Buy Romantic Candle Fragrance Oils in India

Buy Romantic Candle Fragrance Oils in India

 

Five-oil 50 g basket: ₹1,595.40 20-candle complete basket: ₹5,223.60 Stock checked 24 September 2026
Buy romantic fragrance oils
Five romantic oils you can reorder at every size, and the exact basket to test them.
★★★★★
"Fragrance oil is sooo good smell so good we love it a lot"
Arshad ShaikhVerified buyer · Mar 2026
British Rose Fragrance Oil
★★★★★
"Absolutely loved it!! Smells so perfect!! Go for itt! Packing is done very carefully and happy for that!❤️"
Kavitha murthyOct 2025
Fresh Strawberries
★★★★☆
"Hey, the fragrance is so nice. Can’t wait to use in my candles!! A must buy item!!"
S.A.Jun 2024
Jasmine Fragrance Oil
★★★★★
"One of the best fragrance oils"
AnonymousVerified buyer · Jul 2025
Dark Vanilla Fragrance
★★★★☆
"Quality of the wick is good for jar candles, team can work on the pricing and delivery timelines."
Monika DeepVerified buyer · Oct 2025
Eco Candle Wicks
★★★★★
"Soy wax quality is the best, which ever products ordered were properly packed and delivered as early as possible, timely response to the inquiries. Good service"
Jaya SawlaniVerified buyer · Nov 2025
Luxury Soy Wax CSI 464 ( Flakes Form) For Container Candles
★★★★★
"Fragrance oil is sooo good smell so good we love it a lot"
Arshad ShaikhVerified buyer · Mar 2026
British Rose Fragrance Oil
★★★★★
"Absolutely loved it!! Smells so perfect!! Go for itt! Packing is done very carefully and happy for that!❤️"
Kavitha murthyOct 2025
Fresh Strawberries
★★★★☆
"Hey, the fragrance is so nice. Can’t wait to use in my candles!! A must buy item!!"
S.A.Jun 2024
Jasmine Fragrance Oil
★★★★★
"One of the best fragrance oils"
AnonymousVerified buyer · Jul 2025
Dark Vanilla Fragrance
★★★★☆
"Quality of the wick is good for jar candles, team can work on the pricing and delivery timelines."
Monika DeepVerified buyer · Oct 2025
Eco Candle Wicks
★★★★★
"Soy wax quality is the best, which ever products ordered were properly packed and delivered as early as possible, timely response to the inquiries. Good service"
Jaya SawlaniVerified buyer · Nov 2025
Luxury Soy Wax CSI 464 ( Flakes Form) For Container Candles
Reviews collected and published through Judge.me on candlemakingsuppliesindia.store. They are general reviews of the products named on each card, not assessments of the advice set out below. Wording is unedited.
✓ Prices and stock verified 24 September 2026 ✓ GST invoice available; MSDS and IFRA documentation on request ✓ Raw materials only — CSI does not sell finished candles
CSI Collection Buying · Romantic
The practical order: which romantic oils you can actually buy today and at what size, four ways to buy the same five oils, and three complete baskets priced line by line.
₹1,595.40
five romantic oils × 50 g, every size in stock · CSI live pricing, September 2026
Quick answers — read this first
What should I buy for a first romantic candle order? Five oils at 50 g each: British Rose, Jasmine, Dark Vanilla, Wild Berries and Pink Crush. That is ₹1,595.40 for 250 g, and every size of all five is in stock on 24 September 2026.

Is the 15 g sample route cheaper? In rupees, yes: ₹1,070.40. Per gram, no: ₹7.38 against ₹6.38. And two of the five (Wild Berries and Pink Crush) have no 15 g, so the "sniff" route still buys 50 g of them.

Which romantic sizes are out of stock? Of the 14 romantic oils charted, 60 of 63 size listings are in stock; the three gaps are all the Dahlia listing (only 50 g available). Outside the chart, the Into The Night listing is out at 1 kg. Mogra and Rajnigandha are fully out of stock.

What does a complete starter basket cost? Three sizes of order: ₹2,511.80 for 10 test candles, ₹5,223.60 for 20, or ₹10,375.60 for 40, all with wax, jars and wicks, before freight and GST.
The short answer
Buy: five oils at 50 g (₹1,595.40). Upgrade British Rose and Jasmine to 100 g only if you already know you like them: their 100 g is 19.4% and 6.5% cheaper per gram.
Don't: buy 100 g of Pink Crush or Wild Berries to "save". Their 100 g costs slightly more per gram than two 50 g bottles.
Stock: all five basket oils in stock at every listed size on 24 September 2026; out-of-stock sizes elsewhere in the palette are flagged below.
Complete basket: ₹5,223.60 for 20 test candles, or ₹261.18 per candle.
Romantic oils in stock, by size: 24 September 2026 Figure in a cell = price per gram (₹) for an in-stock size. Sorted by 50 g price per gram, cheapest first. OIL 15 g 50 g 100 g 500 g 1 kg British Rose 6.29 4.25 3.42 3.19 3.07 Fresh Strawberries 7.55 4.25 3.78 3.54 3.54 Jasmine 6.87 4.60 4.30 3.92 3.92 Love Spell not listed 4.98 4.49 5.00 4.50 Japanese Cherry Blossom 6.93 5.40 5.00 5.00 4.84 Cinnamon Vanilla 7.08 5.43 4.84 4.60 4.55 Wild Berries not listed 5.98 5.99 6.00 6.00 Spicy Raspberry 6.60 5.98 5.99 6.00 6.00 Forever Red * not listed 6.98 6.99 7.00 6.50 Dark Vanilla 8.67 8.20 7.90 7.68 7.65 Vanilla Bean 8.67 8.20 7.90 7.68 7.65 Pink Crush not listed 8.88 8.99 8.90 8.90 Smoked Rose Royale not listed not listed 7.99 8.00 8.00 Dahlia * not listed 10.56 OUT OUT OUT 60 size listings in stock, 3 out of stock across these 14 oils. * Brand-inspired CSI listings (full listing names in the text). Black cell = out of stock on 24 September 2026. Dashed cell = that size is not listed for the oil. Only 8 of the 14 have a 15 g size, so a "sniff everything at 15 g" order is not possible for this palette. Per gram = listed price ÷ grams, to two decimals. CSI live pricing, verified 24 September 2026.
Every size of 14 romantic oils at CSI on 24 September 2026. The five oils in this basket (British Rose, Jasmine, Wild Berries, Dark Vanilla, Pink Crush) are in stock at every listed size. The practical gaps sit at the premium end: the Dahlia listing is down to its 50 g and Smoked Rose Royale starts at 100 g. (Into The Night, not charted, is out of stock at 1 kg.)
Straight answer
I am ready to buy romantic fragrance oils for candles. Exactly what do I order, and what will it cost?
Order 50 g each of British Rose (₹212.40), Jasmine (₹230.00), Dark Vanilla (₹410.00), Wild Berries (₹299.00) and Pink Crush (₹444.00): ₹1,595.40 for 250 g of oil. All five are in stock at every listed size on 24 September 2026 and all five pages state a candle load. Add three 1 kg bags of Luxury Soy Wax CSI 464 (₹1,522.20), a pack of 20 Clear Glass Jars with Golden Lid (150 gram) (₹1,888.00), 20 C1 wicks (₹118.00) and a sheet of wick stickers (₹100.00), and the whole basket is ₹5,223.60: 20 test candles at ₹261.18 each, before freight and GST. Do not buy 500 g or 1 kg of anything yet. If you want the palette explained before you spend, read Romantic Fragrance Oils for Candle Making first.
One line: five romantic oils at 50 g, ₹1,595.40; complete 20-candle basket, ₹5,223.60; nothing bigger until a candle has burned.
The cheapest oil in the basket, and the one to open first. British Rose 50 g is ₹212.40 (₹4.25/g), four candles at 8%. Its 15 g is ₹94.40, but at ₹6.29/g that is 48% more per gram than the 50 g.
Buy British Rose 50 g — ₹212.40

Which romantic oils are in stock, at which sizes

Before you choose an oil, check that you can buy it again. A candle you cannot reorder is a one-off, not a product.

The matrix above is the practical starting point: 14 oils that belong in a romantic range, every listed size, and whether it could be bought on 24 September 2026. Three things stand out for a buyer.

The candle-grade core is deep

British Rose, Fresh Strawberries, Jasmine, Japanese Cherry Blossom, Cinnamon Vanilla, Dark Vanilla and Vanilla Bean are in stock at all five sizes from 15 g to 1 kg. Love Spell, Wild Berries, Pink Crush and the Forever Red listing are in stock at all four of their sizes from 50 g. For a buyer planning to reorder, that depth matters more than any single note: you can test at 50 g now and still buy the 500 g of the same oil in January.

The gaps are at the premium end

The out-of-stock cells cluster in the brand-inspired listings. "Dahlia Bath and Body Works Inspired Fragrance Oil" (CSI's listing name; the oil is CSI's interpretation and CSI is not affiliated with the brand) is in stock only at 50 g; its 100 g, 500 g and 1 kg are out of stock on 24 September 2026. "Into The Night Bath and Body Works Inspired Fragrance Oil" (same note applies) is out of stock at 1 kg. Neither brand name belongs on your label. Build a product around an oil you can only buy 50 g of and you will be reformulating after four candles.

Six of the fourteen have no 15 g

Only 8 of the 14 have a 15 g size. Love Spell, Wild Berries, Pink Crush, Forever Red and Dahlia start at 50 g; Smoked Rose Royale starts at 100 g (₹799.00). If your plan was to buy every romantic oil in 15 g bottles and smell them all, the store will not let you, and the 15 g is the dearest size per gram wherever it exists.

Out of stock or limited on 24 September 2026
Romantic and romantic-adjacent listings to avoid planning around
Listing What is out What is still buyable Nearest in-stock alternative
Dahlia listing 100 g, 500 g, 1 kg 50 g only (₹528.00) Japanese Cherry Blossom (rose, jasmine, sandalwood, musk)
Into The Night listing 1 kg 50 g, 100 g, 500 g Wild Berries for the berry side
Wild Berry (perfume-grade, not Wild Berries) 1 kg 50 g, 100 g; no candle load stated Wild Berries, which states 8–10% in soy
Spicy Raspberry (perfume-grade listing) 100 g, 1 kg 50 g only The other Spicy Raspberry listing, in stock at every size
Mogra, Rajnigandha (Tuberose) Every size Nothing Jasmine or Raat Ki Rani, both in stock at every size
Pink Matte Glass Jar Pack of 5 and 10 Nothing Pink Glass Jar with Golden Lid (150 gram)
Watch the look-alike names. CSI lists two Spicy Raspberry products and two berry oils with nearly the same name (Wild Berries and Wild Berry), each with different prices, stock and load wording. Before you pay, check the product URL in your cart matches the one you tested. If in doubt, send us the list on WhatsApp and we will confirm stock for each line.

Four sample routes, priced to the paisa

The same five oils can be bought four ways. What changes is not just the total but what the order can prove. A useful test is three candles per oil at three loads, which needs 36 g of oil at 6%, 8% and 10%, or 40.5 g at 8%, 9% and 10% for oils whose pages start at 8% (Wild Berries and Pink Crush).

Four ways to buy the same five romantic oils
Totals and per-gram averages, CSI live pricing 24 September 2026
Route What you buy Oil Total Per gram What it can prove
A · Sniff 15 g British Rose, Jasmine, Dark Vanilla; 50 g Wild Berries and Pink Crush (no 15 g) 145 g ₹1,070.40 ₹7.38 One 8% candle of the three 15 g oils; full test only for the two 50 g oils.
B · Three-load test (our pick) 50 g of all five 250 g ₹1,595.40 ₹6.38 Three loads of every oil, plus a retest candle for the three oils tested from 6%.
C · Committed 100 g of all five 500 g ₹3,060.20 ₹6.12 Eight candles per oil; most of it for oils you may drop.
D · Hybrid 100 g British Rose and Jasmine, 50 g of the other three 350 g ₹1,925.20 — Full test of all five, plus extra of the two oils whose 100 g is materially cheaper per gram.

A to B costs ₹525.00 more for 105 g more oil, which is ₹5.00 per extra gram, and turns three one-candle sniffs into three proper load tests. On this basket Route A is barely a saving because two oils have no 15 g at all. B to C costs ₹1,464.80 more for 250 g more oil (₹5.86 per extra gram). That is cheap oil, but it is oil for candles you have not decided to make. Route D adds ₹329.80 to Route B and makes sense only if you already know you will sell a rose and a jasmine candle; if you do not, stay with B.

Why we recommend the middle route
The 50 g size is where you pay for information, not inventory. British Rose, Jasmine and Dark Vanilla each give you three load tests and one retest at the winning load from 50 g; Wild Berries and Pink Crush, tested at 8%, 9% and 10%, use 40.5 g and leave 9.5 g for a cold-sniff reference. That is the whole job of a first order.

The five oils in this basket

Chosen for one reason above all: you can buy every one of them again, at every size, today.

This basket deliberately differs from the hub shortlist. The hub picks one oil per family to explain the palette; this basket picks the five you can buy deepest and reorder most easily, and adds a second fruit (Pink Crush) for buyers whose range leans giftable. Each card shows every listed size with stock on 24 September 2026. Candle counts assume 150 g at 8% (12 g of oil).

1
rose · the anchor · steepest price ladder
British Rose Fragrance Oil
The anchor of any romantic order and the oil with the steepest price ladder in this basket: ₹6.29 per gram at 15 g, ₹4.25 at 50 g, ₹3.42 at 100 g and ₹3.07 at 1 kg. The page describes "fresh, dewy rose petals with subtle green undertones and a soft floral finish" and states "candles (up to 10% soy, up to 6% paraffin)". Its 100 g is 19.4% cheaper per gram than its 50 g, the largest 50 g-to-100 g saving of any oil in this basket, which is why Route D upgrades it. Limitation: no base notes are named, so decide in your test whether it needs a musk or vanilla partner in your range.
Size Price Per gram 150 g candles at 8%
15 gm ₹94.40 ₹6.29 1
50 gm ₹212.40 ₹4.25 4
100 gm ₹342.20 ₹3.42 8
500 gm ₹1,593.00 ₹3.19 41
1 kg ₹3,068.00 ₹3.07 83
Oil per 8% candle: ₹50.98 at 50 g, ₹41.06 at 100 g, ₹36.82 at 1 kg. Buy British Rose
2
soft floral · the tender one · cheap and deep
Jasmine Fragrance Oil
The soft-floral slot at a candle-grade price. The page describes "sweet, floral, and slightly musky with a timeless luxurious aroma" and states "Recommended load up to 10% soy, up to 6% paraffin". It is also the practical stand-in while Mogra and Rajnigandha are out of stock, and the page lists wax melt, reed diffuser and room spray rates too, if your range extends beyond candles. Its one published review is four stars. Limitation: jasmine can read heady in a small room at the top of its range, so judge your 10% candle in a closed bedroom, not a living room.
Size Price Per gram 150 g candles at 8%
15 gm ₹103.00 ₹6.87 1
50 gm ₹230.00 ₹4.60 4
100 gm ₹430.00 ₹4.30 8
500 gm ₹1,961.00 ₹3.92 41
1 kg ₹3,923.00 ₹3.92 83
The 100 g is 6.5% cheaper per gram than the 50 g; the 15 g is 49% dearer. Buy Jasmine
3
vanilla · the warm lead · spiced and ambered
Dark Vanilla Fragrance
A darker vanilla than a plain bean: the page describes "rich vanilla and spice opening into deep caramel and cream, settling into dark amber and warm musk" and states "candles (6-10%)". Its amber-musk base means it can carry a romantic "night in" candle on its own. One published review calls it "One of the best fragrance oils". Limitation: price. At ₹8.20 per gram at 50 g it is the second-dearest oil in the basket after Pink Crush (₹8.88), and the 100 g saves only 3.7% per gram. Vanilla-rich oils are also widely reported to tint white wax over time; the colour question is covered in Luxury Romantic Fragrance Oils for Soy Candles.
Size Price Per gram 150 g candles at 8%
15 gm ₹130.00 ₹8.67 1
50 gm ₹410.00 ₹8.20 4
100 gm ₹790.00 ₹7.90 8
500 gm ₹3,840.00 ₹7.68 41
1 kg ₹7,646.00 ₹7.65 83
Oil per 8% candle: ₹98.40 at 50 g, ₹91.75 at 1 kg. Buy Dark Vanilla
4
red fruits · the bold berry · flat-priced
Wild Berries
The red-fruit slot for buyers who want strength over subtlety. Stated notes: "Top Notes: Strawberry, Raspberry, Blackcurrant | Middle Notes: Blueberry, Plum | Base Notes: Sugar Crystals, Soft Musk", and the page states "Extremely strong hot throw in soy wax (8–10%)". That range starts at 8%, so test at 8%, 9% and 10%. Limitation: the price gets fractionally worse as you buy more, ₹5.98 per gram at 50 g and ₹6.00 at 1 kg (0.3% dearer), so the 50 g is already the cheapest way to buy it. Do not confuse it with the perfume-grade "Wild Berry" listing, which states no candle load and whose 1 kg is out of stock.
Size Price Per gram 150 g candles at 8%
50g ₹299.00 ₹5.98 4
100g ₹599.00 ₹5.99 8
500g ₹2,999.00 ₹6.00 41
1kg ₹5,999.00 ₹6.00 83
Two 50 g bottles cost ₹1.00 less than one 100 g. Buy Wild Berries
5
fruity floral · the gift-shop pink · premium
Pink Crush Fragrance Oil
For the giftable, pink side of a romantic range. The page describes "red berries and pink grapefruit top notes, a peony, rose petals, and freesia heart, and a vanilla sugar and white musk base", states "Recommended load - candles: 8-10% soy wax" and describes it as "IFRA Certified" (the page's wording). Of the in-stock oils whose pages state a candle load, it is the only one that names both peony and freesia (the Forever Red and Into The Night listings name peony without freesia). Limitation: at ₹8.88 per gram it costs more than twice British Rose, so a Pink Crush candle carries ₹55.58 more oil cost at the same load. Its 100 g is 1.2% dearer per gram than its 50 g.
Size Price Per gram 150 g candles at 8%
50g ₹444.00 ₹8.88 4
100g ₹899.00 ₹8.99 8
500g ₹4,449.00 ₹8.90 41
1kg ₹8,899.00 ₹8.90 83
Two 50 g bottles (₹888.00) cost ₹11.00 less than one 100 g. Buy Pink Crush
Swapping an oil? The same routes work with any in-stock romantic oil. Replace Pink Crush with Fresh Strawberries (₹212.40 for 50 g) and Route B drops to ₹1,363.80; replace Dark Vanilla with Cinnamon Vanilla (₹271.40), whose page states "Up to 13% load for candles", and it falls to ₹1,456.80.

Three complete baskets: 10, 20 and 40 candles

Oil is not the whole order. Here are three complete baskets, each built for a different stage, with every line priced. All use Luxury Soy Wax CSI 464 (stated ceiling 10%, melt and pour 80–90°C as the wax page states) and the Clear Glass Jar with Golden Lid (150 gram). Wax is priced flat at ₹0.51 per gram from 1 kg to 10 kg, and ₹0.52 per gram in the 500 g bag.

Basket S · three oils, 10 candles · ₹2,511.80
For the buyer who wants to know whether romantic candles suit their brand at all
Item Size Price Note
British Rose, Jasmine, Wild Berries 50 g each ₹741.40 rose, floral, fruit: one of each side
Luxury Soy Wax CSI 464 1 kg + 500 g ₹767.40 10 candles need about 1.38 kg
Clear Glass Jar with Golden Lid (150 gram) Pack of 10 ₹944.00 ₹94.40 per jar
Eco Candle Wicks, Thin (C1) 10 wicks ₹59.00 ₹5.90 per wick
Total 10 candles ₹2,511.80 ₹251.18 per candle
Basket M · five oils, 20 candles · ₹5,223.60
Our recommended first order: Route B plus everything to pour it
Item Size Price Note
Five basket oils 50 g each ₹1,595.40 15 load tests + 3 retests + 2 spare jars
Luxury Soy Wax CSI 464 3 × 1 kg ₹1,522.20 20 candles need about 2.76 kg
Clear Glass Jar with Golden Lid (150 gram) Pack of 20 ₹1,888.00 ₹94.40 per jar
Eco Candle Wicks, Thin (C1) 20 wicks ₹118.00 starting point only
Candle Wick Stickers 1 sheet, 40 ₹100.00 20 spare
Total 20 candles ₹5,223.60 ₹261.18 per candle
Basket L · five oils at 100 g, 40 candles · ₹10,375.60
For a buyer who will test and also hand out 20 sample candles to friends, stockists or a market stall
Item Size Price Note
Five basket oils 100 g each ₹3,060.20 eight candles per oil
Luxury Soy Wax CSI 464 5 kg + 1 kg ₹3,044.40 40 candles need about 5.52 kg
Clear Glass Jar with Golden Lid (150 gram) 2 × pack of 20 ₹3,776.00 ₹94.40 per jar
Eco Candle Wicks, Thin (C1) 50 wicks ₹295.00 ₹5.90 per wick
Candle Wick Stickers 2 sheets, 80 ₹200.00 the 100-sticker sheet is out of stock
Total 40 candles ₹10,375.60 ₹259.39 per candle

Per candle, Basket L is cheaper than Basket M (₹259.39 against ₹261.18), mostly because 100 g of British Rose and Jasmine is cheaper per gram. But it is double the cash for candles you may not sell. We sell Basket L. For most first romantic orders, don't buy it: buy Basket M, and spend the difference on a 500 g of the oil that wins.

On coloured jars: a red or pink jar makes a romantic candle, and you should test in the jar you will sell in. But the Red Glass Jar with Golden Lid (150 gram) listing title carries a "Deliveries Starting 5th Dec" note, so it is not the jar for a September test; confirm its dispatch date on WhatsApp. At ₹107.00 per jar from the pack of 10, 20 red jars cost ₹252.00 more than 20 clear ones. Test scent in clear now; test the colour in December.

Size traps: when the bigger bottle costs more per gram

Bigger is cheaper per gram is a habit, not a rule. On several romantic oils it is simply wrong.

Most CSI oils get cheaper per gram as the pack grows. Several romantic oils do not, and you should know which before you place an order. These are facts from the price list on 24 September 2026; we are not speculating about why. The full production ladder for these oils at 500 g and 1 kg, with Valentine quantities, belongs to Valentine's Day Candle Fragrance Oils Wholesale.

First-order size traps
Where the "obvious" bigger size is not the cheaper buy
Oil The trap The numbers Buy instead
Pink Crush 100 g dearer per gram than 50 g ₹8.88/g at 50 g, ₹8.99/g at 100 g Two 50 g bottles: ₹888.00, saving ₹11.00
Wild Berries Per gram rises with size ₹5.98 at 50 g, ₹5.99 at 100 g, ₹6.00 at 500 g and 1 kg 50 g bottles; ask on WhatsApp before a bulk buy
Love Spell 500 g dearer per gram than 100 g ₹4.49/g at 100 g, ₹5.00/g at 500 g, ₹4.50/g at 1 kg Five 100 g packs save ₹254.00 over one 500 g
British Rose, Jasmine, Fresh Strawberries 15 g far dearer per gram British Rose ₹6.29 vs ₹4.25; Jasmine ₹6.87 vs ₹4.60; Fresh Strawberries ₹7.55 vs ₹4.25 50 g, unless you are only smelling from the bottle
Dark Vanilla, Vanilla Bean Little saving at any size ₹8.20 at 50 g, ₹7.65 at 1 kg for both 50 g to test; scale only a proven seller

The general lesson: on candle-grade oils like British Rose and Jasmine, stepping from 50 g to 100 g saves real money per gram. On the premium romantic blends (Pink Crush, Wild Berries, the brand-inspired listings), pricing is close to flat or slightly rising, and on Pink Crush and Wild Berries the 50 g is already as cheap per gram as it gets (the Forever Red listing's 1 kg, at ₹6.50 per gram, is the exception to check). On those, buy the smallest size that does the job, every time.

Placing the order, step by step

The mechanics of a clean first order, from cart to first pour. The comparison of buying routes, documentation and supplier checks belongs to Where to Buy Romantic Fragrance Oils for a Candle Business; this is the practical sequence for this basket.

1
Check every line against the product URLOpen each oil from the links on this page, pick the size, and confirm the "in stock" state on the page on the day you order. Stock on this page is as of 24 September 2026 and can change.
2
Order oils and wax togetherFreight is part of your cost, and one of the reviews on this page asks for better pricing and delivery timelines. Putting oils, wax, jars and wicks in one order is usually more economical than separate orders; if you are unsure, ask on WhatsApp for a combined quote.
3
Ask for the GST invoice and documents at the time of orderIf you are a registered business, request the GST invoice when you order. MSDS and IFRA documentation is available on request on WhatsApp; ask for all five oils at once rather than one by one later.
4
Weigh what arrivesPut each bottle on your scale and note the gross weight on day one. It gives you a baseline for how much oil you have left as you test, which matters when 50 g must stretch to four candles.
5
Store the oils cool and dark, caps tightKeep bottles away from direct sun and the kitchen stove while you test. This is general good practice for fragrance oils, not a stated shelf life.
6
Pour the load tests within a weekPour all three loads of every oil in one session, same wax, same jars, same wick, labelled. Cure at least 48–72 hours (common practice; longer for soy) and compare at day 3 and day 7.
7
Write your reorder line before you burnDecide in advance what result earns a 500 g: for example "doorway scent at 1 hour at 8%, no soot, base present after blow-out". Buyers who decide after the burn tend to reorder the oil they liked from the bottle.
Wick note
The C1 thin wick in these baskets is a starting point, not a prescription. Jar diameter and oil both change what works; run a melt-pool test and, if the pool has not reached the glass after two to three hours, try Thick (C2) at ₹94.40 for 10, or compare options in the candle wicks collection.

The second order: what to buy after the test

Once one or two oils have passed, the second order is about volume, and the size choice changes oil by oil. Roughly: for British Rose and Jasmine, move to 500 g (British Rose 500 g is ₹1,593.00, ₹3.19/g; Jasmine 500 g is ₹1,961.00, ₹3.92/g, the same per gram as its 1 kg). For Wild Berries and Pink Crush, keep buying the size that is cheapest per gram (50 g for both) until you need volume, then ask us on WhatsApp before ordering 500 g or 1 kg. For Dark Vanilla, the 500 g (₹3,840.00) and 1 kg (₹7,646.00) are almost the same per gram, so take the 500 g unless you are certain.

Argued against our own interest: if only one oil passes your test, the right second order is one 500 g and nothing else. We would rather you came back in January for a second oil than sat on 1 kg of an oil your customers did not choose.

If Valentine's Day is your target, Sunday 14 February 2027 is 143 days from the price check. Which romantic oils rank best for Valentine is set out in Best Fragrance Oils for Valentine's Day Candles; how many kilograms a Valentine run needs, and when to order them, is in Valentine's Day Candle Fragrance Oils Wholesale. If you are building gift sets or hampers rather than single candles, read Fragrance Oils for Romantic Gift Candles.

Valentine's Day, 14 February 2027: order Basket M now (₹5,223.60), decide your winners by November, and message us for a 500 g quote with GST invoice. British Rose 500 g at ₹1,593.00 makes 41 candles at 8%.
WhatsApp a 500 g quote
The CSI principle
Buy the size that is cheapest per gram for what you need to learn, not the size that is cheapest per gram in theory.
On a first romantic order, that is 50 g of nearly everything. On a second order, it depends on the oil's own ladder, which is why we print the ladder on every card.
"A good first order is not the cheapest one. It is the one that tells you exactly what to buy second."
— CandleMakingSuppliesIndia
Why trust this guide

CandleMakingSuppliesIndia sells every oil, wax, jar and wick on this page, and does not sell finished candles. This page tells you where our bigger packs are not the better buy, names the listings that are out of stock, and recommends a smaller basket than the one we would most like to sell.

Every price, pack size, per-gram figure and stock state was taken from CSI's live store and verified on 24 September 2026. Out-of-stock sizes are flagged as out of stock on that date and never presented as buyable. Notes and candle loads are quoted from each product page.

The choice of basket oils, the route recommendation and the ordering sequence are our judgement. For bulk pricing, GST invoicing, and MSDS and IFRA documentation on request, message us on WhatsApp at +91 7397976926.

Frequently asked questions

Where can I buy romantic candle fragrance oils in small quantities in India?
At CSI, most romantic oils come in 50 g, and eight of the fourteen checked also come in 15 g, including British Rose (₹94.40), Jasmine (₹103.00) and Fresh Strawberries (₹113.28). For a proper test, 50 g is the better buy: it makes four 150 g candles at 8%.
How much does a romantic candle making starter kit cost?
Built from CSI raw materials: ₹2,511.80 for three oils and 10 candles, ₹5,223.60 for five oils and 20 candles, or ₹10,375.60 for five oils at 100 g and 40 candles, each with CSI 464 soy wax, clear 150 g jars and C1 wicks. Freight and GST are extra.
Is 1 kg fragrance oil cheaper than 100 g?
Usually per gram, but not always. British Rose is ₹3.42/g at 100 g and ₹3.07/g at 1 kg. Love Spell's 1 kg (₹4.50/g) is fractionally dearer than its 100 g (₹4.49/g), and Wild Berries rises from ₹5.99 to ₹6.00. Check the ladder on each product before buying bulk.
Which rose fragrance oil sizes are in stock?
On 24 September 2026, British Rose was in stock at 15 g, 50 g, 100 g, 500 g and 1 kg, and Smoked Rose Royale at 100 g, 500 g and 1 kg. Check the product page on the day you order, or ask on WhatsApp.
How many candles does 50 g of fragrance oil make?
Four 150 g candles at 8% (12 g each), with 2 g left over. At 10% it makes three (15 g each). A 1 kg bottle makes 83 candles at 8%.
Can I get a GST invoice for fragrance oils from CSI?
Yes, a GST invoice is available. Ask for it when you place the order, and request MSDS and IFRA documentation for your oils at the same time on WhatsApp at +91 7397976926.
Your first romantic order
Five oils at 50 g, ₹1,595.40. Complete 20-candle basket, ₹5,223.60.
British Rose, Jasmine, Dark Vanilla, Wild Berries and Pink Crush, every size in stock on 24 September 2026. Pour three loads each, then buy 500 g of the winner, not before.
Start with British Rose Order the basket on WhatsApp
Editorial standards & sources
About this guide: the buying page of CSI's romantic cluster. It shows which romantic oils are in stock at which sizes, compares four sample routes for a five-oil basket, and prices three complete starter baskets. The palette itself is explained in the hub page; production quantities belong to the Valentine wholesale page. CSI is not affiliated with any brand named in its own product listings.

Customer reviews: The six reviews at the top of this page are genuine, published Judge.me reviews left by CSI customers on the product pages named on each card — British Rose Fragrance Oil, Dark Vanilla Fragrance, Eco Candle Wicks, Fresh Strawberries, Jasmine Fragrance Oil, Luxury Soy Wax CSI 464 ( Flakes Form) For Container Candles. They are general product reviews, not assessments of the buying advice on this page. Names, star ratings, dates and products are as recorded by Judge.me and wording is unedited. "Verified buyer" appears only on reviews Judge.me recorded as verified — Arshad Shaikh, Anonymous, Monika Deep, Jaya Sawlani. The reviews from Kavitha murthy, S.A. are published but not recorded as verified, and carry no badge. Reviews below five stars are included as published, not filtered out.

Figures verified 24 September 2026, CSI live pricing: British Rose 15 g ₹94.40, 50 g ₹212.40, 100 g ₹342.20, 500 g ₹1,593.00, 1 kg ₹3,068.00; Jasmine 15 g ₹103.00, 50 g ₹230.00, 100 g ₹430.00, 500 g ₹1,961.00, 1 kg ₹3,923.00; Dark Vanilla 15 g ₹130.00, 50 g ₹410.00, 100 g ₹790.00, 500 g ₹3,840.00, 1 kg ₹7,646.00; Wild Berries 50 g ₹299.00, 100 g ₹599.00, 500 g ₹2,999.00, 1 kg ₹5,999.00; Pink Crush 50 g ₹444.00, 100 g ₹899.00, 500 g ₹4,449.00, 1 kg ₹8,899.00 — all in stock. Luxury Soy Wax CSI 464 500 g ₹260.00, 1 kg ₹507.40, 5 kg ₹2,537.00; Clear Glass Jar with Golden Lid (150 gram) pack of 10 ₹944.00, pack of 20 ₹1,888.00; Red Glass Jar with Golden Lid (150 gram) pack of 10 ₹1,070.00; Eco Candle Wicks Thin (C1) 10 ₹59.00, 20 ₹118.00, 50 ₹295.00; Thick (C2) 10 ₹94.40; Candle Wick Stickers 40 ₹100.00 (100-sticker sheet out of stock). Stock matrix: per-gram and stock states for 14 oils as shown in the diagram; out of stock on that date: Dahlia 100 g, 500 g and 1 kg; Into The Night 1 kg; Wild Berry 1 kg; Spicy Raspberry (perfume-grade listing) 100 g and 1 kg; Mogra and Rajnigandha all sizes; Pink Matte Glass Jar. Per-gram figures are price divided by grams, to two decimals.

Non-price figures: candle maths assume a 150 g candle with load as a percentage of total weight (8% = 12 g oil + 138 g wax); candle counts are whole candles, floor(grams ÷ 12). Wax ceiling: Luxury Soy Wax CSI 464 up to 10%, as stated by its page (a formulation limit, not a regulatory limit). Candle loads and notes are quoted from each product page. Basket and per-candle costs exclude labour, freight, packaging and GST. Valentine's Day (14 February 2027) is a calendar date. Basket selection and ordering advice are editorial judgement.
Back to blog