Café Fragrance Oils Wholesale in India

Café Fragrance Oils Wholesale in India

 

Roasted Coffee 1 kg: ₹3,738.00 Dark Vanilla 1 kg: ₹7,646.00 Moca Coffee: 50 g and 100 g only, 24 September 2026
Café oils · wholesale
The coffee and vanilla per-gram ladder, with the stock limits a wholesale buyer needs to know.
★★★★★
"The fragrance was really amazing"
Akanksha SharmaVerified buyer · Jul 2026
Roasted Coffee Fragrance
★★★★★
"Good"
R.G.Jun 2024
Roasted Coffee Fragrance
★★★★★
"One of the best fragrance oils"
AnonymousVerified buyer · Jul 2025
Dark Vanilla Fragrance
★★★★★
"Thankyou so much candle supplier M happy with the smell of dark vanilla M obsessed with the vanilla fragrance💕 I ll definitely shop again☺️"
SUMAN BISHTJul 2025
Dark Vanilla Oud
★★★★★
"One of the best wax for container Candles. Easy to work with, especially if you are a beginner."
ThenirvaofficialVerified buyer · Nov 2025
Luxury Soy Wax CSI 464 ( Flakes Form) For Container Candles
★★★★☆
"Quality of the wick is good for jar candles, team can work on the pricing and delivery timelines."
Monika DeepVerified buyer · Oct 2025
Eco Candle Wicks
★★★★★
"The fragrance was really amazing"
Akanksha SharmaVerified buyer · Jul 2026
Roasted Coffee Fragrance
★★★★★
"Good"
R.G.Jun 2024
Roasted Coffee Fragrance
★★★★★
"One of the best fragrance oils"
AnonymousVerified buyer · Jul 2025
Dark Vanilla Fragrance
★★★★★
"Thankyou so much candle supplier M happy with the smell of dark vanilla M obsessed with the vanilla fragrance💕 I ll definitely shop again☺️"
SUMAN BISHTJul 2025
Dark Vanilla Oud
★★★★★
"One of the best wax for container Candles. Easy to work with, especially if you are a beginner."
ThenirvaofficialVerified buyer · Nov 2025
Luxury Soy Wax CSI 464 ( Flakes Form) For Container Candles
★★★★☆
"Quality of the wick is good for jar candles, team can work on the pricing and delivery timelines."
Monika DeepVerified buyer · Oct 2025
Eco Candle Wicks
Reviews collected and published through Judge.me on candlemakingsuppliesindia.store. They are general reviews of the products named on each card, not assessments of the advice set out below. Wording is unedited.
✓ Prices verified 24 September 2026, out-of-stock sizes flagged ✓ GST invoice available; MSDS and IFRA on request ✓ Raw materials only — CSI does not sell finished candles
CSI Wholesale · Café Fragrance Oils
Every CSI coffee and vanilla oil, priced per gram from 15 g to 1 kg. Where the kilogram really saves, where it barely does, and which coffee oils you cannot buy in bulk today.
₹3.74
per gram · Roasted Coffee at 1 kg, the cheapest coffee oil CSI lists · CSI live pricing, September 2026
Quick answers — read this first
Which café oil is cheapest per gram at wholesale? Roasted Coffee: ₹3.74 per gram at 1 kg (₹3,738.00), and it is the only CSI coffee oil with all five sizes, 15 g to 1 kg, in stock on 24 September 2026. The next coffee, Coffee Vanilla Tobacco, is ₹8.60 per gram at 1 kg.

Does 1 kg always save money? No. Roasted Coffee's 1 kg is 18.7% cheaper per gram than its 50 g, but Coffee Vanilla Tobacco's is only 4.2% cheaper, Dark Vanilla's 6.8%, and the perfume-grade coffee Khamrah Qahwa is priced flat at every size. On Roasted Coffee, the 100 g already captures most of the saving.

Can I buy Moca Coffee or Coffee Blast in bulk? Not on 24 September 2026. Moca Coffee is in stock only at 50 g and 100 g (₹11.20 per gram); Coffee Blast only at 50 g (₹12.98 per gram). Neither page states a candle load.

How do I get a wholesale price and GST invoice? Order listed sizes online, or message +91 7397976926 on WhatsApp with the oils, sizes and quantities for a bulk quote. A GST invoice is available, and MSDS and IFRA documents are on request.
The short answer
Cheapest coffee: Roasted Coffee, ₹3.74/g at 1 kg; ₹44.86 of oil in a 150 g candle at 8%.
Cheapest vanilla-led oil: Cinnamon Vanilla, ₹4.55/g at 1 kg; straight vanilla (Vanilla Bean or Dark Vanilla) is ₹7.65/g.
Where bulk barely helps: Coffee Vanilla Tobacco (4.2% off at 1 kg), Dark Vanilla (6.8%); Moca Coffee and Khamrah Qahwa are flat.
Stock limits: Moca Coffee: 50 g and 100 g only. Coffee Blast: 50 g only. Plan heroes around oils with 500 g and 1 kg in stock.
Coffee and vanilla oils: the per-gram ladder Outline = price per gram at 50 g (100 g for Tobacco Vanilla). Solid = largest size in stock. Axis: rupees per gram. 0 4 8 12 16 Roasted Coffee largest in stock: 1 kg ₹4.60 ₹3.74 Cinnamon Vanilla largest in stock: 1 kg ₹5.43 ₹4.55 Dark Vanilla Oud largest in stock: 1 kg ₹6.40 ₹5.69 Tobacco Vanilla (perfume-grade) largest in stock: 1 kg* ₹7.99 ₹7.50 Dark Vanilla / Vanilla Bean largest in stock: 1 kg ₹8.20 ₹7.65 Coffee Vanilla Tobacco largest in stock: 1 kg ₹8.98 ₹8.60 Moca Coffee largest in stock: 100 g ₹11.20 ₹11.20 Coffee Blast largest in stock: 50 g ₹12.98 ₹12.98 Khamrah Qahwa (perfume-grade) largest in stock: 1 kg ₹15.06 ₹15.06 Moca Coffee: 15 g, 500 g, 1 kg out of stock. Coffee Blast: only 50 g in stock. * Tobacco Vanilla has no 50 g; its 500 g costs more per gram than its 100 g. Prices verified 24 September 2026, CSI live pricing. Per gram = price ÷ grams, two decimals.
Nine CSI coffee and vanilla oils ranked by price per gram. The gap between the outlined bar (50 g) and the solid bar (largest in-stock size) is what buying bulk actually saves. Roasted Coffee is both the cheapest and the biggest percentage drop; Moca Coffee, Coffee Blast and Khamrah Qahwa show no drop at all.
Straight answer
I sell café-style candles and want to buy coffee and vanilla oils wholesale. What should I buy by the kilogram, and what should I not?
Buy Roasted Coffee by the kilogram once it has passed your burn test: at ₹3,738.00 for 1 kg (₹3.74 per gram) it is the cheapest coffee oil CSI lists and the only one with all five sizes, 15 g to 1 kg, in stock. For vanilla, 1 kg of Dark Vanilla or Vanilla Bean (₹7,646.00 each, identical prices) saves only 6.8% per gram over 50 g, so 500 g (₹3,840.00) is the sensible bulk step unless you pour more than 40 vanilla candles a month. Coffee Vanilla Tobacco's 1 kg saves 4.2%, so buy it in 500 g lots until volume says otherwise. Do not plan a wholesale line around Moca Coffee or Coffee Blast: neither has a 500 g or 1 kg in stock on 24 September 2026. For a 250-candle Roasted Coffee run, three 1 kg packs cost ₹11,214.00; six 500 g packs cost ₹11,340.00.
One line: buy Roasted Coffee deep, vanilla in 500 g steps, and treat every coffee without a 1 kg in stock as a sample, not a supply.
The wholesale coffee. Roasted Coffee 1 kg is ₹3,738.00: 83 candles of 150 g at 8%, at ₹44.86 of oil each. Its page states a candle load of 6–10%.
Buy Roasted Coffee 1 kg — ₹3,738.00

The full coffee and vanilla ladder, every size

Every coffee oil and every vanilla-led oil a café range would draw on, at every listed size, priced on 24 September 2026, in rupees per gram. Out-of-stock sizes are marked; do not plan orders around them. The café palette and the buy-first shortlist are on the hub, Buy Café-Inspired Fragrance Oils for Candle Making; this page is only about what a gram costs as you scale.

Per gram, every size · CSI live pricing, 24 September 2026
Coffee and vanilla oils: 15 g to 1 kg
Oil 15 g 50 g 100 g 500 g 1 kg Bulk vs 50 g
Roasted Coffee ₹6.21 ₹4.60 ₹3.90 ₹3.78 ₹3.74 18.7% cheaper
Coffee Vanilla Tobacco not listed ₹8.98 ₹8.99 ₹8.80 ₹8.60 4.2% cheaper
Moca Coffee out of stock ₹11.20 ₹11.20 out of stock out of stock flat; no bulk in stock
Coffee Blast out of stock ₹12.98 out of stock out of stock out of stock only 50 g in stock
Khamrah Qahwa (perfume-grade) not listed ₹15.06 ₹15.06 not listed ₹15.06 flat at every size
Vanilla Bean ₹8.67 ₹8.20 ₹7.90 ₹7.68 ₹7.65 6.8% cheaper
Dark Vanilla ₹8.67 ₹8.20 ₹7.90 ₹7.68 ₹7.65 6.8% cheaper
Dark Vanilla Oud ₹7.00 ₹6.40 ₹5.90 ₹5.69 ₹5.69 11.1% cheaper
Cinnamon Vanilla ₹7.08 ₹5.43 ₹4.84 ₹4.60 ₹4.55 16.1% cheaper
Tobacco Vanilla Fragrance Oil (perfume-grade) not listed not listed ₹7.99 ₹8.00 ₹7.50 6.1% below 100 g
Vanilla Orange Blossom (perfume-grade) not listed ₹8.30 ₹8.29 not listed ₹8.29 effectively flat

What the ladder says in one paragraph

Roasted Coffee sits at the bottom of every column in which it appears. The straight vanillas, Vanilla Bean and Dark Vanilla, are priced identically size for size, so choose between them on scent, never on price. Dark Vanilla Oud, a vanilla with oud, cardamom and amber, is 25.6% cheaper per gram at 1 kg than straight vanilla. Cinnamon Vanilla is the cheapest oil with vanilla in its name at bulk. And no perfume-grade listing here falls more than 6.1% per gram with size. Coffee Vanilla Tobacco's 1 kg costs 2.3 times Roasted Coffee's per gram, and Khamrah Qahwa's costs 4 times.

Chocolate, for reference
If your café range includes a chocolate candle, Chocolate Fudge is priced flat at ₹3.96 per gram from 50 g to 1 kg, with the 100 g out of stock on 24 September 2026. Flat pricing means the 50 g and the 1 kg cost the same per candle; buy it in whatever size matches your sales. The full coffee–vanilla–chocolate pairing is in Coffee, Vanilla and Chocolate Fragrance Oils for Candles.

Three price patterns: steep, shallow and flat

"Buy bigger, pay much less" is true for exactly one coffee oil in this range, and most of that saving arrives by 100 g.

Wholesale decisions get easier once you see that the oils fall into three shapes. The shape, not the headline 1 kg price, tells you what size to buy.

Steep: Roasted Coffee and Cinnamon Vanilla

Roasted Coffee falls from ₹6.21 at 15 g to ₹4.60 at 50 g and ₹3.90 at 100 g, then only a little further to ₹3.78 and ₹3.74. The 100 g is already 15.2% cheaper per gram than the 50 g; the 1 kg is 18.7% cheaper. So most of the saving arrives at 100 g. Cinnamon Vanilla follows the same curve, ₹5.43 at 50 g to ₹4.55 at 1 kg, 16.1% lower. These are the two oils on this ladder where bulk most clearly changes your margin.

Shallow: the vanillas and Coffee Vanilla Tobacco

Vanilla Bean and Dark Vanilla go from ₹8.20 at 50 g to ₹7.65 at 1 kg (6.8%). Coffee Vanilla Tobacco goes from ₹8.98 to ₹8.60 (4.2%), and its 100 g (₹8.99) is fractionally dearer per gram than its 50 g. Dark Vanilla Oud sits in between at 11.1%. On a shallow oil, a 500 g gets you almost all of the bulk price with half the stock.

Flat: Moca Coffee, Coffee Blast and perfume-grade listings

Moca Coffee is ₹11.20 at both in-stock sizes. Coffee Blast has only one in-stock size. Khamrah Qahwa is ₹15.06 at 50 g, 100 g and 1 kg. Vanilla Orange Blossom is ₹8.30 to ₹8.29. Tobacco Vanilla is the odd one: its 500 g (₹8.00) is fractionally dearer per gram than its 100 g (₹7.99), and only the 1 kg drops, to ₹7.50. On a flat oil there is no bulk reason to buy big; buy what you will sell.

What 1 kg saves over 83 candles · worked example
Oil cost of 83 candles at 8%, bought at 50 g prices vs at the 1 kg price
Oil Per candle at 50 g Per candle at 1 kg Saved across 83 candles Pattern
Roasted Coffee ₹55.20 ₹44.86 ₹858.55 steep
Cinnamon Vanilla ₹65.14 ₹54.66 ₹869.71 steep
Dark Vanilla Oud ₹76.80 ₹68.29 ₹706.16 moderate
Dark Vanilla / Vanilla Bean ₹98.40 ₹91.75 ₹551.78 shallow
Coffee Vanilla Tobacco ₹107.76 ₹103.19 ₹379.48 shallow
Moca Coffee ₹134.40 not in stock — flat

A 1 kg of Roasted Coffee saves ₹858.55 across 83 candles compared with buying the same oil in 50 g bottles. A 1 kg of Coffee Vanilla Tobacco saves ₹379.48 across the same 83 candles, on a much larger outlay. That is the honest case for and against the kilogram, per oil.

Argued against our own interest: we sell the 1 kg of Coffee Vanilla Tobacco at ₹8,599.00. Unless you pour well over 40 candles of it a month, don't buy it: the 500 g (₹4,399.00) costs ₹8.80 per gram against the 1 kg's ₹8.60, which is ₹2.39 of oil per candle. Half the stock for almost the same price is the better trade.

Six oils for a café wholesale order

Chosen for a wholesale buyer, so ranked on stock depth first (is a 500 g and 1 kg in stock?), then per-gram price at bulk, then whether the page states a candle load, then how far the price falls with size. We have no throw measurements and do not rank on strength. Candle counts assume 150 g at 8% (12 g of oil).

1
coffee gourmand · the bulk coffee
Roasted Coffee Fragrance
The cheapest coffee per gram at every size, and the only coffee with all five sizes, 15 g included, in stock. Notes stated: "fresh coffee bean top notes, dark chocolate and espresso heart, and a warm vanilla and caramel base"; candle load 6–10%. At wholesale this is your volume coffee: the one you can reorder in 1 kg lots without waiting on stock. Limitation: because the curve flattens after 100 g, the 1 kg saves little over the 500 g (₹3.78 vs ₹3.74); the reason to buy 1 kg is fewer orders, not a lower price.
Size Price Per gram 150 g candles at 8%
15 gm ₹93.22 ₹6.21 1
50 gm ₹230.00 ₹4.60 4
100 gm ₹390.00 ₹3.90 8
500 gm ₹1,890.00 ₹3.78 41
1 kg ₹3,738.00 ₹3.74 83
Oil per 8% candle: ₹46.80 at 100 g, ₹45.36 at 500 g, ₹44.86 at 1 kg. Buy Roasted Coffee
2
gourmand · the café vanilla
Dark Vanilla Fragrance
The vanilla we would stock beside a coffee range: "rich vanilla and spice opening into deep caramel and cream, settling into dark amber and warm musk", candle load stated as 6–10%. It is priced exactly like Vanilla Bean at every size, so the choice is scent: Dark Vanilla reads warmer and darker next to coffee; Vanilla Bean ("Creamy, sweet vanilla with subtle caramel undertones") reads cleaner. Limitation: straight vanilla is expensive at bulk (₹7.65 at 1 kg), and the curve is shallow, so buy 500 g steps.
Size Price Per gram 150 g candles at 8%
15 gm ₹130.00 ₹8.67 1
50 gm ₹410.00 ₹8.20 4
100 gm ₹790.00 ₹7.90 8
500 gm ₹3,840.00 ₹7.68 41
1 kg ₹7,646.00 ₹7.65 83
Oil per 8% candle: ₹92.16 at 500 g, ₹91.75 at 1 kg. Buy Dark Vanilla
3
coffee gourmand · tobacco · the premium coffee
Coffee Vanilla Tobacco Fragrance Oil
The premium coffee with full bulk stock: 50 g to 1 kg all in stock. Notes: "fresh brewed coffee and cocoa top notes, a vanilla cream and tonka bean heart, and a tobacco leaf, amber, and soft musk base". The page states "Recommended load - candles: 7-9% soy wax (strong throw at lower loads)" and uses the wording "IFRA Certified". The 9% ceiling matters at wholesale: at 7% a 150 g candle takes 10.5 g, which is ₹90.29 at the 1 kg price. Limitation: shallow curve, no 15 g, and at ₹8.60 per gram at 1 kg it costs 2.3 times Roasted Coffee.
Size Price Per gram 150 g candles at 8%
50g ₹449.00 ₹8.98 4
100g ₹899.00 ₹8.99 8
500g ₹4,399.00 ₹8.80 41
1kg ₹8,599.00 ₹8.60 83
At 1 kg: ₹103.19 of oil per 8% candle. Buy Coffee Vanilla Tobacco
4
oud gourmand · the vanilla that is cheaper at bulk
Dark Vanilla Oud
An unexpected wholesale vanilla. The page describes "opening with vanilla and spicy cardamom, deepening into exotic oud and deep amber, and settling into warm musk and woody cedar", states "Recommended fragrance load 6-10% for candles" and uses the wording "IFRA-certified". At 1 kg it is 25.6% cheaper per gram than Dark Vanilla, and its 500 g and 1 kg are priced the same per gram (₹5.69). For a café range with an evening or "dark roast" candle, it pairs with coffee better than its name suggests. Limitation: oud and cardamom make it less of a crowd vanilla; test it on customers before replacing a straight vanilla.
Size Price Per gram 150 g candles at 8%
15 gm ₹105.02 ₹7.00 1
50 gm ₹320.00 ₹6.40 4
100 gm ₹590.00 ₹5.90 8
500 gm ₹2,845.00 ₹5.69 41
1 kg ₹5,691.00 ₹5.69 83
500 g and 1 kg both ₹5.69/g: take the 500 g unless volume needs the 1 kg. Buy Dark Vanilla Oud
5
spiced gourmand · the cheapest vanilla-named oil
Cinnamon Vanilla
The cheapest oil with vanilla in its name at bulk: ₹4.55 per gram at 1 kg. Notes: "cinnamon and clove top notes, vanilla bean and sugar middle notes, and cream and butter base"; the page states "Up to 13% load for candles" and uses the wording "IFRA-certified" and "Phthalate-free". In Luxury Soy Wax CSI 464, the wax's 10% ceiling governs. Its curve is steep, like Roasted Coffee's, so bulk genuinely pays. Limitation: it is a cinnamon candle as much as a vanilla one; it cannot stand in for a plain vanilla on a café shelf.
Size Price Per gram 150 g candles at 8%
15 gm ₹106.20 ₹7.08 1
50 gm ₹271.40 ₹5.43 4
100 gm ₹483.80 ₹4.84 8
500 gm ₹2,301.00 ₹4.60 41
1 kg ₹4,554.80 ₹4.55 83
Oil per 8% candle: ₹65.14 at 50 g, ₹54.66 at 1 kg. Buy Cinnamon Vanilla
6
coffee gourmand · the one to sample, not stock
Moca Coffee
Included so the stock position is on the record. Notes: "Top Notes: Fresh Brewed Coffee, Light Cocoa | Middle Notes: Creamy Chocolate, Vanilla Bean | Base Notes: Tonka Bean, Soft Musk, Warm Amber". The page states no candle load, so work inside your wax ceiling (10% in CSI 464). On 24 September 2026 only the 50 g and 100 g are in stock, both at ₹11.20 per gram. Limitation: no bulk size to buy, and flat pricing means no bulk saving even if one returns at the same rate.
Size Price Per gram 150 g candles at 8%
15g ₹186.00 — Out of stock on 24 September 2026 ₹12.40 Out of stock
50g ₹560.00 ₹11.20 4
100g ₹1,120.00 ₹11.20 8
500g ₹5,600.00 — Out of stock on 24 September 2026 ₹11.20 Out of stock
1kg ₹11,200.00 — Out of stock on 24 September 2026 ₹11.20 Out of stock
Oil per 8% candle: ₹134.40, about 3 times Roasted Coffee at 1 kg. Buy Moca Coffee 50 g

Moca Coffee and Coffee Blast: the stock limits

An oil you can only buy in 50 g bottles is a sample, however good it smells.

For a wholesale buyer, stock depth is a feature of the product. On 24 September 2026 the CSI coffee oils sit like this:

Coffee oils · sizes in stock, 24 September 2026
Which coffees you can actually buy in bulk
Oil 15 g 50 g 100 g 500 g 1 kg Candle load on page
Roasted Coffee ₹93.22 ₹230.00 ₹390.00 ₹1,890.00 ₹3,738.00 6–10%
Coffee Vanilla Tobacco not listed ₹449.00 ₹899.00 ₹4,399.00 ₹8,599.00 7–9% soy
Moca Coffee out of stock ₹560.00 ₹1,120.00 out of stock out of stock not stated
Coffee Blast out of stock ₹649.00 out of stock out of stock out of stock not stated
Khamrah Qahwa not listed ₹753.00 ₹1,506.00 not listed ₹15,056.00 not stated (perfume rates only)

If Moca Coffee wins your test, the only way to supply 250 candles of it today would be thirty 100 g bottles, ₹33,600.00 for 3 kg of oil, which is ₹22,386.00 more than three 1 kg packs of Roasted Coffee, and that assumes thirty 100 g bottles are available. Coffee Blast cannot be supplied at that volume at all. Ask on WhatsApp when bulk sizes return before you promise either to a stockist. Until then, carry them as limited editions, if at all.

Mistake: quoting a café or gift-shop buyer a price for 200 Moca Coffee candles because the 50 g test was lovely. Fix: quote only oils you can buy at the volume promised. On 24 September 2026 that means Roasted Coffee or Coffee Vanilla Tobacco for coffee. The coffee-by-coffee scent comparison, including Moca Coffee and Coffee Blast, is in Coffee Shop Fragrance Oils for Candles.

Pack maths for 250 candles

250 candles of 150 g at 8% need 3,000 g of oil and 34,500 g of wax. Here is what the oil costs in each pack combination, for the three coffee and vanilla oils you are most likely to run at that volume.

3 kg of oil, three ways · CSI live pricing, 24 September 2026
Same oil, different packs: what the pack choice is worth
Oil 3 × 1 kg 6 × 500 g Difference Our read
Roasted Coffee ₹11,214.00 ₹11,340.00 ₹126.00 1 kg packs, once the scent is proven
Coffee Vanilla Tobacco ₹25,797.00 ₹26,394.00 ₹597.00 500 g packs unless you have storage and volume
Dark Vanilla ₹22,938.00 ₹23,040.00 ₹102.00 either; the gap is small

For Roasted Coffee, thirty 100 g bottles would cost ₹11,700.00, which is ₹486.00 more than three 1 kg packs. Across these three oils, pack choice moves a 250-candle order by ₹102.00 to ₹597.00; how long the oil will sit on your shelf matters more than the pack price.

Oil and wax for the Roasted Coffee run

Add wax: 34.5 kg of Luxury Soy Wax CSI 464, bought as three 10 kg bags and one 5 kg bag, is ₹17,759.00; CSI 464 costs ₹0.51 per gram at 1 kg, 5 kg and 10 kg alike, so the mix of bags changes nothing but storage. Oil plus wax for the run: ₹28,973.00, or ₹115.89 per candle. Per candle, Roasted Coffee at the 1 kg price plus 138 g of CSI 464 comes to ₹114.88 against ₹125.22 at the 50 g oil price, before jar, wick, labour, freight, packaging and GST. Batch timing and run planning for gourmand lines around Diwali and Christmas are in Bulk Bakery Fragrance Oils for Candle Manufacturers.

Mixed-scent orders
A three-scent café range at 1 kg each (Roasted Coffee, Coffee Vanilla Tobacco, Dark Vanilla) costs ₹19,983.00; the same three at 500 g each cost ₹10,129.00. Unless each scent sells 80-plus candles between orders, the 500 g set carries less risk for a small price difference on the two shallow-curve oils.

Ordering wholesale: quote, GST invoice, reorder

The online store sells every in-stock size listed above. For quantities beyond that, mixed orders or dispatch dates, use WhatsApp. This is the sequence we suggest.

1
Confirm the oil has passed a burn test in your jarNo wholesale order should be the first time you pour an oil. If you are not there yet, start on the hub, Buy Café-Inspired Fragrance Oils for Candle Making.
2
Convert sales into gramsCandles per month × 12 g (at 8% in 150 g). 40 candles a month is 480 g a month: one 500 g every month, or a 1 kg roughly every two.
3
Pick the pack by the curve, not the headlineSteep oils (Roasted Coffee, Cinnamon Vanilla): 1 kg when volume allows. Shallow oils (vanillas, Coffee Vanilla Tobacco): 500 g. Flat oils: the size you will sell.
4
Check stock on the day you orderThese figures are from 24 September 2026. Moca Coffee and Coffee Blast bulk sizes were out of stock; sizes change, so check each product page or ask.
5
Ask for the quote, the invoice and the documents togetherMessage the oils, sizes, quantities and delivery city on WhatsApp. A GST invoice is available; MSDS and IFRA documentation are on request.
6
Set a simple reorder pointReorder when the oil on your shelf covers less than your delivery time plus two weeks of sales. At 40 candles a month, that is roughly when a 1 kg is down to 300 g. Adjust once you know your real dispatch times.

Perfume-grade coffee and vanilla at 1 kg

Three perfume-grade listings touch the café palette. Their pages quote perfume usage rates (up to 25%), which are not candle loads, and state no candle load. At 1 kg:

Khamrah Qahwa ("roasted coffee, cinnamon, nutmeg, and bergamot ... dates, praline, and tuberose ... vanilla, tonka bean, cacao, benzoin, myrrh, and amber") is ₹15,056.00, flat at ₹15.06 per gram: ₹180.67 of oil in an 8% candle. "Khamrah Qahwa" is CSI's product listing name; the oil is CSI's interpretation, CSI is not affiliated with the brand that uses the name, and it should stay off your label. Tobacco Vanilla Fragrance Oil is ₹7,499.00 at 1 kg (₹89.99 per 8% candle), sits in the fine perfume collection and has no 50 g. Vanilla Orange Blossom is ₹8,294.00 at 1 kg, flat at about ₹8.29 per gram.

Argued against our own interest: none of these three is a better-evidenced wholesale buy for candles than Roasted Coffee or Dark Vanilla, which state candle loads on their pages. Khamrah Qahwa's 1 kg costs 4 times Roasted Coffee's per gram. If a perfume-grade coffee is your signature, buy it in the size you will sell in a season; there is no bulk discount to chase.
Diwali 8 November 2026, Christmas 25 December 2026: café scents are winter stock for many makers. Ask for a bulk quote now on 500 g and 1 kg of Roasted Coffee, Dark Vanilla and Coffee Vanilla Tobacco, with GST invoice and dispatch date, so the oil lands before your production pour.
WhatsApp a winter bulk quote
The CSI principle
Read the curve, then choose the pack.
A steep oil rewards the kilogram. A shallow oil rewards the 500 g. A flat oil rewards buying only what you will sell. The 1 kg price on its own tells you none of that.
"Wholesale is not the biggest bottle. It is the right bottle, bought again before you run out."
— CandleMakingSuppliesIndia

For a coffee-only comparison, see Coffee Shop Fragrance Oils for Candles; for routes, stock checks and documents when buying gourmand oils, Where to Buy Gourmand and Bakery Candle Fragrance Oils in India; and for a sequenced launch with budgets, the café and bakery launch guide.

Why trust this guide

CandleMakingSuppliesIndia sells every oil on this ladder and does not sell finished candles. This page tells you where our 1 kg is not worth buying, flags the coffee listings we cannot supply in bulk today, and puts our perfume-grade coffee next to our cheapest one so you can see the gap.

Every price, pack size and per-gram figure was taken from CSI's live store and verified on 24 September 2026. Out-of-stock sizes are flagged and never presented as buyable. Notes and candle loads are quoted from each product page; where a page states none, we say so.

The "steep, shallow, flat" grouping, the pack advice and the reorder rule are our judgement; the worked examples are illustrations, not quotes. For bulk pricing, GST invoicing, and MSDS and IFRA documentation on request, message us on WhatsApp at +91 7397976926.

Frequently asked questions

Where can I buy coffee fragrance oil wholesale in India?
CSI lists Roasted Coffee at 15 g to 1 kg, all in stock on 24 September 2026; the 1 kg is ₹3,738.00 (₹3.74 per gram). For larger or mixed orders, message +91 7397976926 on WhatsApp for a quote with GST invoice.
Is 1 kg fragrance oil cheaper than 500 g?
Depends on the oil. Roasted Coffee: ₹3.74 vs ₹3.78 per gram, nearly the same. Coffee Vanilla Tobacco: ₹8.60 vs ₹8.80. Dark Vanilla Oud: identical at ₹5.69. Chocolate Fudge: identical at ₹3.96. Check the per-gram figure, not the pack price.
What is the cheapest vanilla fragrance oil for candles in bulk?
Among CSI's oils with vanilla in the name, Cinnamon Vanilla at ₹4.55 per gram at 1 kg, then Dark Vanilla Oud at ₹5.69. Straight vanilla (Vanilla Bean or Dark Vanilla) is ₹7.65 per gram at 1 kg.
Is Moca Coffee fragrance oil available in 1 kg?
Not on 24 September 2026. Only the 50 g (₹560.00) and 100 g (₹1,120.00) were in stock; the 15 g, 500 g and 1 kg were out of stock. Ask on WhatsApp for a restock date.
How much coffee fragrance oil do I need for 100 candles?
For 150 g candles at 8%, 12 g each, so 1.2 kg. In Roasted Coffee that is one 1 kg plus two 100 g, or the 1 kg plus a 500 g if you want a margin for retests.
Do you give a GST invoice for bulk fragrance oil orders?
Yes, a GST invoice is available. Send the oils, sizes, quantities and delivery city on WhatsApp (+91 7397976926) for a bulk quote; MSDS and IFRA documentation are available on request.
Your wholesale café order
Roasted Coffee 1 kg, ₹3,738.00: 83 candles at ₹44.86 of oil each.
The cheapest coffee per gram in the CSI range, in stock at every size on 24 September 2026. Add Dark Vanilla in 500 g steps and ask for a bulk quote on the rest.
Buy Roasted Coffee Get a bulk quote on WhatsApp
Editorial standards & sources
About this guide: the wholesale page of CSI's café & bakery cluster. It sets out the per-gram price of every CSI coffee and vanilla oil at every size, where bulk saves and where it does not, and which coffee oils cannot be bought in bulk on the date checked. CSI is not affiliated with any brand whose name appears in its own product listings.

Customer reviews: The six reviews at the top of this page are genuine, published Judge.me reviews left by CSI customers on the product pages named on each card — Dark Vanilla Fragrance, Dark Vanilla Oud, Eco Candle Wicks, Luxury Soy Wax CSI 464 ( Flakes Form) For Container Candles, Roasted Coffee Fragrance. They are general product reviews, not assessments of the buying advice on this page. Names, star ratings, dates and products are as recorded by Judge.me and wording is unedited. "Verified buyer" appears only on reviews Judge.me recorded as verified — Akanksha Sharma, Anonymous, Thenirvaofficial, Monika Deep. The reviews from R.G., SUMAN BISHT are published but not recorded as verified, and carry no badge. Reviews below five stars are included as published, not filtered out.

Figures verified 24 September 2026, CSI live pricing: Roasted Coffee 15 g ₹93.22, 50 g ₹230.00, 100 g ₹390.00, 500 g ₹1,890.00, 1 kg ₹3,738.00; Coffee Vanilla Tobacco 50 g ₹449.00, 100 g ₹899.00, 500 g ₹4,399.00, 1 kg ₹8,599.00; Moca Coffee 50 g ₹560.00, 100 g ₹1,120.00 (15 g ₹186.00, 500 g ₹5,600.00, 1 kg ₹11,200.00 out of stock); Coffee Blast 50 g ₹649.00 (15 g, 100 g, 500 g, 1 kg out of stock); Khamrah Qahwa 50 g ₹753.00, 100 g ₹1,506.00, 1 kg ₹15,056.00; Vanilla Bean and Dark Vanilla each 15 g ₹130.00, 50 g ₹410.00, 100 g ₹790.00, 500 g ₹3,840.00, 1 kg ₹7,646.00; Dark Vanilla Oud 15 g ₹105.02, 50 g ₹320.00, 100 g ₹590.00, 500 g ₹2,845.00, 1 kg ₹5,691.00; Cinnamon Vanilla 15 g ₹106.20, 50 g ₹271.40, 100 g ₹483.80, 500 g ₹2,301.00, 1 kg ₹4,554.80; Tobacco Vanilla Fragrance Oil 100 g ₹799.00, 500 g ₹3,999.00, 1 kg ₹7,499.00; Vanilla Orange Blossom 50 g ₹415.00, 100 g ₹829.00, 1 kg ₹8,294.00; Chocolate Fudge 50 g ₹198.24, 1000 g ₹3,964.80 (100 g out of stock). Luxury Soy Wax CSI 464 1 kg ₹507.40, 5 kg ₹2,537.00, 10 kg ₹5,074.00. Per-gram figures are price divided by grams, to two decimals.

Non-price figures: candle maths assume a 150 g candle with load as a percentage of total weight (8% = 12 g oil + 138 g wax); candle counts are whole candles, floor(grams ÷ 12); 83 candles is the 1 kg yield. Luxury Soy Wax CSI 464's stated ceiling is 10%, a formulation limit, not a regulatory one. Candle loads, notes and IFRA wording are quoted from each oil's product page. Savings, pack maths and per-candle costs are worked examples and exclude jar, wick, labour, freight, packaging and GST unless stated. The reorder rule and the price-pattern grouping are editorial judgement. Diwali (8 November 2026) and Christmas (25 December 2026) are calendar dates.
Back to blog