommended fragrance load 6-10% for candles". The 1 kg is 11.1% cheaper per gram than the 50 g.
Buy Dark Vanilla Oud 1 kg — ₹5,691.00

The season, counted backwards from 8 November

A Diwali gift candle that reaches the client on Dhanteras has missed the gifting window. Count backwards from the day your customer needs it in hand.

For a manufacturer, the Indian festive and wedding season is not one deadline but two very different shapes of work. Diwali is a single hard date, 8 November 2026, and gifting tends to cluster in the fortnight before it; in our judgement, plan on a corporate client wanting boxes a week ahead, and ask yours. The winter wedding months, broadly from after Diwali into February with dates set by families and muhurat calendars that vary by region, are a long run of smaller, fixed-date orders. Christmas (25 December 2026) falls in the middle of them, and Valentine's Day (14 February 2027) at the end.

Diwali run · dated plan · stage lengths are planning assumptions
45 days from 24 September to 8 November 2026
By Day Stage What decides it
26 September 2 Order pilot oils (100 g of each scent) and pilot materials Confirm dispatch date on WhatsApp
1 October 7 Pour 8 pilot candles per scent at 8% Arrival of the pilot order
8 October 14 Seven-day cure ends; start burn tests Cure time is judgement; no page here states one
12 October 18 Lock scents and load; order production materials Burn results; stock confirmation for 2.5 kg per scent
19 October 25 Production materials in hand Transit time to your city; not published
19–22 October 25–28 Pour 600 candles, about nine 10 kg melts over three days Melter capacity and hands
29 October 35 Seven-day cure ends Same cure as the pilot
1 November 38 Labelled, packed, dispatched to clients Your courier's time to the client
8 November 45 Diwali Calendar date

There is almost no slack. If the pilot order takes longer than five days to arrive, or a scent fails the burn test and has to be replaced, the production pour slips past 22 October and the cure runs into the dispatch week. That is why the pilot uses 100 g bottles of oils that already state a candle load, and why the production order is only placed after the pilot, not with it. If you are reading this after 1 October, cut the run to what you can pour from scents you have already burned.

Argued against our own interest: a manufacturer who has never burned these oils should not place a 7.5 kg order on 24 September to "save time". A failed scent at 2.5 kg is ₹14,227.00 of Dark Vanilla Oud you cannot sell as a Diwali candle. Spend ₹1,434.88 on three 100 g pilot bottles first. The delay is five days; the protection is the whole run.

Batch sheet 1: 600 Diwali gift candles

The worked example: a corporate gifting run of 600 candles, 150 g each, three Indian scents of 200 candles. Sandalwood for the puja-and-tilak association, British Rose for gifting, Dark Vanilla Oud for the evening and for its cardamom, a spice most Indian customers connect with festive sweets. The scent choice is yours; the arithmetic is the same.

Batch sheet 1 · CSI live pricing, 24 September 2026
600 candles of 150 g at 8%: ₹137,832.00 in materials
Line Needed Buy Cost Note
Sandalwood 2.4 kg (200 × 12 g) 2 × 1 kg + 500 g ₹12,567.00 ₹5.03/g at every size from 100 g
British Rose 2.4 kg 2 × 1 kg + 500 g ₹7,729.00 1 kg is the cheapest per gram, ₹3.07
Dark Vanilla Oud 2.4 kg 2 × 1 kg + 500 g ₹14,227.00 ₹5.69/g at 500 g and 1 kg
Oils 7.2 kg 7.5 kg ₹34,523.00 300 g held back for pilot and pouring loss
Luxury Soy Wax CSI 464 82.8 kg (600 × 138 g) 8 × 10 kg + 5 kg ₹43,129.00 Flat ₹0.51 a gram from 1 kg; 2.2 kg spare
Clear Glass Jar with Golden Lid (150 gram) 600 30 packs of 20 ₹56,640.00 ₹94.40 each, same as the pack of 10
Eco Candle Wicks, Thin (C1) 600 500 + 100 ₹3,540.00 ₹5.90 each at every pack size
Total 600 candles ₹137,832.00 ₹229.72 per candle

Per scent, the materials in one candle are: Sandalwood ₹230.64, British Rose ₹207.14, Dark Vanilla Oud ₹238.61 (oil at the 1 kg price + 138 g of wax at ₹70.02 + jar at ₹94.40 + wick at ₹5.90). The spread between the cheapest and dearest scent is the oil alone, ₹36.82 against ₹68.29. The jars cost ₹56,640.00 of the ₹137,832.00; if your client's budget is tight, the jar is the line to renegotiate, not the fragrance. For all of these, exclude labour, freight, packaging and GST, and add your own gift box and sleeve from the packaging collection or elsewhere.

Load discipline at scale
Every oil here states up to 10% for candles, and CSI 464's stated ceiling is 10%. Pouring the whole run at 10% instead of 8% adds 1,800 g of oil, about ₹10,243.80 at the Dark Vanilla Oud 1 kg rate, for a stronger cold throw that may or may not burn better. Decide the load on the pilot's doorway test, not on the ceiling.

From kilograms to melts: the production days

A manufacturer thinks in melts, not candles. With a 10 kg melter, one full melt of 9,936 g of wax takes 864 g of oil and fills 72 candles of 150 g at 8%. The 600-candle run is 8.3 melts, so nine, the last one part-full. One customer review of CSI's electric melter describes 10 kg melting in "mere 20-30 minutes"; treat that as one user's experience, and time your own first melt.

1
Pre-weigh oil per melt, per scentDecant 864 g of oil for each full melt into labelled jugs the day before: three melts each for Sandalwood, British Rose and Dark Vanilla Oud, with the third melt of each scent part-full (200 candles is 72 + 72 + 56, so that jug holds 672 g). For Sandalwood, one melt's oil costs ₹4,343.16 at the 1 kg price.
2
Pour one scent per sessionClean the melter between scents; start with the lightest (British Rose) and finish with the heaviest (Dark Vanilla Oud) so traces carry from light to dark, not the reverse.
3
Hold the wax page's temperaturesCSI 464's page states melt and pour at 80–90°C. Keep every melt identical to the pilot; a batch poured cooler or hotter is a different candle.
4
Wick and fix the jars before melt one600 wicks centred and stuck the evening before. C1 is a starting point from the pilot, not a prescription; if the pilot's melt pool fell short of the glass, change the wick before production, not during.
5
Batch-code every trayScent, melt number, date and load on each tray. If a client reports a weak candle, you can find its 71 siblings.
6
Cure all melts for the same timeCure time is not stated on these pages. At least 48–72 hours is common practice, longer for soy; for a gift run we plan a full week so every melt meets the client at the same strength.
7
Pull three candles per scent for a final burnOne from the first, middle and last melt. If they match the pilot at the doorway, pack. If not, you have a week to find out why.

Batch sheet 2: 500 wedding favours

A wedding favour is judged in one sniff, at a table, next to a plate of mithai. It needs to be small, white-floral and unmistakable.

Wedding favours are a different product: small, bought in hundreds for one date, usually white-floral. Mogra is the classic gajra flower of many Indian weddings, and CSI's Mogra is out of stock on 24 September 2026, as is Rajnigandha. The worked example uses Jasmine Fragrance Oil, the cheapest white floral per gram with a stated candle load, in a 70 g Clear Glass Votive Jar.

Batch sheet 2 · 500 favours of 70 g at 8% · CSI live pricing
₹48,405.00 for 500, or ₹96.81 a favour
Line Needed Buy Cost
Jasmine Fragrance Oil 2,800 g (500 × 5.6 g) 6 × 500 g ₹11,766.00
Luxury Soy Wax CSI 464 32,200 g (500 × 64.4 g) 3 × 10 kg + 5 kg ₹17,759.00
Clear Glass Votive Jar 70 gram 500 50 packs of 10 ₹15,930.00
Eco Candle Wicks, Thin (C1) 500 Pack of 500 ₹2,950.00
Total 500 favours ₹48,405.00

Per favour: 5.6 g of Jasmine (₹21.97 at the 1 kg rate), 64.4 g of wax (₹32.68), one votive (₹31.86) and one wick (₹5.90). Six 500 g bottles (₹11,766.00) cost a few rupees less than three 1 kg bottles (₹11,769.00) and are easier to split across weddings. If the family wants night jasmine instead, Raat Ki Rani puts ₹37.93 of oil into each favour at its 500 g price; the same 3 kg costs ₹20,322.00, ₹8,556.00 more for the run. The wick in a 70 g votive is a different problem from the 150 g jar; pilot it separately.

Mistake: promising a bride's family "mogra" and pouring jasmine. Fix: say what it is. "Jasmine" or "night jasmine" on the tag is honest and still reads as a wedding flower; a mogra claim you cannot back up is the kind of detail an aunt will notice. When Mogra is back in stock, pilot it before switching; its page states no candle load.

Four oils with the depth for a season

For a season-length production plan, the test is not "which oil smells most Indian" (that is Traditional Indian Fragrances for Luxury Candles), but which oils state a candle load, are in stock at every size on 24 September 2026, and can be reordered mid-season in 1 kg bottles. These four pass all three tests. Ranked on those criteria, not on sales or throw data, which we do not have.

1
oud gourmand · evening and festive · the Diwali warm note
Dark Vanilla Oud
Stated notes: "opening with vanilla and spicy cardamom, deepening into exotic oud and deep amber, and settling into warm musk and woody cedar". The page states "Recommended fragrance load 6-10% for candles" and describes it as "IFRA-certified" (the page's wording; request documents for a corporate client on WhatsApp). Cardamom and vanilla over oud reads festive in India without tipping into dessert. Limitation: the dearest of the four at ₹68.29 of oil per 8% candle at 1 kg; if a client is price-led, it is the scent to cut first.
Size Price Per gram 150 g candles at 8%
15 gm ₹105.02 ₹7.00 1
50 gm ₹320.00 ₹6.40 4
100 gm ₹590.00 ₹5.90 8
500 gm ₹2,845.00 ₹5.69 41
1 kg ₹5,691.00 ₹5.69 83
Flat ₹5.69/g at 500 g and 1 kg: reorder in whichever size fits the next melt. Buy Dark Vanilla Oud
2
woody · puja and gifting · the safe corporate scent
Sandalwood Fragrance Oil
In our judgement, the safest corporate scent of the four. "Warm, creamy, luxurious single-note sandalwood fragrance oil with a smooth woody aroma and subtle earthy undertone", with "Recommended load up to 10% for soy, up to 6% for paraffin". Single-note means batch-to-batch it is the easiest of the four to keep consistent across nine melts, in our judgement. Limitation: it is expected; pair it with something more distinctive in the gift box.
Size Price Per gram 150 g candles at 8%
15 gm ₹93.22 ₹6.21 1
50 gm ₹271.40 ₹5.43 4
100 gm ₹502.68 ₹5.03 8
500 gm ₹2,513.40 ₹5.03 41
1 kg ₹5,026.80 ₹5.03 83
Flat ₹5.03/g from 100 g: a 100 g top-up costs the same per gram as a 1 kg. Buy Sandalwood
3
rose · gifting · the low-cost volume scent
British Rose Fragrance Oil
The cheapest oil per gram in the Indian palette at 1 kg, with a stated load of "candles (up to 10% soy, up to 6% paraffin)". The page describes "fresh, dewy rose petals with subtle green undertones and a soft floral finish": a fresh, gifting rose rather than a dark attar rose. For a 200-candle scent, it keeps the average cost of the run down. Limitation: its per-candle saving over other roses is real, but it will not satisfy a client who wants a smoky, heavy rose.
Size Price Per gram 150 g candles at 8%
15 gm ₹94.40 ₹6.29 1
50 gm ₹212.40 ₹4.25 4
100 gm ₹342.20 ₹3.42 8
500 gm ₹1,593.00 ₹3.19 41
1 kg ₹3,068.00 ₹3.07 83
1 kg ₹3.07/g: ₹36.82 of oil per 8% candle. Buy British Rose
4
white floral · wedding favours · the mogra stand-in
Jasmine Fragrance Oil
"Sweet, floral, and slightly musky with a timeless luxurious aroma", with "Recommended load up to 10% soy, up to 6% paraffin". While Mogra and Rajnigandha are out of stock, this is the white floral that can be bought deep: every size from 15 g to 1 kg is in stock on 24 September 2026, and the 500 g and 1 kg are both ₹3.92 a gram. Limitation: it is a general jasmine, not jasmine sambac; for a wedding that wants the night garden, test Raat Ki Rani beside it.
Size Price Per gram 150 g candles at 8%
15 gm ₹103.00 ₹6.87 1
50 gm ₹230.00 ₹4.60 4
100 gm ₹430.00 ₹4.30 8
500 gm ₹1,961.00 ₹3.92 41
1 kg ₹3,923.00 ₹3.92 83
Oil per 8% candle at 1 kg: ₹47.08; per 70 g favour: ₹21.97. Buy Jasmine

Stock depth and lead times: what the store can and cannot tell you

"In stock" means you can order it. It does not mean there are seven kilograms of it.

CSI's store shows, for each size, whether it can be ordered. It does not show how many units are on the shelf. For a manufacturer buying 2.5 kg of one oil, that difference matters: two 1 kg bottles and a 500 g of Sandalwood may be orderable individually and still not all be available the same day. Before a production order, send the exact list on WhatsApp and ask for three things in writing: quantity confirmed, dispatch date, and a GST invoice. MSDS and IFRA documents can be requested at the same time, which a corporate client's procurement team may ask for.

Season oils · stock by size on 24 September 2026
What a manufacturer can reorder mid-season, and what it cannot
Oil Every size in stock? Largest size Candle load stated Season role
Dark Vanilla Oud Yes 1 kg ₹5,691.00 6–10% Diwali, winter
Sandalwood Yes 1 kg ₹5,026.80 Up to 10% soy Diwali, corporate, all year
British Rose Yes 1 kg ₹3,068.00 Up to 10% soy Gifting, weddings, Valentine's
Jasmine Yes 1 kg ₹3,923.00 Up to 10% soy Wedding favours
Raat Ki Rani Yes 1 kg ₹6,774.00 6–10% Premium wedding favours
Gilli Mitti Yes 1 kg ₹8,960.00 6–10% Out of season for Diwali; strong for monsoon
Vetiver No: 1 kg out of stock 500 g ₹2,900.00 Up to 10% soy Summer, not this season
Mogra, Rajnigandha No: out of stock — Mogra: not stated Do not plan the season around them

Lead times. CSI does not publish a delivery time, and it depends on your city, so this page will not invent one. The dated plan above assumes about five working days from order to hand for each order; treat that as a planning assumption, and replace it with the dispatch date CSI gives you. Customers have said the same in reviews at the top of this page: two four-star wick reviews ask for quicker delivery. We would rather you plan with that in mind than discover it in the last week of October. Ask for a dispatch time to your city before the pilot order. The full per-gram ladder and every stock gap by size are in Wholesale Indian-Inspired Candle Fragrance Oils.

Diwali is 8 November 2026. For the 600-candle run, send us the batch sheet on WhatsApp: 2.5 kg each of three oils, 85 kg of CSI 464, 600 jars and 600 wicks. We will confirm quantity, a bulk price, GST invoice and a dispatch date before you commit to your client.
WhatsApp the Diwali batch sheet

What scale does, and does not, do to your cost

It is natural to expect a 600-candle run to cost less per candle than a 100-candle run. At CSI's list prices on 24 September 2026, it barely does. The non-oil materials are flat per unit across pack sizes: CSI 464 is ₹0.51 a gram at 1 kg and ₹0.51 at 10 kg; the 150 g jar is ₹94.40 from a pack of 10 and ₹94.40 from a pack of 20; a C1 wick is ₹5.90 from a pack of 10 and ₹5.90 from a pack of 1,000. That leaves oil as the only line that can move, and only on some oils.

Scale check · oil per 8% candle at list prices
100 candles against 600 candles, same scent
Oil 100-candle run 600-candle run Why
British Rose ₹37.52 ₹36.93 The 1 kg is cheaper per gram than the 100 g, so more kilograms help a little
Sandalwood ₹60.32 ₹60.32 Flat from 100 g; scale changes nothing
Wax + jar + wick ₹170.32 ₹170.32 Flat per unit across pack sizes

So the case for manufacturing scale at list prices is labour, consistency and speed, not materials. Any materials saving at 600 candles or more has to come from a negotiated quote. Ask for one on WhatsApp; we will not promise a discount on this page that is not on the price list. The per-gram shape of every Indian oil is set out in Wholesale Indian-Inspired Candle Fragrance Oils, and the questions to put to any supplier before a large order are in Where to Buy Indian-Inspired Fragrance Oils for a Premium Candle Brand.

The CSI principle
A season is won in the pilot, not the production run.
Three 100 g bottles and a week of burn tests decide whether 7.5 kg of oil becomes 600 good candles or 600 returns. The dates are fixed; the pilot is the only part you can control.
"12 grams of oil, 138 grams of wax, 72 candles a melt, 45 days to Diwali. Write it on the wall, and ask for the dispatch date in writing."
— CandleMakingSuppliesIndia

For choosing the Indian scents themselves, start at Buy Indian-Inspired Fragrance Oils for Candle Making; for oud, rose and sandalwood options at every price tier, see Oud, Rose and Sandalwood Fragrance Oils for Indian Luxury Candles; for a priced collection kit rather than a production run, see Premium Indian Fragrance Oil Collection for Candle Businesses. The full launch plan for a new Indian brand is in I'm Creating a Luxury Indian Candle Brand — Which Fragrance Oils Can Build a Distinctive Indian Collection?.

Why trust this guide

CandleMakingSuppliesIndia sells the oils, wax, jars and wicks in these batch sheets, and does not sell finished candles. This page tells manufacturers to spend on a pilot before a production order, shows that our larger packs do not lower the per-unit cost of wax, jars or wicks, and quotes two customer reviews that ask us for faster delivery.

Every price, pack size and per-gram figure was taken from CSI's live store and verified on 24 September 2026. Out-of-stock oils and sizes (Mogra, Rajnigandha, Vetiver 1 kg) are flagged as out of stock on that date and never included in a batch. Candle loads and notes are quoted from product pages.

The dated plan, stage lengths, cure time and melt workflow are planning assumptions and editorial judgement, not CSI dispatch commitments; delivery times are not published and depend on your location. For bulk pricing, GST invoicing, and MSDS and IFRA documentation on request, message us on WhatsApp at +91 7397976926.

Frequently asked questions

How much fragrance oil do I need for 500 candles?
For 150 g candles at 8% of total weight, 12 g each: 6 kg. For 70 g favours at 8%, 5.6 g each: 2.8 kg. Buy a little over, about 100 g per scent, for a pilot pour and pouring loss.
When should I order fragrance oil for Diwali candles?
For Diwali on 8 November 2026, order pilot oils in the last week of September and the production order by about 12 October, allowing a week's cure after the pilot and after production. Confirm the dispatch date to your city on WhatsApp; CSI does not publish delivery times.
What is the cost of making 600 soy candles in India?
Worked example with CSI list prices on 24 September 2026: Sandalwood, British Rose and Dark Vanilla Oud at 2.5 kg each, 85 kg of CSI 464, 600 jars of 150 g and 600 C1 wicks cost ₹137,832.00 in materials, ₹229.72 per candle. That excludes labour, freight, packaging and GST.
Which fragrance oil is best for wedding return gift candles?
A white floral that can be bought deep. With Mogra and Rajnigandha out of stock on 24 September 2026, Jasmine Fragrance Oil (up to 10% soy, ₹3.92/g at 500 g and 1 kg) or Raat Ki Rani (6–10% for candles) are the in-stock options. In a 70 g votive, Jasmine adds ₹21.97 of oil per favour.
Is bulk wax cheaper per kg at CSI?
Not for Luxury Soy Wax CSI 464: it is priced flat at ₹0.51 a gram from 1 kg to 10 kg, and ₹0.52 a gram in the 500 g bag. For quantities beyond the listed packs, ask on WhatsApp for a quote.
How many candles does a 10 kg wax melt make?
About 72 candles of 150 g at 8%: 72 × 138 g is 9,936 g of wax, with 864 g of oil. A 600-candle run is about nine melts.
Your Diwali batch
600 candles, three Indian scents, ₹137,832.00 in materials.
Sandalwood, British Rose and Dark Vanilla Oud: each states a candle load up to 10% and is in stock at every size on 24 September 2026. Pilot at 100 g this week, then send the batch sheet for a quantity, price and dispatch confirmation.
Start with Dark Vanilla Oud Send the batch sheet on WhatsApp
Editorial standards & sources
About this guide: part of CSI's Indian luxury cluster. It works through batch arithmetic for a 600-candle Diwali run and a 500-favour wedding run using CSI products, with a dated plan, stock depth by size and the effect of scale on cost.

Customer reviews: The six reviews at the top of this page are genuine, published Judge.me reviews left by CSI customers on the product pages named on each card — British Rose Fragrance Oil, Dark Vanilla Oud, Eco Candle Wicks, Sandalwood Fragrance Oil, WAX MELTER FOR CANDLE MAKING. They are general product reviews, not assessments of the buying advice on this page. Names, star ratings, dates and products are as recorded by Judge.me and wording is unedited. "Verified buyer" appears only on reviews Judge.me recorded as verified — Reena Bagal, Arshad Shaikh, Subhankar Roy, Monika Deep. The reviews from SUMAN BISHT, Sonal Sahani are published but not recorded as verified, and carry no badge. Reviews below five stars are included as published, not filtered out.

Figures verified 24 September 2026, CSI live pricing: Dark Vanilla Oud 50 g ₹320.00, 100 g ₹590.00, 500 g ₹2,845.00, 1 kg ₹5,691.00; Sandalwood 100 g ₹502.68, 500 g ₹2,513.40, 1 kg ₹5,026.80; British Rose 100 g ₹342.20, 500 g ₹1,593.00, 1 kg ₹3,068.00; Jasmine 500 g ₹1,961.00, 1 kg ₹3,923.00; Raat Ki Rani 500 g ₹3,387.00, 1 kg ₹6,774.00; Gilli Mitti 1 kg ₹8,960.00; Vetiver 500 g ₹2,900.00 (1 kg out of stock). Luxury Soy Wax CSI 464 500 g ₹260.00, 1 kg ₹507.40, 5 kg ₹2,537.00, 10 kg ₹5,074.00; Clear Glass Jar with Golden Lid (150 gram) pack of 10 ₹944.00, pack of 20 ₹1,888.00; Clear Glass Votive Jar 70 gram pack of 10 ₹318.60; Eco Candle Wicks Thin (C1) 10 ₹59.00, 20 ₹118.00, 100 ₹590.00, 500 ₹2,950.00, 1000 ₹5,900.00. Mogra and Rajnigandha out of stock at every size. Per-gram figures are price divided by grams, to two decimals.

Non-price figures: candle maths assume load as a percentage of total weight: 150 g at 8% = 12 g oil + 138 g wax; 70 g at 8% = 5.6 g oil + 64.4 g wax; a 10 kg melt = 72 candles of 150 g. Wax ceiling: Luxury Soy Wax CSI 464 up to 10%, melt and pour 80–90°C, as stated on its page; ceilings are formulation limits, not regulatory limits. Stage lengths, transit assumptions, cure time and the melt workflow are editorial judgement; CSI does not publish delivery times. Diwali (8 November 2026), Christmas (25 December 2026) and Valentine's Day (14 February 2027) are calendar dates; the winter wedding months are approximate and vary by region. Per-candle costs are worked examples and exclude labour, freight, packaging and GST.
Back to blog