Luxury Romantic Fragrance Oils for Soy Candles

Luxury Romantic Fragrance Oils for Soy Candles

 

Luxury romantic test set: ₹2,642.00 CSI 468 soy wax stated up to 13% Prices verified 24 September 2026
Luxury romantic oils for soy
Premium rose and vanilla oils for soy candles, with the ceiling and the true cost of each.
★★★★★
"Thankyou so much candle supplier M happy with the smell of dark vanilla M obsessed with the vanilla fragrance💕 I ll definitely shop again☺️"
SUMAN BISHTJul 2025
Dark Vanilla Oud
★★★★★
"In past five years of testing and searching for the best candle fragrance I would say I found what am looking for strong fragrance in cold throw and hot throw and you can go for the minimum percentage in candle still it will give amazing smell well done and all the best"
Emma BecharaJun 2026
British Rose Fragrance Oil
★★★★★
"One of the best fragrance oils"
AnonymousVerified buyer · Jul 2025
Dark Vanilla Fragrance
★★★★★
"all the materials are high quality and ultimate fragrance range"
Arminder KaurVerified buyer · Mar 2026
Premium Coconut Soy Wax CSI 468 ( Flakes Form) For Container Candles
★★★★☆
"Will buy more.. wonderful"
Punam SarmaVerified buyer · Dec 2024
Cinnamon Vanilla
★★★★★
"One of the best wax for container Candles. Easy to work with, especially if you are a beginner."
ThenirvaofficialVerified buyer · Nov 2025
Luxury Soy Wax CSI 464 ( Flakes Form) For Container Candles
★★★★★
"Thankyou so much candle supplier M happy with the smell of dark vanilla M obsessed with the vanilla fragrance💕 I ll definitely shop again☺️"
SUMAN BISHTJul 2025
Dark Vanilla Oud
★★★★★
"In past five years of testing and searching for the best candle fragrance I would say I found what am looking for strong fragrance in cold throw and hot throw and you can go for the minimum percentage in candle still it will give amazing smell well done and all the best"
Emma BecharaJun 2026
British Rose Fragrance Oil
★★★★★
"One of the best fragrance oils"
AnonymousVerified buyer · Jul 2025
Dark Vanilla Fragrance
★★★★★
"all the materials are high quality and ultimate fragrance range"
Arminder KaurVerified buyer · Mar 2026
Premium Coconut Soy Wax CSI 468 ( Flakes Form) For Container Candles
★★★★☆
"Will buy more.. wonderful"
Punam SarmaVerified buyer · Dec 2024
Cinnamon Vanilla
★★★★★
"One of the best wax for container Candles. Easy to work with, especially if you are a beginner."
ThenirvaofficialVerified buyer · Nov 2025
Luxury Soy Wax CSI 464 ( Flakes Form) For Container Candles
Reviews collected and published through Judge.me on candlemakingsuppliesindia.store. They are general reviews of the products named on each card, not assessments of the advice set out below. Wording is unedited.
✓ Candle loads quoted from each product page, or flagged as not stated ✓ MSDS and IFRA documentation on request on WhatsApp ✓ Raw materials only — CSI does not sell finished candles
CSI Collection Buying · Luxury Romantic
The premium end of the romantic palette, in soy: five rose and vanilla oils with weight in the base, the load that governs each in CSI 464 and CSI 468, an honest word on vanilla and colour, and what the premium really costs per candle.
₹95.88
Smoked Rose Royale oil in one 150 g candle at 8% (vs ₹50.98 for British Rose) · CSI live pricing, September 2026
Quick answers — read this first
What makes a romantic soy candle "luxury"? Depth, not strength: a rose or vanilla with a real base (oud, amber, musk, woods) behind it, poured at a load the wax is designed for, in a heavier jar. In CSI's range, the luxury romantic oils we pick here are Smoked Rose Royale, White Royal Oud, Vanilla Bean, Vanilla Orange Blossom and a perfume-grade lychee-and-rose listing (the lychee-rose listing below).

How much fragrance oil can soy wax hold? Two ceilings apply and the lower governs. Luxury Soy Wax CSI 464 states up to 10%; Premium Coconut Soy Wax CSI 468 and Luxury Soy Wax Chunks state up to 13%. Most romantic oil pages stop at 10%, and three luxury oils state no candle load at all, so the wax ceiling governs for them.

Does vanilla discolour soy candles? Vanilla-rich oils are widely reported to tint white wax towards cream or tan over time, especially in light. We cannot promise either way for a given oil, so test for two weeks in daylight before you sell a vanilla candle in a clear jar, or choose a tinted jar.

What does luxury cost? In oil alone, a 150 g Smoked Rose Royale candle at 8% carries ₹95.88, against ₹50.98 for British Rose. The full worked example in CSI 468 and a black 150 g jar is ₹296.69, before labour, freight, packaging and GST.
The short answer
The oils: Smoked Rose Royale (smoky rose), White Royal Oud (rose within oud), Vanilla Bean (pure vanilla), Vanilla Orange Blossom (floral vanilla), and the lychee-rose listing (luminous rose).
The wax: CSI 468 for headroom (13%) and a creamy look; CSI 464 (10%) if every oil you use stops at 10% anyway, which saves ₹17.88 per 150 g candle.
The ceiling: the lower of wax maximum and oil page maximum. No stated oil load means the wax ceiling governs, and you test more carefully.
The cost: luxury romantic oil runs ₹7.65 to ₹11.96 per gram, against ₹4.25 for British Rose at 50 g. The jar and wax are where the rest of "luxury" is paid for.
Two ceilings: which load governs a luxury romantic oil Bar = candle load stated on the oil page. Vertical lines = stated maximum of the wax. The lower one governs. 0% 2% 4% 6% 8% 10% 12% 14% British Rose page: up to 10% soy 10% Vanilla Bean page: up to 10% soy 10% White Royal Oud page: 6–10% 10% Fresh Strawberries page: 6–9% 9% Japanese Cherry Blossom page: 6–13% 13% Smoked Rose Royale no candle load stated wax ceiling governs: 10% in CSI 464, 13% in CSI 468 lychee-rose listing perfume rates only wax ceiling governs: 10% in CSI 464, 13% in CSI 468 Vanilla Orange Blossom perfume rates only wax ceiling governs: 10% in CSI 464, 13% in CSI 468 CSI 464 · 10% CSI 468 · Chunks · 13% Of these eight, only Japanese Cherry Blossom states a load above 10%; its extra headroom exists only in CSI 468 or Luxury Soy Wax Chunks. Perfume-grade pages quote 15–25% perfume usage rates. Those are not candle loads and are not drawn here. Ceilings are formulation limits, not regulatory limits, and a maximum is not a target: test at 6%, 8% and 10%.
The candle load each oil's page states, against the stated ceilings of CSI's soy waxes. Four of the eight romantic oils charted stop at 10% or below and one reaches 13%, so for most of them the wax you choose does not raise their ceiling. The three dashed bars are the luxury oils whose pages state no candle load: for them, the wax ceiling is the only stated limit, and the test does the rest.
Straight answer
I want a luxury romantic candle in soy wax. Which CSI oils, which wax, what load, and what will it cost?
Test five oils: Smoked Rose Royale (100 g, ₹799.00; no 50 g listed), White Royal Oud, Vanilla Bean, Vanilla Orange Blossom and the lychee-rose listing (50 g each), ₹2,642.00 for 300 g. Pour them in Premium Coconut Soy Wax CSI 468 (stated up to 13%, pour 58–60°C per its page) at 6%, 8% and 10%: White Royal Oud and Vanilla Bean state a 10% maximum, and the other three state no candle load, so we would not go above 10% without a clear reason even where the wax allows 13%. A 150 g Smoked Rose Royale candle at 8% in CSI 468 with a black 150 g jar and a C1 wick is ₹296.69 in materials, against ₹233.90 for British Rose in CSI 464 in the same jar. The difference is almost all oil. If budget matters more than the smoky rose, start with the three oils that state a candle load: Vanilla Bean, White Royal Oud and British Rose, ₹1,042.40.
One line: luxury romantic in soy is depth plus restraint: a rose or vanilla with a real base, 8% in CSI 468, a heavier jar, and a two-week colour check on anything vanilla.
The luxury rose, from 100 g. Smoked Rose Royale is ₹799.00 for 100 g (₹7.99/g), eight 150 g candles at 8%. Notes as stated: "Dark rose petals", "Smoky bakhoor accord, soft spice", "Amber, musk, warm woody undertones". No candle load stated; test inside your wax's ceiling.
Buy Smoked Rose Royale 100 g — ₹799.00

What luxury means in a romantic soy candle

A cheap romantic candle announces itself. A luxury one is still there an hour later.

The romantic palette itself (rose, vanilla, red fruits, soft florals, musk) is laid out in Romantic Fragrance Oils for Candle Making. This page is about the top tier of that palette in soy wax: which oils earn a premium price, what soy does to them, and how much the premium really costs. Three things separate a luxury romantic candle from an everyday one, and only one of them is the oil.

1 · A base with weight

Everyday romantic oils are often top-and-heart oils: a bright rose, a sugary berry. Luxury romantic oils put weight in the base. Smoked Rose Royale rests on "Amber, musk, warm woody undertones"; White Royal Oud on "creamy sandalwood, ambergris, and soft musk"; Vanilla Orange Blossom on "vanilla, tonka bean, and white musk". In soy, which many makers find gentler in throw than paraffin, a heavier base is what keeps a romantic candle present through a two-hour dinner. That is our judgement from how these oils are built, not a throw measurement: CSI has none.

2 · Restraint in the load

Luxury rarely means maximum load. A rose-and-oud at 10% in a small room can feel heavy; the same oil at 7% or 8% often feels expensive. The ceilings on this page are limits, not targets, and a premium oil is exactly where a lower load saves the most money per candle.

3 · The vessel and the wax surface

Soy's soft, creamy surface is part of the appeal, and it is where luxury is won or lost visually: a smooth top, no deep sinkholes, and a colour that matches the promise on the label. That last point is why the vanilla colour question has its own section below.

Argued against our own interest: the most expensive oil does not make the most luxurious candle. The lychee-rose listing costs 2.8 times British Rose per gram. If your customers cannot tell the difference in a blind burn, the premium is going into your costs, not into their experience. Run the blind test in the soy test section before you commit.

Rose, vanilla and fruit in soy: what to expect

Each romantic family behaves a little differently in soy wax, and knowing the tendencies helps you set the test. These are common experiences among candle makers and our reading of the stated notes, not laboratory results.

Rose in soy

Fresh, dewy roses are built mostly of top and heart notes, and in soy those can feel quieter once the candle is lit than they do in the bottle. Darker roses with smoke, amber or oud in the base tend to hold better through a burn because the base notes are the ones left when the lighter notes have gone. That is the structural case for Smoked Rose Royale and for White Royal Oud's "rose petals" within an oud, and the case against expecting a bright rose alone to carry a luxury price.

Vanilla in soy

Vanilla sits comfortably in soy's creamy character and is often the strongest-feeling romantic family in a soy candle. Its two issues are cost (Vanilla Bean is ₹8.20/g at 50 g) and colour. A floral vanilla such as Vanilla Orange Blossom ("bright orange blossom, neroli, and juicy mandarin" into "orange flower, jasmine, and honey" and "vanilla, tonka bean, and white musk") gives you vanilla's warmth with a lighter, more romantic lift.

Red fruit in soy

Fruit tops are the quickest notes to fade, in any wax. In a luxury line, red fruit works best as an accent over a rose or musk base rather than as the lead. The lychee-rose listing is an example: "sparkling lychee, tart rhubarb, bergamot" over "Turkish rose, peony, incense, and vanilla" and "cashmeran, white musk, oud, and vetiver". The fruit opens it; the rose and woods carry it. For the everyday fruit oils, see Buy Romantic Candle Fragrance Oils in India.

Everyday romantic vs luxury romantic, in soy
What changes when you move up a tier, oil by oil
Family Everyday CSI oil (50 g per gram) Luxury CSI oil (per gram) What the luxury oil adds (stated notes) Oil per 8% candle, everyday → luxury
Rose British Rose (₹4.25) Smoked Rose Royale (₹7.99 at 100 g) Smoky bakhoor accord, amber, musk, woods ₹50.98 → ₹95.88
Rose, luminous British Rose (₹4.25) lychee-rose listing (₹11.96) Lychee, rhubarb, peony, incense, oud, vetiver ₹50.98 → ₹143.52
Rose within oud British Rose (₹4.25) White Royal Oud (₹8.40) Saffron, white oud, labdanum, sandalwood, ambergris ₹50.98 → ₹100.80
Vanilla Cinnamon Vanilla (₹5.43) Vanilla Bean (₹8.20) A single creamy vanilla with caramel undertones, no spice ₹65.14 → ₹98.40
Floral vanilla Japanese Cherry Blossom (₹5.40) Vanilla Orange Blossom (₹8.30) Orange blossom, honey, tonka, white musk ₹64.80 → ₹99.60

Two ceilings: which load governs, oil by oil

The wax sets one limit, the oil sets another. You work to the lower one, and you test well below both.

The rule is simple and it is the rule for every post in this series: the lower of the wax maker's stated maximum and the oil page's stated candle maximum governs. CSI's three container soy waxes state: Luxury Soy Wax CSI 464, up to 10% (melt and pour 80–90°C per its page); Premium Coconut Soy Wax CSI 468, up to 13% (pour 58–60°C); Luxury Soy Wax Chunks, up to 13%. Other waxes in the wax collection, including Premium Coconut Soy Wax and Coconut Wax, do not state a ceiling on their pages, so if you use them, say so in your own records and test conservatively. These are formulation limits, not regulatory limits.

The governing load for each luxury romantic candidate
Page wording quoted; "governs" = the lower of the two stated limits
Oil Oil page states Governs in CSI 464 Governs in CSI 468 / Chunks We would test at
Smoked Rose Royale No candle load stated 10% (wax) 13% (wax) 6%, 8%, 10%
lychee-rose listing Perfume rates only (25%/20%/15%), not candle loads 10% (wax) 13% (wax) 6%, 8%, 10%
White Royal Oud "Recommended fragrance load 6-10% for candles" 10% 10% (oil) 6%, 8%, 10%
Vanilla Bean "Up to 10% for soy wax Up to 6% for paraffin wax" 10% 10% (oil) 6%, 8%, 10%
Vanilla Orange Blossom Perfume rates only; no candle load stated 10% (wax) 13% (wax) 6%, 8%, 10%
Japanese Cherry Blossom (reference) "6-13% for candles" 10% (wax) 13% 6%, 8%, 10%, then 12% if 10% wins

Two conclusions for a luxury buyer. First, for most of these oils the extra headroom of CSI 468 is not usable, because the oil page stops at 10%. Choose CSI 468 for its look and handling, not to push load. Second, for the three oils with no stated candle load, the wax ceiling is the only written limit you have, so the test matters more, and we would not exceed 10% without a burn test that shows a clear gain. Ask on WhatsApp for the MSDS and IFRA documents of any oil you plan to sell; the perfume-grade pages describe themselves as "IFRA compliant, phthalate-free", which is the page's wording, and the documents are what you should keep on file.

Mistake: reading "25%" on a perfume-grade page as a candle load. Fix: the 25%/20%/15% figures on the lychee-rose and Vanilla Orange Blossom pages are perfume and solid-perfume usage rates. A soy candle at 25% is far above every CSI soy wax's stated ceiling and is likely to sweat, soot or fail to set properly. Work at 6–10%.

The five luxury romantic oils

Chosen on stated notes (weight of the base, depth of the rose or vanilla), stated candle load where there is one, stock at the sizes you would buy, and price per gram. They are not ranked by strength; CSI has no throw data. Candle counts assume 150 g at 8% (12 g of oil).

1
smoky rose · the evening rose · from 100 g
Smoked Rose Royale
The darkest rose in the candle range. Stated notes: "Top Notes:Dark rose petals Middle Notes:Smoky bakhoor accord, soft spice Base Notes:Amber, musk, warm woody undertones". It is the rose for a "late evening" or anniversary-dinner candle rather than a bright gift. The page states no candle load, so the wax ceiling governs: 10% in CSI 464, 13% in CSI 468, and we would test at 6%, 8% and 10%. Limitations: there is no 15 g or 50 g, so the smallest buy is 100 g (₹799.00); pricing is flat, and the 1 kg is 0.1% dearer per gram than the 100 g; smoke divides people, so test it on customers who like dark perfumes and on some who do not.
Size Price Per gram 150 g candles at 8%
100g ₹799.00 ₹7.99 8
500g ₹3,999.00 ₹8.00 41
1kg ₹7,999.00 ₹8.00 83
Oil per 8% candle: ₹95.88 at 100 g, ₹95.99 at 1 kg. Bulk saves nothing. Buy Smoked Rose Royale
2
luminous rose · perfume-grade · brand-inspired listing
Parfums De Marly Delina inspired fragrance oil
The brightest luxury rose: "sparkling lychee, tart rhubarb, bergamot, and a whisper of nutmeg", into "a luminous heart of Turkish rose, peony, incense, and vanilla", drying down to "cashmeran, white musk, oud, and vetiver". The name on this card is CSI's product listing name; the oil is CSI's interpretation of a style, CSI is not affiliated with the brand, and the brand name must not appear on your candle label. Elsewhere on this page we call it the lychee-rose listing. It is perfume-grade: the page quotes perfume usage rates, not a candle load, so work within your wax ceiling. Limitation: at ₹11.96 per gram it is the dearest oil here, 2.8 times British Rose, and it is priced flat from 50 g to 1 kg.
Size Price Per gram 150 g candles at 8%
50g ₹598.00 ₹11.96 4
100g ₹1,195.00 ₹11.95 8
1kg ₹11,952.00 ₹11.95 83
Oil per 8% candle: ₹143.52 at 50 g, ₹143.42 at 1 kg. Buy the lychee-rose oil
3
pure vanilla · the warm lead · states a load
Vanilla Bean Fragrance Oil
The vanilla of the luxury set, and the one with a stated candle load: "Recommended Fragrance Load: Up to 10% for soy wax Up to 6% for paraffin wax". The page describes "Creamy, sweet vanilla with subtle caramel undertones". CSI's product information lists vanillin for this oil (check the MSDS, on request, for the figure); vanillin is the compound most often associated with vanilla-related discolouration, so read the colour section before choosing a clear jar and white wax. Limitation: price and colour, not structure. It is a single accord, so in a range it pairs best with a rose or blossom neighbour.
Size Price Per gram 150 g candles at 8%
15 gm ₹130.00 ₹8.67 1
50 gm ₹410.00 ₹8.20 4
100 gm ₹790.00 ₹7.90 8
500 gm ₹3,840.00 ₹7.68 41
1 kg ₹7,646.00 ₹7.65 83
The 1 kg is only 6.8% cheaper per gram than the 50 g. Buy Vanilla Bean
4
rose within oud · the polished one · states a load
White Royal Oud
A rose that arrives inside a soft oud. Stated notes: "bergamot and saffron top notes, white royal oud, rose petals, and labdanum middle notes, and creamy sandalwood, ambergris, and soft musk base". The page states "Recommended fragrance load 6-10% for candles" and describes it as "An ultra-refined, IFRA-certified white royal oud fragrance oil" (the page's wording; ask for documents). In our judgement it is the luxury romantic oil most likely to suit buyers who say they "don't like florals", and it doubles as a masculine-leaning gift. Limitation: oud is polarising; this is a softened oud, but test it blind with people who are not already fans.
Size Price Per gram 150 g candles at 8%
15gm ₹130.00 ₹8.67 1
50gm ₹420.00 ₹8.40 4
100gm ₹810.00 ₹8.10 8
500gm ₹4,051.00 ₹8.10 41
1kg ₹8,103.00 ₹8.10 83
Oil per 8% candle: ₹100.80 at 50 g, ₹97.24 at 1 kg (3.5% less). Buy White Royal Oud
5
floral vanilla · the soft luxury · perfume-grade
Vanilla Orange Blossom
Vanilla with a romantic floral lift. Stated notes: "Opens with bright orange blossom, neroli, and juicy mandarin, moves into a creamy white-floral heart of orange flower, jasmine, and honey, and dries down to vanilla, tonka bean, and white musk". It is the luxury answer for customers who find plain vanilla too dessert-like. It is perfume-grade: the page quotes perfume rates and no candle load, so the wax ceiling governs and we would test at 6%, 8% and 10%. Limitations: only 50 g, 100 g and 1 kg are listed (no 15 g or 500 g); pricing is flat; and as a vanilla-based oil it carries the same colour caution as Vanilla Bean.
Size Price Per gram 150 g candles at 8%
50g ₹415.00 ₹8.30 4
100g ₹829.00 ₹8.29 8
1kg ₹8,294.00 ₹8.29 83
Oil per 8% candle: ₹99.60 at 50 g, ₹99.53 at 1 kg. Buy Vanilla Orange Blossom
The luxury test set: Smoked Rose Royale 100 g plus the other four at 50 g, ₹2,642.00 for 300 g (₹8.81 per gram on average). On a tighter budget: the three oils with stated candle loads, Vanilla Bean, White Royal Oud and British Rose as your everyday control, ₹1,042.40. The control matters: without an everyday rose burning beside the luxury one, you cannot tell whether the premium is visible.

The vanilla colour question, answered honestly

We can't promise your vanilla candle will stay white. Nobody honest can, without testing your oil in your wax.

Candle makers widely report that vanilla-rich fragrance oils, especially those containing vanillin, can shift white or ivory wax towards cream, tan or light brown over days and weeks, and that light and warmth speed it up. We have not measured this for CSI's oils in CSI's waxes and we do not publish colour data, so treat the following as a caution to test, not a prediction.

Which oils on this page it applies to

Vanilla Bean (CSI's product information lists vanillin; check the MSDS), Vanilla Orange Blossom (vanilla and tonka in the base), and to a lesser degree any romantic oil with vanilla in its stated base: the lychee-rose listing ("vanilla" in the heart), Love Spell ("powdery vanilla"), Fresh Strawberries ("vanilla sugar"). Smoked Rose Royale and White Royal Oud name no vanilla. CSI's product information for Cinnamon Vanilla also lists vanillin.

Four ways to handle it

1. Test for two weeks, in light. Pour two identical candles, keep one on a windowsill and one in a drawer, and compare at day 7 and day 14. 2. Choose the jar for the scent. A tinted or opaque vessel, such as the Black Glass Jar with Black Lid (150 gram) or the Maroon/ Deep Red Matte Glass Jar, hides colour drift and reads luxurious and romantic at once. 3. Design for ivory. If the candle is meant to be cream-coloured, a gentle drift is part of the look rather than a flaw. 4. Tint deliberately. A small amount of liquid candle dye in a warm shade can make a drift less noticeable; test it, and do not describe a dyed candle as undyed.

Argued against our own interest: if your brand promise is "pure white soy, clear glass", vanilla-led candles are the riskiest products in a romantic range. Sell your vanilla in a tinted jar, or make the rose your white-wax hero and keep vanilla for the darker vessels. We would rather lose a vanilla sale than have you field returns over colour.

What a luxury romantic candle costs to make

The premium in "premium oil" is real but smaller than it looks once the jar and wax are in the sum. Worked examples, 150 g candle at 8%: 12 g of oil plus 138 g of wax, in a Black Glass Jar with Black Lid (150 gram) at ₹107.00 each from its pack of 10, with a C1 wick at ₹5.90. All figures exclude labour, freight, packaging and GST.

Material cost per 150 g candle · worked examples
Everyday rose in CSI 464 vs luxury romantic oils in CSI 468, same jar
Candle Oil (12 g) Wax (138 g) Jar + wick Total
British Rose, CSI 464 (baseline) ₹50.98 ₹70.02 ₹112.90 ₹233.90
Smoked Rose Royale, CSI 468 ₹95.88 ₹87.91 ₹112.90 ₹296.69
Vanilla Bean, CSI 468 ₹98.40 ₹87.91 ₹112.90 ₹299.21
White Royal Oud, CSI 468 ₹100.80 ₹87.91 ₹112.90 ₹301.61
lychee-rose listing, CSI 468 ₹143.52 ₹87.91 ₹112.90 ₹344.33

Read it this way: moving from British Rose to Smoked Rose Royale adds ₹44.90 of oil per candle; moving from CSI 464 to CSI 468 adds ₹17.88 of wax. In the British Rose candle, oil is about 22% of material cost; in the Smoked Rose Royale candle it is about 32%. CSI 468 is ₹6,370.00 for 10 kg (₹0.64 per gram) against ₹5,074.00 for CSI 464 (₹0.51 per gram), 26% more per gram; the 1 kg bag of CSI 468 is ₹650.00 (₹0.65 per gram). Luxury Soy Wax Chunks sit between them at ₹5,999.00 for 10 kg (₹0.60 per gram) with the same stated 13% ceiling.

The statement candle

Luxury romantic candles often sell in larger vessels. Worked example: a 600 g candle in the Borosilicate Glass Jar 600 gram fill capacity with golden lid (₹200.00) at 8% needs 48 g of Smoked Rose Royale (₹383.52 at the 100 g price, ₹383.90 at 500 g) and 552 g of CSI 468 (₹351.62): ₹935.14 before wicks, which for a wide jar need their own melt-pool test and may mean more than one wick. It excludes labour, freight, packaging and GST.

The black jar's delivery note
The Black Glass Jar with Black Lid (150 gram) listing title includes "Deliveries Starting 5th Dec". It is in stock to order on 24 September 2026, but confirm the dispatch date on WhatsApp before you schedule a pour around it. The Maroon/ Deep Red Matte Glass Jar (₹708.00 for 10, ₹70.80 each) carries no such note; its capacity is not stated in our data, so weigh a water fill before you plan loads.

A soy test built for premium oils

When oil costs ₹7.99 to ₹11.96 per gram, a sloppy test is expensive. This sequence spends as little premium oil as possible while answering the luxury questions: is it visibly better than the everyday rose, what load, and does it hold colour.

1
Include an everyday controlPour British Rose at 8% in the same wax and jar. Every luxury oil is judged against it, blind. If testers cannot pick the luxury candle, the premium is not visible.
2
Start at 8%, not 10%With premium oils, pour 8% first, then 6% and 10% only for the oils that pass the blind sniff. Each 2% you save on Smoked Rose Royale is about ₹23.97 less oil per 150 g candle at the 10%-to-8% step.
3
Follow the wax page's temperatures exactlyCSI 468's page gives a 58–60°C pour; CSI 464's gives 80–90°C for melt and pour. Keep every candle in the test at the same temperatures so the oils are the only variable.
4
Cure longer than you thinkNone of these five pages states a cure time. At least 48–72 hours is common practice and soy is often given longer; compare at day 3, day 7 and day 14, since heavier bases can take time to settle.
5
Run the two-week colour pairFor Vanilla Bean and Vanilla Orange Blossom, pour one extra clear-jar candle each and store one in light, one in the dark. Photograph both at day 0, 7 and 14 against a white card.
6
Burn at dinner lengthTwo hours in a closed dining room or bedroom. Note at 30, 60 and 120 minutes; note the surface after cooling (smooth, pitted, frosted), which is part of how a luxury candle is judged.
7
Price the winner before you love itPut the winning oil's per-candle cost into your price sheet at 1 kg and at 100 g. If the candle only works at the retail price you would need at the 100 g oil price, it is not yet a product.
Wick note for soy
Soy and heavier-based oils can need a different wick from lighter blends. Treat C1 as a starting point, run a melt-pool test, and compare options in the candle wicks collection; jar diameters vary and we cannot prescribe a wick without them.

If your luxury romantic line is for Valentine's Day, the ranked oils for that occasion are in Best Fragrance Oils for Valentine's Day Candles and the production quantities in Valentine's Day Candle Fragrance Oils Wholesale; for anniversary gifting, where a darker rose often fits, see Fragrance Oils for Anniversary Gift Candles. If you want to buy the oils in bulk once they pass, Wholesale Fragrance Oils for Gift Candle Manufacturers covers reorder habits for gift manufacturers.

Valentine's Day, Sunday 14 February 2027: luxury tests need the longest cure, so pour by mid-November, decide by mid-December, and order production oil and CSI 468 early in January. Ask us for a 10 kg CSI 468 quote (₹6,370.00 per 10 kg listed) and 500 g of your winning oil with GST invoice.
WhatsApp a Valentine quote
The CSI principle
Pay for depth you can smell, not for a name you can't use.
A luxury romantic candle earns its price through a base that lasts and a load that feels effortless. If a premium oil does not beat an everyday rose in a blind burn, keep your money and your margin.
"Luxury in a candle is the moment someone notices the room still smells of rose after the flame is out."
— CandleMakingSuppliesIndia
Why trust this guide

CandleMakingSuppliesIndia sells every oil, wax and jar on this page, including the premium listings, and does not sell finished candles. We have told you where the cheaper oil may be enough, where bulk saves nothing, and why vanilla may not suit a white-wax, clear-jar product.

Every price, pack size and per-gram figure was taken from CSI's live store and verified on 24 September 2026, with out-of-stock sizes flagged. Notes, candle loads, IFRA wording and wax ceilings are quoted from the product pages; where a page states no candle load, we say so and work within the wax ceiling.

The soy behaviour notes, the vanilla colour caution and the test design are our judgement; CSI has no throw or colour measurements for these oils. For bulk pricing, GST invoicing, and MSDS and IFRA documentation on request, message us on WhatsApp at +91 7397976926.

Frequently asked questions

What is the best rose fragrance oil for luxury soy candles?
For a dark, evening rose, Smoked Rose Royale (smoky bakhoor accord, amber, musk, woods; from 100 g at ₹799.00). For a rose within a soft oud, White Royal Oud, which states 6–10% for candles. Test either against British Rose as an everyday control before paying the premium.
How much fragrance oil can I add to coconut soy wax?
Premium Coconut Soy Wax CSI 468 states up to 13%, but the oil page's stated maximum also applies and the lower governs. White Royal Oud and Vanilla Bean state 10%, so 10% is their ceiling even in CSI 468. Test at 6%, 8% and 10%.
Why did my vanilla soy candle turn yellow?
Vanilla-rich oils, particularly those with vanillin, are widely reported to tint wax over time, faster in light and warmth. Test two candles, one in light and one in the dark, for two weeks; use tinted or opaque jars for vanilla candles if colour matters.
Can I use perfume oil in candles at 20% to 25%?
No. The 15–25% figures on CSI's perfume-grade pages are perfume usage rates, not candle loads. CSI's soy waxes state ceilings of 10% (CSI 464) and 13% (CSI 468 and Soy Wax Chunks); work within those and test at 6–10%.
How much does it cost to make a luxury soy candle in India?
Worked example: a 150 g Smoked Rose Royale candle at 8% in CSI 468 with a black 150 g jar and a C1 wick is ₹296.69 in materials; the same jar with British Rose in CSI 464 is ₹233.90. Both exclude labour, freight, packaging and GST.
Is CSI 468 coconut soy wax better than CSI 464 for luxury candles?
It states a higher ceiling (13% against 10%) and a lower pour temperature (58–60°C), and costs ₹17.88 more per 150 g candle at 10 kg prices. For oils whose pages stop at 10%, the extra headroom is not usable; choose it for handling and finish, and test both if unsure.
Your luxury romantic test
Five premium romantic oils for soy: ₹2,642.00.
Smoked Rose Royale, White Royal Oud, Vanilla Bean, Vanilla Orange Blossom and the lychee-rose listing, tested at 8% in CSI 468 against a British Rose control. Keep the ones your testers can pick blind.
Start with Smoked Rose Royale Order the luxury set on WhatsApp
Editorial standards & sources
About this guide: the luxury-in-soy page of CSI's romantic cluster. It covers premium rose, vanilla and floral-vanilla oils in soy wax, the two-ceilings rule for each, the vanilla colour caution and the material cost of a luxury romantic candle. The romantic palette is explained in the hub page. CSI is not affiliated with any brand named in its own product listings.

Customer reviews: The six reviews at the top of this page are genuine, published Judge.me reviews left by CSI customers on the product pages named on each card — British Rose Fragrance Oil, Cinnamon Vanilla, Dark Vanilla Fragrance, Dark Vanilla Oud, Luxury Soy Wax CSI 464 ( Flakes Form) For Container Candles, Premium Coconut Soy Wax CSI 468 ( Flakes Form) For Container Candles. They are general product reviews, not assessments of the buying advice on this page. Names, star ratings, dates and products are as recorded by Judge.me and wording is unedited. "Verified buyer" appears only on reviews Judge.me recorded as verified — Anonymous, Arminder Kaur, Punam Sarma, Thenirvaofficial. The reviews from SUMAN BISHT, Emma Bechara are published but not recorded as verified, and carry no badge. Reviews below five stars are included as published, not filtered out.

Figures verified 24 September 2026, CSI live pricing: Smoked Rose Royale 100 g ₹799.00, 500 g ₹3,999.00, 1 kg ₹7,999.00; lychee-rose listing 50 g ₹598.00, 100 g ₹1,195.00, 1 kg ₹11,952.00; Vanilla Bean 15 g ₹130.00, 50 g ₹410.00, 100 g ₹790.00, 500 g ₹3,840.00, 1 kg ₹7,646.00; White Royal Oud 15 g ₹130.00, 50 g ₹420.00, 100 g ₹810.00, 500 g ₹4,051.00, 1 kg ₹8,103.00; Vanilla Orange Blossom 50 g ₹415.00, 100 g ₹829.00, 1 kg ₹8,294.00 — all in stock. British Rose 50 g ₹212.40; Cinnamon Vanilla 50 g ₹271.40; Japanese Cherry Blossom 50 g ₹270.00. Luxury Soy Wax CSI 464 10 kg ₹5,074.00; Premium Coconut Soy Wax CSI 468 1 kg ₹650.00, 10 kg ₹6,370.00; Luxury Soy Wax Chunks 10 kg ₹5,999.00; Black Glass Jar with Black Lid (150 gram) pack of 10 ₹1,070.00; Maroon/ Deep Red Matte Glass Jar pack of 10 ₹708.00; Borosilicate Glass Jar 600 gram fill capacity with golden lid ₹200.00; Eco Candle Wicks Thin (C1) 10 ₹59.00. Per-gram figures are price divided by grams, to two decimals.

Non-price figures: candle maths assume a 150 g candle with load as a percentage of total weight (8% = 12 g oil + 138 g wax), and a 600 g candle at 8% = 48 g oil + 552 g wax; candle counts are whole candles, floor(grams ÷ 12). Wax ceilings and temperatures as stated by the wax pages: CSI 464 up to 10%, melt/pour 80–90°C; CSI 468 up to 13%, pour 58–60°C; Luxury Soy Wax Chunks up to 13%; formulation limits, not regulatory limits. Vanillin is listed in CSI's product information for Vanilla Bean and Cinnamon Vanilla; the MSDS, on request, is the document to check for the figure. Notes, candle loads and IFRA wording are quoted from each product page. Per-candle costs are worked examples and exclude labour, freight, packaging and GST. Soy behaviour notes and the vanilla colour caution are editorial judgement, not measurements.
ब्लॉग पर वापस जाएं