Where to Buy Romantic Fragrance Oils for a Candle Business

Where to Buy Romantic Fragrance Oils for a Candle Business

 

21 of 27 romantic listings fully in stock, 24 September 2026 GST invoice available MSDS and IFRA documentation on request
Romantic fragrance oils · for business buyers
The right route, the right listing, and the paperwork, for every romantic oil you buy.
★★★★★
"Soy wax quality is the best, which ever products ordered were properly packed and delivered as early as possible, timely response to the inquiries. Good service"
Jaya SawlaniVerified buyer · Nov 2025
Luxury Soy Wax CSI 464 ( Flakes Form) For Container Candles
★★★★☆
"Good quality .... if possible delivery date would be try little bit quick please"
Subhankar RoyVerified buyer · Sep 2024
Eco Candle Wicks
★★★★★
"The products are great and of premium quality. I am a permanent customer and will be … but the delivery charges are very high which is restricting me to purchase more…"
Manasa GNVerified buyer · Feb 2025
Premium Coconut Soy Wax
★★★★★
"Product quality is too good and the nature of the supplier is really helpful."
Chanpreet kaurMay 2024
Complete Candle Making Course Kit for Beginners
★★★★★
"In past five years of testing and searching for the best candle fragrance I would say I found what am looking for strong fragrance in cold throw and hot throw and you can go for the minimum percentage in candle still it will give amazing smell well done and all the best"
Emma BecharaJun 2026
British Rose Fragrance Oil
★★★★★
"Thankyou so much candle supplier M happy with the smell of dark vanilla M obsessed with the vanilla fragrance💕 I ll definitely shop again☺️"
SUMAN BISHTJul 2025
Dark Vanilla Oud
★★★★★
"Soy wax quality is the best, which ever products ordered were properly packed and delivered as early as possible, timely response to the inquiries. Good service"
Jaya SawlaniVerified buyer · Nov 2025
Luxury Soy Wax CSI 464 ( Flakes Form) For Container Candles
★★★★☆
"Good quality .... if possible delivery date would be try little bit quick please"
Subhankar RoyVerified buyer · Sep 2024
Eco Candle Wicks
★★★★★
"The products are great and of premium quality. I am a permanent customer and will be … but the delivery charges are very high which is restricting me to purchase more…"
Manasa GNVerified buyer · Feb 2025
Premium Coconut Soy Wax
★★★★★
"Product quality is too good and the nature of the supplier is really helpful."
Chanpreet kaurMay 2024
Complete Candle Making Course Kit for Beginners
★★★★★
"In past five years of testing and searching for the best candle fragrance I would say I found what am looking for strong fragrance in cold throw and hot throw and you can go for the minimum percentage in candle still it will give amazing smell well done and all the best"
Emma BecharaJun 2026
British Rose Fragrance Oil
★★★★★
"Thankyou so much candle supplier M happy with the smell of dark vanilla M obsessed with the vanilla fragrance💕 I ll definitely shop again☺️"
SUMAN BISHTJul 2025
Dark Vanilla Oud
Reviews collected and published through Judge.me on candlemakingsuppliesindia.store. They are general reviews of the products named on each card, not assessments of the advice set out below. Wording is unedited.
✓ Stock verified size by size, 24 September 2026 ✓ GST invoice available; MSDS and IFRA on request ✓ Raw materials only — CSI does not sell finished candles
CSI Supplier Guide · Romantic Oils
For a candle business, where to buy is the easy part: getting the same oil again, in stock, with the paperwork, is the job. Here are CSI's three ordering routes, a size-by-size stock grid for the romantic range, the listing traps to avoid and the documents to ask for.
21 of 27
romantic oil listings in stock at every size on 24 September 2026 · CSI live stock check
Quick answers — read this first
Where can a candle business buy romantic fragrance oils in India? From CSI, three routes into one catalogue: the product page for any listed size from 15 g to 1 kg; WhatsApp on +91 7397976926 for anything above 1 kg of one oil, out-of-stock sizes, GST invoicing and documents; and the collection pages when you are still choosing. This page covers which route to use when, what is in stock across the romantic range on 24 September 2026, and which documents to ask for.

What is in stock? Of the 27 romantic and romantic-adjacent listings we checked, 21 were in stock at every listed size, 2 (Mogra and Rajnigandha) were out of stock at every size, and the rest had at least one size out. The full grid is below.

What documents can I get? A GST invoice is available. MSDS and IFRA documentation are on request on WhatsApp. Product pages use their own wording — "IFRA Certified", "IFRA-certified", "IFRA compliant, phthalate-free" — which you should quote as the page's wording, not as your own certification.

What catches business buyers out? Two listings with the same name, listing names that carry old shipping dates, and romantic oils whose pages state no candle load.
The short answer
Route 1 · product page: in-stock sizes from 15 g to 1 kg, listed prices, fastest for small and repeat orders.
Route 2 · WhatsApp +91 7397976926: bulk above 1 kg, out-of-stock sizes and restock dates, GST invoice details, MSDS and IFRA papers.
Route 3 · collections: fragrance oils, fine perfume fragrances, BBW-inspired fragrances, new launches — for browsing, not for checking stock.
Stock: 21 of 27 romantic listings in stock at every size on 24 September 2026; 17 of 27 state a candle load.
Which route? Buying romantic oils for a business Three routes into the same catalogue. Pick by what you need, not by habit. Start: a romantic oil for your business Is the size you need listed and in stock today? No WhatsApp: restock date or nearest in-stock alternative Yes More than 1 kg of one oil, or trade documents? Yes WhatsApp: bulk quote, GST invoice, MSDS and IFRA papers No Product page: order 15 g to 1 kg online Still choosing? Collections: fragrance oils fine perfume BBW-inspired new launches Every route: order by the product link, not the name (two listings share "Spicy Raspberry"); check the size is in stock and whether the page states a candle load; keep the invoice. Routes as they stand on 24 September 2026. Delivery times vary by location; confirm dispatch on WhatsApp before a dated order. WhatsApp +91 7397976926. No minimum order quantity is shown on the listings we checked; ask before planning around one.
Two questions decide the route. If the size you need is listed and in stock, and you need 1 kg or less without trade paperwork, order on the product page. Anything else — a sold-out size, a larger quantity, documents — goes to WhatsApp. Collections are for browsing; they do not tell you which size is in stock.
Straight answer
I run a candle business. Where should I buy romantic fragrance oils, and how do I make sure I get the right oil, in stock, with the paperwork?
Buy from the product page when the size you need is listed and in stock and you need 1 kg or less of that oil; the page shows the price and stock for every size. Use WhatsApp (+91 7397976926) when you need more than 1 kg of one oil, when the size you want is out of stock, when you need a GST invoice issued to your business, or when you need MSDS and IFRA documentation for your records. Always order from the product link rather than by searching the name, because some romantic oils share a name with a different listing, and check whether the page states a candle load before planning production around it. On 24 September 2026, 21 of the 27 romantic listings in our grid were in stock at every size; Mogra and Rajnigandha were out at every size.
One line: the product page for listed stock, WhatsApp for everything else, and the link — not the name — for every order.
An easy romantic oil to buy for a business: Vanilla Bean is listed at every size from 15 g to 1 kg, all in stock, with a stated candle load of "Up to 10% for soy wax". The 1 kg is ₹7,646.00 (₹7.65 per gram), 83 candles of 150 g at 8%.
Buy Vanilla Bean — from ₹130.00

The three routes, and what each is for

One catalogue, three doors. Using the wrong one costs you time, not money.

CSI sells raw materials only — oils, wax, wicks, jars, packaging — and does not sell finished candles. Everything on the store can be reached by the product page; some things are better handled by message. The first buy of a romantic range at sample sizes, with totals, is in Buy Romantic Candle Fragrance Oils in India; this page is about the mechanics of buying as a business once you know what you want.

Three routes to CSI romantic oils · what each is for
Choose by the order, not by habit
Route Best for What you see or get Limits
Product page Any listed size in stock, 15 g to 1 kg; repeat orders of known oils Listed price, stock per size, stated notes and candle load where the page gives one Only listed sizes; a size shown as out of stock cannot be ordered there
WhatsApp +91 7397976926 More than 1 kg of one oil; out-of-stock sizes; GST invoice details; MSDS and IFRA papers; dispatch dates before a deadline A reply from CSI; bulk pricing on request Bulk price tiers above 1 kg are not listed on product pages; ask, do not assume a discount
Collection pages Browsing a style: romantic, perfume-grade, brand-inspired, new A grid of listings Stock is per size on the product page; a listing in a collection may have its size out

The collections that hold romantic oils

Romantic oils are spread across several collections. Most sit in fragrance oils. Many also appear in fine perfume fragrances, including Love Spell, Pink Crush, Wild Berries, Spicy Raspberry, Solar Bloom and Smoked Rose Royale; some perfume-grade oils, such as Ban Magnet, are not in the fragrance oils collection at all. Brand-inspired listings are grouped in BBW-inspired fragrances, and recent additions, including Vanilla Bean, in new launches. A listing's collection tells you nothing about its candle load or stock; open the product page.

Argued against our own interest: a WhatsApp message will not always get you a lower price. Bulk tiers above 1 kg are not listed on the product pages, and many romantic oils are already priced nearly flat per gram at 500 g and 1 kg. Ask for a bulk quote when you need more than 1 kg, but plan your costs on the listed prices until you have one in writing.

Romantic range stock grid, 24 September 2026

Every romantic and romantic-adjacent oil listing we checked, size by size. "In stock" means the size was available to order on the product page on 24 September 2026; "Out" means it was listed but unavailable; "—" means the size is not listed at all. "Stated" in the last column means the product page gives a candle load; "not stated" means you must work inside your wax's ceiling and test. Some rows are CSI listings named after third-party brands: those names are CSI's listing names, the oils are CSI's interpretations, and CSI is not affiliated with those brands. Keep brand names off your own labels.

Romantic oils by size · stock on 24 September 2026
21 of 27 listings in stock at every size; 2 out at every size
Listing 15 g 50 g 100 g 500 g 1 kg Candle load
British Rose Fragrance Oil In stock In stock In stock In stock In stock stated
Japanese Cherry Blossom Fragrance Oil In stock In stock In stock In stock In stock stated
Jasmine Fragrance Oil In stock In stock In stock In stock In stock stated
Raat Ki Rani (Night-Blooming Jasmine) In stock In stock In stock In stock In stock stated
Gardenia Fragrance Oil In stock In stock In stock In stock In stock stated
Ylang Ylang Flower Fragrance Oil In stock In stock In stock In stock In stock stated
Fresh Strawberries In stock In stock In stock In stock In stock stated
Wild Berries — In stock In stock In stock In stock stated
Wild Berry — In stock In stock — Out not stated
Love Spell Fragrance Oil — In stock In stock In stock In stock stated
Pink Crush Fragrance Oil — In stock In stock In stock In stock stated
Spicy Raspberry In stock In stock In stock In stock In stock not stated
Spicy Raspberry (second listing, perfume-grade) — In stock Out — Out not stated
Vanilla Bean Fragrance Oil In stock In stock In stock In stock In stock stated
Dark Vanilla Fragrance In stock In stock In stock In stock In stock stated
Dark Vanilla Oud In stock In stock In stock In stock In stock stated
Smoked Rose Royale — — In stock In stock In stock not stated
Solar Bloom Fragrance Oil In stock In stock In stock In stock In stock not stated
Vanilla Orange Blossom — In stock In stock — In stock not stated
Royal Apricot — In stock In stock — In stock not stated
Mogra Fragrance Oil - 100g (single size) — — Out — — not stated
Rajnigandha (Tuberose) Out Out Out Out Out stated
Forever Red Bath and Body Works Inspired Fragrance Oil — In stock In stock In stock In stock stated
Pick 3 below (fruity amber, brand-inspired) — In stock In stock In stock Out stated
Dahlia Bath and Body Works Inspired Fragrance Oil — In stock Out Out Out stated
Parfums De Marly Delina inspired fragrance oil — In stock In stock — In stock not stated
Carolina Herrera Good Girl inspired fragrance oil — In stock In stock — In stock not stated

Three patterns matter for a business. The core romantic oils are deep. British Rose, Japanese Cherry Blossom, Jasmine, Raat Ki Rani, Gardenia, Ylang Ylang, Fresh Strawberries, Vanilla Bean, Dark Vanilla and Dark Vanilla Oud were all in stock at every size, so you can test at 15 g or 50 g and scale on the same listing. The Indian white florals are the gap. Mogra and Rajnigandha were out at every size; ask on WhatsApp for restock timing rather than building a product around them. Brand-inspired and perfume-grade listings are thinner. Several start at 50 g, skip 500 g, or have their larger sizes out; one was in stock at 50 g only.

Stock is a snapshot
This grid is the state of the store on 24 September 2026. Before you commit to a customer order or a seasonal run, check the product page on the day and, for anything above 1 kg or with a delivery deadline, confirm on WhatsApp. How far ahead to order for Valentine's Day is covered in Valentine's Day Candle Fragrance Oils Wholesale.

Five oils that show how each route works

Not a shortlist of the best romantic oils — that is the job of Romantic Fragrance Oils for Candle Making and Best Fragrances for a Romantic Candle Collection. These five were chosen because each shows a different buying situation you will meet. Candle counts assume 150 g at 8% (12 g of oil).

1
gourmand · Route 1 · the straightforward case
Vanilla Bean Fragrance Oil
Every size listed, every size in stock, a stated candle load: this is what easy looks like. The page describes "Creamy, sweet vanilla with subtle caramel undertones" and states "Recommended Fragrance Load: Up to 10% for soy wax Up to 6% for paraffin wax". It sits in both the fragrance oils and new launches collections. Buy 15 g to smell, 50 g to test, 1 kg to produce, all on one page. Limitation: at ₹7.65 per gram at 1 kg it is not a cheap vanilla, and vanilla-rich oils can shift wax colour over time (see Luxury Romantic Fragrance Oils for Soy Candles). For two or more kilograms, message for a quote rather than buying ₹15,292.00 at list price.
Size Price Per gram 150 g candles at 8%
15 g ₹130.00 ₹8.67 1
50 g ₹410.00 ₹8.20 4
100 g ₹790.00 ₹7.90 8
500 g ₹3,840.00 ₹7.68 41
1 kg ₹7,646.00 ₹7.65 83
Oil per 8% candle: ₹98.40 at 50 g, ₹91.75 at 1 kg (6.8% less per gram). Buy Vanilla Bean
2
smoky rose · Route 1, then questions · starts at 100 g
Smoked Rose Royale
A darker rose for evening and Valentine lines, and a case where the page leaves questions. The page lists "Top Notes:Dark rose petals Middle Notes:Smoky bakhoor accord, soft spice Base Notes:Amber, musk, warm woody undertones". It does not state a candle load and gives no IFRA wording, and the smallest size is 100 g, so a first test costs ₹799.00. It sits in both the fragrance oils and fine perfume collections. Route: buy the 100 g on the page, work inside your wax ceiling (10% in CSI 464) starting at 6%, and ask on WhatsApp for MSDS and IFRA documentation before a production run. Limitation: priced flat, ₹7.99 to ₹8.00 per gram, so bulk saves nothing.
Size Price Per gram 150 g candles at 8%
100g ₹799.00 ₹7.99 8
500g ₹3,999.00 ₹8.00 41
1kg ₹7,999.00 ₹8.00 83
Oil per 8% candle at 100 g: ₹95.88. Eight candles per 100 g. Buy Smoked Rose Royale
3
fruity amber · Route 2 above 500 g · brand-inspired listing
Into The Night Bath and Body Works Inspired Fragrance Oil
The case where the size you want is out. That is CSI's product listing name: the oil is CSI's interpretation, CSI is not affiliated with the brand, and the brand name must not appear on your labels. The page describes "Opens with black raspberry and bergamot. Heart of rose petals, jasmine, and peony. Base of amber, vanilla, patchouli, and musk", states "In candles, the hot throw is strong at 8-10%" (the page's description) and carries "IFRA Certified" in its wording. The 1 kg is out of stock on 24 September 2026. Two 500 g bottles (₹11,798.00) cost ₹8.00 more than the listed 1 kg price, so for a kilogram, either buy two 500 g or ask on WhatsApp when the 1 kg returns. Limitation: at ₹11.98 per gram at 50 g, one of the dearer romantic oils.
Size Price Per gram 150 g candles at 8%
50g ₹599.00 ₹11.98 4
100g ₹1,199.00 ₹11.99 8
500g ₹5,899.00 ₹11.80 41
1kg ₹11,790.00 — Out of stock on 24 September 2026 ₹11.79 Out of stock
Oil per 8% candle: ₹143.76 at 50 g, ₹141.58 at 500 g. Buy the 50 g or 500 g
4
fruity spice · the duplicate-name trap
Spicy Raspberry
The listing to order by link. There are two CSI listings called "Spicy Raspberry". This one is in stock at every size from 15 g to 1 kg; its page lists "Top Notes: Fresh Raspberry, Pink Pepper | Heart Notes: Cinnamon, Rose, Clove | Base Notes: Vanilla, Amber, Soft Musk" and does not state a candle load. The second listing is a perfume-grade oil with different notes (raspberry, pink pepper, bergamot, rose, raspberry jam, nutmeg, patchouli, amber, musk), sells 50 g at ₹293.00 — ₹6.00 less than this one — and has its 100 g and 1 kg out of stock. They are different products. Limitation: with no stated candle load, test at 6%, 8% and 10% inside the wax ceiling before production.
Size Price Per gram 150 g candles at 8%
15g ₹99.00 ₹6.60 1
50g ₹299.00 ₹5.98 4
100g ₹599.00 ₹5.99 8
500g ₹2,999.00 ₹6.00 41
1kg ₹5,999.00 ₹6.00 83
Oil per 8% candle at 50 g: ₹71.76. Order from this link to reorder the same oil. Buy Spicy Raspberry
5
floral gourmand · perfume-grade · documents first
Vanilla Orange Blossom
A beautiful romantic structure on a perfume-grade listing, which changes what you need to ask. The page describes an oil that "Opens with bright orange blossom, neroli, and juicy mandarin, moves into a creamy white-floral heart of orange flower, jasmine, and honey, and dries down to vanilla, tonka bean, and white musk". Its usage figures of 25%, 20% and 15% are perfume rates, not candle loads, and no candle load is stated; the page's wording is "IFRA compliant, phthalate-free, skin-safe". Listed at 50 g, 100 g and 1 kg only. Route: 50 g on the page to test; MSDS and IFRA papers from WhatsApp before using it in candles you sell. Limitation: 1.2% dearer per gram than Vanilla Bean at 50 g, and priced flat.
Size Price Per gram 150 g candles at 8%
50g ₹415.00 ₹8.30 4
100g ₹829.00 ₹8.29 8
1kg ₹8,294.00 ₹8.29 83
Oil per 8% candle at 50 g: ₹99.60. The 1 kg saves a paisa per gram. Buy Vanilla Orange Blossom

To test all five situations yourself — a 50 g test bottle of each (100 g for Smoked Rose Royale, its smallest size) — costs ₹2,522.00. That is not a romantic range; it is a lesson in how the store works, and most businesses will not need it.

Listing traps: names, duplicates and old dates

In a large catalogue, the name on the label is not always enough to reorder the same oil.
Five listing traps in the romantic range · facts from 24 September 2026
What catches business buyers, and how to avoid it
Trap Example What to do
Two listings, one name Spicy Raspberry (full range, candle page) and Spicy Raspberry (perfume-grade, 50 g only in stock) Save the product link in your recipe card; reorder from the link
Similar names, different oils Wild Berries (states 8–10% for soy) and Wild Berry (perfume-grade, no candle load, 1 kg out); Pomegranate Splash Fragrance Oil and Pomegranate Splash (different notes and prices) Compare notes and price before ordering; record which one you tested
Old dates in listing names Rajnigandha (Tuberose) carries "(Ships 12th July 2025)" in its name and is out of stock at every size; the Raat Ki Rani web address carries "ships-21st-june-2025" yet every size was in stock Treat dates in listing names as history; check the size buttons and ask on WhatsApp
Delivery notes on jars The Red and Black Glass Jar (150 gram) listings name "Deliveries Starting 5th Dec" Confirm the dispatch date before planning a romantic range around coloured glass
Single-size listings Mogra Fragrance Oil - 100g is one size only, and out of stock Do not plan a Mogra line until it returns; see the Indian florals alternatives
Mistake: writing "Spicy Raspberry, CSI" on a recipe card and reordering by search six months later. Fix: keep the product link, the size, the price you paid and the date on every recipe card. A reorder of the wrong listing will not smell like your candle, and your customers will notice before you do.

Documents: GST invoice, MSDS and IFRA wording

A candle business, especially one selling to shops, hampers or corporate buyers, is asked for paperwork. Here is what CSI provides and how to use each item honestly.

Paperwork for a romantic candle business · what to ask for and how to use it
CSI provides the documents; you keep the claims inside what they say
Document How to get it from CSI How to use it
GST invoice Available; message on WhatsApp with your business details before or when you order For your input-tax records; check the name and GSTIN on it before filing
MSDS (safety data sheet) On request on WhatsApp, per oil Keep one per oil you use; trade buyers may ask to see it
IFRA documentation On request on WhatsApp, per oil Check it names the same product you bought; keep it with the batch record
Page wording on IFRA / phthalates On the product page, where given Quote as the page's wording ("the product page describes it as IFRA compliant and phthalate-free"), never as your own certification

Page wording varies across the romantic range. Some pages say "IFRA Certified" (Pink Crush, Love Spell), some "IFRA-certified" (Fresh Strawberries, Dark Vanilla Oud), perfume-grade listings say "IFRA compliant, phthalate-free, skin-safe", and many pages — including British Rose, Jasmine, Vanilla Bean and Smoked Rose Royale — give no IFRA wording at all. That does not tell you which oils are better; it tells you which pages say what. Ask for documents for every oil you sell, whatever its page says.

"Skin-safe" is not a candle claim. Perfume-grade pages describe their oils as "skin-safe" in the context of perfume use. Do not carry that word onto a candle label or listing. Keep candle copy to scent and to generic safety advice.
A folder per oil
For each oil in your range, keep: the product link, the invoice, the MSDS, the IFRA document, the page's stated notes and candle load (screenshot with date), and your test notes. When a trade buyer asks a question, you answer from the folder, not from memory.

Placing a business order, step by step

1
Start from your recipe card, not the search boxOpen the product link you saved when you tested the oil. Check the name, notes and price match what you tested.
2
Check the size is in stockLook at the size buttons on the day. If your usual size is out, decide whether two smaller bottles do the job (compare per gram) or message for a restock date.
3
Check the candle load on the pageIf the page states one, work inside the lower of that and your wax ceiling — 10% for Luxury Soy Wax CSI 464, 13% for Luxury Soy Wax Chunks and Premium Coconut Soy Wax CSI 468. If it states none, you should already have tested at 6%, 8% and 10% inside the wax ceiling.
4
Choose the routeUp to 1 kg of listed, in-stock sizes: order on the page. More than 1 kg of one oil, an out-of-stock size, or a delivery deadline: message +91 7397976926 first.
5
Ask for paperwork in the same messageIf you need a GST invoice, MSDS or IFRA documentation, ask when you order, not after the parcel arrives.
6
On arrival, pour one candle before a runPour a test candle from the new bottle and compare it with a retained candle from your last batch. It takes a day and protects a whole production run.

For a gift manufacturer's reorder points and per-gram ladders, see Wholesale Fragrance Oils for Gift Candle Manufacturers; for packaging bought in the same order, Fragrance Oils for Romantic Gift Candles lists CSI's packaging collection with stock.

Valentine's Day is 14 February 2027. If a romantic oil you rely on has any size out of stock, ask now rather than in January. Message us with your oils and quantities for stock, dispatch time and a GST invoice.
WhatsApp a Valentine stock check

When to buy somewhere else

We would rather you bought from us, but a supplier page that pretends to have everything is not useful to a business. There are romantic scents CSI cannot supply on 24 September 2026: mogra and rajnigandha while they are out of stock; any oil that reproduces a specific perfume or a hotel's signature scent, which we do not sell; and a bespoke oil made for your brand alone. If your line depends on one of these, it is sensible to look elsewhere for that one oil. Whoever you buy from, including us, ask the same things.

What to compare between suppliers · including CSI
Six questions for any romantic oil supplier
Question Why it matters Where CSI stands, 24 September 2026
Does the page state a candle load? You need a starting load before production 17 of 27 listings in our grid state one
Is every size in stock, 15 g to 1 kg? You can test and scale on the same oil 21 of 27 listings in our grid
Is the price per gram shown or easy to work out? Bulk is not always cheaper Prices per size are listed; several romantic oils are priced flat
Can you get MSDS and IFRA documents? Trade buyers ask On request on WhatsApp
Is there a GST invoice? Input-tax records Available
Are brand names used honestly? You cannot use them on your labels Brand-named listings are CSI interpretations; CSI is not affiliated with those brands

If you want one supplier for several collections — romantic, hotel, spa, café and more — the wider checklist is in I Want One Supplier for My Hotel, Spa, Floral, Woody, Fresh, Gourmand and Indian-Inspired Candle Collections — What Should I Check Before Placing a Bulk Order?.

The CSI principle
Order by the link, confirm by message, file the paper.
A business buys the same oil again and again. The product link keeps it the same oil; a WhatsApp message keeps the date and the quantity honest; the documents keep your customers' questions answerable.
"Where to buy is the easy part. Buying the same oil twice is the part that makes a business."
— CandleMakingSuppliesIndia
Why trust this guide

CandleMakingSuppliesIndia sells the oils and materials named here, and does not sell finished candles. This page lists the romantic scents we cannot supply, tells you a WhatsApp message will not always lower the price, and points out traps in our own listings.

Every price, size and stock status was taken from CSI's live store and verified on 24 September 2026. Out-of-stock sizes are flagged as out of stock on that date and never presented as buyable. Notes, candle loads and IFRA wording are quoted from each product page.

The choice of route for each situation and the ordering steps are our judgement. For bulk pricing, GST invoicing, and MSDS and IFRA documentation on request, message us on WhatsApp at +91 7397976926.

Frequently asked questions

Where can I buy romantic candle fragrance oils in bulk in India?
From CSI: order listed sizes up to 1 kg on each product page, and message +91 7397976926 on WhatsApp for more than 1 kg of one oil, out-of-stock sizes, a GST invoice or MSDS and IFRA documents.
Do candle fragrance oil suppliers give a GST invoice?
CSI does: a GST invoice is available. Send your business details on WhatsApp when you order so the invoice is issued correctly, and check the name and GSTIN on it before filing.
How do I get MSDS and IFRA certificates for candle fragrance oils?
Ask CSI on WhatsApp for the MSDS and IFRA documentation for each oil you use. Where a product page says an oil is IFRA certified or phthalate-free, quote it as the page's wording, not as your own certification.
Is mogra fragrance oil in stock for candles?
Not on 24 September 2026: CSI's Mogra and Rajnigandha listings were out of stock at every size. Raat Ki Rani (night-blooming jasmine), Jasmine and Gardenia were in stock at every size. Ask on WhatsApp for restock timing.
Why are there two listings with the same fragrance name?
Some CSI oils share a name with a different listing — for example, two called Spicy Raspberry, one a candle listing in stock at every size and one a perfume-grade oil with different notes. Order from the product link you tested, not by searching the name.
Can I order a fragrance oil size that shows out of stock?
Not on the product page. Message CSI on WhatsApp for a restock date or an alternative. Sometimes smaller sizes do the job: two 500 g bottles of one brand-inspired fruity-amber oil cost ₹8.00 more than its out-of-stock 1 kg.
Buying romantic oils for your business
Product page for listed stock. WhatsApp for everything else.
21 of 27 romantic listings were in stock at every size on 24 September 2026. Order by the link, check the candle load on the page, and ask for your GST invoice, MSDS and IFRA documents in the same message.
Browse fragrance oils Ask for a bulk quote on WhatsApp
Editorial standards & sources
About this guide: part of CSI's romantic and gifting cluster, for candle businesses deciding where and how to buy romantic fragrance oils: ordering routes, a size-by-size stock grid, listing traps and documents. The first buy basket with totals is covered separately. CSI is not affiliated with any brand named in its own product listings.

Customer reviews: The six reviews at the top of this page are genuine, published Judge.me reviews left by CSI customers on the product pages named on each card — British Rose Fragrance Oil, Complete Candle Making Course Kit for Beginners, Dark Vanilla Oud, Eco Candle Wicks, Luxury Soy Wax CSI 464 ( Flakes Form) For Container Candles, Premium Coconut Soy Wax. They are general product reviews, not assessments of the buying advice on this page. Names, star ratings, dates and products are as recorded by Judge.me and wording is unedited. "Verified buyer" appears only on reviews Judge.me recorded as verified — Jaya Sawlani, Subhankar Roy, Manasa GN. The reviews from Chanpreet kaur, Emma Bechara, SUMAN BISHT are published but not recorded as verified, and carry no badge. Reviews below five stars are included as published, not filtered out.

Figures verified 24 September 2026, CSI live pricing: Vanilla Bean 15 g ₹130.00, 50 g ₹410.00, 100 g ₹790.00, 500 g ₹3,840.00, 1 kg ₹7,646.00; Smoked Rose Royale 100 g ₹799.00, 500 g ₹3,999.00, 1 kg ₹7,999.00; pick 3 (fruity-amber listing) 50 g ₹599.00, 100 g ₹1,199.00, 500 g ₹5,899.00, 1 kg ₹11,790.00 (1 kg out of stock); Spicy Raspberry (first listing) 15 g ₹99.00, 50 g ₹299.00, 100 g ₹599.00, 500 g ₹2,999.00, 1 kg ₹5,999.00; Spicy Raspberry (second listing) 50 g ₹293.00, 100 g ₹585.00 and 1 kg ₹5,850.00 (both out of stock); Vanilla Orange Blossom 50 g ₹415.00, 100 g ₹829.00, 1 kg ₹8,294.00. Stock grid statuses as checked that day. Per-gram figures are price divided by grams, to two decimals.

Non-price figures: candle maths assume a 150 g candle with load as a percentage of total weight (8% = 12 g oil + 138 g wax); candle counts are whole candles, floor(grams ÷ 12). Wax ceilings: Luxury Soy Wax CSI 464 up to 10%, Luxury Soy Wax Chunks and Premium Coconut Soy Wax CSI 468 up to 13%, as stated by the wax pages; these are formulation limits, not regulatory limits. Valentine's Day (14 February 2027) is a calendar date. Route advice and ordering steps are editorial judgement; no minimum order quantities or bulk price tiers above 1 kg were shown on the listings checked.
Back to blog