Romantic Fragrance Oils for Candle Making

Romantic Fragrance Oils for Candle Making

 

Five-oil 50 g palette set: ₹1,353.80 All five in stock at every listed size, 24 September 2026 British Rose from ₹94.40 for 15 g
Romantic fragrance oils · the palette
Rose, vanilla, red fruit, blossom and musk: one CSI oil for each, priced and ready to test.
★★★★★
"In past five years of testing and searching for the best candle fragrance I would say I found what am looking for strong fragrance in cold throw and hot throw and you can go for the minimum percentage in candle still it will give amazing smell well done and all the best"
Emma BecharaJun 2026
British Rose Fragrance Oil
★★★★★
"Really nice fragrance, we continue our shopping going forward."
Uchu OmoideVerified buyer · Sep 2025
Fresh Strawberries
★★★★☆
"Hey, the fragrance is so nice. Can’t wait to use in my candles!! A must buy item!!"
S.A.Jun 2024
Jasmine Fragrance Oil
★★★★★
"One of the best fragrance oils"
AnonymousVerified buyer · Jul 2025
Dark Vanilla Fragrance
★★★★★
"Fragrance oil is sooo good smell so good we love it a lot"
Arshad ShaikhVerified buyer · Mar 2026
British Rose Fragrance Oil
★★★★★
"One of the best wax for container Candles. Easy to work with, especially if you are a beginner."
ThenirvaofficialVerified buyer · Nov 2025
Luxury Soy Wax CSI 464 ( Flakes Form) For Container Candles
★★★★★
"In past five years of testing and searching for the best candle fragrance I would say I found what am looking for strong fragrance in cold throw and hot throw and you can go for the minimum percentage in candle still it will give amazing smell well done and all the best"
Emma BecharaJun 2026
British Rose Fragrance Oil
★★★★★
"Really nice fragrance, we continue our shopping going forward."
Uchu OmoideVerified buyer · Sep 2025
Fresh Strawberries
★★★★☆
"Hey, the fragrance is so nice. Can’t wait to use in my candles!! A must buy item!!"
S.A.Jun 2024
Jasmine Fragrance Oil
★★★★★
"One of the best fragrance oils"
AnonymousVerified buyer · Jul 2025
Dark Vanilla Fragrance
★★★★★
"Fragrance oil is sooo good smell so good we love it a lot"
Arshad ShaikhVerified buyer · Mar 2026
British Rose Fragrance Oil
★★★★★
"One of the best wax for container Candles. Easy to work with, especially if you are a beginner."
ThenirvaofficialVerified buyer · Nov 2025
Luxury Soy Wax CSI 464 ( Flakes Form) For Container Candles
Reviews collected and published through Judge.me on candlemakingsuppliesindia.store. They are general reviews of the products named on each card, not assessments of the advice set out below. Wording is unedited.
✓ Prices verified 24 September 2026, out-of-stock sizes flagged ✓ MSDS and IFRA documentation on request on WhatsApp ✓ Raw materials only — CSI does not sell finished candles
CSI Collection Buying · Romantic
A romantic candle is built from five families: rose, vanilla, red fruit, soft florals and a musky base. Here is the CSI oil for each, what it costs per gram, and the basket that lets you burn all five side by side.
₹1,353.80
five romantic oils × 50 g, one per family · CSI live pricing, September 2026
Quick answers — read this first
What makes a candle fragrance "romantic"? Five families do almost all of the work: rose, vanilla, red fruits, soft florals and a warm base of musk and amber. A romantic candle usually leads with one of them and borrows a second for depth, rose over musk or strawberry over vanilla. It is a mood built from families, not one magic note.

Which CSI oils cover the palette? One per family: British Rose (rose), Vanilla Bean (vanilla), Fresh Strawberries (red fruit), Japanese Cherry Blossom (soft floral) and Love Spell (musky, powdery). All five state a candle load on their pages and are in stock at every listed size on 24 September 2026.

What does a set cost? 50 g of each is ₹1,353.80 for 250 g of oil, enough to pour every oil at three loads. The 15 g sniff route is ₹690.68, but it cannot compare loads.

What is the cheapest romantic oil to make candles with? Of the five shortlisted oils, British Rose: ₹4.25 per gram at 50 g (level with Fresh Strawberries) and ₹3.07 at 1 kg, the lowest of the five at bulk size, so ₹50.98 of oil in a 150 g candle at 8% on the 50 g price. Vanilla Bean costs almost twice as much per gram.
The short answer
The palette: rose for the headline, vanilla for warmth, red fruit for playfulness, soft florals for tenderness, musk and amber for the lingering base.
The shortlist: British Rose, Vanilla Bean, Fresh Strawberries, Japanese Cherry Blossom and Love Spell. One oil per family, so no two pick cards do the same job.
The buy: 50 g each for ₹1,353.80; the full test basket with wax, pink jars and wicks is ₹5,234.00 for 20 candles.
The trap: sweetness stacks. Two sweet oils in one line read as one; balance every vanilla with a rose or a blossom.
The romantic palette: five families, five CSI oils Character words are our summary; oil, per-gram price at 50 g and stated candle load are from each product page Romantic candle set of five · ₹1,353.80 ROSE petal, dewy, green British Rose ₹4.25/g · up to 10% soy RED FRUITS strawberry, berry, cherry Fresh Strawberries ₹4.25/g · 6–9% VANILLA creamy, caramel, sweet Vanilla Bean ₹8.20/g · up to 10% soy SOFT FLORALS blossom, jasmine, petals Japanese Cherry Blossom ₹5.40/g · 6–13% MUSK & AMBER white musk, powdery, warm Love Spell ₹4.98/g · 8–10% soy Top of the map = the note most customers name first (rose). Left = fresh, fruity side; right = warm, sweet side. Candle loads quoted as stated on the oil pages. With Luxury Soy Wax CSI 464 (stated ceiling 10%), 10% governs for Cherry Blossom. Per-gram prices at the 50 g size, CSI live pricing verified 24 September 2026. All five oils in stock at every listed size.
The romantic palette as five families around one candle. Each family has one CSI oil on the shortlist, chosen on stated notes, stated candle load, price per gram and stock at every size. The fresh, fruity side sits left and the warm, sweet side right, which is also the order in which most customers read a romantic line on a shelf.
Straight answer
I want a romantic candle range. Which fragrance families do I need, and which CSI oils cover them?
You need five families and you only need one oil for each to start: a rose (British Rose, ₹212.40 for 50 g), a vanilla (Vanilla Bean, ₹410.00), a red fruit (Fresh Strawberries, ₹212.40), a soft floral (Japanese Cherry Blossom, ₹270.00) and a musky, powdery base (Love Spell, ₹249.00). That is ₹1,353.80 for 250 g, which is enough to pour each at three loads in 150 g jars and keep a little back. All five pages state a candle load, and on Luxury Soy Wax CSI 464 (stated ceiling 10%) you can test all five at 6%, 8% and 10%, except Fresh Strawberries, whose page tops out at 9%. Start with British Rose: it is the family customers name first and, with Fresh Strawberries, the cheapest of the five per gram at 50 g (and the cheapest of the five at 1 kg).
One line: romantic is rose, vanilla, red fruit, soft florals and musk; buy one CSI oil for each at 50 g, burn them side by side, and let the rose lead.
The rose that anchors the palette. British Rose 50 g is ₹212.40 (₹4.25 per gram), four 150 g candles at 8%. The page describes "fresh, dewy rose petals with subtle green undertones" and states up to 10% in soy.
Buy British Rose 50 g — ₹212.40

The five families of a romantic candle

Nobody buys a candle because it is "romantic". They buy it because it smells like roses, or dessert, or a warm neck. Your job is to know which.

"Romantic" is the word customers use; families are the words you buy with. When you open the CSI fragrance-oils collection, nothing is labelled romantic, and that is correct: romance in a candle is an association, and it comes from a small group of note families that people have learned to read as affectionate, tender or intimate. Get the families right and the mood follows. Get them wrong, usually by stacking too much sweetness, and the candle reads as a bakery, not a date.

1 · Rose: the headline

Rose is the one note almost every customer names first when asked what a romantic candle should smell of. It carries the whole cultural load of Valentine's Day, weddings and anniversaries, which makes it the safest anchor and the hardest to make distinctive. Rose oils vary more than people expect: a dewy, green rose reads fresh and daytime; a jammy or smoky rose reads evening and adult. British Rose sits at the fresh end ("fresh, dewy rose petals with subtle green undertones and a soft floral finish"), which is why it works as the everyday anchor. The darker roses in CSI's range, Smoked Rose Royale and the rose-heavy perfume-grade listings, belong in a luxury tier, and they are the subject of Luxury Romantic Fragrance Oils for Soy Candles.

2 · Vanilla: the warmth

Vanilla turns a pretty candle into a comforting one. In a romantic range it does two jobs: as a lead scent, it is the cosy "night in" candle; as a base under rose or fruit, it rounds edges and makes the dry-down linger. Vanilla Bean's page describes "creamy, sweet vanilla with subtle caramel undertones". The honest limitation is price: at ₹8.20 per gram at 50 g, Vanilla Bean costs 1.93 times British Rose per gram. Vanilla-rich oils are also commonly associated with a cream-to-tan tint in white wax over time; how that plays out in soy, and how to hedge it, is covered in Luxury Romantic Fragrance Oils for Soy Candles.

3 · Red fruits: the playful, giftable side

Strawberry, raspberry, cherry and pomegranate read as flirtation rather than devotion. They are what makes a romantic range feel young and giftable, especially to buyers in their twenties, and they pair naturally with red and pink jars. Fresh Strawberries describes "ripe strawberry and citrus zest top notes, sweet rose and honeydew melon middle notes, and vanilla sugar and creamy sandalwood base". Notice that it already contains a rose and a vanilla, so it can bridge the two sides of your line on its own. Red fruits have the widest choice in CSI's range: Wild Berries, Spicy Raspberry, Pink Crush and the Forever Red listing are all alternatives with different prices and stock, weighed in Buy Romantic Candle Fragrance Oils in India.

4 · Soft florals: the tenderness

Blossom, jasmine, peony and freesia give a romantic range its gentler notes, the candle for a quiet anniversary dinner or a bedside table rather than a big gesture. The key word is soft: a heavy white floral such as tuberose can turn heady in a small room. Japanese Cherry Blossom describes "sweet cherry and soft pink petals opening into a rose and jasmine heart, grounded by warm sandalwood and musk", which makes it a floral with a built-in fruit top and a warm base, and the most flexible oil on this shortlist.

5 · Musk and amber: the part that lingers

The base is what stays in the room after the candle is blown out, and in romantic candles it is usually white musk, a powdery vanilla or a soft amber. It is the family customers rarely name and always notice: a rose candle with no base reads thin, and the same rose over musk reads intimate. Love Spell's page describes it as opening "with peach, cherry blossom, and red apple", settling "into jasmine, lilac, and soft rose" and melting "into white musk and powdery vanilla". It is on this list for that musky, powdery finish, not for its top.

The romantic palette, mapped to CSI oils in stock on 24 September 2026
What each family signals, the shortlisted oil, and the round-two options
Family What it signals Shortlisted oil (50 g, per gram) Round-two options Watch-out
Rose Devotion, classic romance, weddings British Rose (₹4.25) Smoked Rose Royale (from 100 g) Fresh roses can read thin without a base
Vanilla Comfort, intimacy, "night in" Vanilla Bean (₹8.20) Dark Vanilla (₹8.20), Cinnamon Vanilla (₹5.43) Price; possible tint in white wax
Red fruits Flirtation, fun, giftable Fresh Strawberries (₹4.25) Wild Berries (₹5.98), Spicy Raspberry (₹5.98) Can read childish if too sugary
Soft florals Tenderness, quiet occasions Japanese Cherry Blossom (₹5.40) Jasmine (₹4.60), Pink Crush (₹8.88) Heavy white florals overpower small rooms
Musk & amber Closeness, the lingering base Love Spell (₹4.98) Bergamot Amber (₹5.60), Forever Red Bath and Body Works Inspired Fragrance Oil (₹6.98) Powdery can read old-fashioned to some buyers

A note on that last row: the full Forever Red name shown is CSI's product listing name. The oil is CSI's interpretation of a style, CSI is not affiliated with the brand, and the brand name should never appear on your own candle label. The same caution applies to any listing name that echoes a well-known retail scent: name your candles yourself.

Argued against our own interest: you do not need ten romantic oils to launch a romantic range. We would happily sell you ten. But in our judgement most first romantic lines that fail do so because they have four sweet candles that smell alike on a shelf, not because they have too few. Five families, one oil each, is the palette. A focused five-scent line with a role for each is built in Best Fragrances for a Romantic Candle Collection.

The CSI romantic shortlist: one oil per family

Five bottles, five jobs. If two of your candles could swap labels without anyone noticing, one of them is the wrong oil.

Ranked by how central each family is to a romantic range, then by what we can show you: a stated candle load, price per gram at 50 g, stock at every listed size, and whether the stated notes carry a base. CSI has no throw measurements for these oils and we will not invent any. Candle counts assume 150 g at 8% (12 g of oil).

1
rose · the headline · cheapest per gram
British Rose Fragrance Oil
The anchor of the palette and, at ₹4.25 per gram at 50 g (level with Fresh Strawberries) and ₹3.07 at 1 kg, the least expensive oil on the shortlist at bulk size. The page describes "fresh, dewy rose petals with subtle green undertones and a soft floral finish" and states "candles (up to 10% soy, up to 6% paraffin)". It is a daytime, garden rose rather than a dark evening one, which makes it the right first rose: it is easy to like and easy to layer under musk or vanilla later. It has the most reviews of any romantic oil at CSI, including one reviewer who writes that it gives a strong cold and hot throw "at the minimum percentage". Limitation: the page names no base notes, so on its own it may fade from the room faster than a rose with a musk or wood base. Test it against Love Spell, and if it reads thin, that is your signal for a rose-over-musk pairing.
Size Price Per gram 150 g candles at 8%
15 gm ₹94.40 ₹6.29 1
50 gm ₹212.40 ₹4.25 4
100 gm ₹342.20 ₹3.42 8
500 gm ₹1,593.00 ₹3.19 41
1 kg ₹3,068.00 ₹3.07 83
The 1 kg is 27.8% cheaper per gram than the 50 g: ₹36.82 of oil per candle against ₹50.98. Buy British Rose
2
vanilla · the warmth · the premium bottle
Vanilla Bean Fragrance Oil
The vanilla lead of the palette. The page describes "creamy, sweet vanilla with subtle caramel undertones" and states "Recommended Fragrance Load: Up to 10% for soy wax Up to 6% for paraffin wax". Vanilla is the family most likely to become your best seller in the cooler months, and the one most customers will happily buy twice. Limitation one is cost: at ₹8.20 per gram at 50 g it is the dearest oil on the list, so a Vanilla Bean candle carries ₹47.42 more oil cost than a British Rose candle at the same load. Limitation two is colour: vanilla-heavy oils are widely reported to tint white wax over time, so pour one test candle and keep it in daylight for two weeks before you commit to a white-wax, clear-jar product.
Size Price Per gram 150 g candles at 8%
15 gm ₹130.00 ₹8.67 1
50 gm ₹410.00 ₹8.20 4
100 gm ₹790.00 ₹7.90 8
500 gm ₹3,840.00 ₹7.68 41
1 kg ₹7,646.00 ₹7.65 83
Close to flat from 100 g: the 1 kg is only 6.8% cheaper per gram than the 50 g. Buy Vanilla Bean
3
red fruits · the playful gift · rose and vanilla built in
Fresh Strawberries
Strawberry is the most recognisable red fruit and the easiest to sell on sight next to a pink jar. The page describes "ripe strawberry and citrus zest top notes, sweet rose and honeydew melon middle notes, and vanilla sugar and creamy sandalwood base", and states "Recommended fragrance load 6-9% for candles". That 9% is the governing ceiling here, not the wax's 10%, so test at 6%, 8% and 9%. It has two published reviews, both five stars. Limitation: at 15 g it costs ₹7.55 per gram, 78% more than the 50 g, so the sniff bottle is poor value; and like every sugary fruit, it can tip from "fresh strawberries" to "strawberry sweets" at the top of its range.
Size Price Per gram 150 g candles at 8%
15 gm ₹113.28 ₹7.55 1
50 gm ₹212.40 ₹4.25 4
100 gm ₹377.60 ₹3.78 8
500 gm ₹1,770.00 ₹3.54 41
1 kg ₹3,540.00 ₹3.54 83
Same 50 g price as British Rose (₹212.40); at 1 kg it is ₹3.54/g. Buy Fresh Strawberries
4
soft floral · the tender one · the widest load range
Japanese Cherry Blossom Fragrance Oil
The most flexible oil on the shortlist: a fruit top, a floral heart and a warm base in one bottle. The page describes "sweet cherry and soft pink petals opening into a rose and jasmine heart, grounded by warm sandalwood and musk" and states "6-13% for candles". Two ceilings apply: in Luxury Soy Wax CSI 464 (stated up to 10%), 10% governs; in Premium Coconut Soy Wax CSI 468 or Luxury Soy Wax Chunks (both stated up to 13%), the full 13% is available. That headroom is a formulation limit, not a target. Limitation: blossom is the softest family, so in a large room at 6% it may barely register; this is the oil where your 10% candle is most likely to win.
Size Price Per gram 150 g candles at 8%
15 gm ₹104.00 ₹6.93 1
50 gm ₹270.00 ₹5.40 4
100 gm ₹500.00 ₹5.00 8
500 gm ₹2,500.00 ₹5.00 41
1 kg ₹4,842.00 ₹4.84 83
Oil per 8% candle: ₹64.80 at 50 g, ₹58.10 at 1 kg (10.3% less). Buy Japanese Cherry Blossom
5
musk and powder · the lingering base · no 15 g
Love Spell Fragrance Oil
On the list for its finish. The page describes it opening "with peach, cherry blossom, and red apple", settling "into jasmine, lilac, and soft rose", and melting "into white musk and powdery vanilla", and states "High throw in soy wax at 8-10%". It is the musky, skin-close scent of the palette, and the one to pour next to British Rose to hear whether your rose needs a base. The page describes it as "IFRA Certified" (the page's wording; ask for documents on WhatsApp). Limitation: there is no 15 g size, and its pricing is uneven: the 100 g (₹4.49/g) is cheaper per gram than both the 500 g (₹5.00/g) and the 1 kg (₹4.50/g). "Love Spell" is CSI's listing name; give your own candle its own name.
Size Price Per gram 150 g candles at 8%
50g ₹249.00 ₹4.98 4
100g ₹449.00 ₹4.49 8
500g ₹2,499.00 ₹5.00 41
1kg ₹4,499.00 ₹4.50 83
Five 100 g packs cost ₹2,245.00, ₹254.00 less than one 500 g. Buy Love Spell
Only buying two? British Rose and Love Spell, the headline and the base: ₹461.40. Only three? Add Fresh Strawberries for the playful side: ₹673.80. Vanilla Bean is the fourth, not the first, simply because it costs the most to test.

Reading a romantic oil's page before you buy

Every CSI oil page gives you three things you can use before spending a rupee: the stated notes, the stated candle load (or its absence) and the size ladder. For romantic oils, each tells you something specific.

The notes: count the sweet words

Romantic oils fail most often by being too sweet, and the page usually warns you. Count the sugary words in the stated notes: vanilla sugar, sugar crystals, caramel, praline, honey, cream. Fresh Strawberries has "vanilla sugar"; Vanilla Bean has "caramel"; Love Spell has "powdery vanilla". British Rose has none, and Japanese Cherry Blossom has only "sweet cherry" over a woody base. In a range, you want no more than two oils whose bases are sugar-led. A quick rule we use: if the base names sugar, give it a fresh or floral neighbour on the shelf.

The base: does anything stay?

Look for musk, amber, sandalwood or woods in the base. Three of the five shortlisted oils name one: sandalwood (Fresh Strawberries, Japanese Cherry Blossom) and musk (Japanese Cherry Blossom, Love Spell). Vanilla Bean is a single accord and British Rose names no base at all, which is exactly why those two sit next to a musky oil in the palette. A romantic candle that disappears when you blow it out has lost the most intimate part of the job.

The candle load: stated, or not

All five shortlisted oils state a candle load: up to 10% soy (British Rose, Vanilla Bean), 6–9% (Fresh Strawberries), 6–13% (Japanese Cherry Blossom) and 8–10% in soy (Love Spell). The lower of the oil's figure and your wax's ceiling governs. Several attractive romantic oils in the range do not state one: Smoked Rose Royale, Spicy Raspberry, Solar Bloom, Vanilla Orange Blossom and the perfume-grade "inspired" listings, whose 15–25% figures are perfume usage rates, not candle loads. Those are not bad oils; they are oils where you work inside your wax's ceiling and test with more care. That is why none of them is on the hub shortlist.

Two ceilings, five oils
Which load governs in each CSI soy wax (formulation limits, not regulatory limits)
Oil Page states In CSI 464 (up to 10%) In CSI 468 or Chunks (up to 13%) Test at
British Rose up to 10% soy 10% 10% 6%, 8%, 10%
Vanilla Bean up to 10% soy 10% 10% 6%, 8%, 10%
Fresh Strawberries 6–9% 9% 9% 6%, 8%, 9%
Japanese Cherry Blossom 6–13% 10% 13% 6%, 8%, 10%
Love Spell 8–10% in soy 10% 10% 8%, 9%, 10%

Love Spell is the one oil where we would start the test at 8% rather than 6%, because the page's own range begins there. Everywhere else, 6% is a sensible floor to learn from.

The palette basket, with exact totals

A romantic range is judged in a small room at night. So is your test.

This is one basket for one purpose: to smell all five families burning in the same jar and wax, and to decide which one leads your range. Comparing sample routes, stock by size and budget baskets for different oil mixes is the job of Buy Romantic Candle Fragrance Oils in India; here is the palette version.

Palette basket · CSI live pricing, September 2026
Everything for 20 romantic test candles: ₹5,234.00
Item Size bought Price Why this size
British Rose Fragrance Oil 50 g ₹212.40 three loads (36 g) + one retest
Vanilla Bean Fragrance Oil 50 g ₹410.00 three loads (36 g) + the daylight candle (12 g)
Fresh Strawberries 50 g ₹212.40 6%, 8%, 9% uses 34.5 g + one retest
Japanese Cherry Blossom Fragrance Oil 50 g ₹270.00 three loads (36 g) + one retest
Love Spell Fragrance Oil 50 g ₹249.00 smallest size listed; 8%, 9%, 10% uses 40.5 g (9.5 g left, short of a retest)
Oils subtotal 250 g ₹1,353.80 ₹5.42 per gram on average
Luxury Soy Wax CSI 464 3 × 1 kg ₹1,522.20 20 candles need about 2.76 kg
Pink Glass Jar with Golden Lid (150 gram) Pack of 20 ₹2,140.00 ₹107.00 per jar; test in the jar you will sell in
Eco Candle Wicks, Thin (C1) 20 wicks ₹118.00 ₹5.90 per wick
Candle Wick Stickers 1 sheet, 40 ₹100.00 spares for round two
Pour count: 15 load candles + 1 Vanilla Bean daylight candle + 3 retests (British Rose, Fresh Strawberries, Cherry Blossom) = 19; the 20th jar and wick are a spare.
Basket total 20 candles ₹5,234.00 ₹261.70 per test candle

The non-oil lines are ₹3,880.20, more than the oils. That is normal and it is the reason we suggest a coloured jar in the test: a pink or red jar changes how people read a romantic candle before they smell it, so judge the scent in the container it will be sold in. The pink 150 g jar costs ₹107.00 each from the pack of 20 against ₹94.40 for a clear jar with golden lid from its pack of 10; if you are testing scent only, the clear jar is the cheaper choice. Luxury Soy Wax CSI 464 is priced flat at ₹0.51 per gram from 1 kg to 10 kg, so there is no saving in buying the 10 kg bag for a test.

What one romantic candle costs

Worked example, British Rose at 8% in the pink 150 g jar: 12 g of oil at the 50 g price (₹50.98) + 138 g of CSI 464 (₹70.02) + one jar (₹107.00) + one C1 wick (₹5.90) = ₹233.90. The same candle in Vanilla Bean is ₹281.32. Both exclude labour, freight, packaging and GST. The jar costs more than the oil in either candle, so if you need to lower a price point, change the jar before you change the fragrance.

A cheaper vanilla candle, honestly
If Vanilla Bean's price worries you, test a half-and-half candle: 6 g British Rose + 6 g Vanilla Bean costs ₹74.69 of oil at 50 g prices, ₹23.71 less than a straight Vanilla Bean candle, and rose over vanilla is one of the most recognisable romantic pairings there is. Pour it in round two: the basket's 50 g Vanilla Bean is fully used by the three loads and the daylight candle, so the blend needs oil from your next order. Do not assume the blend works until it has burned.

Testing romantic oils: the three ways they fail

Romantic oils fail in more predictable ways than fresh or woody ones, so the test is built around catching three problems: sweetness fatigue, a rose that goes thin or sharp, and discolouration. You need a scale reading to 1 g, a thermometer, the wax page's temperatures and a notebook.

1
Pour by weight, three loads per oilLoad is a percentage of the finished 150 g candle: 6% = 9 g oil + 141 g wax; 8% = 12 g + 138 g; 9% = 13.5 g + 136.5 g; 10% = 15 g + 135 g. Use the load columns in the ceiling table above: Fresh Strawberries stops at 9% and Love Spell starts at 8%. Label every jar with oil, load, wick and date before you pour.
2
Pour one daylight candle of Vanilla BeanAlongside the load candles, pour one extra Vanilla Bean candle at 8% (the 12 g the 50 g bottle has left after the three loads) and leave it on a windowsill; a clear jar shows tint best if you have one. Compare its colour with the dark-stored 8% load candle after one and two weeks. It costs one candle and tells you whether a white-wax, clear-jar vanilla product is viable for you.
3
Cure all candles for the same timeNone of these five pages states a cure time. At least 48–72 hours, and longer for soy, is common practice; test at day 3 and day 7 and compare. Never judge a three-day-old candle against a week-old one.
4
Cold sniff for sweetness fatigueLine up all five at 8% and smell them in sequence, then again five minutes later. The oil you want to stop smelling first is the one most likely to tire a customer in a closed bedroom. Note it; it may still sell, but at a lower load.
5
Burn in a small room, at nightRomantic candles are used in bedrooms and dining rooms in the evening, so test there: door closed, two to three hours, one candle per session. Note at 30 minutes, 1 hour and 2 hours whether the scent is pleasant, too much or gone. For the rose, write down one word each time: fresh, soapy, sharp or thin.
6
Check the base after blow-outTen minutes after extinguishing, walk back in. A romantic candle should leave a trace of musk, wood or vanilla. If British Rose leaves nothing and Love Spell leaves a soft musk, you have learned what your rose needs.
7
Decide the lead, then the loadsPick the family that should lead your range (usually rose), then keep the lowest load of each oil that passed the small-room burn. Pour one retest candle at that load before ordering 500 g of anything.
Mistake: testing romantic candles in a large, airy living room in the afternoon. Fix: the customer will light it in a closed bedroom at night, where a 10% vanilla can feel cloying and a 6% blossom can feel perfect. Test where it will be used; the "strongest" candle is often not the one people want to sit beside for two hours.
Wick check
The C1 thin wick is a starting point only; the right wick depends on the jar's inside diameter and the oil, and jar diameters are not something we can prescribe for you. If the melt pool has not reached the glass after two to three hours, retest with Thick (C2), or compare options in the candle wicks collection. Sweet, vanilla-rich oils are worth watching for soot at the top load.

What CSI does not have, and what to use instead

A hub page that only lists what we sell is an advertisement. Here is what we don't.

No standalone peony or lily oil is listed on 24 September 2026, and no candle-grade freesia. Those notes appear inside blends, for example peony in Pink Crush and in the Forever Red listing, freesia in Pink Crush. The one freesia-led listing is English Pear & Freesia in the fine-perfume collection, from 100 g at ₹1,499.00, which sits outside this candle-grade shortlist. No oil is called "red rose" or "rose oud" in the candle-grade range; the darker rose is Smoked Rose Royale (a smoky bakhoor rose, from 100 g, no candle load stated), and White Royal Oud lists rose petals within an oud. Mogra and Rajnigandha are out of stock, so an Indian-flower romantic candle currently leans on Jasmine or Raat Ki Rani (Night-Blooming Jasmine), both in stock at every size. If a note is central to your plan, ask on WhatsApp rather than buying around the gap.

Romantic-adjacent oils we left off the hub shortlist
Good oils, with the reason and the stock fact on 24 September 2026
Oil Why not on the hub shortlist Stock / price fact
Smoked Rose Royale Dark, smoky rose for a luxury tier; no candle load stated. In stock at 100 g (₹799.00), 500 g and 1 kg; no 50 g.
Pink Crush Fragrance Oil Red berries, peony, rose and freesia over vanilla sugar and musk: lovely, but covers the same ground as two shortlisted oils at a higher price. ₹8.88/g at 50 g, which is its cheapest per gram; larger sizes cost slightly more per gram.
Wild Berries A bolder berry; the page says "Extremely strong hot throw in soy wax (8–10%)". Gets fractionally dearer per gram at larger sizes: ₹5.98 at 50 g, ₹6.00 at 1 kg.
Spicy Raspberry Raspberry, pink pepper, cinnamon and rose: a grown-up red fruit. No candle load stated. In stock at every size from 15 g (₹99.00).
Forever Red (CSI listing named above) Pomegranate, cherry, jasmine and peony over vanilla, amber and musk; a strong Valentine candidate. States "Performs strongly in soy and paraffin at 8-10%". 1 kg is its cheapest per gram at ₹6.50.
Dahlia and Into The Night (brand-inspired listings) Both brand-inspired; at ₹10.56 and ₹11.98 per gram they cost two to three times British Rose. Dahlia: only 50 g in stock. Into The Night: 1 kg out of stock on 24 September 2026.
Solar Bloom Fragrance Oil Orange blossom, ylang-ylang and jasmine over vanilla and amber: warm and sunny rather than intimate. No candle load stated. In stock at every size; ₹7.50/g at 50 g.
Argued against our own interest: the perfume-grade and brand-inspired romantic listings are the most expensive way into this palette. The listing named "Carolina Herrera Good Girl inspired fragrance oil" (CSI's listing name; the oil is an interpretation and CSI is not affiliated with the brand) is ₹17.84 per gram at 50 g, more than four times British Rose, and its page quotes perfume usage rates, not a candle load. For a first romantic range, the candle-grade oils with a stated candle load are the better-evidenced buy. The luxury case for the premium oils, and how to price for it, is argued in Luxury Romantic Fragrance Oils for Soy Candles.

Where romantic candles sell across the Indian year

A romantic range is not a February-only product in India, which is why it is worth building properly. Valentine's Day on 14 February 2027 is the obvious peak, and it has its own two pages: the ranked oils in Best Fragrance Oils for Valentine's Day Candles and production quantities and order-by dates in Valentine's Day Candle Fragrance Oils Wholesale. But the same palette sells through Diwali gifting (8 November 2026), Christmas (25 December 2026), the many weddings that fall in the cooler months, and anniversaries all year round, which are the subject of Fragrance Oils for Anniversary Gift Candles. Hampers and date-night gift sets, with packaging from CSI's packaging materials collection, are covered in Fragrance Oils for Romantic Gift Candles.

Calendar facts, not forecasts
Which family tends to lead when, in our judgement
Occasion Date or season Family to lead with Shortlisted oil
Diwali gifting 8 November 2026 Rose, vanilla British Rose, Vanilla Bean
Christmas and winter evenings 25 December 2026; winter roughly December–February Vanilla, musk Vanilla Bean, Love Spell
Valentine's Day Sunday 14 February 2027 Rose, red fruit British Rose, Fresh Strawberries
Spring and early summer gifting Indian summer roughly April–June Soft florals, red fruit Japanese Cherry Blossom, Fresh Strawberries
Anniversaries, proposals All year Rose over musk British Rose with Love Spell

The practical point is timing: Valentine's Day is 143 days from the date these prices were checked. A palette test ordered now can be decided by November, which leaves Diwali as a small first sale and Valentine's Day as the big one. If you are buying at production scale, the per-gram ladders for these oils at 500 g and 1 kg are laid out in Valentine's Day Candle Fragrance Oils Wholesale, and the questions to ask any romantic-oil supplier, including us, are in Where to Buy Romantic Fragrance Oils for a Candle Business.

Valentine's Day, Sunday 14 February 2027: test the palette now, choose your lead by November, and ask us on WhatsApp for a 500 g or 1 kg quote with GST invoice. British Rose 500 g is ₹1,593.00, enough for 41 candles at 8% (₹38.23 of oil each).
WhatsApp a Valentine quote
The CSI principle
One family, one oil, one job.
A romantic range works when each candle owns a family: the rose, the vanilla, the fruit, the blossom, the musk. Buy one oil per family, burn them side by side, and add a second oil to a family only when the first has earned its place.
"Romance in a candle is not a note. It is rose you recognise, warmth you can sit beside, and something left in the room when the flame is out."
— CandleMakingSuppliesIndia
Why trust this guide

CandleMakingSuppliesIndia sells the oils, wax, jars and wicks on this page and does not sell finished candles. We have tried to advise as we would a friend starting a romantic range: fewer oils than we could sell you, the cheapest rose first, and the premium listings named with their prices and limits.

Every price, pack size and per-gram figure was taken from CSI's live store and verified on 24 September 2026. Out-of-stock sizes are flagged as out of stock on that date and never presented as buyable. Notes and candle loads are quoted from each product page; where a page does not state a candle load, we say so.

The family descriptions, the calendar, the test method and which oils read "romantic" are our judgement; CSI has no throw measurements for these oils. For bulk pricing, GST invoicing, and MSDS and IFRA documentation on request, message us on WhatsApp at +91 7397976926.

Frequently asked questions

What are the best romantic fragrances for candles?
Rose, vanilla, red fruits such as strawberry and raspberry, soft florals such as cherry blossom and jasmine, and a warm base of musk and amber. At CSI, one oil per family covers the palette: British Rose, Vanilla Bean, Fresh Strawberries, Japanese Cherry Blossom and Love Spell.
Which rose fragrance oil is best for soy candles in India?
For a first rose, British Rose: the page states up to 10% in soy, it is in stock at every size, and it is the cheapest of this post's five shortlisted oils (₹4.25/g at 50 g, level with Fresh Strawberries; ₹3.07/g at 1 kg, the lowest of the five). It is a fresh, dewy rose; for a darker, smoky rose, look at Smoked Rose Royale, which states no candle load.
How much fragrance oil do I need for a 150 g romantic candle?
At 8% of total weight, 12 g of oil and 138 g of wax. The lower of your wax's ceiling and the oil page's stated maximum governs: in Luxury Soy Wax CSI 464 that is 10% for British Rose, Vanilla Bean, Japanese Cherry Blossom and Love Spell, and 9% for Fresh Strawberries.
Does vanilla fragrance oil turn soy candles yellow or brown?
Vanilla-rich oils are widely reported to tint white wax over time, especially in light. We cannot promise either way for a given oil, so pour one test candle in a clear jar, keep it in daylight for two weeks and compare it with one stored in the dark. The detail is in the luxury soy guide in this series.
Can I mix rose and vanilla fragrance oils in one candle?
Yes, and it is one of the most recognisable romantic pairings. Keep the total within the lower ceiling: 6 g British Rose + 6 g Vanilla Bean is 8% in a 150 g candle and costs ₹74.69 of oil at 50 g prices. Pour it as its own test candle; a blend has to be burned before you trust it.
How many fragrance oils should I buy to start a romantic candle line?
Five, one per family, at 50 g each (₹1,353.80 for the shortlist here). If budget is tight, start with two, British Rose and Love Spell, for ₹461.40, and add the others once you know which family leads your range.
Your romantic palette
Five families, five oils, 50 g each: ₹1,353.80.
Rose, vanilla, red fruit, soft floral and musk, every size in stock on 24 September 2026, every page stating a candle load. Pour three loads each, burn them in a small room at night, and let the winner lead your range.
Start with British Rose Order the palette set on WhatsApp
Editorial standards & sources
About this guide: the hub page for CSI's romantic and gifting cluster (1671–1680). It defines the romantic palette as five scent families, names one CSI oil per family, and prices a palette test basket. Valentine's timing, wholesale quantities and gift packaging are covered by the sibling pages linked above. CSI is not affiliated with any brand named in its own product listings.

Customer reviews: The six reviews at the top of this page are genuine, published Judge.me reviews left by CSI customers on the product pages named on each card — British Rose Fragrance Oil, Dark Vanilla Fragrance, Fresh Strawberries, Jasmine Fragrance Oil, Luxury Soy Wax CSI 464 ( Flakes Form) For Container Candles. They are general product reviews, not assessments of the buying advice on this page. Names, star ratings, dates and products are as recorded by Judge.me and wording is unedited. "Verified buyer" appears only on reviews Judge.me recorded as verified — Uchu Omoide, Anonymous, Arshad Shaikh, Thenirvaofficial. The reviews from Emma Bechara, S.A. are published but not recorded as verified, and carry no badge. Reviews below five stars are included as published, not filtered out.

Figures verified 24 September 2026, CSI live pricing: British Rose 15 g ₹94.40, 50 g ₹212.40, 100 g ₹342.20, 500 g ₹1,593.00, 1 kg ₹3,068.00; Vanilla Bean 15 g ₹130.00, 50 g ₹410.00, 100 g ₹790.00, 500 g ₹3,840.00, 1 kg ₹7,646.00; Fresh Strawberries 15 g ₹113.28, 50 g ₹212.40, 100 g ₹377.60, 500 g ₹1,770.00, 1 kg ₹3,540.00; Japanese Cherry Blossom 15 g ₹104.00, 50 g ₹270.00, 100 g ₹500.00, 500 g ₹2,500.00, 1 kg ₹4,842.00; Love Spell 50 g ₹249.00, 100 g ₹449.00, 500 g ₹2,499.00, 1 kg ₹4,499.00 (no 15 g listed) — all in stock. Luxury Soy Wax CSI 464 1 kg ₹507.40, 10 kg ₹5,074.00; Pink Glass Jar with Golden Lid (150 gram) pack of 20 ₹2,140.00; Clear Glass Jar with Golden Lid (150 gram) pack of 10 ₹944.00; Eco Candle Wicks Thin (C1) 10 ₹59.00, 20 ₹118.00; Candle Wick Stickers 40 ₹100.00. Round-two oils as stated in the tables, with Dahlia 100 g, 500 g and 1 kg and Into The Night 1 kg out of stock on that date; Mogra and Rajnigandha fully out of stock. Per-gram figures are price divided by grams, to two decimals.

Non-price figures: candle maths assume a 150 g candle with load as a percentage of total weight (8% = 12 g oil + 138 g wax); candle counts are whole candles, floor(grams ÷ 12). Wax ceilings as stated by the wax pages: Luxury Soy Wax CSI 464 up to 10%; Premium Coconut Soy Wax CSI 468 and Luxury Soy Wax Chunks up to 13%; these are formulation limits, not regulatory limits. Notes, candle loads and IFRA wording are quoted from each product page. Per-candle costs are worked examples and exclude labour, freight, packaging and GST. Dates are calendar facts; seasons are approximate. The family descriptions, calendar leads, the vanilla tint caution and the test method are editorial judgement.
ब्लॉग पर वापस जाएं