Coffee, Vanilla and Chocolate Fragrance Oils for Candles
Share
What should I buy first? The three anchors at 50 g: Roasted Coffee (₹230.00), Vanilla Bean (₹410.00) and Chocolate Fudge (₹198.24). Together ₹838.24. Each page states a candle load that tops out at 10%.
Is Chocolate Fudge available? Yes, except the 100 g, which is out of stock on 24 September 2026. Two 50 g bottles cost ₹396.48, exactly the 100 g price, so the gap costs you nothing but a second bottle.
Can I blend them myself? Yes, and it is the cheapest route to a mocha or latte candle: a 1:1 Roasted Coffee and Chocolate Fudge blend works out at ₹4.28 per gram at 50 g prices, against ₹11.20 for Moca Coffee. Keep the total load within the lowest ceiling of the oils and wax involved, and test the blend against each parent oil.
- Straight answer: the trio to buy
- Why the three notes travel together
- Coffee: five options, one value leader
- Vanilla: six options, and two that cost the same
- Chocolate: one oil and a missing 100 g
- The five oils to build the trio
- Pairing: six combinations, costed
- Three price tiers for a trio collection
- What to buy, in what size, and when
- Frequently asked questions
Why the three notes travel together
Buyers ask for "coffee candles" and then buy the one that smells like a latte. That is not fickleness: real roasted coffee is sharp and slightly burnt, and in a candle most people read that edge as smoky rather than pleasant. Perfumers soften it with vanilla (which rounds the bitterness) and cocoa (which fills the middle), and the result reads as "coffee" to the customer. The CSI range shows this clearly. Look at the stated notes of the five coffee oils and every one names cocoa, chocolate or vanilla as well as coffee. Roasted Coffee's page lists "fresh coffee bean top notes, dark chocolate and espresso heart, and a warm vanilla and caramel base". That is a trio in one bottle.
For a buyer, this has two consequences. First, you do not need three oils to make a coffee candle that has vanilla and chocolate in it; the coffee oil already carries them. Second, you do need the separate vanilla and chocolate oils if you want three distinct candles on a shelf, or if you want to shift the balance of a coffee candle towards one of the other notes. This page is about that second job: every CSI option per note, how they pair, and what each tier costs. The coffee oils themselves, compared in depth for café retail shelves, are the subject of Coffee Shop Fragrance Oils for Candles; the wider café palette and first basket are in the hub, Buy Café-Inspired Fragrance Oils for Candle Making.
| Note | What it contributes | Where it usually sits | Cleanest CSI source | Risk when overdone |
|---|---|---|---|---|
| Coffee | Recognition: the "someone is brewing" signal | Top and heart | Roasted Coffee | Reads burnt or smoky rather than fresh |
| Vanilla | Softness and sweetness; rounds bitter notes | Base | Vanilla Bean | Cloying; drifts towards cake |
| Chocolate | Body and richness in the middle | Heart | Chocolate Fudge | Heavy, powdery or "brown sugar" rather than cocoa |
Coffee: five options, one value leader
This is the short version, enough to choose the coffee corner of a trio. The detailed comparison of these five for café buyers belongs to Coffee Shop Fragrance Oils for Candles, and the full per-gram ladder by size to Café Fragrance Oils Wholesale in India.
| Oil | Stated notes (abridged) | Candle load on page | 50 g price (per gram) | Oil per 8% candle | Sizes in stock |
|---|---|---|---|---|---|
| Roasted Coffee Fragrance | coffee bean; dark chocolate, espresso; vanilla, caramel | 6–10% | ₹230.00 (₹4.60) | ₹55.20 | All five, 15 g to 1 kg |
| Coffee Vanilla Tobacco Fragrance Oil | brewed coffee, cocoa; vanilla cream, tonka; tobacco leaf, amber, musk | 7–9% soy | ₹449.00 (₹8.98) | ₹107.76 | 50 g, 100 g, 500 g, 1 kg (no 15 g listed) |
| Moca Coffee | brewed coffee, light cocoa; creamy chocolate, vanilla bean; tonka, musk, amber | Not stated | ₹560.00 (₹11.20) | ₹134.40 | 50 g and 100 g only; 15 g, 500 g and 1 kg out of stock |
| Coffee Blast | espresso, roasted beans; dark cocoa, light caramel; vanilla bean, amber, musk | Not stated | ₹649.00 (₹12.98) | ₹155.76 | 50 g only; every other size out of stock |
| Khamrah Qahwa | roasted coffee, cinnamon, nutmeg; dates, praline, tuberose; vanilla, cacao, amber | Not stated (perfume-grade) | ₹753.00 (₹15.06) | ₹180.72 | 50 g, 100 g, 1 kg; flat per gram |
For the trio, Roasted Coffee is the obvious coffee anchor: it has the lowest price per gram, a stated candle load, every size in stock and a note list that already bridges to vanilla and chocolate. Coffee Vanilla Tobacco is the one to add when you want a darker, evening coffee; its page states "7-9% soy wax (strong throw at lower loads)", so test it at 7%, 8% and 9% rather than 10%. Khamrah Qahwa's listing name echoes a perfume of the same name; that is CSI's listing name, the oil is CSI's interpretation, CSI is not affiliated with the perfume house, and the name should stay off your label. Its 25%, 20% and 15% figures are perfume usage rates, not candle loads.
Vanilla: six options, and two that cost the same
Vanilla is the most flexible third of the trio. It is a candle on its own, it softens coffee, and it lifts chocolate towards dessert. Besides Coffee Vanilla Tobacco, CSI lists six oils where vanilla leads or shares the lead. They differ in what sits beside the vanilla far more than in the vanilla itself.
| Oil | What sits with the vanilla (page notes) | Candle load on page | Smallest size | 1 kg per gram | 1 kg vs 50 g |
|---|---|---|---|---|---|
| Vanilla Bean Fragrance Oil | "Creamy, sweet vanilla with subtle caramel undertones" | Up to 10% soy, up to 6% paraffin | 15 g ₹130.00 | ₹7.65 | 6.8% cheaper |
| Dark Vanilla Fragrance | spice opening, caramel and cream, dark amber and warm musk | 6–10% | 15 g ₹130.00 | ₹7.65 | 6.8% cheaper |
| Dark Vanilla Oud | spicy cardamom, oud, deep amber, warm musk, cedar | 6–10% | 15 g ₹105.02 | ₹5.69 | 11.1% cheaper |
| Cinnamon Vanilla | cinnamon and clove, sugar, cream and butter | Up to 13% | 15 g ₹106.20 | ₹4.55 | 16.1% cheaper |
| Vanilla Orange Blossom | orange blossom, neroli, mandarin, jasmine, honey, tonka, white musk | Not stated (perfume-grade) | 50 g ₹415.00 | ₹8.29 | Flat per gram |
| Tobacco Vanilla Fragrance Oil – Bold, Warm & Addictively Smooth | tobacco leaf, clove, cinnamon, tonka, cocoa, dried fruits, amber | Not stated (perfume-grade) | 100 g ₹799.00 | ₹7.50 | No 50 g; 500 g is ₹8.00/g, a paisa dearer than the 100 g at ₹7.99 |
Vanilla Bean or Dark Vanilla?
They are priced identically at every size, from ₹130.00 for 15 g to ₹7,646.00 for 1 kg, so price cannot decide for you. Notes do. Vanilla Bean is the plain, creamy vanilla with a caramel edge: it is the better partner in a blend because it adds vanilla without adding anything else. Dark Vanilla opens with spice and settles on amber and musk; it is the better candle on its own, and it pushes a coffee blend towards evening. If you are only buying one, buy Vanilla Bean for the trio and add Dark Vanilla later as a standalone candle.
The cheaper vanillas, and why they are not the default
Dark Vanilla Oud is ₹6.40 per gram at 50 g against ₹8.20 for Vanilla Bean, and Cinnamon Vanilla is ₹5.43. Both are good oils, and Cinnamon Vanilla's page states the highest candle load in the group, "Up to 13% load for candles". But each brings a second character: cardamom and oud in one, cinnamon and clove in the other. In a trio collection that second character competes with the coffee. Use them when you want it: Dark Vanilla Oud for a darker line, Cinnamon Vanilla for a spiced, winter one. The 13% figure is usable only in a wax that allows it, such as Luxury Soy Wax Chunks or Premium Coconut Soy Wax CSI 468, both stated up to 13%; in CSI 464 the wax's 10% governs.
Chocolate: one oil and a missing 100 g
CSI lists one dedicated chocolate oil. Chocolate Fudge describes "rich cocoa and sweet caramel top notes, creamy chocolate and toasted nuts middle notes, and vanilla bean and warm brown sugar base", and states "Recommended fragrance load 6-10% for candles". The page also calls it "a rich, IFRA-certified chocolate fudge fragrance oil"; that is the page's wording, and the documentation is available on request on WhatsApp.
The price structure is unusually simple. From 50 g upwards it is flat at ₹3.96 per gram: ₹198.24 for 50 g, ₹1,982.40 for 500 g, ₹3,964.80 for 1 kg. There is no bulk saving at all, which makes it the cheapest oil per gram in this guide at 50 g (Roasted Coffee is cheaper from 500 g) and removes any reason to overbuy. The 15 g is ₹6.21 per gram, 57% dearer than the 50 g, so skip it.
On 24 September 2026 the 100 g is out of stock. Because the pricing is flat, this is the most harmless stock gap you will meet: two 50 g bottles cost ₹396.48, precisely what the 100 g costs. If you want more than 100 g, the 500 g is in stock and gives you 41 candles at 8%. If you need the 100 g specifically, ask on WhatsApp rather than waiting.
Other places chocolate turns up
Cocoa appears as a supporting note in Roasted Coffee (dark chocolate), Moca Coffee (light cocoa, creamy chocolate), Coffee Blast (dark cocoa), Coffee Vanilla Tobacco and Tobacco Vanilla (cocoa) and Khamrah Qahwa (cacao). None of them will give you a chocolate candle. They give you a coffee or tobacco candle with a chocolate middle. If a buyer asks for "chocolate", the only honest answer on CSI's range is Chocolate Fudge, and the fudge character (caramel, nuts, brown sugar) is part of it. There is no dark, bitter chocolate oil listed; the nearest darker route is blending Chocolate Fudge with Dark Vanilla Oud, costed in the pairing section below.
The five oils to build the trio
Three anchors, one per note, then two depth oils that change the character of the collection without duplicating it. Ranked on what the pages state (notes and candle load), stock depth, and price per gram; CSI has no throw measurements for these oils and we will not invent any. Candle counts assume 150 g at 8% (12 g of oil).
| Size | Price | Per gram | 150 g candles at 8% |
|---|---|---|---|
| 15 gm | ₹93.22 | ₹6.21 | 1 |
| 50 gm | ₹230.00 | ₹4.60 | 4 |
| 100 gm | ₹390.00 | ₹3.90 | 8 |
| 500 gm | ₹1,890.00 | ₹3.78 | 41 |
| 1 kg | ₹3,738.00 | ₹3.74 | 83 |
| Size | Price | Per gram | 150 g candles at 8% |
|---|---|---|---|
| 15 gm | ₹130.00 | ₹8.67 | 1 |
| 50 gm | ₹410.00 | ₹8.20 | 4 |
| 100 gm | ₹790.00 | ₹7.90 | 8 |
| 500 gm | ₹3,840.00 | ₹7.68 | 41 |
| 1 kg | ₹7,646.00 | ₹7.65 | 83 |
| Size | Price | Per gram | 150 g candles at 8% |
|---|---|---|---|
| 15 gm | ₹93.22 | ₹6.21 | 1 |
| 50 gm | ₹198.24 | ₹3.96 | 4 |
| 100 gm | ₹396.48 — Out of stock on 24 September 2026 | ₹3.96 | Out of stock |
| 500 gm | ₹1,982.40 | ₹3.96 | 41 |
| 1000 gm | ₹3,964.80 | ₹3.96 | 83 |
| Size | Price | Per gram | 150 g candles at 8% |
|---|---|---|---|
| 50g | ₹449.00 | ₹8.98 | 4 |
| 100g | ₹899.00 | ₹8.99 | 8 |
| 500g | ₹4,399.00 | ₹8.80 | 41 |
| 1kg | ₹8,599.00 | ₹8.60 | 83 |
| Size | Price | Per gram | 150 g candles at 8% |
|---|---|---|---|
| 15 gm | ₹105.02 | ₹7.00 | 1 |
| 50 gm | ₹320.00 | ₹6.40 | 4 |
| 100 gm | ₹590.00 | ₹5.90 | 8 |
| 500 gm | ₹2,845.00 | ₹5.69 | 41 |
| 1 kg | ₹5,691.00 | ₹5.69 | 83 |
Pairing: six combinations, costed
A trio collection usually needs a fourth or fifth candle: a latte, a mocha, a fudge with more vanilla. You can buy those as finished oils, where they exist, or blend two of the anchors. Blending is cheaper and gives you a scent nobody else sells, but it adds a test, because two finished fragrances do not always behave as the sum of their parts. Prices below use 50 g prices; ratios are by weight; the oil cost is for a 150 g candle at 8% (12 g of oil in total, not 12 g of each).
| Pairing | Oils and ratio | Per gram | Oil per 8% candle | Governing ceiling | What it is for |
|---|---|---|---|---|---|
| Latte | Roasted Coffee 2 : Vanilla Bean 1 | ₹5.80 | ₹69.60 | 10% | A softer coffee for buyers who find straight coffee sharp |
| Mocha | Roasted Coffee 1 : Chocolate Fudge 1 | ₹4.28 | ₹51.39 | 10% | The café-menu candle, at 38% of Moca Coffee's per-gram price |
| Vanilla fudge | Chocolate Fudge 2 : Vanilla Bean 1 | ₹5.38 | ₹64.52 | 10% | A dessert candle; the vanilla lifts the fudge |
| Dark cocoa | Chocolate Fudge 1 : Dark Vanilla Oud 1 | ₹5.18 | ₹62.19 | 10% | The nearest route to a darker chocolate |
| Spiced latte | Roasted Coffee 2 : Cinnamon Vanilla 1 | ₹4.88 | ₹58.51 | 10% (Roasted Coffee's), even though Cinnamon Vanilla allows 13% | A winter coffee without a separate spice oil |
| Evening coffee | Coffee Vanilla Tobacco alone | ₹8.98 | ₹107.76 | 9% | Buy rather than blend: tobacco is not in the anchors |
Two things stand out. The mocha blend costs ₹4.28 per gram against ₹11.20 for Moca Coffee, and both anchors can be reordered at 500 g and 1 kg while Moca cannot on 24 September 2026. That is a strong case for blending, but it is not the same scent: Moca's page lists tonka, musk and amber that neither anchor has. And the blends barely move the per-candle cost: every pairing lands between the costs of its two parent oils, and all of them are small beside the rest of the candle, because the jar, wax and wick (₹170.32 per candle in the worked example below) cost more than the oil.
How to test a blend, step by step
The three anchors at 50 g (₹838.24) are enough for the latte, mocha and vanilla fudge tests and each parent on its own. The full protocol for which café oils need extra hot-throw testing, and the order to run those tests in, is in the café and bakery launch plan.
Three price tiers for a trio collection
The same three notes can be bought at three quite different prices. Each tier below is one coffee, one vanilla and one chocolate at 50 g; Chocolate Fudge appears in all three because it is the only chocolate oil. The oil cost per candle is the average of the three at 8% in a 150 g jar.
| Tier | Coffee | Vanilla | Chocolate | Three 50 g bottles | Average oil per 8% candle | Evidence and stock |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 · Anchors (our pick) | Roasted Coffee | Vanilla Bean | Chocolate Fudge | ₹838.24 | ₹67.06 | All three state a candle load; all in stock at 500 g and 1 kg |
| 2 · Depth | Coffee Vanilla Tobacco | Dark Vanilla | Chocolate Fudge | ₹1,057.24 | ₹84.58 | All three state a candle load; coffee capped at 9% |
| 3 · Perfume-grade | Moca Coffee | Vanilla Orange Blossom | Chocolate Fudge | ₹1,173.24 | ₹93.86 | Two of three state no candle load; Moca cannot be bought above 100 g |
Tier 2 costs ₹219.00 more than tier 1 for the three test bottles, and tier 3 ₹335.00 more. Those are small sums, and they are not the real cost of going up a tier. The real cost is evidence: tier 1 and tier 2 oils all tell you a candle load, while tier 3 asks you to find one yourself inside the wax ceiling, and then may not let you reorder in bulk. We sell all three tiers. For a first trio, buy tier 1, and move a single note up a tier only when a burn test tells you the anchor is not enough.
What one trio candle costs to make
Worked example, Roasted Coffee at 8% in the 150 g Clear Glass Jar with Golden Lid: 12 g of oil at the 50 g price (₹55.20) + 138 g of Luxury Soy Wax CSI 464 at ₹0.51 per gram (₹70.02) + one jar from the pack of 10 (₹94.40) + one Eco Candle Wick, Thin (C1) (₹5.90) = ₹225.52. The same candle with Vanilla Bean is ₹268.72; with Chocolate Fudge, ₹217.90. Buy Roasted Coffee at the 1 kg price and its candle falls to ₹215.18, a saving of ₹10.34. All figures exclude labour, freight, packaging and GST. The wick is a starting point only; run a melt-pool test in your jar and see the Candle Wicks collection if the pool does not reach the edge.
What to buy, in what size, and when
Buy 50 g of each anchor to test, then 500 g of the one that sells first. On these oils the 1 kg rarely justifies itself early: Roasted Coffee's 1 kg is 18.7% cheaper per gram than its 50 g, but its 500 g (₹3.78/g) is already within a few paise of the 1 kg (₹3.74/g); Vanilla Bean's 1 kg saves 6.8%; Chocolate Fudge's saves nothing. The per-gram ladder for every café oil, size by size, is the job of Café Fragrance Oils Wholesale in India.
| Oil | Test with | First reorder | Skip | Why |
|---|---|---|---|---|
| Roasted Coffee | 50 g ₹230.00 | 500 g ₹1,890.00 | 15 g | 15 g is ₹6.21/g, 35% dearer than 50 g; 500 g and 1 kg nearly equal per gram |
| Vanilla Bean | 50 g ₹410.00 | 500 g ₹3,840.00 | 1 kg at first | 1 kg saves ₹6.65 per candle |
| Chocolate Fudge | 50 g ₹198.24 | 500 g ₹1,982.40 | 15 g; 100 g out of stock | Flat ₹3.96/g from 50 g |
| Coffee Vanilla Tobacco | 50 g ₹449.00 | 500 g ₹4,399.00 | — | No 15 g listed; 1 kg only 4.2% cheaper per gram than 50 g |
| Dark Vanilla Oud | 50 g ₹320.00 | 500 g ₹2,845.00 | — | 500 g and 1 kg identical per gram (₹5.69) |
Timing is a calendar question. Diwali falls on 8 November 2026 and Christmas on 25 December 2026, and coffee, vanilla and chocolate are among the scents that suit the colder months: North Indian winter runs roughly December to February. A trio tested in October can go into a Diwali gift run and be reordered for Christmas. Batch maths for large gourmand runs across those two dates is in Bulk Bakery Fragrance Oils for Candle Manufacturers; turning the trio into a dessert gifting line is in Dessert Fragrance Oils for Scented Candle Businesses; and a five-scent café line with a role for each candle is in Best Fragrances for a Café-Inspired Candle Collection.
CandleMakingSuppliesIndia sells every oil, wax, jar and wick named here and does not sell finished candles. This page tells you to buy the cheaper coffee oil, to blend instead of buying our dearest ones, and to skip our 1 kg until an oil has sold, because that is the advice we would want if we were starting a trio collection ourselves.
Every price, pack size, stock status and per-gram figure was taken from CSI's live store and verified on 24 September 2026. Out-of-stock sizes (Chocolate Fudge 100 g; Moca Coffee 15 g, 500 g and 1 kg; Coffee Blast everything except 50 g) are flagged as out of stock on that date and never presented as buyable. Notes, candle loads and IFRA wording are quoted from each product page; where a page states no candle load, we say so.
The triangle placement, pairings, ratios, tier structure and test method are our judgement; CSI has no throw measurements for these oils, and blend costs are worked examples. For bulk pricing, GST invoicing, and MSDS and IFRA documentation on request, message us on WhatsApp at +91 7397976926.
Frequently asked questions
- Buy Café-Inspired Fragrance Oils for Candle Making
- Coffee Shop Fragrance Oils for Candles
- Café Fragrance Oils Wholesale in India
- Fresh-Baked Fragrance Oils for Candle Making
- Dessert Fragrance Oils for Scented Candle Businesses
- Bulk Bakery Fragrance Oils for Candle Manufacturers
- Best Fragrances for a Café-Inspired Candle Collection
- Where to Buy Gourmand and Bakery Candle Fragrance Oils in India
- I'm Launching a Café and Bakery Candle Collection — Which Fragrance Oils Should I Buy and Which Ones Usually Need Extra Testing for Hot Throw?
Customer reviews: The six reviews at the top of this page are genuine, published Judge.me reviews left by CSI customers on the product pages named on each card — Cinnamon Vanilla, Dark Vanilla Fragrance, Dark Vanilla Oud, Luxury Soy Wax CSI 464 ( Flakes Form) For Container Candles, Roasted Coffee Fragrance. They are general product reviews, not assessments of the buying advice on this page. Names, star ratings, dates and products are as recorded by Judge.me and wording is unedited. "Verified buyer" appears only on reviews Judge.me recorded as verified — Arminder Kaur, Akanksha Sharma, Anonymous, Punam Sarma, Thenirvaofficial. The reviews from SUMAN BISHT are published but not recorded as verified, and carry no badge. Reviews below five stars are included as published, not filtered out.
Figures verified 24 September 2026, CSI live pricing: Roasted Coffee 15 g ₹93.22, 50 g ₹230.00, 100 g ₹390.00, 500 g ₹1,890.00, 1 kg ₹3,738.00; Vanilla Bean and Dark Vanilla each 15 g ₹130.00, 50 g ₹410.00, 100 g ₹790.00, 500 g ₹3,840.00, 1 kg ₹7,646.00; Chocolate Fudge 15 g ₹93.22, 50 g ₹198.24, 100 g ₹396.48 (out of stock), 500 g ₹1,982.40, 1 kg ₹3,964.80; Coffee Vanilla Tobacco 50 g ₹449.00, 100 g ₹899.00, 500 g ₹4,399.00, 1 kg ₹8,599.00; Dark Vanilla Oud 15 g ₹105.02, 50 g ₹320.00, 100 g ₹590.00, 500 g ₹2,845.00, 1 kg ₹5,691.00; Moca Coffee 50 g ₹560.00, 100 g ₹1,120.00 (15 g, 500 g, 1 kg out of stock); Coffee Blast 50 g ₹649.00 (all other sizes out of stock); Khamrah Qahwa 50 g ₹753.00; Cinnamon Vanilla 15 g ₹106.20, 50 g ₹271.40, 1 kg ₹4,554.80; Vanilla Orange Blossom 50 g ₹415.00; Tobacco Vanilla 100 g ₹799.00, 500 g ₹3,999.00, 1 kg ₹7,499.00. Luxury Soy Wax CSI 464 10 kg ₹5,074.00; Clear Glass Jar with Golden Lid (150 gram) pack of 10 ₹944.00; Brown Matte Glass Jar pack of 10 ₹708.00; Eco Candle Wicks Thin (C1) 10 ₹59.00. Per-gram figures are price divided by grams, to two decimals.
Non-price figures: candle maths assume a 150 g candle with load as a percentage of total weight (8% = 12 g oil + 138 g wax); candle counts are floor(grams ÷ 12). Wax ceilings: Luxury Soy Wax CSI 464 up to 10%; Luxury Soy Wax Chunks and Premium Coconut Soy Wax CSI 468 up to 13%, as stated on the wax pages; these are formulation limits, not regulatory limits. Blend costs and per-candle costs are worked examples and exclude labour, freight, packaging and GST. Diwali (8 November 2026) and Christmas (25 December 2026) are calendar dates; seasons are approximate. The note placement in the diagram, pairings, tiers and the vanilla colour caution are editorial judgement.