Buy Café-Inspired Fragrance Oils for Candle Making

Buy Café-Inspired Fragrance Oils for Candle Making

 

Five-oil café set at 50 g: ₹1,558.64 Roasted Coffee from ₹93.22 for 15 g Moca Coffee bulk sizes out of stock, 24 September 2026
Café fragrance oils · buy first
Five oils that carry the whole café palette, priced and ready to test.
★★★★★
"Coffee fragrance is quite strong and feels like yummy"
Arminder KaurVerified buyer · Apr 2026
Roasted Coffee Fragrance
★★★★★
"The fragrance was really amazing"
Akanksha SharmaVerified buyer · Jul 2026
Roasted Coffee Fragrance
★★★★★
"Frangance is sooo good"
Sneha TamangVerified buyer · May 2025
Cinnamon Vanilla
★★★★★
"One of the best fragrance oils"
AnonymousVerified buyer · Jul 2025
Dark Vanilla Fragrance
★★★★☆
"Will buy more.. wonderful"
Punam SarmaVerified buyer · Dec 2024
Cinnamon Vanilla
★★★★★
"Soy wax quality is the best, which ever products ordered were properly packed and delivered as early as possible, timely response to the inquiries. Good service"
Jaya SawlaniVerified buyer · Nov 2025
Luxury Soy Wax CSI 464 ( Flakes Form) For Container Candles
★★★★★
"Coffee fragrance is quite strong and feels like yummy"
Arminder KaurVerified buyer · Apr 2026
Roasted Coffee Fragrance
★★★★★
"The fragrance was really amazing"
Akanksha SharmaVerified buyer · Jul 2026
Roasted Coffee Fragrance
★★★★★
"Frangance is sooo good"
Sneha TamangVerified buyer · May 2025
Cinnamon Vanilla
★★★★★
"One of the best fragrance oils"
AnonymousVerified buyer · Jul 2025
Dark Vanilla Fragrance
★★★★☆
"Will buy more.. wonderful"
Punam SarmaVerified buyer · Dec 2024
Cinnamon Vanilla
★★★★★
"Soy wax quality is the best, which ever products ordered were properly packed and delivered as early as possible, timely response to the inquiries. Good service"
Jaya SawlaniVerified buyer · Nov 2025
Luxury Soy Wax CSI 464 ( Flakes Form) For Container Candles
Reviews collected and published through Judge.me on candlemakingsuppliesindia.store. They are general reviews of the products named on each card, not assessments of the advice set out below. Wording is unedited.
✓ Prices verified 24 September 2026, out-of-stock sizes flagged ✓ MSDS and IFRA documentation on request on WhatsApp ✓ Raw materials only — CSI does not sell finished candles
CSI Collection Buying · Café-Inspired
A café candle is not a coffee candle. It is coffee, chocolate, vanilla, caramel, a little cinnamon and something creamy. Here are the five CSI oils that carry that palette, what they cost per gram, and the first order that tests them properly.
₹1,558.64
five café oils × 50 g — enough to test each at three loads · CSI live pricing, September 2026
Quick answers — read this first
What does "café-inspired" mean for a candle? A palette, not a single scent. The candles people describe as smelling "like a café" draw on six notes: roasted coffee, chocolate or cocoa, vanilla, caramel or brown sugar, a little cinnamon, and a creamy, milky softness underneath. You buy oils that carry those notes and decide the balance yourself.

Which CSI oils should I buy first? Five: Roasted Coffee, Coffee Vanilla Tobacco, Vanilla Bean, Chocolate Fudge and Cinnamon Vanilla. Every one states a candle load on its page, and all five have a 50 g in stock on 24 September 2026.

What does the first order cost? The five-oil 50 g set is ₹1,558.64 for 250 g of oil. With wax, 20 jars, two wick sizes and stickers, the full test basket is ₹5,281.24, or ₹264.06 per test candle before freight and GST.

What about mocha? CSI lists Moca Coffee, but only its 50 g (₹560.00) and 100 g are in stock, at ₹11.20 per gram against Roasted Coffee's ₹4.60. Roasted Coffee's own page already names dark chocolate and espresso, so start there.
The short answer
The palette: coffee on top, chocolate and vanilla in the middle, caramel, sugar and cream underneath, cinnamon as an accent. Sweetness is the dial you control.
The anchor: Roasted Coffee: coffee, chocolate, vanilla and caramel on one page, stocked at every size, ₹4.60 per gram at 50 g.
The buy: 50 g each of five oils, ₹1,558.64. Do not buy 1 kg of anything yet; the per-candle saving on Roasted Coffee is ₹10.34.
The limits: Moca Coffee and Coffee Blast are thinly stocked and have no stated candle load; Chocolate Fudge 100 g is out of stock.
The café palette: which CSI oil carries which note A filled dot means the product page names that note. Right column: oil cost of one 150 g candle at 8%, 50 g price. COFFEE CHOCOLATE / COCOA VANILLA CARAMEL / SUGAR CINNAMON / CLOVE CREAM / TONKA OIL PER 8% CANDLE Roasted Coffee in stock, all sizes ₹55.20 Coffee Vanilla Tobacco in stock, 50 g up ₹107.76 Vanilla Bean in stock, all sizes ₹98.40 Chocolate Fudge 100 g out of stock ₹47.58 Cinnamon Vanilla in stock, all sizes ₹65.14 Moca Coffee 50 g and 100 g only ₹134.40 Oils naming it 3 of 6 4 of 6 6 of 6 4 of 6 1 of 6 3 of 6 Vanilla is on all six pages, cinnamon on one. Coffee is named by three; only Roasted Coffee has all five sizes in stock. Notes as stated on each CSI product page; prices verified 24 September 2026. Dashed = the page does not name that note. Moca Coffee: 15 g, 500 g and 1 kg out of stock on that date.
Six CSI oils plotted against the six notes of a café candle, using only what each product page states. Vanilla is the common thread; coffee and cinnamon are the scarce notes, which is why the shortlist below holds two coffees and one cinnamon, and why Roasted Coffee, the only coffee with all five sizes (15 g to 1 kg) in stock and the cheapest per gram, is the anchor.
Straight answer
I want to make café-style candles. Which CSI fragrance oils do I buy first, and how much?
Buy 50 g each of Roasted Coffee (₹230.00), Coffee Vanilla Tobacco (₹449.00), Vanilla Bean (₹410.00), Chocolate Fudge (₹198.24) and Cinnamon Vanilla (₹271.40): ₹1,558.64 for 250 g of oil. Between them they carry every note of the café palette, each page states a candle load, and each 50 g is enough to pour three test candles and one retest. Pour into Luxury Soy Wax CSI 464 (stated ceiling 10%). Leave Moca Coffee and Coffee Blast for a second order; they cost two to three times as much per gram, have no stated candle load, and most of their sizes are out of stock on 24 September 2026. Do not buy 500 g or 1 kg until one oil has passed a burn test in your own jar.
One line: café is a palette of six notes, Roasted Coffee covers four of them at the lowest coffee price CSI lists, and the other four oils fill in chocolate, vanilla, cinnamon and cream.
Start with the coffee that does the most. Roasted Coffee 50 g is ₹230.00 (₹4.60 per gram), enough for four 150 g candles at 8%. Its page states a candle load of 6–10% and lists "fresh coffee bean top notes, dark chocolate and espresso heart, and a warm vanilla and caramel base".
Buy Roasted Coffee 50 g — ₹230.00

The café palette, note by note

A café does not smell of coffee. It smells of coffee, milk, sugar, something baking behind the counter, and a little spice on the cinnamon rolls.

Buyers who ask for a "café candle" rarely mean a candle that smells like a jar of ground beans. They mean the room: warm, a little sweet, roasted rather than burnt, with enough softness underneath that it reads as comforting rather than bitter. That room is made from six notes. The trick of a café-inspired range is deciding how much of each to use, and every CSI oil below leans a different way.

1 · Roasted coffee — the signature

The note that tells people what the candle is. Three of CSI's candle-oil listings name coffee on their pages: Roasted Coffee ("fresh coffee bean top notes ... espresso heart"), Coffee Vanilla Tobacco ("fresh brewed coffee and cocoa top notes") and Moca Coffee ("Fresh Brewed Coffee, Light Cocoa"). A fourth, Coffee Blast, names "Fresh Espresso, Roasted Coffee Beans" but has only its 50 g in stock. Two perfume-grade listings also name coffee; see the gaps section below. Coffee is a top-to-heart note: it is what you smell first. Whether it carries across a room in soy is a question for your burn test, and the detailed coffee-by-coffee comparison lives in Coffee Shop Fragrance Oils for Candles.

2 · Chocolate and cocoa — the mocha bridge

Chocolate is what turns "coffee" into "café". Roasted Coffee names "dark chocolate" in its heart; Chocolate Fudge opens on "rich cocoa and sweet caramel" with "creamy chocolate and toasted nuts" in the middle. Put a coffee candle and a chocolate candle on the same shelf and a customer reads "mocha" without you owning a mocha oil.

3 · Vanilla — the thread that ties the palette together

Every one of the six oils in the diagram names vanilla somewhere. It is the note that makes coffee smell like a drink rather than a bean. Vanilla Bean is the straight version ("Creamy, sweet vanilla with subtle caramel undertones"); Dark Vanilla is the heavier cousin, with spice, caramel and dark amber, at exactly the same price per size. We shortlist Vanilla Bean because a café range needs one clean vanilla to set against the coffees.

4 · Caramel and brown sugar — the sweetness dial

CSI does not list a caramel-only oil, so caramel arrives inside other oils: Roasted Coffee's "vanilla and caramel base", Chocolate Fudge's "sweet caramel" and "warm brown sugar", Vanilla Bean's "subtle caramel undertones", Cinnamon Vanilla's "sugar". This is the note to watch: too much sweetness and a café candle turns into a dessert candle. Dessert lines are a different product with a different buyer, covered in Dessert Fragrance Oils for Scented Candle Businesses.

5 · Cinnamon — the accent, not the lead

A little cinnamon says cinnamon roll on the counter; a lot says Christmas. Of the six oils mapped, only Cinnamon Vanilla names it ("cinnamon and clove top notes, vanilla bean and sugar middle notes, and cream and butter base"). For a spice-led or baked range, Apple Cinnamon, Cinnamon Fragrance Oil and Pumpkin Spice take over; those belong to the bakery pages, Bakery Fragrance Oils Wholesale in India and Fresh-Baked Fragrance Oils for Candle Making.

6 · Cream, milk and tonka — the softness

No CSI oil is called "latte" or "milk". Softness comes from Coffee Vanilla Tobacco's "vanilla cream and tonka bean heart", Moca Coffee's "Tonka Bean" base and Cinnamon Vanilla's "cream and butter base". It rounds the edges of coffee so the candle reads as a cup, not a grinder.

The palette mapped to real CSI oils
Which note each shortlisted oil carries, in the page's own words
Note What it does in a café candle Shortlisted oil (page wording) Other in-stock options
Roasted coffee Identity; first impression Roasted Coffee ("fresh coffee bean top notes"); Coffee Vanilla Tobacco ("fresh brewed coffee") Moca Coffee (50 g, 100 g only); Coffee Blast (50 g only)
Chocolate / cocoa Turns coffee into mocha Chocolate Fudge ("rich cocoa"); Roasted Coffee ("dark chocolate") Moca Coffee ("Creamy Chocolate")
Vanilla Ties the palette together Vanilla Bean ("Creamy, sweet vanilla") Dark Vanilla (same price, darker)
Caramel / sugar Sweetness; use sparingly Chocolate Fudge ("sweet caramel", "warm brown sugar") Inside Roasted Coffee and Vanilla Bean
Cinnamon Accent; the counter pastry Cinnamon Vanilla ("cinnamon and clove") Cinnamon Fragrance Oil, Spicy Cinnamon
Cream / tonka Softness; the milk in the cup Coffee Vanilla Tobacco ("vanilla cream and tonka bean") Cinnamon Vanilla ("cream and butter")
Argued against our own interest: CSI does not sell an oil that reproduces any particular coffee chain's in-store scent, and we would not put a real café brand's name on a candle label even if a customer asks for it. Café-inspired, on this page, means the palette above. Name your candles after the moment (First Pour, Counter, Cortado Hour, Rainy-Day Mocha) and let the scent do the rest.

The five oils to buy first

Two coffees, one vanilla, one chocolate, one cinnamon. That is the whole palette, in five 50 g bottles.

Ranked on what we can show you: how many palette notes each page names, whether a candle load is stated, price per gram at 50 g, stock at every size, and how much weight sits in the base. CSI has no throw measurements for these oils, and we will not invent any; which of them "usually needs extra testing for hot throw" is argued in the café and bakery launch guide (1695). Candle counts assume 150 g at 8% (12 g of oil).

1
coffee gourmand · the anchor · four palette notes
Roasted Coffee Fragrance
The most complete café oil CSI lists, and the least expensive coffee. The page describes "fresh coffee bean top notes, dark chocolate and espresso heart, and a warm vanilla and caramel base" and states a candle load of 6–10%. That is coffee, chocolate, vanilla and caramel in one bottle, which is why it anchors the set. It is also the only coffee oil with all five sizes, 15 g to 1 kg, in stock on 24 September 2026. One customer review on the page reads "Coffee fragrance is quite strong"; that is one buyer's experience, not a measurement. Limitation: with chocolate and caramel already inside, it can drift sweet at 10%; compare your 8% and 10% candles in the same room.
Size Price Per gram 150 g candles at 8%
15 gm ₹93.22 ₹6.21 1
50 gm ₹230.00 ₹4.60 4
100 gm ₹390.00 ₹3.90 8
500 gm ₹1,890.00 ₹3.78 41
1 kg ₹3,738.00 ₹3.74 83
Oil per 8% candle: ₹55.20 at 50 g, ₹44.86 at 1 kg. Buy Roasted Coffee
2
coffee gourmand · tobacco · the grown-up coffee
Coffee Vanilla Tobacco Fragrance Oil
The darker, less sweet coffee for the evening end of a café range. Stated notes: "fresh brewed coffee and cocoa top notes, a vanilla cream and tonka bean heart, and a tobacco leaf, amber, and soft musk base". The page states "Recommended load - candles: 7-9% soy wax (strong throw at lower loads)" and uses the wording "IFRA Certified" (that is the page's wording; ask for the documents on WhatsApp). Because its ceiling is 9%, test it at 7%, 8% and 9%, not 10%. Limitation: it is the dearest oil on the shortlist at ₹8.98 per gram, there is no 15 g, and tobacco divides people. At 7% it costs ₹94.29 of oil per candle at the 50 g price.
Size Price Per gram 150 g candles at 8%
50g ₹449.00 ₹8.98 4
100g ₹899.00 ₹8.99 8
500g ₹4,399.00 ₹8.80 41
1kg ₹8,599.00 ₹8.60 83
Oil per 8% candle: ₹107.76 at 50 g, ₹103.19 at 1 kg. Buy Coffee Vanilla Tobacco
3
gourmand · vanilla · the thread
Vanilla Bean Fragrance Oil
One clean vanilla to sit between the coffees and the chocolate. The page describes it as "Creamy, sweet vanilla with subtle caramel undertones" and states "Recommended Fragrance Load: Up to 10% for soy wax Up to 6% for paraffin wax". In a café range it plays two parts: a single-note vanilla candle for customers who find coffee too strong, and the softer shelf-mate that makes the coffees read as drinks. Limitation: it costs 78% more per gram than Roasted Coffee at 50 g, and vanilla-heavy candles are widely reported to discolour over time (the bakery page Fresh-Baked Fragrance Oils for Candle Making covers this). Dark Vanilla is the same price if you want it deeper.
Size Price Per gram 150 g candles at 8%
15 gm ₹130.00 ₹8.67 1
50 gm ₹410.00 ₹8.20 4
100 gm ₹790.00 ₹7.90 8
500 gm ₹3,840.00 ₹7.68 41
1 kg ₹7,646.00 ₹7.65 83
Oil per 8% candle: ₹98.40 at 50 g, ₹91.75 at 1 kg. Buy Vanilla Bean
4
gourmand · chocolate · the cheapest per gram
Chocolate Fudge Fragrance Oil
The chocolate half of mocha, and the lowest per-gram price on the shortlist. Stated notes: "rich cocoa and sweet caramel top notes, creamy chocolate and toasted nuts middle notes, and vanilla bean and warm brown sugar base"; stated load "6-10% for candles"; the page describes it as "IFRA-certified" (the page's wording). From 50 g upward it is priced flat at ₹3.96 per gram, so 500 g and 1 kg save nothing per gram. Limitation: the 100 g is out of stock on 24 September 2026, and it is the sweetest oil here; in a café set it is the supporting chocolate, not the hero.
Size Price Per gram 150 g candles at 8%
15 gm ₹93.22 ₹6.21 1
50 gm ₹198.24 ₹3.96 4
100 gm ₹396.48 — Out of stock on 24 September 2026 ₹3.96 Out of stock
500 gm ₹1,982.40 ₹3.96 41
1000 gm ₹3,964.80 ₹3.96 83
Flat ₹3.96/g from 50 g: oil per 8% candle is ₹47.58 at 50 g, 500 g or 1 kg. Buy Chocolate Fudge
5
spiced gourmand · cinnamon · the counter pastry
Cinnamon Vanilla
The only shortlisted oil that names cinnamon: "cinnamon and clove top notes, vanilla bean and sugar middle notes, and cream and butter base". The page states "Up to 13% load for candles" and describes it as "IFRA-certified" and "Phthalate-free" (the page's wording). Two ceilings apply: in Luxury Soy Wax CSI 464 the wax's 10% governs; in Premium Coconut Soy Wax CSI 468 (up to 13%) the full range is available. Either way, the maximum is not the target. Limitation: the "cream and butter" base pulls it towards bakery; in a café range, keep it as the one spiced candle.
Size Price Per gram 150 g candles at 8%
15 gm ₹106.20 ₹7.08 1
50 gm ₹271.40 ₹5.43 4
100 gm ₹483.80 ₹4.84 8
500 gm ₹2,301.00 ₹4.60 41
1 kg ₹4,554.80 ₹4.55 83
Oil per 8% candle: ₹65.14 at 50 g, ₹54.66 at 1 kg. Buy Cinnamon Vanilla
Who this shortlist is for: a maker or small brand launching three to six café-style candles for retail, gifting or a café's own shelf. Not for: a pure bakery line (see Bakery Fragrance Oils Wholesale in India) or a dessert gift range (Dessert Fragrance Oils for Scented Candle Businesses). If you already know your five café scents and their roles, Best Fragrances for a Café-Inspired Candle Collection goes further on line structure.

Mocha, and the coffee oils with thin stock

The oil with "mocha" in its name is not the cheapest way to a mocha candle.

Two CSI coffee listings look like obvious café buys and are the ones we would hold back from a first order. Both are real, both have appealing note lists, and both are thinly stocked on 24 September 2026.

Coffee oils by stock and price · 24 September 2026
Only one coffee oil can be bought at all five sizes, 15 g to 1 kg
Oil Sizes in stock Out of stock Per gram at 50 g Candle load on page
Roasted Coffee 15 g, 50 g, 100 g, 500 g, 1 kg none ₹4.60 6–10%
Coffee Vanilla Tobacco 50 g, 100 g, 500 g, 1 kg none (no 15 g listed) ₹8.98 7–9% soy
Moca Coffee 50 g, 100 g 15 g, 500 g, 1 kg ₹11.20 not stated
Coffee Blast 50 g 15 g, 100 g, 500 g, 1 kg ₹12.98 not stated

Moca Coffee lists "Fresh Brewed Coffee, Light Cocoa" on top, "Creamy Chocolate, Vanilla Bean" in the heart and "Tonka Bean, Soft Musk, Warm Amber" in the base, which is as close to a written mocha as CSI has. At ₹11.20 per gram it costs 143% more than Roasted Coffee at 50 g; oil for one 8% candle is ₹134.40 against ₹55.20. The page does not state a candle load, so work inside your wax's ceiling (10% in CSI 464) and test at 6%, 8% and 10%. The bigger problem is continuity: with no 500 g or 1 kg in stock, you cannot scale a Moca Coffee candle today. If it wins your test, ask on WhatsApp when bulk sizes return before you put it on a menu.

Coffee Blast ("Fresh Espresso, Roasted Coffee Beans | ... Dark Cocoa, Light Caramel | ... Vanilla Bean, Warm Amber, Soft Musk") is in stock only at 50 g (₹649.00, ₹12.98 per gram) and states no candle load. Oil per 8% candle: ₹155.76. Treat it as a comparison bottle, not a product line. The full per-gram ladder for every coffee and vanilla size is in Café Fragrance Oils Wholesale in India.

Mistake: building a hero candle on an oil you can only buy 50 g at a time. Fix: hero scents need depth of stock. On 24 September 2026, Roasted Coffee and Coffee Vanilla Tobacco are the only CSI coffees with both a 500 g and a 1 kg in stock, and Roasted Coffee's are less than half the price per gram, at ₹3.78 and ₹3.74. Pour the mocha idea as Roasted Coffee plus a Chocolate Fudge shelf-mate first; test Moca Coffee alongside it if you want to know whether the premium earns its place.

Two, three or five oils: first-order routes

Not everyone needs all five on day one. Each route below is built so that every note it includes is carried by an oil with a stated candle load and bulk sizes in stock, apart from Chocolate Fudge's missing 100 g and the optional Moca Coffee comparison in the last row.

First-order routes at 50 g · CSI live pricing, September 2026
What each route costs and which palette notes it covers
Route Oils (50 g each) Oil total Notes covered What it leaves out
Espresso pair Roasted Coffee, Chocolate Fudge ₹428.24 coffee, chocolate, vanilla, caramel cinnamon, cream; no second coffee
Counter trio + Cinnamon Vanilla ₹699.64 adds cinnamon, cream clean vanilla; darker coffee
Café four + Vanilla Bean ₹1,109.64 adds a single-note vanilla the evening coffee
Full palette (our pick) + Coffee Vanilla Tobacco ₹1,558.64 all six notes, two coffee styles nothing in the palette
Full palette + mocha test + Moca Coffee ₹2,118.64 adds a written mocha to compare its bulk sizes are out of stock

The espresso pair at ₹428.24 is the cheapest serious start: both oils cost ₹4.60 per gram or less at 50 g, and between them they already say "mocha". The full palette costs ₹1,130.40 more and answers the questions a café range will face: does the darker coffee sell, does a plain vanilla earn its shelf, does cinnamon belong.

15 g, 50 g or 100 g?

A 15 g bottle makes one 150 g candle at 8%. It tells you whether you like an oil, not what load it wants. The smell-first route (15 g of Roasted Coffee, Vanilla Bean, Chocolate Fudge and Cinnamon Vanilla, plus a 50 g of Coffee Vanilla Tobacco, which has no 15 g) costs ₹871.64 for 110 g, ₹7.92 per gram. The 50 g set is ₹1,558.64 for 250 g, ₹6.23 per gram. The 15 g of Roasted Coffee is 35% dearer per gram than its 50 g, so on the anchor oil the small bottle is the expensive way to learn.

A 100 g route is harder to build than it looks: Chocolate Fudge's 100 g is out of stock on 24 September 2026, so the four oils that do have one cost ₹2,562.80, or ₹2,761.04 with Chocolate Fudge at 50 g. Most of that oil would sit on a shelf until your test told you what to do with it. And on Coffee Vanilla Tobacco the 100 g (₹8.99 per gram) is fractionally dearer per gram than the 50 g (₹8.98).

Buy by the question, not the bottle
Before you order, write down the question each oil must answer: "Is Roasted Coffee strong enough at 8% in my jar?" needs three candles and 36 g. "Do I like Coffee Vanilla Tobacco at all?" needs one candle and 12 g. Size the order to the question and the 50 g answers almost all of them.

The café test basket, priced line by line

Twenty candles: three loads of each oil and one retest, in the jar you plan to sell in.

Three loads per oil is fifteen candles; one retest per oil at your chosen load makes twenty. Each 150 g candle needs 9 g, 12 g or 15 g of oil (6%, 8%, 10% of total weight) and the rest in wax. For Coffee Vanilla Tobacco, pour 7%, 8% and 9% (10.5 g, 12 g, 13.5 g), because its page tops out at 9%.

Café test basket · CSI live pricing, September 2026
Everything for 20 café-style test candles: ₹5,281.24
Item Size bought Price Why this size
Roasted Coffee 50 g ₹230.00 36 g for three loads + 12 g retest
Coffee Vanilla Tobacco 50 g ₹449.00 smallest size listed
Vanilla Bean 50 g ₹410.00 as above
Chocolate Fudge 50 g ₹198.24 100 g is out of stock anyway
Cinnamon Vanilla 50 g ₹271.40 as above
Oils subtotal 250 g ₹1,558.64
Luxury Soy Wax CSI 464 3 × 1 kg ₹1,522.20 20 candles need about 2.76 kg
Clear Glass Jar with Golden Lid (150 gram) Pack of 20 ₹1,888.00 ₹94.40 per jar
Eco Candle Wicks, Thin (C1) 20 wicks ₹118.00 one per test candle
Eco Candle Wicks, Thick (C2) 10 wicks ₹94.40 ₹9.44 each, for a melt-pool retest
Candle Wick Stickers 1 sheet, 40 ₹100.00 spares for round two
Basket total 20 candles ₹5,281.24 ₹264.06 per test candle

The non-oil lines come to ₹3,722.60, more than the oils. We have added a pack of thick C2 wicks to the basket because gourmand oils with heavy vanilla and caramel bases are often the ones where makers find they need to change wick; that is common experience, not a CSI measurement. Neither wick is a prescription: the right size depends on your jar's inside diameter, so run a melt-pool test and browse the Candle Wicks collection if neither C1 nor C2 reaches the edge in two to three hours.

On wax: CSI 464 is ₹0.51 per gram at 1 kg, 5 kg and 10 kg alike, so three 1 kg bags cost the same per gram as the 10 kg and leave you less to store. Its stated ceiling of 10% matches the top of every shortlisted page except Coffee Vanilla Tobacco (9%) and Cinnamon Vanilla (13%). If you want room to test Cinnamon Vanilla above 10%, Premium Coconut Soy Wax CSI 468 states up to 13% and a pour temperature of 58–60°C, at ₹0.65 per gram in the 1 kg bag. We would not buy it for that reason alone; 10% is plenty to learn from.

What one café candle costs

Worked example, Roasted Coffee at 8% in the 150 g clear jar: 12 g of oil at the 50 g price (₹55.20) + 138 g of CSI 464 (₹70.02) + one jar from the pack of 10 (₹94.40) + one C1 wick (₹5.90) = ₹225.52. At the 1 kg oil price the same candle is ₹215.18. The same build with Chocolate Fudge is ₹217.90; with Coffee Vanilla Tobacco, ₹278.08. All exclude labour, freight, packaging and GST. The gap between the two shortlisted coffees is ₹52.56 of oil per candle, which is a pricing decision you make on the shelf, not in the oil order.

Mistake: buying 1 kg of Roasted Coffee first because it is the cheapest coffee per gram. Fix: we sell that 1 kg at ₹3,738.00. For a first order, don't buy it. It is only 18.7% cheaper per gram than the 50 g, which is ₹10.34 per candle, and 83 candles of a coffee you have not burned in your own jar is a lot of stock to be wrong about. Buy 50 g, then 500 g (₹1,890.00, ₹3.78 per gram, 41 candles) once it passes.

Your first pour: a six-step check

This is the minimum you need to decide which café oils go into a second order. The full hot-throw protocol, launch sequence and reorder triggers for a café and bakery collection are in the 1695 launch guide; here we only need an honest first answer.

1
Pour by weight, in your selling jarLoad is a percentage of the finished candle. 150 g at 6% = 9 g oil + 141 g wax; 8% = 12 g + 138 g; 10% = 15 g + 135 g. Coffee Vanilla Tobacco: 7%, 8%, 9%. Weigh oil on a 1 g scale. Label each jar with oil, load, wick and date before filling.
2
Keep the wax process identicalCSI 464's page gives 80–90°C for melting and pouring; use the same temperatures for all fifteen load candles so the only variable is the oil and its load.
3
Cure all of them for the same timeNone of the five shortlisted pages states a cure time. At least 48–72 hours, longer for soy, is common practice; in our judgement, smell at day 3 and again at day 7 and compare like with like.
4
Cold sniff for balance, not strengthWith labels hidden, score each candle on two lines: "reads as coffee / chocolate / vanilla / cinnamon" and "too sweet — yes or no". Sweetness creep is the most common way a café candle turns into a dessert candle.
5
Burn one at a time, same roomTwo to three hours per session, door closed. Note what you smell from the doorway at 30 minutes and 2 hours, and whether the melt pool reached the glass. If not, retest that oil at your best load with a C2 wick.
6
Keep the lowest passing load, then size upFor each oil, the lowest load that passes the doorway test is your production load. Then buy 500 g of the winner, not 1 kg. On Roasted Coffee 500 g the oil in an 8% candle is ₹45.36.
Test the palette as a shelf
After individual burns, light the coffee and the chocolate candle in adjacent rooms, then the coffee and the vanilla. If the pair smells like a café together, you have a range; if one drowns the other, your loads need adjusting before your line does.

Gaps, perfume-grade coffees and the winter window

A hub page that only tells you what to buy is an advertisement. Here is the rest.

What CSI does not list

On 24 September 2026 there is no hazelnut, no caramel-only, no latte, milk or cappuccino oil and no chai oil in the CSI range. Caramel and cream come from inside the oils above; nuttiness from Chocolate Fudge's "toasted nuts", the almond in Mahogany Shea (no candle load stated) and the "caramelised sugar and praline heart" of Roasted Coconut, whose "toasted coconut and coconut milk top notes" make it the bakery-counter coconut: its page states "candles (up to 10%)", and it is ₹247.00 for 50 g and ₹3,999.00 for 1 kg, with no 500 g size. If one of those notes is central to your café brand, ask on WhatsApp before you design around a gap.

Perfume-grade coffees: interesting, expensive, not candle-rated

Two perfume-grade listings name coffee. Khamrah Qahwa opens with "roasted coffee, cinnamon, nutmeg, and bergamot" and dries down to vanilla, tonka, cacao and amber. "Khamrah Qahwa" is CSI's product listing name; the oil is CSI's interpretation of that style, CSI is not affiliated with the brand that uses the name, and it should not appear on your label. The page quotes perfume usage rates, which are not candle loads, and states no candle load. It is flat at ₹15.06 per gram: ₹180.72 of oil in an 8% candle, against ₹55.20 for Roasted Coffee. For a first café order that premium is hard to justify; the coffee-only comparison, including this oil, is in Coffee Shop Fragrance Oils for Candles.

Not in the first order · with reasons
Café-adjacent oils to test in round two, or not at all
Oil Why not first Stock / price fact, 24 September 2026
Dark Vanilla A darker vanilla with spice and caramel; choose it or Vanilla Bean, not both, in round one. In stock, all sizes; identical prices to Vanilla Bean (₹8.20/g at 50 g).
Moca Coffee No stated candle load; no bulk sizes. 50 g ₹560.00 and 100 g ₹1,120.00 in stock; 15 g, 500 g, 1 kg out of stock.
Coffee Blast No stated candle load; one size. Only 50 g in stock (₹649.00).
Tobacco Vanilla Fragrance Oil Perfume-grade listing, no candle load; overlaps Coffee Vanilla Tobacco without the coffee. 100 g ₹799.00; no 50 g listed.
Cinnamon Fragrance Oil Straight cinnamon ("Warm, spicy, and earthy with a hint of sweetness"); a bakery lead more than a café accent. In stock, all sizes; ₹6.61/g at 50 g.

The winter window

Diwali falls on 8 November 2026, 45 days after these prices were checked, and Christmas on 25 December 2026. Winter runs roughly December to February, colder in North India and milder in the South. In our judgement warm, roasted, sweet scents are what many buyers reach for in those months, which makes a café range a natural Diwali-gift and winter product. The test above takes about three weeks from order to decision; the dated plan and batch sizes belong to the 1695 launch guide and Bulk Bakery Fragrance Oils for Candle Manufacturers, and where to buy in bulk with documents is covered in Where to Buy Gourmand and Bakery Candle Fragrance Oils in India.

Diwali 8 November 2026 and winter: order the five-oil set this week (₹1,558.64), choose your hero by mid-October, then take 500 g of it: Roasted Coffee 500 g is ₹1,890.00, enough for 41 candles at 8%. Ask on WhatsApp for a bulk quote and GST invoice on 500 g and 1 kg.
WhatsApp a winter quote
The CSI principle
Buy the palette small. Buy the hero deep.
Five 50 g bottles tell you which note your customers want. Only then does stock depth matter, and on 24 September 2026 the coffee with full stock depth at the lowest price per gram is Roasted Coffee.
"Nobody buys a café candle for the coffee alone. They buy the cup, the sugar and the pastry on the side. Buy oils that can play all three parts."
— CandleMakingSuppliesIndia
Why trust this guide

CandleMakingSuppliesIndia sells the oils, wax, jars and wicks named here and does not sell finished candles. This page tells you to hold back from two of our own coffee listings, to buy 50 g rather than 1 kg, and names the notes we do not have; we would rather you came back for the 500 g of a winner than sat on a kilogram of a loser.

Every price, pack size and per-gram figure was taken from CSI's live store and verified on 24 September 2026. Out-of-stock sizes (Moca Coffee 15 g, 500 g and 1 kg; Coffee Blast everything but 50 g; Chocolate Fudge 100 g) are flagged and never presented as buyable. Notes and candle loads are quoted from each product page; where a page states no candle load, we say so.

The palette, the note mapping, the routes and the test advice are our judgement; CSI has no throw measurements for these oils. For bulk pricing, GST invoicing, and MSDS and IFRA documentation on request, message us on WhatsApp at +91 7397976926.

Frequently asked questions

Which fragrance oil smells like a coffee shop for candles?
No single oil is "the" café scent; the style is coffee plus chocolate, vanilla, caramel, a little cinnamon and something creamy. At CSI, Roasted Coffee comes closest in one bottle: its page names coffee bean, dark chocolate, espresso, vanilla and caramel, and states a 6–10% candle load.
What is the cheapest coffee fragrance oil for candles in India?
Among CSI's coffee oils, Roasted Coffee: ₹4.60 per gram at 50 g and ₹3.74 at 1 kg, against ₹8.98 for Coffee Vanilla Tobacco, ₹11.20 for Moca Coffee and ₹12.98 for Coffee Blast at 50 g (verified 24 September 2026).
Can I make a mocha candle without a mocha fragrance oil?
Yes. Roasted Coffee already names dark chocolate in its heart, and Chocolate Fudge adds cocoa and caramel. Pour them as a pair on the shelf, or test your own blend within the wax's ceiling. CSI's Moca Coffee is available at 50 g and 100 g only, with no stated candle load.
How much coffee fragrance oil for a 150 g soy candle?
At 8% of total weight, 12 g of oil and 138 g of wax. Roasted Coffee's page states 6–10%; Coffee Vanilla Tobacco's states 7–9% in soy. The lower of the oil's stated maximum and the wax's ceiling (10% for Luxury Soy Wax CSI 464) governs, and the maximum is not the target.
Is a 15 g fragrance oil sample enough to test a café candle?
Enough for one 150 g candle at 8%, not enough to compare loads. Three test candles at 6%, 8% and 10% need 36 g, so buy 50 g. The 15 g of Roasted Coffee is also 35% dearer per gram than its 50 g.
What does a café-style candle cost to make?
Worked example: a 150 g Roasted Coffee candle at 8% in CSI 464 soy, a 150 g clear glass jar with golden lid and a C1 wick costs ₹225.52 in materials at the 50 g oil price, or ₹215.18 at the 1 kg price. That excludes labour, freight, packaging and GST.
Your first café order
Five oils, 50 g each, ₹1,558.64.
Coffee, chocolate, vanilla, caramel, cinnamon and cream, every page with a stated candle load, every 50 g in stock on 24 September 2026. Pour three loads, keep the winner, then buy it deep.
Start with Roasted Coffee Order the café set on WhatsApp
Editorial standards & sources
About this guide: the hub page for CSI's café & bakery cluster. It defines café-inspired as a six-note palette, maps each note to CSI oils using the product pages' own wording, names the five oils to buy first and prices a first order. It does not name, imitate or claim to reproduce any real café's scent, and CSI is not affiliated with any brand whose name appears in its own product listings.

Customer reviews: The six reviews at the top of this page are genuine, published Judge.me reviews left by CSI customers on the product pages named on each card — Cinnamon Vanilla, Dark Vanilla Fragrance, Luxury Soy Wax CSI 464 ( Flakes Form) For Container Candles, Roasted Coffee Fragrance. They are general product reviews, not assessments of the buying advice on this page. Names, star ratings, dates and products are as recorded by Judge.me and wording is unedited. "Verified buyer" appears only on reviews Judge.me recorded as verified — Arminder Kaur, Akanksha Sharma, Sneha Tamang, Anonymous, Punam Sarma, Jaya Sawlani. Reviews below five stars are included as published, not filtered out.

Figures verified 24 September 2026, CSI live pricing: Roasted Coconut 50 g ₹247.00, 1 kg ₹3,999.00 (no 500 g listed); Roasted Coffee 15 g ₹93.22, 50 g ₹230.00, 100 g ₹390.00, 500 g ₹1,890.00, 1 kg ₹3,738.00; Coffee Vanilla Tobacco 50 g ₹449.00, 100 g ₹899.00, 500 g ₹4,399.00, 1 kg ₹8,599.00 (no 15 g listed); Vanilla Bean and Dark Vanilla each 15 g ₹130.00, 50 g ₹410.00, 100 g ₹790.00, 500 g ₹3,840.00, 1 kg ₹7,646.00; Chocolate Fudge 15 g ₹93.22, 50 g ₹198.24, 500 g ₹1,982.40, 1000 g ₹3,964.80, with 100 g (₹396.48) out of stock; Cinnamon Vanilla 15 g ₹106.20, 50 g ₹271.40, 100 g ₹483.80, 500 g ₹2,301.00, 1 kg ₹4,554.80; Moca Coffee 50 g ₹560.00, 100 g ₹1,120.00, with 15 g, 500 g and 1 kg out of stock; Coffee Blast 50 g ₹649.00, all other sizes out of stock; Khamrah Qahwa 50 g ₹753.00; Cinnamon Fragrance Oil 50 g ₹330.40; Tobacco Vanilla Fragrance Oil 100 g ₹799.00. Luxury Soy Wax CSI 464 1 kg ₹507.40, 10 kg ₹5,074.00; Premium Coconut Soy Wax CSI 468 1 kg ₹650.00; Clear Glass Jar with Golden Lid (150 gram) pack of 10 ₹944.00, pack of 20 ₹1,888.00; Eco Candle Wicks Thin (C1) 10 ₹59.00, 20 ₹118.00; Thick (C2) 10 ₹94.40; Candle Wick Stickers 40 ₹100.00. Per-gram figures are price divided by grams, to two decimals.

Non-price figures: candle maths assume a 150 g candle with load as a percentage of total weight (8% = 12 g oil + 138 g wax); candle counts are whole candles, floor(grams ÷ 12). Wax ceilings (Luxury Soy Wax CSI 464 up to 10%, Premium Coconut Soy Wax CSI 468 up to 13%) and pour temperatures are as stated by the wax pages; they are formulation limits, not regulatory limits. Candle loads, notes and IFRA wording are quoted from each oil's product page. Per-candle costs are worked examples and exclude labour, freight, packaging and GST. Diwali (8 November 2026) and Christmas (25 December 2026) are calendar dates; seasons are approximate. The palette, the routes, the cure advice and the test method are editorial judgement.
Back to blog