Bakery Fragrance Oils Wholesale in India

Bakery Fragrance Oils Wholesale in India

 

Chocolate Fudge ₹3.96/g, flat from 50 g Pumpkin Spice 1 kg ₹5,310.00 Chocolate Fudge 100 g out of stock, 24 September 2026
Bakery oils · wholesale
The bakery per-gram ladder, and the two oils where a kilogram actually pays.
★★★★★
"My customer was very happy with this apple cinnamon fragrance. As soon as they entered their home this smell is warmth and pleasing. And I got many orders who visited their home, as they also loved the smell."
PREETHI PRASATHVerified buyer · May 2026
Apple Cinnamon Fragrance Oil
★★★★★
"Really love this fragrance oil."
Shivalik ManakVerified buyer · Sep 2025
Apple Cinnamon Fragrance Oil
★★★★★
"Ordered soy wax, fragrance oils, wax and thermometer — everything was great quality! Gilli Mitti and Pumpkin Spice scents are amazing and authentic. Packaging was secure and delivery was on time. Highly recommended for candle makers! ⭐⭐⭐⭐⭐"
RenuVerified buyer · Jul 2026
Gilli Mitti (Patchouli)
★★★★☆
"Will buy more.. wonderful"
Punam SarmaVerified buyer · Dec 2024
Cinnamon Vanilla
★★★★★
"The products are great and of premium quality. I am a permanent customer and will be … but the delivery charges are very high which is restricting me to purchase more…"
Manasa GNVerified buyer · Feb 2025
Premium Coconut Soy Wax
★★★★★
"All the products are so good"
Jinal PatelVerified buyer · May 2025
Luxury Soy Wax Chunks for Jar / Container Candles
★★★★★
"My customer was very happy with this apple cinnamon fragrance. As soon as they entered their home this smell is warmth and pleasing. And I got many orders who visited their home, as they also loved the smell."
PREETHI PRASATHVerified buyer · May 2026
Apple Cinnamon Fragrance Oil
★★★★★
"Really love this fragrance oil."
Shivalik ManakVerified buyer · Sep 2025
Apple Cinnamon Fragrance Oil
★★★★★
"Ordered soy wax, fragrance oils, wax and thermometer — everything was great quality! Gilli Mitti and Pumpkin Spice scents are amazing and authentic. Packaging was secure and delivery was on time. Highly recommended for candle makers! ⭐⭐⭐⭐⭐"
RenuVerified buyer · Jul 2026
Gilli Mitti (Patchouli)
★★★★☆
"Will buy more.. wonderful"
Punam SarmaVerified buyer · Dec 2024
Cinnamon Vanilla
★★★★★
"The products are great and of premium quality. I am a permanent customer and will be … but the delivery charges are very high which is restricting me to purchase more…"
Manasa GNVerified buyer · Feb 2025
Premium Coconut Soy Wax
★★★★★
"All the products are so good"
Jinal PatelVerified buyer · May 2025
Luxury Soy Wax Chunks for Jar / Container Candles
Reviews collected and published through Judge.me on candlemakingsuppliesindia.store. They are general reviews of the products named on each card, not assessments of the advice set out below. Wording is unedited.
✓ Prices verified 24 September 2026, out-of-stock sizes flagged ✓ GST invoice available; MSDS and IFRA on request ✓ Raw materials only — CSI does not sell finished candles
CSI Wholesale · Bakery Fragrance Oils
Six bakery slots, priced per gram from 15 g to 1 kg. Two oils reward the kilogram, three are priced flat from 50 g or 100 g, and the Roasted Coconut oil has no 500 g size. Here is what to buy by the case.
₹3.96
per gram · Chocolate Fudge, flat from 50 g to 1 kg, the cheapest of the six bakery picks · CSI live pricing, September 2026
Quick answers — read this first
Which bakery oil is cheapest per gram at wholesale? Of the six bakery picks, Chocolate Fudge, flat at ₹3.96 per gram from 50 g to 1 kg. The next is Apple Cinnamon, flat at ₹4.74 from 50 g. Straight vanilla is the dearest: Vanilla Bean is ₹7.65 per gram even at 1 kg.

Where does 1 kg actually save? On Pumpkin Spice and Cinnamon Fragrance Oil, which share an identical price ladder: the 1 kg (₹5,310.00) is ₹590.00 cheaper than two 500 g packs. On Chocolate Fudge, Apple Cinnamon and Mahogany Shea, 1 kg costs exactly the same as two 500 g packs.

Is there a roasted coconut oil? Yes: Roasted Coconut Fragrance Oil (toasted coconut, coconut milk, caramelised sugar, praline, vanilla bean, tonka), with a stated load of "candles (up to 10%)": 50 g ₹247.00, 1 kg ₹3,999.00 (₹4.00 per gram). There is no 500 g size, so it sits beside the six-oil case rather than in it.

What does a six-oil bakery case cost? At 500 g each, ₹16,536.80 for 3 kg of oil, 246 candles at 8%: ₹67.22 of oil per candle on average.
The short answer
Cheapest: Chocolate Fudge ₹3.96/g, Apple Cinnamon ₹4.74/g, both flat from 50 g. Buy either in the size you will sell.
Bulk pays: Pumpkin Spice and Cinnamon Fragrance Oil, 19.6% cheaper per gram at 1 kg than at 50 g, and 10.0% cheaper than at 500 g.
Dearest: Vanilla Bean, ₹7.65/g at 1 kg, 1.9 times Chocolate Fudge. Cinnamon Vanilla is the cheaper vanilla-bearing bulk oil at ₹4.55/g.
Stock: Chocolate Fudge 100 g out of stock on 24 September 2026; every other size of the six picks in stock.
Bakery oils: how the price per gram falls with size Rupees per gram at each listed size, CSI live pricing 24 September 2026. Flat line = no bulk saving. 4 /g 6 /g 8 /g 10 /g 15 g 50 g 100 g 500 g 1 kg OOS Vanilla Bean ₹7.65 at 1 kg Pumpkin Spice = Cinnamon ₹5.31 at 1 kg Mahogany Shea ₹4.89 at 1 kg Apple Cinnamon ₹4.74 at 1 kg Chocolate Fudge ₹3.96 at 1 kg OOS = Chocolate Fudge 100 g, out of stock. Apple Cinnamon and Chocolate Fudge share a 15 g price. Pumpkin Spice and Cinnamon Fragrance Oil are priced identically. Mahogany Shea falls steeply to 100 g, then stays flat. Apple Cinnamon and Chocolate Fudge are flat from 50 g. Per gram = price ÷ grams; vertical axis in rupees per gram.
Per-gram price at every listed size for six CSI bakery oils. The slope is the whole wholesale story: Pumpkin Spice and Cinnamon keep falling to 1 kg, Mahogany Shea falls sharply to 100 g and stops, Apple Cinnamon and Chocolate Fudge are flat from 50 g, and Vanilla Bean barely moves.
Straight answer
I make bakery-style candles and want to buy fragrance oils wholesale. What should I buy by the kilogram and what by the 500 g?
Buy Pumpkin Spice and Cinnamon Fragrance Oil by the kilogram once they have passed your burn test: they are the two bakery oils where 1 kg (₹5,310.00, ₹5.31 per gram) is meaningfully cheaper than 500 g (₹5.90). Buy Chocolate Fudge, Apple Cinnamon and Mahogany Shea in whatever size matches a month or two of sales, because they cost the same per gram from 50 g (Chocolate Fudge, Apple Cinnamon) or 100 g (Mahogany Shea) up to 1 kg. Vanilla Bean's 1 kg saves only ₹34.00 over two 500 g packs, so 500 g is the sensible step. A six-oil case at 500 g each is ₹16,536.80; at 1 kg each it is ₹31,859.60, which is only ₹1,214.00 less than buying the same 6 kg as 500 g packs.
One line: in a bakery range, only the two spice oils reward the kilogram; everything else is priced flat enough that you should buy by sales, not by size.
The cheapest bakery gram. Chocolate Fudge 500 g is ₹1,982.40 (₹3.96 per gram), 41 candles at 8%, ₹47.58 of oil each. Its page states "Recommended fragrance load 6-10% for candles". The 100 g is out of stock on 24 September 2026.
Buy Chocolate Fudge — ₹198.24 for 50 g

The bakery palette, priced per gram

The bakery palette has six slots: vanilla, cinnamon, apple cinnamon, pumpkin spice, roasted coconut and chocolate fudge. The table fills each slot with the CSI oil that carries it, plus Mahogany Shea, the nuttier coconut that stands in the case because Roasted Coconut has no 500 g, and prices it at every size on 24 September 2026. How to combine these into a "fresh from the oven" line is a formulation question, covered in Fresh-Baked Fragrance Oils for Candle Making; this page is about what a gram costs as you scale.

Per gram, every size · CSI live pricing, 24 September 2026
Six bakery slots, the oils that fill them, 15 g to 1 kg
Slot · oil 15 g 50 g 100 g 500 g 1 kg Shape
Vanilla · Vanilla Bean ₹8.67 ₹8.20 ₹7.90 ₹7.68 ₹7.65 shallow, 6.8% off
Cinnamon · Cinnamon Fragrance Oil ₹7.08 ₹6.61 ₹5.90 ₹5.90 ₹5.31 steps down twice
Apple cinnamon · Apple Cinnamon ₹6.21 ₹4.74 ₹4.74 ₹4.74 ₹4.74 flat from 50 g
Pumpkin spice · Pumpkin Spice ₹7.08 ₹6.61 ₹5.90 ₹5.90 ₹5.31 identical to Cinnamon
Roasted coconut · Roasted Coconut ₹6.20 ₹4.94 ₹4.95 not listed ₹4.00 no 500 g; 19.0% off at 1 kg
Nutty coconut (case pick) · Mahogany Shea ₹10.93 ₹6.61 ₹4.89 ₹4.89 ₹4.89 flat from 100 g
Chocolate fudge · Chocolate Fudge ₹6.21 ₹3.96 out of stock ₹3.96 ₹3.96 flat from 50 g

Alternatives in each slot

Second options · 24 September 2026
Other in-stock bakery-adjacent oils and how they price
Oil Slot 50 g 1 kg Candle load on page
Dark Vanilla vanilla, darker ₹8.20 ₹7.65 6–10%
Cinnamon Vanilla vanilla + cinnamon ₹5.43 ₹4.55 up to 13%
Spicy Cinnamon cinnamon, peppery ₹6.98 ₹6.50 not stated
Autumn apple, maple, spice ₹5.43 ₹5.43 7–11%

Cinnamon Vanilla deserves a note: at ₹4.55 per gram at 1 kg it is 16.1% cheaper than its own 50 g and far cheaper than straight vanilla. If your bakery range needs a vanilla note but not a plain vanilla candle, it is the budget route. Spicy Cinnamon costs more than Cinnamon Fragrance Oil at bulk and states no candle load, so it is a second-round test, not a volume buy.

Twins, flats and one steep drop

Two bakery oils have the same price at every size. Three have the same price at almost every size. Plan accordingly.

The twins: Pumpkin Spice and Cinnamon Fragrance Oil

Both are ₹106.20 at 15 g, ₹330.40 at 50 g, ₹590.00 at 100 g, ₹2,950.00 at 500 g and ₹5,310.00 at 1 kg. Their ladders step down twice: 10.7% at 100 g, then nothing at 500 g (still ₹5.90), then 10.0% at 1 kg. That shape makes the 100 g the smart test-to-production bridge and the 1 kg the only real bulk buy. Because the prices match exactly, choose between them purely on scent and on what your range needs: Pumpkin Spice brings fruit, clove and caramelised sugar; Cinnamon Fragrance Oil is the single spice.

The flats: Apple Cinnamon, Chocolate Fudge, Mahogany Shea

Apple Cinnamon is ₹4.74 per gram at 50 g, 100 g, 500 g and 1 kg. Chocolate Fudge is ₹3.96 at 50 g, 500 g and 1000 g (the 100 g is out of stock). Mahogany Shea is ₹4.89 from 100 g up. For these three, the 1 kg saves nothing at all per gram. The only penalty is at the small end: the 15 g of Apple Cinnamon is 31% dearer per gram than its 50 g, and Chocolate Fudge's 15 g is 57% dearer.

The steep drop: Mahogany Shea's small sizes

Mahogany Shea's 15 g is ₹164.02, which is ₹10.93 per gram, 124% dearer than its 100 g. Its 50 g is 35% dearer per gram than the 100 g. If Mahogany Shea is on your test list, skip the 15 g and 50 g and buy the 100 g (₹488.52): eight candles at 8%, at the same per-gram price as the 1 kg.

Argued against our own interest: we sell a 1 kg of Chocolate Fudge at ₹3,964.80 and a 1 kg of Apple Cinnamon at ₹4,743.60. There is no price reason to buy either. Each costs exactly the same per gram as its 500 g; the only reason for a kilogram is fewer orders. If you sell fewer than 80 candles of either scent between orders, two 500 g packs give you the same price with half the oil sitting in your stockroom.

Roasted coconut: one oil, no 500 g

A toasted or roasted coconut note is a classic bakery ask, and CSI lists one: Roasted Coconut Fragrance Oil. Its page describes "toasted coconut and coconut milk top notes, caramelised sugar and praline heart, and vanilla bean, tonka and sandalwood base", states "candles (up to 10%)", describes the oil as "phthalate-free" (the page's wording) and says "Cure soy wax candles for 48-72 hours before burn testing". On 24 September 2026 it is listed at 15 g ₹93.00, 50 g ₹247.00, 100 g ₹495.00 and 1 kg ₹3,999.00, every size in stock, with no 500 g. The 1 kg is ₹4.00 per gram, 19.0% below the 50 g: ₹47.99 of oil per 8% candle against ₹59.28 at the 50 g price. The missing 500 g is why it sits outside the six-oil case below, which is priced at 100 g, 500 g and 1 kg of every oil. If roasted coconut is your bakery hero, swap it in for Mahogany Shea: the 100 g case becomes ₹3,335.84 and the 1 kg case ₹30,973.40. Here is how it compares with the other oils that carry coconut, based on the notes stated on the pages.

Coconut-bearing oils · stated notes and load
Roasted Coconut is the direct bakery option; the others carry coconut as a supporting note
Oil Coconut as stated Bakery reading (our judgement) Candle load on page Per gram at 1 kg
Roasted Coconut Fragrance Oil "toasted coconut and coconut milk top notes, caramelised sugar and praline heart" direct: toasted, sweet, creamy "candles (up to 10%)" ₹4.00
Mahogany Shea "sweet aroma of almond ... creamy richness of shea and coconut ... sandalwood and cedar ... light musk and tonka bean" nuttier and woodier; the alternative not stated ₹4.89
Peach Melon Berry "Creamy vanilla, hint of coconut" in the base fruit tart more than bakery "8-10% fragrance oil per weight of wax" ₹4.18
Mango Coconut Fragrance Oil "creamy, luxurious coconut" with ripe mango tropical, not baked not stated ₹3.96
Lavender Cranberry Coconut Fragrance Oil "coconut milk, vanilla, and white musk base" floral; not a bakery scent 8–10% in soy ₹8.00

Peach Melon Berry's page states its load "per weight of wax"; the other loads in this series are applied as a percentage of total candle weight, so treat that wording carefully and test within the wax ceiling. The honest limitation of Roasted Coconut: with no 500 g, a buyer who outgrows the 100 g (8 candles at 8%) has to jump to the 1 kg (83 candles), so prove it sells before that step, and ask on WhatsApp about stock before you promise a customer date. We would rather tell you that than sell you Mango Coconut as a bakery note.

Six bakery oils to buy wholesale

Ranked for a wholesale bakery buyer on: stated candle load, stock depth at 500 g and 1 kg, per-gram price at bulk, and how much the price falls with size. We have no throw measurements and do not rank on strength. Candle counts assume 150 g at 8% (12 g of oil).

1
spiced gourmand · pumpkin spice · the bulk-pays oil
Pumpkin Spice
The bakery oil with the strongest case for a kilogram. The page lists "Top Notes: Fresh Pumpkin, Ginger, Cinnamon Bark Middle Notes: Nutmeg, Clove, Allspice Base Notes: Vanilla Bean, Caramelized Sugar, Cedarwood" and states "Recommended fragrance load is 6-10% for candles". One customer review on a CSI page mentions "Gilli Mitti and Pumpkin Spice scents are amazing and authentic"; that is one buyer, not a measurement. Limitation: pumpkin spice is a Western autumn association; in India, in our judgement, it sells best as a winter and Christmas scent, so time your 1 kg accordingly.
Size Price Per gram 150 g candles at 8%
15 gm ₹106.20 ₹7.08 1
50 gm ₹330.40 ₹6.61 4
100 gm ₹590.00 ₹5.90 8
500 gm ₹2,950.00 ₹5.90 41
1 kg ₹5,310.00 ₹5.31 83
Oil per 8% candle: ₹79.30 at 50 g, ₹70.80 at 500 g, ₹63.72 at 1 kg. Buy Pumpkin Spice
2
gourmand · chocolate fudge · the cheapest gram
Chocolate Fudge Fragrance Oil
The lowest per-gram oil in the bakery palette: "rich cocoa and sweet caramel top notes, creamy chocolate and toasted nuts middle notes, and vanilla bean and warm brown sugar base". The page states "Recommended fragrance load 6-10% for candles" and describes it as "IFRA-certified" (the page's wording). Flat at ₹3.96 per gram from 50 g, so buy it by sales volume. Limitation: the 100 g is out of stock on 24 September 2026, so the step from 50 g is straight to 500 g (₹1,982.40).
Size Price Per gram 150 g candles at 8%
15 gm ₹93.22 ₹6.21 1
50 gm ₹198.24 ₹3.96 4
100 gm ₹396.48 — Out of stock on 24 September 2026 ₹3.96 Out of stock
500 gm ₹1,982.40 ₹3.96 41
1000 gm ₹3,964.80 ₹3.96 83
Oil per 8% candle: ₹47.58 at 50 g, 500 g or 1000 g alike. Buy Chocolate Fudge
3
spiced gourmand · apple cinnamon · the flat-priced apple
Apple Cinnamon Fragrance Oil
The apple-cinnamon slot, with one maker's sales experience on record: one verified review on its page reads "My customer was very happy with this apple cinnamon fragrance ... And I got many orders". Notes: "crisp juicy apple and spicy cinnamon opening into baked goods and nutmeg, settling into vanilla and warm amber". The page states "6-10% for soy wax candles, cure 48-72 hours. 6-8% for paraffin wax". Flat ₹4.74 per gram from 50 g. Limitation: the 15 g is 31% dearer per gram, so skip it; and because the price is flat, a 1 kg is a storage decision, not a saving.
Size Price Per gram 150 g candles at 8%
15 gm ₹93.22 ₹6.21 1
50 gm ₹237.18 ₹4.74 4
100 gm ₹474.36 ₹4.74 8
500 gm ₹2,371.80 ₹4.74 41
1 kg ₹4,743.60 ₹4.74 83
Oil per 8% candle: ₹56.92 at any size from 50 g; ₹74.58 at 15 g. Buy Apple Cinnamon
4
spicy · cinnamon · the single spice
Cinnamon Fragrance Oil
The plain cinnamon for a bakery range: "Warm, spicy, and earthy with a hint of sweetness". The page states "Recommended Fragrance Load: Up to 10% for soy wax Up to 6% for paraffin wax". It shares Pumpkin Spice's price ladder exactly, including the drop to ₹5.31 at 1 kg, so in a range that uses both, you can place a single 1 kg order of each and get the same bulk benefit twice. Limitation: a single-note spice can read sharp on its own; many makers sell it beside a vanilla or apple candle rather than as the hero.
Size Price Per gram 150 g candles at 8%
15 gm ₹106.20 ₹7.08 1
50 gm ₹330.40 ₹6.61 4
100 gm ₹590.00 ₹5.90 8
500 gm ₹2,950.00 ₹5.90 41
1 kg ₹5,310.00 ₹5.31 83
Oil per 8% candle: ₹79.30 at 50 g, ₹63.72 at 1 kg. Buy Cinnamon Fragrance Oil
5
woody gourmand · almond, shea, coconut · the nutty coconut
Mahogany Shea
The nuttier, woodier coconut, and the case pick because it is listed at 500 g and Roasted Coconut is not: "sweet aroma of almond ... creamy richness of shea and coconut ... woody notes of sandalwood and cedar ... light musk and tonka bean". The page does not state a candle load, so work inside your wax ceiling (10% in Luxury Soy Wax CSI 464) and test at 6%, 8% and 10%. Flat ₹4.89 per gram from 100 g. Limitation: it is a nutty, woody coconut, not a toasted one, and the small sizes are expensive: ₹10.93 per gram at 15 g.
Size Price Per gram 150 g candles at 8%
15 gm ₹164.02 ₹10.93 1
50 gm ₹330.40 ₹6.61 4
100 gm ₹488.52 ₹4.89 8
500 gm ₹2,442.60 ₹4.89 41
1000 gm ₹4,885.20 ₹4.89 83
Oil per 8% candle: ₹58.62 from 100 g; ₹79.30 at 50 g. Buy Mahogany Shea
6
gourmand · vanilla · the dearest gram
Vanilla Bean Fragrance Oil
The vanilla slot: "Creamy, sweet vanilla with subtle caramel undertones"; "Recommended Fragrance Load: Up to 10% for soy wax Up to 6% for paraffin wax". Every bakery range needs vanilla somewhere, and this is the straight version. Priced identically to Dark Vanilla at every size. Limitation: it is the most expensive gram in the palette, 1.9 times Chocolate Fudge at 1 kg, and the curve is shallow (6.8%). If you need vanilla as a supporting note rather than a candle of its own, Cinnamon Vanilla at ₹4.55 per gram at 1 kg is the cheaper route.
Size Price Per gram 150 g candles at 8%
15 gm ₹130.00 ₹8.67 1
50 gm ₹410.00 ₹8.20 4
100 gm ₹790.00 ₹7.90 8
500 gm ₹3,840.00 ₹7.68 41
1 kg ₹7,646.00 ₹7.65 83
Oil per 8% candle: ₹98.40 at 50 g, ₹91.75 at 1 kg. Buy Vanilla Bean

The mixed bakery case at three sizes

Six oils, three case sizes, and the surprise is how little the biggest case saves.

A "case" here means one pack of each of the six picks. The 100 g case uses two 50 g of Chocolate Fudge because its 100 g is out of stock.

Six-oil bakery case · CSI live pricing, 24 September 2026
What the case costs, how many candles it makes, and oil cost per candle
Case Oil Case price Candles at 8% Oil per candle (average)
100 g each 600 g ₹3,329.36 48 ₹69.36
500 g each 3 kg ₹16,536.80 246 ₹67.22
1 kg each 6 kg ₹31,859.60 498 ₹63.98

Going from the 500 g case to the 1 kg case halves nothing but your number of orders. Twelve 500 g packs (two of each oil) cost ₹33,073.60; six 1 kg packs cost ₹31,859.60. The ₹1,214.00 difference is entirely Pumpkin Spice and Cinnamon (₹590.00 each) plus ₹34.00 on Vanilla Bean. Chocolate Fudge, Apple Cinnamon and Mahogany Shea contribute nothing.

A leaner case that captures the saving

If Cinnamon is your volume spice, one practical mix is Cinnamon at 1 kg with Pumpkin Spice, Chocolate Fudge and Apple Cinnamon at 500 g each: ₹12,614.20. You take the one real bulk discount on the spice you sell most and keep the flat-priced oils at a size you will empty. Before any case, a three-oil sample (Apple Cinnamon, Chocolate Fudge, Pumpkin Spice at 50 g) is ₹765.82.

Wax for the 500 g case

246 candles at 8% need 33,948 g of wax. In Luxury Soy Wax CSI 464, priced flat at ₹0.51 per gram from 1 kg to 10 kg, three 10 kg bags and five 1 kg bags come to ₹17,759.00. Luxury Soy Wax Chunks are ₹0.60 per gram at 10 kg and state a ceiling of up to 13%, which only matters for an oil that states a higher load; none of the six picks goes above 10%. Oil plus wax for one Pumpkin Spice candle at the 500 g price is ₹140.82; for Chocolate Fudge, ₹117.60; before jar, wick, labour, freight, packaging and GST. Batch timing for gourmand runs is in Bulk Bakery Fragrance Oils for Candle Manufacturers.

Case discipline
Order the case only after every oil in it has passed a burn test in your jar. A 500 g of an oil that fails is 41 candles you will not make. Where you are still testing, buy 100 g of the twins and Mahogany Shea (their 100 g already carries most of the saving) and 50 g of Chocolate Fudge and Apple Cinnamon.

Ordering a bakery range wholesale

Online, every in-stock size above can be bought directly. For mixed cases, multiple kilograms or a delivery date, use WhatsApp. The sequence below keeps the order honest.

1
List your scents by monthly salesCandles per month × 12 g gives grams per month. A scent that sells 20 a month uses 240 g: a 500 g every two months.
2
Sort them by price shapeTwins (Pumpkin Spice, Cinnamon): 1 kg once volume is proven. Flats (Chocolate Fudge, Apple Cinnamon, Mahogany Shea): the size you empty in six to eight weeks. Vanilla Bean: 500 g.
3
Check stock on the dayThese figures are from 24 September 2026, when Chocolate Fudge's 100 g was out of stock. Check each page or ask before you promise a customer date.
4
Ask for one quote covering oils, wax and documentsSend the list on WhatsApp with your delivery city. A GST invoice is available; MSDS and IFRA documentation are on request.
5
Log batch and load for every pourOil, pack, load, wax, wick, cure. When you reorder, the log tells you whether the new pack behaves like the last.
6
Reorder at a fixed triggerReorder when what is left covers your delivery time plus two weeks of sales. For a 20-a-month scent, that is roughly when a 500 g is down to about 150 g.
Mistake: buying bakery oils by the 1 kg across the board because "kilograms are always cheaper". Fix: in this palette they are cheaper only for Pumpkin Spice and Cinnamon (and by ₹34.00 on Vanilla Bean). Everywhere else, a kilogram is simply more stock. Where to buy gourmand oils in bulk, with stock checks and documents, is covered in Where to Buy Gourmand and Bakery Candle Fragrance Oils in India.
Diwali 8 November 2026 and Christmas 25 December 2026: bakery candles are winter stock for many makers. Ask now for a quote on 1 kg of Pumpkin Spice and Cinnamon and 500 g of Apple Cinnamon and Chocolate Fudge, with GST invoice and dispatch date, so the oil arrives before your production pour.
WhatsApp a winter case quote
The CSI principle
Buy the kilogram only where the gram gets cheaper.
In the bakery palette that is two oils out of six. For the other four, the right size is the one you will pour before your next order.
"A flat price ladder is a gift: it means you can buy exactly what you will sell, and pay no penalty for it."
— CandleMakingSuppliesIndia

For the café side of a counter, see Buy Café-Inspired Fragrance Oils for Candle Making and the coffee and vanilla ladder in Café Fragrance Oils Wholesale in India; for dessert gifting lines, Dessert Fragrance Oils for Scented Candle Businesses; and for a sequenced launch with hot-throw testing, the café and bakery launch guide.

Why trust this guide

CandleMakingSuppliesIndia sells every oil and wax on this page and does not sell finished candles. We tell you that three of our six bakery kilograms save you nothing per gram over two 500 g packs and a fourth saves only ₹34.00, that our 15 g sizes are the dearest way to buy, and that our Roasted Coconut oil has no 500 g size.

Every price, pack size and per-gram figure was taken from CSI's live store and verified on 24 September 2026. Out-of-stock sizes (Chocolate Fudge 100 g) are flagged and never presented as buyable. Notes and candle loads are quoted from each product page; where a page states none, we say so.

The slot mapping, the price-shape grouping, the coconut assessment and the reorder rule are our judgement; CSI has no throw measurements for these oils. For bulk pricing, GST invoicing, and MSDS and IFRA documentation on request, message us on WhatsApp at +91 7397976926.

Frequently asked questions

Where can I buy bakery fragrance oils wholesale in India?
CSI lists Pumpkin Spice, Cinnamon, Apple Cinnamon, Chocolate Fudge, Mahogany Shea and Vanilla Bean from 15 g to 1 kg (Chocolate Fudge 100 g out of stock on 24 September 2026). For mixed cases, message +91 7397976926 on WhatsApp for a quote with GST invoice.
What is the cheapest bakery fragrance oil per kg?
Chocolate Fudge at ₹3,964.80 per 1000 g (₹3.96 per gram), then Apple Cinnamon at ₹4,743.60 per kg (₹4.74). Vanilla Bean is the dearest at ₹7,646.00 per kg.
Is pumpkin spice fragrance oil cheaper in 1 kg?
Yes: ₹5.31 per gram at 1 kg against ₹5.90 at 500 g and 100 g, and ₹6.61 at 50 g. One 1 kg (₹5,310.00) is ₹590.00 cheaper than two 500 g packs.
Do you have a toasted coconut fragrance oil for candles?
Yes: Roasted Coconut Fragrance Oil, with toasted coconut and coconut milk top notes, a caramelised sugar and praline heart and a vanilla bean, tonka and sandalwood base. Its page states "candles (up to 10%)". On 24 September 2026: 15 g ₹93.00, 50 g ₹247.00, 100 g ₹495.00, 1 kg ₹3,999.00, all in stock; no 500 g. Mahogany Shea is the nuttier alternative and states no candle load.
How many candles does 1 kg of fragrance oil make?
83 candles of 150 g at 8% (12 g each). A 500 g makes 41, a 100 g makes 8, a 50 g makes 4.
Is vanilla fragrance oil more expensive than other bakery oils?
At CSI, yes. Vanilla Bean and Dark Vanilla are ₹7.65 per gram at 1 kg, against ₹3.96 for Chocolate Fudge and ₹4.74 for Apple Cinnamon. Cinnamon Vanilla is a cheaper vanilla-bearing option at ₹4.55 per gram at 1 kg.
Your bakery case
Six oils at 500 g: ₹16,536.80 for 246 candles.
Take the kilogram only on Pumpkin Spice and Cinnamon, buy the flat-priced oils by sales, and ask for the whole case with a GST invoice on WhatsApp.
Start with Pumpkin Spice Quote the case on WhatsApp
Editorial standards & sources
About this guide: the bakery wholesale page of CSI's café & bakery cluster. It prices the six-slot bakery palette per gram at every size, identifies where bulk saves and where it does not, and notes that Roasted Coconut has no 500 g size.

Customer reviews: The six reviews at the top of this page are genuine, published Judge.me reviews left by CSI customers on the product pages named on each card — Apple Cinnamon Fragrance Oil, Cinnamon Vanilla, Gilli Mitti (Patchouli), Luxury Soy Wax Chunks for Jar / Container Candles, Premium Coconut Soy Wax. They are general product reviews, not assessments of the buying advice on this page. Names, star ratings, dates and products are as recorded by Judge.me and wording is unedited. "Verified buyer" appears only on reviews Judge.me recorded as verified — PREETHI PRASATH, Shivalik Manak, Renu, Punam Sarma, Manasa GN, Jinal Patel. Reviews below five stars are included as published, not filtered out.

Figures verified 24 September 2026, CSI live pricing: Pumpkin Spice and Cinnamon Fragrance Oil each 15 g ₹106.20, 50 g ₹330.40, 100 g ₹590.00, 500 g ₹2,950.00, 1 kg ₹5,310.00; Apple Cinnamon 15 g ₹93.22, 50 g ₹237.18, 100 g ₹474.36, 500 g ₹2,371.80, 1 kg ₹4,743.60; Chocolate Fudge 15 g ₹93.22, 50 g ₹198.24, 500 g ₹1,982.40, 1000 g ₹3,964.80, 100 g (₹396.48) out of stock; Mahogany Shea 15 g ₹164.02, 50 g ₹330.40, 100 g ₹488.52, 500 g ₹2,442.60, 1000 g ₹4,885.20; Vanilla Bean and Dark Vanilla each 15 g ₹130.00, 50 g ₹410.00, 100 g ₹790.00, 500 g ₹3,840.00, 1 kg ₹7,646.00; Cinnamon Vanilla 50 g ₹271.40, 1 kg ₹4,554.80; Spicy Cinnamon 50 g ₹349.00, 1 kg ₹6,499.00; Autumn 50 g ₹271.40, 1 kg ₹5,428.00; Roasted Coconut 15 g ₹93.00, 50 g ₹247.00, 100 g ₹495.00, 1 kg ₹3,999.00 (no 500 g listed); Peach Melon Berry 1 kg ₹4,177.20; Mango Coconut Fragrance Oil 1 kg ₹3,964.00; Lavender Cranberry Coconut 1 kg ₹7,999.00. Luxury Soy Wax CSI 464 1 kg ₹507.40, 10 kg ₹5,074.00; Luxury Soy Wax Chunks 10 kg ₹5,999.00. Per-gram figures are price divided by grams, to two decimals.

Non-price figures: candle maths assume a 150 g candle with load as a percentage of total weight (8% = 12 g oil + 138 g wax); candle counts are whole candles, floor(grams ÷ 12). Wax ceilings (Luxury Soy Wax CSI 464 up to 10%, Luxury Soy Wax Chunks up to 13%) are as stated by the wax pages; they are formulation limits, not regulatory limits. Candle loads, notes and IFRA wording are quoted from each oil's product page. Case and per-candle costs are worked examples and exclude jar, wick, labour, freight, packaging and GST. The slot mapping, the coconut assessment and the reorder rule are editorial judgement. Diwali (8 November 2026) and Christmas (25 December 2026) are calendar dates.
ब्लॉग पर वापस जाएं