Valentine's Day Candle Fragrance Oils Wholesale

Valentine's Day Candle Fragrance Oils Wholesale

 

British Rose 1 kg: ₹3,068.00 Order oil and wax by 4 January 2027 Bulk quotes above 1 kg on WhatsApp
Valentine's candle oils wholesale
Valentine production quantities, per-gram ladders and order-by dates, priced from the live catalogue.
★★★★★
"Fragrance oil is sooo good smell so good we love it a lot"
Arshad ShaikhVerified buyer · Mar 2026
British Rose Fragrance Oil
★★★★★
"Absolutely loved it!! Smells so perfect!! Go for itt! Packing is done very carefully and happy for that!❤️"
Kavitha murthyOct 2025
Fresh Strawberries
★★★★★
"Really nice fragrance, we continue our shopping going forward."
Uchu OmoideVerified buyer · Sep 2025
Fresh Strawberries
★★★★★
"Quality is good. Packaging was done right. Hope to get some discount in future for bulk buys"
Dipali SableVerified buyer · Aug 2024
Soy Pillar Wax (Specially made for Pillar and Designer Candles)
★★★★☆
"Good quality .... if possible delivery date would be try little bit quick please"
Subhankar RoyVerified buyer · Sep 2024
Eco Candle Wicks
★★★★★
"The products are great and of premium quality. I am a permanent customer and will be … but the delivery charges are very high which is restricting me to purchase more…"
Manasa GNVerified buyer · Feb 2025
Premium Coconut Soy Wax
★★★★★
"Fragrance oil is sooo good smell so good we love it a lot"
Arshad ShaikhVerified buyer · Mar 2026
British Rose Fragrance Oil
★★★★★
"Absolutely loved it!! Smells so perfect!! Go for itt! Packing is done very carefully and happy for that!❤️"
Kavitha murthyOct 2025
Fresh Strawberries
★★★★★
"Really nice fragrance, we continue our shopping going forward."
Uchu OmoideVerified buyer · Sep 2025
Fresh Strawberries
★★★★★
"Quality is good. Packaging was done right. Hope to get some discount in future for bulk buys"
Dipali SableVerified buyer · Aug 2024
Soy Pillar Wax (Specially made for Pillar and Designer Candles)
★★★★☆
"Good quality .... if possible delivery date would be try little bit quick please"
Subhankar RoyVerified buyer · Sep 2024
Eco Candle Wicks
★★★★★
"The products are great and of premium quality. I am a permanent customer and will be … but the delivery charges are very high which is restricting me to purchase more…"
Manasa GNVerified buyer · Feb 2025
Premium Coconut Soy Wax
Reviews collected and published through Judge.me on candlemakingsuppliesindia.store. They are general reviews of the products named on each card, not assessments of the advice set out below. Wording is unedited.
✓ Prices and stock verified 24 September 2026 ✓ GST invoice available; MSDS and IFRA documentation on request ✓ Raw materials only — CSI does not sell finished candles
CSI Collection Buying · Valentine's Wholesale
Production maths for Valentine's Day 2027: how much oil each run needs, which pack size is cheapest per gram for each romantic oil, and the dates by which jars, oil and wax must be ordered.
₹3.07
per gram: British Rose at 1 kg, the lowest-cost Valentine oil in bulk · CSI live pricing, September 2026
Quick answers — read this first
How much fragrance oil do I need for a Valentine's production run? 12 g per 150 g candle at 8%, 4 g per 50 g heart candle. So 1 kg makes 83 standard candles or 250 hearts. A 250-candle run in three scents needs about 3 kg of oil; the oils for it cost ₹10,895.00 at CSI's listed prices.

Which Valentine oils are cheapest in bulk? British Rose at ₹3.07 per gram in the 1 kg (₹36.82 of oil per candle) and Fresh Strawberries at ₹3.54. Several romantic oils do not get cheaper in bulk: Wild Berries gets fractionally dearer, and Love Spell's 100 g is its cheapest size per gram.

When must I order for Valentine's Day 2027? Jars by Tuesday 15 December 2026, production oil and wax by Monday 4 January 2027, retail pouring finished by Friday 15 January 2027, a week's cure, and stock with retailers by Monday 25 January 2027. Valentine's Day is Sunday 14 February 2027.

Does CSI give bulk prices above 1 kg? Listed sizes stop at 1 kg. For more, ask on WhatsApp for a bulk quote with GST invoice; this page uses listed prices only.
The short answer
Quantities: candles × 12 g (150 g at 8%) or × 4 g (50 g hearts), plus a small allowance for spills and test pours; round up to the pack sizes that are cheapest per gram for that oil.
Ladders: British Rose and Fresh Strawberries reward bulk (27.8% and 16.7% cheaper per gram at 1 kg than at 50 g). Love Spell, Wild Berries and the Forever Red listing mostly do not.
Order-by: jars 15 December 2026; oil and wax 4 January 2027; last retail pour 15 January 2027; retail delivery 25 January 2027.
Cost: worked example, a 150 g British Rose candle at the 1 kg oil price in a red jar is ₹219.74 in materials, before labour, freight, packaging and GST.
The per-gram ladder: five Valentine oils, 15 g to 1 kg Rupees per gram at each listed size, CSI live pricing 24 September 2026. A falling line rewards bulk buying; a flat or rising line does not. 3.00 /g 4.00 /g 5.00 /g 6.00 /g 7.00 /g 8.00 /g 15 g 50 g 100 g 500 g 1 kg British Rose 3.07 Strawberries 3.54 Love Spell 4.50 Wild Berries 6.00 Forever Red * 6.50 Love Spell, Wild Berries and Forever Red have no 15 g size; each line starts at its smallest listed size. Love Spell: the 100 g is its cheapest per gram. Wild Berries: bulk is fractionally dearer. Forever Red: flat until 1 kg. * Brand-inspired CSI listing; full listing name in the text. All sizes charted were in stock on 24 September 2026.
How the price per gram of five Valentine production oils changes with pack size. British Rose and Fresh Strawberries fall steeply from 15 g to 1 kg, so bulk buying pays. Love Spell is cheapest at 100 g, Wild Berries edges up with size, and the Forever Red listing is flat until the 1 kg. For a production buyer, the shape of the line matters more than the price of any single size.
Straight answer
I am producing Valentine's Day candles in volume. How much oil do I buy, in which sizes, and by when?
Work from candles, not from bottles. A 150 g candle at 8% takes 12 g of oil and a 50 g heart candle 4 g, so 1 kg makes 83 standard candles or 250 hearts. For a 250-candle run in three scents (120 rose, 80 strawberry, 50 musky), buy British Rose as 1 kg + 500 g (₹4,661.00), Fresh Strawberries as 1 kg (₹3,540.00) and Love Spell as six 100 g packs (₹2,694.00, cheaper than a 500 g plus a 100 g): ₹10,895.00 of oil, or ₹43.58 per candle on average. Wax, red 150 g jars and wicks bring the materials to ₹58,244.00. Order jars by Tuesday 15 December 2026 and oil and wax by Monday 4 January 2027, finish the retail pour by Friday 15 January so it has a week to cure, and have retail stock delivered by Monday 25 January 2027, three weeks before Sunday 14 February 2027. Listed sizes stop at 1 kg; for more, ask us on WhatsApp for a bulk quote. Which oils to choose in the first place is ranked in Best Fragrance Oils for Valentine's Day Candles.
One line: candles × 12 g, rounded up to each oil's cheapest-per-gram pack, ordered by 4 January 2027, retail stock poured by 15 January.
The Valentine oil that rewards bulk most. British Rose 1 kg is ₹3,068.00 (₹3.07/g): 83 candles at 8%, ₹36.82 of oil each against ₹50.98 at the 50 g price. Across 100 candles that is ₹1,416.00 saved on oil.
Buy British Rose 1 kg — ₹3,068.00

Per-gram ladders for Valentine oils

At production volume, the question is not "which oil?" It is "which size of this oil is cheapest per gram?", and the answer changes from oil to oil.

Here is every listed size of fourteen Valentine-relevant oils on 24 September 2026, in rupees per gram. Out-of-stock sizes are marked. Read it across each row to see where that oil's price per gram actually falls.

Per gram at every size · CSI live pricing, 24 September 2026
Fourteen Valentine oils, 15 g to 1 kg
Oil 15 g 50 g 100 g 500 g 1 kg
British Rose ₹6.29 ₹4.25 ₹3.42 ₹3.19 ₹3.07
Fresh Strawberries ₹7.55 ₹4.25 ₹3.78 ₹3.54 ₹3.54
Jasmine ₹6.87 ₹4.60 ₹4.30 ₹3.92 ₹3.92
Cinnamon Vanilla ₹7.08 ₹5.43 ₹4.84 ₹4.60 ₹4.55
Japanese Cherry Blossom ₹6.93 ₹5.40 ₹5.00 ₹5.00 ₹4.84
Love Spell not listed ₹4.98 ₹4.49 ₹5.00 ₹4.50
Dark Vanilla Oud ₹7.00 ₹6.40 ₹5.90 ₹5.69 ₹5.69
Spicy Raspberry ₹6.60 ₹5.98 ₹5.99 ₹6.00 ₹6.00
Wild Berries not listed ₹5.98 ₹5.99 ₹6.00 ₹6.00
Forever Red listing not listed ₹6.98 ₹6.99 ₹7.00 ₹6.50
Vanilla Bean ₹8.67 ₹8.20 ₹7.90 ₹7.68 ₹7.65
Pink Crush not listed ₹8.88 ₹8.99 ₹8.90 ₹8.90
Smoked Rose Royale not listed not listed ₹7.99 ₹8.00 ₹8.00
Into The Night listing not listed ₹11.98 ₹11.99 ₹11.80 ₹11.79 (out of stock)

Three ladder shapes

Falling ladders (bulk pays): British Rose, Fresh Strawberries, Jasmine, Cinnamon Vanilla, Japanese Cherry Blossom and Dark Vanilla Oud. On these, 500 g or 1 kg is where production oil should be bought. Flat ladders (bulk saves little or nothing): Pink Crush, Spicy Raspberry, Smoked Rose Royale and the Into The Night listing stay within about 20 paise per gram from their smallest listed size upwards, and Vanilla Bean falls only 6.8% from 50 g to 1 kg. Buy the size that matches your need, not the biggest. Odd ladders: Love Spell (100 g cheapest per gram, 500 g dearest), Wild Berries (rises with size) and the Forever Red listing (flat to 500 g, then a step down at 1 kg). These are facts from the price list; we are not speculating about why.

Mistake: assuming the 1 kg is always the wholesale price. Fix: check the ladder. Ten 100 g packs of Love Spell cost ₹4,490.00, which is ₹9.00 less than its 1 kg; twenty 50 g bottles of Wild Berries cost ₹19.00 less than its 1 kg. Small differences, but at production volume they add up, and more importantly they tell you when to ask for a bulk quote rather than buy the largest listed size.

Five production oils and how they behave in bulk

These five are chosen for production, not ranked for scent: they cover rose, red fruit and a musky base, and they show the three ladder shapes you will meet. If you have not yet chosen your Valentine scents, start with the ranked shortlist in Best Fragrance Oils for Valentine's Day Candles and come back here with your winners. Candle counts assume 150 g at 8% (12 g of oil).

1
rose · falling ladder · the bulk workhorse
British Rose Fragrance Oil
The cheapest Valentine oil at every production size, and the steepest ladder from 50 g upwards: ₹4.25 per gram at 50 g, ₹3.19 at 500 g, ₹3.07 at 1 kg. The page describes "fresh, dewy rose petals with subtle green undertones and a soft floral finish" and states "candles (up to 10% soy, up to 6% paraffin)". In bulk, one 1 kg costs ₹118.00 less than two 500 g packs (₹3,186.00), so the 1 kg is the production size. Limitation: the 1 kg is only 3.7% cheaper per gram than the 500 g; if you are unsure of volume, the 500 g loses little.
Size Price Per gram 150 g candles at 8%
15 gm ₹94.40 ₹6.29 1
50 gm ₹212.40 ₹4.25 4
100 gm ₹342.20 ₹3.42 8
500 gm ₹1,593.00 ₹3.19 41
1 kg ₹3,068.00 ₹3.07 83
₹36.82 of oil per candle at the 1 kg price; 83 candles per kilogram. Buy British Rose
2
red fruit · falling then flat · split packs cost nothing
Fresh Strawberries
The red-fruit volume oil: "ripe strawberry and citrus zest top notes, sweet rose and honeydew melon middle notes, and vanilla sugar and creamy sandalwood base". The page states "Recommended fragrance load 6-9% for candles", so production at 8% sits inside its range and 9% is its ceiling. For bulk buyers it has a useful quirk: the 500 g and the 1 kg cost the same per gram (₹3.54), and two 500 g packs cost exactly ₹3,540.00, the same as one 1 kg. Order in 500 g units and you lose nothing while keeping a sealed spare. Limitation: its 9% ceiling is lower than most, so do not plan a "stronger" batch above it.
Size Price Per gram 150 g candles at 8%
15 gm ₹113.28 ₹7.55 1
50 gm ₹212.40 ₹4.25 4
100 gm ₹377.60 ₹3.78 8
500 gm ₹1,770.00 ₹3.54 41
1 kg ₹3,540.00 ₹3.54 83
₹42.48 of oil per candle at 1 kg; 16.7% below the 50 g per gram. Buy Fresh Strawberries
3
musk and powder · odd ladder · buy in 100 g
Love Spell Fragrance Oil
The musky, powdery base of a Valentine range: "peach, cherry blossom, and red apple" into "jasmine, lilac, and soft rose" and "white musk and powdery vanilla". The page states "High throw in soy wax at 8-10%" and describes it as "IFRA Certified" (the page's wording). Its ladder is the oddest here: the 100 g (₹4.49/g) is cheaper per gram than both the 500 g (₹5.00) and the 1 kg (₹4.50). For a 600 g need, six 100 g packs cost ₹2,694.00, ₹254.00 less than a 500 g plus a 100 g. Limitation: more, smaller bottles to handle; and "Love Spell" is CSI's listing name, so name your own candle.
Size Price Per gram 150 g candles at 8%
50g ₹249.00 ₹4.98 4
100g ₹449.00 ₹4.49 8
500g ₹2,499.00 ₹5.00 41
1kg ₹4,499.00 ₹4.50 83
₹53.88 of oil per candle at the 100 g price, its cheapest. Buy Love Spell
4
red fruit and floral · flat, then a step · brand-inspired listing
Forever Red Bath and Body Works Inspired Fragrance Oil
In our judgement the most "Valentine red" oil in the range: "pomegranate and red cherry", then "jasmine, peony, and soft plum", then "creamy vanilla, amber, sandalwood, and light musk". The page states "Performs strongly in soy and paraffin at 8-10%" and "IFRA certified". The name on this card is CSI's product listing name; the oil is CSI's interpretation, CSI is not affiliated with the brand, and neither name belongs on your label. In bulk its ladder is flat from 50 g to 500 g (₹6.98 to ₹7.00), then steps down at 1 kg to ₹6.50: one 1 kg costs ₹499.00 less than two 500 g packs. Limitation: at ₹77.99 of oil per candle even at 1 kg, it costs more than twice British Rose; keep it for your premium Valentine line.
Size Price Per gram 150 g candles at 8%
50g ₹349.00 ₹6.98 4
100g ₹699.00 ₹6.99 8
500g ₹3,499.00 ₹7.00 41
1kg ₹6,499.00 ₹6.50 83
The 1 kg is 7.1% cheaper per gram than the 500 g. Buy Forever Red
5
bold berry · rising ladder · buy small, ask for bulk
Wild Berries
A strong red-fruit option whose page states "Extremely strong hot throw in soy wax (8–10%)". Stated notes: "Top Notes: Strawberry, Raspberry, Blackcurrant | Middle Notes: Blueberry, Plum | Base Notes: Sugar Crystals, Soft Musk". It is on this list to make a production point: its price per gram rises slightly with size (₹5.98 at 50 g, ₹6.00 at 500 g and 1 kg), so the listed 1 kg is not a bulk discount. If Wild Berries is one of your Valentine winners, ask for a bulk quote before ordering kilograms. Limitation: do not confuse it with the perfume-grade "Wild Berry" listing, whose 1 kg is out of stock and whose page states no candle load.
Size Price Per gram 150 g candles at 8%
50g ₹299.00 ₹5.98 4
100g ₹599.00 ₹5.99 8
500g ₹2,999.00 ₹6.00 41
1kg ₹5,999.00 ₹6.00 83
₹71.99 of oil per candle at 1 kg against ₹71.76 at 50 g. Buy Wild Berries

How much oil a Valentine run needs: three scales

Every production order starts with one sum: candles × grams per candle. Everything else is rounding.

The formula: oil (g) = number of candles × candle weight × load. At 8%, a 150 g candle takes 12 g and a 50 g heart candle 4 g; at 10%, 15 g and 5 g. Add a small allowance for spills and a few retest pours (we plan on about 5% as judgement, not a rule), then round up to the packs that are cheapest per gram for that oil. Three worked scales follow. All use listed prices; above 1 kg per oil, a bulk quote on WhatsApp may improve on them.

Scale 1 · the market stall: 80 candles, one hero scent

Scale 1 · 80 × 150 g British Rose candles at 8% · ₹18,059.40
One oil, one jar, one size: the lowest-risk Valentine run
Line Need Buy Price
British Rose 960 g + allowance 1 kg (83 candles) ₹3,068.00
Luxury Soy Wax CSI 464 11.04 kg 10 kg + 1 kg + 500 g ₹5,841.40
Red Glass Jar with Golden Lid (150 gram) 80 4 × pack of 20 ₹8,560.00
Eco Candle Wicks, Thin (C1) 80 pack of 100 ₹590.00
Total materials 80 candles ₹18,059.40 (₹225.74 per candle)

Scale 2 · the boutique: 250 candles, three scents

Scale 2 · 120 rose, 80 strawberry, 50 musky · ₹58,244.00
Each oil bought in the pack mix that is cheapest per gram for it
Line Need at 8% Buy Price
British Rose 1,440 g 1 kg + 500 g (125 candles) ₹4,661.00
Fresh Strawberries 960 g 1 kg, or 2 × 500 g at the same price (83 candles) ₹3,540.00
Love Spell 600 g 6 × 100 g (50 candles) ₹2,694.00
Oils subtotal 3,000 g 3.1 kg bought ₹10,895.00
Luxury Soy Wax CSI 464 34.5 kg 3 × 10 kg + 5 kg ₹17,759.00
Red Glass Jar with Golden Lid (150 gram) 250 13 × pack of 20 (260) ₹27,820.00
Eco Candle Wicks, Thin (C1) 250 3 × pack of 100 ₹1,770.00
Total materials 250 candles ₹58,244.00 (₹232.98 per candle)

Notice the Love Spell line: the 600 g need has no zero-spare margin (50 candles exactly), so if you want an allowance, add a seventh 100 g rather than a 500 g. Also notice where the money goes: the jars (₹27,820.00) are the largest single line, more than twice the oil. That is normal for a 150 g glass candle and it is where a cheaper vessel changes the sum most (see the materials section).

Scale 3 · the gift producer: 1,000 pieces, two formats

500 × 150 g candles and 500 × 50 g heart candles at 8%: 6 kg of oil for the standard candles and 2 kg for the hearts, 8 kg in all. Split 4 kg British Rose, 2 kg Fresh Strawberries and 2 kg of the Forever Red listing for a premium red, at listed 1 kg prices that is ₹32,350.00 of oil (₹4.04 per gram on average). Wax is 69 kg for the standard candles plus 23 kg for the hearts: 92 kg of CSI 464, ₹46,680.80 at listed prices. 500 Heart Cutout Velvet Candle Jars (Red) are ₹22,500.00 at the pack-of-10 price; 1,000 C1 wicks are ₹5,900.00 as two packs of 500. At this scale, every line is worth a quote: ask on WhatsApp before you pay listed prices on kilograms of oil. How gift manufacturers set SKU counts and reorder cycles across the year is covered in Wholesale Fragrance Oils for Gift Candle Manufacturers.

Worked example · the heart candle at volume
A 50 g British Rose heart candle at the 1 kg oil price: 4 g oil (₹12.27) + 46 g CSI 464 (₹23.34) + one red heart jar (₹45.00) + one C1 wick (₹5.90) = ₹86.51, before labour, freight, packaging and GST. The jar is about half the cost; the oil is about a seventh.

Wax, jars and wicks at Valentine volume

Wax. Luxury Soy Wax CSI 464 is priced flat at ₹0.51 per gram from 1 kg to 10 kg (₹507.40, ₹2,537.00, ₹5,074.00), so the 10 kg bag is about convenience, not price; its page states up to 10% fragrance load and melt and pour at 80–90°C. Each of the five production oils states 10% or less for candles (Fresh Strawberries 9%), so CSI 464's ceiling is not a constraint for them; of the other ladder oils, only Japanese Cherry Blossom (6–13%) and Cinnamon Vanilla (up to 13%) state more, usable only in a 13% wax. A 150 g candle at 8% uses ₹70.02 of wax at that price.

Jars. The Red Glass Jar with Golden Lid (150 gram) is ₹2,140.00 for 20 (₹107.00 each) and has no larger pack, so the per-jar price does not fall at volume. Its listing title says "Deliveries Starting 5th Dec": in stock to order on 24 September 2026, but confirm dispatch before you set pour dates. The 200ml Salsa Red Glass Jar with 63mm Lug Cap (Golden Lid) is sold in 5, 50 and 100 (₹62.00 each at 50 or 100); 300 of them cost ₹18,600.00, ₹9,220.00 less than the 260 red 150 g jars in Scale 2. Its capacity is given in millilitres, not wax grams, so weigh a filled test jar before you calculate oil per candle.

Wicks. Eco Candle Wicks, Thin (C1) are ₹5.90 each at every pack size from 10 to 1,000 (₹59.00 to ₹5,900.00), so buy the pack that fits; there is no bulk saving to chase. C1 and C2 are starting points: confirm your wick with a melt-pool test in the production jar, and compare options in the candle wicks collection.

Packing for dispatch. From the packaging materials collection on 24 September 2026: the Corrugated 3 ply box 7 x 5 x 4 Inch (Pack of 50) is ₹1,336.00 (₹26.72 each) and the Air Bubble Roll is ₹900.00; all four colours of Crinkle Paper Filler, including red and pink, are out of stock on that date. Gift presentation and hampers are covered in Fragrance Oils for Romantic Gift Candles.

Argued against our own interest: for most Valentine runs the cheapest saving is not in the oil. Moving from the 50 g to the 1 kg of British Rose saves ₹14.16 per candle; choosing a cheaper vessel can save about three times that. We sell both, and we would rather you got the vessel decision right than bought oil in bigger bottles than you need.

Order-by dates for Valentine's Day 2027

Sunday 14 February 2027 is fixed; everything else counts back from it. The dates below assume your scents were decided by Monday 4 January 2027, as set out in Best Fragrance Oils for Valentine's Day Candles, and that you sell partly through shops or corporate buyers who want stock early, and partly direct. Delivery time from CSI depends on your location, so confirm dispatch dates on WhatsApp before you commit to customer dates.

Valentine's Day 2027 production calendar · calendar facts, not forecasts
Order-by and pour-by dates, counted back from Sunday 14 February 2027
By Days before What must be done
Tuesday 1 December 2026 75 Confirm jar quantities and dispatch dates, especially any listing with a delivery note.
Tuesday 15 December 2026 61 Jars, lids and packaging ordered. Glass is the slowest line to replace if short.
Monday 4 January 2027 41 Scents locked; production oil, wax and wicks ordered, with GST invoice and MSDS / IFRA documents requested.
Monday 11 January 2027 34 First production pour: your highest-volume scent first.
Friday 15 January 2027 30 Last production pour for retail stock; everything poured has at least a week to cure before it is packed and leaves around 22 January.
Monday 25 January 2027 20 Retail and corporate stock delivered. Reorder decision on your best seller (see triggers below).
Monday 1 February 2027 13 Last pour for direct-to-customer top-ups.
Monday 8 February 2027 6 Last dispatch to direct customers for most couriers; the informal Valentine week has started.
Sunday 14 February 2027 0 Valentine's Day.
1
Write the candle plan firstList every product: scent, vessel, fill weight, load and quantity. Multiply candles × fill × load for each scent. This single sheet drives every order line.
2
Round up to the cheapest-per-gram packsUse the ladder: 1 kg for British Rose, 500 g units for Fresh Strawberries, 100 g units for Love Spell, the 1 kg for the Forever Red listing, and a quote for Wild Berries. Add your allowance.
3
Order glass firstBy 15 December 2026. Oil keeps; a missing jar stops the line. Confirm dispatch on any listing whose title carries a delivery date.
4
Order oil and wax by 4 January 2027, in one messageOne WhatsApp order with every line, the GST invoice request and the MSDS / IFRA document request. Ask for a bulk quote on any oil above 1 kg.
5
Pour in scent blocks, cure, then packPour one scent at a time from 11 January, labelling batches. None of these five pages states a cure time; plan at least a week before packing, which leaves the common 48–72 hour minimum well covered.
6
Hold back a reorder buffer, not a kilogram of everythingKeep the Love Spell and Fresh Strawberries spares sealed (100 g and 500 g units). Your reorder on 25 January should be one oil, the best seller, not all of them.

Reorder triggers, and what not to overbuy

Valentine's Day ends on 15 February. Oil you bought for it does not.

A seasonal run needs a reorder rule set in advance, because the window for acting on it is short. These are the triggers we suggest; they are judgement, not data.

Reorder triggers for a Valentine run
What to watch on 25 January 2027 and what to do
Signal on 25 January Action Example order
A scent has sold half its stock Reorder that scent only, for direct-to-customer top-ups poured by 1 February British Rose 1 kg, ₹3,068.00: 83 more candles
A scent has sold under a fifth Do not reorder; move it into your anniversary or everyday romantic range None. See the anniversary guide.
Retailers ask for repeats Quote them only what you can pour by 1 February Match to your remaining jars first
Oil is left after 14 February Keep sealed, cool and dark; plan it into the next romantic occasion Rose and musk carry to anniversaries and weddings

Most romantic oils do not stop selling on 15 February. Rose and musk carry into anniversaries (Fragrance Oils for Anniversary Gift Candles), gift sets (Fragrance Oils for Romantic Gift Candles) and a year-round romantic line (Best Fragrances for a Romantic Candle Collection). The seasonal red fruits are the ones to watch: strawberry and berry candles can feel like summer products after Valentine's, so buy them in the smallest units that cover the run. Fragrance oils are best stored cool, dark and tightly capped; CSI does not state a shelf life for these oils, so do not plan to hold stock for a year.

Mistake: ordering 1 kg of every Valentine scent "to be safe". Fix: order to your candle plan plus a small allowance, in the pack sizes each oil's ladder favours, and keep one reorder in reserve for the best seller. On a three-scent boutique run, that is the difference between ₹10,895.00 of oil and a much larger stock of scents that stop moving on 15 February.
Valentine's Day, Sunday 14 February 2027: jars by 15 December 2026, oil and wax by 4 January 2027. Send us your candle plan on WhatsApp and we will quote every line, including bulk pricing above 1 kg, with GST invoice and dispatch dates.
WhatsApp your Valentine plan
The CSI principle
Order from the candle plan, round to the ladder, and keep one reorder in your pocket.
A seasonal run is won by having the right scent on 7 February, not by holding the most oil on 15 February. The ladder tells you which pack to buy; the plan tells you how many.
"Valentine's production is arithmetic with a deadline. Get the sum right in December and February looks after itself."
— CandleMakingSuppliesIndia
Why trust this guide

CandleMakingSuppliesIndia sells the oils, wax, jars, wicks and packaging on this page and does not sell finished candles. We have shown where our 1 kg is not the cheapest way to buy, told you to ask for quotes above listed prices, and advised ordering less oil than you might.

Every price, pack size, per-gram figure and stock state was taken from CSI's live store and verified on 24 September 2026, with out-of-stock sizes flagged. Candle loads, notes and IFRA wording are quoted from each product page.

The production scales, allowance, calendar and reorder triggers are our judgement and worked examples; CSI publishes no sales data and does not state shelf lives for these oils. For bulk pricing above 1 kg, GST invoicing, and MSDS and IFRA documentation on request, message us on WhatsApp at +91 7397976926.

Frequently asked questions

How much fragrance oil do I need for 100 candles?
For 150 g candles at 8%, 12 g each, so 1.2 kg for 100 candles, plus a small allowance. For 50 g candles at 8%, 4 g each, so 400 g. At 10%, 1.5 kg and 500 g respectively.
What is the wholesale price of rose fragrance oil for candles in India?
At CSI on 24 September 2026, British Rose is ₹1,593.00 for 500 g (₹3.19/g) and ₹3,068.00 for 1 kg (₹3.07/g). Listed sizes stop at 1 kg; for larger quantities ask for a bulk quote on WhatsApp.
When should I order supplies for Valentine's Day candles?
Jars and packaging by mid-December (15 December 2026), fragrance oil and wax by early January (4 January 2027), with retail production poured by about 15 January 2027, cured for a week, for retail delivery by 25 January. Valentine's Day is Sunday 14 February 2027.
Is 1 kg fragrance oil always cheaper per gram than 500 g?
No. Fresh Strawberries costs the same per gram at 500 g and 1 kg; Love Spell's 500 g is dearer per gram than its 100 g; Wild Berries gets fractionally dearer with size. British Rose and the Forever Red listing are cheaper at 1 kg. Check each oil's ladder.
How many 50 g heart candles does 1 kg of fragrance oil make?
250 at 8% (4 g each) or 200 at 10% (5 g each). In the red Heart Cutout Velvet Candle Jar, a British Rose heart candle at the 1 kg oil price is ₹86.51 in materials, excluding labour, freight, packaging and GST.
Can I get a GST invoice and IFRA documents for a bulk fragrance order?
Yes. A GST invoice is available, and MSDS and IFRA documentation are available on request on WhatsApp at +91 7397976926. Ask for all of them when you place the production order.
Your Valentine production order
Three scents, 250 candles: ₹10,895.00 of oil, ₹58,244.00 in materials.
British Rose by the kilogram, Fresh Strawberries in 500 g units, Love Spell in 100 g units. Order by 4 January 2027, pour retail stock by 15 January, deliver by 25 January.
Buy British Rose 1 kg Send your candle plan on WhatsApp
Editorial standards & sources
About this guide: the Valentine wholesale page of CSI's romantic cluster. It sets out per-gram ladders for Valentine oils, production quantities at three scales, and order-by dates for Valentine's Day 2027. The ranking of Valentine oils is on the Valentine best-of page. CSI is not affiliated with any brand named in its own product listings.

Customer reviews: The six reviews at the top of this page are genuine, published Judge.me reviews left by CSI customers on the product pages named on each card — British Rose Fragrance Oil, Eco Candle Wicks, Fresh Strawberries, Premium Coconut Soy Wax, Soy Pillar Wax (Specially made for Pillar and Designer Candles). They are general product reviews, not assessments of the buying advice on this page. Names, star ratings, dates and products are as recorded by Judge.me and wording is unedited. "Verified buyer" appears only on reviews Judge.me recorded as verified — Arshad Shaikh, Uchu Omoide, Dipali Sable, Subhankar Roy, Manasa GN. The reviews from Kavitha murthy are published but not recorded as verified, and carry no badge. Reviews below five stars are included as published, not filtered out.

Figures verified 24 September 2026, CSI live pricing: British Rose 15 g ₹94.40, 50 g ₹212.40, 100 g ₹342.20, 500 g ₹1,593.00, 1 kg ₹3,068.00; Fresh Strawberries 15 g ₹113.28, 50 g ₹212.40, 100 g ₹377.60, 500 g ₹1,770.00, 1 kg ₹3,540.00; Love Spell 50 g ₹249.00, 100 g ₹449.00, 500 g ₹2,499.00, 1 kg ₹4,499.00; Forever Red listing 50 g ₹349.00, 100 g ₹699.00, 500 g ₹3,499.00, 1 kg ₹6,499.00; Wild Berries 50 g ₹299.00, 100 g ₹599.00, 500 g ₹2,999.00, 1 kg ₹5,999.00 — all in stock. Ladder table per-gram values for the other nine oils as shown, with Into The Night 1 kg out of stock. Luxury Soy Wax CSI 464 500 g ₹260.00, 1 kg ₹507.40, 5 kg ₹2,537.00, 10 kg ₹5,074.00; Red Glass Jar with Golden Lid (150 gram) pack of 20 ₹2,140.00; 200ml Salsa Red Glass Jar pack of 50 ₹3,100.00, pack of 100 ₹6,200.00; Heart Cutout Velvet Candle Jar (Red) pack of 10 ₹450.00; Eco Candle Wicks Thin (C1) 10 ₹59.00, 100 ₹590.00, 500 ₹2,950.00, 1,000 ₹5,900.00; Corrugated 3 ply box 7 x 5 x 4 Inch (Pack of 50) ₹1,336.00; Air Bubble Roll ₹900.00; Crinkle Paper Filler (all colours) out of stock. Per-gram figures are price divided by grams, to two decimals.

Non-price figures: candle maths assume load as a percentage of total weight: 150 g at 8% = 12 g oil + 138 g wax; 50 g at 8% = 4 g oil + 46 g wax; candle counts are whole candles, floor(grams ÷ 12) for 150 g. Wax ceiling: CSI 464 up to 10%, melt and pour 80–90°C, as its page states (a formulation limit, not a regulatory limit). The 5% allowance, production scales, calendar and reorder triggers are editorial judgement and worked examples; Valentine's Day (Sunday 14 February 2027) and day counts are calendar facts; the Valentine week from 7 February is an informal custom. Material totals exclude labour, freight, packaging (except where listed) and GST.
Back to blog