Coffee, Vanilla and Chocolate Fragrance Oils for Candles

Coffee, Vanilla and Chocolate Fragrance Oils for Candles

 

Anchor trio at 50 g: ₹838.24 Chocolate Fudge flat ₹3.96/g; 100 g out of stock Roasted Coffee from ₹3.74/g at 1 kg
Coffee, vanilla and chocolate oils
One coffee, one vanilla, one chocolate: the trio priced, paired and ready to test.
★★★★★
"Coffee fragrance is quite strong and feels like yummy"
Arminder KaurVerified buyer · Apr 2026
Roasted Coffee Fragrance
★★★★★
"The fragrance was really amazing"
Akanksha SharmaVerified buyer · Jul 2026
Roasted Coffee Fragrance
★★★★★
"One of the best fragrance oils"
AnonymousVerified buyer · Jul 2025
Dark Vanilla Fragrance
★★★★★
"Thankyou so much candle supplier M happy with the smell of dark vanilla M obsessed with the vanilla fragrance💕 I ll definitely shop again☺️"
SUMAN BISHTJul 2025
Dark Vanilla Oud
★★★★☆
"Will buy more.. wonderful"
Punam SarmaVerified buyer · Dec 2024
Cinnamon Vanilla
★★★★★
"One of the best wax for container Candles. Easy to work with, especially if you are a beginner."
ThenirvaofficialVerified buyer · Nov 2025
Luxury Soy Wax CSI 464 ( Flakes Form) For Container Candles
★★★★★
"Coffee fragrance is quite strong and feels like yummy"
Arminder KaurVerified buyer · Apr 2026
Roasted Coffee Fragrance
★★★★★
"The fragrance was really amazing"
Akanksha SharmaVerified buyer · Jul 2026
Roasted Coffee Fragrance
★★★★★
"One of the best fragrance oils"
AnonymousVerified buyer · Jul 2025
Dark Vanilla Fragrance
★★★★★
"Thankyou so much candle supplier M happy with the smell of dark vanilla M obsessed with the vanilla fragrance💕 I ll definitely shop again☺️"
SUMAN BISHTJul 2025
Dark Vanilla Oud
★★★★☆
"Will buy more.. wonderful"
Punam SarmaVerified buyer · Dec 2024
Cinnamon Vanilla
★★★★★
"One of the best wax for container Candles. Easy to work with, especially if you are a beginner."
ThenirvaofficialVerified buyer · Nov 2025
Luxury Soy Wax CSI 464 ( Flakes Form) For Container Candles
Reviews collected and published through Judge.me on candlemakingsuppliesindia.store. They are general reviews of the products named on each card, not assessments of the advice set out below. Wording is unedited.
✓ Prices verified 24 September 2026, out-of-stock sizes flagged ✓ MSDS and IFRA documentation on request on WhatsApp ✓ Raw materials only — CSI does not sell finished candles
CSI Collection Buying · Café & Bakery
Coffee, vanilla and chocolate are one buying decision, not three: every CSI coffee oil already carries cocoa or vanilla. Here is every option per note, how to pair them, and what each price tier costs.
₹838.24
Roasted Coffee + Vanilla Bean + Chocolate Fudge, 50 g each · CSI live pricing, September 2026
Quick answers — read this first
Which CSI oils cover coffee, vanilla and chocolate? Twelve listings are led by one of the three notes: five coffee oils, six vanilla-led oils and one dedicated chocolate oil, Chocolate Fudge. The surprise is that no CSI coffee oil is coffee on its own: every coffee page also names cocoa, vanilla or both. The trio is already inside the coffee bottle.

What should I buy first? The three anchors at 50 g: Roasted Coffee (₹230.00), Vanilla Bean (₹410.00) and Chocolate Fudge (₹198.24). Together ₹838.24. Each page states a candle load that tops out at 10%.

Is Chocolate Fudge available? Yes, except the 100 g, which is out of stock on 24 September 2026. Two 50 g bottles cost ₹396.48, exactly the 100 g price, so the gap costs you nothing but a second bottle.

Can I blend them myself? Yes, and it is the cheapest route to a mocha or latte candle: a 1:1 Roasted Coffee and Chocolate Fudge blend works out at ₹4.28 per gram at 50 g prices, against ₹11.20 for Moca Coffee. Keep the total load within the lowest ceiling of the oils and wax involved, and test the blend against each parent oil.
The short answer
Coffee: Roasted Coffee is the value leader (₹4.60/g at 50 g, every size in stock). The four other coffee oils cost from about twice to 3.3 times as much per gram, and two of them have most sizes out of stock.
Vanilla: Vanilla Bean for a clean, creamy vanilla; Dark Vanilla (same price) for spice and amber; Dark Vanilla Oud if you want a darker, cheaper vanilla with oud.
Chocolate: one oil, Chocolate Fudge, priced flat at ₹3.96/g from 50 g to 1 kg. The 100 g is out of stock; buy 50 g or 500 g.
The trio buy: ₹838.24 for the three anchors at 50 g, or ₹748.24 if you swap in Dark Vanilla Oud.
Where CSI's coffee, vanilla-led and chocolate oils sit Placed by the notes each product page states. Price per gram at the 50 g size unless marked. COFFEE Coffee only: none listed every coffee page also names cocoa or vanilla Coffee + vanilla only none listed Coffee + chocolate only none listed NAMES ALL THREE Roasted Coffee ₹4.60 Coffee Vanilla Tobacco ₹8.98 Moca Coffee ₹11.20 Coffee Blast ₹12.98 Khamrah Qahwa ₹15.06 VANILLA CORNER Vanilla Bean ₹8.20 Dark Vanilla ₹8.20 Dark Vanilla Oud (+ oud) ₹6.40 Cinnamon Vanilla (+ spice) ₹5.43 Vanilla Orange Blossom (+ floral) ₹8.30 CHOCOLATE + VANILLA EDGE Chocolate Fudge ₹3.96 Tobacco Vanilla (100 g) ₹7.99 Chocolate only: none listed the corner is empty CHOCOLATE VANILLA Solid box = oils exist in that position. Dashed = no CSI oil listed there on 24 September 2026. Moca Coffee and Coffee Blast have sizes out of stock; Tobacco Vanilla starts at 100 g. Prices: CSI live pricing, September 2026.
The CSI oils led by coffee, vanilla or chocolate, placed by the notes each product page states (many other oils name vanilla in a supporting role). The centre is crowded and four positions are empty: there is no coffee-only oil, no chocolate-only oil, and no coffee oil that pairs with just one of the other two notes. That is why this page treats the trio as one buying decision rather than three.
Straight answer
I want coffee, vanilla and chocolate candles. Which CSI oils do I buy, and what will it cost?
Buy one oil per note at 50 g: Roasted Coffee (₹230.00), Vanilla Bean (₹410.00) and Chocolate Fudge (₹198.24), ₹838.24 in total. All three pages state a candle load of up to 10%, matching the ceiling of Luxury Soy Wax CSI 464, and all three are in stock at 50 g and 500 g on 24 September 2026. Each 50 g makes four 150 g candles at 8%, enough to test 6%, 8% and 10% with oil to spare for a blend. If one note needs more depth, add Coffee Vanilla Tobacco (₹449.00) for an evening coffee or Dark Vanilla Oud (₹320.00) for a darker vanilla. Leave the perfume-grade coffee oils until the anchors have been burned: they cost 2.4 to 3.3 times Roasted Coffee's price per gram and their pages state no candle load.
One line: one coffee, one vanilla, one chocolate at 50 g each for ₹838.24, then blend before you buy anything dearer.
Start with the oil that already holds all three notes. Roasted Coffee 50 g is ₹230.00 (₹4.60/g). Its page lists coffee bean, dark chocolate, espresso, vanilla and caramel, and states 6–10% for candles.
Buy Roasted Coffee 50 g — ₹230.00

Why the three notes travel together

Coffee is bitter, vanilla is soft, chocolate is rich. Each one alone is a flavour; together they are a café.

Buyers ask for "coffee candles" and then buy the one that smells like a latte. That is not fickleness: real roasted coffee is sharp and slightly burnt, and in a candle most people read that edge as smoky rather than pleasant. Perfumers soften it with vanilla (which rounds the bitterness) and cocoa (which fills the middle), and the result reads as "coffee" to the customer. The CSI range shows this clearly. Look at the stated notes of the five coffee oils and every one names cocoa, chocolate or vanilla as well as coffee. Roasted Coffee's page lists "fresh coffee bean top notes, dark chocolate and espresso heart, and a warm vanilla and caramel base". That is a trio in one bottle.

For a buyer, this has two consequences. First, you do not need three oils to make a coffee candle that has vanilla and chocolate in it; the coffee oil already carries them. Second, you do need the separate vanilla and chocolate oils if you want three distinct candles on a shelf, or if you want to shift the balance of a coffee candle towards one of the other notes. This page is about that second job: every CSI option per note, how they pair, and what each tier costs. The coffee oils themselves, compared in depth for café retail shelves, are the subject of Coffee Shop Fragrance Oils for Candles; the wider café palette and first basket are in the hub, Buy Café-Inspired Fragrance Oils for Candle Making.

What each note does in a candle
The role of each note, and the CSI oil that supplies it most cleanly
Note What it contributes Where it usually sits Cleanest CSI source Risk when overdone
Coffee Recognition: the "someone is brewing" signal Top and heart Roasted Coffee Reads burnt or smoky rather than fresh
Vanilla Softness and sweetness; rounds bitter notes Base Vanilla Bean Cloying; drifts towards cake
Chocolate Body and richness in the middle Heart Chocolate Fudge Heavy, powdery or "brown sugar" rather than cocoa

Coffee: five options, one value leader

This is the short version, enough to choose the coffee corner of a trio. The detailed comparison of these five for café buyers belongs to Coffee Shop Fragrance Oils for Candles, and the full per-gram ladder by size to Café Fragrance Oils Wholesale in India.

Every CSI coffee oil · stock and price on 24 September 2026
One coffee oil has all five sizes, 15 g to 1 kg, in stock; two can barely be bought beyond 50 g
Oil Stated notes (abridged) Candle load on page 50 g price (per gram) Oil per 8% candle Sizes in stock
Roasted Coffee Fragrance coffee bean; dark chocolate, espresso; vanilla, caramel 6–10% ₹230.00 (₹4.60) ₹55.20 All five, 15 g to 1 kg
Coffee Vanilla Tobacco Fragrance Oil brewed coffee, cocoa; vanilla cream, tonka; tobacco leaf, amber, musk 7–9% soy ₹449.00 (₹8.98) ₹107.76 50 g, 100 g, 500 g, 1 kg (no 15 g listed)
Moca Coffee brewed coffee, light cocoa; creamy chocolate, vanilla bean; tonka, musk, amber Not stated ₹560.00 (₹11.20) ₹134.40 50 g and 100 g only; 15 g, 500 g and 1 kg out of stock
Coffee Blast espresso, roasted beans; dark cocoa, light caramel; vanilla bean, amber, musk Not stated ₹649.00 (₹12.98) ₹155.76 50 g only; every other size out of stock
Khamrah Qahwa roasted coffee, cinnamon, nutmeg; dates, praline, tuberose; vanilla, cacao, amber Not stated (perfume-grade) ₹753.00 (₹15.06) ₹180.72 50 g, 100 g, 1 kg; flat per gram

For the trio, Roasted Coffee is the obvious coffee anchor: it has the lowest price per gram, a stated candle load, every size in stock and a note list that already bridges to vanilla and chocolate. Coffee Vanilla Tobacco is the one to add when you want a darker, evening coffee; its page states "7-9% soy wax (strong throw at lower loads)", so test it at 7%, 8% and 9% rather than 10%. Khamrah Qahwa's listing name echoes a perfume of the same name; that is CSI's listing name, the oil is CSI's interpretation, CSI is not affiliated with the perfume house, and the name should stay off your label. Its 25%, 20% and 15% figures are perfume usage rates, not candle loads.

Argued against our own interest: Moca Coffee and Coffee Blast have the most "café menu" names on the list, and we would still not build a trio on them. On 24 September 2026 you can buy Moca at 50 g or 100 g and Coffee Blast at 50 g only, and neither page states a candle load. A candle that sells and cannot be reordered in 500 g is a problem you have bought yourself. If either is the one you love, ask us on WhatsApp about larger sizes before you build a range on it.

Vanilla: six options, and two that cost the same

Vanilla is the note you will buy most of, because it goes into more than one candle.

Vanilla is the most flexible third of the trio. It is a candle on its own, it softens coffee, and it lifts chocolate towards dessert. Besides Coffee Vanilla Tobacco, CSI lists six oils where vanilla leads or shares the lead. They differ in what sits beside the vanilla far more than in the vanilla itself.

Every vanilla-led CSI oil · 24 September 2026
Choose on what the vanilla is paired with; the price follows
Oil What sits with the vanilla (page notes) Candle load on page Smallest size 1 kg per gram 1 kg vs 50 g
Vanilla Bean Fragrance Oil "Creamy, sweet vanilla with subtle caramel undertones" Up to 10% soy, up to 6% paraffin 15 g ₹130.00 ₹7.65 6.8% cheaper
Dark Vanilla Fragrance spice opening, caramel and cream, dark amber and warm musk 6–10% 15 g ₹130.00 ₹7.65 6.8% cheaper
Dark Vanilla Oud spicy cardamom, oud, deep amber, warm musk, cedar 6–10% 15 g ₹105.02 ₹5.69 11.1% cheaper
Cinnamon Vanilla cinnamon and clove, sugar, cream and butter Up to 13% 15 g ₹106.20 ₹4.55 16.1% cheaper
Vanilla Orange Blossom orange blossom, neroli, mandarin, jasmine, honey, tonka, white musk Not stated (perfume-grade) 50 g ₹415.00 ₹8.29 Flat per gram
Tobacco Vanilla Fragrance Oil – Bold, Warm & Addictively Smooth tobacco leaf, clove, cinnamon, tonka, cocoa, dried fruits, amber Not stated (perfume-grade) 100 g ₹799.00 ₹7.50 No 50 g; 500 g is ₹8.00/g, a paisa dearer than the 100 g at ₹7.99

Vanilla Bean or Dark Vanilla?

They are priced identically at every size, from ₹130.00 for 15 g to ₹7,646.00 for 1 kg, so price cannot decide for you. Notes do. Vanilla Bean is the plain, creamy vanilla with a caramel edge: it is the better partner in a blend because it adds vanilla without adding anything else. Dark Vanilla opens with spice and settles on amber and musk; it is the better candle on its own, and it pushes a coffee blend towards evening. If you are only buying one, buy Vanilla Bean for the trio and add Dark Vanilla later as a standalone candle.

The cheaper vanillas, and why they are not the default

Dark Vanilla Oud is ₹6.40 per gram at 50 g against ₹8.20 for Vanilla Bean, and Cinnamon Vanilla is ₹5.43. Both are good oils, and Cinnamon Vanilla's page states the highest candle load in the group, "Up to 13% load for candles". But each brings a second character: cardamom and oud in one, cinnamon and clove in the other. In a trio collection that second character competes with the coffee. Use them when you want it: Dark Vanilla Oud for a darker line, Cinnamon Vanilla for a spiced, winter one. The 13% figure is usable only in a wax that allows it, such as Luxury Soy Wax Chunks or Premium Coconut Soy Wax CSI 468, both stated up to 13%; in CSI 464 the wax's 10% governs.

Colour note
Vanilla-rich oils are widely reported to tint wax towards cream or tan over time, and the effect varies by oil and wax. It is a general caution, not something CSI has measured for these oils. For a trio that sits in clear glass, pour one extra candle of each vanilla oil and leave it on a shelf for three to four weeks before you commit to white wax and clear jars. The fuller discussion is in Fresh-Baked Fragrance Oils for Candle Making. A tinted jar such as the Brown Matte Glass Jar (₹708.00 for 10, ₹70.80 each) makes the question irrelevant for coffee and chocolate candles.

Chocolate: one oil and a missing 100 g

CSI lists one dedicated chocolate oil. Chocolate Fudge describes "rich cocoa and sweet caramel top notes, creamy chocolate and toasted nuts middle notes, and vanilla bean and warm brown sugar base", and states "Recommended fragrance load 6-10% for candles". The page also calls it "a rich, IFRA-certified chocolate fudge fragrance oil"; that is the page's wording, and the documentation is available on request on WhatsApp.

The price structure is unusually simple. From 50 g upwards it is flat at ₹3.96 per gram: ₹198.24 for 50 g, ₹1,982.40 for 500 g, ₹3,964.80 for 1 kg. There is no bulk saving at all, which makes it the cheapest oil per gram in this guide at 50 g (Roasted Coffee is cheaper from 500 g) and removes any reason to overbuy. The 15 g is ₹6.21 per gram, 57% dearer than the 50 g, so skip it.

On 24 September 2026 the 100 g is out of stock. Because the pricing is flat, this is the most harmless stock gap you will meet: two 50 g bottles cost ₹396.48, precisely what the 100 g costs. If you want more than 100 g, the 500 g is in stock and gives you 41 candles at 8%. If you need the 100 g specifically, ask on WhatsApp rather than waiting.

Other places chocolate turns up

Cocoa appears as a supporting note in Roasted Coffee (dark chocolate), Moca Coffee (light cocoa, creamy chocolate), Coffee Blast (dark cocoa), Coffee Vanilla Tobacco and Tobacco Vanilla (cocoa) and Khamrah Qahwa (cacao). None of them will give you a chocolate candle. They give you a coffee or tobacco candle with a chocolate middle. If a buyer asks for "chocolate", the only honest answer on CSI's range is Chocolate Fudge, and the fudge character (caramel, nuts, brown sugar) is part of it. There is no dark, bitter chocolate oil listed; the nearest darker route is blending Chocolate Fudge with Dark Vanilla Oud, costed in the pairing section below.

The five oils to build the trio

Three anchors, one per note, then two depth oils that change the character of the collection without duplicating it. Ranked on what the pages state (notes and candle load), stock depth, and price per gram; CSI has no throw measurements for these oils and we will not invent any. Candle counts assume 150 g at 8% (12 g of oil).

1
coffee · all three notes · the coffee anchor
Roasted Coffee Fragrance
The trio in one bottle. The page lists "fresh coffee bean top notes, dark chocolate and espresso heart, and a warm vanilla and caramel base" and states "candles (6-10%)". It is the only coffee oil with all five sizes, including 15 g, in stock (Coffee Vanilla Tobacco and Khamrah Qahwa are in stock at every size they list, but neither lists a 15 g or offers all five), and the cheapest per gram at every size from 50 g upwards. Three customers have reviewed it on the store, all five stars, one saying it "is quite strong and feels like yummy". For the trio it plays two parts: the coffee candle itself, and the coffee half of any latte or mocha blend. Limitation: because it already carries chocolate and vanilla, a Roasted Coffee candle sitting next to a Chocolate Fudge candle can look like near-neighbours on the shelf; give them different jars or labels so customers see three choices, not two.
Size Price Per gram 150 g candles at 8%
15 gm ₹93.22 ₹6.21 1
50 gm ₹230.00 ₹4.60 4
100 gm ₹390.00 ₹3.90 8
500 gm ₹1,890.00 ₹3.78 41
1 kg ₹3,738.00 ₹3.74 83
Oil per 8% candle: ₹55.20 at 50 g, ₹44.86 at 1 kg. Buy Roasted Coffee
2
vanilla · base · the clean vanilla anchor
Vanilla Bean Fragrance Oil
The purest vanilla on the list: "Creamy, sweet vanilla with subtle caramel undertones". The page states "Recommended Fragrance Load: Up to 10% for soy wax Up to 6% for paraffin wax". It is the vanilla to blend with, because it adds vanilla and a little caramel and nothing else. On its own it is a comfort candle that sells without explanation. Limitation: it is the dearest of the three anchors per gram (₹8.20 at 50 g), and the 1 kg saves only 6.8% per gram, about ₹6.65 per candle. Buy 500 g, not 1 kg, until you know how fast vanilla moves for you.
Size Price Per gram 150 g candles at 8%
15 gm ₹130.00 ₹8.67 1
50 gm ₹410.00 ₹8.20 4
100 gm ₹790.00 ₹7.90 8
500 gm ₹3,840.00 ₹7.68 41
1 kg ₹7,646.00 ₹7.65 83
Oil per 8% candle: ₹98.40 at 50 g, ₹91.75 at 1 kg. Buy Vanilla Bean
3
chocolate · heart · the only dedicated chocolate oil
Chocolate Fudge Fragrance Oil
Chocolate with a fudge accent: cocoa and caramel on top, creamy chocolate and toasted nuts in the heart, vanilla bean and brown sugar in the base. The page states "Recommended fragrance load 6-10% for candles" and describes the oil as IFRA-certified (the page's wording). It is flat at ₹3.96 per gram from 50 g to 1 kg, which makes it the cheapest oil in this guide at 50 g and the simplest to buy. It is also listed in CSI's Diwali collection. Limitation: the 100 g is out of stock on 24 September 2026, and the fudge character means it reads "dessert" rather than "dark chocolate".
Size Price Per gram 150 g candles at 8%
15 gm ₹93.22 ₹6.21 1
50 gm ₹198.24 ₹3.96 4
100 gm ₹396.48 — Out of stock on 24 September 2026 ₹3.96 Out of stock
500 gm ₹1,982.40 ₹3.96 41
1000 gm ₹3,964.80 ₹3.96 83
Flat ₹3.96/g from 50 g upward: the 1 kg saves nothing per gram. Buy Chocolate Fudge
4
coffee + vanilla + tobacco · the evening depth oil
Coffee Vanilla Tobacco Fragrance Oil
The trio made darker. The page describes "fresh brewed coffee and cocoa top notes, a vanilla cream and tonka bean heart, and a tobacco leaf, amber, and soft musk base" and states "Recommended load - candles: 7-9% soy wax (strong throw at lower loads)". It also says "IFRA Certified" (page wording). Add it when your collection needs an after-dinner coffee next to the brighter Roasted Coffee. Limitation: its ceiling is 9%, not 10%, so your test loads are 7%, 8% and 9%; there is no 15 g; and the 1 kg is only 4.2% cheaper per gram than the 50 g.
Size Price Per gram 150 g candles at 8%
50g ₹449.00 ₹8.98 4
100g ₹899.00 ₹8.99 8
500g ₹4,399.00 ₹8.80 41
1kg ₹8,599.00 ₹8.60 83
Oil per 8% candle: ₹107.76 at 50 g, ₹103.19 at 1 kg. Buy Coffee Vanilla Tobacco
5
vanilla + oud · the darker, cheaper vanilla
Dark Vanilla Oud
Vanilla for a darker line: "opening with vanilla and spicy cardamom, deepening into exotic oud and deep amber, and settling into warm musk and woody cedar". The page states "Recommended fragrance load 6-10% for candles" and uses the wording "IFRA-certified". At ₹6.40 per gram at 50 g it undercuts Vanilla Bean, and the 1 kg is 11.1% cheaper per gram than the 50 g. It pairs with Chocolate Fudge for a deeper cocoa candle. One reviewer wrote she was "obsessed with the vanilla fragrance" (an unverified review). Limitation: oud divides people, and this is a vanilla with a clear second character; it is a depth oil, not your core vanilla.
Size Price Per gram 150 g candles at 8%
15 gm ₹105.02 ₹7.00 1
50 gm ₹320.00 ₹6.40 4
100 gm ₹590.00 ₹5.90 8
500 gm ₹2,845.00 ₹5.69 41
1 kg ₹5,691.00 ₹5.69 83
Oil per 8% candle: ₹76.80 at 50 g, ₹68.29 at 1 kg. Buy Dark Vanilla Oud
All five at 50 g: ₹1,607.24 for 250 g of oil, twenty 150 g candles at 8%. Just the anchors: ₹838.24. Tightest budget: swap Vanilla Bean for Dark Vanilla Oud and the trio is ₹748.24.

Pairing: six combinations, costed

The cheapest mocha on CSI's shelf is the one you mix yourself.

A trio collection usually needs a fourth or fifth candle: a latte, a mocha, a fudge with more vanilla. You can buy those as finished oils, where they exist, or blend two of the anchors. Blending is cheaper and gives you a scent nobody else sells, but it adds a test, because two finished fragrances do not always behave as the sum of their parts. Prices below use 50 g prices; ratios are by weight; the oil cost is for a 150 g candle at 8% (12 g of oil in total, not 12 g of each).

Six trio pairings · worked examples at 50 g prices
What each pairing costs per gram and per candle, and what it is for
Pairing Oils and ratio Per gram Oil per 8% candle Governing ceiling What it is for
Latte Roasted Coffee 2 : Vanilla Bean 1 ₹5.80 ₹69.60 10% A softer coffee for buyers who find straight coffee sharp
Mocha Roasted Coffee 1 : Chocolate Fudge 1 ₹4.28 ₹51.39 10% The café-menu candle, at 38% of Moca Coffee's per-gram price
Vanilla fudge Chocolate Fudge 2 : Vanilla Bean 1 ₹5.38 ₹64.52 10% A dessert candle; the vanilla lifts the fudge
Dark cocoa Chocolate Fudge 1 : Dark Vanilla Oud 1 ₹5.18 ₹62.19 10% The nearest route to a darker chocolate
Spiced latte Roasted Coffee 2 : Cinnamon Vanilla 1 ₹4.88 ₹58.51 10% (Roasted Coffee's), even though Cinnamon Vanilla allows 13% A winter coffee without a separate spice oil
Evening coffee Coffee Vanilla Tobacco alone ₹8.98 ₹107.76 9% Buy rather than blend: tobacco is not in the anchors

Two things stand out. The mocha blend costs ₹4.28 per gram against ₹11.20 for Moca Coffee, and both anchors can be reordered at 500 g and 1 kg while Moca cannot on 24 September 2026. That is a strong case for blending, but it is not the same scent: Moca's page lists tonka, musk and amber that neither anchor has. And the blends barely move the per-candle cost: every pairing lands between the costs of its two parent oils, and all of them are small beside the rest of the candle, because the jar, wax and wick (₹170.32 per candle in the worked example below) cost more than the oil.

Mistake: treating each oil's load separately in a blend, so a "latte at 8%" becomes 8% coffee plus 4% vanilla, 12% in total. Fix: the load is the whole blend as a share of total candle weight. For 8% in a 150 g candle, the blend weighs 12 g, however you split it. The ceiling is the lowest of every oil's stated maximum and the wax's: a blend containing Coffee Vanilla Tobacco stops at 9%; in CSI 464 nothing goes above 10%.

How to test a blend, step by step

1
Mix the blend before it meets waxWeigh the ratio into a small clean glass bottle, for example 16 g Roasted Coffee and 8 g Vanilla Bean for two latte candles. Swirl, cap and label with the ratio and date. Mixing in the bottle, not the jug, means both candles get the same blend.
2
Let it sit for a dayIn our judgement, a blend smelled straight after mixing misleads you; give it 24 hours before you smell from the bottle and decide whether to pour at all.
3
Pour the blend beside its parentsThree candles at the same load: the blend, parent A alone, parent B alone. At 8% in a 150 g jar that is 12 g of oil and 138 g of wax each. Without the parents beside it you cannot tell whether the blend is better or just different.
4
Cure all three for the same timeNone of the anchor pages states a cure time. Curing for at least 48–72 hours, longer for soy, is common practice; test at day 3 and day 7 and compare like with like.
5
Burn one at a time, and ask one questionFrom the doorway at 30 minutes and at 1 hour: can you name both notes? A latte where you cannot find the vanilla is just a weaker coffee; a mocha that only smells of fudge has lost the coffee.
6
Adjust the ratio once, then stopIf one note disappears, move the ratio one step (2:1 to 1:1, or 1:1 to 1:2) and pour again. If the second round still fails, sell the parents as separate candles; not every pairing earns a place.
7
Scale by the ratio, not by the bottleWhen a blend passes, work out the kilograms of each parent for your batch. A 2:1 latte for 41 candles needs 492 g of oil: 328 g Roasted Coffee and 164 g Vanilla Bean. That is one 500 g of coffee and a 100 g plus a 50 g plus a 15 g of vanilla, or simply a 500 g of each with vanilla left for its own candle.

The three anchors at 50 g (₹838.24) are enough for the latte, mocha and vanilla fudge tests and each parent on its own. The full protocol for which café oils need extra hot-throw testing, and the order to run those tests in, is in the café and bakery launch plan.

Three price tiers for a trio collection

The same three notes can be bought at three quite different prices. Each tier below is one coffee, one vanilla and one chocolate at 50 g; Chocolate Fudge appears in all three because it is the only chocolate oil. The oil cost per candle is the average of the three at 8% in a 150 g jar.

Trio tiers at 50 g · CSI live pricing, September 2026
What moving up a tier buys you, and what it costs
Tier Coffee Vanilla Chocolate Three 50 g bottles Average oil per 8% candle Evidence and stock
1 · Anchors (our pick) Roasted Coffee Vanilla Bean Chocolate Fudge ₹838.24 ₹67.06 All three state a candle load; all in stock at 500 g and 1 kg
2 · Depth Coffee Vanilla Tobacco Dark Vanilla Chocolate Fudge ₹1,057.24 ₹84.58 All three state a candle load; coffee capped at 9%
3 · Perfume-grade Moca Coffee Vanilla Orange Blossom Chocolate Fudge ₹1,173.24 ₹93.86 Two of three state no candle load; Moca cannot be bought above 100 g

Tier 2 costs ₹219.00 more than tier 1 for the three test bottles, and tier 3 ₹335.00 more. Those are small sums, and they are not the real cost of going up a tier. The real cost is evidence: tier 1 and tier 2 oils all tell you a candle load, while tier 3 asks you to find one yourself inside the wax ceiling, and then may not let you reorder in bulk. We sell all three tiers. For a first trio, buy tier 1, and move a single note up a tier only when a burn test tells you the anchor is not enough.

What one trio candle costs to make

Worked example, Roasted Coffee at 8% in the 150 g Clear Glass Jar with Golden Lid: 12 g of oil at the 50 g price (₹55.20) + 138 g of Luxury Soy Wax CSI 464 at ₹0.51 per gram (₹70.02) + one jar from the pack of 10 (₹94.40) + one Eco Candle Wick, Thin (C1) (₹5.90) = ₹225.52. The same candle with Vanilla Bean is ₹268.72; with Chocolate Fudge, ₹217.90. Buy Roasted Coffee at the 1 kg price and its candle falls to ₹215.18, a saving of ₹10.34. All figures exclude labour, freight, packaging and GST. The wick is a starting point only; run a melt-pool test in your jar and see the Candle Wicks collection if the pool does not reach the edge.

Mistake: pricing the three trio candles differently because the oils cost different amounts. Fix: in the worked example the gap between the cheapest (Chocolate Fudge) and dearest (Vanilla Bean) candle is about fifty rupees on a cost that is mostly jar and wax. Price the trio as one range; customers compare scents, not your oil invoice.

What to buy, in what size, and when

Buy 50 g of each anchor to test, then 500 g of the one that sells first. On these oils the 1 kg rarely justifies itself early: Roasted Coffee's 1 kg is 18.7% cheaper per gram than its 50 g, but its 500 g (₹3.78/g) is already within a few paise of the 1 kg (₹3.74/g); Vanilla Bean's 1 kg saves 6.8%; Chocolate Fudge's saves nothing. The per-gram ladder for every café oil, size by size, is the job of Café Fragrance Oils Wholesale in India.

Size plan for the anchors · 24 September 2026
Test size, first reorder, and what to skip
Oil Test with First reorder Skip Why
Roasted Coffee 50 g ₹230.00 500 g ₹1,890.00 15 g 15 g is ₹6.21/g, 35% dearer than 50 g; 500 g and 1 kg nearly equal per gram
Vanilla Bean 50 g ₹410.00 500 g ₹3,840.00 1 kg at first 1 kg saves ₹6.65 per candle
Chocolate Fudge 50 g ₹198.24 500 g ₹1,982.40 15 g; 100 g out of stock Flat ₹3.96/g from 50 g
Coffee Vanilla Tobacco 50 g ₹449.00 500 g ₹4,399.00 — No 15 g listed; 1 kg only 4.2% cheaper per gram than 50 g
Dark Vanilla Oud 50 g ₹320.00 500 g ₹2,845.00 — 500 g and 1 kg identical per gram (₹5.69)

Timing is a calendar question. Diwali falls on 8 November 2026 and Christmas on 25 December 2026, and coffee, vanilla and chocolate are among the scents that suit the colder months: North Indian winter runs roughly December to February. A trio tested in October can go into a Diwali gift run and be reordered for Christmas. Batch maths for large gourmand runs across those two dates is in Bulk Bakery Fragrance Oils for Candle Manufacturers; turning the trio into a dessert gifting line is in Dessert Fragrance Oils for Scented Candle Businesses; and a five-scent café line with a role for each candle is in Best Fragrances for a Café-Inspired Candle Collection.

Diwali 8 November and Christmas 25 December 2026: a mocha production run of Roasted Coffee 500 g (₹1,890.00) and Chocolate Fudge 500 g (₹1,982.40) is ₹3,872.40, oil for 82 single-scent candles at 8% (41 of each), or 83 mocha candles as a 1:1 blend. Ask on WhatsApp for a bulk quote and GST invoice.
WhatsApp a seasonal quote
The CSI principle
Buy the notes, then make the menu.
Three well-evidenced anchors, blended and tested, give you more candles than three expensive finished oils, and you can reorder every one of them.
"Every coffee oil we list already has chocolate and vanilla in it. The skill is deciding how much more of each to add."
— CandleMakingSuppliesIndia
Why trust this guide

CandleMakingSuppliesIndia sells every oil, wax, jar and wick named here and does not sell finished candles. This page tells you to buy the cheaper coffee oil, to blend instead of buying our dearest ones, and to skip our 1 kg until an oil has sold, because that is the advice we would want if we were starting a trio collection ourselves.

Every price, pack size, stock status and per-gram figure was taken from CSI's live store and verified on 24 September 2026. Out-of-stock sizes (Chocolate Fudge 100 g; Moca Coffee 15 g, 500 g and 1 kg; Coffee Blast everything except 50 g) are flagged as out of stock on that date and never presented as buyable. Notes, candle loads and IFRA wording are quoted from each product page; where a page states no candle load, we say so.

The triangle placement, pairings, ratios, tier structure and test method are our judgement; CSI has no throw measurements for these oils, and blend costs are worked examples. For bulk pricing, GST invoicing, and MSDS and IFRA documentation on request, message us on WhatsApp at +91 7397976926.

Frequently asked questions

Which is the best coffee fragrance oil for candles in India?
For a trio collection, CSI's Roasted Coffee: it states a 6–10% candle load, is in stock at every size on 24 September 2026, costs ₹4.60 per gram at 50 g, and its notes already include dark chocolate, vanilla and caramel. The other coffee oils are compared in depth in the coffee shop guide in this series.
Is there a chocolate fragrance oil for candles at CSI?
One: Chocolate Fudge, with cocoa, caramel, creamy chocolate, toasted nuts, vanilla bean and brown sugar notes and a stated 6–10% candle load. It is ₹3.96 per gram from 50 g to 1 kg. The 100 g is out of stock on 24 September 2026; two 50 g bottles cost the same ₹396.48.
What is the difference between Vanilla Bean and Dark Vanilla fragrance oil?
Price, none: they cost the same at every size. Notes: Vanilla Bean is creamy vanilla with caramel undertones, the better blending vanilla; Dark Vanilla opens with spice and settles on amber and musk, the better standalone candle.
Can I mix coffee and chocolate fragrance oils to make a mocha candle?
Yes. A 1:1 blend of Roasted Coffee and Chocolate Fudge costs ₹4.28 per gram at 50 g prices. Mix by weight before adding to wax, keep the total blend within the lowest ceiling of the oils and wax (10% here), and test it beside each parent oil at the same load.
How much coffee fragrance oil do I need for a 150 g candle?
At 8% of total weight, 12 g of oil and 138 g of wax; at 6%, 9 g; at 10%, 15 g. Roasted Coffee's page states 6–10%. Coffee Vanilla Tobacco states 7–9% for soy, so its maximum in a 150 g candle is 13.5 g of oil. Always use the lower of the oil's and the wax's ceiling.
Does vanilla fragrance oil turn candles yellow or brown?
Vanilla-rich oils are widely reported to tint wax over time, and the extent varies by oil and wax. CSI has not measured it for these oils, so pour a test candle, keep it for three to four weeks, and choose tinted jars such as brown matte glass if colour matters.
Your trio, in three bottles
Roasted Coffee, Vanilla Bean and Chocolate Fudge at 50 g: ₹838.24.
Every note of the trio, every page stating a candle load up to 10%, all three reorderable at 500 g. Test the singles, blend a latte and a mocha, and scale only what sells.
Start with Roasted Coffee Order the trio on WhatsApp
Editorial standards & sources
About this guide: the coffee, vanilla and chocolate page of CSI's café and bakery cluster. It lists every CSI oil led by one of the three notes, compares them by stated notes, candle load, stock and price, costs six pairings and three price tiers, and gives a size plan. It does not compare the coffee oils in depth (see the coffee shop guide). CSI is not affiliated with any brand or perfume named in its own product listings.

Customer reviews: The six reviews at the top of this page are genuine, published Judge.me reviews left by CSI customers on the product pages named on each card — Cinnamon Vanilla, Dark Vanilla Fragrance, Dark Vanilla Oud, Luxury Soy Wax CSI 464 ( Flakes Form) For Container Candles, Roasted Coffee Fragrance. They are general product reviews, not assessments of the buying advice on this page. Names, star ratings, dates and products are as recorded by Judge.me and wording is unedited. "Verified buyer" appears only on reviews Judge.me recorded as verified — Arminder Kaur, Akanksha Sharma, Anonymous, Punam Sarma, Thenirvaofficial. The reviews from SUMAN BISHT are published but not recorded as verified, and carry no badge. Reviews below five stars are included as published, not filtered out.

Figures verified 24 September 2026, CSI live pricing: Roasted Coffee 15 g ₹93.22, 50 g ₹230.00, 100 g ₹390.00, 500 g ₹1,890.00, 1 kg ₹3,738.00; Vanilla Bean and Dark Vanilla each 15 g ₹130.00, 50 g ₹410.00, 100 g ₹790.00, 500 g ₹3,840.00, 1 kg ₹7,646.00; Chocolate Fudge 15 g ₹93.22, 50 g ₹198.24, 100 g ₹396.48 (out of stock), 500 g ₹1,982.40, 1 kg ₹3,964.80; Coffee Vanilla Tobacco 50 g ₹449.00, 100 g ₹899.00, 500 g ₹4,399.00, 1 kg ₹8,599.00; Dark Vanilla Oud 15 g ₹105.02, 50 g ₹320.00, 100 g ₹590.00, 500 g ₹2,845.00, 1 kg ₹5,691.00; Moca Coffee 50 g ₹560.00, 100 g ₹1,120.00 (15 g, 500 g, 1 kg out of stock); Coffee Blast 50 g ₹649.00 (all other sizes out of stock); Khamrah Qahwa 50 g ₹753.00; Cinnamon Vanilla 15 g ₹106.20, 50 g ₹271.40, 1 kg ₹4,554.80; Vanilla Orange Blossom 50 g ₹415.00; Tobacco Vanilla 100 g ₹799.00, 500 g ₹3,999.00, 1 kg ₹7,499.00. Luxury Soy Wax CSI 464 10 kg ₹5,074.00; Clear Glass Jar with Golden Lid (150 gram) pack of 10 ₹944.00; Brown Matte Glass Jar pack of 10 ₹708.00; Eco Candle Wicks Thin (C1) 10 ₹59.00. Per-gram figures are price divided by grams, to two decimals.

Non-price figures: candle maths assume a 150 g candle with load as a percentage of total weight (8% = 12 g oil + 138 g wax); candle counts are floor(grams ÷ 12). Wax ceilings: Luxury Soy Wax CSI 464 up to 10%; Luxury Soy Wax Chunks and Premium Coconut Soy Wax CSI 468 up to 13%, as stated on the wax pages; these are formulation limits, not regulatory limits. Blend costs and per-candle costs are worked examples and exclude labour, freight, packaging and GST. Diwali (8 November 2026) and Christmas (25 December 2026) are calendar dates; seasons are approximate. The note placement in the diagram, pairings, tiers and the vanilla colour caution are editorial judgement.
ब्लॉग पर वापस जाएं