Bakery Fragrance Oils Wholesale in India
Share
Where does 1 kg actually save? On Pumpkin Spice and Cinnamon Fragrance Oil, which share an identical price ladder: the 1 kg (₹5,310.00) is ₹590.00 cheaper than two 500 g packs. On Chocolate Fudge, Apple Cinnamon and Mahogany Shea, 1 kg costs exactly the same as two 500 g packs.
Is there a roasted coconut oil? Yes: Roasted Coconut Fragrance Oil (toasted coconut, coconut milk, caramelised sugar, praline, vanilla bean, tonka), with a stated load of "candles (up to 10%)": 50 g ₹247.00, 1 kg ₹3,999.00 (₹4.00 per gram). There is no 500 g size, so it sits beside the six-oil case rather than in it.
What does a six-oil bakery case cost? At 500 g each, ₹16,536.80 for 3 kg of oil, 246 candles at 8%: ₹67.22 of oil per candle on average.
The bakery palette, priced per gram
The bakery palette has six slots: vanilla, cinnamon, apple cinnamon, pumpkin spice, roasted coconut and chocolate fudge. The table fills each slot with the CSI oil that carries it, plus Mahogany Shea, the nuttier coconut that stands in the case because Roasted Coconut has no 500 g, and prices it at every size on 24 September 2026. How to combine these into a "fresh from the oven" line is a formulation question, covered in Fresh-Baked Fragrance Oils for Candle Making; this page is about what a gram costs as you scale.
| Slot · oil | 15 g | 50 g | 100 g | 500 g | 1 kg | Shape |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Vanilla · Vanilla Bean | ₹8.67 | ₹8.20 | ₹7.90 | ₹7.68 | ₹7.65 | shallow, 6.8% off |
| Cinnamon · Cinnamon Fragrance Oil | ₹7.08 | ₹6.61 | ₹5.90 | ₹5.90 | ₹5.31 | steps down twice |
| Apple cinnamon · Apple Cinnamon | ₹6.21 | ₹4.74 | ₹4.74 | ₹4.74 | ₹4.74 | flat from 50 g |
| Pumpkin spice · Pumpkin Spice | ₹7.08 | ₹6.61 | ₹5.90 | ₹5.90 | ₹5.31 | identical to Cinnamon |
| Roasted coconut · Roasted Coconut | ₹6.20 | ₹4.94 | ₹4.95 | not listed | ₹4.00 | no 500 g; 19.0% off at 1 kg |
| Nutty coconut (case pick) · Mahogany Shea | ₹10.93 | ₹6.61 | ₹4.89 | ₹4.89 | ₹4.89 | flat from 100 g |
| Chocolate fudge · Chocolate Fudge | ₹6.21 | ₹3.96 | out of stock | ₹3.96 | ₹3.96 | flat from 50 g |
Alternatives in each slot
| Oil | Slot | 50 g | 1 kg | Candle load on page |
|---|---|---|---|---|
| Dark Vanilla | vanilla, darker | ₹8.20 | ₹7.65 | 6–10% |
| Cinnamon Vanilla | vanilla + cinnamon | ₹5.43 | ₹4.55 | up to 13% |
| Spicy Cinnamon | cinnamon, peppery | ₹6.98 | ₹6.50 | not stated |
| Autumn | apple, maple, spice | ₹5.43 | ₹5.43 | 7–11% |
Cinnamon Vanilla deserves a note: at ₹4.55 per gram at 1 kg it is 16.1% cheaper than its own 50 g and far cheaper than straight vanilla. If your bakery range needs a vanilla note but not a plain vanilla candle, it is the budget route. Spicy Cinnamon costs more than Cinnamon Fragrance Oil at bulk and states no candle load, so it is a second-round test, not a volume buy.
Twins, flats and one steep drop
The twins: Pumpkin Spice and Cinnamon Fragrance Oil
Both are ₹106.20 at 15 g, ₹330.40 at 50 g, ₹590.00 at 100 g, ₹2,950.00 at 500 g and ₹5,310.00 at 1 kg. Their ladders step down twice: 10.7% at 100 g, then nothing at 500 g (still ₹5.90), then 10.0% at 1 kg. That shape makes the 100 g the smart test-to-production bridge and the 1 kg the only real bulk buy. Because the prices match exactly, choose between them purely on scent and on what your range needs: Pumpkin Spice brings fruit, clove and caramelised sugar; Cinnamon Fragrance Oil is the single spice.
The flats: Apple Cinnamon, Chocolate Fudge, Mahogany Shea
Apple Cinnamon is ₹4.74 per gram at 50 g, 100 g, 500 g and 1 kg. Chocolate Fudge is ₹3.96 at 50 g, 500 g and 1000 g (the 100 g is out of stock). Mahogany Shea is ₹4.89 from 100 g up. For these three, the 1 kg saves nothing at all per gram. The only penalty is at the small end: the 15 g of Apple Cinnamon is 31% dearer per gram than its 50 g, and Chocolate Fudge's 15 g is 57% dearer.
The steep drop: Mahogany Shea's small sizes
Mahogany Shea's 15 g is ₹164.02, which is ₹10.93 per gram, 124% dearer than its 100 g. Its 50 g is 35% dearer per gram than the 100 g. If Mahogany Shea is on your test list, skip the 15 g and 50 g and buy the 100 g (₹488.52): eight candles at 8%, at the same per-gram price as the 1 kg.
Roasted coconut: one oil, no 500 g
A toasted or roasted coconut note is a classic bakery ask, and CSI lists one: Roasted Coconut Fragrance Oil. Its page describes "toasted coconut and coconut milk top notes, caramelised sugar and praline heart, and vanilla bean, tonka and sandalwood base", states "candles (up to 10%)", describes the oil as "phthalate-free" (the page's wording) and says "Cure soy wax candles for 48-72 hours before burn testing". On 24 September 2026 it is listed at 15 g ₹93.00, 50 g ₹247.00, 100 g ₹495.00 and 1 kg ₹3,999.00, every size in stock, with no 500 g. The 1 kg is ₹4.00 per gram, 19.0% below the 50 g: ₹47.99 of oil per 8% candle against ₹59.28 at the 50 g price. The missing 500 g is why it sits outside the six-oil case below, which is priced at 100 g, 500 g and 1 kg of every oil. If roasted coconut is your bakery hero, swap it in for Mahogany Shea: the 100 g case becomes ₹3,335.84 and the 1 kg case ₹30,973.40. Here is how it compares with the other oils that carry coconut, based on the notes stated on the pages.
| Oil | Coconut as stated | Bakery reading (our judgement) | Candle load on page | Per gram at 1 kg |
|---|---|---|---|---|
| Roasted Coconut Fragrance Oil | "toasted coconut and coconut milk top notes, caramelised sugar and praline heart" | direct: toasted, sweet, creamy | "candles (up to 10%)" | ₹4.00 |
| Mahogany Shea | "sweet aroma of almond ... creamy richness of shea and coconut ... sandalwood and cedar ... light musk and tonka bean" | nuttier and woodier; the alternative | not stated | ₹4.89 |
| Peach Melon Berry | "Creamy vanilla, hint of coconut" in the base | fruit tart more than bakery | "8-10% fragrance oil per weight of wax" | ₹4.18 |
| Mango Coconut Fragrance Oil | "creamy, luxurious coconut" with ripe mango | tropical, not baked | not stated | ₹3.96 |
| Lavender Cranberry Coconut Fragrance Oil | "coconut milk, vanilla, and white musk base" | floral; not a bakery scent | 8–10% in soy | ₹8.00 |
Peach Melon Berry's page states its load "per weight of wax"; the other loads in this series are applied as a percentage of total candle weight, so treat that wording carefully and test within the wax ceiling. The honest limitation of Roasted Coconut: with no 500 g, a buyer who outgrows the 100 g (8 candles at 8%) has to jump to the 1 kg (83 candles), so prove it sells before that step, and ask on WhatsApp about stock before you promise a customer date. We would rather tell you that than sell you Mango Coconut as a bakery note.
Six bakery oils to buy wholesale
Ranked for a wholesale bakery buyer on: stated candle load, stock depth at 500 g and 1 kg, per-gram price at bulk, and how much the price falls with size. We have no throw measurements and do not rank on strength. Candle counts assume 150 g at 8% (12 g of oil).
| Size | Price | Per gram | 150 g candles at 8% |
|---|---|---|---|
| 15 gm | ₹106.20 | ₹7.08 | 1 |
| 50 gm | ₹330.40 | ₹6.61 | 4 |
| 100 gm | ₹590.00 | ₹5.90 | 8 |
| 500 gm | ₹2,950.00 | ₹5.90 | 41 |
| 1 kg | ₹5,310.00 | ₹5.31 | 83 |
| Size | Price | Per gram | 150 g candles at 8% |
|---|---|---|---|
| 15 gm | ₹93.22 | ₹6.21 | 1 |
| 50 gm | ₹198.24 | ₹3.96 | 4 |
| 100 gm | ₹396.48 — Out of stock on 24 September 2026 | ₹3.96 | Out of stock |
| 500 gm | ₹1,982.40 | ₹3.96 | 41 |
| 1000 gm | ₹3,964.80 | ₹3.96 | 83 |
| Size | Price | Per gram | 150 g candles at 8% |
|---|---|---|---|
| 15 gm | ₹93.22 | ₹6.21 | 1 |
| 50 gm | ₹237.18 | ₹4.74 | 4 |
| 100 gm | ₹474.36 | ₹4.74 | 8 |
| 500 gm | ₹2,371.80 | ₹4.74 | 41 |
| 1 kg | ₹4,743.60 | ₹4.74 | 83 |
| Size | Price | Per gram | 150 g candles at 8% |
|---|---|---|---|
| 15 gm | ₹106.20 | ₹7.08 | 1 |
| 50 gm | ₹330.40 | ₹6.61 | 4 |
| 100 gm | ₹590.00 | ₹5.90 | 8 |
| 500 gm | ₹2,950.00 | ₹5.90 | 41 |
| 1 kg | ₹5,310.00 | ₹5.31 | 83 |
| Size | Price | Per gram | 150 g candles at 8% |
|---|---|---|---|
| 15 gm | ₹164.02 | ₹10.93 | 1 |
| 50 gm | ₹330.40 | ₹6.61 | 4 |
| 100 gm | ₹488.52 | ₹4.89 | 8 |
| 500 gm | ₹2,442.60 | ₹4.89 | 41 |
| 1000 gm | ₹4,885.20 | ₹4.89 | 83 |
| Size | Price | Per gram | 150 g candles at 8% |
|---|---|---|---|
| 15 gm | ₹130.00 | ₹8.67 | 1 |
| 50 gm | ₹410.00 | ₹8.20 | 4 |
| 100 gm | ₹790.00 | ₹7.90 | 8 |
| 500 gm | ₹3,840.00 | ₹7.68 | 41 |
| 1 kg | ₹7,646.00 | ₹7.65 | 83 |
The mixed bakery case at three sizes
A "case" here means one pack of each of the six picks. The 100 g case uses two 50 g of Chocolate Fudge because its 100 g is out of stock.
| Case | Oil | Case price | Candles at 8% | Oil per candle (average) |
|---|---|---|---|---|
| 100 g each | 600 g | ₹3,329.36 | 48 | ₹69.36 |
| 500 g each | 3 kg | ₹16,536.80 | 246 | ₹67.22 |
| 1 kg each | 6 kg | ₹31,859.60 | 498 | ₹63.98 |
Going from the 500 g case to the 1 kg case halves nothing but your number of orders. Twelve 500 g packs (two of each oil) cost ₹33,073.60; six 1 kg packs cost ₹31,859.60. The ₹1,214.00 difference is entirely Pumpkin Spice and Cinnamon (₹590.00 each) plus ₹34.00 on Vanilla Bean. Chocolate Fudge, Apple Cinnamon and Mahogany Shea contribute nothing.
A leaner case that captures the saving
If Cinnamon is your volume spice, one practical mix is Cinnamon at 1 kg with Pumpkin Spice, Chocolate Fudge and Apple Cinnamon at 500 g each: ₹12,614.20. You take the one real bulk discount on the spice you sell most and keep the flat-priced oils at a size you will empty. Before any case, a three-oil sample (Apple Cinnamon, Chocolate Fudge, Pumpkin Spice at 50 g) is ₹765.82.
Wax for the 500 g case
246 candles at 8% need 33,948 g of wax. In Luxury Soy Wax CSI 464, priced flat at ₹0.51 per gram from 1 kg to 10 kg, three 10 kg bags and five 1 kg bags come to ₹17,759.00. Luxury Soy Wax Chunks are ₹0.60 per gram at 10 kg and state a ceiling of up to 13%, which only matters for an oil that states a higher load; none of the six picks goes above 10%. Oil plus wax for one Pumpkin Spice candle at the 500 g price is ₹140.82; for Chocolate Fudge, ₹117.60; before jar, wick, labour, freight, packaging and GST. Batch timing for gourmand runs is in Bulk Bakery Fragrance Oils for Candle Manufacturers.
Ordering a bakery range wholesale
Online, every in-stock size above can be bought directly. For mixed cases, multiple kilograms or a delivery date, use WhatsApp. The sequence below keeps the order honest.
For the café side of a counter, see Buy Café-Inspired Fragrance Oils for Candle Making and the coffee and vanilla ladder in Café Fragrance Oils Wholesale in India; for dessert gifting lines, Dessert Fragrance Oils for Scented Candle Businesses; and for a sequenced launch with hot-throw testing, the café and bakery launch guide.
CandleMakingSuppliesIndia sells every oil and wax on this page and does not sell finished candles. We tell you that three of our six bakery kilograms save you nothing per gram over two 500 g packs and a fourth saves only ₹34.00, that our 15 g sizes are the dearest way to buy, and that our Roasted Coconut oil has no 500 g size.
Every price, pack size and per-gram figure was taken from CSI's live store and verified on 24 September 2026. Out-of-stock sizes (Chocolate Fudge 100 g) are flagged and never presented as buyable. Notes and candle loads are quoted from each product page; where a page states none, we say so.
The slot mapping, the price-shape grouping, the coconut assessment and the reorder rule are our judgement; CSI has no throw measurements for these oils. For bulk pricing, GST invoicing, and MSDS and IFRA documentation on request, message us on WhatsApp at +91 7397976926.
Frequently asked questions
- Buy Café-Inspired Fragrance Oils for Candle Making
- Café Fragrance Oils Wholesale in India
- Fresh-Baked Fragrance Oils for Candle Making
- Coffee, Vanilla and Chocolate Fragrance Oils for Candles
- Dessert Fragrance Oils for Scented Candle Businesses
- Bulk Bakery Fragrance Oils for Candle Manufacturers
- Where to Buy Gourmand and Bakery Candle Fragrance Oils in India
- I'm Launching a Café and Bakery Candle Collection — Which Fragrance Oils Should I Buy and Which Ones Usually Need Extra Testing for Hot Throw?
Customer reviews: The six reviews at the top of this page are genuine, published Judge.me reviews left by CSI customers on the product pages named on each card — Apple Cinnamon Fragrance Oil, Cinnamon Vanilla, Gilli Mitti (Patchouli), Luxury Soy Wax Chunks for Jar / Container Candles, Premium Coconut Soy Wax. They are general product reviews, not assessments of the buying advice on this page. Names, star ratings, dates and products are as recorded by Judge.me and wording is unedited. "Verified buyer" appears only on reviews Judge.me recorded as verified — PREETHI PRASATH, Shivalik Manak, Renu, Punam Sarma, Manasa GN, Jinal Patel. Reviews below five stars are included as published, not filtered out.
Figures verified 24 September 2026, CSI live pricing: Pumpkin Spice and Cinnamon Fragrance Oil each 15 g ₹106.20, 50 g ₹330.40, 100 g ₹590.00, 500 g ₹2,950.00, 1 kg ₹5,310.00; Apple Cinnamon 15 g ₹93.22, 50 g ₹237.18, 100 g ₹474.36, 500 g ₹2,371.80, 1 kg ₹4,743.60; Chocolate Fudge 15 g ₹93.22, 50 g ₹198.24, 500 g ₹1,982.40, 1000 g ₹3,964.80, 100 g (₹396.48) out of stock; Mahogany Shea 15 g ₹164.02, 50 g ₹330.40, 100 g ₹488.52, 500 g ₹2,442.60, 1000 g ₹4,885.20; Vanilla Bean and Dark Vanilla each 15 g ₹130.00, 50 g ₹410.00, 100 g ₹790.00, 500 g ₹3,840.00, 1 kg ₹7,646.00; Cinnamon Vanilla 50 g ₹271.40, 1 kg ₹4,554.80; Spicy Cinnamon 50 g ₹349.00, 1 kg ₹6,499.00; Autumn 50 g ₹271.40, 1 kg ₹5,428.00; Roasted Coconut 15 g ₹93.00, 50 g ₹247.00, 100 g ₹495.00, 1 kg ₹3,999.00 (no 500 g listed); Peach Melon Berry 1 kg ₹4,177.20; Mango Coconut Fragrance Oil 1 kg ₹3,964.00; Lavender Cranberry Coconut 1 kg ₹7,999.00. Luxury Soy Wax CSI 464 1 kg ₹507.40, 10 kg ₹5,074.00; Luxury Soy Wax Chunks 10 kg ₹5,999.00. Per-gram figures are price divided by grams, to two decimals.
Non-price figures: candle maths assume a 150 g candle with load as a percentage of total weight (8% = 12 g oil + 138 g wax); candle counts are whole candles, floor(grams ÷ 12). Wax ceilings (Luxury Soy Wax CSI 464 up to 10%, Luxury Soy Wax Chunks up to 13%) are as stated by the wax pages; they are formulation limits, not regulatory limits. Candle loads, notes and IFRA wording are quoted from each oil's product page. Case and per-candle costs are worked examples and exclude jar, wick, labour, freight, packaging and GST. The slot mapping, the coconut assessment and the reorder rule are editorial judgement. Diwali (8 November 2026) and Christmas (25 December 2026) are calendar dates.