Wholesale Indian-Inspired Candle Fragrance Oils

Wholesale Indian-Inspired Candle Fragrance Oils

 

British Rose 1 kg ₹3.07/g Royale range ₹799.00 / ₹3,999.00 / ₹7,999.00 Vetiver 1 kg out of stock, 24 September 2026
Indian oils · wholesale ladder
Every Indian oil priced per gram at every size, with the stock gaps flagged.
★★★★☆
"Hey, the fragrance is so nice. Can’t wait to use in my candles!! A must buy item!!"
S.A.Jun 2024
Jasmine Fragrance Oil
★★★★☆
"Good product and I fully satisfaction with my end result"
Urvashi PatelVerified buyer · Aug 2026
Sacred Sandal Ember Fragrance Oil
★★★★★
"Good quality wood fragrance oil with a warm, long-lasting scent and strong performance in candles."
Payal PatelVerified buyer · Mar 2026
Woody Oud Fragrance Oil
★★★★★
"Fragrance oil is sooo good smell so good we love it a lot"
Arshad ShaikhVerified buyer · Mar 2026
British Rose Fragrance Oil
★★★★★
"Quality is good. Packaging was done right. Hope to get some discount in future for bulk buys"
Dipali SableVerified buyer · Aug 2024
Soy Pillar Wax (Specially made for Pillar and Designer Candles)
★★★★★
"The products are great and of premium quality. I am a permanent customer and will be … but the delivery charges are very high which is restricting me to purchase more…"
Manasa GNVerified buyer · Feb 2025
Premium Coconut Soy Wax
★★★★☆
"Hey, the fragrance is so nice. Can’t wait to use in my candles!! A must buy item!!"
S.A.Jun 2024
Jasmine Fragrance Oil
★★★★☆
"Good product and I fully satisfaction with my end result"
Urvashi PatelVerified buyer · Aug 2026
Sacred Sandal Ember Fragrance Oil
★★★★★
"Good quality wood fragrance oil with a warm, long-lasting scent and strong performance in candles."
Payal PatelVerified buyer · Mar 2026
Woody Oud Fragrance Oil
★★★★★
"Fragrance oil is sooo good smell so good we love it a lot"
Arshad ShaikhVerified buyer · Mar 2026
British Rose Fragrance Oil
★★★★★
"Quality is good. Packaging was done right. Hope to get some discount in future for bulk buys"
Dipali SableVerified buyer · Aug 2024
Soy Pillar Wax (Specially made for Pillar and Designer Candles)
★★★★★
"The products are great and of premium quality. I am a permanent customer and will be … but the delivery charges are very high which is restricting me to purchase more…"
Manasa GNVerified buyer · Feb 2025
Premium Coconut Soy Wax
Reviews collected and published through Judge.me on candlemakingsuppliesindia.store. They are general reviews of the products named on each card, not assessments of the advice set out below. Wording is unedited.
✓ Prices verified 24 September 2026, out-of-stock sizes flagged ✓ GST invoice available ✓ MSDS and IFRA documentation on request on WhatsApp
CSI Wholesale · Indian Luxury
Twenty Indian-palette oils, five sizes, one question: where does buying bigger actually lower your price per gram? On four oils, a lot. On most, very little. On a few, bigger costs more.
₹3.07
per gram, British Rose 1 kg: the lowest floor in the Indian palette · CSI live pricing, September 2026
Quick answers — read this first
Which Indian fragrance oil is cheapest per gram in bulk? British Rose, at ₹3.07 a gram for 1 kg, then Jasmine at ₹3.92. Both state a candle load up to 10% in soy. The dearest in the Indian palette is Amber Oud Royal, at ₹11.64 even at 1 kg.

Does buying 1 kg always save money? No. Of the twenty in-stock Indian-palette oils here, only a handful fall meaningfully in price above 100 g. Gilli Mitti is flat from 50 g. Smoked Rose Royale, Midnight Bakhoor Royale and Sultan's Smoke are cheapest per gram at 100 g. Saffron Cedarwood's 1 kg is 33% dearer per gram than its 500 g.

How is the Royale range priced? ₹799.00 for 100 g, ₹3,999.00 for 500 g, ₹7,999.00 for 1 kg, on Smoked Rose Royale, Midnight Bakhoor Royale and Sultan's Smoke. The 500 g costs ₹4.00 more than five 100 g packs. Sacred Sandal Ember has only its 500 g in stock.

Which sizes are out of stock? On 24 September 2026: Vetiver 1 kg; Royal Oud 100 g; Sacred Sandal Ember 100 g and 1 kg; and every size of Mogra, Rajnigandha, Regal Royal Oud and Frankincense and Tonka.
The short answer
Steep ladders (bulk pays): British Rose (27.8% cheaper per gram at 1 kg than 50 g), Jasmine (14.7%), Ylang Ylang (19.6%), Vetiver (18.1% at 500 g).
Floor at 100 g (buy 100 g, then scale for volume only): Gardenia, Sandalwood, Woody Oud, White Royal Oud.
Flat or inverted (buy the size you need, no bigger): Gilli Mitti, the Royale range, the perfume-grade sandal listing, Santal Noir, Saffron Cedarwood's 1 kg.
Above 1 kg: no published tier; ask on WhatsApp for a quote and GST invoice rather than assuming a discount.
The Indian per-gram ladder, entry to floor Hollow = smallest in-stock size. Filled = cheapest in-stock per gram. Line length = what bulk saves you. 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 ₹ per gram → British Rose 15 g ₹3.07 Jasmine 15 g ₹3.92 Gardenia 15 g ₹4.33 Woody Oud 15 g ₹4.53 Sandalwood 15 g ₹5.03 Saffron Cedarwood 15 g ₹5.17 Ylang Ylang 15 g ₹5.31 Dark Vanilla Oud 15 g ₹5.69 Vetiver (khus) 15 g ₹5.80 Royal Oud 500 g ₹6.40 Raat Ki Rani 15 g ₹6.77 Midnight Bakhoor Royale 100 g ₹7.99 Smoked Rose Royale 100 g ₹7.99 Sultan’s Smoke 100 g ₹7.99 Sacred Sandal Ember 500 g ₹8.00 White Royal Oud 15 g ₹8.10 Perfume-grade sandal 50 g ₹8.84 Gilli Mitti 15 g ₹8.96 Santal Noir 15 g ₹9.12 Amber Oud Royal 100 g ₹11.64 Figure at row end = the floor price. Grey size = smallest size in stock. No line = no bulk saving. Not shown, out of stock at every size: Mogra, Rajnigandha, Regal Royal Oud, Frankincense and Tonka. Vetiver 1 kg, Royal Oud 100 g and Sacred Sandal Ember 100 g and 1 kg are out of stock, so are excluded here.
Twenty Indian-palette oils, cheapest floor first. Long lines are where wholesale pays (Vetiver, British Rose, Jasmine); dots with no line are flat-priced or sold in one size (the Royale range, Sacred Sandal Ember, Gilli Mitti from 50 g). The perfume-grade sandal listing sits flat because its 50 g is, by a paisa, its cheapest per gram.
Straight answer
I buy Indian-inspired fragrance oils wholesale for candles. Where does buying bigger actually lower my cost per gram, and where does it not?
It pays on a minority of oils. The steep ladders are British Rose (₹4.25 at 50 g to ₹3.07 at 1 kg), Jasmine (₹4.60 to ₹3.92), Ylang Ylang (₹6.61 to ₹5.31) and Vetiver (₹7.08 to ₹5.80 at 500 g, with the 1 kg out of stock). Gardenia, Sandalwood, Woody Oud and White Royal Oud reach their lowest price at 100 g, so above that you are buying volume, not a discount. Gilli Mitti is ₹8.96 a gram from 50 g to 1 kg. The Royale range (Smoked Rose Royale, Midnight Bakhoor Royale, Sultan's Smoke) is cheapest at 100 g: the 1 kg costs ₹9.00 more than ten 100 g packs. Saffron Cedarwood's 1 kg costs 33% more per gram than its 500 g. Match each oil's order to its own ladder; no single "buy 1 kg" rule works across the Indian palette.
One line: read every oil's ladder separately. On Indian oils, "bulk" saves a lot on four, a little on some, nothing on several, and costs more on a few.
The steepest ladder in the palette. British Rose 1 kg is ₹3,068.00, ₹3.07 a gram, 51.2% below the 15 g per gram and 27.8% below the 50 g. Its page states candles "up to 10% soy, up to 6% paraffin". At 8% that is ₹36.82 of oil per 150 g candle.
Buy British Rose 1 kg — ₹3,068.00

The full ladder: every Indian oil, every size

Twenty oils, five sizes, one question per cell: is this the cheapest place to buy?

Every in-stock oil that can carry an Indian collection, from white florals to oud and bakhoor, sorted by its lowest in-stock price per gram on 24 September 2026. Per gram is price divided by grams, to two decimals. "—" means the size is not listed; "out of stock" means it is listed but cannot be bought on that date. The last column says whether the page states a candle load; floral and woody context for each oil is in Indian Floral Fragrance Oils for Candle Making and Indian Woody Fragrance Oils for Candle Making.

Indian oil ladder · ₹ per gram · CSI live pricing, 24 September 2026
Sorted by the cheapest in-stock per-gram price (the "floor")
# Oil 15 g 50 g 100 g 500 g 1 kg Floor Candle load
1 British Rose ₹6.29 ₹4.25 ₹3.42 ₹3.19 ₹3.07 ₹3.07 stated, up to 10%
2 Jasmine ₹6.87 ₹4.60 ₹4.30 ₹3.92 ₹3.92 ₹3.92 stated, up to 10%
3 Gardenia ₹7.00 ₹4.46 ₹4.33 ₹4.33 ₹4.33 ₹4.33 stated, up to 10%
4 Woody Oud ₹6.21 ₹5.43 ₹4.53 ₹4.53 ₹4.53 ₹4.53 stated, up to 10%
5 Sandalwood ₹6.21 ₹5.43 ₹5.03 ₹5.03 ₹5.03 ₹5.03 stated, up to 10%
6 Saffron Cedarwood ₹6.92 ₹7.08 ₹6.96 ₹5.17 ₹6.87 ₹5.17 not stated
7 Ylang Ylang ₹7.08 ₹6.61 ₹5.90 ₹5.43 ₹5.31 ₹5.31 stated, up to 10%
8 Dark Vanilla Oud ₹7.00 ₹6.40 ₹5.90 ₹5.69 ₹5.69 ₹5.69 stated, up to 10%
9 Vetiver (khus) ₹12.51 ₹7.08 ₹6.00 ₹5.80 ₹5.66 out of stock ₹5.80 stated, up to 10%
10 Royal Oud — — ₹6.99 out of stock ₹6.60 ₹6.40 ₹6.40 not stated
11 Raat Ki Rani ₹8.67 ₹7.40 ₹7.00 ₹6.77 ₹6.77 ₹6.77 stated, up to 10%
12 Midnight Bakhoor Royale — — ₹7.99 ₹8.00 ₹8.00 ₹7.99 not stated
13 Smoked Rose Royale — — ₹7.99 ₹8.00 ₹8.00 ₹7.99 not stated
14 Sultan’s Smoke — — ₹7.99 ₹8.00 ₹8.00 ₹7.99 not stated
15 Sacred Sandal Ember — — ₹7.99 out of stock ₹8.00 ₹7.00 out of stock ₹8.00 not stated
16 White Royal Oud ₹8.67 ₹8.40 ₹8.10 ₹8.10 ₹8.10 ₹8.10 stated, up to 10%
17 Perfume-grade sandal listing — ₹8.84 ₹8.85 — ₹8.85 ₹8.84 not stated
18 Gilli Mitti ₹9.33 ₹8.96 ₹8.96 ₹8.96 ₹8.96 ₹8.96 stated, up to 10%
19 Santal Noir ₹11.07 ₹9.98 ₹9.19 ₹9.20 ₹9.12 ₹9.12 not stated
20 Amber Oud Royal — — ₹12.99 ₹12.00 ₹11.64 ₹11.64 not stated

Three readings of this table matter for a wholesale buyer. First, the floor spread is almost four to one: British Rose at ₹3.07 against Amber Oud Royal at ₹11.64. In a 150 g candle at 8% that is ₹36.82 of oil against ₹139.68. Second, candle loads cluster at the cheap end: the first eleven oils on the ladder all state a candle load except Saffron Cedarwood and Royal Oud; from the Royale range upwards, only White Royal Oud and Gilli Mitti do. Third, the 15 g column is almost always the dearest, often by a wide margin. Vetiver's 15 g is ₹12.51 a gram, 77% more than its 50 g. Saffron Cedarwood is the single exception, where the 15 g (₹6.92) undercuts the 50 g (₹7.08).

Mistake: comparing suppliers, or oils, on the 1 kg price alone. Fix: compare on the size you will actually buy. A business pouring 40 candles a month uses about 480 g of an oil; for Sandalwood that means the 500 g at ₹5.03, which is the same per gram as the 100 g. The 1 kg column only starts to matter once you pour more than 41 candles of one scent (a 500 g's worth) before reordering.

Four price shapes, and what each means for your order

Plot any oil's per-gram price against its size and you get one of four shapes. Knowing which shape an oil has tells you how to order it without re-reading the table every time.

Price shapes · Indian palette
Which oils fall, which flatten, which stay flat and which turn up
Shape Oils What it looks like How to order
1 · Steep British Rose, Jasmine, Ylang Ylang, Vetiver, Dark Vanilla Oud; more gently, Raat Ki Rani, Royal Oud and Amber Oud Royal Keeps falling to 500 g or 1 kg Scale proven sellers to the largest in-stock size
2 · Floor at 100 g Gardenia, Sandalwood, Woody Oud, White Royal Oud, Santal Noir Falls from 15 g to 100 g, then flat (Santal Noir moves only by paise: ₹9.19 at 100 g, ₹9.12 at 1 kg) Buy 100 g packs until volume makes bigger packs convenient
3 · Flat Gilli Mitti (from 50 g), perfume-grade sandal listing, Royale range Same per gram at every size Buy exactly what the next production run needs
4 · Inverted Saffron Cedarwood (1 kg), Royale 500 g and 1 kg (by paise) A bigger size costs more per gram Buy multiples of the cheaper size; ask on WhatsApp before ordering

Shape 1 — steep: where the kilogram earns its place

British Rose falls from ₹6.29 at 15 g to ₹3.07 at 1 kg; Jasmine from ₹6.87 to ₹3.92 (flat between 500 g and 1 kg); Ylang Ylang from ₹7.08 to ₹5.31. In per-candle terms, an 8% Jasmine candle carries ₹82.40 of oil at the 15 g price and ₹47.08 at 1 kg, a ₹35.32 difference on every candle. These are the oils where wholesale buying genuinely changes your margin, and they include the florals that stand in for mogra and rajnigandha while those are out of stock.

Shape 2 — floor at 100 g: the quiet majority

Gardenia's 100 g is 2.9% cheaper per gram than its 50 g, and then ₹4.33 holds all the way to 1000 g. Sandalwood drops 7.4% from 50 g to 100 g and stops at ₹5.03; Woody Oud drops 16.5% and stops at ₹4.53. For these oils, ten 100 g bottles cost the same as a kilogram or a few rupees less (Gardenia ₹4,330.00 against ₹4,332.00). The kilogram is a handling choice (one bottle, one batch) rather than a price choice.

Shape 3 — flat: buy to the run, not to the discount

Gilli Mitti is ₹8.96 a gram at 50 g, 100 g, 500 g and 1 kg (0.0% difference between the 50 g and the kilogram). The perfume-grade sandal oil, listed by CSI as Sandal ITC inspired fragrance oil, is ₹8.84 at 50 g and ₹8.85 at 100 g and 1 kg, so its 100 g costs ₹1.00 more than two 50 g bottles and its 1 kg ₹8.00 more than twenty. That listing name is CSI's; the oil is CSI's interpretation, CSI is not affiliated with the company named, and the name belongs nowhere on your label. It is also perfume-grade with no candle load stated.

Shape 4 — inverted: bigger costs more

Saffron Cedarwood's 500 g is ₹2,584.20 (₹5.17/g) and its 1 kg is ₹6,867.60 (₹6.87/g), 33% more per gram. Two 500 g packs cost ₹5,168.40 and save ₹1,699.20 against one kilogram. We state that as a fact on 24 September 2026, not a guess at why; if you need a kilogram, ask us on WhatsApp before ordering the 1 kg listing.

The Royale range: 100 g, 500 g, 1 kg

On the Royale oils, the smallest pack is the wholesale price.

Four of CSI's Indian-palette oils share the same 100 g and 500 g prices (Sacred Sandal Ember's listed 1 kg differs): Smoked Rose Royale, Midnight Bakhoor Royale, Sultan’s Smoke and Sacred Sandal Ember. None is sold in 15 g or 50 g, and none of their pages states a candle load.

Royale range · CSI live pricing, 24 September 2026
₹799.00 / ₹3,999.00 / ₹7,999.00, and what that means per gram
Oil Stated character 100 g 500 g 1 kg
Smoked Rose Royale dark rose; smoky bakhoor accord, soft spice; amber, musk ₹799.00 · ₹7.99 ₹3,999.00 · ₹8.00 ₹7,999.00 · ₹8.00
Midnight Bakhoor Royale spiced incense; oud wood, smoky resin; amber, musk, balsamic warmth ₹799.00 · ₹7.99 ₹3,999.00 · ₹8.00 ₹7,999.00 · ₹8.00
Sultan’s Smoke smoky incense in the Middle Eastern bakhoor style; oud, resins, amber ₹799.00 · ₹7.99 ₹3,999.00 · ₹8.00 ₹7,999.00 · ₹8.00
Sacred Sandal Ember incense smoke, green herbs; creamy sandalwood, resins; amber, musk ₹799.00 — out of stock ₹3,999.00 · ₹8.00 (only size in stock) ₹6,999.00 · ₹7.00 — out of stock

The arithmetic is small but consistent. Five 100 g packs cost ₹3,995.00; the 500 g costs ₹4.00 more. Two 500 g packs cost ₹7,998.00; the 1 kg costs ₹1.00 more. Ten 100 g packs cost ₹7,990.00; the 1 kg costs ₹9.00 more. None of those gaps matters to a candle's margin, but together they tell you the Royale range has no published bulk tier: the price per gram is about ₹8.00 whatever you buy. The only Royale oil with a lower listed kilogram price is Sacred Sandal Ember (₹6,999.00, ₹7.00 a gram), and that kilogram is out of stock, as is its 100 g.

Argued against our own interest: if you want to test a Royale oil, buy the 100 g, not the 500 g "to save". It is the cheapest per gram and the smallest commitment. And because none of these four pages states a candle load, a Royale candle is a test inside the wax ceiling (10% for Luxury Soy Wax CSI 464) until you have burned it. If you need 2 kg or more, ask on WhatsApp for a quote rather than assuming the listed kilogram is the best rate.

Stock gaps by size, 24 September 2026

A wholesale plan that assumes a size is available when it is not fails on the day you reorder. Here is every gap in the Indian palette on the pull date, with the in-stock workaround and what it costs.

Stock gaps · verified 24 September 2026
What is missing, and how to buy around it
Oil Out of stock Still buyable Workaround
Vetiver (khus) 1 kg (₹5,664.00) 15 g, 50 g, 100 g, 500 g Two 500 g packs, ₹5,800.00 (₹5.80/g, against ₹5.66/g listed for the 1 kg); ask when the 1 kg returns
Sacred Sandal Ember 100 g and 1 kg 500 g only No small test size: a 500 g blind buy. Ask about restock before committing
Royal Oud Fragrance Oil 100 g 500 g, 1 kg Test with an in-stock oud first: Woody Oud or White Royal Oud at 50 g
Mogra Only size (100 g) Nothing Jasmine (₹3.92/g at 500 g) or Raat Ki Rani
Rajnigandha (Tuberose) All sizes Nothing Gardenia (₹4.33/g from 100 g), optionally with Ylang Ylang
Regal Royal Oud All sizes Nothing White Royal Oud or Woody Oud
Frankincense and Tonka Only size (1 kg) Nothing Midnight Bakhoor Royale or Sultan's Smoke at 100 g

Two notes on reading stock. The store shows whether a size can be ordered, not how many units are on the shelf; for a wholesale order of several kilograms of one oil, confirm quantity on WhatsApp before you promise a customer. And Rajnigandha's listing still carries a "Ships 12th July 2025" note in its title, a date that has passed; treat it as out of stock, not as a pre-order. What these gaps mean for a Diwali production schedule is covered in Bulk Indian Luxury Fragrance Oils for Candle Manufacturers.

Buying 1.2 kg: the cheapest pack mix per oil

A run of 100 candles of 150 g at 8% uses 1.2 kg of oil. Few oils come in a 1.2 kg pack, so a wholesale buyer is really choosing a mix of sizes. Here is the cheapest exact mix for eight Indian oils, against the tempting alternative.

1.2 kg of oil = 100 candles at 8% · CSI live pricing
The cheapest mix is rarely "one big bottle"
Oil Cheapest mix for 1.2 kg Cost Alternative Cost
British Rose 1 kg + 2 × 100 g ₹3,752.40 1 kg + 500 g, 300 g spare ₹4,661.00
Jasmine 2 × 500 g + 2 × 100 g ₹4,782.00 1 kg + 2 × 100 g (one rupee more) ₹4,783.00
Sandalwood 1 kg + 2 × 100 g ₹6,032.16 12 × 100 g (identical) ₹6,032.16
Raat Ki Rani 2 × 500 g + 2 × 100 g ₹8,174.00 1 kg + 2 × 100 g (identical) ₹8,174.00
Vetiver 2 × 500 g + 2 × 100 g ₹7,000.00 3 × 500 g, 300 g spare ₹8,700.00
Saffron Cedarwood 2 × 500 g + 2 × 100 g ₹6,560.80 1 kg + 2 × 100 g ₹8,260.00
Midnight Bakhoor Royale 12 × 100 g ₹9,588.00 1 kg + 2 × 100 g ₹9,597.00
Gilli Mitti 1 kg + 2 × 100 g ₹10,752.00 24 × 50 g (identical) ₹10,752.00

British Rose shows why this matters: rounding up to 1.5 kg (1 kg + 500 g) costs ₹908.60 more than the exact 1.2 kg mix, for 300 g you may not pour before the season turns. On Saffron Cedarwood, the route through the 1 kg listing costs ₹1,699.20 more than two 500 g packs. On Jasmine, two 500 g packs (₹3,922.00) come to one rupee less than the 1 kg (₹3,923.00), which is noise, but proof that the kilogram is not a discount there either. On Midnight Bakhoor Royale, twelve 100 g bottles beat the kilogram route by ₹9.00: trivial money, but it shows there is no bulk reward to chase. The oil in a British Rose candle on the exact mix is ₹37.52; the wax alongside it, 138 g of CSI 464, is ₹70.02, or ₹7,002.12 for the whole 100-candle run.

Leftovers are a cost
Oil you do not pour this season is cash on a shelf. Most fragrance oils have no shelf life stated on CSI's pages, so we will not quote one; store bottles sealed, cool and out of sun, and plan orders so a season's leftover is no more than one 100 g bottle per scent.

Five oils that show the ladder at work

One of each price shape, plus one that breaks the pattern.

These five are picked to illustrate how the ladder should change your order, not as a best-seller list; we have no sales or throw data to rank on. For the kit-style shopping lists built from these oils, see Premium Indian Fragrance Oil Collection for Candle Businesses.

1
white floral · steep ladder · the wholesale floral
Jasmine Fragrance Oil
The cheapest white floral per gram at CSI and the main in-stock stand-in for mogra. The page describes it as "sweet, floral, and slightly musky with a timeless luxurious aroma" and states "Recommended load up to 10% soy, up to 6% paraffin". Its ladder is steep and then flat: ₹6.87 at 15 g, ₹4.60 at 50 g, ₹4.30 at 100 g, then ₹3.92 at both 500 g and 1 kg, so the 500 g already gets the floor price. Limitation: it is a general jasmine, not jasmine sambac; if your line is specifically mogra, pour it beside Raat Ki Rani before scaling.
Size Price Per gram 150 g candles at 8%
15 gm ₹103.00 ₹6.87 1
50 gm ₹230.00 ₹4.60 4
100 gm ₹430.00 ₹4.30 8
500 gm ₹1,961.00 ₹3.92 41
1 kg ₹3,923.00 ₹3.92 83
Oil per 8% candle: ₹82.40 at 15 g, ₹47.08 at 500 g or 1 kg. Buy Jasmine
2
white floral · steady ladder · the bridge note
Ylang Ylang Flower Fragrance Oil
The note that softens gardenia towards tuberose while Rajnigandha is out of stock, and a creamy floral in its own right: "Sweet, rich, and floral with creamy undertones". The page states "Recommended Fragrance Load: Up to 10% for soy wax Up to 6% for paraffin wax". Like British Rose, its price falls at every step: ₹7.08, ₹6.61, ₹5.90, ₹5.43, ₹5.31. That makes the 1 kg a real saving (19.6% below the 50 g) if you use it as a blending note across several scents. Limitation: sweet and heady at higher loads; test 6% before 10%.
Size Price Per gram 150 g candles at 8%
15 gm ₹106.20 ₹7.08 1
50 gm ₹330.40 ₹6.61 4
100 gm ₹590.00 ₹5.90 8
500 gm ₹2,714.00 ₹5.43 41
1 kg ₹5,310.00 ₹5.31 83
Oil per 8% candle: ₹84.96 at 15 g, ₹63.72 at 1 kg. Buy Ylang Ylang
3
woody earthy · khus · the steepest drop and a gap
Vetiver Fragrance Oil
Khus is the summer smell of Indian cooling screens, and this is CSI's vetiver: "smoky, woody, and grounding with subtle green and sweet undertones". The page states "Up to 10% for soy wax candles ... Up to 6% for paraffin wax candles" and describes the oil as "IFRA-certified" (the page's wording; ask for documents). Its ladder is the most extreme in the palette: the 15 g is ₹12.51 a gram, the 500 g ₹5.80. Limitation: the 1 kg is out of stock on 24 September 2026, so a bulk buyer's ceiling is the 500 g for now.
Size Price Per gram 150 g candles at 8%
15 gm ₹187.62 ₹12.51 1
50 gm ₹354.00 ₹7.08 4
100 gm ₹600.00 ₹6.00 8
500 gm ₹2,900.00 ₹5.80 41
1 kg ₹5,664.00 — Out of stock on 24 September 2026 ₹5.66 Out of stock
Oil per 8% candle: ₹150.10 at 15 g, ₹69.60 at 500 g. Buy Vetiver
4
oud and incense · flat Royale · buy small
Midnight Bakhoor Royale
The bakhoor note many Indian homes know from festivals and dargah evenings: "Top Notes:Spiced incense accord Middle Notes:Oud wood, smoky resin Base Notes:Amber, musk, balsamic warmth". The page states no candle load, so test within the wax ceiling. Priced like every Royale oil: ₹799.00, ₹3,999.00, ₹7,999.00, which makes the 100 g the cheapest per gram. Limitation: at ₹95.88 of oil per 8% candle, it is twice the oil cost of a Jasmine candle, with no bulk route to close the gap.
Size Price Per gram 150 g candles at 8%
100g ₹799.00 ₹7.99 8
500g ₹3,999.00 ₹8.00 41
1kg ₹7,999.00 ₹8.00 83
Flat: ₹95.88 of oil per 8% candle at any size. Buy Midnight Bakhoor Royale
5
sandalwood and incense · one size in stock · the exception
Sacred Sandal Ember Fragrance Oil
A smoky temple-sandalwood: "Top notes of soft incense smoke and green herbal nuance. Heart of creamy sandalwood and warm resins. Base of amber, musk, and deep woody accords." The page title carries "IFRA Certified" (that is the page's wording). It would be the one Royale oil with a real bulk discount (₹6,999.00 for 1 kg), but the 1 kg and the 100 g are both out of stock on 24 September 2026, leaving only the 500 g. No candle load is stated. Limitation: a 500 g first purchase of an oil you have not burned is exactly the risk this page warns against; ask on WhatsApp about the 100 g.
Size Price Per gram 150 g candles at 8%
100g ₹799.00 — Out of stock on 24 September 2026 ₹7.99 Out of stock
500g ₹3,999.00 ₹8.00 41
1kg ₹6,999.00 — Out of stock on 24 September 2026 ₹7.00 Out of stock
Only 500 g in stock: ₹3,999.00, 41 candles at 8%. Buy Sacred Sandal Ember

Six wholesale rules for Indian oils

1
Find each oil's floor size before you orderThe floor is the smallest size at the lowest per-gram price: 100 g for Gardenia, Sandalwood and Woody Oud; 500 g for Jasmine, Raat Ki Rani and Saffron Cedarwood; 1 kg for British Rose and Ylang Ylang; 100 g for the Royale range; 50 g for Gilli Mitti.
2
Never buy above the floor for priceAbove the floor you are buying handling convenience. That is a fair reason, but name it as one; do not tell yourself the kilogram is cheaper when it is not.
3
Buy to the run, in exact mixes100 candles is 1.2 kg. Build it from floor-size packs (see the mix table) rather than rounding up to the next big bottle.
4
Check stock by size, not by product"In stock" on a product can hide an out-of-stock kilogram (Vetiver) or a missing test size (Sacred Sandal Ember). Check the exact size on the day you reorder.
5
Price the candle, not the gramA one-rupee-a-gram difference is ₹12.00 in an 8% candle of 150 g. Against a jar that costs more than the oil, choose on scent and stated load first, per gram second.
6
Above 1 kg, ask; do not assumeCSI publishes no tier above 1 kg. For multi-kilogram orders, ask on WhatsApp for a quote, dispatch date and GST invoice, and for MSDS and IFRA documents at the same time.

Rule 5 deserves one more line. The oil cost gap between two Indian oils is often smaller than it looks on the ladder. Sandalwood at its floor puts ₹60.32 of oil in a candle; Gardenia at its floor, ₹51.96; Woody Oud, ₹54.37. Raat Ki Rani at 500 g is ₹81.29. Pick the scent your customers want, then buy it at its floor.

Buying for Diwali (8 November 2026) or the winter wedding months? Send us your oil list and quantities on WhatsApp for a quote above 1 kg, a GST invoice and a dispatch date. We will tell you if a size you need is out of stock before you plan around it.
WhatsApp a wholesale quote
The CSI principle
Buy every oil at its floor, never above it for price.
On the Indian palette the floor sits at 50 g, 100 g, 500 g or 1 kg depending on the oil. A wholesale buyer who learns twenty floors spends less than one who always buys the biggest bottle.
"A kilogram is a size, not a discount. On half the Indian palette the two are the same thing, and on the other half they are not."
— CandleMakingSuppliesIndia

For the Indian palette explained and a first basket, start at Buy Indian-Inspired Fragrance Oils for Candle Making. For supplier questions before a large order, see Where to Buy Indian-Inspired Fragrance Oils for a Premium Candle Brand; for the oud, rose and sandalwood options in detail, Oud, Rose and Sandalwood Fragrance Oils for Indian Luxury Candles.

Why trust this guide

CandleMakingSuppliesIndia sells every oil on this ladder, and does not sell finished candles. This page tells you where our kilogram packs are no cheaper than our 100 g packs, where the 500 g and 1 kg cost more per gram than smaller sizes, and which sizes you cannot buy today.

Every price, pack size and per-gram figure was taken from CSI's live store and verified on 24 September 2026, and every out-of-stock size is flagged as out of stock on that date. The ladder is generated from the product data, sorted by the cheapest in-stock per-gram price. Candle loads are quoted from product pages; where a page states none, we say so.

Price shapes, floor sizes and pack mixes are arithmetic on those prices; which oil suits which collection is our judgement. For bulk pricing above 1 kg, GST invoicing, and MSDS and IFRA documentation on request, message us on WhatsApp at +91 7397976926.

Frequently asked questions

What is the wholesale price of jasmine fragrance oil in India?
At CSI on 24 September 2026, Jasmine Fragrance Oil is ₹1,961.00 for 500 g and ₹3,923.00 for 1 kg, both ₹3.92 a gram. The 50 g is ₹230.00 (₹4.60/g). The page states up to 10% in soy.
Is 1 kg fragrance oil cheaper than 500 g?
Only on some oils. British Rose, Ylang Ylang, Royal Oud, Amber Oud Royal and, by paise, Santal Noir are cheaper per gram at 1 kg than at 500 g; Jasmine, Raat Ki Rani, Dark Vanilla Oud, Sandalwood, Woody Oud and Gardenia are the same; Saffron Cedarwood's 1 kg is 33% dearer per gram than its 500 g; the Royale range's 1 kg is ₹1.00 more than two 500 g packs.
Why is the 100 g Royale oil cheaper than the 1 kg?
We state the prices rather than guess at the reason: ₹799.00 for 100 g (₹7.99/g), ₹3,999.00 for 500 g and ₹7,999.00 for 1 kg (₹8.00/g). Ten 100 g packs cost ₹9.00 less than the kilogram. For 2 kg or more, ask on WhatsApp for a quote.
Is vetiver (khus) fragrance oil available in 1 kg?
Not on 24 September 2026; the 1 kg is out of stock. The 500 g is ₹2,900.00 (₹5.80/g); two 500 g packs make ₹5,800.00 for a kilogram.
How much fragrance oil do I need for 100 candles?
For 150 g candles at 8% of total weight, 12 g each, so 1.2 kg. For British Rose, the cheapest exact mix is 1 kg + two 100 g, ₹3,752.40.
Do you give bulk discounts on Indian fragrance oils above 1 kg?
CSI's store lists sizes up to 1 kg and publishes no tier above it. Ask on WhatsApp (+91 7397976926) for a quote on larger quantities, with GST invoice and dispatch date; we will not promise a discount here that is not on the price list.
Buy at the floor
British Rose ₹3.07/g · Jasmine ₹3.92/g · Gardenia ₹4.33/g.
The three cheapest floors in the Indian palette, each with a stated candle load up to 10% and every size in stock on 24 September 2026. For anything above 1 kg, ask us for a quote.
Shop Jasmine Ask for a wholesale quote
Editorial standards & sources
About this guide: part of CSI's Indian luxury cluster. It sets out the per-gram price ladder of twenty in-stock Indian-palette fragrance oils at every listed size, the Royale range's pricing, stock gaps by size and cheapest pack mixes. CSI is not affiliated with any brand named in its own product listings.

Customer reviews: The six reviews at the top of this page are genuine, published Judge.me reviews left by CSI customers on the product pages named on each card — British Rose Fragrance Oil, Jasmine Fragrance Oil, Premium Coconut Soy Wax, Sacred Sandal Ember Fragrance Oil, Soy Pillar Wax (Specially made for Pillar and Designer Candles), Woody Oud Fragrance Oil. They are general product reviews, not assessments of the buying advice on this page. Names, star ratings, dates and products are as recorded by Judge.me and wording is unedited. "Verified buyer" appears only on reviews Judge.me recorded as verified — Urvashi Patel, Payal Patel, Arshad Shaikh, Dipali Sable, Manasa GN. The reviews from S.A. are published but not recorded as verified, and carry no badge. Reviews below five stars are included as published, not filtered out.

Figures verified 24 September 2026, CSI live pricing: every per-gram figure in the ladder table is the listed price divided by grams for that size, to two decimals. Prices quoted in text: British Rose 15 g ₹94.40, 50 g ₹212.40, 100 g ₹342.20, 500 g ₹1,593.00, 1 kg ₹3,068.00; Jasmine 15 g ₹103.00, 50 g ₹230.00, 100 g ₹430.00, 500 g ₹1,961.00, 1 kg ₹3,923.00; Ylang Ylang 15 g ₹106.20, 1 kg ₹5,310.00; Vetiver 15 g ₹187.62, 100 g ₹600.00, 500 g ₹2,900.00, 1 kg ₹5,664.00 (out of stock); Sandalwood 15 g ₹93.22, 100 g ₹502.68, 1 kg ₹5,026.80; Woody Oud 15 g ₹93.22, 100 g ₹453.12; Gardenia 15 g ₹105.02, 100 g ₹433.00; Raat Ki Rani 15 g ₹130.00, 100 g ₹700.00, 500 g ₹3,387.00, 1 kg ₹6,774.00; Gilli Mitti 15 g ₹140.00, 50 g ₹448.00, 100 g ₹896.00, 1 kg ₹8,960.00; Saffron Cedarwood 100 g ₹696.20, 500 g ₹2,584.20, 1 kg ₹6,867.60; Smoked Rose Royale, Midnight Bakhoor Royale, Sultan's Smoke 100 g ₹799.00, 500 g ₹3,999.00, 1 kg ₹7,999.00; Sacred Sandal Ember 500 g ₹3,999.00 (100 g ₹799.00 and 1 kg ₹6,999.00 out of stock); perfume-grade sandal listing 50 g ₹442.00, 100 g ₹885.00, 1 kg ₹8,848.00; Amber Oud Royal 1 kg ₹11,640.00. Luxury Soy Wax CSI 464 10 kg ₹5,074.00. Mogra, Rajnigandha, Regal Royal Oud and Frankincense and Tonka out of stock at every size.

Non-price figures: candle maths assume a 150 g candle with load as a percentage of total weight (8% = 12 g oil + 138 g wax); 100 candles = 1.2 kg of oil. Wax ceiling: Luxury Soy Wax CSI 464 up to 10% as stated on its page, a formulation limit, not a regulatory limit. Price shapes and floor sizes are arithmetic on listed prices; the reasons behind any price are not stated by CSI and are not speculated on here. Per-candle costs are worked examples and exclude labour, freight, packaging and GST. Diwali (8 November 2026) is a calendar date.
ब्लॉग पर वापस जाएं