Wholesale Fragrance Oils for Gift Candle Manufacturers

Wholesale Fragrance Oils for Gift Candle Manufacturers

 

British Rose 1 kg: ₹3,068.00 (₹3.07/g) Core six in stock at every size, 24 September 2026 GST invoice available; bulk quotes on WhatsApp
Gift candle manufacturers · wholesale oils
Six crowd-pleaser oils, and the sizes where bulk actually saves.
★★★★★
"Quality of fragrance is very good. Cold through and hot though both are perfect."
Priyanka PurohitVerified buyer · Sep 2026
Lavender Fragrance Oil
★★★★☆
"Love the quality and scent notes. The lavender scent that I bought is selling fast"
Renam DhoundiyalVerified buyer · Apr 2026
Woody Oud Fragrance Oil
★★★★☆
"Will buy more.. wonderful"
Punam SarmaVerified buyer · Dec 2024
Cinnamon Vanilla
★★★★★
"I like it."
AshwiniSep 2025
British Rose Fragrance Oil
★★★★★
"Quality is good. Packaging was done right. Hope to get some discount in future for bulk buys"
Dipali SableVerified buyer · Aug 2024
Soy Pillar Wax (Specially made for Pillar and Designer Candles)
★★★★★
"The products are great and of premium quality. I am a permanent customer and will be … but the delivery charges are very high which is restricting me to purchase more…"
Manasa GNVerified buyer · Feb 2025
Premium Coconut Soy Wax
★★★★★
"Quality of fragrance is very good. Cold through and hot though both are perfect."
Priyanka PurohitVerified buyer · Sep 2026
Lavender Fragrance Oil
★★★★☆
"Love the quality and scent notes. The lavender scent that I bought is selling fast"
Renam DhoundiyalVerified buyer · Apr 2026
Woody Oud Fragrance Oil
★★★★☆
"Will buy more.. wonderful"
Punam SarmaVerified buyer · Dec 2024
Cinnamon Vanilla
★★★★★
"I like it."
AshwiniSep 2025
British Rose Fragrance Oil
★★★★★
"Quality is good. Packaging was done right. Hope to get some discount in future for bulk buys"
Dipali SableVerified buyer · Aug 2024
Soy Pillar Wax (Specially made for Pillar and Designer Candles)
★★★★★
"The products are great and of premium quality. I am a permanent customer and will be … but the delivery charges are very high which is restricting me to purchase more…"
Manasa GNVerified buyer · Feb 2025
Premium Coconut Soy Wax
Reviews collected and published through Judge.me on candlemakingsuppliesindia.store. They are general reviews of the products named on each card, not assessments of the advice set out below. Wording is unedited.
✓ Prices verified 24 September 2026, per gram at every size ✓ MSDS and IFRA documentation on request on WhatsApp ✓ Raw materials only — CSI does not sell finished candles
CSI Wholesale Buying · Gift Manufacturers
A gift manufacturer needs scents almost everyone is happy to receive, bought where the kilogram really saves, in a range small enough never to run out. Here are six CSI crowd-pleasers, their full per-gram ladders, three SKU models for a 600-candle season and the reorder rule we would use.
₹49.75
oil per 150 g candle at 8%, six-scent gift range bought as 1 kg + 100 g top-ups · CSI live pricing, September 2026
Quick answers — read this first
What should a gift candle manufacturer buy in bulk? Oils that almost anyone is happy to receive, that state a candle load, that are in stock at every size, and whose price actually falls at 1 kg. From CSI's range, six fit: British Rose, Jasmine, Fresh Strawberries, Gardenia, Cinnamon Vanilla and Lavender.

Is 1 kg always cheaper per gram? Not by much, and not always. From 100 g to 1 kg these six save between nothing (Gardenia is flat) and 10.3% (British Rose). Most of the per-gram drop happens between 15 g and 100 g.

How many scents should a gift range carry? Six is our recommendation for a manufacturer: four core oils ordered by the kilogram plus two you rotate. Eight splits your volume below the 1 kg tier and, in our worked example, raises oil cost per candle from ₹49.75 to ₹57.27.

When should I reorder? When stock of an oil falls to two weeks of pours, not when the bottle is empty. Confirm dispatch time on WhatsApp before each gifting season.
The short answer
Core oils: British Rose (₹3.07/g at 1 kg), Fresh Strawberries (₹3.54), Jasmine (₹3.92), Gardenia (₹4.33), Cinnamon Vanilla (₹4.55), Lavender (₹5.22).
Buy by the step that saves: 1 kg of British Rose; 500 g or 1 kg of Jasmine and Fresh Strawberries; 100 g top-ups of Gardenia and Lavender are nearly as cheap per gram as their kilograms.
SKU count: six (four core + two rotating). A 600-candle run on six oils needs 7.2 kg of oil costing ₹29,852.00.
Reorder: trigger at two weeks of pours; buy 1 kg units plus 100 g top-ups rather than rounding up to whole kilograms.
Price per gram, 15 g to 1 kg: six gift crowd-pleasers Most of the saving is gone by 100 g. The step a manufacturer argues about, 100 g to 1 kg, is the shaded one. 3.00 4.00 5.00 6.00 7.00 rupees/g 15 g 50 g 100 g 500 g 1 kg British Rose ₹3.07 Fresh Strawberries ₹3.54 Jasmine ₹3.92 Gardenia ₹4.33 Cinnamon Vanilla ₹4.55 Lavender ₹5.22 100 g → 1 kg saves 0% to 10.3% Per gram = price ÷ grams, CSI live pricing verified 24 September 2026; every size of all six oils in stock that day. Labels at right show the 1 kg price per gram. Gardenia is flat from 100 g; Lavender barely moves after 50 g. Only British Rose's 1 kg is clearly cheaper per gram than its own 500 g.
The six ladders fall steeply from 15 g to 50 g and then flatten. For a manufacturer who already buys 100 g at a time, only British Rose and Jasmine save more than 7% per gram by moving up, and Jasmine's saving is already there at 500 g; Gardenia's 100 g and 1 kg cost the same per gram.
Straight answer
I manufacture gift candles in volume. Which fragrance oils should I buy wholesale, in what sizes, and how many scents should I carry?
Carry six scents: British Rose, Jasmine, Cinnamon Vanilla and Lavender as the core, with Fresh Strawberries and Gardenia as the rotating pair. Buy British Rose in 1 kg units, because its per-gram price keeps falling to the kilogram, and Jasmine and Fresh Strawberries in 500 g or 1 kg units, because theirs falls to 500 g and then stops; buy Gardenia and Lavender in whatever mix of 100 g and 1 kg matches your need, because their per-gram price barely moves above 100 g. For a 600-candle run at 100 candles per scent, 1 kg plus two 100 g bottles of each oil (₹29,852.00 in total, ₹49.75 of oil per 150 g candle at 8%) is the simplest way to buy exactly 1.2 kg per scent, and within a few rupees of the cheapest possible mix. Reorder each oil when it falls to two weeks of pours, and confirm the dispatch date on WhatsApp before every season.
One line: six safe scents, kilograms only where the kilogram saves, and a reorder line you set before the rush.
Start where bulk pays. British Rose 1 kg is ₹3,068.00 (₹3.07 per gram), 83 candles of 150 g at 8% and ₹36.82 of oil per candle. Its 100 g costs ₹3.42 per gram; the 1 kg saves 10.3%.
Buy British Rose 1 kg — ₹3,068.00

What makes an oil a safe gift crowd-pleaser

A gift manufacturer's customer never smells the candle before paying for it. That changes what "best" means.

A candle shop can sell an unusual scent to the one person in ten who loves it. A gift manufacturer cannot: the candle is chosen by a corporate buyer, a wedding planner or a hamper company for dozens or hundreds of recipients, most of whom will never have asked for it. The oil has to be pleasant to almost everyone, recognisable without explanation, and repeatable across batches. For a romantic gift set sold one box at a time, the pairing logic is different and is covered in Fragrance Oils for Romantic Gift Candles; this page is about volume.

We cannot rank these oils by sales, because CSI does not publish sales data and we will not invent it. We ranked on five things we can show you.

How we chose the core six · the basis for every ranking on this page
Five criteria we can evidence, and what each tells a manufacturer
Criterion Why it matters in volume Source
Familiar, named notes A recipient recognises rose, jasmine, strawberry, lavender or vanilla instantly; an abstract accord needs a story the gift buyer cannot tell Notes quoted from each product page
A stated candle load You need a starting load that the page supports before you pour hundreds Candle wording on each page; all six state one
Every size in stock A manufacturer who runs out mid-season needs to be able to top up with 100 g or 500 g Stock checked 24 September 2026; all six in stock at every size
Low per-gram price at 1 kg Oil is a larger share of cost at volume than for a small maker Price ÷ grams, CSI live pricing
Published customer reviews Not sales data, but a signal that other makers have used the oil and said something specific Judge.me reviews on the CSI store; five oils here have at least one
What we did not use: "bestseller" claims, throw scores or customer counts. None are published for these oils, and some product text on the store makes broad popularity claims that we do not repeat. If you want popularity evidence, the most honest source is your own sell-through: test six, and let a season tell you which four deserve kilograms.

Six crowd-pleasers with their full size ladders

Ordered by 1 kg price per gram, cheapest first. Every size listed on 24 September 2026 is shown with candle counts at 8% in a 150 g candle (12 g of oil).

1
rose · core · cheapest at 1 kg
British Rose Fragrance Oil
The cheapest of the six at volume, and among the cheapest oils on the store at 1 kg (only Citrus Lemon and Citronella are lower per gram; Eucalyptus Spearmint ties). The page describes "fresh, dewy rose petals with subtle green undertones and a soft floral finish" and states "up to 10% soy, up to 6% paraffin". Rose suits weddings, anniversaries and romantic gifting, which is most of a gift manufacturer's calendar. All three published reviews are five-star. Limitation: rose is not neutral; for corporate gifting to mixed teams, pair it with a non-floral core oil so buyers have a choice.
Size Price Per gram 150 g candles at 8%
15 g ₹94.40 ₹6.29 1
50 g ₹212.40 ₹4.25 4
100 g ₹342.20 ₹3.42 8
500 g ₹1,593.00 ₹3.19 41
1 kg ₹3,068.00 ₹3.07 83
The 15 g is 105% dearer per gram than the 1 kg, and its 100 g-to-1 kg saving is the largest of the six. Buy British Rose
2
fruity · rotating · cheap and legible
Fresh Strawberries
The most instantly recognisable scent of the six. The page describes "ripe strawberry and citrus zest top notes, sweet rose and honeydew melon middle notes, and vanilla sugar and creamy sandalwood base" and states "Recommended fragrance load 6-9% for candles" — the lowest ceiling here, so it governs over any wax. Two five-star reviews on its page. Limitation: it reads young and sweet; perfect for birthday, baby-shower and teen gifting, less so for a formal corporate box. That is why it rotates rather than sits in the core.
Size Price Per gram 150 g candles at 8%
15 g ₹113.28 ₹7.55 1
50 g ₹212.40 ₹4.25 4
100 g ₹377.60 ₹3.78 8
500 g ₹1,770.00 ₹3.54 41
1 kg ₹3,540.00 ₹3.54 83
500 g and 1 kg are the same per gram (₹3.54): buy 500 g units and keep cash free. Buy Fresh Strawberries
3
white floral · core · wedding and festive
Jasmine Fragrance Oil
Jasmine carries strong associations in India with weddings, festivals and welcome, which makes it one of the safest florals for gifting here. The page describes it as "sweet, floral, and slightly musky with a timeless luxurious aroma" and states "Recommended load up to 10% soy, up to 6% paraffin". The single review on its page is four stars. Limitation: it is a straightforward jasmine, not a layered perfume; for a premium tier, look at the white-floral options in Best Fragrances for a Romantic Candle Collection.
Size Price Per gram 150 g candles at 8%
15 g ₹103.00 ₹6.87 1
50 g ₹230.00 ₹4.60 4
100 g ₹430.00 ₹4.30 8
500 g ₹1,961.00 ₹3.92 41
1 kg ₹3,923.00 ₹3.92 83
500 g and 1 kg are identical at ₹3.92 per gram: the 500 g gives the bulk price with half the exposure. Buy Jasmine
4
white floral · rotating · creamy and rich
Gardenia Fragrance Oil
A creamier, richer white floral than Jasmine, and the page describes it as "Rich, creamy, and velvety - a true-to-life gardenia bloom", stating "Up to 10% for soy wax candles ... Up to 6% for paraffin wax candles". It gives a floral range depth without adding a second rose. The page calls it "IFRA-certified" — that is the page's wording; ask for documents on WhatsApp. Limitation and a pricing fact: it is flat at ₹4.33 per gram from 100 g to 1 kg, so there is no bulk reward at all above 100 g.
Size Price Per gram 150 g candles at 8%
15 g ₹105.02 ₹7.00 1
50 g ₹223.02 ₹4.46 4
100 g ₹433.00 ₹4.33 8
500 g ₹2,166.00 ₹4.33 41
1000 g ₹4,332.00 ₹4.33 83
Ten 100 g bottles cost ₹4,330.00; the 1 kg is ₹4,332.00. Buy the size that matches your need. Buy Gardenia
5
spiced gourmand · core · festive and corporate
Cinnamon Vanilla
The warm, familiar gourmand for Diwali, Christmas and year-end corporate gifting. The page describes "cinnamon and clove top notes, vanilla bean and sugar middle notes, and cream and butter base" and states "Up to 13% load for candles" — the highest here, though in Luxury Soy Wax CSI 464 the wax ceiling of 10% governs. The page describes it as "IFRA-certified" and "Phthalate-free" (the page's words). Reviews on its page are five and four stars, one buyer saying they will buy more. Limitation: spice is seasonal; it sells in winter and less in the Indian summer.
Size Price Per gram 150 g candles at 8%
15 g ₹106.20 ₹7.08 1
50 g ₹271.40 ₹5.43 4
100 g ₹483.80 ₹4.84 8
500 g ₹2,301.00 ₹4.60 41
1 kg ₹4,554.80 ₹4.55 83
Oil per 8% candle: ₹54.66 at 1 kg; the 500 g (₹4.60 per gram) is only 5 paise per gram dearer. Buy Cinnamon Vanilla
6
herbal floral · core · the neutral choice
Lavender Fragrance Oil
The safest non-romantic scent in a gift range, and the one to offer a corporate buyer who says "nothing too sweet". The page describes "fresh lavender top notes, herbal green mid notes, and soft musk base", states "Recommended fragrance load 6-10% for candles" and calls it "IFRA-certified". It has the most published reviews of any oil here, including one buyer who says both cold and hot throw are good and, on another product's page, a buyer reporting that lavender candles were "selling fast" — customers' words, not CSI data. Limitation: it is the dearest of the six at 1 kg, and, with Gardenia, its ladder is one of the two flattest after 50 g. Describe it by scent, never by what it does for sleep or stress.
Size Price Per gram 150 g candles at 8%
15 g ₹105.02 ₹7.00 1
50 g ₹270.00 ₹5.40 4
100 g ₹540.00 ₹5.40 8
500 g ₹2,620.00 ₹5.24 41
1 kg ₹5,221.00 ₹5.22 83
1 kg saves only 3.3% per gram over 100 g (₹179.00 on a kilogram's worth). Buy Lavender

Per-gram ladders: the 100 g to 1 kg step

A manufacturer's real choice is rarely 15 g against 1 kg. You test at 50 g, you top up at 100 g, and you argue with yourself about the kilogram. So the useful comparison is 100 g against 1 kg: how much cash does a kilogram save over ten 100 g bottles?

100 g vs 1 kg · CSI live pricing, 24 September 2026
What the kilogram actually saves on each of the core six
Oil 100 g per gram 1 kg per gram 1 kg vs 100 g Saved on 1 kg vs ten 100 g Verdict
British Rose ₹3.42 ₹3.07 10.3% cheaper ₹354.00 Buy kilograms
Jasmine ₹4.30 ₹3.92 8.8% cheaper ₹377.00 Buy 500 g or 1 kg (same per gram)
Fresh Strawberries ₹3.78 ₹3.54 6.2% cheaper ₹236.00 Buy 500 g or 1 kg (same per gram)
Cinnamon Vanilla ₹4.84 ₹4.55 5.9% cheaper ₹283.20 Kilograms in season
Lavender ₹5.40 ₹5.22 3.3% cheaper ₹179.00 Size to need
Gardenia ₹4.33 ₹4.33 flat the 1 kg is ₹2.00 dearer Size to need

The pattern is clear. On British Rose, a kilogram saves ₹354.00 against ten 100 g bottles, which is worth having once rose is a proven seller. On Lavender and Gardenia the kilogram saves little or nothing; buying 1 kg of them "to get the wholesale price" only moves cash from your account onto your shelf. We sell the kilograms. On those two, don't buy them for the price.

Romantic oils where bigger is not cheaper

If you extend a gift range into the more distinctive romantic oils, check the ladder before you order. Several are priced flat, and some get dearer per gram at a middle size. These are facts from the price list on 24 September 2026, not guesses about why.

Romantic-range oils with flat or uneven ladders · 24 September 2026
Read the ladder before assuming bulk saves
Oil Ladder fact What to do
Love Spell Fragrance Oil 100 g ₹4.49/g, 500 g ₹5.00/g, 1 kg ₹4.50/g: the 500 g is the dearest per gram above 50 g Skip the 500 g; buy 100 g or 1 kg
Pink Crush Fragrance Oil 50 g ₹8.88/g, 100 g ₹8.99/g, 500 g and 1 kg ₹8.90/g Flat; the 50 g is the cheapest per gram
Wild Berries 50 g ₹5.98/g, 100 g ₹5.99/g, 500 g and 1 kg ₹6.00/g Bigger is fractionally dearer; size to need
Smoked Rose Royale Starts at 100 g (₹7.99/g); 500 g and 1 kg ₹8.00/g; page states no candle load No bulk reward; test inside the wax ceiling first
White Royal Oud 100 g, 500 g and 1 kg all ₹8.10/g Flat from 100 g
Dark Vanilla Fragrance 100 g ₹7.90/g, 1 kg ₹7.65/g Small saving; premium tier only
Mistake: ordering 1 kg of every scent at the start of a season "to get the bulk rate". Fix: order 1 kg only of oils whose ladder falls to the kilogram (British Rose here, and Jasmine and Fresh Strawberries at 500 g), and top up the rest with 100 g. Valentine-specific production quantities and order-by dates are handled separately in Valentine's Day Candle Fragrance Oils Wholesale.

How many SKUs: four, six or eight

Every scent you add divides the same number of candles into smaller orders.

Worked example: a 600-candle gift season, 150 g candles at 8% (7.2 kg of oil), split evenly across four, six or eight scents. Each oil is bought as the mix of sizes that covers its need exactly — 1 kg units, then 500 g, then 100 g top-ups — so nothing is left idle. Test costs are 50 g of each oil.

Three SKU models for 600 candles · worked example, CSI live pricing
Six scents costs less oil per candle than four here, because the two added oils are cheap; eight costs more
Model Scents × candles Oil per scent Order per scent Test set (50 g each) Total oil Oil per candle
A 4 × 150 1.8 kg 1 kg + 500 g + 3 × 100 g ₹983.80 ₹30,629.80 ₹51.05
B (our pick) 6 × 100 1.2 kg 1 kg + 2 × 100 g ₹1,419.22 ₹29,852.00 ₹49.75
C 8 × 75 900 g 500 g + 4 × 100 g ₹2,100.62 ₹34,361.52 ₹57.27
Model B, line by line
1 kg + 2 × 100 g of each of six oils: ₹29,852.00
Oil (1.2 kg each) Order cost
British Rose ₹3,752.40
Jasmine ₹4,783.00
Cinnamon Vanilla ₹5,522.40
Lavender ₹6,301.00
Fresh Strawberries ₹4,295.20
Gardenia ₹5,198.00
Total, 7.2 kg ₹29,852.00

Three conclusions. Oil cost is driven by which oils, not how many. Model B is cheaper per candle than Model A (₹49.75 against ₹51.05) because Fresh Strawberries and Gardenia are cheaper than the average of the core four. Model C is dearest (₹57.27) mainly because it adds Dark Vanilla, whose line alone costs ₹3,719.60 more than Fresh Strawberries' for the same 900 g, and because 900 g per scent falls below the 1 kg tier. Mixed sizes beat rounding up. Buying 1.8 kg of British Rose as 1 kg + 500 g + 3 × 100 g (₹5,687.60) costs ₹448.40 less than two 1 kg bottles (₹6,136.00), and leaves nothing on the shelf. The hidden SKU costs are not oil. Each extra scent is another test round, another label design, another line to forecast, and another chance to run out of one while overstocked on another.

Four core, two rotating
Keep British Rose, Jasmine, Cinnamon Vanilla and Lavender permanently, ordered in kilograms once each has sold through a season. Rotate the other two slots by season and client: Fresh Strawberries and Gardenia for spring and wedding orders, a woody or deeper oil for winter corporate work. The five-scent romantic collection for a brand, which is a different job, is in Best Fragrances for a Romantic Candle Collection.

Costing a 600-candle gift run

Worked example, Model B oils, 150 g candles at 8%. Wax is Luxury Soy Wax CSI 464 at ₹0.51 per gram (priced flat from 1 kg to 10 kg; stated ceiling 10%): ₹70.02 per candle. The 600-candle run needs 82.8 kg of wax, ₹42,012.72 worth at that rate; bought as eight 10 kg bags and one 5 kg bag (85 kg) that is ₹43,129.00. Every figure excludes labour, freight, packaging and GST.

Per-candle materials at 600 candles · worked example
At volume, the jar and the wax cost more than the fragrance
Line Clear 150 g jar build 200 ml salsa jar build
Oil (Model B average) ₹49.75 ₹49.75
Wax, 138 g CSI 464 ₹70.02 ₹70.02
Jar ₹94.40 (Clear Glass Jar with Golden Lid (150 gram), pack of 20) ₹29.50 (200ml Salsa Glass Jar with 63mm Lug Cap, 100 pieces; fill weight not stated on the listing, 150 g fill assumed)
Wick, C1 from the pack of 1000 ₹5.90 ₹5.90
Materials per candle ₹220.07 ₹155.17

The full run in clear 150 g jars comes to ₹132,044.72 in materials. Notice the order of costs: jar, then wax, then oil. At volume, shaving a rupee off the oil matters far less than the vessel decision. On wax, cheaper soy options exist: Natural Soy Pearl Wax is ₹0.42 per gram in the 50 kg bag (₹58.62 per candle), and Eco Soy CSI 400 is cheaper per gram still, but neither page states a fragrance ceiling, so test lower loads before switching a production run to it. Luxury Soy Wax Chunks (₹0.60 per gram at 10 kg) allow up to 13%, headroom only Cinnamon Vanilla on this list could use. Braided alternatives such as Cotton Braided Wicks Ready Made cost ₹12.00 each at 1,000; the right wick depends on jar diameter and oil, so run a melt-pool test on each jar and oil before a run.

Argued against our own interest: if your gift candles are priced tightly, look at the jar before you look at the oil. Moving from the clear 150 g jar to a cheaper vessel changes the candle cost by far more than moving every oil to its 1 kg price. We would rather you bought the right oil in 100 g top-ups and saved on glass than bought kilograms you do not need.

Reorder triggers and cadence

The expensive mistake for a gift manufacturer is not paying ₹3.42 instead of ₹3.07 a gram. It is running out of the scent on a confirmed corporate order two weeks before delivery. Set reorder points before the season, not during it.

1
Measure weekly use per oilFrom your last season, or your first four weeks: grams of each oil poured per week. A line pouring 50 British Rose candles a week uses 600 g of oil a week at 8%.
2
Set the trigger at two weeks of poursOur rule of thumb: reorder when stock falls to two weeks of use. For the 600 g-a-week line that is 1200 g. Two weeks covers ordering, dispatch, delivery and a buffer; adjust once you know your own delivery times.
3
Confirm dispatch before the seasonDelivery time depends on your location and the time of year. Before Diwali, Christmas or a large corporate order, ask on WhatsApp for current dispatch times and whether your sizes are in stock.
4
Order the step that savesFor oils whose ladder falls to the kilogram, reorder in 1 kg units. For flat-ladder oils (Gardenia, and Lavender above 100 g), reorder what the next month needs.
5
Keep one test bottle apartWhen a new lot arrives, pour one candle from it and compare it with a retained candle from the last lot before you pour a full run. It takes a day and catches surprises before they reach a client.
6
Review the rotating slots each seasonAfter each season, drop the rotating scent that sold least and test one replacement at 50 g. The core four should change rarely.

Where to place orders, what stock looks like by size across the romantic range, and which documents to request are covered in Where to Buy Romantic Fragrance Oils for a Candle Business. The first buy of a romantic range at sample sizes, with totals, is in Buy Romantic Candle Fragrance Oils in India.

Paperwork for trade buyers
Corporate and hamper clients often ask for a GST invoice and safety documentation. A GST invoice is available; MSDS and IFRA documentation are on request on WhatsApp. When a product page describes an oil as IFRA-certified or phthalate-free, quote it as the page's wording, not as your own certification.
Christmas is 25 December 2026, and Diwali on 8 November 2026 is 45 days from these prices. If your core four have passed a burn test, order kilograms of British Rose and Cinnamon Vanilla now and set reorder points for the rest. Ask us on WhatsApp for a bulk quote with GST invoice and dispatch dates.
WhatsApp a season quote
The CSI principle
Kilograms where the ladder falls; hundreds of grams where it does not.
A wholesale price is only wholesale if it is lower. On half of the core six, the kilogram is barely cheaper than the 100 g, and the cash is better left in your business.
"The gift range that makes money is the one that never runs out of its four best scents."
— CandleMakingSuppliesIndia
Why trust this guide

CandleMakingSuppliesIndia sells every oil, wax, jar and wick on this page, including the kilograms we tell you not to buy. We have shown where 1 kg saves little or nothing, where a middle size is dearer per gram than a smaller one, and why the jar matters more than the oil at volume.

Every price, pack size and per-gram figure was taken from CSI's live store and verified on 24 September 2026. All six core oils were in stock at every listed size on that date; ladder facts for other romantic oils are as listed that day. Candle loads and notes are quoted from each product page.

The choice of the core six, the SKU models, the reorder rule and the seasonal fit of each oil are our judgement; CSI publishes no sales data or throw measurements for these oils. For bulk pricing, GST invoicing, and MSDS and IFRA documentation on request, message us on WhatsApp at +91 7397976926.

Frequently asked questions

Which fragrance oils are best for gift candles in bulk?
Oils most recipients recognise and like, with a stated candle load and stock at every size. From CSI: British Rose, Jasmine, Fresh Strawberries, Gardenia, Cinnamon Vanilla and Lavender, all in stock at every size on 24 September 2026.
Is buying 1 kg fragrance oil cheaper than 100 g?
Usually a little, sometimes not at all. On CSI's core gift oils the 1 kg is 10.3% cheaper per gram than the 100 g for British Rose, but only 3.3% for Lavender, and Gardenia is flat at ₹4.33 per gram from 100 g to 1 kg.
How many scents should a gift candle business offer?
For a manufacturer, six works well: four core scents bought by the kilogram and two rotating by season or client. More scents split your volume below the 1 kg tier and add testing, labels and forecasting work.
How much fragrance oil do I need for 600 candles?
At 8% in a 150 g candle, 12 g each, so 7.2 kg in total. Split across six scents, that is 1.2 kg each; buying 1 kg plus two 100 g bottles of each of CSI's core six costs ₹29,852.00.
When should I reorder fragrance oil for a candle business?
Set a reorder point before the season: in our judgement, when stock falls to two weeks of pours. Confirm dispatch times on WhatsApp before busy periods such as Diwali and Christmas.
Do wholesale candle fragrance oils come with a GST invoice and IFRA documents?
A GST invoice is available from CSI. MSDS and IFRA documentation are available on request on WhatsApp at +91 7397976926. Where a product page says an oil is IFRA-certified or phthalate-free, treat that as the page's wording.
Your gift range, stocked
Six scents, 7.2 kg, ₹29,852.00.
British Rose, Jasmine, Cinnamon Vanilla and Lavender as the core; Fresh Strawberries and Gardenia rotating. Kilograms where the ladder falls, 100 g top-ups where it does not, and a reorder line set before the season.
Start with British Rose 1 kg Get a bulk quote on WhatsApp
Editorial standards & sources
About this guide: part of CSI's romantic and gifting cluster, written for manufacturers who make gift candles in volume. It covers the choice of safe crowd-pleaser oils, SKU count, per-gram ladders and reorder triggers. Valentine's Day production quantities are covered separately. No sales data or throw measurements were used; rankings rest on stated notes, stated loads, stock depth, per-gram price and published reviews.

Customer reviews: The six reviews at the top of this page are genuine, published Judge.me reviews left by CSI customers on the product pages named on each card — British Rose Fragrance Oil, Cinnamon Vanilla, Lavender Fragrance Oil, Premium Coconut Soy Wax, Soy Pillar Wax (Specially made for Pillar and Designer Candles), Woody Oud Fragrance Oil. They are general product reviews, not assessments of the buying advice on this page. Names, star ratings, dates and products are as recorded by Judge.me and wording is unedited. "Verified buyer" appears only on reviews Judge.me recorded as verified — Priyanka Purohit, Renam Dhoundiyal, Punam Sarma, Dipali Sable, Manasa GN. The reviews from Ashwini are published but not recorded as verified, and carry no badge. Reviews below five stars are included as published, not filtered out.

Figures verified 24 September 2026, CSI live pricing: British Rose 15 g ₹94.40, 50 g ₹212.40, 100 g ₹342.20, 500 g ₹1,593.00, 1 kg ₹3,068.00; Fresh Strawberries 15 g ₹113.28, 50 g ₹212.40, 100 g ₹377.60, 500 g ₹1,770.00, 1 kg ₹3,540.00; Jasmine 15 g ₹103.00, 50 g ₹230.00, 100 g ₹430.00, 500 g ₹1,961.00, 1 kg ₹3,923.00; Gardenia 15 g ₹105.02, 50 g ₹223.02, 100 g ₹433.00, 500 g ₹2,166.00, 1 kg ₹4,332.00; Cinnamon Vanilla 15 g ₹106.20, 50 g ₹271.40, 100 g ₹483.80, 500 g ₹2,301.00, 1 kg ₹4,554.80; Lavender 15 g ₹105.02, 50 g ₹270.00, 100 g ₹540.00, 500 g ₹2,620.00, 1 kg ₹5,221.00; Sandalwood 50 g ₹271.40, 100 g ₹502.68, 500 g ₹2,513.40; Dark Vanilla 50 g ₹410.00, 100 g ₹790.00, 500 g ₹3,840.00 — all in stock. Luxury Soy Wax CSI 464 5 kg ₹2,537.00, 10 kg ₹5,074.00; Luxury Soy Wax Chunks 10 kg ₹5,999.00; Natural Soy Pearl Wax 50 kg ₹21,240.00; Clear Glass Jar with Golden Lid (150 gram) 20 ₹1,888.00; 200ml Salsa Glass Jar 100 ₹2,950.00; Eco Candle Wicks Thin (C1) 1,000 ₹5,900.00; Cotton Braided Wicks Ready Made 1,000 ₹12,000.00. Other romantic ladders as stated in the table. Per-gram figures are price divided by grams, to two decimals.

Non-price figures: candle maths assume a 150 g candle with load as a percentage of total weight (8% = 12 g oil + 138 g wax); candle counts are whole candles, floor(grams ÷ 12). Wax ceilings: Luxury Soy Wax CSI 464 up to 10%, Luxury Soy Wax Chunks up to 13%, as stated by the wax pages; Natural Soy Pearl Wax states none. These are formulation limits, not regulatory limits. The 600-candle run, SKU models and reorder rule are worked examples and judgement; costs exclude labour, freight, packaging and GST. Diwali (8 November 2026) and Christmas (25 December 2026) are calendar dates.
Back to blog