Fragrance Oils for Anniversary Gift Candles

Fragrance Oils for Anniversary Gift Candles

 

Five-oil anniversary library at 50 g: ₹1,543.80 All five oils in stock at every size, 24 September 2026 Single-candle bottles from ₹93.22 for 15 g
Anniversary gift candles · fragrance oils
Five oils for five milestone moods, sized for orders of one to six candles.
★★★★★
"In past five years of testing and searching for the best candle fragrance I would say I found what am looking for strong fragrance in cold throw and hot throw and you can go for the minimum percentage in candle still it will give amazing smell well done and all the best"
Emma BecharaJun 2026
British Rose Fragrance Oil
★★★★★
"Very good"
Reena BagalVerified buyer · Oct 2025
Sandalwood Fragrance Oil
★★★★★
"Fragrance oil is sooo good smell so good we love it a lot"
Arshad ShaikhVerified buyer · Mar 2026
British Rose Fragrance Oil
★★★★★
"The jars were of good quality"
Soumili GopeVerified buyer · Mar 2026
Clear Glass Jar with Golden Lid (150 gram)
★★★★★
"One of the best wax for container Candles. Easy to work with, especially if you are a beginner."
ThenirvaofficialVerified buyer · Nov 2025
Luxury Soy Wax CSI 464 ( Flakes Form) For Container Candles
★★★★☆
"Quality of the wick is good for jar candles, team can work on the pricing and delivery timelines."
Monika DeepVerified buyer · Oct 2025
Eco Candle Wicks
★★★★★
"In past five years of testing and searching for the best candle fragrance I would say I found what am looking for strong fragrance in cold throw and hot throw and you can go for the minimum percentage in candle still it will give amazing smell well done and all the best"
Emma BecharaJun 2026
British Rose Fragrance Oil
★★★★★
"Very good"
Reena BagalVerified buyer · Oct 2025
Sandalwood Fragrance Oil
★★★★★
"Fragrance oil is sooo good smell so good we love it a lot"
Arshad ShaikhVerified buyer · Mar 2026
British Rose Fragrance Oil
★★★★★
"The jars were of good quality"
Soumili GopeVerified buyer · Mar 2026
Clear Glass Jar with Golden Lid (150 gram)
★★★★★
"One of the best wax for container Candles. Easy to work with, especially if you are a beginner."
ThenirvaofficialVerified buyer · Nov 2025
Luxury Soy Wax CSI 464 ( Flakes Form) For Container Candles
★★★★☆
"Quality of the wick is good for jar candles, team can work on the pricing and delivery timelines."
Monika DeepVerified buyer · Oct 2025
Eco Candle Wicks
Reviews collected and published through Judge.me on candlemakingsuppliesindia.store. They are general reviews of the products named on each card, not assessments of the advice set out below. Wording is unedited.
✓ Prices verified 24 September 2026, out-of-stock items flagged ✓ MSDS and IFRA documentation on request on WhatsApp ✓ Raw materials only — CSI does not sell finished candles
CSI Collection Buying · Anniversary Gifts
An anniversary candle is made for one couple and bought for a reason. Here are five CSI oils mapped to the moods customers ask for, the small-batch maths that tells you when a 15 g bottle beats a 50 g, and what a personalised candle really costs to make.
₹264.72
materials for one personalised 150 g British Rose anniversary candle, 15 g oil route · CSI live pricing, September 2026
Quick answers — read this first
What makes an anniversary candle different from any other romantic candle? It is usually made for one couple, often to order, and the scent is chosen to mean something: the flowers from the wedding, the first year, a silver or golden milestone. You sell fewer of each scent than in a Valentine's or hamper range, so the buying problem is not "which oil sells most" but "which small set of oils covers most anniversaries without leaving half-used bottles on the shelf".

Which CSI oils cover most anniversaries? Five, one per mood: Japanese Cherry Blossom (new and light), British Rose (the classic), Raat Ki Rani (the wedding-flower memory), White Royal Oud (the formal silver milestone) and Sandalwood (the warm golden one). All five are in stock at every listed size on 24 September 2026.

What does one personalised candle cost to make? Worked example: a 150 g British Rose candle made from a single 15 g bottle, with CSI 464 soy wax, the clear 150 g jar and a C1 wick, is ₹264.72 in materials. That excludes labour, freight, packaging and GST.

15 g or 50 g for a commission? For one or two candles of an oil you already know, 15 g bottles are cheaper in cash. From three candles of the same oil, the 50 g wins on four of these five oils; White Royal Oud only from four.
The short answer
The job: one to six candles per order, a scent with a story, delivered on a date that cannot move. Buy for flexibility, not for per-gram price.
The five oils: Japanese Cherry Blossom, British Rose, Raat Ki Rani, White Royal Oud, Sandalwood — one per milestone mood, all stating a candle load on their pages.
The stock: a 50 g "library" of all five costs ₹1,543.80 and makes four 150 g candles per oil. A 15 g sniff set of all five is ₹551.62.
The personal touch: a two-oil couple's blend, a name-and-date label and a short card about why the scent was chosen. None of it needs a custom oil.
Anniversary milestones, mapped to five CSI oils A starting map for the customer who says "I don't know what to choose". Years are not to scale. Year 1 paper Japanese Cherry Blossom new, light, a little sweet oil per candle ₹64.80 stated load 6–13% Year 5 British Rose the classic rose, unfussy oil per candle ₹50.98 stated load up to 10% Year 10 Raat Ki Rani the wedding flowers again oil per candle ₹88.80 stated load 6–10% Year 25 silver White Royal Oud formal, rich, rose over oud oil per candle ₹100.80 stated load 6–10% Year 50 golden Sandalwood warm, rooted, familiar oil per candle ₹65.14 stated load up to 10% Oil per 150 g candle at 8% (12 g of oil), costed at the 50 g price. Stated load = the candle wording on each product page. Paper, silver and golden are the traditional labels for years 1, 25 and 50; the moods and oil choices are CSI judgement. In Luxury Soy Wax CSI 464 (stated ceiling 10%), every oil here tops out at 10%, including Japanese Cherry Blossom. CSI live pricing, verified 24 September 2026. All five oils in stock at every listed size on that date.
Five milestones, five oils. The oil cost per candle ranges from ₹50.98 (British Rose) to ₹100.80 (White Royal Oud) at the 50 g price — a gap small enough that the choice should be made on meaning, not on cost.
Straight answer
I make personalised anniversary candles to order. Which fragrance oils should I keep, and in what size?
Keep five oils, each matched to a mood customers ask for: Japanese Cherry Blossom for early years, British Rose as the default romantic choice, Raat Ki Rani for couples who want the scent of wedding flowers, White Royal Oud for a silver (25th) milestone and Sandalwood for golden (50th) and long-marriage gifts. Hold 50 g of each (₹1,543.80 for the set, four candles per oil at 8% in a 150 g jar). Buy a 15 g bottle only when a commission needs one or two candles of an oil you do not stock. Do not buy 500 g or 1 kg of any of them for anniversary work until one oil is clearly carrying your orders: anniversary demand is spread thin across moods, and a kilogram of the wrong one sits for a year.
One line: anniversaries reward a wide, shallow shelf — five oils in 50 g — rather than one deep kilogram.
Start with the classic, the oil we would hold first. British Rose 50 g is ₹212.40 (₹4.25 per gram), four 150 g candles at 8% and ₹50.98 of oil per candle. Its page states candle use "up to 10% soy, up to 6% paraffin".
Buy British Rose 50 g — ₹212.40

Scents by milestone mood

Nobody buys an anniversary candle for its throw. They buy it because it smells like something that happened.

Anniversary buyers rarely know fragrance vocabulary. They say things like "something like our wedding", "not too sweet, he'll be there too", "our 25th, it should feel special". Your job is to translate that into an oil in under a minute, and the fastest way is to sort your shelf by mood rather than by note. The map below is ours, built from each oil's stated notes. Use it as a menu you offer the customer, not as a rule.

Milestone mood map · stated notes quoted from each CSI product page
Five moods customers ask for, the oil that answers each, and the cost of oil in one 150 g candle at 8%
Milestone / request Mood CSI oil What the page says Oil per candle (50 g price)
First anniversary, or "we are still new" Light, fresh, a little sweet Japanese Cherry Blossom "sweet cherry and soft pink petals opening into a rose and jasmine heart, grounded by warm sandalwood and musk" ₹64.80
Any year, "something romantic" Classic rose, unfussy British Rose "fresh, dewy rose petals with subtle green undertones and a soft floral finish" ₹50.98
"Like our wedding" — mandap flowers, garlands White flowers at night Raat Ki Rani Green stems, fresh ozone; night-blooming jasmine, white florals; soft amber, musk ₹88.80
Silver (25th), a formal dinner, a big party Rich, polished, occasion White Royal Oud "bergamot and saffron top notes, white royal oud, rose petals, and labdanum middle notes, and creamy sandalwood, ambergris, and soft musk base" ₹100.80
Golden (50th), parents, grandparents Warm, familiar, rooted Sandalwood "warm, creamy, luxurious single-note sandalwood fragrance oil with a smooth woody aroma and subtle earthy undertone" ₹65.14

Early years: light enough to live with

A first or second anniversary candle usually sits in a small flat and gets burned on ordinary evenings, not saved. It needs to be pleasant at close range. Japanese Cherry Blossom is our pick because its page describes a full structure — cherry and pink petals at the top, rose and jasmine in the middle, sandalwood and musk underneath — so it smells finished rather than like a single sweet note. British Rose does the same job for couples who want an unmistakable rose; its "subtle green undertones" keep it from going jammy. If the couple dislikes florals altogether, send them to the fruit end of the palette covered in Romantic Fragrance Oils for Candle Making.

The wedding memory: any year, one very specific request

Many Indian weddings are remembered by their flowers: jasmine in the hair, garlands, a mandap at night. The single most personal anniversary request we hear is "can it smell like that?" The honest answer is "close, not exact". Mogra and Rajnigandha, the two oils that would answer it most directly, are out of stock at every size on 24 September 2026. The in-stock route is Raat Ki Rani, whose page names "Night-Blooming Jasmine, White Florals" over a base of "Soft Amber, Musk", or the plainer Jasmine Fragrance Oil ("sweet, floral, and slightly musky"), which is cheaper at ₹4.60 per gram for 50 g. The wider Indian floral palette is mapped in Buy Indian-Inspired Fragrance Oils for Candle Making.

Silver and golden: occasions with an audience

A 25th or 50th anniversary candle is often bought by children for parents, and it is lit at a gathering. It will be smelled by forty people, not two, and it has to feel like an occasion. White Royal Oud is the richest structure on this list, with rose inside an oud-and-labdanum heart, and reads formal without being a heavy smoky oud. Sandalwood is the opposite: quiet, familiar, and in our judgement the safest scent for an older couple, because it smells of home rather than of perfume. For a big party, the two work as a pair: White Royal Oud in the room where people arrive, Sandalwood on the table.

Ask one question, not five
Instead of asking the customer to pick from your whole list, ask "should it feel new, classic, like the wedding, grand, or warm?" Each answer points to one oil on the map above. If they hesitate between two, that is your cue to offer a two-oil blend (see personalising).

The five oils, one card each

Ranked by how often, in our judgement, each mood comes up for an anniversary maker — not by throw strength, which CSI has not measured. Every card lists every size on sale on 24 September 2026, with candle counts at 8% in a 150 g jar (12 g of oil per candle). Every one of these five pages states a candle load.

1
rose · the default romantic · lowest cost
British Rose Fragrance Oil
The oil to hold even if you hold nothing else. The page describes "fresh, dewy rose petals with subtle green undertones and a soft floral finish" and states candle use "up to 10% soy, up to 6% paraffin". It is also the cheapest oil on this list per gram at every size from 50 g up (at 15 g, Sandalwood's ₹93.22 bottle is slightly cheaper than its ₹94.40), and its three published reviews on the CSI store are all five-star, one of them from a buyer who says it has strong cold and hot throw — a customer's report, not a CSI test. Limitation: it is a straight rose. For a customer who finds rose old-fashioned, move them to Japanese Cherry Blossom rather than trying to make British Rose do something it is not.
Size Price Per gram 150 g candles at 8%
15 g ₹94.40 ₹6.29 1
50 g ₹212.40 ₹4.25 4
100 g ₹342.20 ₹3.42 8
500 g ₹1,593.00 ₹3.19 41
1 kg ₹3,068.00 ₹3.07 83
Oil per 8% candle: ₹50.98 at 50 g, ₹36.82 at 1 kg. The 15 g is 48% dearer per gram than the 50 g. Buy British Rose
2
soft floral · early years · the widest load range
Japanese Cherry Blossom Fragrance Oil
A pink, gently sweet floral with a proper base. The page describes "sweet cherry and soft pink petals opening into a rose and jasmine heart, grounded by warm sandalwood and musk" and states "6-13% for candles", the widest range on this list. That 13% only applies in a wax that allows it: in Luxury Soy Wax CSI 464 the wax ceiling of 10% governs. Limitation: "sweet cherry" can read young. For a 25th it is the wrong register; for a first anniversary or a couple in their twenties it is exactly right.
Size Price Per gram 150 g candles at 8%
15 g ₹104.00 ₹6.93 1
50 g ₹270.00 ₹5.40 4
100 g ₹500.00 ₹5.00 8
500 g ₹2,500.00 ₹5.00 41
1 kg ₹4,842.00 ₹4.84 83
Oil per 8% candle: ₹64.80 at the 50 g price; the 100 g and 500 g are both ₹5.00 per gram. Buy Japanese Cherry Blossom
3
white floral · the wedding memory
Raat Ki Rani (Night-Blooming Jasmine) Fragrance Oil
The nearest in-stock answer to "like our wedding flowers". The page lists "Top Notes: Green Stems, Fresh Ozone | Middle Notes: Night-Blooming Jasmine, White Florals | Base Notes: Soft Amber, Musk" and states "Recommended fragrance load is 6-10% for candles". The green, slightly ozonic opening keeps it from the heavy, sweet side of jasmine. Limitation: it is the second-dearest oil here per gram, and night-blooming jasmine is not mogra. Say so to the customer before they order — "inspired by the wedding flowers" is honest; "smells exactly like your mandap" is not.
Size Price Per gram 150 g candles at 8%
15 g ₹130.00 ₹8.67 1
50 g ₹370.00 ₹7.40 4
100 g ₹700.00 ₹7.00 8
500 g ₹3,387.00 ₹6.77 41
1 kg ₹6,774.00 ₹6.77 83
Oil per 8% candle: ₹88.80 at 50 g. The 500 g and 1 kg are the same per gram (₹6.77). Buy Raat Ki Rani
4
rose-oud · silver milestone · the occasion scent
White Royal Oud
For the anniversary that is a party. Stated notes: "bergamot and saffron top notes, white royal oud, rose petals, and labdanum middle notes, and creamy sandalwood, ambergris, and soft musk base". The page states "Recommended fragrance load 6-10% for candles" and describes it as "IFRA-certified" — that is the page's wording; ask for documentation on WhatsApp. Rose in the heart ties it to the rest of your romantic shelf; oud and labdanum make it feel like an event. Limitation: the dearest oil here, and oud divides people. For a gift chosen by children, check the parents are not the sort who find oud "too strong".
Size Price Per gram 150 g candles at 8%
15 g ₹130.00 ₹8.67 1
50 g ₹420.00 ₹8.40 4
100 g ₹810.00 ₹8.10 8
500 g ₹4,051.00 ₹8.10 41
1kg ₹8,103.00 ₹8.10 83
Oil per 8% candle: ₹100.80 at 50 g, ₹97.24 at 1 kg — only 3.5% cheaper per gram. Buy White Royal Oud
5
woody · golden milestone · the familiar one
Sandalwood Fragrance Oil
A single-note wood: the page calls it a "warm, creamy, luxurious single-note sandalwood fragrance oil with a smooth woody aroma and subtle earthy undertone" and states "Recommended load up to 10% for soy, up to 6% for paraffin". For older couples, sandalwood carries associations of home and ritual that a perfume-style blend does not. It is also the most useful blending partner on the list: it softens British Rose and grounds Raat Ki Rani. Limitation: on its own it is not "romantic" to a younger buyer; it is warm. Sell it as warmth.
Size Price Per gram 150 g candles at 8%
15 g ₹93.22 ₹6.21 1
50 g ₹271.40 ₹5.43 4
100 g ₹502.68 ₹5.03 8
500 g ₹2,513.40 ₹5.03 41
1 kg ₹5,026.80 ₹5.03 83
Flat at ₹5.03 per gram from 100 g upward; the 15 g is the cheapest bottle on this list at ₹93.22. Buy Sandalwood
Only room for two? British Rose and Sandalwood cover the young-couple and the older-couple ends, and blend well together: ₹483.80 for 50 g of each. Three? Add Raat Ki Rani for the wedding-memory requests: ₹853.80.

Small-batch economics: when 15 g beats 50 g

Per gram, the small bottle always loses. Per order, it often wins.

Most buying advice, including ours elsewhere in this series, says the 15 g is the expensive size. Per gram it is: British Rose costs ₹6.29 per gram at 15 g and ₹4.25 at 50 g. But an anniversary maker does not buy grams, they buy orders. If a customer wants a single candle in an oil you will probably not use again this month, the only number that matters is cash out for that order, and on that measure the 15 g is often cheaper. A 15 g bottle makes one 150 g candle at 8% (12 g), with 3 g left for a wax-melt tester.

15 g bottles vs one 50 g bottle · cash out per commission, CSI live pricing 24 September 2026
How many candles of the same oil before the 50 g is the cheaper purchase
Oil 1 candle (one 15 g) 2 candles (two 15 g) 3 candles (three 15 g) One 50 g (up to 4 candles) 50 g wins from
British Rose ₹94.40 ₹188.80 ₹283.20 ₹212.40 3 candles
Japanese Cherry Blossom ₹104.00 ₹208.00 ₹312.00 ₹270.00 3 candles
Raat Ki Rani ₹130.00 ₹260.00 ₹390.00 ₹370.00 3 candles
White Royal Oud ₹130.00 ₹260.00 ₹390.00 ₹420.00 4 candles
Sandalwood ₹93.22 ₹186.44 ₹279.66 ₹271.40 3 candles

Read the table as a rule you can apply at the moment an order comes in. One or two candles of an oil you do not hold: buy 15 g bottles. Three or more of the same oil, or an oil you expect to use again within two months: buy 50 g. White Royal Oud is the exception because its 15 g (₹130.00) is priced close to its 50 g per gram (₹8.67 against ₹8.40), so three 15 g bottles (₹390.00) still undercut one 50 g (₹420.00).

The hidden cost of buying big for a small order is idle oil. Make one British Rose candle from a 50 g bottle and 38 g — ₹161.42 worth at the 50 g price — waits for the next rose order. That is fine for British Rose, which you will use. Do the same with White Royal Oud and ₹319.20 of an occasion scent sits on the shelf until the next silver anniversary, which for a small maker might be months away. We sell the 50 g. For a one-off in an oil you rarely use, don't buy it.

Mistake: using a 15 g bottle as your test and your production for a new oil. Fix: 15 g makes exactly one candle at 8%, so there is nothing left to test with. Only use the 15 g route for oils you have already burned. For a new oil, buy the 50 g, pour a test candle, and keep three for orders.

The library approach: five oils, shallow

If anniversary candles are a regular line rather than an occasional favour, hold all five oils at 50 g: ₹1,543.80 for 250 g, an average of ₹6.18 per gram, and 20 candles' worth at 8%. A 15 g "sniff library" of all five costs ₹551.62 (₹7.35 per gram) and lets you and your customers smell every option from the bottle before committing — useful if you sell at markets or take commissions in person. Neither route is a production buy; the full buy-first basket for a romantic range, with totals, is in Buy Romantic Candle Fragrance Oils in India.

When bulk is worth it for anniversary work · per candle at 8%
The 1 kg saves a few rupees per candle; that is not the anniversary maker's problem
Oil 50 g per gram 1 kg per gram 1 kg vs 50 g What it means
British Rose ₹4.25 ₹3.07 27.8% cheaper The only oil here where bulk saves meaningfully: ₹50.98 vs ₹36.82 of oil per candle. Worth 500 g once rose is clearly your best seller.
Japanese Cherry Blossom ₹5.40 ₹4.84 10.3% cheaper The 100 g (₹5.00) gets most of the saving.
Raat Ki Rani ₹7.40 ₹6.77 8.5% cheaper 500 g and 1 kg are identical per gram; never buy the 1 kg for anniversaries alone.
White Royal Oud ₹8.40 ₹8.10 3.5% cheaper ₹3.56 per candle. Flat from 100 g; bulk buys nothing but inventory.
Sandalwood ₹5.43 ₹5.03 7.4% cheaper Flat from 100 g; the 100 g is the sensible restock.

If your anniversary work grows into a proper gift range with repeat SKUs, the buying logic changes — see Wholesale Fragrance Oils for Gift Candle Manufacturers for per-gram ladders and reorder points.

What a personalised order costs to make

Four worked examples, each costed from what you would actually buy for that order. All use a 150 g candle at 8% (12 g oil, 138 g wax) in Luxury Soy Wax CSI 464 at ₹0.51 per gram (the 1 kg, 5 kg and 10 kg bags are priced the same per gram; the 500 g bag is ₹0.52), the Clear Glass Jar with Golden Lid (150 gram) at ₹94.40 each from the pack of 10, and an Eco Candle Wick, Thin (C1) at ₹5.90. Every figure excludes labour, freight, packaging and GST.

Four anniversary commissions · materials only, worked examples
From a single keepsake to a six-candle family set
Order Oil bought for it Oil cost Wax + jar + wick Materials total Per candle
Single keepsake, British Rose 15 g British Rose (one bottle) ₹94.40 ₹170.32 ₹264.72 ₹264.72
Pair, "one each": British Rose + Sandalwood 15 g of each ₹187.62 ₹340.64 ₹528.26 ₹264.13
Milestone trio: cherry blossom, rose, sandalwood 15 g of each of three ₹291.62 ₹510.96 ₹802.58 ₹267.53
Six-candle 25th set, White Royal Oud 50 g + two 15 g (80 g) ₹680.00 ₹1,021.93 ₹1,701.93 ₹283.65

Three things fall out of these numbers. First, the jar costs about as much as the oil in the single keepsake: ₹94.40 against ₹94.40. Anniversary pricing is driven by the vessel and your time, not by the fragrance. Second, the per-candle cost barely moves between a single and a trio (₹264.72 against ₹267.53), so there is no material reason to discount multi-candle orders heavily. Third, the six-candle set shows the value of mixing sizes: six candles need 72 g of oil, and 50 g plus two 15 g bottles (₹680.00) is cheaper than the 100 g (₹810.00) by ₹130.00, or two 50 g bottles (₹840.00).

If you cost the single keepsake with oil at the 50 g price instead — the right way to cost it once you hold a library — the same candle is ₹221.30. That is the number to put in your price list; the 15 g figure is what a one-off costs you in cash when you do not.

A smaller keepsake: the 50 g heart

For a "just because" anniversary or an add-on to flowers, the Heart Cutout Velvet Candle Jar – 50g Wax Capacity (Red) is ₹45.00 for one, or ₹45.00 each from the pack of 10 (₹450.00). The white version is out of stock at every pack size on 24 September 2026. Worked example: a 50 g British Rose mini at 8% uses 4 g of oil (₹16.99) and 46 g of wax (₹23.34); with the jar and a C1 wick, the materials come to ₹91.23. A 15 g bottle of any of the five oils fills three of these, which makes the heart a sensible way to offer the "wedding memory" scent at a lower price point.

Argued against our own interest: for small personalised orders, do not buy the pink or red glass jars just because they look romantic if the clear jar does the job. The Pink Glass Jar with Golden Lid (150 gram) is ₹1,070.00 for 10 (₹107.00 each), ₹12.60 more per jar than the clear one. For an anniversary, the label and the story carry more meaning than the glass colour. Save coloured glass for gift sets, which is the ground covered in Fragrance Oils for Romantic Gift Candles.

Personalising without a custom oil

"Their own scent" is a blend and a story, not a new oil.

CSI does not make bespoke fragrance oils for individual couples, and at one or two candles per order it would not make sense to. What you can offer is a couple's blend: two of your five oils, mixed in a ratio the couple chooses from three test pots or tester candles. It feels personal because it is — nobody else has that ratio — and it costs almost nothing extra. Worked examples at 50 g prices: a 60:40 British Rose and Sandalwood blend puts ₹56.64 of oil in a 12 g candle; a 50:50 Raat Ki Rani and Sandalwood blend, ₹76.97.

1
Pick two oils from different moodsBlends work best when the two oils do different jobs: a floral with a wood (British Rose + Sandalwood; Raat Ki Rani + Sandalwood), or a light floral with a rich one (Japanese Cherry Blossom + White Royal Oud). Two florals together tend to blur.
2
Mix three ratios by weightMake 70:30, 50:50 and 30:70 of the two oils. For three 150 g candles at 8% you need 36 g of oil in total, 18 g of each oil — more than one 15 g bottle, so buy 50 g of both (₹483.80 for British Rose and Sandalwood).
3
Keep the total load inside both limitsIn our judgement, treat the blend as limited by the lower of the two oils' stated candle maximums, and by the wax ceiling. For every pair on this page that is 10% in CSI 464. Test at 8%.
4
Pour, label, cureLabel each tester with the ratio before pouring. Cure for at least 48–72 hours; longer is common practice for soy. None of these five pages states a cure time. Smell at day 3 and day 7.
5
Let the couple choose blindPresent the three testers unlabelled, cold and then lit for twenty minutes. Couples often pick differently from what they asked for. Record the ratio and the date in your order book.
6
Name it and write the cardGive the blend their name ("Priya and Arjun, 60/40") and write two sentences on the card: which oils, and why. The story is what makes an inexpensive blend feel like a gift.
7
Keep the recipe for next yearAnniversaries repeat. A customer who loved "their" blend is your easiest sale twelve months later. Keep the ratio, the oils and the jar on file.

Labels, moulds and the date

Names and dates belong on a label you print locally; CSI does not list printed labels. A small Candle Care Stickers Roll (₹413.00 for 500, ₹0.83 each) covers the safety wording on the base. For a sculpted keepsake rather than a jar, CSI sells an Alphabet Moulds set (₹177.00) for initials and a Love Couple Candle Silicon Mould (₹529.82); these need a pillar-type wax, whose page does not state a fragrance ceiling, so test lower loads first. Never put a perfume house's or brand's name on the label, even if the couple's wedding scent was a designer perfume. Name it after them.

The card is part of the product
Two lines on a small card turn a candle into a keepsake: "Raat Ki Rani — night-blooming jasmine, for the flowers you walked under in 2016. Made for your tenth, by hand, in a batch of one." Keep the claims about the scent, not about how it will make them feel.

Loads, ceilings and what we cannot supply

All five oils state a candle load, which is one reason they made this list; plenty of romantic-leaning oils on the store do not. The two-ceilings rule applies: the lower of the wax maker's stated maximum and the oil page's stated maximum governs. Both are formulation limits, not regulatory limits, and the maximum is not the best-performing load. Test at 6%, 8% and 10%.

Two ceilings for the anniversary five · stated figures
In CSI 464 every oil here stops at 10%; only Japanese Cherry Blossom can use a 13% wax
Oil Oil page, candles In CSI 464 (10%) In Luxury Soy Wax Chunks or Coconut Soy CSI 468 (13%)
British Rose up to 10% soy 10% 10% (oil page governs)
Japanese Cherry Blossom 6-13% 10% (wax governs) 13%
Raat Ki Rani 6-10% 10% 10% (oil page governs)
White Royal Oud 6-10% 10% 10% (oil page governs)
Sandalwood up to 10% soy 10% 10% (oil page governs)

For anniversary work the ceilings rarely matter, because nobody lights a keepsake candle in a large hall expecting it to fill the room. A well-cured 8% candle in a 150 g jar is plenty for a dining table. How rose, vanilla and fruit notes behave in soy specifically — including the colour note on vanilla-heavy oils — is covered in Luxury Romantic Fragrance Oils for Soy Candles.

What we cannot supply for anniversaries: Mogra and Rajnigandha are out of stock at every size on 24 September 2026, and the Rajnigandha listing still carries an old "Ships 12th July 2025" note in its name; ask on WhatsApp for restock timing rather than trusting the listing name. There is no oil that reproduces a named perfume a couple wore at their wedding; CSI's brand-named listings are CSI's own interpretations, and several are perfume-grade oils with no stated candle load. And there is no bespoke-oil service for a single couple. The blend method above is the honest alternative.
Wick and melt pool
The C1 thin wick is a starting point, not a prescription. Jar inside diameters decide wick size, and the right wick changes with the oil and the load. Burn your first candle of each oil for two to three hours and check the melt pool reaches the glass; if not, retest with Thick (C2) or browse the candle wicks collection.

Stocking for the year's anniversary peaks

Anniversary demand is spread across the year, but not evenly. If your customers married in the busy winter wedding months, their anniversaries cluster in the same months, and Valentine's Day on 14 February 2027 adds couples buying "for us" rather than for a date. Your library needs to be full going into that stretch. The Valentine's range itself — which oils rank best for it, and production quantities — is the job of Best Fragrance Oils for Valentine's Day Candles and Valentine's Day Candle Fragrance Oils Wholesale; here the question is only how deep to stock the five anniversary oils.

A stocking rule of thumb · judgement, not a forecast
Restock each anniversary oil by size, based on how many candles of it you made last month
Candles of one oil per month Hold Why
0–1 A 15 g bottle, or none A 50 g of a rarely used oil is idle money; buy 15 g per order.
2–4 50 g One bottle covers a month; reorder when you pour the third candle.
5–8 100 g Most of the bulk saving arrives at 100 g on these five; for Sandalwood and White Royal Oud, 100 g is already the lowest per-gram price.
9 or more 500 g of that one oil Only British Rose saves meaningfully at 500 g (₹3.19 per gram). Check whether this is really anniversary work or a gift range.

Order early for dated commissions. A candle poured today should cure for at least 48–72 hours, and a week is fairer to soy, so an order due on a fixed date needs oil in hand about ten days before. Delivery time to you depends on your location; confirm the dispatch date on WhatsApp before you promise a customer a date.

Before the winter anniversary and Valentine's stretch (Valentine's Day is 14 February 2027): top the five-oil library up to 100 g of your two busiest oils by early January. Ask us on WhatsApp for a quote with GST invoice on 100 g and 500 g, and for MSDS and IFRA documentation.
WhatsApp a restock quote
The CSI principle
Stock moods, not kilograms.
An anniversary maker's risk is the customer who asks for a mood you cannot answer, not a few rupees per gram. Five oils at 50 g answer almost every request; a kilogram of one answers only one.
"The oil is a few rupees of the candle. The reason the couple keeps the jar is the story you write on the card."
— CandleMakingSuppliesIndia

If your anniversary candles are becoming a named collection rather than commissions, Best Fragrances for a Romantic Candle Collection sets out a five-scent romantic line with roles, and Where to Buy Romantic Fragrance Oils for a Candle Business covers ordering routes, stock checks and documents for a business account.

Why trust this guide

CandleMakingSuppliesIndia sells the oils, wax, jars and wicks named here, and does not sell finished candles. This page tells you to buy 15 g bottles for one-off orders, to skip the 1 kg on every oil here for anniversary work, and not to pay extra for coloured glass — advice that sells less, not more.

Every price, pack size and per-gram figure was taken from CSI's live store and verified on 24 September 2026. Out-of-stock items, including Mogra, Rajnigandha and the white heart velvet jar, are flagged as out of stock on that date and never presented as buyable. Notes and candle loads are quoted from each product page.

The milestone map, the blend method, the stocking rule of thumb and the reading of which oil suits which couple are our judgement; CSI has no throw measurements for these oils. For bulk pricing, GST invoicing, and MSDS and IFRA documentation on request, message us on WhatsApp at +91 7397976926.

Frequently asked questions

What is the best fragrance for an anniversary candle?
There is no single best; match the scent to the couple. At CSI, British Rose is the safe romantic default, Japanese Cherry Blossom suits early years, Raat Ki Rani answers "like our wedding flowers", White Royal Oud suits a formal 25th, and Sandalwood suits a 50th or an older couple.
Which fragrance oil should I use for a 25th wedding anniversary candle?
White Royal Oud is our pick for a silver anniversary: rose petals inside a white oud and labdanum heart, over sandalwood, ambergris and musk. Its page states 6–10% for candles. Oil for one 150 g candle at 8% costs ₹100.80 at the 50 g price.
How much does it cost to make a personalised anniversary candle in India?
Worked example: a 150 g British Rose candle made from one 15 g bottle, with CSI 464 soy wax, a clear 150 g jar with golden lid and a C1 wick, costs ₹264.72 in materials. Costed at the 50 g oil price it is ₹221.30. Both exclude labour, freight, packaging and GST.
Can I blend two fragrance oils to make a couple's signature candle scent?
Yes. Pick two oils that do different jobs, such as a floral and a wood, test 70:30, 50:50 and 30:70, and keep the total load inside the lower of the two oils' stated maximums and the wax ceiling — 10% in CSI 464 for every pair on this page.
Is 15 g of fragrance oil enough for one candle?
Yes, for one 150 g candle at 8%, which uses 12 g. For one or two candles of an oil you already know, 15 g bottles are cheaper in cash than a 50 g; from three candles of the same oil the 50 g is cheaper on four of the five anniversary oils here.
Is mogra fragrance oil available for wedding anniversary candles?
Not on 24 September 2026: CSI's Mogra and Rajnigandha listings are out of stock at every size. The nearest in-stock options are Raat Ki Rani (night-blooming jasmine, white florals, soft amber and musk) and Jasmine Fragrance Oil. Ask on WhatsApp for restock timing.
Your anniversary shelf
Five moods, 50 g each, ₹1,543.80.
Japanese Cherry Blossom, British Rose, Raat Ki Rani, White Royal Oud and Sandalwood: in stock at every size on 24 September 2026, every page stating a candle load. Buy 15 g for the one-off, 50 g for the regulars, and nothing bigger until one mood carries your orders.
Start with British Rose Check stock on WhatsApp
Editorial standards & sources
About this guide: part of CSI's romantic and gifting cluster. It covers anniversary gift candles made in small, often personalised batches: scents by milestone mood, the five CSI oils that cover them, 15 g versus 50 g economics per order, and a blend method for a couple's own scent. Hampers, date-night sets and gift packaging are covered separately. It does not claim any oil reproduces a named perfume, and CSI is not affiliated with any brand named in its own product listings.

Customer reviews: The six reviews at the top of this page are genuine, published Judge.me reviews left by CSI customers on the product pages named on each card — British Rose Fragrance Oil, Clear Glass Jar with Golden Lid (150 gram), Eco Candle Wicks, Luxury Soy Wax CSI 464 ( Flakes Form) For Container Candles, Sandalwood Fragrance Oil. They are general product reviews, not assessments of the buying advice on this page. Names, star ratings, dates and products are as recorded by Judge.me and wording is unedited. "Verified buyer" appears only on reviews Judge.me recorded as verified — Reena Bagal, Arshad Shaikh, Soumili Gope, Thenirvaofficial, Monika Deep. The reviews from Emma Bechara are published but not recorded as verified, and carry no badge. Reviews below five stars are included as published, not filtered out.

Figures verified 24 September 2026, CSI live pricing: British Rose 15 g ₹94.40, 50 g ₹212.40, 100 g ₹342.20, 500 g ₹1,593.00, 1 kg ₹3,068.00; Japanese Cherry Blossom 15 g ₹104.00, 50 g ₹270.00, 100 g ₹500.00, 500 g ₹2,500.00, 1 kg ₹4,842.00; Raat Ki Rani 15 g ₹130.00, 50 g ₹370.00, 100 g ₹700.00, 500 g ₹3,387.00, 1 kg ₹6,774.00; White Royal Oud 15 g ₹130.00, 50 g ₹420.00, 100 g ₹810.00, 500 g ₹4,051.00, 1 kg ₹8,103.00; Sandalwood 15 g ₹93.22, 50 g ₹271.40, 100 g ₹502.68, 500 g ₹2,513.40, 1 kg ₹5,026.80 — all in stock. Jasmine Fragrance Oil 50 g ₹230.00. Luxury Soy Wax CSI 464 500 g ₹260.00, 1 kg ₹507.40, 5 kg ₹2,537.00, 10 kg ₹5,074.00; Clear Glass Jar with Golden Lid (150 gram) pack of 10 ₹944.00; Pink Glass Jar with Golden Lid (150 gram) pack of 10 ₹1,070.00; Heart Cutout Velvet Candle Jar – 50g (Red) 1 ₹45.00, 10 ₹450.00 (White out of stock); Eco Candle Wicks Thin (C1) 10 ₹59.00; Candle Care Stickers Roll 500 ₹413.00; Alphabet Moulds ₹177.00; Love Couple Candle Silicon Mould ₹529.82. Mogra and Rajnigandha out of stock at every size on that date. Per-gram figures are price divided by grams, to two decimals.

Non-price figures: candle maths assume a 150 g candle with load as a percentage of total weight (8% = 12 g oil + 138 g wax); the 50 g heart mini assumes 4 g oil + 46 g wax. Candle counts are whole candles, floor(grams ÷ 12). Wax ceilings: Luxury Soy Wax CSI 464 up to 10%, Luxury Soy Wax Chunks and Premium Coconut Soy Wax CSI 468 up to 13%, as stated by the wax pages; these are formulation limits, not regulatory limits. Per-candle and per-order costs are worked examples and exclude labour, freight, packaging and GST. Valentine's Day (14 February 2027) is a calendar date. Milestone moods, blend ratios, cure advice and the stocking rule are editorial judgement.
Back to blog