Coffee Shop Fragrance Oils for Candles

Coffee Shop Fragrance Oils for Candles

 

Roasted Coffee from ₹93.22 for 15 g Coffee Vanilla Tobacco 50 g ₹449.00 Moca Coffee and Coffee Blast: no bulk sizes, 24 September 2026
Coffee fragrance oils · compared
Five coffee oils, one honest comparison, and the two you can supply a café with.
★★★★★
"Coffee fragrance is quite strong and feels like yummy"
Arminder KaurVerified buyer · Apr 2026
Roasted Coffee Fragrance
★★★★★
"The fragrance was really amazing"
Akanksha SharmaVerified buyer · Jul 2026
Roasted Coffee Fragrance
★★★★★
"Good"
R.G.Jun 2024
Roasted Coffee Fragrance
★★★★☆
"I like the material of tin jar no doubt but some are little dent but the Mandala design is awesome. One more thing its difficult to open after I ready my candle and closed with lid its had to open, its both good point and the same time difficult to work. Thankyou"
Jinal MonilVerified buyer · Mar 2026
Tin Containers for Candle Making - 85 & 135g
★★★★★
"The jars were of good quality"
Soumili GopeVerified buyer · Mar 2026
Clear Glass Jar with Golden Lid (150 gram)
★★★★★
"Good product"
Biny AbrahamVerified buyer · Feb 2026
Black Glass Jar with Black Lid (150 gram) (Deliveries Starting 5th Dec)
★★★★★
"Coffee fragrance is quite strong and feels like yummy"
Arminder KaurVerified buyer · Apr 2026
Roasted Coffee Fragrance
★★★★★
"The fragrance was really amazing"
Akanksha SharmaVerified buyer · Jul 2026
Roasted Coffee Fragrance
★★★★★
"Good"
R.G.Jun 2024
Roasted Coffee Fragrance
★★★★☆
"I like the material of tin jar no doubt but some are little dent but the Mandala design is awesome. One more thing its difficult to open after I ready my candle and closed with lid its had to open, its both good point and the same time difficult to work. Thankyou"
Jinal MonilVerified buyer · Mar 2026
Tin Containers for Candle Making - 85 & 135g
★★★★★
"The jars were of good quality"
Soumili GopeVerified buyer · Mar 2026
Clear Glass Jar with Golden Lid (150 gram)
★★★★★
"Good product"
Biny AbrahamVerified buyer · Feb 2026
Black Glass Jar with Black Lid (150 gram) (Deliveries Starting 5th Dec)
Reviews collected and published through Judge.me on candlemakingsuppliesindia.store. They are general reviews of the products named on each card, not assessments of the advice set out below. Wording is unedited.
✓ Prices verified 24 September 2026, out-of-stock sizes flagged ✓ MSDS and IFRA documentation on request on WhatsApp ✓ Raw materials only — CSI does not sell finished candles
CSI Collection Buying · Coffee Shop
CSI lists five coffee-led oils. They differ less in the coffee than in the chocolate, tonka, tobacco or spice around it, and very much in stock. Here is how they compare, and how to supply a café with the ones you can reorder.
5 oils
coffee-named fragrance oils compared on notes, load, stock and price · CSI live pricing, September 2026
Quick answers — read this first
Which coffee fragrance oils does CSI sell? Five coffee-led oils: Roasted Coffee, Moca Coffee, Coffee Blast, Coffee Vanilla Tobacco and the perfume-grade Khamrah Qahwa. (One perfume-grade floral listing also opens with roasted coffee, but it is a floral, not a coffee oil.) They differ less in the coffee than in what sits around it: chocolate, tonka, tobacco, or dates and spice.

Which one should a coffee-shop candle start with? Roasted Coffee. It is the only one with a stated candle load (6–10%) and all five sizes, 15 g to 1 kg, in stock on 24 September 2026, and at ₹4.60 per gram at 50 g it is the cheapest by a wide margin.

Which ones are hard to buy? Moca Coffee (50 g and 100 g only) and Coffee Blast (50 g only). Neither states a candle load. Khamrah Qahwa is in stock but priced at ₹15.06 per gram at every size.

Can I supply candles to cafés with these? Yes, with Roasted Coffee or Coffee Vanilla Tobacco as the volume oils. A worked 85 g tin of Roasted Coffee costs ₹102.10 in materials; a 150 g jar, ₹215.68, before labour, freight, packaging and GST.
The short answer
Everyday coffee: Roasted Coffee: coffee bean, dark chocolate, espresso, vanilla, caramel; 6–10%; ₹4.60/g at 50 g.
Dark, evening coffee: Coffee Vanilla Tobacco: brewed coffee over vanilla cream, tonka and tobacco; 7–9% in soy; ₹8.98/g.
Written mocha: Moca Coffee, ₹11.20/g, no stated load, no bulk sizes in stock. Espresso-forward: Coffee Blast, 50 g only.
Café shelf supply: quote only oils with 500 g and 1 kg in stock; offer an 85 g tin and a 150 g jar.
Five coffees, one shelf: what surrounds the coffee Notes as listed on each CSI page. Coffee words in white on black. Squares = sizes 15 g, 50 g, 100 g, 500 g, 1 kg. Roasted Coffee TOP coffee bean HEART dark chocolate espresso BASE vanilla caramel STOCK CANDLE LOAD 6–10% PER GRAM, 50 G ₹4.60 Moca Coffee TOP brewed coffee light cocoa HEART chocolate vanilla bean BASE tonka musk, amber STOCK CANDLE LOAD not stated PER GRAM, 50 G ₹11.20 Coffee Blast TOP espresso roasted beans HEART dark cocoa light caramel BASE vanilla bean amber, musk STOCK CANDLE LOAD not stated PER GRAM, 50 G ₹12.98 Coffee Vanilla Tobacco TOP brewed coffee cocoa HEART vanilla cream tonka bean BASE tobacco leaf amber, musk STOCK CANDLE LOAD 7–9% soy PER GRAM, 50 G ₹8.98 Khamrah Qahwa TOP coffee, cinnamon nutmeg, bergamot HEART dates, praline tuberose BASE vanilla, tonka cacao, myrrh STOCK CANDLE LOAD not stated PER GRAM, 50 G ₹15.06 Stock squares: solid = in stock, crossed = out of stock, dashed = size not listed. Checked 24 September 2026. Only Roasted Coffee is in stock at all five sizes. Khamrah Qahwa is perfume-grade; its page quotes perfume rates, not candle loads. Some wording condensed to fit (e.g. Moca Coffee: Creamy Chocolate); the Khamrah Qahwa base also lists benzoin and amber.
The five CSI coffee oils as their pages describe them. Coffee sits in the top or heart of every one; the difference is what surrounds it, from chocolate and caramel (Roasted Coffee, Coffee Blast) to tonka and tobacco (Coffee Vanilla Tobacco) to dates, praline and spice (Khamrah Qahwa). The stock row is the part a café supplier cannot ignore.
Straight answer
I want to make coffee candles for coffee shops, some to sell on a café's own shelf. Which CSI coffee oil should I use?
Use Roasted Coffee as your everyday coffee candle. Its page lists "fresh coffee bean top notes, dark chocolate and espresso heart, and a warm vanilla and caramel base", states a candle load of 6–10%, and it is in stock at 15 g, 50 g, 100 g, 500 g and 1 kg on 24 September 2026, which is what a café supply arrangement needs. Add Coffee Vanilla Tobacco (stated 7–9% in soy, 50 g to 1 kg in stock) if you want a second, darker coffee. Test Moca Coffee and Coffee Blast for interest, but do not promise them to a café: Moca Coffee is in stock only at 50 g and 100 g and Coffee Blast only at 50 g, and neither page states a candle load. Keep Khamrah Qahwa for a limited perfume-style edition; at ₹15.06 per gram it costs 227% more than Roasted Coffee. A three-coffee test (Roasted Coffee, Coffee Vanilla Tobacco, Moca Coffee, 50 g each) is ₹1,239.00.
One line: the coffee is similar across all five; the stock, the price and what surrounds the coffee are not, and for café supply Roasted Coffee leads on stock and price.
The café supplier's coffee. Roasted Coffee 100 g is ₹390.00 (₹3.90 per gram): eight 150 g candles at 8%, or fourteen 85 g tins. Every size from 15 g to 1 kg is in stock on 24 September 2026.
Buy Roasted Coffee — from ₹93.22

Five coffee oils, side by side

Every coffee oil smells of coffee. Customers choose on the second note.

This page is only about coffee. How coffee pairs with a vanilla and a chocolate candle in a three-scent set is covered in Coffee, Vanilla and Chocolate Fragrance Oils for Candles; the café palette as a whole is on the hub, Buy Café-Inspired Fragrance Oils for Candle Making. Here we put the five coffee oils next to each other using the facts on their pages.

The five CSI coffee oils · 24 September 2026
The coffee words, the company they keep, the load and the stock
Oil Coffee as the page words it What surrounds it Candle load on page Sizes in stock Per gram at 50 g
Roasted Coffee "fresh coffee bean top notes ... espresso heart" dark chocolate; vanilla and caramel base 6–10% 15 g to 1 kg, all ₹4.60
Moca Coffee "Fresh Brewed Coffee" light cocoa, creamy chocolate, vanilla bean; tonka, musk, amber not stated 50 g, 100 g ₹11.20
Coffee Blast "Fresh Espresso, Roasted Coffee Beans" dark cocoa, light caramel; vanilla bean, amber, musk not stated 50 g only ₹12.98
Coffee Vanilla Tobacco "fresh brewed coffee and cocoa top notes" vanilla cream, tonka; tobacco leaf, amber, musk 7–9% soy 50 g to 1 kg (no 15 g listed) ₹8.98
Khamrah Qahwa "roasted coffee" cinnamon, nutmeg, bergamot; dates, praline, tuberose; vanilla, tonka, cacao, benzoin, myrrh, amber not stated (perfume rates only) 50 g, 100 g, 1 kg ₹15.06

Three things stand out. First, only two of the five state a candle load at all, and they are also the two with 500 g and 1 kg in stock. Second, Roasted Coffee and Coffee Blast have near-identical structures on paper (coffee, cocoa or chocolate, caramel, vanilla), yet Coffee Blast costs 182% more per gram at 50 g and cannot be bought in bulk. Third, "mocha" is not unique to Moca Coffee: Roasted Coffee's own heart is "dark chocolate and espresso".

Smell them together, not one by one
Buy 50 g of the three you are considering and pour one 8% candle of each on the same day. Coffee oils are easiest to tell apart side by side; alone, each simply smells "of coffee". The difference you are listening for is the second note: chocolate, cream, tobacco or spice.

Each coffee, honestly

Ranked for someone making coffee candles to sell, including to cafés: stated candle load first, stock depth second, price per gram third. We have no throw measurements and do not rank on strength; how coffee oils behave in soy and which usually need extra hot-throw testing is argued in the café and bakery launch guide. Candle counts assume 150 g at 8%.

1
coffee gourmand · everyday coffee · the supply oil
Roasted Coffee Fragrance
The coffee to build a café relationship on. Notes: "fresh coffee bean top notes, dark chocolate and espresso heart, and a warm vanilla and caramel base"; candle load "candles (6-10%)". It is the cheapest coffee at every size and the only one in stock at all five. On the page, one customer writes "Coffee fragrance is quite strong and feels like yummy" and another "The fragrance was really amazing"; those are individual reviews, not measurements, but they are the reviews a café owner will read. Limitation: the chocolate-caramel base makes it a sweet coffee, closer to a café mocha than to black espresso. If your client wants bitter and dark, that is Coffee Vanilla Tobacco's job.
Size Price Per gram 150 g candles at 8%
15 gm ₹93.22 ₹6.21 1
50 gm ₹230.00 ₹4.60 4
100 gm ₹390.00 ₹3.90 8
500 gm ₹1,890.00 ₹3.78 41
1 kg ₹3,738.00 ₹3.74 83
Oil per 8% candle: ₹55.20 at 50 g, ₹45.36 at 500 g. Buy Roasted Coffee
2
coffee gourmand · tobacco · the evening coffee
Coffee Vanilla Tobacco Fragrance Oil
The darker coffee, and the only other one here with a stated candle load and both 500 g and 1 kg in stock. Notes: "fresh brewed coffee and cocoa top notes, a vanilla cream and tonka bean heart, and a tobacco leaf, amber, and soft musk base". The page states "Recommended load - candles: 7-9% soy wax (strong throw at lower loads)" and "IFRA Certified" (the page's wording; ask for the documents). The 9% cap means your test is 7%, 8% and 9%. At 7% the oil costs ₹92.38 per 150 g candle at the 500 g price. Limitation: tobacco reads masculine and adult to many customers; it suits a café with an evening menu or a book-shop café better than a family breakfast spot. It costs 95% more per gram than Roasted Coffee at 50 g.
Size Price Per gram 150 g candles at 8%
50g ₹449.00 ₹8.98 4
100g ₹899.00 ₹8.99 8
500g ₹4,399.00 ₹8.80 41
1kg ₹8,599.00 ₹8.60 83
Oil per 8% candle: ₹107.76 at 50 g, ₹105.58 at 500 g. Buy Coffee Vanilla Tobacco
3
coffee gourmand · mocha · test it, don't promise it
Moca Coffee
A written mocha: "Top Notes: Fresh Brewed Coffee, Light Cocoa | Middle Notes: Creamy Chocolate, Vanilla Bean | Base Notes: Tonka Bean, Soft Musk, Warm Amber". It is the softest, creamiest structure of the five on paper, which is why it tempts café buyers. The page states no candle load, so work within your wax ceiling (10% in Luxury Soy Wax CSI 464) and test 6%, 8% and 10%. Limitation: on 24 September 2026 only the 50 g and 100 g are in stock, at a flat ₹11.20 per gram (143% more than Roasted Coffee). You can make a limited run; you cannot make a standing café order.
Size Price Per gram 150 g candles at 8%
15g ₹186.00 — Out of stock on 24 September 2026 ₹12.40 Out of stock
50g ₹560.00 ₹11.20 4
100g ₹1,120.00 ₹11.20 8
500g ₹5,600.00 — Out of stock on 24 September 2026 ₹11.20 Out of stock
1kg ₹11,200.00 — Out of stock on 24 September 2026 ₹11.20 Out of stock
Oil per 8% candle: ₹134.40. No bulk size in stock. Buy Moca Coffee
4
coffee gourmand · espresso · a comparison bottle
Coffee Blast
The most espresso-forward wording of the five: "Top Notes: Fresh Espresso, Roasted Coffee Beans | Middle Notes: Dark Cocoa, Light Caramel | Base Notes: Vanilla Bean, Warm Amber, Soft Musk". On paper it is Roasted Coffee with the coffee pushed up and the caramel pulled back. No candle load is stated. Limitation: only the 50 g is in stock on 24 September 2026, at ₹649.00, the dearest per gram of the candle-range coffees. Buy one bottle to hear the difference; do not design a product around it.
Size Price Per gram 150 g candles at 8%
15g ₹216.00 — Out of stock on 24 September 2026 ₹14.40 Out of stock
50g ₹649.00 ₹12.98 4
100g ₹1,280.00 — Out of stock on 24 September 2026 ₹12.80 Out of stock
500g ₹6,400.00 — Out of stock on 24 September 2026 ₹12.80 Out of stock
1kg ₹12,800.00 — Out of stock on 24 September 2026 ₹12.80 Out of stock
Oil per 8% candle: ₹155.76, about 2.8 times Roasted Coffee. Buy Coffee Blast 50 g
5
spicy coffee gourmand · perfume-grade · the limited edition
Khamrah Qahwa
The perfume-style coffee: "Opens with roasted coffee, cinnamon, nutmeg, and bergamot, deepens into a heart of sweet dates, praline, and tuberose, and dries down to vanilla, tonka bean, cacao, benzoin, myrrh, and amber". "Khamrah Qahwa" is CSI's product listing name; the oil is CSI's interpretation, CSI is not affiliated with the brand that uses the name, and you should not put that name on your label. The page describes it as "IFRA compliant, phthalate-free" (the page's wording) and quotes perfume usage rates of up to 25%, which are not candle loads; it states no candle load. Limitation: flat ₹15.06 per gram at 50 g, 100 g and 1 kg; no 15 g or 500 g listed. In a candle, the oil costs ₹180.72 per 8% candle against ₹55.20 for Roasted Coffee.
Size Price Per gram 150 g candles at 8%
50g ₹753.00 ₹15.06 4
100g ₹1,506.00 ₹15.06 8
1kg ₹15,056.00 ₹15.06 83
Oil per 8% candle: ₹180.72, the dearest coffee on this page. Buy Khamrah Qahwa

Which coffee for which candle

Match the coffee to the café, not to your favourite bottle.

These are decision rules, in our judgement, built on what each page says sits around the coffee. They are starting points for your own side-by-side test, not verdicts.

Decision rules · editorial judgement from stated notes
Which coffee oil fits which café candle
The café candle you want First choice Why (from the page) Second choice
"Morning brew": familiar, sweet-leaning, wide appeal Roasted Coffee coffee bean over chocolate, vanilla, caramel Moca Coffee (limited stock)
"Café mocha": creamy, chocolatey Roasted Coffee "dark chocolate and espresso heart" Moca Coffee, for a limited run
"Espresso bar": darker, less sweet Coffee Vanilla Tobacco tobacco, amber, musk base instead of caramel Coffee Blast, 50 g only
"Evening café" or book café Coffee Vanilla Tobacco vanilla cream and tonka heart, tobacco leaf base —
"Spiced coffee with dates" Khamrah Qahwa cinnamon, nutmeg, dates, praline Roasted Coffee with a cinnamon shelf-mate

Notice that Roasted Coffee is the first choice for two of the five briefs and the fallback for a third. That is not us favouring our cheapest coffee; it is that its page covers coffee, chocolate and caramel together, and in our judgement those three notes are what most people mean by "coffee shop". A café that wants two coffee candles on its shelf is usually best served by Roasted Coffee and Coffee Vanilla Tobacco: one sweet, one dark, both suppliable. For a full five-scent café line with roles beyond coffee, see Best Fragrances for a Café-Inspired Candle Collection.

Mistake: naming a candle after a coffee chain or its drinks ("like a [chain] latte"). Fix: CSI does not sell an oil that reproduces any coffee chain's in-store scent or drink, and third-party brand names do not belong on your label. Use generic café language: Morning Brew, Dark Roast, Mocha Hour, House Blend. If you are making candles for a specific café, its own name on its own shelf is its business; get that permission in writing.

Supplying a café's retail shelf

A café does not want a candle that smells of coffee. It already smells of coffee. It wants something its customers can take home.

A growing number of independent cafés sell a small shelf of take-home goods: beans, mugs, a few gifts. A coffee candle fits that shelf naturally. Supplying one is a small B2B arrangement, and the café owner will ask four things, in roughly this order.

1 · "What will it cost me, and what can I sell it for?"

Offer two formats: a small tin as an impulse buy at the counter and a 150 g jar as a gift. The Pack of 12 Golden Aluminium Tin Container (85 g fill weight) is ₹360.00 a pack, ₹30.00 a tin. An 85 g candle at 8% takes 6.8 g of oil and 78.2 g of wax. The Clear Glass Jar with Golden Lid (150 gram) is ₹94.40 each from the pack of 10. If the café wants a darker look, the Brown Matte Glass Jar is ₹70.80 each from the pack of 10, but its listing does not state a fill weight, so weigh a water fill before you cost it.

Café shelf formats · worked examples, CSI live pricing
Materials per candle at 8%, CSI 464 wax, C1 wick
Format Roasted Coffee Coffee Vanilla Tobacco Moca Coffee
85 g golden tin (oil at 100 g price) ₹102.10 ₹136.71 ₹151.74
150 g clear jar (oil at 500 g price; Moca at 100 g) ₹215.68 ₹275.90 ₹304.72

How the tin adds up for Roasted Coffee: 6.8 g of oil at the 100 g price (₹26.52) + 78.2 g of CSI 464 (₹39.68) + one tin (₹30.00) + one C1 wick (₹5.90) = ₹102.10. All figures exclude labour, freight, packaging, labels and GST. What the café charges is its decision; what you need is a price that covers these materials, your time and a margin for the café.

2 · "Can you keep supplying it?"

This is where the stock row in the diagram matters. On 24 September 2026, Roasted Coffee and Coffee Vanilla Tobacco have 500 g and 1 kg in stock; Moca Coffee and Coffee Blast do not. If a café reorders every month, promise it only a coffee you can buy in bulk.

3 · "Is it safe to burn in the café?"

Many cafés sell candles without burning them on site, and in our judgement that is wise: a burning coffee candle competes with the real coffee and the food. If the café does want one lit, the usual candle-safety basics apply (burn within sight, keep away from anything flammable, trim the wick). Add a candle care sticker to every unit. A café client may also ask for documentation; MSDS and IFRA documents are available on request on WhatsApp.

4 · "Can it carry our name?"

A café's own name on its own shelf, with its permission, is ordinary private labelling. What it must never carry is someone else's brand, including the name of the brand behind Khamrah Qahwa or any coffee chain. Your label should describe the scent in plain words (coffee, chocolate, vanilla) and list your business as the maker.

A 24-candle café order, costed and run

A typical first order from a small café is two dozen units. Here is one, costed three ways, and the sequence to deliver it.

24-candle café order · worked example
Materials only, CSI live pricing 24 September 2026
Order Oil needed Materials total Notes
24 × 85 g tins, Roasted Coffee 163.2 g ₹2,450.37 two 100 g bottles cover it
24 × 150 g jars, Roasted Coffee 288 g ₹5,176.35 oil costed at the 500 g price
12 tins Roasted Coffee + 12 jars Coffee Vanilla Tobacco 81.6 g + 144 g ₹4,535.95 one sweet, one dark coffee

These totals are costed per unit used; jars and C1 wicks come in packs of 10 and tins in packs of 12, so buying whole packs leaves a few spares. Shipping boxes are extra: the Corrugated Box for Candle Packaging (11 x 11 x 8 cm) is ₹1,121.00 for 50, ₹22.42 each; more options are in the packaging collection. The oil is the smallest line in every one of these orders, which is why the continuity of the oil matters more than its price.

1
Send a sample pack firstTwo jars and two tins of Roasted Coffee, poured at your tested load. At the 50 g oil price the materials for that pack are ₹664.76. Let the café smell them in their own space before agreeing anything.
2
Agree formats, scents and a label in writingWhich coffee, which vessel, how many, whose name on the label, and the price per unit. Keep it to one or two coffees for the first order.
3
Buy the oil in the size the order needs, plus one retest24 tins need about 163 g of oil: two 100 g bottles of Roasted Coffee. For repeat orders, move to 500 g (₹1,890.00, ₹3.78 per gram).
4
Pour, cure, then burn one from the batchNeither shortlisted coffee page states a cure time. At least 48–72 hours, longer for soy, is common practice; in our judgement, give café stock a week and burn one unit from every batch before it leaves.
5
Label, box and deliver with a care cardScent name, your business name, net weight, care instructions. Keep a batch code so a later complaint can be traced to a pour.
6
Agree a reorder rhythmAsk the café to tell you when stock falls to a quarter of the order. Your oil reorder follows theirs; the full wholesale ladder is in Café Fragrance Oils Wholesale in India.

Continuity: the question every café buyer asks

A café that likes your candle will reorder, and it will want the same candle. That depends on two things you control and one you do not.

You control the recipe. Write down the oil, the load, the wax, the wick and the cure for every batch. The same oil at 8% in the same wax and vessel is the closest you can come to the same candle.

You control the stock you hold. For Roasted Coffee, holding one 500 g (₹1,890.00) covers 41 jars or 73 tins, a comfortable buffer for a small café account.

You do not control supplier stock. We show you ours as it stands on 24 September 2026: Roasted Coffee and Coffee Vanilla Tobacco fully stocked from 50 g; Moca Coffee missing its 15 g, 500 g and 1 kg; Coffee Blast missing everything but 50 g. Ask on WhatsApp about restock dates before you offer either to a café.

Argued against our own interest: we would rather sell you a 50 g of Moca Coffee to try than see you build a café account on it and then be unable to reorder. On 24 September 2026, we cannot supply it in bulk. Offer the café Roasted Coffee first; if they fall for the Moca Coffee sample, sell it as a numbered limited run and say so on the label.
Winter orders: Diwali is on 8 November 2026 and Christmas on 25 December 2026. Cafés plan gifting shelves for both; if you are pitching a coffee candle, sample in early October and ask us now for a quote on Roasted Coffee 500 g and 1 kg, 85 g tins and CSI 464 wax, with GST invoice.
WhatsApp a café supply quote
The CSI principle
Sell a café only what you can pour again.
A café candle is a repeat product. The coffee oil that wins is the one you can reorder in the same form next month, and on 24 September 2026 that is Roasted Coffee or Coffee Vanilla Tobacco.
"Five oils smell of coffee. Only two state a candle load and come in 500 g and 1 kg. Build the café account on those two."
— CandleMakingSuppliesIndia

Related: the bakery side of a café counter is covered in Bakery Fragrance Oils Wholesale in India, and buying routes and documents for gourmand oils in Where to Buy Gourmand and Bakery Candle Fragrance Oils in India.

Why trust this guide

CandleMakingSuppliesIndia sells all five coffee oils compared here, plus the tins, jars, wax and wicks, and does not sell finished candles. This page tells you not to build a café account on two of our own coffee listings and puts our cheapest coffee first because it is the one you can resupply.

Every price, pack size and per-gram figure was taken from CSI's live store and verified on 24 September 2026. Out-of-stock sizes are flagged and never presented as buyable. Notes and candle loads are quoted from each product page; where a page does not state a candle load, we say so and work inside the wax's ceiling.

The decision rules, the café-shelf advice and the cost examples are our judgement; CSI has no throw measurements for these oils. For bulk pricing, GST invoicing, and MSDS and IFRA documentation on request, message us on WhatsApp at +91 7397976926.

Frequently asked questions

What is the best coffee fragrance oil for candles in India?
We cannot rank on throw without measurements, but on stated facts Roasted Coffee leads CSI's five coffee oils: a stated 6–10% candle load, every size in stock on 24 September 2026, and the lowest price per gram (₹4.60 at 50 g, ₹3.74 at 1 kg).
What is the difference between Roasted Coffee and Moca Coffee fragrance oil?
Roasted Coffee lists coffee bean, dark chocolate and espresso over vanilla and caramel; Moca Coffee lists brewed coffee and light cocoa over creamy chocolate, vanilla, tonka, musk and amber. Roasted Coffee states a 6–10% candle load and is in stock at every size; Moca Coffee states none and is in stock only at 50 g and 100 g.
Can I sell coffee candles to cafés in India?
Yes. Offer a small tin and a gift jar, send a sample pack first, agree the label in writing, and use an oil you can reorder in bulk. A worked 85 g tin of Roasted Coffee costs ₹102.10 in materials, excluding labour, freight, packaging and GST.
How much coffee fragrance oil for an 85 g tin candle?
At 8% of total weight, 6.8 g of oil and 78.2 g of wax. At 6%, 5.1 g; at 10%, 8.5 g. Coffee Vanilla Tobacco's page caps soy at 9%.
Is Khamrah Qahwa fragrance oil good for candles?
Its page quotes perfume usage rates, not a candle load, so test it within your wax's ceiling. It costs ₹15.06 per gram at every size, 227% more than Roasted Coffee at 50 g. The name is CSI's listing name; CSI is not affiliated with the brand, and the name should not go on your label.
Which coffee fragrance oil is less sweet?
On the pages' wording, Coffee Vanilla Tobacco: its base is tobacco leaf, amber and soft musk rather than caramel. Coffee Blast lists only "light caramel", but is in stock at 50 g only.
Your coffee-shop candle
Start with Roasted Coffee, add Coffee Vanilla Tobacco for the dark side.
Both state a candle load, both are in stock from 50 g to 1 kg on 24 September 2026, and together they cover the sweet and the dark coffee a café shelf needs. Test the others at 50 g if you are curious.
Buy Roasted Coffee Order a coffee comparison set
Editorial standards & sources
About this guide: the coffee-only page of CSI's café & bakery cluster. It compares CSI's five coffee-named oils on stated notes, candle load, stock and price, and sets out how to supply coffee candles to cafés. It does not claim to reproduce any café or coffee chain's scent, and CSI is not affiliated with any brand whose name appears in its own product listings.

Customer reviews: The six reviews at the top of this page are genuine, published Judge.me reviews left by CSI customers on the product pages named on each card — Black Glass Jar with Black Lid (150 gram) (Deliveries Starting 5th Dec), Clear Glass Jar with Golden Lid (150 gram), Roasted Coffee Fragrance, Tin Containers for Candle Making - 85 & 135g. They are general product reviews, not assessments of the buying advice on this page. Names, star ratings, dates and products are as recorded by Judge.me and wording is unedited. "Verified buyer" appears only on reviews Judge.me recorded as verified — Arminder Kaur, Akanksha Sharma, Jinal Monil, Soumili Gope, Biny Abraham. The reviews from R.G. are published but not recorded as verified, and carry no badge. Reviews below five stars are included as published, not filtered out.

Figures verified 24 September 2026, CSI live pricing: Roasted Coffee 15 g ₹93.22, 50 g ₹230.00, 100 g ₹390.00, 500 g ₹1,890.00, 1 kg ₹3,738.00; Moca Coffee 50 g ₹560.00, 100 g ₹1,120.00 (15 g, 500 g, 1 kg out of stock); Coffee Blast 50 g ₹649.00 (15 g, 100 g, 500 g, 1 kg out of stock); Coffee Vanilla Tobacco 50 g ₹449.00, 100 g ₹899.00, 500 g ₹4,399.00, 1 kg ₹8,599.00; Khamrah Qahwa 50 g ₹753.00, 100 g ₹1,506.00, 1 kg ₹15,056.00. Pack of 12 Golden Aluminium Tin Container (85 g fill weight) ₹360.00; Tin Containers 135 gram pack of 12 ₹1,161.12 (₹96.76 each); Clear Glass Jar with Golden Lid (150 gram) pack of 10 ₹944.00; Brown Matte Glass Jar pack of 10 ₹708.00; Luxury Soy Wax CSI 464 10 kg ₹5,074.00 (₹0.51 per gram); Eco Candle Wicks Thin (C1) 10 ₹59.00; Corrugated Box (11 x 11 x 8 cm) pack of 50 ₹1,121.00. Per-gram figures are price divided by grams, to two decimals.

Non-price figures: candle maths assume load as a percentage of total weight: 150 g at 8% = 12 g oil + 138 g wax; 85 g at 8% = 6.8 g oil + 78.2 g wax. Candle counts are whole candles. Luxury Soy Wax CSI 464's stated ceiling is 10%, a formulation limit, not a regulatory one. Candle loads, notes and IFRA wording are quoted from each oil's product page; the diagram shortens some note lists to fit. Per-candle and order costs are worked examples and exclude labour, freight, packaging, labels and GST. The decision rules and the café-supply advice are editorial judgement. Diwali (8 November 2026) and Christmas (25 December 2026) are calendar dates.
Back to blog