Buy Meditation Candle Fragrance Oils in India

Buy Meditation Candle Fragrance Oils in India

 

Five meditation oils at 50 g: ₹1,467.70 Palo Santo: ₹6.02/g at every size from 50 g All five in stock at 50 g, 24 September 2026
Meditation oils · first order
A priced, line-by-line first order for meditation candles, with the size to buy of each oil.
★★★★☆
"Love the quality and scent notes. The lavender scent that I bought is selling fast"
Renam DhoundiyalVerified buyer · Apr 2026
Woody Oud Fragrance Oil
★★★★☆
"Fragrance is awesome. Hot throw is also very good after burn candle."
AkanshaVerified buyer · Dec 2025
Lavender Fragrance Oil
★★★★★
"Good quality wood fragrance oil with a warm, long-lasting scent and strong performance in candles."
Payal PatelVerified buyer · Mar 2026
Woody Oud Fragrance Oil
★★★★★
"Very good"
Reena BagalVerified buyer · Oct 2025
Sandalwood Fragrance Oil
★★★★★
"Soy wax quality is the best, which ever products ordered were properly packed and delivered as early as possible, timely response to the inquiries. Good service"
Jaya SawlaniVerified buyer · Nov 2025
Luxury Soy Wax CSI 464 ( Flakes Form) For Container Candles
★★★★★
"The jars were of good quality"
Soumili GopeVerified buyer · Mar 2026
Clear Glass Jar with Golden Lid (150 gram)
★★★★☆
"Love the quality and scent notes. The lavender scent that I bought is selling fast"
Renam DhoundiyalVerified buyer · Apr 2026
Woody Oud Fragrance Oil
★★★★☆
"Fragrance is awesome. Hot throw is also very good after burn candle."
AkanshaVerified buyer · Dec 2025
Lavender Fragrance Oil
★★★★★
"Good quality wood fragrance oil with a warm, long-lasting scent and strong performance in candles."
Payal PatelVerified buyer · Mar 2026
Woody Oud Fragrance Oil
★★★★★
"Very good"
Reena BagalVerified buyer · Oct 2025
Sandalwood Fragrance Oil
★★★★★
"Soy wax quality is the best, which ever products ordered were properly packed and delivered as early as possible, timely response to the inquiries. Good service"
Jaya SawlaniVerified buyer · Nov 2025
Luxury Soy Wax CSI 464 ( Flakes Form) For Container Candles
★★★★★
"The jars were of good quality"
Soumili GopeVerified buyer · Mar 2026
Clear Glass Jar with Golden Lid (150 gram)
Reviews collected and published through Judge.me on candlemakingsuppliesindia.store. They are general reviews of the products named on each card, not assessments of the advice set out below. Wording is unedited.
✓ Prices verified 24 September 2026, out-of-stock sizes flagged ✓ GST invoice, MSDS and IFRA documents on request ✓ Raw materials only — CSI does not sell finished candles
CSI Collection Buying · Meditation & Calm
The exact first order for a meditation candle line: five oils at 50 g, the wax, jars and wicks to pour twenty test candles, and the size of each oil to buy once a scent has earned it.
₹5,190.30
complete 20-candle meditation test basket, five oils included · CSI live pricing, September 2026
Quick answers — read this first
What should my first meditation-oil order contain? Five oils at 50 g — Sandalwood, Palo Santo, Lavender, Woody Oud and Sage and Cedarwood — for ₹1,467.70, plus the wax, jars and wicks to pour 20 test candles. The whole basket is ₹5,190.30.

Is the 15 g sample route cheaper? In cash, yes: ₹2,262.06 for everything. Per answer, no. Each 15 g bottle makes one 150 g candle at 8%, so you learn whether you like an oil, not what load it needs. Route A costs ₹452.41 per test candle; the 50 g route costs ₹259.51.

Should I buy 100 g or 1 kg to save money? Not yet. 100 g of each doubles the spend to ₹10,009.20 and brings the cost per candle down only to ₹250.23. Palo Santo is priced flat per gram from 50 g to 1 kg, so bigger bottles save nothing on it at all.

What is the second order? 500 g of the one or two oils that win your test. Sandalwood and Palo Santo at 500 g together cost ₹5,522.40 and pour 82 candles at 8%.
The short answer
Buy: 50 g each of five oils, ₹1,467.70. Add 3 kg of Luxury Soy Wax CSI 464, 20 clear 150 g jars and wicks: ₹5,190.30 in all.
Skip: the 15 g route unless you are narrowing ten or more candidates; 100 g of everything; any 1 kg before a burn test.
Watch: Sage and Cedarwood has no 15 g, and its 1 kg costs 33% more per gram than its 500 g. Sacred Sandal Ember is only in stock at 500 g.
Timing: order this week and you can test, decide and pour a batch before Diwali on 8 November 2026.
Three ways to buy a meditation test set Same five oils, three sample routes. Bar length = total basket cost; CSI live pricing, 24 September 2026. A · Smell first 5 candles ₹2,262.06 ₹452.41 per candle oil ₹751.66 B · Three-load test 20 candles ₹5,190.30 ₹259.51 per candle oil ₹1,467.70 C · 100 g of each 40 candles ₹10,009.20 ₹250.23 per candle oil ₹2,793.80 Fragrance oil CSI 464 wax 150 g clear jars Wicks and stickers Oils: Sandalwood, Palo Santo, Lavender, Woody Oud, Sage and Cedarwood (Route A buys 50 g of Sage and Cedarwood: no 15 g listed).
The 15 g route has the shortest bar but the highest cost per useful candle, because each small bottle yields a single 8% candle. The 100 g route more than doubles the spend of the 50 g route for a per-candle saving of a few rupees. Route B, the three-load test, is the one this guide recommends.
Straight answer
I want to buy fragrance oils for meditation candles in India. What exactly should I order first, and what will it cost?
Order 50 g each of Sandalwood (₹271.40), Palo Santo (₹300.90), Lavender (₹270.00), Woody Oud (₹271.40) and Sage and Cedarwood (₹354.00): ₹1,467.70 for 250 g of oil. With 3 kg of Luxury Soy Wax CSI 464 (₹1,522.20), a pack of 20 Clear Glass Jars with Golden Lid (150 gram) (₹1,888.00), 20 C1 and 10 C2 Eco Candle Wicks (₹118.00 and ₹94.40) and a sheet of 40 wick stickers (₹100.00), the basket is ₹5,190.30: 20 test candles at ₹259.51 each, before freight and GST. That pours every oil at 6%, 8% and 10%, plus one retest candle per oil at the load you choose. Then buy 500 g of the winner, not 1 kg of everything.
One line: five oils at 50 g, twenty candles, one decision; the kilogram comes after the candle, not before it.
The one bottle in this basket that costs the same per gram at every size from 50 g. Palo Santo is ₹6.02 per gram at 50 g, 100 g, 500 g and 1 kg. Buy the 50 g (₹300.90) with no penalty; its page states "Up to 10% for soy wax".
Buy Palo Santo 50 g — ₹300.90

Three sample routes, costed

The cheapest order is the one that answers your question in one round, not the one with the smallest total.

Why these five oils make a meditation palette, and what "meditation" should and should not mean on a label, is set out in the hub, Fragrance Oils for Meditation Candles. This page takes the oils as given and answers the buying question: how much of each, in which basket, for how much. The hub's shortlist uses Vetiver and British Rose where this basket uses Woody Oud and Sage and Cedarwood; both versions are sound, and the swaps are priced below. We built this basket around the two oils whose sizing is most interesting for a buyer: Woody Oud, whose price per gram drops sharply at 100 g, and Sage and Cedarwood, whose 1 kg is a trap.

Sample routes · same five oils · CSI live pricing, 24 September 2026
What each route costs and what it can tell you
Route Oil bought Oil cost Basket total Test candles Per candle Answers
A · Smell first 15 g × 4 + 50 g Sage and Cedarwood ₹751.66 ₹2,262.06 5 ₹452.41 Do I like it burning? Not: which load.
B · Three-load test 50 g × 5 ₹1,467.70 ₹5,190.30 20 ₹259.51 Which oils, at which load, with which wick.
C · 100 g of each 100 g × 5 ₹2,793.80 ₹10,009.20 40 ₹250.23 The same as B, plus 20 candles of oils you may drop.

Route A spends ₹2,262.06 and gives you five candles, one per oil at 8%. That tells you whether you like each scent burning in a still room, which is useful if you are choosing between ten or more oils. With five, you end up reordering 50 g anyway to find the load, so you pay for two rounds. Note the anomaly: Sage and Cedarwood has no 15 g size, so Route A is forced to buy its 50 g.

Route B costs ₹2,928.24 more than Route A and makes fifteen more candles. Those are the candles that answer the questions that matter for a meditation candle: is 6% enough at sitting distance, does 10% overwhelm a small room, does the wick need to go up a size. It is the route we recommend.

Route C costs ₹4,818.90 more than Route B for a per-candle saving of a few rupees. It is the route people take when they are sure. We sell the 100 g bottles. For a first meditation order, don't buy them: at least one of these five will not make your line, and it will sit in a 100 g bottle on your shelf.

Mistake: judging a sample route by its total. Fix: judge it by cost per decision. Route A's ₹452.41 per candle is the dearest way to learn anything, because each 15 g bottle is also the dearest size per gram: 14% more than 50 g on Sandalwood and Woody Oud, 18% on Palo Santo and 30% on Lavender.

The 20-candle basket, line by line

Twenty candles: five oils at three loads (15 candles) plus one retest per oil at the load that wins (5 more). Each 150 g candle takes 9 g, 12 g or 15 g of oil and 141 g, 138 g or 135 g of wax at 6%, 8% and 10% of total weight, so the fifteen load candles use 180 g of oil and 2,070 g of wax, and the five retests about 60 g of oil and 690 g of wax. Each 50 g bottle covers its three loads plus a retest at 6% or 8% (45 g or 48 g); an oil that wins at 10% needs 51 g, so pour that one retest from the second-order bottle.

Route B basket · CSI live pricing, September 2026
Everything for 20 meditation test candles: ₹5,190.30
Line Buy Price Why this size
Sandalwood Fragrance Oil 50 g ₹271.40 48 g for three loads + retest
Palo Santo Fragrance Oil 50 g ₹300.90 Same per gram as 1 kg
Lavender Fragrance Oil 50 g ₹270.00 Same per gram as 100 g
Woody Oud Fragrance Oil 50 g ₹271.40 100 g is cheaper per gram, but test first
Sage and Cedarwood Fragrance Oil 50 g ₹354.00 Smallest size listed
Oils 250 g ₹1,467.70
Luxury Soy Wax CSI 464 3 × 1 kg ₹1,522.20 About 2.76 kg needed
Clear Glass Jar with Golden Lid (150 gram) Pack of 20 ₹1,888.00 ₹94.40 per jar
Eco Candle Wicks, Thin (C1) 20 wicks ₹118.00 ₹5.90 each; the starting wick
Eco Candle Wicks, Thick (C2) 10 wicks ₹94.40 ₹9.44 each; for retests if the pool is short
Candle Wick Stickers 1 sheet, 40 ₹100.00 ₹2.50 each
Basket total 20 candles ₹5,190.30 ₹259.51 per candle

The non-oil lines come to ₹3,722.60, more than the oils. That is normal for a test basket and worth knowing: the jar, not the oil, is the biggest single line. If you do not yet own a scale reading to 1 g and a thermometer, add the Candle Making Weighing Scale (₹354.00) and the Pen Thermometer (₹354.00), ₹708.00 together, which makes the basket ₹5,898.30. Without a scale the load test is guesswork.

Which wax for the test basket

All five oil pages state a maximum of 10% (Woody Oud's page says "candles (6-10%)"), so a wax with a higher ceiling buys you no extra room here. The two-ceilings rule applies: the lower of the wax's stated maximum and the oil page's maximum governs.

Three soy options for 3 kg · page wording and price
CSI 464 is the cheapest per candle, and its ceiling matches the oils
Wax Stated ceiling 3 × 1 kg Wax in one 8% candle Note
Luxury Soy Wax CSI 464 up to 10% ₹1,522.20 ₹70.02 Melt/pour 80–90°C on the page; flat per gram from 1 kg to 10 kg
Luxury Soy Wax Chunks up to 13% ₹1,797.00 ₹82.66 ₹274.80 more for 3 kg; headroom these oils cannot use
Premium Coconut Soy Wax CSI 468 up to 13% ₹1,950.00 ₹89.70 Pour 58–60°C on the page; ₹427.80 more for 3 kg
Test in the wax you will sell in
If your finished meditation candles will be coconut soy, test in CSI 468 and pay the ₹427.80 difference. A load that passes in one wax can fail in another; the soy-specific test plan for soft scents is in Relaxing Fragrance Oils for Soy Candles.

The five oils, and which size of each to buy

Every oil has a size where its price per gram stops falling. Buy up to that point, never past it, and only after the test.

Each card below gives what the product page states (notes and candle load), the size we would buy for the test, and the size where that oil's price per gram settles. That last number is the one that matters for your second order, and it differs from oil to oil. Candle counts are 150 g candles at 8%, 12 g of oil each.

1
resin · size to buy: 50 g
Palo Santo Fragrance Oil
The simplest buying decision in the basket: Palo Santo costs ₹6.02 per gram at 50 g, 100 g, 500 g and 1 kg. There is no bulk saving, so there is no reason to buy more than you need at any stage. Stated notes: "Earthy palo santo with soft citrus, warm amber, and a touch of incense"; stated load "Up to 10% for soy wax Up to 6% for paraffin wax". It is the in-stock resinous oil for a meditation line. Limitation: because it never gets cheaper, it will be one of the dearer oils per candle at production scale.
Size Price Per gram 150 g candles at 8%
15 gm ₹106.20 ₹7.08 1
50 gm ₹300.90 ₹6.02 4
100 gm ₹601.80 ₹6.02 8
500 gm ₹3,009.00 ₹6.02 41
1 kg ₹6,018.00 ₹6.02 83
Oil per 8% candle: ₹72.22 at every size from 50 g to 1 kg. Buy Palo Santo
2
creamy wood · size to buy: 50 g, then 100 g+
Sandalwood Fragrance Oil
The creamy base of the basket. Stated notes: "warm, creamy, luxurious single-note sandalwood fragrance oil with a smooth woody aroma and subtle earthy undertone"; stated load "Recommended load up to 10% for soy, up to 6% for paraffin". Its price per gram falls from ₹5.43 at 50 g to ₹5.03 at 100 g and then stays flat to 1 kg, so once it passes the test the 500 g is as cheap per gram as the kilogram with half the money tied up. Limitation: single-note, so it needs a partner candle to make a range.
Size Price Per gram 150 g candles at 8%
15 gm ₹93.22 ₹6.21 1
50 gm ₹271.40 ₹5.43 4
100 gm ₹502.68 ₹5.03 8
500 gm ₹2,513.40 ₹5.03 41
1 kg ₹5,026.80 ₹5.03 83
Oil per 8% candle: ₹65.14 at 50 g, ₹60.32 at 500 g or 1 kg. Buy Sandalwood
3
herbal · size to buy: 50 g
Lavender Fragrance Oil
Lavender's 50 g and 100 g cost the same per gram (₹5.40), so the 100 g is only worth it if you already know you will use it. Stated notes: "fresh lavender top notes, herbal green mid notes, and soft musk base"; stated load "Recommended fragrance load 6-10% for candles". The page describes it as "A strong, IFRA-certified lavender fragrance oil" (the page's wording; documentation on request). One of the reviews above, from a Lavender buyer, mentions good hot throw after burning. Limitation: the 15 g is 30% dearer per gram than the 50 g, the steepest small-bottle premium in the basket.
Size Price Per gram 150 g candles at 8%
15 gm ₹105.02 ₹7.00 1
50 gm ₹270.00 ₹5.40 4
100 gm ₹540.00 ₹5.40 8
500 gm ₹2,620.00 ₹5.24 41
1 kg ₹5,221.00 ₹5.22 83
Oil per 8% candle: ₹64.80 at 50 g; 1 kg is ₹5.22 per gram. Buy Lavender
4
oud · size to buy: 50 g, then 100 g
Woody Oud Fragrance Oil
The darker, incense-adjacent voice of the basket, in place of a true resin we cannot reliably stock. Stated notes: "citrus and spice top notes opening into rich oud and patchouli heart, settling into warm woody notes, amber, and musk"; the page gives "candles (6-10%)". Its sizing is the most buyer-friendly in this basket: the 100 g (₹453.12) is 16.5% cheaper per gram than the 50 g, and the price then stays flat at ₹4.53 to 1 kg. That makes the 100 g the natural second order. Limitation: the citrus-and-spice opening is livelier than a pure meditation note; test it at 6% before you decide it is too bright.
Size Price Per gram 150 g candles at 8%
15 gm ₹93.22 ₹6.21 1
50 gm ₹271.40 ₹5.43 4
100 gm ₹453.12 ₹4.53 8
500 gm ₹2,265.60 ₹4.53 41
1 kg ₹4,531.20 ₹4.53 83
Oil per 8% candle: ₹65.14 at 50 g, ₹54.37 at 100 g and above. Buy Woody Oud
5
herbal wood · size to buy: 50 g, then 500 g
Sage and Cedarwood Fragrance Oil
Dry, herbal, clean: "Herbaceous sage with warm, woody cedar undertones", with a stated load of "Up to 10% for soy wax Up to 6% for paraffin wax". It brings the fresh-but-grounded note a morning meditation candle often wants. The sizing needs care. There is no 15 g. The 500 g (₹2,584.20, ₹5.17 per gram) is the cheapest per gram; the 1 kg (₹6,867.60, ₹6.87 per gram) costs 33% more per gram, so two 500 g packs (₹5,168.40) cost ₹1,699.20 less than one kilogram. Ask us on WhatsApp before ordering the 1 kg. Limitation: the dearest oil in the basket at 50 g.
Size Price Per gram 150 g candles at 8%
50 gm ₹354.00 ₹7.08 4
100 gm ₹696.20 ₹6.96 8
500 gm ₹2,584.20 ₹5.17 41
1 kg ₹6,867.60 ₹6.87 83
Oil per 8% candle: ₹84.96 at 50 g, ₹62.02 at 500 g. Buy Sage and Cedarwood
Size logic by oil · where the price per gram settles
The test size and the second-order size are different for every oil
Oil 15 g 50 g 100 g 500 g 1 kg Second-order size
Palo Santo ₹7.08 ₹6.02 ₹6.02 ₹6.02 ₹6.02 Whatever you will use; no saving
Sandalwood ₹6.21 ₹5.43 ₹5.03 ₹5.03 ₹5.03 100 g or 500 g
Lavender ₹7.00 ₹5.40 ₹5.40 ₹5.24 ₹5.22 500 g
Woody Oud ₹6.21 ₹5.43 ₹4.53 ₹4.53 ₹4.53 100 g
Sage and Cedarwood not listed ₹7.08 ₹6.96 ₹5.17 ₹6.87 500 g, never 1 kg without checking

Swaps that keep the basket balanced

The basket has one oil per role: creamy wood, resin, herbal, dark wood, herbal wood. If your brand leans differently, swap within a role rather than adding a sixth bottle. Each swap below is priced against the line it replaces, at 50 g.

Like-for-like swaps · 50 g prices, 24 September 2026
Change the character, keep the structure
Replace With Price change When to make the swap
Woody Oud (₹271.40) Vetiver Fragrance Oil (₹354.00) +₹82.60 You want dry and rooty rather than oud and spice. Vetiver's 1 kg is out of stock on 24 September 2026.
Sage and Cedarwood (₹354.00) British Rose Fragrance Oil (₹212.40) −₹141.60 Your line needs one soft floral. The rose page states up to 10% soy.
Lavender (₹270.00) Gilli Mitti (Patchouli) (₹448.00) +₹178.00 You want a monsoon, rain-on-earth candle. Flat ₹8.96 per gram from 50 g.
Lavender (₹270.00) Jasmine Fragrance Oil (₹230.00) −₹40.00 An Indian white floral in place of herbal; test at the low end. Mogra is out of stock.

Make the first and second swaps and you have the hub's shortlist (Sandalwood, Palo Santo, Lavender, Vetiver, British Rose) at ₹1,408.70 for 250 g. How lavender, sandalwood and floral options compare across price tiers — including the perfume-grade listings — is covered in Lavender, Sandalwood and Floral Fragrance Oils for Relaxing Candles.

What not to add to a first basket

Sacred Sandal Ember: attractive notes (incense smoke, sandalwood, warm resins), but the only size in stock on 24 September 2026 is 500 g at ₹3,999.00, and the page states no candle load. That is more than three-quarters of the Route B basket for one untested oil. Lavender Oud – Calm Meets Kingdom: perfume-grade, no candle load stated, and the smallest size is 100 g at ₹1,200.00; its 500 g (₹6,200.00) is dearer per gram than its 100 g. Midnight Bakhoor Royale: 100 g minimum at ₹799.00, no candle load stated. None is a bad oil; each is a second-round oil.

Argued against our own interest: the most expensive bottle on this page is not the best meditation buy. The five basket oils all state a candle load and cost ₹4.53 to ₹6.02 per gram at the second-order sizes above; the perfume-grade listings run to ₹12.00 per gram and more, with perfume usage rates on their pages that are not candle loads. Start with the candle-grade oils.

From order to decision: a dated plan

Diwali is 45 days away. That is enough time to test properly once, and not enough to test twice.

A working calendar for the Route B basket, counted from the pricing date of 24 September 2026. Delivery time depends on your location, so confirm dispatch on WhatsApp when you order, and move every later date by the same number of days if the parcel is slow.

1
By 27 September — order the basketFive oils at 50 g, wax, jars, C1 and C2 wicks, stickers: ₹5,190.30. One WhatsApp message with the full list gets you one quote and one dispatch date.
2
On arrival — cold-sniff and labelDip a paper strip in each oil, note first impressions, then label all twenty jars (oil, load, wick, date) before you melt anything.
3
By 2 October — pour the fifteen load candlesWeigh oil into wax by total weight: 9 g, 12 g, 15 g per 150 g candle. Keep melt and pour temperatures identical, as the wax page directs (80–90°C for CSI 464).
4
2 to 9 October — cure a full weekNone of these five pages states a cure time; at least 48–72 hours is common practice and a week is fairer to woods and resins. Cold-sniff again at day 3 and day 7.
5
9 to 14 October — burn one candle per sessionSmall room, door closed, candle about a metre from your seat, two hours per burn. Score how present the scent is at 5, 15 and 30 minutes and whether the melt pool reaches the glass. The judging method is explained in the hub.
6
15 October — decide and reorderPour the five retest candles at each oil's winning load (switching to C2 where the pool fell short). Order 500 g of your one or two winners the same day.
7
By 21 October — production pour41 candles per 500 g of oil at 8%. Cure a week; pack by 28 October for Diwali deliveries on 8 November 2026.
If you miss Diwali
The same test feeds winter (roughly December to February), when long evenings indoors suit quiet woods and resins, and the run-up to International Day of Yoga on 21 June 2027 if you sell to studios. The studio angle is covered in Fragrance Oils for Yoga-Inspired Candles.

The second order, after the test

You only find out which bottle deserves a kilogram by burning the gram.

Suppose Sandalwood and Palo Santo win. The second order is 500 g of each: ₹2,513.40 + ₹3,009.00 = ₹5,522.40, 82 candles at 8%. Add a 10 kg bag of CSI 464 (₹5,074.00) and the oil and wax come to ₹10,596.40. At that point the numbers change in ways worth knowing before you buy:

Sandalwood gets cheaper per candle; Palo Santo does not. At 500 g, Sandalwood oil in an 8% candle costs ₹60.32 against ₹65.14 at 50 g. Palo Santo stays at ₹72.22 whatever size you buy. If you price the two candles the same, Palo Santo carries a thinner margin; per-candle pricing for a brand is part of Wholesale Fragrance Oils for Meditation Candle Brands.

Woody Oud's best step is 50 g to 100 g, not 100 g to 1 kg. Moving up to 100 g costs ₹181.72 more and drops the price per gram by 16.5%; beyond that, nothing changes.

Sage and Cedarwood: two 500 g, not one 1 kg. The difference is ₹1,699.20 on 24 September 2026. If a kilogram is what you need, message us first.

We sell the 1 kg bottles. For a meditation line's second order, most buyers should not buy them. A 500 g of the winner pours 41 candles at 8%; in our judgement, a new meditation line may not sell 83 candles of one scent before the next season. Batch maths for 250 candles and up, and corporate gifting volumes, belong to Bulk Wellness Fragrance Oils for Candle Manufacturers.
Diwali 8 November 2026: decide by 15 October, then take 500 g of your winners. Sandalwood 500 g (₹2,513.40) and Palo Santo 500 g (₹3,009.00) with 10 kg of CSI 464 come to ₹10,596.40. WhatsApp us for one quote with GST invoice and a dispatch date.
WhatsApp a Diwali quote
The CSI principle
Every oil has a size where it stops getting cheaper. Find it, and never buy past it before the candle has earned it.
For Palo Santo that size is 50 g; for Woody Oud it is 100 g; for Sage and Cedarwood it is 500 g. A buying plan that ignores those points pays for volume it does not get.
"A good first order is not the smallest one. It is the one you never have to repeat."
— CandleMakingSuppliesIndia
Why trust this guide

CandleMakingSuppliesIndia sells every product in this basket and does not sell finished candles. The page recommends smaller sizes than we would like to sell, prices the routes we advise against, and states plainly where a larger bottle is not cheaper per gram — Palo Santo at every size, Sage and Cedarwood at 1 kg.

All prices, pack sizes and per-gram figures were taken from CSI's live store and verified on 24 September 2026. Out-of-stock sizes (Vetiver 1 kg; Sacred Sandal Ember 100 g and 1 kg) are flagged and never presented as buyable. Notes and candle loads are quoted from each product page.

The choice of basket oils, the test plan, the dates in the calendar and which oils are "second-round" are our judgement; CSI has no throw measurements for these oils and makes no claim that any scent affects health, mood or sleep. For bulk pricing, GST invoicing, and MSDS and IFRA documentation on request, message us on WhatsApp at +91 7397976926.

Frequently asked questions

Where can I buy meditation candle fragrance oils in India?
CSI sells the oils in this guide online in 15 g to 1 kg sizes (Sage and Cedarwood from 50 g), with bulk quotes, GST invoices and MSDS/IFRA documentation on request on WhatsApp at +91 7397976926. A five-oil 50 g meditation test set costs ₹1,467.70.
How much does it cost to start making meditation candles?
For 20 test candles — five oils at 50 g, 3 kg of CSI 464 soy wax, 20 clear 150 g jars, C1 and C2 wicks and wick stickers — ₹5,190.30, or ₹259.51 per candle, excluding freight and GST. Add ₹708.00 if you need a scale and thermometer.
Is 15 g of fragrance oil enough to test a candle?
It makes one 150 g candle at 8%. That tells you whether you like the scent, but not which load works, which needs three candles (9 g, 12 g and 15 g of oil). Buy 50 g for a proper test.
Is palo santo fragrance oil cheaper in bulk?
Not per gram. CSI's Palo Santo is ₹6.02 per gram at 50 g, 100 g, 500 g and 1 kg on 24 September 2026. Only the 15 g is dearer (₹7.08 per gram). Buy the quantity you will use.
Which is cheaper, 1 kg or two 500 g of sage and cedarwood fragrance oil?
Two 500 g packs: ₹5,168.40 against ₹6,867.60 for 1 kg, a difference of ₹1,699.20 on 24 September 2026. Ask on WhatsApp before ordering the kilogram.
Which fragrance oil should I buy in bulk for meditation candles?
Only the one that wins your burn test. Buy 500 g of it first (41 candles at 8%). On current pricing Sandalwood's 500 g is as cheap per gram as its 1 kg, and Woody Oud reaches its lowest price per gram at 100 g.
Your first meditation order
Five oils, 20 candles, ₹5,190.30.
Sandalwood, Palo Santo, Lavender, Woody Oud and Sage and Cedarwood at 50 g, with wax, jars and wicks for a three-load test. Every oil in stock at 50 g on 24 September 2026; every page states a candle load.
Start with Palo Santo Send us the basket on WhatsApp
Editorial standards & sources
About this guide: the buying page for CSI's meditation and calm cluster. It prices three sample routes and a 20-candle test basket, gives the size to buy for each oil, prices like-for-like swaps and sets out a dated test plan. The meditation palette itself is explained in the cluster hub (1681). No oil in this guide is presented as having any effect on health, mood or sleep; all are fragrance oils, not essential oils.

Customer reviews: The six reviews at the top of this page are genuine, published Judge.me reviews left by CSI customers on the product pages named on each card — Clear Glass Jar with Golden Lid (150 gram), Lavender Fragrance Oil, Luxury Soy Wax CSI 464 ( Flakes Form) For Container Candles, Sandalwood Fragrance Oil, Woody Oud Fragrance Oil. They are general product reviews, not assessments of the buying advice on this page. Names, star ratings, dates and products are as recorded by Judge.me and wording is unedited. "Verified buyer" appears only on reviews Judge.me recorded as verified — Renam Dhoundiyal, Akansha, Payal Patel, Reena Bagal, Jaya Sawlani, Soumili Gope. Reviews below five stars are included as published, not filtered out.

Figures verified 24 September 2026, CSI live pricing: Sandalwood 15 g ₹93.22, 50 g ₹271.40, 100 g ₹502.68, 500 g ₹2,513.40, 1 kg ₹5,026.80; Palo Santo 15 g ₹106.20, 50 g ₹300.90, 100 g ₹601.80, 500 g ₹3,009.00, 1 kg ₹6,018.00; Lavender 15 g ₹105.02, 50 g ₹270.00, 100 g ₹540.00, 500 g ₹2,620.00, 1 kg ₹5,221.00; Woody Oud 15 g ₹93.22, 50 g ₹271.40, 100 g ₹453.12, 500 g ₹2,265.60, 1 kg ₹4,531.20; Sage and Cedarwood 50 g ₹354.00, 100 g ₹696.20, 500 g ₹2,584.20, 1 kg ₹6,867.60 (no 15 g). Swaps: Vetiver 50 g ₹354.00 (1 kg out of stock), British Rose 50 g ₹212.40, Gilli Mitti 50 g ₹448.00, Jasmine 50 g ₹230.00. Sacred Sandal Ember 500 g ₹3,999.00 (100 g and 1 kg out of stock); Lavender Oud 100 g ₹1,200.00, 500 g ₹6,200.00; Midnight Bakhoor Royale 100 g ₹799.00. Luxury Soy Wax CSI 464 1 kg ₹507.40, 5 kg ₹2,537.00, 10 kg ₹5,074.00; Luxury Soy Wax Chunks 1 kg ₹599.00; Premium Coconut Soy Wax CSI 468 1 kg ₹650.00; Clear Glass Jar with Golden Lid (150 gram) pack of 20 ₹1,888.00, pack of 10 ₹944.00; Eco Candle Wicks Thin (C1) 10 ₹59.00, 20 ₹118.00, 50 ₹295.00; Thick (C2) 10 ₹94.40; Candle Wick Stickers 40 ₹100.00; Candle Making Weighing Scale ₹354.00; Pen Thermometer ₹354.00. Per-gram figures are price divided by grams, to two decimals.

Non-price figures: candle maths assume a 150 g candle, load as a percentage of total weight (8% = 12 g oil + 138 g wax); candle counts are floor(grams ÷ 12). Wax ceilings as stated on wax pages: CSI 464 up to 10%, Chunks and CSI 468 up to 13%; ceilings are formulation limits, not regulatory limits. Basket totals and per-candle costs are worked examples and exclude labour, freight, packaging and GST. Diwali (8 November 2026) and International Day of Yoga (21 June 2027) are calendar dates; the test calendar is illustrative and depends on delivery time.
Zurück zum Blog