Fragrance Oils for Romantic Gift Candles

Fragrance Oils for Romantic Gift Candles

 

Five-oil gift test set at 50 g: ₹1,450.40 Gift boxes from ₹16.80 each Crinkle filler out of stock in every colour, 24 September 2026
Romantic gift candles · oils and packaging
Five romantic oils that pair well, and the boxes to send them in.
★★★★★
"Absolutely loved it!! Smells so perfect!! Go for itt! Packing is done very carefully and happy for that!❤️"
Kavitha murthyOct 2025
Fresh Strawberries
★★★★★
"One of the best fragrance oils"
AnonymousVerified buyer · Jul 2025
Dark Vanilla Fragrance
★★★★☆
"Hey, the fragrance is so nice. Can’t wait to use in my candles!! A must buy item!!"
S.A.Jun 2024
Jasmine Fragrance Oil
★★★★★
"Really nice fragrance, we continue our shopping going forward."
Uchu OmoideVerified buyer · Sep 2025
Fresh Strawberries
★★★★★
"I love all the products...I received it without any damages...love to reorder again❤️"
Kaushiki SatarkarVerified buyer · Apr 2025
Luxury Soy Wax Chunks for Jar / Container Candles
★★★★★
"Nice glass jars, they look cute. I like the packaging as well."
AshwiniSep 2025
White Matte Glass Jar
★★★★★
"Absolutely loved it!! Smells so perfect!! Go for itt! Packing is done very carefully and happy for that!❤️"
Kavitha murthyOct 2025
Fresh Strawberries
★★★★★
"One of the best fragrance oils"
AnonymousVerified buyer · Jul 2025
Dark Vanilla Fragrance
★★★★☆
"Hey, the fragrance is so nice. Can’t wait to use in my candles!! A must buy item!!"
S.A.Jun 2024
Jasmine Fragrance Oil
★★★★★
"Really nice fragrance, we continue our shopping going forward."
Uchu OmoideVerified buyer · Sep 2025
Fresh Strawberries
★★★★★
"I love all the products...I received it without any damages...love to reorder again❤️"
Kaushiki SatarkarVerified buyer · Apr 2025
Luxury Soy Wax Chunks for Jar / Container Candles
★★★★★
"Nice glass jars, they look cute. I like the packaging as well."
AshwiniSep 2025
White Matte Glass Jar
Reviews collected and published through Judge.me on candlemakingsuppliesindia.store. They are general reviews of the products named on each card, not assessments of the advice set out below. Wording is unedited.
✓ Prices verified 24 September 2026, out-of-stock items flagged ✓ GST invoice available; MSDS and IFRA documents on request ✓ Raw materials only — CSI does not sell finished candles
CSI Collection Buying · Romantic Gifts
A romantic gift candle is opened in front of someone who did not choose it, usually as part of a set. Here are five CSI oils that pair well, the pairs that belong in one box, what CSI's packaging collection has in stock, and what a boxed set costs to make.
₹559.16
materials for a boxed Date Night duo: two 150 g candles, pink glass, box and tissue · CSI live pricing, September 2026
Quick answers — read this first
What is different about a romantic gift candle? It is sold in a box, often as a set, frequently by someone other than you — a hamper company, a florist, an online gift shop — and it is judged in the first ten seconds after the lid comes off. That changes the buying brief: you need oils that read as "romantic" cold, that pair well in twos and threes, and that you can afford to put in a box with packaging and still leave a margin.

Which CSI oils suit romantic gift sets? Five that pair well: Fresh Strawberries, Love Spell Fragrance Oil, Jasmine Fragrance Oil, Dark Vanilla and a bolder red-fruit oil (pick 5, a brand-inspired listing) for louder boxes. All five state a candle load and are in stock at every listed size on 24 September 2026.

Which pairs belong together? Jasmine with Dark Vanilla (the date-night contrast) and Fresh Strawberries with Dark Vanilla (strawberries and cream). Two red fruits in one box is a pair that repeats itself.

What does a boxed date-night duo cost to make? Worked example: two 150 g candles in pink glass jars, a corrugated box and tissue — ₹559.16 in materials, excluding labour, freight, ribbon, cards and GST.
The short answer
The brief: strong cold throw, instantly "romantic", pairs well, affordable inside a box. Build sets on contrast — one light, one deep.
The five oils: Fresh Strawberries (playful), Love Spell (soft fruity-floral), Jasmine (white floral), Dark Vanilla (deep, evening), and the red-fruit pick 5 (bold). Test set at 50 g each: ₹1,450.40.
The packaging: CSI's packaging collection has corrugated boxes, tissue and an air-column bubble roll in stock; every crinkle filler colour is out of stock on 24 September 2026.
The numbers: date-night duo ₹559.16, three-votive tasting set ₹340.89, single hamper insert ₹227.80 — materials only.
Which two belong in the same gift box? Five romantic oils paired by stated notes. Darker cell = stronger pairing for a two- or three-candle set. Fresh Strawberries Love Spell Jasmine Dark Vanilla Red-fruit (pick 5) Fresh Strawberries same oil ECHO both sweet fruit GOOD fruit + floral BEST berries and cream SKIP two red fruits Love Spell ECHO both sweet fruit same oil ECHO shared jasmine GOOD light + deep SKIP too alike Jasmine GOOD fruit + floral ECHO shared jasmine same oil BEST light vs deep GOOD fruit + jasmine Dark Vanilla BEST berries and cream GOOD light + deep BEST light vs deep same oil ECHO both deep, heavy Red-fruit (pick 5) SKIP two red fruits SKIP too alike GOOD fruit + jasmine ECHO both deep, heavy same oil BEST — contrast that sells as a set GOOD — works, less distinct ECHO — similar; fine as a trio, weak as a duo SKIP — redundant in one box Ratings are CSI judgement from the notes each product page states; they are not throw measurements or sales data. Pick 5 is the brand-inspired red-fruit listing described in the oil cards below.
Ten possible pairs from five oils. Two stand out as sets that sell on contrast — Jasmine with Dark Vanilla, and Fresh Strawberries with Dark Vanilla — because one candle is bright and one is deep, so the buyer gets two experiences rather than two versions of one.
Straight answer
I want to sell romantic gift candles in sets and hampers. Which fragrance oils should I buy, and how do I pair them?
Buy 50 g each of Fresh Strawberries, Love Spell, Jasmine, Dark Vanilla and the red-fruit pick 5 (₹1,450.40 for 250 g) and pour one test candle of each. Build your sets on contrast: Jasmine with Dark Vanilla as the date-night duo, Fresh Strawberries with Dark Vanilla as a strawberries-and-cream duo, and the three lighter oils as a votive tasting trio. Box them in the 7 x 5 x 4 inch corrugated box (₹26.72 each from a pack of 50) with tissue (₹6.50 a sheet). Do not put two red-fruit oils in the same box, and do not plan a box around crinkle filler — every colour is out of stock on 24 September 2026. Scale only the two oils your buyers reorder, and only after one gifting season.
One line: a romantic gift set sells on contrast — one bright, one deep — in a box that costs less than the oil.
The anchor of every set on this page is the deep half. Dark Vanilla 50 g is ₹410.00 (₹8.20 per gram), four 150 g candles at 8%. Its page describes "rich vanilla and spice opening into deep caramel and cream, settling into dark amber and warm musk" and states candles at 6-10%.
Buy Dark Vanilla 50 g — ₹410.00

Who buys romantic gift candles, and what the scent must do

A romantic gift candle is smelled first by someone who did not choose it.

A candle you sell for someone's own home can be subtle; they chose it. A gift candle is chosen by one person for another, then opened in front of them. The scent has to be legible in seconds — "that's romantic" — with the lid off and the wick unlit. That favours oils whose pages describe a clear, familiar opening (strawberry, peach, jasmine, vanilla) over abstract or smoky ones. The romantic scent palette in general is mapped in Romantic Fragrance Oils for Candle Making; here we only care about what works in a box.

Three kinds of romantic gift buyer · judgement from how CSI customers describe their orders
Each buys a different format, and each needs a different thing from the oil
Buyer Typical format What the scent must do Oils that fit
Partner buying for partner (your own shop, Instagram, markets) Duo or trio set, 150 g jars or minis Tell a story as a pair; one for "tonight", one for "every day" Jasmine + Dark Vanilla; Fresh Strawberries + Dark Vanilla
Hamper companies, florists, cake shops (your trade customers) Single candle as one item among chocolates, flowers or a card Be pleasant to almost anyone; never clash with food Fresh Strawberries, Love Spell, Jasmine
Online gift shops buying finished sets from you Boxed set, shipped by courier Survive transit and still smell right on arrival; be photographable Any pairing marked BEST or GOOD above, in coloured glass

Anniversary candles, which are personal, made to order and chosen for a specific couple, work differently; that side of romantic gifting, including when a 15 g bottle beats a 50 g, is in Fragrance Oils for Anniversary Gift Candles. This page is about repeatable sets you make in batches and sell to people you will never meet.

Pairings: which oils belong in the same box

The matrix above reduces to three rules. Pair across the light–deep line. Jasmine, Fresh Strawberries and Love Spell are the light half; Dark Vanilla and the red-fruit pick 5 are the deep half. A set with one of each gives the buyer two moods. Echoes work in trios, not duos. Fresh Strawberries and Love Spell are both sweet fruit; in a three-candle tasting set that is a theme, in a two-candle set it is a repeat. Never two red fruits. Fresh Strawberries and pick 5 both open on red fruit and finish on vanilla; side by side, the second adds nothing.

Five named sets built from the matrix · sets and names are CSI suggestions
Name the set after the moment, never after a brand or a listing name
Set name (suggested) Candles Why the pair works Oil cost, 150 g at 8%
Date Night Jasmine + Dark Vanilla White floral against caramel, cream and dark amber: the clearest contrast in the range ₹153.60
Strawberries and Cream Fresh Strawberries + Dark Vanilla The strawberry's "vanilla sugar" base meets Dark Vanilla's cream; reads as a dessert, which gift buyers love ₹149.38
First Date (trio of minis) Fresh Strawberries + Love Spell + Jasmine All light; a tasting flight rather than a contrast. Works because it is three ₹77.44 (70 g votives)
Red Box Pick 5 + Jasmine Pomegranate and red cherry against a white floral; bold but not heavy ₹138.96
Soft and Slow Love Spell + Dark Vanilla Powdery vanilla and peach by day, dark vanilla by night ₹158.16
Test pairs, not just oils
Pour one test candle of each oil, cure them together, then smell them in the pairs you plan to sell — lids off, side by side, as the recipient will. A pair that is lovely in theory can be muddy together. Ten minutes of pairing tests saves a batch of sets nobody reorders.

Five oils for romantic gift sets

Chosen for gift work on four things we can show: a candle load stated on the page, notes that read romantic cold, stock at every size on 24 September 2026, and how each pairs with the others. CSI has no throw measurements and we will not invent any. Candle counts below assume 150 g at 8% (12 g of oil).

1
fruity · the playful light half · lowest cost
Fresh Strawberries
The most instantly legible gift scent on this page: nobody needs to be told what it is. The page describes "ripe strawberry and citrus zest top notes, sweet rose and honeydew melon middle notes, and vanilla sugar and creamy sandalwood base" and states "Recommended fragrance load 6-9% for candles" — the lowest ceiling of the five, so test at 6%, 8% and 9%. The rose in its heart is what lets it sit in a romantic box rather than a children's one. Two five-star reviews on its CSI page, one praising careful packing. Limitation: at the top of its range it can read as sweets; keep it at 8% or below in minis.
Size Price Per gram 150 g candles at 8%
15 g ₹113.28 ₹7.55 1
50 g ₹212.40 ₹4.25 4
100 g ₹377.60 ₹3.78 8
500 g ₹1,770.00 ₹3.54 41
1 kg ₹3,540.00 ₹3.54 83
Oil per 8% candle: ₹50.98 at 50 g, ₹42.48 at 1 kg (16.7% less per gram). Buy Fresh Strawberries
2
fruity floral · soft, powdery · trio and hamper oil
Love Spell Fragrance Oil
A soft, pretty fruity-floral for the lighter sets. The page describes a scent that "Opens with peach, cherry blossom, and red apple. Settles into jasmine, lilac, and soft rose. Melts into white musk and powdery vanilla" and states "High throw in soy wax at 8-10%". It is the easiest oil here to put in a hamper beside food because it has no spice. Use your own name on the label, not the listing name. Limitation and a pricing fact: there is no 15 g, and the 500 g (₹2,499.00, ₹5.00 per gram) costs 11.3% more per gram than the 100 g (₹4.49). Buy 100 g or 1 kg, never 500 g.
Size Price Per gram 150 g candles at 8%
50g ₹249.00 ₹4.98 4
100g ₹449.00 ₹4.49 8
500g ₹2,499.00 ₹5.00 41
1kg ₹4,499.00 ₹4.50 83
Oil per 8% candle: ₹59.76 at 50 g, ₹53.88 at 100 g, ₹59.98 at 500 g. Buy Love Spell
3
white floral · the bright half of the best pair
Jasmine Fragrance Oil
The white floral that makes the Date Night set work. The page describes it as "sweet, floral, and slightly musky with a timeless luxurious aroma" and states "Recommended load up to 10% soy, up to 6% paraffin". In India jasmine carries its own romantic associations, which helps a gift land. The one review on its CSI page is four stars and enthusiastic — a customer's view, not a CSI test. Limitation: the page describes a single-accord jasmine, not a layered perfume, so on its own it is simple; its job here is to be the clean contrast to Dark Vanilla.
Size Price Per gram 150 g candles at 8%
15 g ₹103.00 ₹6.87 1
50 g ₹230.00 ₹4.60 4
100 g ₹430.00 ₹4.30 8
500 g ₹1,961.00 ₹3.92 41
1 kg ₹3,923.00 ₹3.92 83
Oil per 8% candle: ₹55.20 at 50 g; 500 g and 1 kg are both ₹3.92 per gram. Buy Jasmine
4
gourmand · the deep half · evening
Dark Vanilla Fragrance
The anchor. The page describes "rich vanilla and spice opening into deep caramel and cream, settling into dark amber and warm musk" and states candles at "6-10%". It is the oil that makes a set feel adult rather than sweet. The one review on its CSI page calls it "One of the best fragrance oils". Limitation: it is the dearest oil here per gram at small sizes, and vanilla-heavy oils can affect wax colour over time; how vanilla behaves in soy is covered in Luxury Romantic Fragrance Oils for Soy Candles. If your jars are clear and your wax is white, test a candle for a fortnight before you commit to a batch.
Size Price Per gram 150 g candles at 8%
15 g ₹130.00 ₹8.67 1
50 g ₹410.00 ₹8.20 4
100 g ₹790.00 ₹7.90 8
500 g ₹3,840.00 ₹7.68 41
1 kg ₹7,646.00 ₹7.65 83
Oil per 8% candle: ₹98.40 at 50 g, ₹91.75 at 1 kg (6.8% less per gram). Buy Dark Vanilla
5
fruity oriental · the bold option · brand-inspired listing
Forever Red Bath and Body Works Inspired Fragrance Oil
For boxes that want to be red and loud. That is CSI's product listing name: the oil is CSI's interpretation of a style, CSI is not affiliated with the brand, and the brand name must never appear on your own label or set name. The page describes a scent that "Opens with pomegranate and red cherry - juicy and bold. Turns floral and elegant with jasmine, peony, and soft plum. Settles into creamy vanilla, amber, sandalwood, and light musk", and states it "Performs strongly in soy and paraffin at 8-10%". Limitation: ₹6.98 per gram at 50 g, and the 100 g and 500 g are fractionally dearer per gram than the 50 g; only the 1 kg is cheaper. Because of the naming constraint, it is the oil we would drop first if your brand sells on its own name.
Size Price Per gram 150 g candles at 8%
50g ₹349.00 ₹6.98 4
100g ₹699.00 ₹6.99 8
500g ₹3,499.00 ₹7.00 41
1kg ₹6,499.00 ₹6.50 83
Oil per 8% candle: ₹83.76 at 50 g, ₹77.99 at 1 kg (6.9% less per gram). Buy the red-fruit oil
Argued against our own interest: you do not need five oils to launch romantic gift sets. Jasmine and Dark Vanilla alone make what we judge the strongest set on this page, cost ₹640.00 at 50 g each, and make four Date Night duos. Add Fresh Strawberries (₹212.40) for a second set. Leave Love Spell and pick 5 until a customer asks for something softer or bolder.

Packaging from CSI's packaging collection

The box is the first thing the recipient sees. It is also where most small makers overspend.

CSI's packaging materials collection is short — nine listings, four of them colours of the same crinkle filler — and on 24 September 2026 it has real gaps. Here is every item in it, with the unit cost that matters for costing a set.

CSI packaging materials collection · every item, stock on 24 September 2026
What is in stock for gift sets, and what is not
Item Pack price Per unit Stock Use in a romantic set
Corrugated 3 ply box 7 x 5 x 4 Inch (Pack of 50) ₹1,336.00 ₹26.72 per box In stock Outer box for a duo or a votive trio; measure your jars first
Corrugated 3 Ply box 2.5 x 2 x 2.5 Inch (Pack of 50) ₹840.00 ₹16.80 per box In stock Individual box for a mini or votive, if it fits your vessel
Corrugated 3 ply box 4.5 x 3 x 2.5 Inch (Pack of 50) ₹664.00 — Out of stock on 24 September 2026 Do not plan around it
Premium Packing Tissue Paper – 50 x 75 cm, 22 GSM (Set of 100 Sheets) ₹650.00 ₹6.50 per sheet In stock Wrap each candle; one sheet per 150 g jar
Crinkle Paper Filler – 500 g, 130 GSM (Brown, Red, Cream, Pink) ₹300.00 each colour — All four colours out of stock on 24 September 2026 Ask on WhatsApp for restock timing
Air Bubble Roll, Inflatable Air Column Bubble Wrap Roll ₹900.00 roll length not stated on the listing In stock Transit protection for courier shipments

Two honest points. The listings give box dimensions in inches but CSI's jar listings mostly do not give outer dimensions, so we cannot tell you that two 150 g jars fit the 7 x 5 x 4 inch box; measure a jar before you buy fifty boxes. And the crinkle filler that makes a gift box look finished is out of stock in every colour on the day we checked, so ask on WhatsApp or plan with folded tissue instead. Ribbons, printed sleeves and cards are not in CSI's range; buy them locally.

Vessels that do the romantic work for you

Romantic vessels in CSI's glass jars collection · stock on 24 September 2026
Colour costs a little more per jar; decide whether your set needs it
Vessel Pack Per vessel Stock / note
Clear Glass Jar with Golden Lid (150 gram) 10 for ₹944.00 ₹94.40 In stock; the baseline
Pink Glass Jar with Golden Lid (150 gram) 10 for ₹1,070.00 ₹107.00 In stock; ₹12.60 more per jar than clear
Red Glass Jar with Golden Lid (150 gram) 10 for ₹1,070.00 ₹107.00 In stock; the listing name says "Deliveries Starting 5th Dec" — confirm the dispatch date on WhatsApp
Heart Cutout Velvet Candle Jar – 50g Wax Capacity (Red) 10 for ₹450.00 ₹45.00 Red in stock; the White version is out of stock
Pink Glass Votive Jar 70 gram 10 for ₹360.00 ₹36.00 In stock; the Pink Matte votive is out of stock
Clear Glass Votive Jar 70 gram 10 for ₹318.60 ₹31.86 In stock
Maroon/ Deep Red Matte Glass Jar 10 for ₹708.00 ₹70.80 In stock; fill capacity not stated on the listing

For a colour inside a clear jar, Pink Liquid Candle Dye is ₹236.00. A non-candle item often lifts a set: CSI's Candle Lighter Electric comes in Pink and Rose gold among other colours at ₹354.00. Dried decoration items (₹118.00) photograph well on a candle top, but keep anything flammable well away from the wick and remove it before the first burn; say so on the card.

Costing four gift formats

Worked examples, each using Luxury Soy Wax CSI 464 at the 1 kg price (₹70.02 of wax in a 150 g candle at 8%; ₹32.68 in a 70 g votive), a C1 wick at ₹5.90, and oil at the 50 g price. They exclude labour, freight, ribbon, cards, printed labels and GST.

Four romantic gift formats · materials only, worked examples
Oil, vessel, wax, wick and CSI packaging per finished set
Format What is in it Oil Materials total
Date Night duo Jasmine + Dark Vanilla, two 150 g pink jars, 7 x 5 x 4 box, two tissue sheets ₹153.60 ₹559.16
Date Night duo, clear glass As above in clear 150 g jars ₹153.60 ₹533.96
First Date trio Fresh Strawberries, Love Spell, Jasmine in three 70 g pink votives (5.6 g oil each at 8%), 7 x 5 x 4 box, two tissue sheets ₹77.44 ₹340.89
Hamper insert One 150 g Fresh Strawberries candle, clear jar, one tissue sheet (the hamper company supplies the box) ₹50.98 ₹227.80
Hearts trio Three 50 g red heart velvet jars of Jasmine (4 g oil each), 7 x 5 x 4 box, one tissue sheet ₹55.20 ₹311.14

Look at where the money goes in the Date Night duo: oil is ₹153.60, the two pink jars are ₹214.00, and the CSI packaging is only ₹39.72. The vessel is the largest single cost, which is why the pink-versus-clear decision (₹559.16 against ₹533.96) matters more than which of the five oils you choose. The Strawberries and Cream duo in the same packaging costs ₹554.94; add a rose-gold lighter and the Date Night set becomes ₹913.16 in materials, which lets you sell it as a complete gift rather than two candles.

Selling to hamper companies? They usually want a single candle, cheaply, in bulk, with no brand clutter. Offer the ₹227.80 insert in Fresh Strawberries or Love Spell, lids on and wrapped, and let them do the box. Your margin is in volume, so this is the format where moving to 500 g or 1 kg of one oil pays; the ladder logic is in Wholesale Fragrance Oils for Gift Candle Manufacturers.

Packing a set so it arrives as it left

A romantic set is judged on opening. Wax that has sweated, a lid that has scuffed, or a candle that smells of cardboard ruins the moment. Seven steps, in the order we would do them.

1
Cure before you boxCure every candle for at least 48–72 hours; a week is common practice for soy and fairer to vanilla-heavy oils. None of these five pages states a cure time. Boxing a warm or freshly poured candle traps moisture and scent in the box.
2
Lids on, then tissueClose each jar, then wrap it in one sheet of tissue (₹6.50). The lid stops the fragrance soaking into the box and anything packed beside it.
3
Keep candles away from foodIn hampers with chocolates, biscuits or dry fruit, put the wrapped candle in its own compartment or small box. In our judgement, strong fragrance and food in one closed box for days is a risk to the food's taste; do not rely on the recipient opening it quickly.
4
Fill the gapsMovement breaks glass. Until crinkle filler is back in stock, use folded tissue or a strip of the air-column bubble roll so nothing can shift.
5
Shake test one boxPack one finished set exactly as you will ship it, shake it firmly, then open it. If anything moved, add filling. Do this once per new box layout.
6
Label the outside, not just the jarPut the set name and the scents on the outer box. Hamper companies and gift shops need to know what is inside without opening it.
7
Add the safety sticker and the cardA candle care sticker on the base of each candle, and a short card that names the scents and says to remove decorations before burning. Keep the card about the scent, not about how it will make anyone feel.
Wick check for coloured glass
You cannot see the melt pool as easily through pink or red glass. Burn a test candle in the actual gift jar for two to three hours before a batch, and look from above. The C1 thin wick is a starting point, not a prescription; retest with Thick (C2) or browse the candle wicks collection if the pool does not reach the edge.

What to leave out of a romantic gift box

Every item in a gift box has to earn its place. So does every oil.
Perfume-grade "inspired" oils in a gift candle. Several romantic-sounding listings on the store are perfume-grade oils priced between ₹11.95 and ₹17.85 per gram, with 15–25% usage figures on their pages that are perfume rates, not candle loads, and no stated candle load. At two to four times the per-gram cost of Fresh Strawberries or Jasmine, and with a brand name you cannot use on the box anyway, they make a gift set more expensive without making it easier to sell.
Two sweet candles in one duo. Fresh Strawberries with pick 5, or Love Spell with Fresh Strawberries as a pair, gives the recipient the same experience twice. Use echoes only in trios.
Spice-forward oils beside food. Dark Vanilla's "vanilla and spice" opening is lovely in a candle-only set, but in a hamper with chocolates choose Love Spell or Fresh Strawberries instead. Judgement, not a test result.
Oils without a stated candle load, for a first run. Some romantic oils on the store, such as Spicy Raspberry and Solar Bloom Fragrance Oil, have attractive notes but no candle load on their pages. They are not ruled out, but they need more testing inside the wax ceiling, which is time you do not have before a gifting date.

The gifting calendar to 14 February 2027

Romantic gift sets sell all year for birthdays and anniversaries, but three dates shape stock: Diwali on 8 November 2026, when couples gift each other alongside family gifting; Christmas on 25 December 2026; and Valentine's Day on 14 February 2027. From the prices checked on 24 September 2026, Diwali is 45 days away and Valentine's Day 143.

A dated gift-set plan · calendar facts, not forecasts
Test now, sell sets at Diwali, scale the winners for Valentine's Day
By Do this
Early October 2026 Order the five-oil 50 g test set (₹1,450.40) and one pack each of boxes and tissue. Pour one candle per oil and the pairs you plan to sell.
Mid-October 2026 Pairing test, shake test, photographs. Decide two sets for Diwali.
Late October 2026 Pour and cure Diwali sets; they need about a week before boxing.
8 November 2026 Diwali. Note which set and which oil customers reorder.
Early December 2026 Christmas sets from the same two pairs; confirm coloured-jar dispatch dates on WhatsApp.
Early January 2027 Order 500 g of the two oils that sold best, and packaging for your Valentine run.
14 February 2027 Valentine's Day.

Which oils rank best specifically for Valentine's Day, and how to time testing for it, is covered in Best Fragrance Oils for Valentine's Day Candles; production quantities and order-by dates for a large Valentine run are in Valentine's Day Candle Fragrance Oils Wholesale. If you are choosing oils for a named romantic collection rather than gift sets, see Best Fragrances for a Romantic Candle Collection.

Valentine's Day is 14 February 2027. Once Diwali tells you which pair sells, order 500 g of those two oils by early January — Fresh Strawberries 500 g is ₹1,770.00 (₹3.54 per gram, the same as its 1 kg). Ask us on WhatsApp for a quote with GST invoice and dispatch dates for oils and packaging together.
WhatsApp a Valentine quote
The CSI principle
Sell the pair, not the oil.
A romantic gift set is bought for the contrast between its candles. Test oils in the pairs you will sell, spend on the vessel before the box, and scale only the pair customers come back for.
"One bright, one deep, lids on, tissue round. The rest of a romantic gift set is the name you give it."
— CandleMakingSuppliesIndia
Why trust this guide

CandleMakingSuppliesIndia sells the oils, jars, wicks and packaging named here, and does not sell finished candles or gift sets. This page tells you to launch with two oils rather than five, to skip coloured glass when clear will do, and not to pay perfume-grade prices for a gift candle.

Every price, pack size and per-gram figure was taken from CSI's live store and verified on 24 September 2026. Out-of-stock items — every crinkle filler colour, the 4.5 x 3 x 2.5 inch box, the white heart velvet jar and the pink matte votive — are flagged as out of stock on that date and never presented as buyable. Notes and candle loads are quoted from each product page.

The pairing ratings, set names, packing steps and the view on food in hampers are our judgement; CSI has no throw measurements for these oils. For bulk pricing, GST invoicing, and MSDS and IFRA documentation on request, message us on WhatsApp at +91 7397976926.

Frequently asked questions

Which fragrance oils are best for romantic gift candle sets?
At CSI, Jasmine Fragrance Oil and Dark Vanilla make the strongest pair (a bright white floral against caramel, cream and dark amber), with Fresh Strawberries and Love Spell for lighter sets. All state a candle load and were in stock at every size on 24 September 2026.
What two candle scents go well together in a gift set?
Pair one light scent with one deep one. Jasmine with Dark Vanilla, or Fresh Strawberries with Dark Vanilla, are the two strongest pairs from CSI's romantic oils. Avoid two red-fruit candles in the same box; they repeat each other.
How much does it cost to make a romantic candle gift box in India?
Worked example: a duo of 150 g Jasmine and Dark Vanilla candles in pink glass jars, CSI 464 soy wax, C1 wicks, a 7 x 5 x 4 inch corrugated box and two tissue sheets costs ₹559.16 in materials, excluding labour, freight, ribbon, cards and GST.
Where can I buy gift boxes and tissue paper for candles in India?
CSI's packaging materials collection has 3-ply corrugated boxes (7 x 5 x 4 inch, 50 for ₹1,336.00; 2.5 x 2 x 2.5 inch, 50 for ₹840.00), tissue paper (100 sheets for ₹650.00) and an air-column bubble roll. Crinkle filler was out of stock in every colour on 24 September 2026.
Can I put scented candles in a hamper with chocolates?
You can, but keep each candle fully cured, lidded, wrapped and in its own compartment. In our judgement a strong fragrance in a closed box with food for several days risks affecting the food's taste; softer oils without spice, such as Love Spell, are the safer hamper choice.
Can I use brand-inspired fragrance oils for gift candles I sell?
CSI sells oils under listing names that reference brands; the oils are CSI's interpretations and CSI is not affiliated with those brands. You can use the oil, but never put the brand's name on your candle, box, set name or listing. Name the scent yourself.
Your first romantic gift sets
Two oils, one pair, ₹640.00.
Jasmine and Dark Vanilla at 50 g each make four Date Night duos. Add boxes and tissue from the packaging collection, test the pair side by side, and scale for Valentine's Day on 14 February 2027 only once Diwali has told you what sells.
Start with Jasmine Check oils and packaging on WhatsApp
Editorial standards & sources
About this guide: part of CSI's romantic and gifting cluster. It covers romantic candles made in batches for the gift market — sets, hampers and date-night duos — with oil pairings, CSI packaging and set costs. Personalised anniversary candles are covered separately. CSI is not affiliated with any brand named in its own product listings, and no oil here is claimed to reproduce a branded product.

Customer reviews: The six reviews at the top of this page are genuine, published Judge.me reviews left by CSI customers on the product pages named on each card — Dark Vanilla Fragrance, Fresh Strawberries, Jasmine Fragrance Oil, Luxury Soy Wax Chunks for Jar / Container Candles, White Matte Glass Jar. They are general product reviews, not assessments of the buying advice on this page. Names, star ratings, dates and products are as recorded by Judge.me and wording is unedited. "Verified buyer" appears only on reviews Judge.me recorded as verified — Anonymous, Uchu Omoide, Kaushiki Satarkar. The reviews from Kavitha murthy, S.A., Ashwini are published but not recorded as verified, and carry no badge. Reviews below five stars are included as published, not filtered out.

Figures verified 24 September 2026, CSI live pricing: Fresh Strawberries 15 g ₹113.28, 50 g ₹212.40, 100 g ₹377.60, 500 g ₹1,770.00, 1 kg ₹3,540.00; Love Spell 50 g ₹249.00, 100 g ₹449.00, 500 g ₹2,499.00, 1 kg ₹4,499.00; Jasmine 15 g ₹103.00, 50 g ₹230.00, 100 g ₹430.00, 500 g ₹1,961.00, 1 kg ₹3,923.00; Dark Vanilla 15 g ₹130.00, 50 g ₹410.00, 100 g ₹790.00, 500 g ₹3,840.00, 1 kg ₹7,646.00; pick 5 (red-fruit listing) 50 g ₹349.00, 100 g ₹699.00, 500 g ₹3,499.00, 1 kg ₹6,499.00 — all in stock. Corrugated boxes 7 x 5 x 4 inch 50 ₹1,336.00, 2.5 x 2 x 2.5 inch 50 ₹840.00, 4.5 x 3 x 2.5 inch out of stock; tissue paper 100 sheets ₹650.00; air bubble roll ₹900.00; crinkle filler out of stock in all colours. Clear Glass Jar with Golden Lid (150 gram) 10 ₹944.00; Pink and Red Glass Jar with Golden Lid (150 gram) 10 ₹1,070.00; Heart Cutout Velvet Candle Jar (Red) 10 ₹450.00; Pink Glass Votive Jar 70 gram 10 ₹360.00; Clear Glass Votive Jar 70 gram 10 ₹318.60; Maroon matte jar 10 ₹708.00; Pink Liquid Candle Dye ₹236.00; Candle Lighter Electric ₹354.00; Decoration Items ₹118.00; Luxury Soy Wax CSI 464 1 kg ₹507.40; Eco Candle Wicks Thin (C1) 10 ₹59.00. Per-gram figures are price divided by grams, to two decimals.

Non-price figures: candle maths assume load as a percentage of total weight at 8% (150 g candle = 12 g oil + 138 g wax; 70 g votive = 5.6 g + 64.4 g; 50 g heart = 4 g + 46 g). Candle counts are whole candles, floor(grams ÷ 12). Wax ceilings: Luxury Soy Wax CSI 464 up to 10%, as stated by the wax page; Fresh Strawberries' own page caps candles at 9%, which governs. These are formulation limits, not regulatory limits. Set costs are worked examples and exclude labour, freight, ribbon, cards, printed labels and GST. Diwali (8 November 2026), Christmas (25 December 2026) and Valentine's Day (14 February 2027) are calendar dates. Pairing ratings and set names are editorial judgement.
Back to blog