Buy Indian-Inspired Fragrance Oils for Candle Making

Buy Indian-Inspired Fragrance Oils for Candle Making

 

Six-oil 50 g Indian test set: ₹2,075.80 Mogra and Rajnigandha out of stock on 24 September 2026 Gilli Mitti ₹8.96/g at every size
Indian-inspired fragrance oils · buy first
One oil from each corner of the Indian palette, in stock and priced to test.
★★★★★
"Ordered soy wax, fragrance oils, wax and thermometer — everything was great quality! Gilli Mitti and Pumpkin Spice scents are amazing and authentic. Packaging was secure and delivery was on time. Highly recommended for candle makers! ⭐⭐⭐⭐⭐"
RenuVerified buyer · Jul 2026
Gilli Mitti (Patchouli)
★★★★☆
"Good product and I fully satisfaction with my end result"
Urvashi PatelVerified buyer · Aug 2026
Sacred Sandal Ember Fragrance Oil
★★★★☆
"Hey, the fragrance is so nice. Can’t wait to use in my candles!! A must buy item!!"
S.A.Jun 2024
Jasmine Fragrance Oil
★★★★★
"Very good"
Reena BagalVerified buyer · Oct 2025
Sandalwood Fragrance Oil
★★★★★
"In past five years of testing and searching for the best candle fragrance I would say I found what am looking for strong fragrance in cold throw and hot throw and you can go for the minimum percentage in candle still it will give amazing smell well done and all the best"
Emma BecharaJun 2026
British Rose Fragrance Oil
★★★★★
"Good quality wood fragrance oil with a warm, long-lasting scent and strong performance in candles."
Payal PatelVerified buyer · Mar 2026
Woody Oud Fragrance Oil
★★★★★
"Ordered soy wax, fragrance oils, wax and thermometer — everything was great quality! Gilli Mitti and Pumpkin Spice scents are amazing and authentic. Packaging was secure and delivery was on time. Highly recommended for candle makers! ⭐⭐⭐⭐⭐"
RenuVerified buyer · Jul 2026
Gilli Mitti (Patchouli)
★★★★☆
"Good product and I fully satisfaction with my end result"
Urvashi PatelVerified buyer · Aug 2026
Sacred Sandal Ember Fragrance Oil
★★★★☆
"Hey, the fragrance is so nice. Can’t wait to use in my candles!! A must buy item!!"
S.A.Jun 2024
Jasmine Fragrance Oil
★★★★★
"Very good"
Reena BagalVerified buyer · Oct 2025
Sandalwood Fragrance Oil
★★★★★
"In past five years of testing and searching for the best candle fragrance I would say I found what am looking for strong fragrance in cold throw and hot throw and you can go for the minimum percentage in candle still it will give amazing smell well done and all the best"
Emma BecharaJun 2026
British Rose Fragrance Oil
★★★★★
"Good quality wood fragrance oil with a warm, long-lasting scent and strong performance in candles."
Payal PatelVerified buyer · Mar 2026
Woody Oud Fragrance Oil
Reviews collected and published through Judge.me on candlemakingsuppliesindia.store. They are general reviews of the products named on each card, not assessments of the advice set out below. Wording is unedited.
✓ Prices verified 24 September 2026, out-of-stock oils flagged ✓ MSDS and IFRA documentation on request on WhatsApp ✓ Raw materials only — CSI does not sell finished candles
CSI Collection Buying · Indian-Inspired
Mogra, raat ki rani, rajnigandha, gilli mitti, chandan, khus, oud, gulab, kesar: the nine notes an Indian customer recognises. Here is which ones CSI can ship today, which it cannot, and the six-oil order that tests the palette properly.
7 of 9
classic Indian notes carried by an in-stock CSI oil on 24 September 2026 · CSI live pricing, September 2026
Quick answers — read this first
What does "Indian-inspired" mean for a candle? Not a vague "spice and incense" mood. It is a specific palette most Indian buyers can name without thinking: mogra, raat ki rani, rajnigandha, gilli mitti, chandan, khus, oud, gulab and kesar. A collection feels Indian when it gets two or three of those exactly right, not when it gestures at all nine.

Which of those can I buy from CSI today? Seven of the nine. On 24 September 2026, Raat Ki Rani, Gilli Mitti, Sandalwood, Vetiver (khus), the oud oils, British Rose and Saffron Cedarwood are in stock. Mogra and Rajnigandha are listed but out of stock at every size, so do not build a launch around them yet.

What should I buy first? Six oils at 50 g each: Raat Ki Rani, Gilli Mitti, Sandalwood, Saffron Cedarwood, British Rose and White Royal Oud. That covers the night floral, the earth, the wood, the spice, the rose and the oud for ₹2,075.80, enough to pour every oil at 6%, 8% and 10% with a retest candle to spare.

What does a full test order cost? ₹6,985.00 with wax, 30 jars and wicks, which makes 24 test candles of 150 g: ₹291.04 per test candle before freight and GST.
The short answer
The palette: three white florals (mogra, raat ki rani, rajnigandha), three earths and woods (gilli mitti, chandan, khus), and three rich notes (oud, gulab, kesar).
What CSI stocks: seven of nine in stock on 24 September 2026; Mogra and Rajnigandha out of stock; Vetiver's 1 kg out of stock.
The first buy: six oils at 50 g, ₹2,075.80. Oil for one 8% candle ranges from ₹50.98 (British Rose) to ₹107.52 (Gilli Mitti).
The trap: bulk is not always cheaper here. Gilli Mitti costs ₹8.96 a gram at 50 g and at 1 kg; Saffron Cedarwood's 1 kg costs more per gram than its 500 g.
The Indian palette: nine notes, seven in stock Each tile: the note, what it is, the CSI oil that carries it, and its 50 g per-gram price on 24 September 2026 OUT OF STOCK · 24 Sep 2026 Mogra Jasminum sambac Mogra Fragrance Oil ₹7.40/g at 50 g Raat ki rani night-blooming jessamine Raat Ki Rani OUT OF STOCK · 24 Sep 2026 Rajnigandha tuberose Rajnigandha (Tuberose) ₹8.96/g at 50 g Gilli mitti rain on dry earth Gilli Mitti (Patchouli) ₹5.43/g at 50 g Chandan sandalwood Sandalwood ₹7.08/g at 50 g Khus vetiver root Vetiver (1 kg out) ₹8.40/g at 50 g Oud agarwood White Royal Oud ₹4.25/g at 50 g Gulab rose British Rose ₹7.08/g at 50 g Kesar saffron Saffron Cedarwood Solid tile = an in-stock CSI oil carries the note (all sizes in stock unless the tile says otherwise) Dashed tile = listed, but every size out of stock; nearest substitutes are in the gaps section Oud tile shows White Royal Oud; Woody Oud is the cheaper oud at ₹5.43/g. Prices: CSI live pricing, verified 24 September 2026.
The nine notes most Indian buyers recognise, mapped to the CSI oil that carries each one and its stock on 24 September 2026. Two of the three white florals, mogra and rajnigandha, are the gaps; everything in the earth, wood and rich rows is buyable today at 50 g.
Straight answer
I want to make Indian-inspired candles. Which CSI fragrance oils do I buy first, and how much of each?
Buy 50 g each of Raat Ki Rani (₹370.00), Gilli Mitti (₹448.00), Sandalwood (₹271.40), Saffron Cedarwood (₹354.00), British Rose (₹212.40) and White Royal Oud (₹420.00): ₹2,075.80 for 300 g of oil. Those six cover one note from each corner of the palette that CSI can actually ship today: a night floral, wet earth, chandan, kesar, gulab and oud. Pour each at 6%, 8% and 10% in 150 g jars of Luxury Soy Wax CSI 464 and you will know, three weeks from now, which two or three deserve a 500 g order. Do not plan around mogra or rajnigandha; both are out of stock at every size on 24 September 2026. And do not buy 1 kg of anything yet: on Gilli Mitti the kilogram is no cheaper per gram than the 50 g bottle.
One line: pick one oil from each corner of the palette CSI can ship today, test all six at three loads, and let the burn test, not nostalgia, choose your hero.
Start with the note nobody else in your market does well. Gilli Mitti 50 g is ₹448.00 (₹8.96 per gram), enough for four 150 g candles at 8%. The page states "6-10% for candles" and describes "fresh rain, soft soil, natural patchouli, damp woods, and light musk".
Buy Gilli Mitti 50 g — ₹448.00

The nine-note Indian palette, note by note

Ask ten people in Pune what "Indian fragrance" means and you will get nine precise answers and one "agarbatti". Build for the nine.

Weak Indian-inspired candles are built from a mood board: some sandalwood, some spice, a gold lid, the word "heritage". Strong ones are built from memory. An Indian customer does not smell "floral"; they smell the mogra gajra in a grandmother's hair, or the raat ki rani by the gate. Pick notes that trigger a specific memory, then find oils that hit it honestly. Here are the nine that do the most work, in three rows. The long-form cultural and seasonal story of each belongs to Traditional Indian Fragrances for Luxury Candles; this section is about what you are buying.

Row 1 — The white florals: mogra, raat ki rani, rajnigandha

Mogra is Jasminum sambac, the small, tight, many-petalled jasmine threaded into gajras and sold by the string outside temples and railway stations. It is sweeter, greener and more tea-like than the big-flowered chameli jasmine of European perfumery, and it peaks in the heat of the Indian summer (roughly April to June). CSI lists a Mogra Fragrance Oil, and its page describes "fresh green, soft citrus, airy floral" over "rich jasmine, creamy white florals, slightly powdery" and a base of "soft musk, warm woody undertones". It is out of stock on 24 September 2026.

Raat ki rani is not botanically a jasmine at all. The plant most Indians call raat ki rani is Cestrum nocturnum, a shrub whose small greenish-white flowers open after dark and fill a whole lane. The smell is heady, sweet and slightly green, and it divides households: some plant it by the gate, others will not have it near a bedroom. CSI's Raat Ki Rani (Night-Blooming Jasmine) Fragrance Oil is in stock at every size, and its page reads "Top Notes: Green Stems, Fresh Ozone | Middle Notes: Night-Blooming Jasmine, White Florals | Base Notes: Soft Amber, Musk". Those green stems are the detail that makes it read as a garden at night rather than a perfume counter.

Rajnigandha is tuberose, the waxy white spike of the wedding stage, the car bonnet garland and the flower-seller's bucket. It is creamier and more buttery than jasmine, with a faintly rubbery, almost medicinal edge in the real flower. CSI's Rajnigandha (Tuberose) page describes "Dewy Greens, Crisp Apple", then "Creamy Tuberose, Jasmine, Ylang Ylang", then "Soft Musk, Sandalwood". It is out of stock at every size, and the listing title still carries a shipping date of 12 July 2025, which has passed. Treat it as unavailable.

Row 2 — The earths and woods: gilli mitti, chandan, khus

Gilli mitti is the smell of the first rain on sun-baked ground, the moment in June when the whole country seems to exhale. Kannauj's attar-makers have bottled it for generations as mitti attar, distilled from baked earth. CSI's Gilli Mitti (Patchouli) describes "fresh rain, soft soil, natural patchouli, damp woods, and light musk", and its title names the patchouli that gives it weight. In our judgement it is the single most distinctive note in the Indian palette for a candle, because almost nobody outside India builds a range around it.

Chandan is sandalwood, the paste on a forehead after puja, the carved box, the soap bar that has smelled the same for decades. Real Indian sandalwood is scarce and expensive, which is why almost all sandalwood fragrance, including every sandalwood oil in this guide, is a reconstruction of the scent rather than the wood's own oil. CSI's Sandalwood Fragrance Oil is a "warm, creamy, luxurious single-note sandalwood" with "a smooth woody aroma and subtle earthy undertone", and at ₹5.43 a gram at 50 g it is the least expensive oil in this palette's wood row.

Khus is vetiver root, the grass woven into the summer screens that North Indian households used to soak with water, and the flavour behind green khus sherbet. The root oil itself is earthier and smokier than those cool memories suggest. CSI's Vetiver Fragrance Oil describes itself as "smoky, woody, and grounding with subtle green and sweet undertones", which is honest: this is the root, not the sherbet. It is in stock at 15 g, 50 g, 100 g and 500 g; the 1 kg is out of stock on 24 September 2026.

Row 3 — The rich notes: oud, gulab, kesar

Oud is agarwood, the resin-soaked heartwood that forms in Aquilaria trees; Assam has been a source for centuries, and traders still call Indian oud "Hindi oud". In a candle it reads as dark, woody and slightly animalic. CSI has several oud oils. The two with a stated candle load are White Royal Oud (bergamot and saffron over "white royal oud, rose petals, and labdanum", on "creamy sandalwood, ambergris, and soft musk") and the cheaper Woody Oud Fragrance Oil (citrus and spice over "rich oud and patchouli", on woods, amber and musk). The full oud range is covered in Indian Woody Fragrance Oils for Candle Making and Oud, Rose and Sandalwood Fragrance Oils for Indian Luxury Candles.

Gulab is rose: gulab jal sprinkled on wedding guests, gulkand, the attar-seller's ruh gulab. The Indian rose of memory is a heavy, honeyed Damask type. CSI's British Rose Fragrance Oil is something else, and the name tells you: "fresh, dewy rose petals with subtle green undertones and a soft floral finish". It is a morning-garden rose rather than an attar rose, and it is by far the least expensive oil in the palette. For a darker, smokier rose, see Smoked Rose Royale in Indian Floral Fragrance Oils for Candle Making.

Kesar is saffron: the threads in kheer and biryani, the wedding sweet, the colour of celebration. In perfume, saffron reads as warm, slightly leathery and honeyed rather than as a spice-jar smell. CSI has no single-note saffron oil; saffron appears inside Saffron Cedarwood ("Top: Citrus, Cardamom Middle: Palo Santo, Saffron, Violet Base: Wood, Sandalwood, Smoke and Amber") and as a top note of White Royal Oud. Saffron Cedarwood is the one to buy for a kesar-led candle.

Argued against our own interest: you do not need all nine. A first collection that nails gilli mitti and one white floral will feel more Indian than a nine-candle range where six of the candles are "sandalwood and spice" variations. We would rather sell you six 50 g bottles and have you launch three candles than sell you nine kilograms. How to position a brand around a few sharp notes, rather than the whole palette, is the subject of Indian Luxury Fragrance Oils for Candle Brands.

What CSI stocks on 24 September 2026

An Indian launch usually has a date attached (Diwali, a wedding season, a pop-up), so check every size before you plan. Per gram at each size on 24 September 2026; "out" means that size cannot be ordered on that date.

Per gram at every size · CSI live pricing, verified 24 September 2026
Where bulk is cheaper, where it is flat, and where it costs more
Oil 15 g 50 g 100 g 500 g 1 kg What the ladder says
Raat Ki Rani ₹8.67 ₹7.40 ₹7.00 ₹6.77 ₹6.77 1 kg 8.5% below 50 g; 500 g already at the 1 kg rate
Gilli Mitti ₹9.33 ₹8.96 ₹8.96 ₹8.96 ₹8.96 Flat from 50 g to 1 kg
Sandalwood ₹6.21 ₹5.43 ₹5.03 ₹5.03 ₹5.03 Flat from 100 g
Vetiver ₹12.51 ₹7.08 ₹6.00 ₹5.80 out 15 g is 77% dearer per gram than 50 g
White Royal Oud ₹8.67 ₹8.40 ₹8.10 ₹8.10 ₹8.10 1 kg 3.5% below 50 g
Woody Oud ₹6.21 ₹5.43 ₹4.53 ₹4.53 ₹4.53 Flat from 100 g
British Rose ₹6.29 ₹4.25 ₹3.42 ₹3.19 ₹3.07 Biggest drop at 100 g: 19.4% below 50 g
Saffron Cedarwood ₹6.92 ₹7.08 ₹6.96 ₹5.17 ₹6.87 500 g cheapest; 1 kg dearer than 500 g
Mogra — — out (₹6.42) — — Single 100 g listing, out of stock
Rajnigandha out out out out out Every size out of stock

Four facts in that table that change what you order

1. Gilli Mitti has no bulk discount at all. It costs ₹8.96 a gram at 50 g, 100 g, 500 g and 1 kg. An 8% candle carries ₹107.52 of oil whichever size you buy. We sell the 1 kg. For a first order, don't buy it: the only thing a kilogram gets you here is exposure to an oil you have not burned.

2. Saffron Cedarwood's 1 kg costs more per gram than its 500 g. On 24 September 2026, the 500 g is ₹2,584.20 (₹5.17/g) and the 1 kg is ₹6,867.60 (₹6.87/g), 33% more per gram. Two 500 g packs cost ₹5,168.40, which is ₹1,699.20 less than the 1 kg. Oddly, its 15 g (₹6.92/g) is also cheaper per gram than its 50 g (₹7.08/g). If you ever need a kilogram, ask us on WhatsApp first.

3. British Rose rewards buying 100 g, not 50 g. The 100 g costs ₹129.80 more than the 50 g for twice the oil, and its per-gram price is 19.4% lower. If British Rose is on your list at all, the 100 g is the better test size: oil per 8% candle drops from ₹50.98 to ₹41.06.

4. The 15 g is a sniffing size, not a testing size. Vetiver's 15 g is ₹187.62, ₹12.51 a gram, 77% more per gram than its 50 g. Across all six shortlisted oils, 15 g bottles would cost ₹691.46 (₹7.68 a gram) against ₹2,075.80 (₹6.92 a gram) for the 50 g set. The extra ₹1,384.34 buys you 210 g more oil and a real three-load test. Per-gram ladders for every Indian oil, including the perfume-grade range, are in Wholesale Indian-Inspired Candle Fragrance Oils.

The six oils to buy first

One oil per corner of the palette, all in stock at 50 g. Six bottles, six questions answered.

Ranked on what we can show you: how directly the stated notes hit an Indian memory, whether the page states a candle load, per-gram price at 50 g, stock depth across sizes, and how much base note the oil carries. We have no throw measurements and will not invent any. Candle counts assume a 150 g candle at 8% (12 g of oil).

1
earthy · the signature note · petrichor
Gilli Mitti (Patchouli)
The oil that most clearly says "India" to an Indian customer, and the one with the least competition. The page describes "fresh rain, soft soil, natural patchouli, damp woods, and light musk" and "Evokes petrichor - the scent of rain on dry earth", states "The recommended fragrance load is 6-10% for candles" and calls itself "IFRA-certified" (the page's wording; ask for documentation on WhatsApp). Limitation: it is the dearest oil on the shortlist per gram and there is no bulk discount, so every candle costs ₹107.52 in oil at 8%. The patchouli can also dominate at 10%; judge the 8% candle first.
Size Price Per gram 150 g candles at 8%
15 g ₹140.00 ₹9.33 1
50 g ₹448.00 ₹8.96 4
100 g ₹896.00 ₹8.96 8
500 g ₹4,480.00 ₹8.96 41
1 kg ₹8,960.00 ₹8.96 83
Flat ₹8.96/g from 50 g to 1 kg: oil per 8% candle is ₹107.52 at any size. Buy Gilli Mitti
2
white floral · night · the in-stock Indian floral
Raat Ki Rani (Night-Blooming Jasmine) Fragrance Oil
With Mogra and Rajnigandha out of stock, this is the Indian white floral you can actually ship. The page states "Recommended fragrance load is 6-10% for candles"; its green-stem top keeps it from reading as generic jasmine, and the amber-musk base gives it staying power. Who it is for: an evening candle, a gifting candle, the floral in a three-candle range. Limitation: white florals get heady fast; start your judgement at 6% and 8%, not 10%. The product handle still carries an old "ships 21st June 2025" note; every size is in stock on 24 September 2026.
Size Price Per gram 150 g candles at 8%
15 g ₹130.00 ₹8.67 1
50 g ₹370.00 ₹7.40 4
100 g ₹700.00 ₹7.00 8
500 g ₹3,387.00 ₹6.77 41
1 kg ₹6,774.00 ₹6.77 83
Oil per 8% candle: ₹88.80 at 50 g, ₹81.29 at 500 g. Buy Raat Ki Rani
3
woody · chandan · the base and the budget
Sandalwood Fragrance Oil
The creamy base that every Indian range needs somewhere, and the cheapest wood in the palette. The page calls it a "warm, creamy, luxurious single-note sandalwood fragrance oil with a smooth woody aroma and subtle earthy undertone" and states "Recommended load up to 10% for soy, up to 6% for paraffin". A single note with no top of its own: puja-room chandan, quiet and round. Who it is for: the everyday candle, and the base you compare the others against. Limitation: alone it reads "sandalwood candle", which every competitor sells. It anchors; it does not differentiate.
Size Price Per gram 150 g candles at 8%
15 g ₹93.22 ₹6.21 1
50 g ₹271.40 ₹5.43 4
100 g ₹502.68 ₹5.03 8
500 g ₹2,513.40 ₹5.03 41
1 kg ₹5,026.80 ₹5.03 83
Flat ₹5.03/g from 100 g upward; oil per 8% candle ₹65.14 at 50 g, ₹60.32 at 1 kg. Buy Sandalwood
4
woody spicy · kesar · the festive note
Saffron Cedarwood
The only CSI oil that puts saffron in its heart, and the nearest thing in the range to a festive mithai-box warmth without going gourmand. The page lists "Top: Citrus, Cardamom Middle: Palo Santo, Saffron, Violet Base: Wood, Sandalwood, Smoke and Amber". Cardamom (elaichi) on top is a genuinely Indian touch. The page does not state a candle load, so work inside the wax ceiling: CSI 464's stated maximum is 10%, and we would test 6%, 8% and 10%. Who it is for: a Diwali or winter-wedding candle. Limitation: the smoke and palo santo in the base make it drier than the word "saffron" suggests; do not expect a sweet kesar.
Size Price Per gram 150 g candles at 8%
15 g ₹103.84 ₹6.92 1
50 g ₹354.00 ₹7.08 4
100 g ₹696.20 ₹6.96 8
500 g ₹2,584.20 ₹5.17 41
1 kg ₹6,867.60 ₹6.87 83
500 g is the cheapest per gram (₹5.17); the 1 kg is dearer (₹6.87). Buy Saffron Cedarwood
5
floral rose · gulab · the low-cost rose
British Rose Fragrance Oil
A clean, bright rose at the lowest per-gram price in the palette. The page describes "fresh, dewy rose petals with subtle green undertones and a soft floral finish" and states a candle load "up to 10% soy, up to 6% paraffin". Who it is for: a daytime candle, or buyers who find attar roses too heavy. Limitation: this is not the honeyed Damask rose of gulab jal and ruh gulab, and an Indian customer expecting that will notice. It earns its place on price and freshness.
Size Price Per gram 150 g candles at 8%
15 g ₹94.40 ₹6.29 1
50 g ₹212.40 ₹4.25 4
100 g ₹342.20 ₹3.42 8
500 g ₹1,593.00 ₹3.19 41
1 kg ₹3,068.00 ₹3.07 83
Buy 100 g, not 50 g: ₹3.42/g against ₹4.25/g. Buy British Rose
6
oud · rose · saffron · the evening candle
White Royal Oud
Three palette notes in one bottle: saffron on top, oud and rose in the heart, sandalwood in the base. The page describes "bergamot and saffron top notes, white royal oud, rose petals, and labdanum middle notes, and creamy sandalwood, ambergris, and soft musk base", states "Recommended fragrance load 6-10% for candles", and calls itself "IFRA-certified" (the page's wording). Who it is for: the most expensive candle in the range, the winter-wedding or corporate-gifting candle. Limitation: oud divides people, and it is the second-dearest oil on this list; test it on someone who does not already love oud.
Size Price Per gram 150 g candles at 8%
15 g ₹130.00 ₹8.67 1
50 g ₹420.00 ₹8.40 4
100 g ₹810.00 ₹8.10 8
500 g ₹4,051.00 ₹8.10 41
1 kg ₹8,103.00 ₹8.10 83
Oil per 8% candle: ₹100.80 at 50 g, ₹97.24 at 1 kg. Buy White Royal Oud
Only buying two? Gilli Mitti and Raat Ki Rani, the earth and the night floral: ₹818.00. Only three? Add Sandalwood as the base and the budget candle: ₹1,089.40.

The first basket, priced to the rupee

A palette test is only useful if every oil gets the same wax, the same jar and the same wick.

Six oils at three loads is 18 candles; one retest per oil at your chosen load makes 24. At 6%, 8% and 10% of total weight, a 150 g candle takes 9 g, 12 g or 15 g of oil and 141 g, 138 g or 135 g of wax. Each oil therefore uses 48 g of its 50 g bottle, and the whole test uses about 3.3 kg of wax.

First-order sample basket · CSI live pricing, September 2026
Everything for 24 Indian-palette test candles: ₹6,985.00
Item Size bought Price Why this size
Raat Ki Rani 50 g ₹370.00 36 g for three loads + 12 g retest
Gilli Mitti (Patchouli) 50 g ₹448.00 as above
Sandalwood Fragrance Oil 50 g ₹271.40 as above
Saffron Cedarwood 50 g ₹354.00 as above
British Rose Fragrance Oil 50 g ₹212.40 or 100 g at ₹342.20 if rose is a priority
White Royal Oud 50 g ₹420.00 as above
Oils subtotal 300 g ₹2,075.80 ₹6.92 a gram on average
Luxury Soy Wax CSI 464 3 × 1 kg + 500 g ₹1,782.20 24 candles need about 3.3 kg
Clear Glass Jar with Golden Lid (150 gram) 3 packs of 10 ₹2,832.00 ₹94.40 a jar; six spares for re-pours
Eco Candle Wicks, Thin (C1) 50 wicks ₹295.00 ₹5.90 a wick
Basket total 24 candles ₹6,985.00 ₹291.04 per test candle

The non-oil lines come to ₹4,909.20, more than the oils; that is normal, because a test only works in the jar you will sell in. Luxury Soy Wax CSI 464 is priced the same per gram at 1 kg, 5 kg and 10 kg (₹0.51 a gram), so the three 1 kg bags cost no more per gram than a 10 kg bag; only the 500 g bag is fractionally dearer, at ₹0.52 a gram. Its page states melt and pour at 80–90°C and a maximum fragrance load of 10%, which matches the top of every stated range on this shortlist. Luxury Soy Wax Chunks (up to 13%) and Premium Coconut Soy Wax CSI 468 (up to 13%, pour 58–60°C) give headroom these oils do not need.

Two ceilings, one number
For Saffron Cedarwood, whose page states no candle load, the wax ceiling governs: 10% in CSI 464. For the five oils whose pages do state a load, the lower of the two ceilings governs, and in CSI 464 that is 10% for all of them. Ceilings are formulation limits, not targets, and not regulatory limits. The load you keep is the lowest one that passes your burn test.

What one Indian-palette candle costs in materials

Worked example, Gilli Mitti at 8% in the 150 g clear jar: 12 g of oil at the 50 g price (₹107.52) + 138 g of CSI 464 (₹70.02) + one jar from the pack of 10 (₹94.40) + one C1 wick (₹5.90) = ₹277.84. The same candle in British Rose is ₹221.30. The oil gap between the two is ₹56.54 per candle, which is the real cost of choosing your signature note: Gilli Mitti is 65% dearer per gram than Sandalwood, and it is worth it only if it sells. All figures exclude labour, freight, packaging and GST. How to turn these into retail tiers is covered in Indian Luxury Fragrance Oils for Candle Brands; ready-made collection kits at three budgets are in Premium Indian Fragrance Oil Collection for Candle Businesses.

The gaps: mogra, rajnigandha and the notes nobody lists

A hub page that hides the gaps is an advertisement. Here is what you cannot buy from us today.

Two of the palette's three white florals, mogra and rajnigandha, are out of stock at every size on 24 September 2026. Several other notes that belong in the Indian palette are not listed at all. For each, here is the nearest in-stock option and exactly how it differs. If a gap sits at the centre of your plan, ask us on WhatsApp when stock is expected rather than buying around it.

Gaps and nearest in-stock options · 24 September 2026
What is missing, what is closest, and what the difference is
Wanted Status Nearest in stock How it differs
Mogra Mogra Fragrance Oil out of stock (₹642.00 for 100 g when listed) Jasmine Fragrance Oil; Jasmine Coconut Jasmine's page says "sweet, floral, and slightly musky" and does not name the species. Jasmine Coconut lists "Jasmine Sambac" (the mogra flower) but wraps it in coconut milk and vanilla cream, and its page states no candle load. Its full listing name, Jasmine Coconut Spa Ceylon, is CSI's own; CSI is not affiliated with any brand it resembles, and it is not a name to put on your candle labels.
Rajnigandha Every size out of stock Gardenia Fragrance Oil; Ylang Ylang Flower Fragrance Oil The Gardenia page describes "a true-to-life gardenia bloom", not tuberose, even though its web address mentions tuberose. Ylang Ylang is "sweet, rich, and floral with creamy undertones": the creaminess, not the tuberose.
Dark Indian rose No attar-style rose listed Smoked Rose Royale "Dark rose petals" with a "smoky bakhoor accord": darker, but smoky rather than honeyed. No candle load stated; sold from 100 g.
Loban and bakhoor smoke Frankincense and Tonka out of stock Midnight Bakhoor Royale; Sultan’s Smoke Incense, oud and resin styles; neither page states a candle load. Covered in Traditional Indian Fragrances for Luxury Candles.
Temple sandal and incense Sacred Sandal Ember Fragrance Oil: 100 g and 1 kg out of stock Sacred Sandal Ember 500 g only No sample size in stock, so it is a ₹3,999.00 first buy. Not a first-order oil.
Kewda, champa, genda (marigold), hina, tulsi Not listed None Ask on WhatsApp; do not substitute blindly.

What about real oud?

CSI also lists Pure Hindi Oud Oil 1 g at ₹7,000.00 for a single gram. It belongs to the fine-perfume shelf, not to candles, and the arithmetic shows why: one 150 g candle at 8% would need 12 g, which is ₹84,000.00 of oil in a single jar. That is about 864 times White Royal Oud's per-gram price at 1 kg. A "real oud" candle at an ordinary price contains an oud accord, like every oud candle oil on this page. Nothing wrong with that; just do not claim otherwise on your label.

Mistake: launching a "Mogra" candle with a jasmine oil and hoping nobody notices. Fix: Indian customers know mogra, and a general jasmine rarely has its green, tea-like sweetness. If mogra is your hero, wait for stock and ask us for a date. If you must launch now, name the candle for what it is (Night Jasmine, White Garden) and use Raat Ki Rani, which is in stock and honestly labelled. The floral substitutions are worked through in Indian Floral Fragrance Oils for Candle Making.

Testing an Indian palette: what is different

The method is any good fragrance test: equal wax, jar and wick, three loads, a proper cure, a blind sniff, a doorway burn. What changes is what you watch for. White florals turn heady before they turn weak; earths and woods can smell of nothing at 30 minutes and of everything at two hours; smoky and saffron notes can drift towards "burnt" if the wick runs hot.

1
Pour by total weight, in three traysFlorals (Raat Ki Rani, British Rose), earths and woods (Gilli Mitti, Sandalwood, Saffron Cedarwood), rich (White Royal Oud). Each oil at 6% (9 g oil + 141 g wax), 8% (12 g + 138 g) and 10% (15 g + 135 g), weighed on a scale, at CSI 464's stated 80–90°C.
2
Label and photograph each candle at day 1Oil, load, wick and date on the base. A day-1 photo lets you spot later colour change or frosting, which some florals and resinous oils can show in soy: something to watch for, not a prediction.
3
Cure all 18 for the same timeNone of these six pages states a cure time. At least 48–72 hours, longer for soy, is common practice; in our judgement a week is fairer to the woods and the oud. Cold-sniff at day 3 and again at day 7 and note what changed.
4
Blind cold sniff, with an Indian noseHave someone else hand you the jars with labels hidden, ideally someone who grew up with the flowers. Ask one question per candle: "What does this remind you of?" If Gilli Mitti gets "rain" or "the first monsoon" and Raat Ki Rani gets "a garden at night", the oils are doing their job. If you hear "soap" or "air freshener", note the load.
5
Burn with the fan off, then with the fan onMost Indian homes burn candles under a ceiling fan. Burn each for two to three hours, door closed, noting the doorway smell at 30 minutes, 1 hour and 2 hours. Repeat one session with the fan on low: a wick that behaves in still air can flicker or soot under a fan. Never leave a burning candle unattended.
6
Watch the melt pool, then choose the wickThe C1 wick is a starting point, not a prescription. If the melt pool has not reached the glass edge after two to three hours, retest with a C2 or a cotton braided wick from the Candle Wicks collection. Heavier bases such as Gilli Mitti and White Royal Oud are the ones most likely to need the change.
7
Keep the lowest passing load, then pour the retestFor each oil, keep the lowest load whose doorway score you are happy with. Going from 8% to 10% on Gilli Mitti adds ₹26.88 of oil to every candle. Pour the retest candle at the chosen load and burn it before you order 500 g of anything.
Test the collection, not just the candles
Light your two favourites in adjacent rooms and walk between them. Indian ranges often sell as sets (a Diwali box, a wedding hamper); if two candles clash in a hallway, they will clash in a gift box.
Mistake: judging white florals at 10% because "stronger is more luxurious". Fix: raat ki rani in a real garden is already overpowering to some people. The 10% ceiling on the page and on CSI 464 is a maximum, not a recommendation. A floral that reads as elegant at 6% and as a headache at 10% has told you its load.

After the test: where each question is answered

This hub answers "which notes, which oils, how much first". Once your test has chosen two or three oils, your questions change. Positioning, price tiers and avoiding "royal heritage" clichés: Indian Luxury Fragrance Oils for Candle Brands. The white florals and the mogra gap: Indian Floral Fragrance Oils for Candle Making; woods, earths and ouds: Indian Woody Fragrance Oils for Candle Making; oud, rose and sandalwood as a core: Oud, Rose and Sandalwood Fragrance Oils for Indian Luxury Candles. Festive batch maths for Diwali and the wedding season: Bulk Indian Luxury Fragrance Oils for Candle Manufacturers. Samples, documents and GST questions to ask any supplier, including us: Where to Buy Indian-Inspired Fragrance Oils for a Premium Candle Brand. If you want the whole launch as a sequenced plan with budgets, decision rules and reorder triggers, read I'm Creating a Luxury Indian Candle Brand — Which Fragrance Oils Can Build a Distinctive Indian Collection?.

Diwali, 8 November 2026: order the six-oil test set this week (₹2,075.80), pour by early October, and you can still move one winner to 500 g in time. Raat Ki Rani 500 g is ₹3,387.00, enough for 41 candles at 8%, at the same per-gram rate as the 1 kg. Ask us on WhatsApp for a bulk quote and GST invoice.
WhatsApp a Diwali quote
The CSI principle
Sell a memory, not a map.
Nobody buys a candle because it covers the Indian palette. They buy the one that smells like the first rain in their home town. Test six, launch the two or three that trigger a memory, and leave the rest of the palette for next season.
"An Indian-inspired candle is judged by people who grew up with the real flower. Buy the oil that passes their test, not ours."
— CandleMakingSuppliesIndia
Why trust this guide

CandleMakingSuppliesIndia sells the oils, wax, jars and wicks named here and does not sell finished candles. This page tells you to buy smaller sizes than we would like to sell, names two headline Indian oils we cannot ship today, and states plainly where a larger pack costs more per gram, not less.

Every price, pack size and per-gram figure was taken from CSI's live store and verified on 24 September 2026. Out-of-stock oils and sizes (Mogra, Rajnigandha, Vetiver 1 kg, Frankincense and Tonka, and two of Sacred Sandal Ember's three sizes) are flagged as out of stock on that date and are never presented as buyable. Notes and candle loads are quoted from each product page; where a page does not state a candle load, we say so.

The palette itself, the cultural associations, the choice of six and the test method are our judgement; CSI has no throw measurements for these oils. For bulk pricing, GST invoicing, and MSDS and IFRA documentation on request, message us on WhatsApp at +91 7397976926.

Frequently asked questions

Which fragrance oils are best for Indian-inspired candles?
Start from the notes Indian customers recognise: gilli mitti, a white floral, chandan, kesar, gulab and oud. At CSI the in-stock oils that carry them are Gilli Mitti, Raat Ki Rani, Sandalwood, Saffron Cedarwood, British Rose and White Royal Oud. Buy 50 g of each (₹2,075.80) and test at 6%, 8% and 10%.
Is mogra fragrance oil available for candle making in India?
CSI lists a Mogra Fragrance Oil, but it is out of stock on 24 September 2026. The nearest in-stock options are Jasmine Fragrance Oil and Jasmine Coconut, whose page lists jasmine sambac, the mogra flower; neither is a mogra. Ask on WhatsApp for a restock date before you plan a mogra launch.
What fragrance oil smells like wet earth or first rain for candles?
CSI's Gilli Mitti (Patchouli). Its page describes "fresh rain, soft soil, natural patchouli, damp woods, and light musk" and states 6–10% for candles. It costs ₹8.96 a gram at every size from 50 g to 1 kg, so there is no saving in buying bulk before you have tested it.
Is rajnigandha tuberose fragrance oil in stock for candles?
Not on 24 September 2026: every size of CSI's Rajnigandha (Tuberose) is out of stock, and the shipping date in its listing title has passed. Gardenia and Ylang Ylang are in stock and share its creaminess, but neither is tuberose.
Can I use real oud oil in candles?
You can, but the maths rules it out for most brands. CSI's Pure Hindi Oud Oil is ₹7,000.00 for 1 g, so one 150 g candle at 8% would carry ₹84,000.00 of oil. Oud candle oils such as White Royal Oud (₹8.40 a gram at 50 g) and Woody Oud (₹5.43) are fragrance accords built for the job.
How much does it cost to make an Indian-inspired candle?
Worked example: a 150 g Gilli Mitti candle at 8% in CSI 464 soy wax, a 150 g clear glass jar with golden lid and a C1 wick costs ₹277.84 in materials at the 50 g oil price; the same candle in British Rose costs ₹221.30. Both exclude labour, freight, packaging and GST.
Your first Indian-inspired order
Six notes, 50 g each, ₹2,075.80.
Gilli mitti, raat ki rani, chandan, kesar, gulab and oud: every oil in stock on 24 September 2026, five with a stated candle load. Pour three loads each, keep the two or three your customers recognise, then scale.
Start with Gilli Mitti Order the six-oil set on WhatsApp
Editorial standards & sources
About this guide: the hub page for CSI's Indian-inspired cluster. It defines the Indian palette as nine named notes, maps each to the CSI oil that carries it with its stock status, names six oils to buy first and prices a first order. Cultural and botanical descriptions (mogra as Jasminum sambac, raat ki rani as Cestrum nocturnum, mitti attar, Hindi oud) are general knowledge offered as context, not product claims.

Customer reviews: The six reviews at the top of this page are genuine, published Judge.me reviews left by CSI customers on the product pages named on each card — British Rose Fragrance Oil, Gilli Mitti (Patchouli), Jasmine Fragrance Oil, Sacred Sandal Ember Fragrance Oil, Sandalwood Fragrance Oil, Woody Oud Fragrance Oil. They are general product reviews, not assessments of the buying advice on this page. Names, star ratings, dates and products are as recorded by Judge.me and wording is unedited. "Verified buyer" appears only on reviews Judge.me recorded as verified — Renu, Urvashi Patel, Reena Bagal, Payal Patel. The reviews from S.A., Emma Bechara are published but not recorded as verified, and carry no badge. Reviews below five stars are included as published, not filtered out.

Figures verified 24 September 2026, CSI live pricing: Raat Ki Rani 15 g ₹130.00, 50 g ₹370.00, 100 g ₹700.00, 500 g ₹3,387.00, 1 kg ₹6,774.00; Gilli Mitti 15 g ₹140.00, 50 g ₹448.00, 100 g ₹896.00, 500 g ₹4,480.00, 1 kg ₹8,960.00; Sandalwood 15 g ₹93.22, 50 g ₹271.40, 100 g ₹502.68, 500 g ₹2,513.40, 1 kg ₹5,026.80; Saffron Cedarwood 15 g ₹103.84, 50 g ₹354.00, 100 g ₹696.20, 500 g ₹2,584.20, 1 kg ₹6,867.60; British Rose 15 g ₹94.40, 50 g ₹212.40, 100 g ₹342.20, 500 g ₹1,593.00, 1 kg ₹3,068.00; White Royal Oud 15 g ₹130.00, 50 g ₹420.00, 100 g ₹810.00, 500 g ₹4,051.00, 1 kg ₹8,103.00 — all in stock. Vetiver 15 g ₹187.62, 50 g ₹354.00, 100 g ₹600.00, 500 g ₹2,900.00 in stock, 1 kg out of stock; Woody Oud per gram as tabled; Mogra 100 g ₹642.00 and every Rajnigandha size out of stock; Sacred Sandal Ember 500 g ₹3,999.00 in stock, 100 g and 1 kg out of stock; Frankincense and Tonka out of stock; Pure Hindi Oud Oil 1 g ₹7,000.00. Luxury Soy Wax CSI 464 500 g ₹260.00, 1 kg ₹507.40, 10 kg ₹5,074.00; Clear Glass Jar with Golden Lid (150 gram) pack of 10 ₹944.00; Eco Candle Wicks Thin (C1) 10 ₹59.00, 50 ₹295.00. Per-gram figures are price divided by grams, to two decimals.

Non-price figures: candle maths assume a 150 g candle with load as a percentage of total weight (8% = 12 g oil + 138 g wax); candle counts are whole candles, floor(grams ÷ 12). Wax ceilings as stated on the wax pages (CSI 464 up to 10%; Chunks and CSI 468 up to 13%) are formulation limits, not regulatory limits. Per-candle costs are worked examples and exclude labour, freight, packaging and GST. Festival dates are calendar facts; seasons are approximate. The palette grouping, the notes each moment favours, the choice of six and the test method are editorial judgement.
ब्लॉग पर वापस जाएं